-
Fototrend
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
buherton
őstag
válasz Ice&Lime #16932 üzenetére
Alapvetően igen. Felraksz egy disztrót és jobb esetben csak használnod kell (még programokat sem kell, mert mind fent van). Alapértelmezetten mindenhez a nyílt drivereket használja tudtommal. A VGA esete egy kicsit különlegesebb, mert ott AMD, és nVidia oldalon van zárt driver, ami értelemszerűen erősebb és jobb mint a nyílt. Intel-nél sajnos ez nem játszik. A többi eszköz esetében nagy az esélye, hogy rendben fog menni, de ha nem akkor sajnos hackelni kell. Általában hangkártya, TV tunerrel szokott probléma lenni, minden mással nem.
Nekem Fujitsu A531-es laptopomon van, és mindent lekezelt jól elsőre.
tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!
-
-
buherton
őstag
válasz Ice&Lime #16938 üzenetére
Ha nem használsz egzotikus eszközt, akkor szinte 100% hogy menni fog. Ezt ki kell próbálni. Pl. nekem a HP multi funkciós nyomatóval sem volt gondom, ahogy az Epson nyomatóval sem. Winfos alatt is vannak hulladék driverek csak ott neked kell telepítgetni itt pedig rögtön fent van minden.
Próbáld ki vm-ben, vagy tedd rá pen drive-ra és használd onnan, és telepítés nélkül ki tudsz mindent próbálni.
Többiek: azért nem kell elijeszteni az újdonsült linux usert, hogy ha felrakja a gépére valamelyik disztrót, akkor semmi fog működni rajta .
tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!
-
rt06
veterán
válasz Ice&Lime #16938 üzenetére
a felsoroltakon kivul a tobbivel nem szokott tul sok gond lenni, bar a nagyon uj hardverek meg lehetnek problemasak
ezeket leszamitva szinte mindenhez van driver a kernelben, tobbnyire piszkalni sem kell, alapbol elerheto (ha nem, akkor viszont vagy sajat kernelt kell csinalnod, ami kezdonek nem egyszeru feladat, vagy jobbik esetben csak egy-egy modult kell leforditanod (es sem idealis kezdonek, de megoldhato nemi olvasgatas utan)Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.
-
-
nagyúr
válasz Ice&Lime #20941 üzenetére
Itt be lehet állítani a hinting- nél, de érdemes betűtipusokat is cserélni itt és a FF- ban is.
Itt a 12. pont említi a Droid and Noto fonts telepítését, azok jók Linux alatt.Mivel nem említetted melyik disztró és DE van fenn a több tucat kipróbáltból, így most MINT- re van a példa, a DE pedig Cinnamon, de ezeket minden DE- ben be lehet állítani. Sokkal nézhetőbb, mint a Win7 betűi.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Ice&Lime #20944 üzenetére
Ebben a linkben a 2. képen látható alsó kézi partícionálást Valami más- t válaszd, úgy telepítesd a Linuxot, akkor nem bántja a Win- es partíciót. Telepítés Win mellé és egyéb automatikus telepítést ne válassz! A telepítés menni fog simán, 15 GB elég is bőven, ha a /home- ba nem nagyon töltesz le semmit, de gondolom Win- nekl közös partíciót akarsz. Ezt a partícionálásnál meg kell adnod ntfs- re állítod és a partíció tipusát meg data- ra jelölöd mondjuk, bár ha nincs külön HDD- d, akkor ez nem opció.
A telepítés végén felrakja a GRUB- ot és újraindítás után bejövő bootnál már ott tudod kiválasztani az indítani kívánt rendszert.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Ice&Lime #20946 üzenetére
Most akkor megoldódott a problémád a disztrókkal, vagy csak a kezdő topicot hagytad ott?
Egyébként a "D"-n lévő szabad helyből egy új, kiterjesztett partíciót kell csinálnod, aztán oda telepíteni.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
joecontra
addikt
válasz Ice&Lime #20946 üzenetére
Windows alól megcsinálod a particionálást: lecsípsz egy kis helyet valahonnan és lesz üres területed. A többit a linux telepítőből kell megoldani. A lemezkezelésnél a Valami más opciót válaszd.
Megkeresed az üres területet majd kijelölöd formázásra pl. ext4 és megadod neki a / csatolási pontot.
A többi értelemszerű.
Üdv,
J -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Ice&Lime #20950 üzenetére
Dehogy sok, nálam Chakrán havi néhány alkalommal 3-400MB frissítés jön ki, ami kicserél 1..1,5GB-nyi csomagot.
Előre persze semmit sem lehet kizárni, de általában nem szoktak elromlani a dolgok egy-egy frissítéstől. Ilyenkor ha jön új kernel, stb. az csak segíthet a problémáidon.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Ice&Lime
veterán
válasz Ice&Lime #20956 üzenetére
Az megint érdekes dolog, hogy alapjáraton az egyik disztónál task monitorban állandó a 2-6%-os cpu terhelés és a másik disztrónál pedig 2-100% között ingadozik a cpu terhelés.
Na most ilyennek egyáltalán nem kellene lennie, ez biztos a driver támogatás hiánya miatt van. így nem is ajánlatos használni a gépet.
A winnél ez természetesen 0%, akkor a jó minden.(#20957) lev258: a bootloadert átszerkesztettem.
Ez a topik mindig ilyen magányos?..
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Ice&Lime #20958 üzenetére
Van néha olyan bugos folyamat, ami eszi a processzort, én is összefutottam ezzel a tracker-miner-fs indexerrel, de a htop kiszűri, mi okozza a felesleges terhelést és eltávolítod.
Van itt is valami cpu mocorgás, de mér' lenne nulla? maga a htop is 3,2%- ot eszik
(#20959) lev258
Biztosan meg lehet oldani Win alatt is kezeli valami segédprogram az ext4 filesystem- et, mondjuk nekem nem jutott volna eszembe, mert komolyabb ismeretszint kell hozzá, mint a GRUB reinstall- hoz live disztróról.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Ice&Lime #20964 üzenetére
Egy ideje olvasgatom a topicot és én is gondban lennék notebookkal szerintem. Ezek közül próbálnék valamit felrakni, már túl a 20- on, van ezek között, amit még nem próbáltál?
Ezt érdemes lenne átböngészni:
Linux Hardware Compatibility ListsEz is egy lehetőség:
Build Your Own[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
lev258
veterán
válasz Ice&Lime #20967 üzenetére
Miért volt szükség easybcd-re?
Ne haragudj, de ismét megismétlem magam. Talán nem fogalmaztam elég egyértelműen korábban. Valószínűleg a touchpad, fényerő problémákra is van megoldás. Linux rendszereken nem az a szokás, hogy ha valami nem megy, felraksz egy másik rendszert (vagy újratelepítesz), hanem miután választasz egy rendszert, megoldod az esetleges problémákat mások segítségével.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
nagyúr
válasz Ice&Lime #20973 üzenetére
Sokat nem tudtunk segíteni, sajnálom, hogy nem jött össze. Majd, ha valami rendesebb gépet szerzel, újra megpróbáljuk!
Én külön sajnálom, mert legalább lett volna egy SSD szakértő, aki Linuxot használ.Ha már itt vagyunk, ezt nem pislantanád meg, hátha több 5leted lenne a problémáról, mint nekünk volt a Linuxos problémáddal kapcsolatban. thnx előre is
Még 1 kérdés, a 187 smart érték nagyon növekszik az Intel 520- nál, milliós számokat ír. Ez gond SSD- nél vagy csak HDD- nél van jelentősége?
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Fritz Teufel
addikt
válasz Ice&Lime #20977 üzenetére
Ezzel nekem is meggyűlt a bajom. Nálam nem bootolt a Debian, OpenSuse és a Fedora sem. Vagy összeomlottak a telepítés legelején. A megoldás nálam: az Ubuntut kiírtam valamikor korábban dvd-re. Ezzel live bootolok és onnan írom a pendrive-ot dd-vel. Így minden bootol szépen hiszen Linux alól írom terminálban.
Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2
-
zodo
nagyúr
válasz Ice&Lime #20977 üzenetére
Szia!
Magam szórakoztatására szoktam kipróbálni egy-egy kiadást de ha gáz van vagy újrarakom de többségében visszakerül a Win. Olvasom hogy nem sikerül életre kelteni a notidat.
Nos nemrég vettem egy használt, szintén Hp elitbook-ot de régebbi 6930p-t.
Tegnap letöltöttem a hivatalos oldalon található "linuxmint-17-cinnamon-64bit-v2" iso-t torrentről.
Sosem ellenőrzöm az MD5-öt.
Win 7 Ultimate 64 bit rendszerem alatt a nem mai (talán 2011-es kiadású) "ashampoo_burning_studio_6_free_6.80_4312" író progival kiírtam dvd-re.
Laptop annyira új hogy még a bios-ban sem turkáltam így csak betoltam a dvd meghajtóba a kiírt lemezt és az asztalon található Install ikonra kattintva telepítettem a rendszert.
Frissítés kezelőben ráküldtem (1-2-3 kategóriás) kb 400 Mb javítást.Lényeg hogy működik a nálad problémás tapi pad vagy fényerő állítási lehetőség, szóval ne ad fel!
-
N0zer0
senior tag
válasz Ice&Lime #21564 üzenetére
Részben a live mód miatt is lehet, meg amiatt is, hogy az Ubuntu Unityje meg a Fedora GNOME3-omja vagy KDE-je elég erőforrás-igényes. Talán Unity, KDE, GNOME3, a csökkenő erősorrend. Nem egy XP-vel vannak egy kategóriában, hanem Win7, Win8-cal, meg azoknál jobban néznek ki. Esetleg, ha annyira bánt, hogy pörgeti, akkor használj Cinnamon, MATE, GNOME2, Xfce, LXDE, Openbox-ot ez is fajsúlybelileg csökkenő sorrend. Az Xfce-t nem ajánlom nyugodt szívvel, mert a tearinges bugja nagyon idegesítő, meg egy ideje nem fejlesztik. Akár meglévő telepített rendszerre is fel lehet őket tenni, egyedül Gtk-s rendszerre nem jó ötlet Qt-set felszögelni, bár az is simán mehet.
-
N0zer0
senior tag
válasz Ice&Lime #21567 üzenetére
Ezek ilyenek. Azért azt is vedd figyelembe, hogy a legtöbb linuxos grafikus feladatkezelő is eszi a CPU-t, mikor nézed rajta, hogy mekkora a terhelés, közben rajzolják ki a görbéket. Amikor bezárod, akkor valószínűleg nem annyi. Meg ezt a disztrók kompenzálják a fejlettebb, alig töredező fájlrendszerrel és jobb memória- és hálózatkezeléssel, így összességében kb. ott van, ahol egy Windows, vagy még egy kicsit alatta is.
Hidd el, hogy pont az Ubuntu eszi a legjobban, hiába nem csicsás. Beelőzte már ebben a KDE-t is. Az Openboxot próbáld ki, azt is pl. egy Archon, vagy egy netinstallos Debianon, kevesebbel is beérik.
Esetleg az alapjáratot nézd konzolból (pl. Ctrl+Alt+1), a top paranccsal. Esetleg még az ablakkezelőből is kiléphetsz előtte, hogy legyen összehasonlítási alap, meg kiderüljön, hogy mi eszi. Azt is figyelembe kell venni, hogy a Live rendszer jobban eszi általában, mint a rendesen feltelepített.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz Ice&Lime #21569 üzenetére
A Debian 7.7 pl. 2014. októberi, az Arch jelenlegi telepítője pedig 2014. decemberi. Ráadásul az Arch még rá is frissít neked egészen mai időállapotra, így mindenből a legújabb verziód lesz, ami csak létezik, olyan friss, hogy ropog, még melegen kerülnek ki a kódok a fejlesztőktől. Mivel az Arch rolling, ezért friss is marad, és nem kell újratelepítgetni verzióváltásokkor, nincsenek főverziók. Ennél frissebb a linuxos világban csak ilyen saját fordítású testinges rendszerek.
-
N0zer0
senior tag
válasz Ice&Lime #21572 üzenetére
Akkor egálban van a Linuxszal. A Windowsban szerintem azért látod 0%-nak, mert 0,49%-ig lekerekíti 0-ra, de az nem végig 0,00%. Meg pl. ha Windows alatt a Process Explorer rendre magasabb terheléseket mutat, valószínű a beépített windowsos Feladatkezelő csal is az adatokkal.
Az sem lényegtelen, hogy egyes linuxos feladatkezelők úgy számolják a prociterhelést, hogy minden magot külön 100%-nak vesznek, így ha van egy olyan folyamat, ami mind a négy magot terheli 1%-kal, akkor pl. 4%-nak mutatja, ennek a százszorosánál meg 400%-nak. Windowsban meg ha csak egy mag terhelődik 100%-ra, akkor 25%-nak mutatja.
Mondom, nagyon nem mindegy, hogy mivel nézed. Érdemes konzolból vagy terminálból nézni top, htop segítségével.
-
whbear
senior tag
válasz Ice&Lime #21572 üzenetére
Ha hiszed ha nem, teljesen másképp viselkedik egy rendszer rendesen telepítve. Főleg a Fedora. Nálam Live rendszerként 100 % tekeri az egyik magot. Telepítve tudod az Intel ucodot is betölteni ami a 64 bites gépemen igencsak megdobta a teljesítményt. 32 bites gépemen nem éreztem semmi változást. De a Fedora GNOME 3 telepítve 3% körül viszi a procit.
Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM
-
-
whbear
senior tag
válasz Ice&Lime #21587 üzenetére
De most Fedorát vagy Debiant akarsz telepíteni? Debiánnál a netinstall kér netet és ha nincs vezetékes neted akkor be kell adni neki penen a drivert. A Fedoránál a villogás nem hiba hanem feature.
Megnyitod a terminált. Beírod hogy top. Enter. Ennyi. Q a kilépés. Érdemes rootként (su) nézni mert akkor listázza az összes processzt.
Fedora telepítés után érdemes megnézni a Fedy-t. Kötelező kezdő Fedorásnak
[ Szerkesztve ]
Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM
Új hozzászólás Aktív témák
- Házimozi belépő szinten
- Gumi és felni topik
- Két MSI alaplapban is leégett az AMD új Ryzenje
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Hálózati / IP kamera
- Mobil flották
- S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Sorozatok
- Lexus, Toyota topik
- További aktív témák...
- Windows 10/11 Home/Pro , Office OEM/Retail kulcsok
- ESET termékek hivatalos forgalmazója / NOD32 / Internet Security / Smart Security Premium
- World of Warcraft (WoW) Díszdobozok
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest