Új hozzászólás Aktív témák

  • Domonkos

    Ármester

    Mar elegge regota szerettem volna kiprobalni hosszabb tavra egy 40%-os billentyuzetet, mert a 60-as pokerben is elegge sok kiaknazatlan lehetoseget lattam meg plusszban, de eddig mindig sikerult, foleg anyagi okokra hivatkozva el-elhesegetnem az otletet. Tegnap megis sikerult beszereznem egyet, megpedig az OLKB Massdrop special Planck-jet.

    Egyelore 1 nap hasznalat utan ugy vagyok vele, hogy nem ertem hogy miert varattam ezt eddig; de errol mindjart meg lesz szo.

    Szoval 40%. Miert is akarna valaki ilyet? Fokent 2 dolog miatt: A testreszabhatosag es a kenyelem. Testreszabhatosag alatt azt kell erteni, hogy a billentyuzet programozhato; de nem csak egy csak windows-on elerheto szoftverrel, hanem barhogy. Annyira barhogy, hogy amit egy arduinobol es C kodbol ki lehet hozni, azt a billentyuzet is tudni fogja. Vegtelen hosszu makrok, eger funkciok, bouncing rate allitgatas stb. mindent lehet rajta allitani vagy hozza megirni. Bar kicsivel nagyobb szenvedes az efajta programozgatasa a billentyuzetnek, mint a meno markak szoftvereivel, tudasban eg es fold a kulonbseg.
    Masik meg a kenyelem. Egy ilyen meretu billentyuzet kenyelmes, mert nem kell sehova kinyulni semmilyen billentyuert. Semelyikert. Ha valamelyiket el szeretnel erni, akkor azt beallitod egy reteg valamelyikere, (idealisan) huvelykujjal kivalasztod a reteget, majd siman lenyomod a billentyut a kezed mozgatasa nelkul. Filozofiajaban annyi, hogy nem a kezet kell a billentyuk fole mozgatni, hanem a billetnyuket mozgatod a kezeid ala. Elkepesztoen keves energiaval lehet igy gepelni. Ugyan az elrendezest es az extra huvelykujji billentyuket szokni kell, de itt jon vissza az elobb leirt pont, hogy barmilyen billentyut barhova ra lehet programozni a billentyuzetre. Ha nem tetszik egy billentyu helye, akkor atteszed egy kenyelmesebb helyre. Ha egy gyakran hasznalt billentyut csak 2 leutessel tudsz elerni, akkor atrakhatod a default retegre. Itt nem kell a felhasznalonak semmit sem a billentyuzethez alkalmazkodnia. (bar a kezdeti konfiguracio kialakitasa sok orat el tud vinni...)

    Hogy miert pont a planck? Fokepp azert mert ez volt szamomra legkonnyebben elerheto, olyan kapcsolokkal jott amit szerettem volna es meretben es kialakitasban is ez tetszett a legjobban. Alapvetoen 2 kialakitasa van: A full grid 48 billentyuvel es az MIT 47-tel (2U space) En az elobbi mellett dontottem, mert huvelykujji billentyubol sosem eleg. (most a space mellett lett egy backspace-em is).

    Kapcsolo kerdesben a full munkahelykompatibilis zealio purple-t valasztottam. Szerintem taktilisebb, mint a cherry clear, raadasul simabban is jar. Tetszik. Kupakot egy grab bag-bol osszehanyt, SP DSA "szettet" tettem ra. Az anyagvastagsagban nem rekorder, de nem kell szegyenkeznie sem. Tapintasa es szine pedig popec. Ugyanez elmondhato a hazrol is, ami minden elvarasomat felulmulta. A felso plate viszont veszelyesen sorjas volt. Az ajandekba kapott kis szutyu meg a vilag legpuhabb dolgabol keszulhetett. Legutoljara az alpakkasimogatoban ertem ilyen puha dologhoz. Durva. Szegeny alpakkak.

    Mivel az egeszhez kit formajaban lehet hozzajutni, igy ossze kellett szerelni. Ezalatt annyit kell erteni, hogy a kapcsolokat be kell forrasztani, osszecsavarozni a hazat es felprogramozni a sajat kiosztassal. A forrasztas nem volt nehez feladat, egy teljesen olcso pakaval nagyjabol 1 ora alatt meg is voltam Kupakok kivalogatasa is egy fel orat elvitt. A programozas es a flash-eles sem kell hogy senkinek sem problemat okozzon, de a layout kitalalasa hosszadalmas lehet. En meg most sem erzem azt, hogy ez lenne a vegleges. Egyedi layout kialakitasahoz egy avr-gcc-re es egy avrdude-ra van szukseg. Amivel erkezik kabel azt lehet a programozashoz is hasznalni.

    Szoftveresen most a latest and greatest qmk firmware-et hasznalom. Jelenleg 3 reteggel. Az elrendezes hasonlo, mint a pokeren volt, kisebb extrakkal. A default-ot elegge bonyolultnak talaltam.

    Az ortolinearitasrol. Aki nem ismeri a jelenteset; billentyuzetes bekekben annyit tesz, hogy a sorok es oszlopok nincsenek .25 vagy .5 U-val egymastol elcsusztatva, hanem katonasan egymas melle vannak rendezve. Hogy ez jo-e vagy sem egeszen szubjektiv. En egyetlen rossz dolgat tudnam felhozni az egesznek, hogy nem ez a standard; ha oda kell ulj mas gepehez, akkor furi lehet visszaszokni. Egyebkent meg jo, mert szerintem sokkal nehezebb vele melleutni es erzesre is mintha kozelebb lennenek egymashoz a billentyuk. Tenyleg sajnalom, hogy most, amikor mar nincs semmi akadalya hogy ne lehessen tokeletesen grid-be rendezni a billentyuket, meg mindig nem ez az elterjedt...

    Osszessegeben en full meg vagyok vele elegedve. A kontstrukcio masszivabb, mint a Pok3r-e, szoftveresen is korozi, raadasul a szallithatosaga is jobb a kisebb meretei miatt. Bar osszeszereles kozben es az elso proba alkalmaval ugy voltam vele, hogy ha nem kedvelem meg rovid idon belul, akkor hamar tovabb fogok rajta adni, de igy egy nap hasznalat utan eljutottam egy olyan pontra, hogy lehet hogy a tobbitol szabadulok meg. Azoknak a piaca most ugyis kezd feljonni...

    Ha barmi kerdes van vele kapcsolatban, akkor batran!
    Kepek hamarosan.

    Gender of electrical connectors is defined by the pins.

Új hozzászólás Aktív témák