-
Fototrend
A Sony 2010. május 11-én bejelentette a MILC (tükörnélküli cserélhető lencsés) fényképezőgépcsaládjának első két tagját, a NEX-3, és NEX-5 gépeket, APS-C méretű szenzorral. A piaci várakozásnak megfelelően az APS-C vázak rövid, de gyors evolúciója után 2013.október 13-án megjelent az első full frame méretű érzékelővel szerelt Sony MILC ILCE-A7 néven. Az összefoglaló a rendszert átlátni próbál segítséget nyújtani.
Új hozzászólás Aktív témák
-
gprspeter
senior tag
-
geronimo000
csendes tag
válasz gprspeter #18306 üzenetére
Az objektivek fókusztávolsága minden szenzor esetében megegyezik. A szenzor méretétől a látószög változik, ezt szokták szorozgatni (de minek?). Az objektivek adatlapján megadják a látószöget is 35mm kisfilmre (FF) vonatkozóan. Ha ezt megnézed mindkét obinál, láthatod a kérdésedre a választ.
-
gprspeter
senior tag
Köszönöm!
Világosodom... A szorozgatás zavart meg.
Már csak azon mantrázok, hogy akkor a Sigma 30-asra van-e akkora szükségem, ha a Tamron lefedi ezt a tartományt is. -
Chal
addikt
válasz gprspeter #18310 üzenetére
Egyébként ha a Tamron (vagy a Sigma?) nem FF, akkor nem ilyet kéne látnod?
Vagy létezik olyan APS-C objektív, ami ki tudja tölteni ugyan az FF szenzort, de a gyártó inkább azt mondja hogy APS-C only, mert a sarkokban annyira sötét, életlen?
szerk.: bocsi, közben leesett, hogy valószínűleg APS-en próbálod az FF lencsét
Egyébként a szorozgatás szerintem nem hülyeség, gyors útmutatót adhat fejben különféle rendszerek közötti számolgatáshoz/elképzeléshez, ha csak a gyújtótávolságról van hirtelen adat (ami még az árcédulán is ott van, annyira alap, mert a termék neve szinte minden esetben tartalmazza).
[ Szerkesztve ]
-
Rapid136
őstag
válasz gprspeter #18310 üzenetére
Felejtsd el a szorozgatást gyorsan...pont azért mert nem tudod mire jó.
Nincs olyan sokféle rendszer hogy szükség legyen rá, a sajátodban tudd hogy mi mire jó.
Pl. nagylátószögű objektiv nem létezik, a 6x6 mm-es nagyformátum 50mm-es nagylátószöge fullframe vázon "alap" objektiv, APS-C vázon meg portréobi.
Az adott gyujtótávolság a használt rendszer függvényében helyeződik a funkciójába.Sony A9 + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."
-
McDuglas
aktív tag
A szorozgatással általában az a gond, hogy hozzávágják az emberhez, de nem mondják meg, hogy hogyan és mikor kell használni, s így születnek a félreértések, hogy valaki megvesz normál obinak aps-c rendszerre egy 50-est, (esetleg nagylátónak egy 28-ast) vagy fordítva, mint előbb is, rácsodálkozik, hogy a 30mm-es cropos obi, annyit lát, cropos vázon, mint a 30-as ff obi, cropos vázon.
(#18312) Rapid136
Azért a felejtsd-el gyorsan jellegnél hasznosabb, a kisfilmes berögződések miatt, de ha valaki nem vált ff-re és nem csak a fórumokat túrja, előbb utóbb úgyis rááll az agya a saját rendszerére.[ Szerkesztve ]
-
mikrofon
veterán
válasz gprspeter #18310 üzenetére
A Sigma 30/1.4-re a nagyobb blende miatt lehet szükséged. Ez ugye pont 2Fe plusz a 2.8-hoz képest, ami ugye fényerőben sokat számíthat illetve háttérmosásban sokat jelent még. Főleg az aps-c méret miatt.
Szorzásra esetleg majd akkor lehet szükséged ha FF-re váltasz. Akkor is csak azért hogy tud hogy mire lesz majd szükséged, hogy a már megszokott képeket kapd. Addig felejtsd el....
[ Szerkesztve ]
-
Chal
addikt
válasz McDuglas #18313 üzenetére
Viszont ha tudja valaki, akkor meg pont segíthet. Nekem most pl. jól jött, mert az asszonyt hidegen hagyja ilyen mélységben a téma, nem igazán érdekli hogy miben más egy FF szenzor, ő csak fotózni szeret. Ő tipikusan az, aki megvette volna az 55-ös (50-es) lencsét az FF-hez, mert APS-en is az volt a kedvence.
Szóval 10 év APS-C-zés után megkérdeztem tőle, hogy melyik az a lencse (gyútáv) amit legelső körben szeretne az új (FF) géphez is, szóval mi volt a kedvence? Rávágta hogy az 55-ös. Innét én tudtam, hogy a 85-ösök környékén kell körülnéznem. Aztán meg zúdította a kérdéseket, hogy de ha veszünk egy ekkorát/akkorát, az minek felelne meg a régi Nikonunkon ha ennyire tekerem (mert pl. zoomos)? Szóval azért ott már kialakult nála, hogy tudott a gyútáv számokhoz látószögeket/"képérzetet" kapcsolni), én meg rá tudtam vágni hogy ha ugyanezt akarja, akkor milyen lencséket érdemes nézegetni.Ha nem tudja valaki az összefüggéseket, akkor ne számolgasson, ebben egyetértek, de azért tegyük hozzá, hogy első-második osztályos matek + egy kis képzelőerő az egész, szóval nem egy űrtechnika, az asszony is kezd ráérezni, és már eleve úgy jön, hogy neki X mm kéne (nem érig meg lecsapni, gyenge poén lenne!! ), nézzek belőle jó ár/érték arányút, szóval van egy közös nyelv, annak ellenére hogy ő nem igazán ért hozzá
[ Szerkesztve ]
-
Rapid136
őstag
válasz McDuglas #18313 üzenetére
Az a bajom hogy mindig azok kardoskodnak a szorozgatás mellett akik használják és nagyjából tudják is.
Bár erős a gyanum hogy ők is csak megszokásból számolgatnak, mert a gyujtótávolságok is sztenderdek nagyjából. Ha azt látod 18-55 vagy 17-50, pontosan tudod hogy APS-C obiról van szó és tudod mire jó.
Aztán megpróbálják rábeszélni az ujoncokat hogy számolgassanak, holott azok életükben nem láttak filmes gépet és fullframe digit vázuk se lesz egy darabig.
Mindig a majmos sztori jut eszembe a banánnal meg a slaggal...Sony A9 + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."
-
McDuglas
aktív tag
válasz Rapid136 #18317 üzenetére
Az a legfőbb gond, hogy a legtöbb helyen a kisfilmes gyujtótávolságokkal oktatják a látószögeket (nagylátó-normál-kistele-nagytele, stb.) mert nincs kapacitás mindenkit a saját rendszeréhez oktatni. Persze ezért elmondják mellé a szorozgatás alapját, de ritkán vezetik végig, hogy minden obira konzekvensen kell számolni, nem csak a fullframe-re, az aps-c-re is, meg hasonlók...
Aztán amikor már bokeh ekvivalenciával próbálják meg feldobni az egészet, s f értékeket szorozgatnak, akkor szoktam rövidrezárni a beszélgetést, mert ott tényleg képes egyszerre nagyon sok tévképzet is létrejönni. -
kovsol
titán
válasz gprspeter #18306 üzenetére
30mm az 30mm ha FF ha APSC objektív. Az APSC objektívre nem a felszorzott értéket írják, azt neked tovább kell szoroznod 1,5 el, itt ugye akkor az 45mm FF obi látószögnek felel meg falójában.
Az eltérés az, hogy az FF objektív akkora képet tud kirajzolni, hogy az a nagyobb szenzorméretet is lefedi, míg ha APSC objektívet használsz akkor a csak a FF szenzor közepére rajzol képet, és a készített kép széllei feketék lesznek.
FF -re azért szokták átválltani a távolságot, hogy tisztában legyen az ember milyen látszögre számíthat. Neten amiket találsz képeket, hogy xy mm-en mekkora a látószög az mind FF-re értik, és így te tudod, hogy a te rendszered ha 1,5 1,6 2 stb szorzóval rendelkezik akkor melyik objektívvel mire kell számítani.
ilyenre gondolok:[ Szerkesztve ]
May the Force be with you!
-
kovsol
titán
válasz kovsol #18319 üzenetére
Rosszul fogalmaztam:
"FF obi látószögnek felel meg valójában."
Nem az objektíven van a hangsúly, hanem FF szenzoron használt objektív.(#18321) McDuglas random kép a google képtálatokból, csak szemléltető példa volt, hogy mire gondolok. Biztos van 100 darab jobb is ennél.
[ Szerkesztve ]
May the Force be with you!
-
Rapid136
őstag
válasz McDuglas #18318 üzenetére
Ez mondjuk szerintem feltételezés...
Most komolyan bridge géppel hányan mennek fotóssuliba? Mi marad? A m4/3, de leginkább az APS-C... aki meg ff vázat vesz azoknak hány százaléka kezdő?
Átszámoltatjuk egy olyan rendszerbe őket amit soha nem próbáltak és nem is nagyon fognak, de legalább viszik tovább a számolgatást... na ez a majom/banán/slag effektus.
Az emberi agynak képesnek kell lennie arra hogy megtanulja az érzékelőméretekhez tartozó normálobjektiveket számolgatás nélkül...azt a 2-őt vagy max 3-4 különbözőt. Félek sokan azt se tudják mekkora az érzékelőjük, a zoomok korában meg az alapobjektiv se igazán mond nekik semmit.
Ilyen hiányosságok mellett a szorozgatás a legfeleslegesebb amit megtanulhatnak. Ha a fentieket megértenék akkor viszont meg már nem is lenne szükségük a szorozgatásra.
(csak a vicc kedvéért, a normálobjektiv gyujtótávolságát az érzékelőméretből a Pithagorasz tétellel számolhatod ki)én is befejeztem...
Sony A9 + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."
-
fanti
addikt
Sziasztok!
Új vagyok a Sony vonalon mert eddig csak Nikon DSLR vázakkal fotóztam. De mivel imádom a régi M42-es obikat, és a velük történő manuálozást, ezért lett A6000-esem is a napokban.
Mennyire bírja a kis váz bajonettje a viszonylag nehezebb obikat, mint pl. a Pentacon 200 f4-est? M42 konverter is érkezik a napokban, csak gondoltam addig tájékozódok kicsit. Nem probléma a bajonettnek a 7-8-900 grammos obi?
-
konyi79
addikt
Az A6000-nek még műanyag bajonettje van, de az inkább a kopásnál szokott számítani, idővel ha sokat cserélgeted elkezdhet lötyögni, főleg a gyengébb minőségű adapterek faraghatnak rajta.
Normális adapter, meg ha nem lóbálod rajta feleslegesen a kilós darabokat, nem lesz vele gond. -
derrik
őstag
válasz r3dsnake #18329 üzenetére
....így van. 2 db jön le. És ez az egy megy fel helyette kiváltva a műanyag vackot. Ugyan csavarhúzó, diszes doboz nem jár hozzá. Viszon az ennek 3x kerülő darabokat cseréltem le erre. Az elején illesztően méret pontos. Réz az alapja és arra kerül egy nikkel bevonat, így abszolút rozsda mentes.
-
m3ss
veterán
vki csereltetett mar markolat gumi boritast a7 II-on? mennyiert csinaljak? esetleg kaphato valahol utangyartott? nem nagyon talalok.
https://www.instagram.com/jozsef.beko/
-
konyi79
addikt
válasz r3dsnake #18331 üzenetére
Ezt nem értem, miért ne menne az af? Nem érinti a csere a elektronikus csatlakozókat, a gyűrű pedig mérethelyes, mi lehet a gond?
Ettől függetlenül én nem cseréltem, nem volt bajom a 6000 műanyag szarjával, csak nem árt tisztában lenni vele, sok csere-bere pontatlan adapterekkel okozhat gondot.
-
catroot
veterán
-
mikrofon
veterán
Emlékeim szerint nem volt még itt a Sony SEL50F14Z Sony-Zeiss Planar T* FE 50mm F1.4 ZA lencsét érintö visszahívás. Pedig ez 2017.10.17-én keletkezett. Tehát a hivatalos közlemény ITT olvasható.
Tehát a Szony hivatalos közleménye.
Egyébként van hozzá firmware frissítés is amit érdemes feltenni, ha valaki ezt az elmúlt évben még nem tette meg. Részletek ITT
[ Szerkesztve ]
-
csacsi77
senior tag
Szerintetek mi lenne a megfelelő megoldás a köv. helyzetre?
Esküvőt kéne fotóznom. Szigorúan családi fotózás, tudják hogy nem vagyok hivatásos, csakis családi szívesség lenne. De azért szeretném kihozni belőle a legtöbbet?
Most egy A6300-as váz van + 16-70 Zeiss + 50mm OSS Sony.
Két (három?)variációra gondoltam:
- LA-EA3 + SAL 16-50 f/2,8 SSM
- MC-11 + Canon 17-55 f/2,8
- titkos harmadik: cserélek vázat A6500-ra mert ott jobb a szenzor és elég az f/4 fényerő is
Vélemények, esetleg tapasztalatok a fenti variációkkal kapcsolatban? Vagy vegyek egy használt Canon 6D-t és azzal toljam végig a ceremóniát és az esti bulit. Tudom egy fókuszpont középen használható, de volt már vele jó tapasztalat születésnap/rohangáló gyerekek fotózásánál.
Köszönöm, ha hozzászóltok![ Szerkesztve ]
Öreg fater megoldja!!!!
-
grigo
őstag
válasz csacsi77 #18338 üzenetére
Egy szivesseg esküvőért vennél új vázat?
Szerintem ha egy vázat használsz akkor nem lesz buli a sok cserélgetés. Én tűzközelben tartanék egy fix fényerős 50-est és egy jó átfogású zoom obit amivel esetleg változatos perpektívákkal tudod frissíteni az 50-es sorozatokat.
De majd az esküvős arcok megmondják a tutit. Ha mákod van jön erre m3ss 😜https://www.flickr.com/photos/120343053@N04/
-
csacsi77
senior tag
Nem csak azért vennék, hanem a birtoklási vágy és a FF-szenzor vonzereje. De használtan venném és ha kell szinte bukó nélkül tovább lehet adni.
Vakum van, igaz csak picike, de nekem eddig elég volt.(#18341) grigo válasza Rapid136 (#18340) üzenetére
Ha kültéri akkor jó lehet vaku nélkül is. De a buli része az kemény lesz.
Na de melyik opció lehet a jó?
[ Szerkesztve ]
Öreg fater megoldja!!!!
-
grigo
őstag
válasz csacsi77 #18342 üzenetére
Erre én választ nem is tudok és nem is akarok adni.
De pl mikor és milyen napszakban lesz az esküvő? Hol lesz? Rengeteg körülményt nem tudni.
Ezért mertem csak azt mondani hogy fényerős üveg nélkül esélytelen. Az biztos kell. De lehet az az összeállós képekhez szűk lesz. Esküvő topicban jobb tippeket kapnál, profiktól.
https://www.flickr.com/photos/120343053@N04/
-
Rapid136
őstag
Tűző napon, kemény árnyékokkal? Hát... nyári esküvőnél előfordul.
Ha van és nincs rá szükség az jobb opció annál hogy nincs és kellene.Sony A9 + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."
-
Rapid136
őstag
válasz csacsi77 #18342 üzenetére
Miért nem A7III-at veszel FF váznak?
Inkább egy 5 éves tükröset?
EVF után szar lesz az optikai kereső :-)Sony A9 + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."
-
csacsi77
senior tag
válasz Rapid136 #18345 üzenetére
Hát árban azért húzós az A7MIII. Szívem szerint azt vennék.
(#18346) jmakk válasza Rapid136 (#18345) üzenetére
jmakk
(őstag)
Biztos szereti a front- és backfókuszos képeket...Eddig ez szerencsére elkerült, bár igaz f/4-es üvegekkel lőttem FF-en. Ott pedig már egy kis fókuszeltérés nem látszik.
Az adapteres felvetésre esetleg valaki?
grigo
Szarvas nem lesz az esküvőn...[ Szerkesztve ]
Öreg fater megoldja!!!!
-
Mamuska
őstag
Johnnyp7 hozzászólása közben azért felröhögtem. A Sony a legutolsó amit vennék, blablabla, meg haszonszerzés céljából ajánlja aki ajánlja.
Ti is kaptok pénzt a Sony-tól? Jól tejelnek nekem.
Amúgy nem kell velük foglalkozni, érdemes beleolvasni néha a topikba ha rossz kedvetek van, mert elég vicces dolgokat írnak. Vitatkozni értelmetlen, úgy se lehet meggyőzni őket, hogy nem annyira szarasony.
-
Rapid136
őstag
válasz csacsi77 #18348 üzenetére
Maga a szertartás és a buli nem igényel ultrafényerős objektivet, ott pont az a lényeg hogy lehetőleg minél több ember legyen éles rajta. Egy-egy mosott hátteres képet kell persze csinálni a párról, a gyűrűről de arra simán van idő a szertartás alatt.
Ha nem terveznek kreativ fotózkodást (a félórára szaladjuk ki a ház mögé az nem az) akkor viszonylag fájdalommentes a fotózás.
Vaku mellé kell egy deritőlap és egy segítő is.Sony A9 + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest