-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
lev258
veterán
válasz Doky586 #70499 üzenetére
Mint írtam, ez még kezdetben volt. Aztán később kiderült, hogy gyakorlatilag meg lehet szerezni/venni kulcsokat, és még csak nem is kihívás (1 fős pistike is megteheti). Szóval nem kell megkerülni, lehet hozzá venni kulcsot (még tolvajkulcs sem kell).
Most ez lehet meglepő lesz az én számból, de nem használok secureboot-ot sehol, mert nem látom értelmét ebben a formában, miközben pedig mindenféle zárt driver használatát megnehezíti (ha arra fanyalodnék).[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
-
lev258
veterán
válasz samujózsi #70496 üzenetére
Én már láttam olyat, talán pont a Mint-en legutóbb, hogy feldobta a kulcskészítést (talán Enter-t kellett nyomni), gondolom elindult egy script a modul kernelbe fordításával. De mint írtam, ezt még a BIOS/UEFI-nek is be kell fogadnia, ami következő indításnál szokott történni, a felhasználó segítségével.
[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
lev258
veterán
válasz Doky586 #70495 üzenetére
Lehet nem volt egyértelmű. Nem mondhatjuk, hogy a secureboot valóban biztonságosabbá tette az alaplapokat, sajnos a hibás döntések és kivitelezés miatt. Emellett pedig egy olyan hátulütője is van, hogy a bekapcsolt secureboot hamis biztonságérzetet ad (ok nélkül növeli). A Linux rendszerek nem megkerülik, hanem csak akkor indulnak el/települnek, ha megfelelő aláírási kulccsal is rendelkeznek (ahogy a Windows is). Ez az utóbbi időben már természetes, de kezdetben nagyon késett önhibájukon kívül, így aztán nem is lehetett akkor még aktív secureboot használat mellett Linuxokat használni.
Ma már több olyan vélemény is van, hogy némileg tudatos Linux felhasználás mellett nagyobb biztonságban van az ember, mint amit a secureboot ad (és írhattam volna Windows-t is). Ezért ad hamis érzetet a használata és kérdőjeles a valós hatása a biztonságra.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
lev258
veterán
válasz samujózsi #70490 üzenetére
A Mint-esek nem nyúlnak a kernelhez. Viszont van lehetőség arra, hogy ilyen moduloknál secureboot kulcs is készüljön (bár azt tudtommal következő indításnál még el kell fogadtatni vele). Így azt el tudom képzelni, hogy a Mint-esek automatizálták a kulcskészítést ilyen esetekre. De azért ennek szívesen utánaolvasnék, míg úgy is, hogy a Mint-et pár éve magam mögött hagytam, pont azért, mert egyre inkább kivették a kontrollt a felhasználók kezéből az egyszerűség jegyében.
Legutóbb, amikor Mint volt a kezem alatt egy kolléga jóvoltából, emlékeim szerint pontosan ezt a kulcsgenerálást kérte, meg az elfogadást következő indításnál (szóval ott sem volt még teljesen automatikus).[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
samujózsi
senior tag
válasz lev258 #70488 üzenetére
Próbáld ki (ha már nem olvasol utána) : felraksz egy linuxmint rendszert és megpróbálod alatta lefordítani mondjuk a virtualbox kernel modulokat, majd betölteni.
Aztán csináld meg ugyanezt ubuntuval... utóbbihoz kell a MOKolás, míg az előbbi gond nélkül működik (én vagyok a forrás: azt hiszem, 16.04 alatt volt szerencsém meglepődni rajta, hogy ami ubuntu alatt macera volt, az mint alatt hiba nélkül működött - az újabbaknál nem tudom, mi a helyzet, a kernelnek van erre paramétere)[ Szerkesztve ]
Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM
-
tordaitibi
veterán
válasz z123456789 #70479 üzenetére
A Win maradjon a külön meghajtón, legjobb lenne ha az SSd akkor arra tenni a Linuxot is. Meg fogja hálálni sebességben.
Nem tudom mekkora az ssd-d és mekkora a Windowsod (nekem 2016-ban telepített és azóta folyamatosan frissített Win10 jelenleg 24,6Gb, a fél éves Manjaro 20,4Gb).Ha ezt választod, nem akarok indent leírni, a Win lemezkezelőjébe van egy nagyon jó funkció, "Kötet zsugorítása" a neve.
PL. ha 128G az ssd, a Wint le tudod a saját eszközével zsugorítani és az így felszabaduló helyre teheted a Linuxot dualbootba, 25-30Gb bőven elég, mindjárt leírom miért.
Így a HDD megmaradhat a két rendszer közös adatlemezének. Ezt NTFS-re formázd, Win saját fájlrendszere, a Linuxok mindegyike kezeli.
Nálem ez a felállás működik lassan egy évtizede.
Minden passzív tartalmat minkét rendszeren irámyítsd át az adatvinyó erre elnevezett mappáiba, és konfigold be a Wint és a Linuxot úgy hogy ezeket a mappákat használja (letöltés, zene, video, képek stb.)
Így nagyon kényelmessé válik mindkát OS használata, pl. mindegy hogy winen vagy Linuxon töltöttél le valamit bármilyen böngészővel, azt az adat hdd Letöltések mappába megtalálod bármelyik OS alatt. Többi dettó.Óriási előnye hogy bármelyik rendszer vagy az ssd megnyuvadása esetén az összes adatod, leöltésed, képed zenéd stb. sértetlenül ott van a másodvinyón.
Ha az eredeti felállást választod akkor a Win marad ahol van, a HDD-ből lecsípsz 40 gigát, megformázod EXT4 fájlrendszerre és arra telepíted a Linuxot.
Majd átbootolsz Winbe és a maradékot megformázod NTFS-re és ettől kezdve minden ugyanúgy ahogy előbb leírtam
Azért kellene Win alól formázni az adatpartíciót mert nálam sem a GParted, sem a KDE Partíciókezelő nem akarja normálisan sem FAT sem NTFS-re megformázni, ez lehet egyedi probléma.A swap az opcionális, nálam 8G ram mellett nincsen se partíció se swapfájl de ez egyén és gépfüggő, 4G ram vagy alatta mindenképp kellene, én a swapfájlt ajánlom, nem kell egy +partíciót elvenni a lemezből és a swap igénnyel dinamikusan változik.
A Linux telepítésénél ne állíts be külön HOME partíciót sem, minek hisz mindent amúgy is átirányítasz az adatvinyóra.
Mit hagytam ki, nem tudom, ha elakadsz valahol itt biztosan segítenek.
[ Szerkesztve ]
-
lev258
veterán
válasz samujózsi #70487 üzenetére
Ha majd utánaolvasol, kiderül, hogy a secureboot kulcsok szabályozása olyannyira problémásan lett megvalósítva, hogy gyakorlatilag simán beszerezhető egy kártékony programhoz is. Innentől kezdve elég, ha elindítják az operációs rendszeren és be tud mászni akár a BIOS szintjéig. Emellett meg persze vannak kisebb, de szintén lényeges problémák pl. amikor nem szabványos megoldást használnak egyes alaplapokon.
Ezért írtam, hogy rossz döntésekkel egész egyszerűen célt tévesztett.
Az utolsó mondatod elég megdöbbentőnek tűnik, forrás nélkül nehezen tudom elhinni.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
samujózsi
senior tag
válasz lev258 #70485 üzenetére
Hogy lehet kijátszani a Secure Bootot?
Én úgy tudom, leszámítva az el...t megvalósításokat, magát a rendszert nem lehet kijátszani olyan egyszerűen.
Ha a BIOS/EFI megfelelően védett és ott megkövetelik az aláírt image-t a boothoz, akkor más nem fog elindulni rajta, nem?Amit te megkerülésnek nevezel, az a secure boot feature kikapcsolása, illetve a hanyag(?) kernel készítők munkájának eredménye, amikor hiába secure bootos a kernel, bármilyen kernel modult hajlandó betölteni boot után (pl. mint)
Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM
-
lev258
veterán
válasz Doky586 #70480 üzenetére
Nevezheted annak.
A secureboot megjelenésekor a Linux rendszerek még települni se tudtak miatta, köszönhetően az elhibázott döntéseknek. És azóta is kísért bennünket. Míg az eredeti célját sajnos nem érte el, több alkalommal is bizonyították, milyen könnyen kijátszható a secureboot abban a formában, ahogy megvalósult.Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
moleculez
veterán
Ja, és most felraktam a frissitéseket, az egérkurzor láthatatlan.
Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!
-
moleculez
veterán
Sziasztok, rég jártam itt!
Adott egy Linux Mint Cinnamon PC, ami rendszeresen eldobja a wifit. Vagyis igazából lehet, hogy fordítva, mert a teló hotspotján hiba nélkül megy, csak a routerrel nincsenek jóban. Milyen beállításokat kéne átnéznem? Egyáltalán a gép/OS felől van "hiba", vagy router felől? (A routerrel minden más (15 másik eszköz, persze nem egy időben) rendesen működik.Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!
-
z123456789
addikt
Még pár kérdés. Fentiek tekintetében (miszerint adott egy külön meghajtó Windowsnak, és adott egy másik a Linuxnak + Adatoknak (amit szeretnék elérni Windows alatt is)) mégis milyen partíciókat kell létrehoznom? :/ A telepítési segédletet nagyjából értem, de nem akarok újratelepíteni ha egy mód van rá.
Milyen típusú meghajtókra van szükségem? Van-e szükség erre a swapra (jónak találom), és valóban elég-e a ca. 50 GB a Linuxnak, illetve melyik milyen típusra legyen belőve? A linuxnak 50 GB ext4? Swap adja magát, a maradék adattárolásra szánt pedig ntfs? Melyik legyen elsődleges, melyik másodlagos? Kell-e egyáltalán az adattárolásra szánt lemezrészt most partícionálnom? Vagy elég lesz Windowsból/Linuxból? Aképen van Root, EFI meghajtó típus. EFI-t pl be se tudok állítani. Az új partíciós tábla gomb mire szolgál? Mert ha ráklikkelek, akkor kitöröl minden elkészített partíciót. (Vagy pont ez a lényege? ) Sorry ha sok baromságot kérdezek, de szükségem lenne ezekre a válaszokra. -
Horvi
őstag
válasz z123456789 #70474 üzenetére
Igen tudsz létrehozni partíciókat. Simán megoldható amit szeretnél.
Hello darkness, my old friend...
-
szucstom
őstag
válasz lev258 #70473 üzenetére
A váltással kicsit vitatkoznék. Nekem intel nvidia kombó van, kikapcsolt SB mellett. Ha feltelepítetted a megfelelő grafikus drivert plusz mellé az optimus managert, akkor hiba nélkül váltogathatsz a két kártya között.
Aláírom, ez lehet nem működik pár éves gépéknél, szóval csak 1-2 évnél nem régebbi gépek esetén merem ezt kijelenteni.PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE
-
-
lev258
veterán
válasz OldAkita #70461 üzenetére
Maga a secureboot sajnos már régen irányt tévesztett, az eredeti elgondolás már megbukott. Így bár kissé merész kijelentés, de sajnos nem adja azt a védelmet, amire született.
Mindenesetre bekapcsolt secureboot mellett nagyon körülményes Nvidia drivert telepíteni, ami nélkül viszont csak nagyon minimális szinten használható az Nvidia kártya (a teljesítménye jóval a képességei alatt lesz). A másik gond, hogy nélküle nem biztos, hogy át tudsz váltani Intel-re (ha netán nem az lenne az alapbeállítás), aminek viszont rendben van a támogatása.Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
Doky586
nagyúr
válasz z123456789 #70468 üzenetére
Jellemzően asztali gépeknél jó módszer a teljesen független telepítés, amikor abszolut függetlenek a rendszerek egymástól (telepítési sorrend, uefi/legacy, mbr/gpt, stb)
Laptopok sokszor jóval butábbak, az ODD helyén levő hdd portja sokszor korlátolt, nem teljes értékű, lassú. Így ezt neked kell eldöntened.
-
szucstom
őstag
válasz z123456789 #70468 üzenetére
z123456789 Persze, megoldható, hogy két külön meghajtóra kerüljön a két rendszer, ott akkor annyi változás lesz, hogy - attól függően melyik lesz az elsődleges OS - valószínű, hogy elő kell hoznod a Multi boot menüt, hogy át tudj állni a másik rendszeredre, ha használni akarod.
Az nem gond, ha UEFI-s, nekem is az. A Secure Boot-ot kapcsold ki, azt nem szereti.mobilizmo: amióta csak a Manjaro van fent és mindent sikerült helyrepofoznom (persze vadiúj gép, de nálad is működhet), azóta szépen megnőtt az akku élettartama. Win10 alatt átlag 3-4 óra volt, most Manjaro alatt filmnézéssel 5 óra környéke. HDD-vel nem tudom mennyire lesz gyors, de egy próbát megér
PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE
-
mobilizmo
addikt
válasz szucstom #70467 üzenetére
Nekem is, de bevallom őszintén a jelenlegi rendszerben (win10 ssd-n, manjaro KDE hdd-n) lassúnak tűnik. Van egy most már használaton kívüli 3-4 év körüli noti, persze az is hdd-s, azt hiszem kipróbálom azon tiszta telepítéssel.
Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.
-
z123456789
addikt
válasz szucstom #70464 üzenetére
(#70465) Doky586
Hát, egy laptopra telepítem, két meghajtó van benne. Azt meg tudom csinálni, hogy a másodlagos tároló lemezre telepítem a linuxot, egy külön partícióra. Az megoldás lehet? (Annyira nem vészesen fontos infók vannak rajta, meg amúgy is mentek mindig.)(#70466) CPT.Pirk
Egyelőre ezt feltolom, és utána majd meglátom, hogy hogy tetszik, illetve hogy érzem-e hátrányát annak amit írsz, mert jelen esetben fogalmam sincs miről beszélsz.Viszont most kicsit elbizonytalanodtam. Belépve a BIOS-ba azt látom, hogy UEFI BIOS VERSION: JB...
Most akkor ez UEFI BIOS? Ha igen, akkor más a telepítés menete, mint írjátok? Lenovo Thinkpad T450. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz z123456789 #70463 üzenetére
Üdv!
Igen, a telepítés végén felrakja a grub-ot a Chakra, és utána lesz bootmenüd. A többi disztró is így csinálja. Itt van infó a telepítés menetéről: [link]
Sajnos manpower problémák miatt a telepítő iso régi, és tartalmaz már nem működő tükör szervereket is. Pontosabban még online, de nem friss tükör szervereket régi csomagokkal, ezzel kapcsolatban itt van infó, hogy mit kell csinálni, ezt nézd meg mielőtt a telepítés után frissíteni próbálsz: [link]
Én régi Chakra felhasználó vagyok, szeretem nagyon, de a manpower helyzet miatt most nem feltétlen jó választás. Éppen azon gondolkodom, hogy a játékra is használt Chakra telepítésemet lecseréljem-e a rokon Manjaro KDE-re.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Doky586
nagyúr
válasz z123456789 #70463 üzenetére
Ha külön fizikai lemezt adsz a linuxnak és a telepítés idejére lehúzod a többi lemezt akkor nem lesz se most se fél évente gondod (a win10 nagyfrissítéseinél). És adatvesztéstől se kell félned. A bios gyors bootválasztó menüjében válthatsz ekkor mi bootoljon.
-
szucstom
őstag
válasz z123456789 #70463 üzenetére
Bár a chakrát nem ismerem, de ha jól sejtem, akkor telepítéskor rákérdez a módjára. Vagyis miként akarod telepíteni: windows mellé, teljes törlés, stb. Ha előbbit választod, akkor automatikusan létrehoz minden partíciót, a grub2-vel együtt. Mondjuk bármely telepítés esetén is létrehozza, de a fent leírt az egyszerű és nagyszerű megoldás, ha nem akarsz sokat szöszölni vele. Secure Boot-ot szerintem nyomd ki a BIOS-ban.
PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE
-
z123456789
addikt
Sziasztok!
Elképesztő sok ága van ennek a linuxnak. Ember legyen a talpán, aki bele akarja vetni magát (ráadásul én már korábban jártam itt, akkor befulladt a próbálkozás), és tudja hogy egyáltalán mit kérdezzen. Én is olyat fogok itt most valószínű, amire valahol már megvan a válasz, de nem volt elég az egy napos keresgélés az interneten, hogy biztos legyek benne. Szóval megkérdezném. Win10 mellé szeretnék telepíteni egy Chakrát (légyszi ne tereljetek át másikra, mert ezeket is egy hétig válogattam, hogy melyik legyen. ), előtte egy GRUB2 betöltő rendszert kell a gépre feltenni, ugye? Biosom Legacy, nem UEFI, szóval mehet ez alapján? (Ha igen, akkor már van is kérdésem, egyből.) Vagy akár ez is jó nekem?
-
gyula20
tag
válasz tordaitibi #70454 üzenetére
Sajnos még az" eszközök " menüt sem találom , egyszerűen nem látom.
kiss
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #70437 üzenetére
Kedves egon-ubi-szingaléz komám. Nem beszéltünk félre. Két különböző dologról van szó. 1./ Egy pendrájvra pörkölt linux iso természetesen bootolható UEFI és MBR vason is általában. 2./ A yumi viszont egy saját rendszer pendrájvot csinál magának, ami vagy csak UEFI, vagy csak Legacy módon indítható és a saját tároló partíciójába habzsolja bele az iso képfájlokat, amik csak az egyik rendszerbben lesznek innen bebootolhatók. 3./Én viszont egy GPT-MBR hibrid boot szektorú USB eszközt csináltam, amiben a két boot lehetőség egymástól függetlenül bootolható. Az mbr boot csak négy primary partíciót lát és ebből hármat olyan fájlrendszernek próbálja kezelni, ahogy neki meg lett előre mondva, a negyedik a saját bootszektora. Ha GPT módra bootolódik, akkor viszont az MBR saját szektor kivételével kezeli az összes többi partíciót. Maga az eszköz GPT, de van benne egy sunyi MBR boot szektor is. Imigyen lehet csinálni olyan telepített linux USB eszközt amelyet bármilyen PC eszközön a maga természetes útján be lehet bootolni. Ezt a lehetőséget kajtattam évek óta.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
growler
őstag
válasz gyula20 #70453 üzenetére
Töröld:
sudo apt remove --purge thunderbird
Ezután nézd meg hogy maradt-e valami belőle a .(ponttal) kezdődő
rejtett mappák/fájlok között. (.thunderbird és .cache -> thunderbird ?)
Ha találsz, akkor töröld őket - és ez után telepítsd újra."de nem enged , azt írja ki, hogy ez a mail cím már foglalt."
Nem az van hogy egy új fiókot akarsz létrehozni a régi felhasználónévvel ?[ Szerkesztve ]
-
tordaitibi
veterán
válasz gyula20 #70453 üzenetére
[Ez alapján próbálod?]
Egy PDF jön le, abban minden benne van. -
gyula20
tag
A napokban sok segítséget kaptam ezen a fórumon , most egy kicsit nekibátorodtam , hogy újra kérdezzek.
Vagy egy fél éve nem tudok levelet küldeni a Thunderbird levelezőn. Már belépni sem tudok.
Ma háromszor töröltem , majd újra telepítettem más- más nyelveken . Semmi sem változott
, feltelepült ugyanazzal a hibával.Hogyan lehetne teljesen törölni a Linuxos gépről , úgy, hogy minden beállítás törlődjön, és teljesen újra telepítsem ?
Ez a rendszer van a mobilomon is , lehetséges, hogy az is gond ?
Valahogy be kellene lépni a Thunderbirdbe , de nem enged , azt írja ki, hogy ez a mail cím már foglalt.
Pár hónapja újratelepítettem a Linuxot , akkor sem sikerült a javítás.
Most nem szeretném , mert igen sok új alkalmazás van rajta, ami sajnos elmegy.kiss
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Doky586 #70448 üzenetére
Szerintem most az Intelnek van elég baja e nélkül is a Ryzenek sikere miatt, nem is láttunk új hírt a témában mostanában. 19-ből van két "új" cikk a neten erről, de a 17-es infókat hozzák le.
[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
nagyúr
válasz Doky586 #70446 üzenetére
Szerintem Te sem fogsz belehalni, ha MBR-t kell használnod, mivel pontosan ismered a hátrányait az UEFI-vel szemben! Mármint GPT-vel szemben. Legacy boot is élhető teljesen. Nekem nem hiányzik ez az UEFI, de biztosan azért, mert a HP-n sokat szívtam, mikor ki akartam próbálni új SSD-n Manjaroval.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz samujózsi #70442 üzenetére
Szerintem sokat nem veszítettél. Főleg, ha nem a 2-es alverziót próbáltad volna ki. Az akkori UEFI képességek nagyon nem voltak túl használhatók, inkább nem, mint igen. Eleve hibrid megoldások voltak többnyire, mint az én HP 8571p-mben is.
22.04-gyel én is kipróbálom, de inkább 24.04-gyel.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
OldAkita
aktív tag
Pár napja telepítettem egy win 10 mellett, másik partícióra egy 19.3 Linux Mint Tricia-t. Haswell 4690, 16GB Ram Nvidia Gforce 970. Az üdvözlő kis ablak első pontja hogy csináljak pillanatfelvételt, ami rendben le is zajlott. Szerencsére. Utána ugyanis a második lehetőséget, az Nvidia 3 különböző driverét próbáltam telepíteni. Itt egy negyedik választási lehetőség is van, mégpedig az aktív alternatív, nyílt forráskódú vga driver. Sajnos bármelyik Nvidia drivert választottam, újra indítás után egy fekete képernyő fogadott és csak úgy tudtam kimászni belőle hogy újraindításkor a Grub menü azon pontját választottam ami alapbeállításokkal indít és itt sikerült a pillanatfelvételt visszaállítani. Mi lehet a gond az Nvidia driverekkel? Másik kérdésem, hogyan tudnám szerkeszteni a Grub menüt hogy az általam kívánt sorrendet adja?
-
nagyúr
válasz samujózsi #70439 üzenetére
Support for UEFI SecureBoot appeared in 12.10 and 12.04.2.
Na ez jó, ebből is látszik, hogy a gyakorlatban a 14.04-től jelent meg az UEFI képesség. Mivel itt nem egy csomagról volt szó, így ha már valakinek fenn volt a 12.04, annak nem jelent meg egy boot plusz lehetőség a telepített rendszerében. Amit idéztél az elméleti lehetőség, de ha valaki pont akkor vett arra alkalmas gépet és a fenti két verzióval próbálkozott, elméletben már tudott volna UEFI-ben telepíteni. Az én emlékeim sajna csak a gyakorlatban is megvalósítható dolgokra terjedtek ki, de jó, hogy kikerested, így már tiszta a dolog.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
samujózsi
senior tag
válasz ubyegon2 #70438 üzenetére
A help.ubuntu.com egyik cikke szerint:
"Use a supported version of Ubuntu. Support for UEFI appeared in 11.10, but has become more reliable in next versions. Support for UEFI SecureBoot appeared in 12.10 and 12.04.2."Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM
-
nagyúr
válasz Rimuru #70436 üzenetére
Még klasszikus BIOS-os alaplapom volt 2015-ig, szóval ki nem tudtam volna próbálni '13-ban, de akkoriban még eléggé figyelmesen olvastam az alapvető infókat és 12.04 alapúak tutira nem voltak még EFI-képesek.
Szoval amit irsz kb jo. (persze hozzátehetted volna még, hogy "ahogyan azt tőled megszokhattuk")
Nyugdíj előtt azért még milyen memóm van!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Doky586 #70433 üzenetére
Ezzel el is készült a bootolható Live Linux uefi módú pendrive.
Megnéztem az első linket és most már tiszta, hogy Csixy szakival együtt félrebeszéltetek. Nincs olyan kiírt Mint iso, hogy UEFI módú live Linux, Mint-nél dual mód van, de a blog képein még be is jelölted a Legacy-t Te is!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Rimuru
veterán
válasz ubyegon2 #70435 üzenetére
Kb 2013-tol minden adott volt default efi telepitesre (biztos elotte is lehett kulonbozo flagek allitgatasaval, de igazabol nem tudom az egyes komponensek eletutjat, arra se emlekszem mikor telepitettem elsonek full efi-ben -nem 13-ban-).
Szoval amit irsz kb jo.Vigyázat, csalok!
-
nagyúr
válasz Doky586 #70433 üzenetére
2012-ben készült a HP 8570p-m, de Win7-tel szerelték és ebben már van is hibrid meg clean UEFI, de a működése maga a halál(még ma is)! A Win 8 az OK, hogy UEFI képes volt, de a vele egy idős desktop Linuxok tutira nem. Mint Maya volt az első, utána Mint 16 és ezeknél még nem volt választható boot menüben az UEFI. Szóval Ubuntu 12.04-nél még tuti nem volt választható.
Szóval a desktop Linuxok már régóta alkalmasak UEFI-re, de ez a 2020-as dátum elég vicces! Én még cc 5 évig használni szeretném a HP 8570p-t és 2020 után is veszek majd egy erős használt üzletit, ami 2020 előtti lesz. Mondjuk azon már tutira menni fog az EFI is, nem úgy, mint ezen.
(#70432) samujózsi
Kb a 14.04-től indult, valamelyik ilyen alapú Mint-nél is egyszer csak már benne volt, de mint ahogy szóba került, ez erősen hw-függő is volt, az akkori desktop gépem alaplapja alkalmatlan volt EFI-re.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Bertiee #70431 üzenetére
Mint Mate-t javasolnám, mivel Cinnamon már erős lenne oda, de az XFCE is hasonlóan javasolt. HDMI-t nem próbáltam a gépen még, de eddigi tapasztalatom és az olvasottak alapján szerintem a Mint az, amivel jó eséllyel elsőre működik sok eszköz. Ami itt komolyabb kérdéssé válik majd, hogy a géped VGA-ja hogyan érzi majd magát a disztróval! Ez persze nem csak Mint és nem csak a HDMI-re igaz.
Szóval neki kell ugranod live-ban kipróbálni néhány disztrót.
Ha arra vagy kíváncsi, az eddigiek közül egy totál kezdő melyiken igazodik el leghamarabb, akkor az
1. a Mint Cinnamon, utána a Mate, XFCE verziója
.......
........
2. PepperMint
3. Manjaro XFCE
4. MX LinuxA kihagyott helyket nem számoztam, most irrelevánsak. Akik a fentieket(3-4) használják, nem fognak velem egyetérteni, de ettől még a tény tény marad.
Azt nem tudjuk a Netflix hogyan fog működni azon a gépen böngészőben, én mobilról használom a TV-n(kivéve, ha direktbe a HP 8570p-n, de ez más hrdver)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Doky586
nagyúr
válasz ubyegon2 #70430 üzenetére
Az uefi 2012-ben kezdett terjedni mivel az alaplap-gyártók rákényszerültek a win8 megjelenésével.
A linux disztrók nem tudom mikortól alkalmazzák. Ma már azért szerencsére a többségük UEFI+SB kompatibilis. Mint pl a Mint [link], de az is igaz hogy nem mind. De a maradiabbak is előbb-utóbb észbe kell hogy kapjanak [link] -
nagyúr
válasz growler #70427 üzenetére
Nincs nekem a Yumival különösebb bajom, csak meglepett, hogy egycsatornásan ír, bár még most se értem hogyan lehet, hogy vagy Legacyra vagy UEFI-re írja ki az iso-t.
Anno volt valami hasonló, amit kipróbálam, ott ki lehetett választani a disztrót egy opciónál és gondolom le is töltötte, mielőtt kiírta. Na az rettenetesn durva, ha kezdő kezébe kerül, mivel nagyon nem volt naprakész! Szerencsére rátaláltam a Win32 Disk Imager-re, ami jóval egyértelműbb.mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
growler
őstag
válasz ubyegon2 #70426 üzenetére
Annak idején, (kb. 9 évvel ezelőtt) Win 7 alól én is a YUMI-val írtam ki egy nagyobb
méretű pen.-re a kiszemelt képfájlokat.
Abból a szempontból jó volt hogy megnéztem az egyiket, majd újraindítva a gépet
nagyon gyorsan ki tudtam választani egy másikat.
Különböző kiadásokkal való ismerkedéshez szerintem nem rossz ha "frissek"
az emlékeink.
Jelen esetben egy viszonylag régi Legacy/BIOS/MBR-es gépről van szó. -
nagyúr
válasz Doky586 #70425 üzenetére
Értem, köszi! Így már nyilvánvaló, miért is nem kerültem közelebbi barátságba Yumival, mióta a legelső Linuxom megvan, azon írom a Pendrive-okat, egynél több iso-t meg minek, úgyis akkor döntöm el, mit írok ki, mikor valami miatt érdekel.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Doky586
nagyúr
válasz ubyegon2 #70424 üzenetére
A Yumi nagyon jó volt a régi legacy/bios érában.. (multiboot)
Ugyan megjelent a Yumi_uefi nevű azonos célú verziója, de elvesztette a létjogosultságát. Mivel nem Secure Boot kompatibilis. És bármilyen rendszerű (win/linux vegyesen) uefi multiboot pen készíthető sima file másolással SB kompatibilisen. Csak annyi a kényelmetlensége hogy külön os alól kell háttérbe mozgatni azon live/telepítőket amiket nem akarunk bootolni.[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
Szeva Papogány koma! Láttam az újabb kísérletezésidet, csak nem akartam itt offolni meg amúgy is fékezett habzású vagyok mostanában. Ti Frawly komával eszméletlenül kitartóak vagytok. Nem ugrasz neki Te is a Gentooonak, az legalább elég időre lefoglalna!?
Ez a Yumi akkor jó nagy sz*r, mert egy rendes iso felírása egyetlen darab pendrive-ra, bőven lehetővá teszi az MBR és az UEFI boot/installt is. Szerintem.(utóbbi csak poen volt, mert 500* legalább próbáltam)
(aqrvaéletbe, lenyúlták a veterán nickrangomat!!!)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Bertiee #70420 üzenetére
Ez a live rendszer kipróbálása több pendrájvon nagyon jónak tűnik!
Látom figyeltél erősen!
(#70421) csixy
Külön pendrájv kell az MBR és másik az UEFI rendszerhez.
Yumi az ilyen? Nem csoda, hogy kerültem eddig.
Amúgy célszerű olyan disztrót ajánlgatni a kollégának, aminél nem lesz gond a HDMI-vel, néha olvasom itt az ezzel kapcsolatos problémákat.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
csixy
addikt
válasz Bertiee #70420 üzenetére
Ha yumival írod , akkor egy pendrájra felrakhatod az összest és sorban kipróbálgathatod és ha valamelyik megtetszik akkor onnan telepítheted is. Külön pendrájv kell az MBR és másik az UEFI rendszerhez. Bár ógyis csak egyféle vasra akarod próbálni.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
growler
őstag
válasz Bertiee #70407 üzenetére
Letöltesz néhány viszonylag könnyűsúlyú kiadás (MX Linux, Peppermint OS) .iso képfájlját.
Kiírod őket egy nagyobb méretű pen.-re egymás után pl. a Windows-os YUMI-val.
Erről a pen.-ről bootolsz - a megjelenő választó ablakban kiválasztod melyiket indítod.
És szépen egymás után kipróbálod őket - telepítés nélkül - live rendszerként.
El tudod dönteni hogy melyik tetszik jobban - és a géped hogy birkózik meg velük. -
vadkörte
addikt
válasz samujózsi #70416 üzenetére
Lehet nem fogalmaztam egyértelműen. A 8400-es gépemen W10 van, (munkahelyi gép, nem tehetek rá linux-ot) a VB-ban futtatott KDE linux-ok PPT-ztek. 4GB-tal is tudtam virtualizálni, de nem volt nagy élmény.
(#70417) csixy:
Pl., hogy ne szopjon feleslegesen és ne vegye el a kedvét az esetleges sikertelenség.
Magamból kiindulva mindenféle disztrót (10-15, passz) próbálgattam, mire megtaláltam azt ami bejön. Volt ami 15-20 percet "élt" csupán.
Én csak leírtam, hogy mit tanácsolok. Nem kell követni, nem sorvezető ez.[ Szerkesztve ]
Üdv. V. Körte
-
csixy
addikt
válasz vadkörte #70413 üzenetére
De minek szenvedjen a virtualboxszal, amikor ott van a kihasználatlan core2-es vasa, amin élesben gyakorolgathatja a rendszertelepítgetést kismilliószor. Ha a live rendszer fut a vason, akkor valószinüleg a tetepített rendszer is menni fog. Nekem a virtualbox mindig csak egy felesleges nyűg volt. Persze ízlések és pofonok kinek kinek hogy ...
(#70412) Bertiee: Itt egy használható windowsos iso kép felpörkölő pendrájvra : https://etcher.download/
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
vadkörte
addikt
válasz samujózsi #70414 üzenetére
Arra írtam, hogy ne azon a gépen akarjon virtualizálni, amire majd telepíteni akar, a 4GB RAM, azért ilyenre kicsit vékony. Nincs velük semmi baj szerintem, az éles rendszert vígan fogja vinni.
A munkahelyi gépem egy C2D E8400. Hiába van benne 8GB RAM, a KDE felülettel PPT szintig lassulnak a virtuális gépek, pedig az extension is telepítve van. XFCE-vel egész használhatóak. Ha a virtuális gépnek 2 CPU magot adok, a fizikai gépnek nem marad erőforrása.Üdv. V. Körte
-
vadkörte
addikt
válasz Bertiee #70412 üzenetére
Az általában ajánlott disztribúciók tartalmazzák a legszükségesebb felhasználói programokat. De mindegyikhez van "Szoftveráruház" ahonnan le tudod tölteni és telepíteni is (a áruház intézi) a kívánt programot, ha a gyári telepítő nem tartalmazza. (a csomagból fordítást és telepítést egyelőre hanyagold!)
Mennyire vagy ismerős bármilyen linux terén? Használtál már valaha valamilyen linux-ot? (az Android-os telefont/tabletet hagyjuk)
Mielőtt nagyon nekiugranál javaslom a virtuális gépen történő ismerkedést. Erre az Oracle VirtualBox tökéletes megoldás. Feltéve, ha a géped - nem a kapott Core2-es - alkalmas rá.
Az asztali környezetet - Gnome, KDE, Mate, Cinnamon, LXDE, XFCE, stb... - Neked kell kiválasztani. Alapvető mezei felhasználó oldaláról nincs egyik disztibúció között sem olyan ordas nagy különbség.
Olyan disztribúciót javaslok, aminek kellően nagy a támogatói köre, így az esetlegesen felbukkanó hibákat viszonylag gyorsan tudják javítani. Javaslom a Distrowatch figyelését is.
Ha valami nem világos kérdezz, ha kell 100x feleslegesen, nyugi nem harapják le a fejed.
Itt fent az oldal tetején van egy kifejezetten jó segédlet, olvasgasd!Üdv. V. Körte
-
csixy
addikt
válasz Doky586 #70409 üzenetére
Jelentem, hogy az Asus X541NA Vivobook Max ( bootra igen háklis) masinámon is elindult fallback initramfs módon UEFI-ben természetesen. Ez már így jó nekem. Ez most egy USB-s vinyóra készült el, de már az örök darab sony SSD-mre is rászerkesztettem a hibrid GPT-MBR rendszert ugyanígy ahogy az előzőekben leírtam. Honap feltolom rá a rendszereket, csak egy üzembiztosabb 32 bites linuxot kutatnék még a 64 bites Manjaro cinnamon mellé. Tudnátok tippet adni? Rolling verziót szeretnék, de könnyen emészthetőt.
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
csixy
addikt
válasz Doky586 #70409 üzenetére
Mindjárt rádugom a nylon asus 541-esemre. Meglátjuk. Eddig a HP 250 G1-esen bizgeréltem. Ott nyilván nem lesz Legacy, de remélem UEFI igen!
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
csixy
addikt
Sikerült. Indul a Manjaro cinnamon 64 bites UEFI és MBR módra is hibrid GPT-ről. Remélem , hogy ezt már az újabb UEFI gépek is el fogják fogadni. A 32 bites manjaro is indul a másik partícióról Legacy módban, de az elég beteg, frissítéskor összefos engem, belebonyolódik a függőségekbe. Lehet ezt valahogy gyógyítani? Most már végre kész a swájci bicska.
(#70407) Bertiee: Azon már szinte minden elmegy. Linux Mint vagy Manjaro XFCE, vagy Mate megpróbálható.
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
Bertiee
senior tag
Sziasztok!
Eddig csak Windows felhasználó voltam, de kaptam egy régi core2 konfigot 4 GB ddr2-vel. Ezt szeretném hdmi-vel a TV-re kötni, ezzel "felokosítva" azt. Valamilyen linuxot tennék rá, alapjában véve csak böngésző, netflix futna. Melyik a leg felhasználó barátabb Linux variáció, amit Windowshoz szokott családtagok is használni tudnak? Ubuntu, Mint, vagy más? Fontos lenne, hogy egy pendrájvról egyszerűen telepíthető legyen. -
csixy
addikt
Sziasztok! Még mindig a bárhol (UEFI és Legacy, 32 és 64 bit) bebootolható USB-s eszközre való linux telepítést akarom megoldani erre az eszközre (az első partíció lesz az ESP, a másodikra kerül a 64 bites telepítés, a harmadikra a 32 bites majd UEFI és Legacy körülmények között is Grubbal egymás után telepítgetve):
Ezt alakítgattam át gdisk segítségével hibrid GPT-MBR szerkentyűvé. Jól csináltam eddig?[azenn@azen-pc ~]$ sudo gdisk /dev/sdc
[sudo] azenn jelszava:
GPT fdisk (gdisk) version 1.0.4Partition table scan:
MBR: protective
BSD: not present
APM: not present
GPT: presentFound valid GPT with protective MBR; using GPT.
Command (? for help): r
Recovery/transformation command (? for help): p
Disk /dev/sdc: 1465149166 sectors, 698.6 GiB
Model: Storage Device
Sector size (logical/physical): 512/512 bytes
Disk identifier (GUID): B042A8F4-41B1-483E-B1B2-90936DBD23FF
Partition table holds up to 128 entries
Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 33
First usable sector is 34, last usable sector is 1465149132
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 3755 sectors (1.8 MiB)Number Start (sector) End (sector) Size Code Name
1 2048 1048575 511.0 MiB 0700
2 1048576 734003199 349.5 GiB 8300
3 734003200 1465147391 348.6 GiB 8300Recovery/transformation command (? for help): h
WARNING! Hybrid MBRs are flaky and dangerous! If you decide not to use one,
just hit the Enter key at the below prompt and your MBR partition table will
be untouched.Type from one to three GPT partition numbers, separated by spaces, to be
added to the hybrid MBR, in sequence: 1 2 3
Place EFI GPT (0xEE) partition first in MBR (good for GRUB)? (Y/N): yCreating entry for GPT partition #1 (MBR partition #2)
Enter an MBR hex code (default 07): 0c
Set the bootable flag? (Y/N): yCreating entry for GPT partition #2 (MBR partition #3)
Enter an MBR hex code (default 83): 83
Set the bootable flag? (Y/N): nCreating entry for GPT partition #3 (MBR partition #4)
Enter an MBR hex code (default 83): 83
Set the bootable flag? (Y/N): nRecovery/transformation command (? for help): o
Disk size is 1465149166 sectors (698.6 GiB)
MBR disk identifier: 0x00000000
MBR partitions:Number Boot Start Sector End Sector Status Code
1 1 2047 primary 0xEE
2 * 2048 1048575 primary 0x0C
3 1048576 734003199 primary 0x83
4 734003200 1465147391 primary 0x83Recovery/transformation command (? for help): w
Final checks complete. About to write GPT data. THIS WILL OVERWRITE EXISTING
PARTITIONS!!Do you want to proceed? (Y/N): y
OK; writing new GUID partition table (GPT) to /dev/sdc.
Warning: The kernel is still using the old partition table.
The new table will be used at the next reboot or after you
run partprobe(8) or kpartx(8)
The operation has completed successfully.
[azenn@azen-pc ~]$[azenn@azen-pc ~]$ sudo gdisk /dev/sdc
[sudo] azenn jelszava:
GPT fdisk (gdisk) version 1.0.4
Partition table scan:
MBR: hybrid
BSD: not present
APM: not present
GPT: present
Found valid GPT with hybrid MBR; using GPT.
Command (? for help): r
Recovery/transformation command (? for help): p
Disk /dev/sdc: 1465149166 sectors, 698.6 GiB
Model: Storage Device
Sector size (logical/physical): 512/512 bytes
Disk identifier (GUID): B042A8F4-41B1-483E-B1B2-90936DBD23FF
Partition table holds up to 128 entries
Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 33
First usable sector is 34, last usable sector is 1465149132
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 3755 sectors (1.8 MiB)
Number Start (sector) End (sector) Size Code Name
1 2048 1048575 511.0 MiB 0700
2 1048576 734003199 349.5 GiB 8300
3 734003200 1465147391 348.6 GiB 8300
Recovery/transformation command (? for help): q
[azenn@azen-pc ~]$Elnézést kérek a kissé hosszú szövegért !
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
Doky586
nagyúr
Köszönöm a válaszokat.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz vadkörte #70403 üzenetére
Volt régen Arch alapú, de már több éve saját csomagbázisa van, így tud half-rolling lenni. Viszont nincs hozzá elég manpower, aki csinálná a csomagverziók frissítését...
Amúgy nem magával a csomag stabilitásával van bajom, hanem a bugok erdejével, amit benne hagynak az új mesa csomagok első verzióiban. De aztán lehet rámondom majd, hogy veszélyesen élek és meg fel a Manjaro, hátha elkerülnek a mesa beépített bugjai.
Rimuru: áhhá. Érdekesnek néz ki, lehet megnézem Virtualbox alatt.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
vadkörte
addikt
válasz CPT.Pirk #70396 üzenetére
A Manjaro sem a legfrissebb Arch csomagokat használja. Úgy tudom, hogy amit Arch-nál stable-re tesznek, az kerül a Manjaro-nál teszt fázisba, majd innen megy a stable ágra.
Mondjuk a Chakra is Arch alapú.
A Manjaro alá épp tegnap este frissítettem az 5.5-ös kernelt. (az én szintemen elég ha a gép működik vele, játszani meg nem linux alatt játszok)Üdv. V. Körte
-
Rimuru
veterán
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Xbox Series X|S
- Milyen videókártyát?
- Apple Watch Sport - ez is csak egy okosóra
- Lexus, Toyota topik
- Steam topic
- Nagy áttörés jön a napelemek piacán, nem kell annyi hely a paneleknek
- Parfüm topik
- Gurulunk, WAZE?!
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- További aktív témák...
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- NORTON 360 for Mobile! 1 eszköz, 1 év! DOBOZOS, BONTATLAN!
- Game Pass Ultimate előfizetések 1 - 19 hónapig azonnali kézbesítéssel a LEGOLCSÓBBAN! AKCIÓ!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, kedvező ár!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest