-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
heti
csendes újonc
válasz blueboi69 #23838 üzenetére
Ha rendelkezel egy ügyvéd által ellenjegyzett megosztási megállapodással, de ebben a tetőre vonatkozóan nincs semmiféle utalás, akkor csatolni kell a tulajdonostárs "Tulajdonosi hozzájáruló nyilatkozat"-át, melyben hozzájárul a közös tetőfelületen napelem rendszer létesítéséhez. Nálam ezt fogadták el.
[ Szerkesztve ]
-
kiliti
csendes tag
válasz joghurt #23846 üzenetére
Inverter üzemidőben tudom egyelőre. 2022-01-19 volt itt az idei csúcs termelés. Volt egy felszúrás, ez volt minden idők legnagyobbja (2021-04-23 óta). Nagyítva a másik képen (mindkettő kép 5 sec átlagolt adatokból). Nem tudom, mi okozhatta, mind3 fázison. Van ezen a trafón asztalos műhely, faipari kft, auto szalon és családi házak.
Ezek ellenére még nem láttam a logban hibakódot, hogy leállt volna, visszavett volna a termelésből a magas fesz. miatt. Van ezen a napon a fesz csúcsoknál egy beszakadás, pedig felhő alig volt, bár most nézem a videót arról a napról, valami repcsi csíkok, pici fátyol esetleg volt (nehéz látni, mert a kamera kompenzál). A miénken kívül van még egy másik 7k Fronius is, ugyanilyen tájolással a trafón. Ezek eddig nem vesztek össze. A trafónál még szimmetrikusak a feszek. A képeken a lila a Watt/Secundum.
-
blueboi69
senior tag
Nincs ilyen megállapodás.
Ellenben amikor az ikerházat építették, akkor társasházi alapító okirat keletkezett.
Abban ilyenek vannak, hogy:1. A társasházban lévő önálló ingatlanok a közös tulajdonból hozzájuk tartozó hányaddal együtt az egyes tulajdonosok külön-külön tulajdonában vannak. Minden egyéb társasházi vagyon a tulajdonközösség közös tulajdonát képezi.
2. A társasházközösség valamennyi tulajdonostársát az önálló ingatlanára vonatkozóan megilleti a birtoklás, a használat, hasznok szedésének és a rendelkezés joga.A tető fel van sorolva egyébként, mint közös tulajdon.
-
geleati
tag
Pont erről kérdeztem az Államkincstárt itt, de nem reagáltak erre a nyilatkozatra, hogy az megfelelő-e.
De ahogy itt olvasom, valakinek elfogadták a plusz nyilatkozattal, valakinek csak ha megosztási szerződésben is benne van.[ Szerkesztve ]
Soha ne dobj vízbe alkálifémet!
-
válasz kiliti #23852 üzenetére
Ha megemelkedik a feszültség, akkor vagy valaki hirtelen nagyon termel (Gázmotor, szélerőmű nincs a körzetben?), vagy egy szokásos nagyfogyasztót kapcsolnak le. Ráadásul egyfázisút.
8:50 és 10:20 között te már bőven termelsz, mégis gödör van; délután a te termelésed leesik, mégis magas a feszültség. És nem egyfázisú az invertered, ha jól tudom. Ugyanez igaz a 7k-s szomszédéra.
Én még most szólnék a szolgáltatónak. 30 V eltérés a fázisok között nagyon sok. (Ha jól láttam az MVM szabályzatát, az idő 95%-ában 3% eltérést engednek meg a fázisok között, ami 6,9 V.)
Bármelyik fázis feszültsége 253 V fölé megy, az invertered vissza fog szabályozni, márpedig a kék erősen ennek határán táncol.
[ Szerkesztve ]
A tej élet, erő, egészség.
-
kiliti
csendes tag
válasz joghurt #23856 üzenetére
Megnéztem aznap hogy ment a bojler (1f ; 2,4kW), és egybeesik a kék fázis fesz esésekkel:
08:28-10:29
12:54-13:10
14:03-14:26
16:01-16:10
Igen, nekem is 7k Fronius, ami 3 fázisú.
Az oszlopról 25 mm2-es aluval jön be az órához (16 méter), onnan 10 mm2-es rézzel megy a leágazáshoz (1,5 m), innen 6 mm2 rézzel megy az inverterbe (7 m), ahonnan a grafikon származik.
Kéne egy olyan napot keressek, amikor szép termelés volt, és nem voltunk itthon (nem ment semmi nagy fogyasztónk)
Ezt a 3% eltérést hol kell mérni? Az utcai oszlopon mellettem?
A 32 Amperes kismegszakítót felengedték az óra alá. Ha nem csak a 2,4 kW-tal, hanem a 7,3 kW-tal megterhelném, maradna még vajon használható fesz azon a fázison?
Vajon az új "erőmű", ami a trafótól 43 méterre lesz, az mennyire fogja emelni a nálam levő feszt? -
válasz kiliti #23857 üzenetére
A feszültségértékek szabványosságát a villanyóránál kell mérni, hiszen odáig tart a szolgáltató felelőssége. Tudsz esetleg a saját főmegszakítóidon mérni, amikor az inverter szerint 250 V körül jár?
Vicces a megfogalmazás. Alapból 2% lehetne az eltérés, de ha sok az egyfázisú fogyasztó a körzetben, akkor lehet 3. Ezt meg a szolgáltató dönti el.Ha tényleg a ti bojleretek szippantyúzta meg ennyire (-15/20 V) a maga 10 amperével, akkor ott valami nem kóser.
Az áramszolgáltatónak egyelőre az asszimmetriát kell jelezni, ha az óránál is ilyen magas az érték, nem termelő inverterek mellett.
A tej élet, erő, egészség.
-
Gabesz87
veterán
CSUN mono 380W panelekről van valakinek véleménye? PP Napelemtől kaptam jó ajánlatot 11kW rendszerre 29x CSUN panellel+Huawei 10KTL inverter 282e Ft/kWp áron! +350.000 lenne a felára (végösszeget nézve) a QCell panelnek. 3,1 vs 3,49M.
-
korkor
csendes tag
Sziasztok!
Kicsit hosszú lesz: grid-tie + off-grid with grid support rendszer kiépítésében gondolkodom. Ebből -ahogy sokunknak- a grid tie vagyis a hálózatra termelő alap már megvan (3 fázisos SE5k 4,62kWp ezt pár panellal még bővítem), többit az áramszünet és a szünetmentes miatt tervezem. A betápom 3x25 Amper plusz 25A vezérelt a villanybojlerhez. A második rendszer a 2. inverterből és ahhoz akksipakkból állna, napelempanelok majd később kerülnének rá, ahogy a szaldó alakul.
-Nincs még szünetmentesem és ólomakksit már nem is fogok berakni, ergo LiFePo4 kell
-kis falunkban azért előfordul áramszünet (legutóbb este 2 órára, gyerekek zseblámpánál fürödtek, online házi feladat és sütés kuka)
-ha ez előfordul, néha 5-6x oda vissza kapcsolgat a hálózat fél perc alatt (!)
-a 3 fázis a házban mérve átlag 232 Volt feszültség körül van/db, de volt már 220 és 243 is
-vannak érzékenyebb fogyasztók: inverteres a hűtő, mosógép, fűtő légkondik
-ha jól értem, egy ilyen megfelelő 2. inverter -mivel saját 50 Hz 230V színuszhullámot állít elő- megoldaná a feszültséggondokat és védene is az ide-oda csapkodástól áramszünetnél
-a ház maga fogyaszt 8-10 kWh/nap, fűtés és HMV nélkül, szóval1.Mivel éjszaka 3-4 kWh megy el, ezért 6 kWh akksira gondoltam a 10-90% közti használat és a tartalék miatt, ezt Kínából rendelném. Elsőre lehet h. kevesebbet, később meg biztosan bővítenék rá, akár 2-3x ennyire. Ja: 24V vagy 48V rendszert javasoltok?
2.Pontosan milyen és mekkora 2. inverter kell nekem? (pl. Voltronic Axpert VM III). Ezt a gari miatt megvenném itthon. Úgy gondolom 3 fázisút érdemes. Ekkor az általa leadott teljesítményt lehet csak egy v. két fázisra tenni, akár az akkumulátorpakkon keresztül? (mert a harmadik fázison vannak a légkondik: gyorsan leszipkáznának egy pár kWh akkupakkot). Tehát nem hosszabbítózással, hanem a komplett házat rátenni 1 vagy két fázissal.
3. Teljesítményre szerintem 3 kW elég lenne, vagy inkább 5 kW legyen? Akkor jobb most a nagyobb, mint a kisebbet később még egy ugyanolyan kisebbel párhuzamosítani, hm. Még nincs e-autó, jövőre sem lesz, utána...?
4. Lehessen rá később napelemet tenni. Mennyi a minimum átlag amivel elindulna egy ilyen?+tudom hogy kell még jópár tartozék, mint BMS, kábelek busbar, biztosítékok, miegymás. Természetesen olvastam MrZed001 hsz-eit, de nagyon az elején vagyok és talán másnak is érdekes. Elég régóta érik a gondolat és hosszú távra szólna, úgyhogy szívesen veszem bárki és mindenki hozzászólását! és köszi előre is.
-
bullboy
tag
válasz korkor #23861 üzenetére
Szia!
Javaslom keresd fel ezt a face-en. Ez a sziget üzemű napelem használók csoportja, sok sok hasznos infóval. Fent kezd a kiemelt témákkal, a keresővel meg a topicokban tovább túrhatsz, ha valamit nem emeltek volna ki... (majdnem kizárt..)
Itt MrZed001 ennek a nagy tudója, ott is fent van más néven.
LiFePO4 a legjobb irány, és semmi 24V. Csakis 48V ! -
MrZed001
tag
válasz korkor #23861 üzenetére
"ólomakksit már nem is fogok berakni, ergo LiFePo4 kell" :
Helyes"ha jól értem, egy ilyen megfelelő 2. inverter -mivel saját 50 Hz 230V színuszhullámot állít elő- megoldaná a feszültséggondokat és védene is az ide-oda csapkodástól áramszünetnél"
Kétféle hálózatos szigetüzemű inverter van
1, vonalra befele rátermelős: átmegy rajta szolgáltatói áram, napelemes termeléssel (+aksiból ha úgy állítod be) csökkenti a hálózati fogyasztást. Transfer idő 10ms körül van, azaz amikor üzemmódot vált lámpák pislannak egyet (mint minden Line Interactive vagy offline UPS esetében). Van akit ez zavar.
2, Online kettős konverziós: Itt folyamatosan dolgozik az: AC/DC -> aksi+napelem -> DC/AC inverter. Azaz totálisan szeparálva van a szolgáltatói hálózattól belső hálózatod. Saját tiszta szinuszt állít elő, se zaj, se freki csúszás. Transfer idő 0ms (mivel folyamatosan megy a DC/AC inverter ... azaz ha van hálózati áram, ha nem, ez folyamatosan adja az áramot, lámpák sem pislannak)"24V vagy 48V rendszert javasoltok?"
48V-os rendszert javaslok. 24V max lakókocsinak elég."milyen és mekkora 2. inverter kell nekem? "
A 48V-os inverterek 5kW-osak.
1, rátermelős: MPP Solar 5048 MGX
2, online kettős konverziós: MPP Solar 5048 MKX
Mindkettő user manual-ja Download alatt megtalálható: https://www.mppsolar.com/v3/
Mindkettőben 450-500Voc-s MPPT van. Ha egyszer napelemet akarsz kötni rá, ez igen jó dolog.
SE napelem stringjét sajna nem tudod átkötni rájuk, SE optimalizálók miatt.
Fel kellene mászni napelem panelekhez, és egyesével lekötni mindről az optimalizálót, majd utána kötheted szigetüzemű inverterbe (világvége megoldás )
(SE szakértőkkel meg lett vitatva Y elosztók alkalmazása paneleknél, egy második direkt string kialakítással ... de sajna ez sem működő megoldás)"Úgy gondolom 3 fázisút érdemes."
3 fázisú szigetüzemű inverter sajna nem nagyon van.
3db-ot bármelyik fentiből be lehet állítani 3 fázisos működésre (de ahhoz ugye 3 invertert kell venni)"Ekkor az általa leadott teljesítményt lehet csak egy v. két fázisra tenni, akár az akkumulátorpakkon keresztül? "
Ha több szigetüzemű inverter van (párhuzamos, vagy 3 fázisos bekötéssel), akkor azokat ugyanarra az aksipakkra kötelező kötni. Ajánlott legalább a 48V 200Ah.
Ha belegondolsz együtt 3x5kW-ot tudnak leadni. Az 15.000W/48V = 312,5A az aksiból.
LiFePO4 aksikat max 1C-vel szabad tölteni és meríteni. De inkább ajánlott a 0,5C.
Tehát 48V 625Ah (30 kWh) aksi tudná a 3 inverter max teljesítményét kiszolgálni.
FB csoportba pont ezért is tettem fel Aksi kalkulátor XLS-t."Teljesítményre szerintem 3 kW elég lenne, vagy inkább 5 kW legyen? Akkor jobb most a nagyobb, mint a kisebbet később még egy ugyanolyan kisebbel párhuzamosítani, hm. Még nincs e-autó, jövőre sem lesz, utána...?"
Az 5kW-osak párhuzamosíthatóak. Kettő egy fázisra már 10kW. Három db meg 3 fázis.
A 3kW-osakból igen ritka a párhuzamosítható."Lehessen rá később napelemet tenni. Mennyi a minimum átlag amivel elindulna egy ilyen?"
Minden 5kW-os inverterre 5-6 kWp napelem köthető.
Minimum 200V kell, hogy rendesen elinduljanak (inkább 6-7, mint 5 panel).
De az ideális feszültség 320V körül van nekik.[ Szerkesztve ]
-
korkor
csendes tag
válasz MrZed001 #23864 üzenetére
Köszönöm a választ, bullboy neked is! Okosodom...
Próbálom elképzelni hogy ész nélkül kötöm le az optikat a panelek alatt és aztán gyorsan átkötöm a másik inverterbe...-neeem, tényleg világvége... amúgy kár az Y-osztóért, nagy királyság lehetett volna! Jól sejtem, hogy az online kettős konverziós élettartama a nonstop konverzió miatt rövidebb a sima rátermelősnél? Vagy bírja az is 10+ évig? -
MrZed001
tag
válasz korkor #23865 üzenetére
Ha nagyon vigyázol rá, rendesen méretezve, biztosítékok a helyén, semmi túlterhelés, extra hűtőventilátor ... de 10+ évet akkor se mernék ígérni (10 éve van a piacon)
Ezek 300 eFt-os inverterek. A mobilom került ennyibe (és nem várom, hogy 5-7 évnél többet kihúzzon).
Ellenben általában javíthatóak.
Pl a 75V-os MOSFET-eket lehet benne 100V-osra cserélni (30-40 eFt anyagköltség)
Egy hasonló tudású Victron rendszer árából 3-4 ilyen invertert meg tudsz venni. (és az sem örök élet).Sajna az egyetlen járható út SE esetében az AC kapcsolt megoldás.
Azaz leválaszt ház hálózatról, és egy aksis inverterrel meghajtani. ami tud freki eltolást.
Erre képes pl egy Victron, vagy Deye inverter.
Mindkettő hibrid, visszatermelni is képes (de jelenleg egyik sincs még az engedélyezett listában, bár ahogy hallottam mindkettő viszonteladói dolgoznak rajta).
"Elméletileg" szigetüzem üzemmódba állítva mindkettő használható.
Erre azért még várok megerősítést szolgáltatótól.
Victron elég régi és sokat használt márka, szóval nagy meglepetés nem várható. -
forrest85
senior tag
válasz Gabesz87 #23860 üzenetére
Helló nekem CSUN 320W-os panelok vannak fent. Semmi extrat nem tud. Átlagos kínai napelem, mint az összes többi más. Annyi, hogy talán olcsóbb egy kicsit. Lehet nevesebb gyártóval jobban járnál. Mondjuk Jinko vagy JA Solar, de léteznek más neves gyártók is. Plussz ennyi felárért a QCELL nemtudom megéri -e. Mikorra térülne meg...
A futás csak azoknak való, akik nem elég intelligensek a TV nézéshez!
-
PilG
kezdő
Udv a Topiclakoknak!
Hazepites kozben vagyok, aminek egyik lepese lesz a napelem rendszer telepitese, ezzel kapcsolatban gyujtok informaciokat.
40-45 fokos, kelet-nyugat iranyu tetofeluleteim vannak (a teto gerince kb 9 fokkal ter el az eszak-del iranytol), teljesen arnyekmentes.
A teto felulet ~8m szeles x ~4m, szoval elkepzelesem szerint max egy sor/7db napelem mehet fel oldalankent. (Nem szeretnem takarni a szellozocserepeket, meg napelem ne dobja at a vizet csatorna felett)
Olyan 3 fazisu 4kW-os invertert szeretnek feltenni, ami kesobbiekben aksival bovitheto lenne.
Ha jol tudom a Huawei-nek van ilyen (esetleg ha valaki tud pontos tipus mondani azt megkoszonnem), egyeb gyartoknal tudtok?
Elozo hozzaszolasoknal olvastam, hogy igy hogy atellenes oldalon lesznek a panelek jobban tul lehet pakolni, erre esetleg valaki tud konkretabbat mondani? Jol sejtem, hogy ez fugg az invertertol is?
Mi az optimalisabb megoldas, ha kevesebb nagyobb teljesitmenyu panelt teszek fel, vagy ha tobb kissebbet?
Hozzaszolasokat elore is koszonom! -
asdf_
veterán
A kivitelező nagyon nem fogja szeretni, de lehet, hogy én ide raknám azokat a nem tetőre való 200-210 cm magas 450-500W-os paneleket, kényszer van alapon. Sőt, ha az a 8 méter egy picit szelesebb, akkor ár függvényében lehet, hogy a 11X cm széleset (mondjuk egy 540-es Sharpot).
-
kardkovacsi
senior tag
válasz forrest85 #23867 üzenetére
Inkább az lenne érdemes kideríteni, hogy ezek a lényegesen olcsóbb panelok gyártói vajon hol spórolnak.
Nekem egy tippem van, hogy pl. nem a legjobb/legerősebb üveget rakják a panel elé. Ami szuperül is működik, csak mondjuk ne jöjjön egy jégeső. FB csoportban voltak képek a tavalyi jég után amikor az 1 napos rendszert, noname kínai napelemekkel, ripityára vert a jég, a panelok fele kuka lett.
Ezt nem tudod mérni megtérüléssel, kivéve ha rászámolsz valami biztosítást.
A másik meg az élettartam. Ez ugye meg az a kategória, hogy csak utólag derül ki 10-15 év múlva. Ahhoz tényleg "bele kéne bújni" a panelokba, hogy tudjuk ki milyen anyagokat használt és azok kb. meddig fognak tartani. -
PilG
kezdő
Egy oldal telepakolasa eseten teljesen igazad van, csak ugy lehet elerni a ~4kW-ot!
Ha ket ellentetes oldal lesz bepanelozva akkor szerinted szamolhatok 2x4kW napelemmel egy 4kW-os inverternel?
Elvileg a teto ~8.35m lesz, de nem vagyok benne biztos, hogy az jo (es szep) lenne, ha koppig lenne pakolva...
Ha egy napelemnel meg van adva, hogy mondjuk 101cm szeles, akkor azt hogy kell szamolni, mennyi tav van elemek kozott, mennyi lesz az ossz szelesseg?
A 2m-es tablakhoz is csak 2 tartosin kell, vagy ott mar inkabb 3?
87cm-es gerendakozoknel minden gerendara szoktak tenni tartot, vagy csak minden x-edikre? -
-
Kukipapa_rr
tag
válasz retesz147 #23849 üzenetére
Ha közel mész a dongle-hez, annak van egy privát hálózata, SUN2000-xxxxx néven. Ennek a default jelszava Changeme. Nálam a telepítő nagy okosan default-on hagyta és nem szólt róla, hogy innen kezdve bárki rá tud ezzel csatlakozni.
Miután csatlakoztál, FusionSolar-ban utolsó fül (Me) -> Device commissioning -> Jelentkezz be, u: installer, default pass: 00000a. Ez a rész csak ezzel a privát hálózatról érhető el.
Így installer jogokkal eléred az invertert (sajnos a hőmérsékletet is csak így lehet megnézni). Settings -> Communication configuration -> Itt találod mind az inverter WiFi, mind a router-hez csatlakozás paramétereit.
Én legalább az inverter WiFi jelszavának megváltoztatását javaslom, jelszókezelő használata mellett.
-
forrest85
senior tag
válasz kardkovacsi #23870 üzenetére
Igen ez is igaz. Ha ezt nézzük, akkor megéri a 350e Ft felár, mert akkor tuti minőségi napelemet kap az illető. Ilyenkor megéri elgondolkodni rajta.
A futás csak azoknak való, akik nem elég intelligensek a TV nézéshez!
-
PilG
kezdő
válasz kardkovacsi #23872 üzenetére
Igazsag szerint nekem elvileg mar a 4kWp is eleg, csak ha mar adott a lehetoseg, gondoltam akkor mar megcsinalom egy piszkos kezzel, nem esetleg par ev mulva teszek fel meg plusz nehany tablat...
Bar az is bent van a pakliban, hogy most csak mondjuk 3kWp-t teszek fol (annyi az eloiras epitesi engedelyemnel) es azt majd bovitem...
Szoval te velemenyed szerint 5-6 Kwp az idealis?
Azt mar 400w koruli tablakkal is meg lehet csinalni, azokat meg gondolom olcsobban lehet talalni, mint a nagyokat...
A 4es inverterhez azert ragaszkodom, mert egyreszt eleg, masreszt jovobeni teljesitmenydij elkerulese vegett. -
asdf_
veterán
Hát, majd a nagyját megválaszolja,aki ért hozzá, de erre 4kW-os inverter kevés lesz, minimum 5kW (talán 30-40e Ft a különbség) de inkább talán 6, csúcsban kb. 5,3 kW lenne 7 db. 380W-os napelemmel. A panelek között 2 centi van.
450W-os panelekkel még talán elég az 6kW-os inverter, 540-esekhez meg tutira a lehet, benézne a 8-as is (főleg ha nem 7 panel/sor hanem elfér és 8).
Azért raknám a bazinagy panelt, mert fölfele még lenne helyed bőven ha mindenképp csak egysorosan akarod rakni, és így lehetne a legjobban kihasználni a tetőt, mert szélesebb nem lesz.[ Szerkesztve ]
-
Geresics
Topikgazda
válasz kardkovacsi #23877 üzenetére
Számtalan apró, vagy épp jelentős különbség lehet. A teljesség igénye nélkül:
- bypass dióda minősége
- Junction Box minősége
- Junction Box kitöltő anyag hővezető képessége
- alukeret vastagsága
- alukeret merevítése (pl. bordázottság)
- kábel hossza
- csatlakozó minősége
- Bus Bar anyag minősége
- BB bevonata/kinézete
- Stb-stb...
Igazából ezek mind olyan dolgok, amik még adatlap alapján sem jönnek elő. De amikor egy telepítő kivesz egy panelt egy dobozból, és az nyeklik-nyuklik (már ha van egyáltalán ilyen szó ), akkor tökmindegy mi van az adatlapon, mit mond a forgalmazó marketingese, nem akar vele többet dolgozni. De az olyan dolgok, hogy mennyire melegszik a Junction Box még ilyenkor sem fog fény derülni, csak termelés közben egy hőkamerával, azt meg már tényleg senki nem nézi, szóval a telepítőnek még csak visszacsatolása se lesz...*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
retesz147
addikt
válasz Kukipapa_rr #23873 üzenetére
Köszönöm!
Szüleimnél van, ha újra náluk leszek, rápróbálok.
Köszönöm!Xiaomi 13 eu dev...
-
7Heads Drago
veterán
Üdv
Hogy tudom kiszámolni hogy állok a napelemek termelésével és a lakás fogyasztással?
Nekem zavaros a villanyóra leírása.
Melyik menü pontokat kell összeadni vagy kivonni?
Az biztos hogy 06.27 kezdtünk betermelni és eddig 3,54 MWH termeltünk összesen az applikáció szerint. 6 hónap alatt simán megvolt a 3 MWH. Az előzetes becslések meg max 5,4 MWH-ról szóltak egész évre.
Viszont az elméleti kapacitásukat meg se közelitették a napelemek. Pedig van aki szerint azt még akár túl is tudják teljesíteni.[ Szerkesztve ]
Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.
-
313313
addikt
válasz 7Heads Drago #23882 üzenetére
180 amit vettél, 280 amit megtermelt az inverter-amit nem fogyasztottál el, ergó a visszatáplált.
181/182 nem lényeg, ha azokat összeadod 180 lesz.HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB
-
leslieke
Jómunkásember
válasz Kukipapa_rr #23873 üzenetére
Elég közel kell hozzá lenni, hogy valaki csak úgy rácsatlakozzon.
A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!
-
Jovanny2
őstag
válasz 7Heads Drago #23882 üzenetére
Ahogy írták, bár elvileg az óracserélőknek el kell mondani: 2.8.0-1.8.0. Ha pozitív, túltermeltél. Ja, és persze 2.8.0 nem egyenlő a termeléseddel, mert a helyben elhasznált energia nem jeleni meg az órán.
Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.
-
313313
addikt
válasz kardkovacsi #23887 üzenetére
Edge/GDPR-es kapcsolattal birnak, MVM-nél ha külön nem nyilatkozol, hogy a profilos adatokat elfogadod elszámolásnak, akkor megy a leolvasó minden évben leolvasni és az lesz az elszámolási alap.
HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB
-
-
Tiédetis
senior tag
válasz kardkovacsi #23887 üzenetére
Pedig de, nálam olvassák a villanyt és gázt is.
Szellem bullok, T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom
-
bobek77
csendes tag
Sziasztok, Fronius Symo inverterem sajnos napok óta offline, solarweb-en nem látom a termelést. Hogy újracsatlakoztatni? Köszönöm
-
asdf_
veterán
válasz kardkovacsi #23897 üzenetére
-
313313
addikt
válasz kardkovacsi #23895 üzenetére
Nem-nem. A napelemes rendszerek Profilos mérésként funkcionálnak, adat gyűjtésre/elemzésre. Ezek az adatok elszámolásra külön nyilatkozat nélkül nem használhatók. És valóban így van, mert szoktunk járni szerelő leolvasásra okos mérős HMKE és H tarifás rendszerekhez is ;)
HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest