-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
MacCaine
őstag
válasz
nolika #13096 üzenetére
Akkor sudo apt-get install openssh-server, ezzel lesz egy távoli biztonságos elérésed a 22-es porton (linuxról ssh, windowsról putty), ami egyben lekezeli a secure FTP kapcsolatokat is. Windows alól WinSCP mondjuk, de asszem a Total Commander is tudja az sFTP-t. Linux alól meg Filezilla.
-
nolika
senior tag
válasz
MacCaine #13095 üzenetére
mindegy, csak secure legyen.
ez alapján csinálom és nem megy...
nem indul el a szolgáltatás, ha elindul akkor se tudok belépni. -
wmati
addikt
válasz
Sapphi #13092 üzenetére
http://www.howtoforge.com/ kezdésnek nem lenne rossz szerintem a perfect debian server erre keres rá
-
Sapphi
aktív tag
Sziasztok!
Nem sok dolgom volt eddig linux-al de szeretném megtanulni a használatát és ebben szeretném a segítségeteket kérni mivel elsősorban szervereken használnám a konzolos irányítás érdekelne Debian rendszerben.
Ha valakinek esetleg lenne türelme hozzá, hogy elmagyarázza az alapokat azt nagyon megköszönném mert így azt se tudom igazán hogy álljak neki
Előre is köszönöm a segítségeket!
-
nolika
senior tag
Sziasztok.
Szenvedek
kérem a segítségeteket.
Van egy raspberry pi miniszámítógépem, és ismerkedek a shellezéssel ssh-n keresztül.
Viszont az istennek se tudok értelmes dolgot csinálni.
Most egy Ubuntu kiherélt disztró van rajta.
Jelen esetben egy FTP szervert akarok létrehozni, ssl-en keresztül, és úgy hogy egy külső merevlemezt használja tárolóhelynek.
amit felraktam: ftpd-ssl pakkot.Kérdések: Mégis hol találom a konfig fájlt?(pureftpd-hez találtam leírást, használhatatlan).
Hogyan tudok egy külső merevlemezt csatlakoztatni? USB-s pendrive-ot felismeri.
Esetleg drivert feltenni?köszönöm!
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Melorin #13086 üzenetére
Ezért nem kell törölni mindent, a grubot be tudod állítani úgy, hogy megjegyezze az utolsó választást. Amit én használok, az a disztró alapból így állítja be a grubot.
Meg kell nyitni a
/etc/default/grub
fájlt egy szerkesztővel, a GRUB_DEFAULT értéke legyen saved, és ezt a sort add hozzá, ha nem látod: GRUB_SAVEDEFAULT=trueSzóval kb így néz majd ki:
GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_DISTRIBUTOR="Chakra"
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash radeon.modeset=0"
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash radeon.modeset=0"
# If you want to enable the save default function, uncomment the following
# line, and set GRUB_DEFAULT to saved.
GRUB_SAVEDEFAULT=true
....Aztán csak sudo update-grub és már kész is.
-
Melorin
addikt
Van fent a Win 7 mellett egy Linux ugyan azon a vinyón de másik partición, és GRUB-al indul a rendszer, ott pedig mindig legalulra kell lépkednem, hogy a Win töltődjön be.
Hogy lehetne leszedni a linuxot és a GRUB-ot? -
kiskekko
tag
Sziasztok! Lehet nem ide tartozik de sehol nem válaszoltak a kérdésemre. Van valakinek közületek tapasztalata Thinkpad+Crunchbang 10 linuxal kapcsolatban? Esetleg melyek azok a disztrók amik teljes Thinkpad támogatással rendelkeznek és kis erőforrásigényűek? Általános multimédiás, irodai használatra kellene.
-
Jester01
veterán
Flash-hez annyit, hogy az adobe megszüntette a linuxos plugin fejlesztését, csak a chrome-féle pepper változat lesz ezután. A régihez csak bizonsági frissítések lesznek még egy darabig.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
gabo89 #13074 üzenetére
Ált. úgy megy a hdd csatolás, hogy root jogokkal csinálsz neki egy mappát a fájlrendszerben, ált. az /mnt-be szokták, de lehet máshova is. Aztán az /etc/fstab fájlban meg megadod, hogy az adott partíciót melyik mappába csatolja fel.
partíciók listáját az
sudo fdisk -l parancs írja ki. -
gabo89
senior tag
-
gabo89
senior tag
válasz
gabo89 #13065 üzenetére
Elnézést, hogy ennyit írok...
Közben megnéztem azzal a rendszer figyelő alkalmazással a folyamatot, amely a Puppy-ban is benne van. (Htop) Ezzel ugyan ugy ~20% a terhelés, szóval nincs gond szerintem.
Még két kérdésem van, gyorsan ledarálom...
Csatlakoztattam az USB-s külső HDD-met, mely NTFS fájlrendszerű. Ezt az ablakot kaptam.
A másik, hogy a touchpad-omnál a kattintást csak a gombokkal lehet elvégezni. Érintéssel nem. Ez nem probléma, de ha van rá egy egyszerű beállításmod, akkor szivesen várom.
A flash viszont nagyon k@ki linuxon, ezen a gépen. XP-n kicsivel jobb... -
gabo89
senior tag
-
gabo89
senior tag
válasz
Jester01 #13057 üzenetére
Mint mondtam, a VLC és a Gnome Mplayer nem viszi a videókat, csak a hangot. VLC-ben hardveres gyorsitás nélkül rávettem. Viszont most megnéztem Puppy alatt. Ott Mplayerben simán viszi, akkor is ha hardveres gyorsitás van (mondjuk CPU használatban nincs különbség vele, és nélküle.) Puppy alatt 15-25% volt a terhelés, Debian alatt ~50%. Mondjuk ez lehet a kis gépigény miatt van. (Viszont Puppy alatt a flash totál halott, Debian-al azért meg élvezhető. Szóval nem értem.)
-
DeRP
csendes tag
Kösz szépen, sikerült beállítani végre a natív felbontást, és van catalyst is, szóval siker
Valami azt súgja, még látogatni fogom a topicot -
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
Jester01
veterán
Nem tudom milyen monitorod van, úgy kábé 10 éve mindegyik lejelenti magáról a támogatott felbontásokat és frekvenciákat, a driverek meg ez alapján választanak üzemmódot. Lehet, hogy hülyeséget állít magáról?
Érdemes lehet megpróbálni a control-alt-plusz vagy control-alt-mínusz billentyűkombinációt, alapesetben így lehet felbontások között lépdelni, hátha van működő.
Egyébként a linuxot be lehet indítani karakteres konzolon és fixen be lehet állítani konfigurációs fájl szerkesztéssel a megfelelő értékeket, de abszolút kezdőnek ez nagy falat.
-
DeRP
csendes tag
Hali,
először is még soha nem volt dolgom linuxal, de valószínűleg az emelt infó miatt jövő tanévben muszáj lesz foglalkoznom vele fel is telepítettem a legfrissebb 64 bites desktop ubuntut, amit találtam a magyar ubuntu oldalon.
Jó windowsoshoz híven miután kész voltam egyből felmerült, hogy akkor mit és hogyan a driverekkel.
Rögtön jelezte is a rendszer, hogy a hd4850-em műkökéséhez zárt vezérlőszoftver (vagy vmi hasonló megfogalmazásban, nekem az jött le, hogy driver) szükséges. Felkínált kettőt, amiből az egyiket sem a másik előtt, sem az után nem tudta feltenni. A másik elvégezte a maga dolgát, utána reset és out of range felirat a monitoron. Mivel ennyitől nem adom fel átcipeltem a gépet a másik szobába, ahol van fullHD-s megjelenítő (szemben az 1440x900-as monitorommal, ami egyébként VGA csatlakozós), ahol át tudtam állítani a kívánt felbontást, viszont HDMI-vel kötöttem tv-re, így miután visszacipeltem a cuccot az íróasztalhoz megint out of range-et kaptam az arcomba. Most perpill a megtört lelkesedés regenerálom, hogy megint széthúzzak mindent és visszacipeljem a gépet.Röviden a nyűgöm: Mindennel ennyit kell macerálni, hogy rendeltetés szerűen működjön? Vagy van valami más módszer, hogy ne keljen kábeldzsungelt húzgálni minden egyes OS újrahúzásnál?
Sry a kisregényért -
Jester01
veterán
válasz
gabo89 #13055 üzenetére
Na ez viszont tökéletesnek látszik:
(II) CHROME(0): [XvMC] Registering chromeXvMCPro.
(II) CHROME(0): [XvMC] Initialized XvMC extension.
...
(II) AIGLX: Loaded and initialized /usr/lib/dri/unichrome_dri.so
(II) GLX: Initialized DRI GL provider for screen 0illetve
direct rendering: Yes
OpenGL vendor string: VIA Technology
OpenGL renderer string: Mesa DRI UniChrome (PM8x0/CN400) 20060710 x86/MMX/SSE2Szóval akkor most azt kellene tisztázni pontosan mi a probléma.
-
ViZion
félisten
válasz
gabo89 #13048 üzenetére
Ne várj tőle csodát, a VIA-hoz már ment petíció is, amiért híresen sz@r a linux támogatottsága. A VIA linux portalon keresd meg melyik OS-el tudod használni, amúgy a HW gyorsítás nem fog menni, csak CPU terhelve SW-esen.
Nekem is volt VIA cuccom, leveleztem velük, stb. Neten körülnéztem és eldöntöttem: soha semmit nem veszek, amihez közük van. Alaplapból is olyant kerestem, amin nem VIA HD audió van (amúgy realtekhez képest az is egy f@os). -
Jester01
veterán
válasz
gabo89 #13052 üzenetére
Nagyjából minden rendben van, csak ezt a bajt találtam:
[ 33.169] (EE) AIGLX error: dlopen of /usr/lib/i386-linux-gnu/dri/unichrome_dri.so failed (/usr/lib/i386-linux-gnu/dri/unichrome_dri.so: cannot open shared object file: No such file or directory)
[ 33.169] (EE) AIGLX: reverting to software rendering
[ 33.195] (II) AIGLX: Loaded and initialized swrast
[ 33.195] (II) GLX: Initialized DRISWRAST GL provider for screen 0Valószínűleg a libgl1-mesa-dri csomag nincs telepítve.
Illetve ez erősen gyanús még:
OpenGL vendor string: VMware, Inc.
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 0x300)De majd akkor debian alatt visszatérünk rá.
-
gabo89
senior tag
válasz
Jester01 #13049 üzenetére
Upsz..
Pl. Nem tudok filmet lejátszani, egyik lejátszóval sem. A hang megy, de a kép nem. A vlc-ben ha kiveszem a pipát a hardveres gyorsitas mellöl, akkor lejátsza a képpel együtt.
Másik dolog pl. amit most kiprobáltam, ha a Docky-t 3D-ben használom, akkor felugrik a cpu használat.Nem tudom, hogy használtam-e azt. Ugy használtam ahogy felrakta magának. Nem modosítottam semmit.
-
gabo89
senior tag
Üdv!
Van egy FS Amilo L7300-am. Erre felraktam a Debian-t és az Ubuntu-t is. Sajnos egyiken sem megy a hardveres grafikus gyorsítás. Szóval erre szeretnék valami megoldást. Via PN880 IGP van benne. Itt a driver a Via honlapjáról, de nem tudom, hogy tegyem fel.
ELöre is köszönöm a segítséget!
-
Lacces
őstag
válasz
Jester01 #13046 üzenetére
Hát nem tudom... nálam úgy volt, hogy grub, töltés, ubuntu pötyök és terminál.
Aztán már csak az volt, hogy grub, töltés... és kész...Vagy lett volna más lehetőségem?
Igen, a debián-nak jó híre van ilyen téren.
De a hardware, az olyan, hogy mindenkinél más.
Emlékszem, hogy egyszer sokat írtam, még a kezdetén, az egyik oldal fórumán. És minden 3.-ik kérdésemre a következő volt a válasz: Az én hardveremen jól megy, alap beállítással - kb ez volt a mondani valójuk...
-
-
ViZion
félisten
válasz
Jester01 #13043 üzenetére
Az már újabb kari, a 4xxx széria már régi... Ami a vicces, hogy most (már vagy 2-3 hónapja) keresek utódot a HD4770-nak, mert bár teljesítménye és fogyasztása is megfelelő, de nincs jó driver... 25-28k-ért megkapom kb. ezt a teljesítményt és fogyasztást egy újabb kártyában (HD7750 vagy GTX 550 Ti), csak még fel kell dolgoznom, h cserélni kell a semmiért
Ha valaki használ HD7750 / 7770 vagy nV GTX 550 Ti kártyát linuxal, kérem mondja el tapasztalatait (virtualbox, játékok: UrT, pár FPS még)
-
Jester01
veterán
válasz
Lacces #13041 üzenetére
Ez ugyan nem laptop, de szépen kapcsolgatja a frekvenciákat és a venti is alapjáraton van hacsak nem nyomok 3D-t.
$ aticonfig --odgt --odgc
Default Adapter - ATI Radeon HD 5700 Series
Sensor 0: Temperature - 45.00 C
Default Adapter - ATI Radeon HD 5700 Series
Core (MHz) Memory (MHz)
Current Clocks : 157 300
Current Peak : 850 1200
Configurable Peak Range : [600-960] [1200-1445]
GPU load : 20%Nekem egyébként nincs bajom a driverrel.
-
ViZion
félisten
válasz
Lacces #13041 üzenetére
Az a baj, h AMD nem nagyon foglalkozik a normális linux driverekkel. Ha nem feltétlenül kell az Unity, akkor szerezz be egy 10.10 Ubuntut: ott jó volt a driver, lehet proci sebesség állítgatásra is progit felrakni, volt Compiz, meg minden jóság...
Pear OS-t nézd meg, nekem nagyon tetszik! -
Lacces
őstag
válasz
ViZion #13040 üzenetére
Próbálgattam én
Nálam ez az AMD driver a probléma. Win7 alatt normális. De a Linux disztróknál. az ASUS laptopból Fujitsu-Siemens-sé válik
Én szeretem a transformerst, de csak a filmben, itt a laptopon nem díjazom az átalakulás ötletét.
Linux Mint alatt volt a legforróbb a laptop, a cpu hőmérséklet ő alatta döntött rekordot. Nem bírtam a laptop előtt megmaradni, a wifi adaptert megviselte a hőség... akadozott a net.
Még meglátom, hogy melyik, de családi gépen maradnia kell az Ubuntunak.
Manapság annyira nem jönnek már be a linux disztrók. Valahogy úgy, inkább idegenkedek. Még 3-4 éve könnyen tudtam az ilyen problémákat megoldani, ma már nem... még google segítséggel is nehéz.Csak az a baj, hogy az is unalmas, hogy folyton telepítek linux disztrókat, és akkor á, ez alatt is kemencévé válik a laptop... ez olyan -> :-(
Viszont fapados kinézetet sem akarok, mert akkor meg tényleg köt le a rendszer...Vagy csak én vagyok maradi gondolkodású
Valahogy, a Mageia és Fedorára hajlok még mindig. Hétvégén adok esély a Mageia-nak, még egy neki futás.
És köszi a válaszokat!
-
ViZion
félisten
válasz
Lacces #13039 üzenetére
LiveUSB + persistent csak Ubuntunál és más, Ubi alapú disztrónál van. ATI driver sz@r (HD4770), nálam mindenhol beteg volt Ubuntu 10.10 óta... Fedora nyíltal jó - asztali gépen.
Ubuntu font telepítés egy pillanat minden OS-re, letöltés berakni a saját font mappádba, vagy minden felhasználónak az /usr/share/fonts -ba.
Gnome Shell jól átszabható, nekem Bolt menüvel jó. Inkognitót itt sem lehet jobb klikkre, de a chrome / chromium okosítható, csinálj új parancsikont, amihez hozzáadod az -incognito parancsot (kötőjel incognito), ahogy a cache-t is át lehet helyezni, méretét megadni, stb...
Nem akarlak meggyőzni, ki kell próbálni egy halom disztrót, és meglesz az igazi.
Ubuntu alapokon Pear OS, Zorin OS, Linux Mint mindenképpen érdemes megnézni, akár virtuális gépben vagy Live ként. És van még openSUSE, Fedora, Chakra, ha váltanál .deb vonalról. Sok jelentősége nincs, talán a szoftverközpont ami hiányozhat. Olvasnivaló. -
Lacces
őstag
válasz
ViZion #13038 üzenetére
update, és upgrade is volt
10-ik próbálkozás után, azt mondtam, hogy újratelepítés. Sajnos már nem jutott el a terminálig.
Hát, most csak Ubuntu volt pendrive-on liveUSB-ként, így az jött fel.
Az a baj, vagy nem baj, én a linux disztrókat egyszerű mezei userként szeretem felhasználni (najó a Win-t is), hiába, hogy az informatikában van a szakmám, én mezei user-ként szeretem használni. És emiatt az Ubuntu egyszerűbb.
Mageia-t próbáltam, klassz, csak oda szerintem kell még experience, csak úgy nem mentek néha a dolgok. Meg neten is nehéz hozzá leírásokat találni, ha problémám van.
Fedora kipróbáltam:
- Nála is azza a gondom, amivel a legtöbbel (grafikus felülettül függetlenül: LXDME, GNOME, KDE stb), hogy a gpu-t dolgoztatja. Termeli a hőt. Az AMD driver-t pedig nem tudtam felrakni. Itt valamiért nem ment fel, már nem emlékszem. De ez nagy érvágás. Télen, okés ha fűt a laptop, de nyáron nem jó. Touchpad-ot is felmelegíti ilyenkor a gép.
- Ubuntu fontot nem tudtam felrakni rá, nem találtam, ez egy mániám. tetszik a betűtípus. Vagy valami szebb, mint az alap
- Gnome-Shell-es dolog ez, de például nem tudok olyat csinálni, mint a Unity-nál, hogy a chromium-ra jobb klikk és elérhető a privát böngészés mód, és úgy nyitja meg alapból a böngészőt. (még Win-en van így)De ha ezekre tudsz megoldást, akkor én meggyőzhető vagyok
-
ViZion
félisten
válasz
Lacces #13037 üzenetére
Minden műveletet megjegyez, szal ha terminálig eljutsz, akkor jó.
Először azért próbálj meg még egy apt-get update, apt-get upgrade parancsot (sudo-val).
Hátha frissíti és megoldja.
A telepítések a /var/log/dpkg.log fájlban vannak. megnézed mik történtek.
Sajnos Ubuntunál nem olyan egyszerű visszavonni, mint Fedorával, most hogy így rákerestem... de ha megvan a log fájl, akkor okosabbak leszünk...
Esetleg telepíts Fedorát -
Lacces
őstag
válasz
ViZion #13036 üzenetére
ubuntu 12.04
tudom már nem kedveled annyira. Igazából jobb lenne megtanulni a megmentését.
De jelenleg LiveUSB-ról húzom az adatokat.És szerintem újrahúzás kellene, vagy valamilyen másik disztrót nézni. Sajnos, már bootoláskor megfagy. (hiába próbálkoztam netem, meg írták / mondták az X beállítását, de hát én ahhoz nem értek, passz hogyan kell. (google találatok sem hoztak semmilyen eredményt)
De amúgy hogyan lehet visszavonni a frissítést? Te vagy az első, aki ezt mondta
-
Lacces
őstag
Sziasztok!
Hogyan lehet konzolban kilistázni a hdd partíciókat?
Van egy másik particíó és arra szeretnék másolni, de a cd parancsnál egy picit meglőttem magam (szégyen bevallani, de rosszul keresek rá angolul... nem találok leírást)A linuxos partícióról szeretnék a windows-os-ra átmásolni terminálban/konzolban
(fejből meg nem tudom, ezeket a /dev/sda3, stb-t) Mondjuk, nem egy partícióm van.
-
Sziasztok!
Szeretném figyelmetekbe ajánlani a SoluOS linuxot.A Linux Mint Debian változatát (LMDE) kifejlesztő srác otthagyta a Mint csapatot és a fenti önálló disztróval jelentkezett tavasszal.
Eddig az LMDE-t használtam, de ugyanazon a hardveren 1:30 helyett 1:00 perc alatt bootol, és alapban 350 mega helyett 150-et használ. A telepítése is jóval egyszerűbb és gyorsabb is.
Debian alapú, de bizonyos alkalmazások gyorsabban kerülnek benne frissítésre, mint a Mintnél. Itt már benne volt a 13-as Firefox (most már 14-es), míg ott 12-nél tartottak.
Van már pár felhasználói teszt a külföldi oldalakon és interjú a sráccal.
Egy próbát simán megér.
-
ViZion
félisten
válasz
balpeter04 #13029 üzenetére
írtam. Mivel azt a progit kb. 1× használtam, sokat nem tudok mondani. Super grub disk, vagy más live disztró nekem egyszerűbb.
-
balpeter04
tag
válasz
ViZion #13028 üzenetére
Írtam PÜ-t de azért ide is írok, hátha valaki ilyenkor még fenn van.
Tehát most eljutottam EasyBCD-ben addig, hogy hozzá kéne adnom a Linux-ot a W7 bootloaderéhez. Ebben kéne egy kis segítség, hogy mit, hogy kell beállítani (az a partíció amire a SUSE Linux van telepítve, megvan, tudom melyik az).
-
ViZion
félisten
válasz
balpeter04 #13027 üzenetére
1. W7-et nem nagyon kell újrahúzni, szépen ki lehet takarítani...
2. Linux telepítőd van. Milliónyi a neten, nem kell Ncore tékába menni érte
3. W7 bootloaderhez adod a linuxot: Easy BCDEdit
4. super grub disk: betölt, elindítod a linuxot -mer' megtalálja- majd újratelepíted linux alól a grub-ot.4.-et javaslom. Kb. ennyi. nem ördöngősség, ha elakadsz segítünk.
-
balpeter04
tag
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek!
Adott egy Toshiba laptop amin alapból volt egy 2 éves Windows 7, e mellé lett feltelepítve más által egy SUSE Linux. Később megkértek, hogy telepítsem újra a Windows 7 rendszert, mert már öreg.
Én ennek eleget téve, feltelepítettem a Windows rendszert úgy, hogy a Linux partíciókhoz a telepítés során hozzá sem nyúltam.
A telepítést követően - a Windows 7 bebootolása után - azonban semmilyen módot nem találtam arra Windows alól, hogyan tudok "bejutni" csodásmesés "Linux országba".
Tehát a Linux partíciók megvannak, a rendszer 30 perccel ezelőtt még működött, most meg csak Windows 7-em van, és ez itt a bibi: el kéne érjem ebből a helyzetből a SUSE Linux-ot (újratelepítés nélkül, mert Linux telepítőlemezem nincs).
Válaszaitokat előre is köszönöm!
-
Novics
senior tag
Ahoj!!
Mostanában - legalábbis úgy rémlik, hogy amikor felraktam a mintet, akkor még ment - ha a beépített kártyaolvasót le akarom választani, akkor ezt a szép üzenetet kapom:
Error detaching: helper exited with exit code 1: Detaching device /dev/sdb
USB device: /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.7/usb2/2-6)
SYNCHRONIZE CACHE: FAILED: No such file or directory
(Continuing despite SYNCHRONIZE CACHE failure.)
STOP UNIT: FAILED: No such file or directoryA gparted látja a partíciót, ami a kártyán van, de ott sem tudom leválasztani. Max formázni, de azt meg nem akarom. Tudom, hogy ez így elég kevés infó, de gondoltam hátha tudja valaki, hogy mit kéne bűvészkedni, hogy megint menjen a leválasztás.
-
BoB
veterán
válasz
rokefeller #13020 üzenetére
Főleg hogy pendriveRÓl akar installálni a gépre linuxot, és nem a pendriveRA, valamint win7 alól.
-
ViZion
félisten
válasz
rokefeller #13020 üzenetére
Három? A linkelt oldalon tucatnyi lehetőség van... csak a teljes káosz kedvéért.
Win alól én az Universal USB Installer-t ajánlanám, Linuxból Unetbootin, Ubuntunál Multiboot... de amúgy jön vki mindjárt a dd -vel -
ViZion
félisten
-
Carasc0
őstag
Tisztelet!
Köszönöm az ötleteket. Nos utánanézni a dolgoknak asztalival is tudok. Tehát a Desktop mellé vettem csak is kizárólag nem Windows alapú OS használatra a laptopot. Úgy érzem a rendszer és annak világa teljesen megérdemel ekkora tiszteletet.
A vett laptop: LINK
@Vladi: Sebaj ha nem ismeri fel, elnézem neki! Nos tudom hogy hardcore felhasználás, de én élvezem hogy az idő megtekintéséhez/beállításához kiadom a time parancsot és nézem az eredményt. Tudom hogy gyogyóságnak tűnik elsőre, de évek hosszú során mindig klikkel csináltam mindent. Ez olyan snassz már. Persze linux is klikk lesz nyílván idővel, de a UNIX/LINUX világa nem GUI-val kezdődött. Persze LFS-re nem fogok rátérni mert ahhoz úrja kéne születnem!
-
Vladi
nagyúr
válasz
Carasc0 #13008 üzenetére
Jóaz kezdőknek. Jön majd a bamba, okosít.
guit tehetsz rá azért, terminálod akkor is lesz. MOndjuk elég hardcore felhasználás lenne, csak terminál mint desktop.
De milyen gép az? Én úgy tudom, az új debian nem tartalmazza alapból a firmwareket wifihez. Ezért nem megy. De utólag lehet telepíteni hozzá, csak kivették. Esetleg kábeles netet dugj be addig, ha minden kész, akkor lehet wifizni.
-
Jester01
veterán
válasz
rokefeller #13010 üzenetére
Egyetértek (kivéve a pulseaudio-t
)
A legfontosabb mindenképp az, hogy legyen egy normális böngésző amivel az interneten tudsz túrni az információk után. -
rokefeller
senior tag
válasz
Carasc0 #13008 üzenetére
Szia
Jó kiindulás, hogy lelkesen nekiindulsz, de szerintem nyugodtan pakolj fel egy standard GUI-t, és majd azon belül használod a terminált. Azért gondolom hogy jobban jársz ezzel, mert nem veszi el a kedved :-) Ha van egy csont üres terminálod, egy minimál debianod, akkor egy sima wifihez csatlakozás, vagy ADSL is elég szopó tud lenni, úgy, hogy még a dokumentációt is nyögvenyelősen kell nézned egy fapad lynx-szel, meg ilyenek.
Én inkább a helyedben feltennék egy desktopot rendesen, örülnék hogy milyen jó, ami probléma van, azt megoldanám, ismerkedés gyanánt, és közben egy virtuális gépbe pakolnék fel egy minimál disztrót. Ha épp nincs kedved reszelni, ott egy teljesértékű linux desktop, ha van kedved, akkor meg fogod, és használod a virtuálist (mondjuk ehhez dedikált laptop sem kellett volna, de ha belefért, az csak jó, mert így nem szaladsz vissza windows-ozni)
Szerintem konkrét feladat nélkül eleve nem jó tanulni, mert egy less man-ját olvasgatni unalmas. Én azokból tanultam sokat, mikor valami szervert kellett összepakolni. Nem kell ennek ténylegesnek lenni, de mondjuk egy nulláról felépített xbmc-s médiaszerver, vagy egy sima LAMP stack egész jó fun tud lenni, ott lehet ssh-t, hálózatot, ilyeneket reszelgetni, drivert forgatni, konfig fájlban túrni, környezeti változóval játszani, ilyesmi. És tényleg az az előnye, hogy ha megunod, mert néznél inkább egy vicces videót, akkor csak bezárod.
A debiantól meg ne félj, nincs azzal semmi baj, sok és jó dokumentáció van hozzá, az installere is értelmes, nem egy űrhajó. Az Arch még kézzel túrósabb, nem triviális, de ott is mindenre van fasza leírás.
Én nekem egy tök jó játék volt, hogy egy ősrégi gépre rápakoljak egy debiant, pulseaudio-val, de régi awe 64-es hangkártya volt benne, kis szívás, pulseaudio, mpd, ssh, portok nyitogatása, aztán slim meg egy openbox panellel. Aztán ugyanez arch-hal :-) Semmi űrhajózás, de egyenként utánaolvasós, konfigolós feladatok tömkelege, lehet lépésről lépésre haladni
-
MacCaine
őstag
válasz
Carasc0 #13008 üzenetére
"Tudtok esetleg olyan oldalt ahol terminálba futó szoftverek között tudok guberálni?"
Én általában az éppen megoldandó problémára keresek szoftvert. Egyébként: CLI cheat sheet 1, CLI cheat sheet 2.
"Apropó: Netinstall CD-t töltöttem le, bár ahogy olvastam másutt, nem igazán ismeri fel a WIFI-t. Pl. ez a probléma érdekel hogy miért nem, és hogy lehetne mégiscsak felismertetni vele."
Azért nem ismeri fel, mert netinstall, és nincs rajta a CD-n a wifi driver. Elég "küzdelmes" összehozni, vagy dugd rá a telepítés idejére a vezetékesre, vagy a DVD-ről installálj. Igen, egy alaprendszerhez elég az első DVD.
"Hogy miért is nem javaslom magamnak a NEt-es telepítést? Ha állandóan frissíti a csomagokat sosem fogom őket megismerni. Tehát én egy standard-t akarok és sorba fejlesztem ismereteim!"
A csomagok csak frissülnek, nem cserélődnek le, szóval a parancsok, szintaktika ugyanaz marad. Frissítés után is ugyanúgy tanulhatod a rendszert, nem kell újra megismerni.
-
Carasc0
őstag
Legnagyobb tiszteletem a LINUX világnak! (Greetings)
Többéves elhatározásomnak most eleget téve vettem egy Laptopot. Ezzel tényleg a Dekstop géptől teljesen függetlenül, szabadon, elkezdhetem tanulmányozni a linuxot! Haladó szint a cél. A megvalósítás eszköze a Debian (mert ez a kiszemelt). Tudom tudom hogy kezdőknek nagyon nem ajánlott, de egy végzett informatikusnak nem lehet probléma tanulni.
Nos a szoftveres megvalósítási terv: Debian AMD64 alaprendszer.
A fentiek alatt azt értem, hogy nem kívánok használni GUI-t, csak CI-t. Ez természetes. Parancsokat akarok tanulni használni, könyvtárszerkezetet megismerni, stb. És utána majd jön a többi.
Engem kifezetten érdekel a terminál világa az egyszerűsége és egyben nagyszerűsége miatt.
Tudtok esetleg olyan oldalt ahol terminálba futó szoftverek között tudok guberálni?
Apropó: Netinstall CD-t töltöttem le, bár ahogy olvastam másutt, nem igazán ismeri fel a WIFI-t. Pl. ez a probléma érdekel hogy miért nem, és hogy lehetne mégiscsak felismertetni vele. Gondolkodtam hogy letöltöm az 1. DVD-t hogy net nélkül menjen fel az alaprendszer. 1. DVD elég ehhez?
Hogy miért is nem javaslom magamnak a NEt-es telepítést? Ha állandóan frissíti a csomagokat sosem fogom őket megismerni. Tehát én egy standard-t akarok és sorba fejlesztem ismereteim!
Előre is köszönöm!
-
Lacces
őstag
Bocsi, hogy most írok (és nem hamarabb a szerkesztés gombot használva, csak most jutott eszembe)
Tudtok video minőségét javító programot? Kamerás felvétel, és ha átkonvertáltam, akkor szeretném ha valahogy a minőségét is javítani egy szoftver automatikusan.
Ne legyen annyira fakó színű + élesebb a kép (ne ilyen elmosodott)Siriusb lehet neked van igazad, sajnos egyik mpeg2-es be sem tudja átvinni a hangot... Bár egy picit furcsa, hogy nem pakolja át a hangot sem. No mind1
-
Lacces
őstag
válasz
Gigi571 #13004 üzenetére
Felraktam, hm, nah mindegy... Anno egy másik VRO fájlt is felraktam ez ügyben, megnézem azzal, hátha lesz átkodólás után benne hang. Ubuntu 12.04 alatt megy a művelet.
Mivel ősrégi a dvd lejátszó így muszáj vagyok mpeg2-ben tolni.
Siriusb köszi, ez ügyben kérdezgetni fogok egy másik fórumbanMár nagyon rég kódoltam
Esetleg még azon gondolkozom, hogy wine-t felrakom és egy wines alkalmazást rakok fel, van egy full verzió szoftver (licensz kulcs ingyenes volt párnapig). Az ilyen egyszerű kis progi, egyszerű használni, nincs annyi választás mint ennél az avidemuxnál és sok formátumot támogat. De egyelőre nem akarom ide feldobni, megadom a lehetősége a linuxos társaknak.
Még az ffmpeg progin gondolkoztam. meglátom.
Köszönöm a válaszokat mindkettőtőknek
-
Lacces
őstag
válasz
Gigi571 #13000 üzenetére
Nemrossz, csak hiába akarom rávenni, hogy a hangot is konvertálja, akkor már azt írja ki, hogy incorrect output format.
Csak magát a videot konvertálja át, a hangot már nem akarja, (és külön sem tudom betöltetni vele)
Esetleg másik? (külön video és hangfájlt generált a kamera)
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- Fujifilm X
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Futás, futópályák
- Elképesztően drága az új Ryzen Threadripper PRO generáció
- Xiaomi Smart Band 10 - a hetedik napon megpihen
- EAFC 25
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Hegesztés topic
- További aktív témák...
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- MacBook felvásárlás!! MacBook, MacBook Air, MacBook Pro
- Törött, Hibás iPhone felvásárlás!!
- NEC MultiSync V421 monitor (42") 1920 x1080px
- Beszámítás! Sony PlayStation 5 PRO 2TB Digital játékkonzol extrákkal garanciával hibátlan működéssel
- Xiaomi Redmi 12 Pro 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest