-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Pano
addikt
válasz
Rimuru #63394 üzenetére
Áháá! A kis piszok. (Ez mondjuk sok dolgot megmagyaráz, pl az undorító font renderinget)
Köszi az infót!Hát, Linux alatt ki van véve minden erre vonatkozó beállítás (Windows alatt ugye itt van a hardveres gyorsítás beállításának lehetősége):
(#63395) Bici: Akkor majd utána nézek mire gondoltál pontosan
-
Pano
addikt
válasz
Frawly #63390 üzenetére
Valószínű driver bug lesz. Kikapcsoltam a chrome hardveres gyorsítást, de így is, meg akkor is jelentkezik ha a chrome egyáltalá nem fut.
Ablakkezelőre én is gondoltam, de átváltva compizra, szintén előjön.(#63392) Bici: Nem, nem IGP
Radeon RX 460
Megpróbálom zárttal, azzal hátha nem csinálja.
csak OpenCL terén; az hasít
KDE és KWIN?
-
Ha az adatlapodon lévő AMD Apuban lévő IGP-ről van szó, az a nemrég megjelent 4.19-es kernel óta stabil "teljesen".
Amíg az nem jön le Uborkára addig sajna nincs mit tenni az ilyenek ellen.
Ha a VGA-ról, akkor passz, mennie kellene hiba nélkül, de palarisszal nincs személyes tapasztalatom, csak OpenCL terén; az hasít. -
Frawly
veterán
-
Pano
addikt
Hali!
Egyre többször futok bele ebbe a jelenségbe. Eddig csak Chrome használatakor jött elő és a chrome ablakán belül, de most már más appban is (mondjuk itt épp futott háttérbe a chrome).
Találkoztatok már ilyennel? Van egy gyanúm, hogy a Chrome a ludas és annak a hardveres gyorsítása nem szereti az AMD nyílt drivert, vagy franc tudja.
(sajnos nem, chrome bezárás után is előjön). -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Rodemkin #63385 üzenetére
Hy
A grub nem része a disztró bootolásának, ha a timeoutja nem 0, akkor látni fogja a user a grub választót. De lehet venni a timeoutját 0-ra és akkor egyből indítja a cuccot.
Az Arch leszármazott ChakraOS esetén a grubot követő rész úgy néz ki, hogy olyan 1 másodperc alatt lefut amit kockahimnusznak hívsz és utána már rögtön a splash screen pörög, míg meg nem kapod az asztalt vagy a bejelentkező képernyőt.
-
Rodemkin
újonc
Sziasztok!
Arch vonalon van már olyan distro, amiben alapértelmezetten van splash screen? Distrowatchon próbáltam a Plymouth alapján keresni, de még a mintnél sem írta ki, így nem jutottam előrébb.
Ha nincs ilyen, akkor mi a megoldás arra, hogy a kedves felhasználó ne lássa a grubot és a "kockahimnuszt" bootoláskor?
Kösz
-
zoltanz
nagyúr
-
válasz
Butcher82 #63381 üzenetére
És nem trollkodni akarok, még valaki nekem támad, életben először próbáltam linuxot.
Fel sem merült bennem, hogy trollkodnál! A látóasszonyos poent is csak azért sütöttem el, mert valóban pont annyi verzió él, amennyit írtam!
19 "Tara" verziót telepítettem fel - már 6-ra szűkült a lista, de célszerű valóban lejjebb menned erőforrás használatban, ahogy lev258 szaki említi.
Most látom, hogy Core2-es a proci, akkor ez nem is lehet kérdéses, nem a Cinnamonnal kell próbálkoznod.
A menüben való "nézelődés" és a firefox indítása nekem a windows 7-hez képest lasabbnak tűnik
Ha ez Cinnamon alatt volt, annak is lehet egyébként több oka is, de előbb teszteld a Mate ill. XFCE változatot.
Úgy telepítettem ahogy a mint weboldalán le van írva.
Azért a rábökés után is van még pár részlet, amire figyelni érdemes.
Ezen a YT csatornán érdemes szétnézned!
-
Butcher82
senior tag
válasz
ubyegon2 #63380 üzenetére
Látóasszony még véletlenül sem kell.
19 "Tara" verziót telepítettem fel, tehát nem live-ként próbáltam ki. A menüben való "nézelődés" és a firefox indítása nekem a windows 7-hez képest lasabbnak tűnik pl. És nem trollkodni akarok, még valaki nekem támad, életben először próbáltam linuxot. Úgy telepítettem ahogy a mint weboldalán le van írva. Lettöttem az iso-t, csináltam egy pendrive telepítőt,először elindult live-ké t majd ráböktem a telepítésre. Lehet egy korábbi verzióval kellene próbálkozzak?
-
-
Butcher82
senior tag
Sziasztok,
HP 6930p-hez (T9600, 4Gb RAm, Intel Gma4500MHD, SSD) ajánlatok Linuxot?
A Mint egy kicsit lassúnak tűnt. -
Frawly
veterán
Nem Wine alatt megy. Ez egy natív, 32 bites linuxos játék, a MoH:AA Loki-Icculus-féle portja, LibGL-t, OpenAL-t, és OSS-t használ natívan.
De abban is biztos vagyok, hogy nem a futtatható állománnyal van a baj, mert kipróbáltam, és más .desktop fájlokat sem hajlandó hozzáadni a rendszer a menühöz.
Mondanám, hogy Arch, vagy Gnome 3.30 bug, de akkor gyurmafiguráknál is elő kéne jönnie. Semmilyen ezzel kapcsolatos dolgot nem állítottam át a Gnome-ban, még a Tweaks-ben sem. Egyszerűen nem értem.
exec /home/Gmz/MOHAA/mohaa_lnx formában nem tudom futtatni, mert a játéknak fontos lenne, hogy a munkamappája /home/Gmz/MOHAA legyen, mert ebben kell megtalálnia bizonyos gyárilag mellékelt .so fájlokat. Ha csak simán teljes elérési úttal hívom meg, akkor nem fogja megtalálni ezeket és nem fog működni.
-
Frawly
veterán
Nálam az sose működött, ha csak simán odamásoltam, már a 3.28-as verzióban sem. Ebben a 3.30-ban meg sehogy sem működik, pedig próbáltam rendszergazdaként a gtk-update-icon-cahe és update-desktop-database parancsokat is futtatni, hátha úgy frissül. Ki-bejelentkezés, újraindítás se segít. Teljesen mindegy milyen jogokat adok az ikonnak, ki a tulajdonos, nem bukkan fel sehol az indítómenüben, se a dashben.
Elvileg a .desktop fájl is jó, az ikonját rendesen meg is jeleníti, de csak Double Commanderben, a Gnomes Files egyik ilyen .desktop fájl ikonját sem jelenti meg. Arra is ügyeltem, hogy az a progi, amire a .desktop fájl mutat, olyan mappában legyen, aminek a nevében nincs szóköz, meg a kis/nagybetűre is figyeltem
-
anorche1
őstag
Manjaro gnome alatt alapbol fent van tweaks es a dash to dock kieg.
A gondom az lenne, hogy ha egy alkalmazas tobbszor van megnyitva, es rakattintok az ikonjara, akkor az osszes alkalamazas elonezetet feldobja, nem csak azet, amelyikre kattintottam.
Egyszerubb lenne mondjuk 2 firefox ablak kozul valasztani, mint 10+ futo kozul.
Van erre valami megoldas? -
Frawly
veterán
Szerintem nem kezdő téma, de hátha mégis, és csak én nézek el valamit.
A Gnome3 application menüjéhez szeretnék kézzel alkalmazást .desktop fájlként hozzáadni.
Ez már régen is nehezen működött, a kész .desktop fájlt először a Gnome-fájlkezelőben futtatnom kellett, ott rákérdezett, hogy futtathatóvá-akarom-e tenni (akkor is ha futtathatónak volt jelölve már). Utána berakta a menübe.
Aztán egy idő után az is kellett, hogy én másoljam be kézzel a .desktop fájlt a ~/.local/share/applications mappába. De már ez sem működik, mióta frissült a 3.30-as verzióra. Hiába van beállítva a Gnome fájlkezelőben, hogy ezeket a futtatható szöveges fájlokat nyissa meg, ne szerkessze, sehogy nem tudom a menühöz adni, hiába másolom be a fenti mappába, hiába adok neki +x attribútumot (vagy 777-et), nem jelenik meg a menüben. Próbáltam ki-bejelentkezni, gépet újraindítani, hátha úgy látszani fog, de nem.
-
csixy
addikt
válasz
Aksomatic #63345 üzenetére
Ja bocs , ezt:https://prohardver.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_63363-63363.html neked akartam írni.
Biztonságos és egy virtuális telepítgetéstől jóval többet ér, mert valós rendszered lesz.
-
csixy
addikt
válasz
Shyciii #63362 üzenetére
add ki a sudo pacman -Syu parancsot és látni fogod , hogy van még egy tároló, amire rákeres és arra nincs szükséged, de azt egy #-tel ki lehet iktatni , vagy inkább kettővel ,majd a többiek megmondják, hogy melyik fájlban kell kilőni.
asszem a mirrorlist végén van a bejegyzés.
-
csixy
addikt
MBR esetén jó megoldás, ha bedugsz egy pendrájvot is és a linux bootladerét telepítéskor oda irányítod /dev/sdb például, ha a pendrájv az sdb, így szűzen megmarad a windowsod, ha az SSD-ről bootolsz. Ha pedig a pendrájvról bootolsz akkor meg a GRUB fog indulni és választhatsz az indítható oprendszerek közül.
-
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #63318 üzenetére
Most épp egy ócska technika tyilivízort használok 1360x768-as (tudna még 1920x1080-at, de úgy túl aprók a betűk) felbontással HDMI átalakítóval a 10 éves flexelt keskeny kliensem DysplayPortjáról. Tökjó, csak a talpát alá kell támasztani egy csomag papírzsepivel ,mivel nem dönthető. Ez így jobb mint a DVI-VGA átalakító, mert így nincs tudathasadása a linuxnak és így nem nyitja ki folyton az ablakaimat a "másik" nem látható DVI képernyőre. ... A szemüvegem műxik, de nekem a minták egyformák. Jól olvashatók.
szórakozottságomban meg akartam dönteni és eltört a nyele , de a zselés cyanakrilát megfogta rendesen.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
zoltanz #63354 üzenetére
Nézd meg ezt a cikkemet: https://logout.hu/bejegyzes/cpt_pirk/linux_alatt_bitmelyseg_es_mintavetelezesi_frekvenc.html
Windowsban meg kellene nézned, hogy be van-e kapcsolva valami gyári effekt dolog, meg hogy nincs-e hangszín kiemelés ráadva.
Anno a Creative X-Fi kártyám gyári wines drivere volt olyan, hogyha benyomtad a Crystalyzer funkciót akkor szebben szólt, de cserébe bele is nyúlt a hangba, nem azt kaptad, amit felvettek. Később lett hozzá moddolt driver, ami mentes volt ezektől a fasságoktól és az alapból is jó volt...
-
Most tényleg az a baj, hogy nem Mint-et javasoltam, hoztam fel példának?
Igen ez elég nagy baj!
(meg ugye ezen van kalap, a másikon nincs)
[link]-ebben az összehasonlító linkben amúgy viccesen Fedora alapúnak említik a Fedora-t.No de ha már.....nekem ebben az esetben nagyon nincs gondom, ha Fedora-t ajánlottál, mivel egyrészt találtál egy jó és igen részletes leírást és linkelted!
Azért ez nagyon más, mint ha valaki csak odavet egy disztró nevet!
-
zoltanz
nagyúr
Hasonlítgatom a Win-Linux hangminőséget.
Lehet a Windows használ valami EQ-t (vagy valami effektet) ami tetszik a fülemnek nemtudom. Linux-on olyan tompa kicsit a hang. De el tudom képzelni, hogy ez a "legtisztább" (legközelebb áll a rögzített anyaghoz), legkevesebb konverziót, egyéb hozzáadott élményjavító hatást tartalmazó hangfolyam. -
cigam
titán
válasz
lev258 #63352 üzenetére
Ezért kellene a kérdező konfigja, és akkor látnánk, hogy kell-e hozzá zárt driver, jó a nyílt is, és merre induljon el zárt driver-t kereni.
Pl. Fedora-n már elég egyszerű zárt driver telepítése, és ha Gnome-ot (Workstation verziót) használ, amit ajánlottam, akkor a Szoftverek első indulásakor fel is ajánlja: -
lev258
veterán
Nem erről van szó.
De én tudom magamról, hogy még azt sem tudnám megválaszolni senkinek, hol találja a Fájlkezelőt Fedora-n, vagy ami egy fokkal bonyolultabb, milyen menüben tud zárt drivereket telepíteni. Ezek nem nagy dolgok, de kell legalább egy ember, aki látott már ilyet (és akkor .deb-ről, ppa-król még nem beszéltünk-ami Fedora-n nem alap). Mi szeretjük a Terminált használni, de az újakat sokszor elrettenti, így lehetőleg grafikus felületben kell gondolkodni. Azoknak pedig megvannak a saját finomságai.
Mindössze abból indulok ki, hogy ezen a magyar fórumon mely rendszerekről beszélünk többet.
Egyébként én pár éve már nem vagyok Mint párti. -
cigam
titán
válasz
lev258 #63350 üzenetére
Túlmisztifikálod a disztrók közötti diferenciát. A linux az linux. A mount az ls mindenhol ugyanazt csinálja. A grafikus felület (Gnome, KDE, XFCE) mindegyiken ugyanúgy néz ki, ugyanazokat a programokat használja. Nüansznyi eltérések vannak, amik elsősorban a pimpelésben nyilvánulnak meg, és 1-2 saját fejlesztésű programban. De a Firefox mindegyiken ugyanaz (na jó pár, verzió eltérés lehet az LTS/ESP kiadásokat használóknál), de a magyar nyelvű felület, az azon megnézett WEBoldalak, és a plugin-ek ugyanúgy működnek. A kezdő úgy is a disztubúció által biztosított áruházban keresi, és jó esetben szerzi be a programjait. Aztán vagy megelégszik ennyivel, vagy elkezdi jobban megismerni a rendszert. Nem kell (és nem is akar) mindenki mélyebbre ásni. Boldog, hogy megtalálja a böngészőt, és ott már mindent meg tud oldani.
Az meg más kérdés, hogy milyen a fejlesztési ciklusa, hogy 10 éven át a tavalyelőtti verziókat használja, vagy fé évente, netán hetente frissít új verzióra.
A Fedora-n mi működik annyira másképpen? Most tényleg az a baj, hogy nem Mint-et javasoltam, hoztam fel példának?
+ Ha elárulta volna a pontos konfigját, laptop/PC, mennyi/mekkora HDD/SSD, RAM, stb... Pontosabb segítséget is kapott volna.
-
-
cigam
titán
válasz
Aksomatic #63345 üzenetére
Nem lesz semmi baja(ha nem bántod
). PL. letöltesz egy Fedora 29 Workstation lemezképet. Az ISO fájlt Rufus-al kiírod egy pendrive-ra, és arról indítod a gépedet. Így ki tudod próbálni anélkül, hogy egy bitet is módosítanál a jelenlegi rendszereden.
Ha tetszik, akkor jöhet a telepítés. Még Windows alatt, a lemezkezelővel csípj le a C:-ből egy "kevés" helyet. Hogy maradjon is hely a Windows-os programoknak, adatoknak, és a Linux is kényelmesen elférjen. Mondjuk 60GB-on már el lehet férni. Így biztosan nem törölsz bele telepítés közben a Windows-os rendszerbe, egyszerűen azt mondod neki, hogy a Windows mellé települjön, az üres helyre. Pl. a Fedora 26 cikkben elég részletesen elmesélem mi hogyan működik. (Már a 29-nél tartanak, de a használata, és a telepítés menete nem változott)Ha nagyon parázol, hogy a rendszerbetöltő felülírja a Windows-ét, és nincs visszaút, mentsd le az MBR-t, pl. a HDHacker-el (a Boot sectort-t, és az MBR-t is). Persze ha UEFI-s a telepítés, akkor kicsit más a leányzó fekvése. Ezt pl. az msinfo32 futtatásával ellenőrizheted:
-
cigam
titán
válasz
lev258 #63344 üzenetére
Csak próbálgattam, hogy mitől függ, hogy nem csatolja fel. Pont exfat-ra volt formázva, mikor kipróbáltam, hogy az /mnt-be felcsatolja-e. És felcsatolta. Aztán elkezdtem kísérletezni, hogy a /media/wd jó-e, és láss csodát oda is felcsatolta. A /media/WD megint jó, /media/WDMy még mindég jó, a /media/WDMyBook, már nem jó. Elkezdtem csonkolni, és elég volt egy karaktert törölni, hogy jó legyen.
-
cigam
titán
Megvan a hiba, de szerintem ez inkább bug:
~ $ sudo mount -t exfat /dev/sda1 /media/WDMyBook/
FUSE exfat 1.2.5
~ $ lsblk
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 1,8T 0 disk
└─sda1 8:1 0 1,8T 0 part
mmcblk0 179:0 0 29G 0 disk
├─mmcblk0p1 179:1 0 43,8M 0 part /boot
└─mmcblk0p2 179:2 0 28,9G 0 part /
~ $ sudo mv /media/WDMyBook /media/WDMyBoo
~ $ sudo mount -t exfat /dev/sda1 /media/WDMyBoo/
FUSE exfat 1.2.5
~ $ lsblk
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 1,8T 0 disk
└─sda1 8:1 0 1,8T 0 part /media/WDMyBoo
mmcblk0 179:0 0 29G 0 disk
├─mmcblk0p1 179:1 0 43,8M 0 part /boot
└─mmcblk0p2 179:2 0 28,9G 0 part / -
snpetit
aktív tag
válasz
snpetit #63338 üzenetére
Na, az eredmény szerintem több mint kielégítő. Az alábbi font file-kat bemásoltam a /usr/share/fonts/windows mappába:
arial.ttf
arialbd.ttf
arialbi.ttf
ariali.ttf
ARIALN.TTF
ARIALNB.TTF
ARIALNBI.TTF
ARIALNI.TTF
ARIALUNI.TTF
ariblk.ttf
ARLRDBD.TTF
comic.ttf
comicbd.ttf
consola.ttf
consolab.ttf
consolai.ttf
consolaz.ttf
cour.ttf
courbd.ttf
courbi.ttf
coure.fon
georgia.ttf
georgiab.ttf
georgiai.ttf
georgiaz.ttf
impact.ttf
segoepr.ttf
segoeprb.ttf
segoesc.ttf
segoescb.ttf
segoeui.ttf
segoeuib.ttf
segoeuii.ttf
segoeuil.ttf
segoeuisl.ttf
segoeuiz.ttf
seguibl.ttf
seguibli.ttf
seguiemj.ttf
seguihis.ttf
seguili.ttf
seguisb.ttf
seguisbi.ttf
seguisli.ttf
seguisym.ttf
tahoma.ttf
tahomabd.ttf
timesbd.ttf
timesbi.ttf
timesi.ttf
trebuc.ttf
trebucbd.ttf
trebucbi.ttf
trebucit.ttf
verdana.ttf
verdanab.ttf
verdanai.ttf
verdanaz.ttf
webdings.ttfmajd kiadtam a
sudo fc-cache -fv
parancsot.
Én most szépnek látom a betűket. Ha gondoljátok próbáljátok meg. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Aksomatic #63339 üzenetére
Természetesen igen, csak kell egy második partíció (illetve 3., mert a Windows csinál egy rejtett partíciót is magának) az SSD-re. Olyan 20GB legyen minimum, de nem baj, ha több. Sikeres telepítés után a Linux rak fel grub nevű rendszerválasztó menüt, ahonnan mindkét oprendszer indítható.
Viszont mielőtt nekiugrasz, szerintem tegyél fel egy Virtualbox-ot és próbálj ki alatt egy-két disztrót, hogy melyik tetszik neked. Továbbá fusd át itt a téma összefoglalót, valamint szerintem nézz fel a logoutra is, nagyon jó cikkek vannak pl. Linux telepítése és disztrók bemutatása témákban is.
-
Aksomatic
senior tag
Sziasztok!
Az utóbbi időben kezd elegem lenni a Windowsból. Szeretném kipróbálni a Linuxot, de úgy, hogy megmarad mellette a Windows is hogyha esetleg játszanék valamin. Ezt meg lehet oldani mellételepítéssel?
(Dell 7559, 128-as SSDvel) -
sh4d0w
félisten
válasz
ArthurShelby #63335 üzenetére
A purge csak a konfigurációs fileokat törli az alkalmazással együtt.
-
cigam
titán
Rasbian fut egy Raspberry Pi2B-n. A régi 1TB-os külső lemez elromlott, lett helyette egy 2TB-os. Partícionáltam(próbáltam DOS-os, és GPT-s verziót is), formáztam( ext4-re), de csatolni nem tudom. A mount hibaüzenet nélkül lefut, de a kernel naplóba panaszkodik "EXT4-fs (sda1): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)", és nem is csatolja fel a kijelölt könyvtárba.
Mit csinálok rosszul?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ArthurShelby #63333 üzenetére
ctrl + c az, ami kiléptet, ha elgépelsz valamit. Évekig én is bezárogattam ilyenkor a terminált.
Debian alapú disztrót feltételezve...
Az apt autoremove törli le a már felesleges csomagokat. By default az apt nem csinál ilyet a remove esetén és a sima remove nem is törli a csomag konfig állományait (ha vannak), arra az apt purge csomagnév való.Szóval a totális eltávolítás így megy:
sudo apt purge csomagnév
sudo apt autoremoveAz autoremove azokat a csomagokat fogja törölni, amiket más csomag nem használ. Szóval közös függőséget ami kell másik telepített progihoz is, olyat nem fog leszedni.
-
ArthurShelby
addikt
Ha a parancssorban jelszót kér, abból hogy tudok kilépni? (mert akkor azt a jelszót nem tudom)
Ilyenkor mindig bezárom, majd megnyitom a terminált, de nem ez lenne a helyes út.Másik. Ha egy csomagot (programot) (
install
) feltelepítek hozhat magával másik csomagot is. Viszont mikor törlöm(rm
,uninstall
nem működik), akkor csak az adott csomagot törli. -
Flatpakot olyankor érdemes használni, ha Skype, Spotify, Discord meg hasonlókat akarsz feltenni, amik megvannak .deb formátumban is, ott egyértelműen ezt kell alkalmazni. Előző verzión még nem volt Flatpak és kellett Spotify, így volt csak nyűgös felrakni mindent.
Az ötlet különben nagyon jó, hogy különböző rendszerű disztrókra ugyanúgy lehet telepíteni Flatból, azok függőségeinek elkerülésével.No meg ott van az is, hogy, ami .deb esetén 20MB, ugyanaz Flatpakban 500MB méretű telepítés.
-
Pano
addikt
válasz
ubyegon2 #63329 üzenetére
Tapasztalatom szerint a flatpak sokkal jobb mint a snap, de mind a kettővel vannak még komoly gondok. Sajnos nem úgy működnek sokszor az appok, ahogy kéne nekik.
Párszor a hajtépés szélén voltam, aztán inkább maradtam a hagyományos deb csomagoknál, azok legalább működnek rendesen. -
válasz
CPT.Pirk #63326 üzenetére
nincs vele baj, úgy a programod saját library készlettel tud működni, nem fog függni a rendszerben meglévőktől.
Akkor rakj fel egy Ubuntut!
A Flatpak a Mint-en is elérhető, de aki nem használ Szoftverközpontot, nem is találkozik vele, nem ügyködik a rendszerben, ellentétben a snap-pal.
(#63328) Shyciii
Ez a leírása az egésznek viszont érdekel, átküldheted emailben. (priv go now)
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #63325 üzenetére
Óóó. Scriptet én sem akartam. Egyedül az openbox telepítési gond miatt lett most a zen installer. De azt is csak azért, mert az tényleg semmi koszt nem rak bele, mint más script.
Meg az image visszatöltése megvan 8 perc alatt nekem, pedig ugye 50GB-os partíció. Ha csak a tényleges méret lenne, akkor 2-3 perc alatt lenni pure Arch, ami 120MB-ot eszik csak 😁 Amúgy docfile-ba leírtam az összes lépést, hogy hogyan kell telepíteni Arch-ot. Azt is elküldhetem, és akkor megvan a magad ura érzés is 😁 -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
cattus #63323 üzenetére
Egy teszt erejére megnéznék egy nem Ubuntu / Debian alapú disztrót, hogy ott mi a szitu. Ezt csak írd ki penre, bootolj be vele és nézd meg live rendszer alatt, hogy mi a szitu: [link]
ubyegon2: nincs vele baj, úgy a programod saját library készlettel tud működni, nem fog függni a rendszerben meglévőktől. Számíthatsz rá, hogy sok desktop disztrónak része lesz vagy a snap, vagy a hasonló másik ilyen izé, aminek most nem jut eszembe a neve.
-
válasz
Shyciii #63324 üzenetére
Nekem van pure Arch image-em
Valahogy nem vagyok meglepve!
Azért tényleg köszi, de ezt nem szabad megúszni, egyszerűen akarom azt a szenvedést, amivel jár!
Egy konyhakész Arch.....jól is néznénk ki!
(nem lett volna amúgy egyszerűbb egy telepítő script-es megoldás? vagy ez netnélküliségre gondolva készült így?)
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #63306 üzenetére
Nekem van pure Arch image-em, ha kell neked. Rendes kézzel felrakott Arch. Semmi desktop. Miután kézzel mindent bepötyögtem, utána a gnome-disks-el csináltam imaget. Azzal vissza is lehet tölteni, és így lenne egy totál szűz, alap Archod. Mondjuk akkor 50GB-os partícióról csináltam, így legalább akkorára lehet visszatölteni, de utána lehet csökkenteni a partíció méretét
-
cattus
addikt
válasz
CPT.Pirk #63319 üzenetére
20% max, de nyitva van mellette jópár böngésző tab, a memóriafogyasztás is azért annyi, amennyi.
ubuntu-drivers
csomaggal próbáltam keresni hátha van amit nem rakott fel, de szerinte minden up-to-date.A hálózattal bitzos nincs semmi gond és nem is az a bottleneck, mert szimmetrikus gigabites.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #63320 üzenetére
A /loop eszközök azok fájlok, amik pl. virtuális fájlrendszert tartalmaznak. Gyakran használták arra, hogy az egyébként titkosított virtuális fájlrendszerhez titkosítás nélkül is hozzá lehessen férni.
Itt ha jól nézem, a snap csomag saját futtatási környezete van benne. Ergó úgy tud futni a vlc snap alkalmazásként, hogy kvázi egy homokládában ül.
A 4GB meg simán össze tud jönni, a mai többszálú böngészők szeretik használni a ramot.
-
válasz
CPT.Pirk #63319 üzenetére
vazze, inkább igyál. A sörben legalább van vitamin és nem büdös.
Igazad van, akkor legalább kába leszek, fel sem tűnik, ha megfulladok a jó városi levegőtől!
amúgy ezek micsodák? A snap csinálja?
/dev/loop0 196M 196M 0 100% /snap/vlc/555
/dev/loop1 88M 88M 0 100% /snap/core/5742Amúgy nem hiszem, hogy networkmanager probléma lenne a kollégánál, de elég harapófogós nála a hw-környezet/terhelés, az is fura, hogy 4GB-ot mi eszi meg nála.
ez viszont kemény: - feltöltés 900Mbit
-
cattus
addikt
válasz
CPT.Pirk #63316 üzenetére
Partíciók:
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
udev 3,9G 0 3,9G 0% /dev
tmpfs 786M 1,6M 785M 1% /run
/dev/sda2 234G 18G 204G 8% /
tmpfs 3,9G 222M 3,7G 6% /dev/shm
tmpfs 5,0M 4,0K 5,0M 1% /run/lock
tmpfs 3,9G 0 3,9G 0% /sys/fs/cgroup
/dev/loop0 196M 196M 0 100% /snap/vlc/555
/dev/loop1 88M 88M 0 100% /snap/core/5742
/dev/sda1 511M 6,1M 505M 2% /boot/efi
tmpfs 786M 44K 786M 1% /run/user/1000Ezt a Xubuntu telepítője csinálta magának ilyenre.
1db 256-os M.2-es SSD van benne. RAM-ból van 8GB össz, szabadon 4GB volt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
cattus #63315 üzenetére
Hogy néz ki a géped? Partíciók hogy vannak? Ramból mennyi van szabadon?
ubyegon2: http://www.myconfinedspace.com/wp-content/uploads/2007/10/smokers_keyboard.jpg
-
válasz
CPT.Pirk #63312 üzenetére
Lehet, hogy ez is számít, de amúgy az Infinality viszont nagyon tetszett, az pengeéles volt. Elképzelhető, hogy a 20"-os monitoron nem jött át a képed. Abból is gondolom ezt, hogy KDE-n általában alapból jók a betűk, emlékeim szerint sokkal jobban tetszettek, mint máshol. (ha nem utálna a KDE, már rég megkedveltem volna én is)
(lehet, hogy cigifüstös a monitorom.....)
-
válasz
Frawly #63309 üzenetére
A Waybox nem úgy klón, mint az Arch klónok.
Tekintve a wayland nagyszerűségét, így is úgy is klón az!
Az a titka, hogy
1) rendes GPU driver kell
2) a fontsimítást és hintinget rendesen be kell állítani, hogy az adott kijelzőn a legjobban nézzen ki
3) fel kell tenni normális fontokat.Na ja, igaz a FF erre nagy ívben toj. Amúgy nekem is jobban tetszenek a fontok itt, mint egyéb oprendszeren.
(#63307) CPT.Pirk
Ez nem szép!
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #63306 üzenetére
Igen, olvastam, meg írtam azt is, hogy be lehet menni alá.
A Waybox nem úgy klón, mint az Arch klónok. Waylandre a felületeket teljesen át kell írni, mivel más protokollt használ. Az Arch-klónok csak telepítőscriptben meg beállításokban térnek el. Nagyon nem egy a kettő. A Waybox, Sway csak úgy klón, hogy kinézetben, működésben próbálja utánozni az eredeti Xorg-os verziót, de a kódjuk teljesen a 0-ról van írva.
Nekem még soha egyik disztrón sem volt gond a betűkkel, pedig infinalityt soha nem használtam. Az a titka, hogy
1) rendes GPU driver kell
2) a fontsimítást és hintinget rendesen be kell állítani, hogy az adott kijelzőn a legjobban nézzen ki
3) fel kell tenni normális fontokat. -
cattus
addikt
Sziasztok!
Frissen telepítettem Xubuntu 18.04-et egy Dell Latitude 5480-ra, és a következő problémám van: a letöltés mind Wifin (144 Mbit-es hálózat), mind Etherneten keresztül (Gigabites hálózat) aránytalanul lassú - speddtest alapján a letöltés kábelen 26Mbit, míg a feltöltés 900Mbit. Mi okozhatja ezt, és hogy tudnám fixálni? Ethernet Connection (4) I219-LM-es kártya van benne.
-
válasz
Frawly #63305 üzenetére
C2D-val be lehet menni 10 környékére, közelebb a 10-hez, mint a 35-höz.
Azt olvastad, hogy a kolléga véletlenül pont az én 25sec tippemmel azonos időt írt be nemrég?
A suspend és hibern valóban értelmetlen SSD megléte esetén, utóbbi főleg. Ráadásul némely disztrón nem is mennek ezek az ébredések túl megbízhatóan.
Waybox - szerintem ezekkel a klón dolgokkal megint szívni fogsz! Mint én az Archklónokkal.
Arch-ot akkor teszek fel, ha lesz egy hetem legalább rá. Ma nézegettem az Archwikin a font config lapot....ilyenekkel elmegy majd az idő rendesen....Mióta nincs infinality, sok nyűg van a fontokkal, de amúgy elvagyok a betűkkel, csak egyes jeleket alakít át értelmezhetetlenné. Anno koreai vagy hasonló csomagok okozták ezeket, de most minden számomra idegen nyelvi csomagot lepucoltam.
FF-ben van ez inkább, ha saját betűkre állítom: (ez egy webes szerkesztő)
Ha az oldalak saját betúi használatára állítom, kicsit jobb a helyzet!
Ezek szerint nem csak a PH lapcsalád fontjaival van gond, mint az előbbi kérdezőnél is. (sajnos ő annyira titkolja a hw-eket, hogy nehéz lesz neki segíteni)
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #63296 üzenetére
Ha Antergoson 3 mp.-et mértél, akkor az Archon sem lesz kevesebb (hacsak nem hekkelsz még hozzá).
A stopperral kitételen sikerült átsiklanom olvasás közben, mea culpa. De az egész csak azt demonstrálja, hogy igazam van, mert ha ezen a Core i gépen 3-6 mp. a boot, akkor C2D-val be lehet menni 10 környékére, közelebb a 10-hez, mint a 35-höz. Innen indultunk, és ide térünk vissza mindig.
Egyébként ez a 3-6 mp. boot már az a kategória, hogy mindenféle sleepet és hibernálást feleslegessé tesz.
Nekem egyébként hiányzik az Openbox, ha lesz majd waylandes klónja, akkor felrakom. Most Gnome van, de legközelebb a Swayt teszem fel, ha addig nem lesz *box wayland klón, ami helyesebben van már most is, de még nagyon kezdetleges projekt: Waybox.
-
ArthurShelby
addikt
Kiadom ezt a parancsot:
/opt/etc/init.d/S70mysqld restart
Erre a következő jön válaszul:
cat: can't open '/opt/var/run/mysqld.pid': No such file or directory
admin@RT-AC68U-CC10:/tmp/home/root# *** Error in `/opt/bin/mysqld': double free or corruption (out): 0x015affa8 ***
Ez mit jelent (double free)?
A S70mysqld fájl létezik, de a mysqld.pid nem. Nem tudom hogy kéne létrehoznom. -
snpetit
aktív tag
válasz
growler #63300 üzenetére
Megcsináltam, azt hiszem hasonlót próbáltam már, de ez még mindig nem az a szint sajnos amit a windows tud. Azért érthetetlen számomra, mert a felhasználói felületén a programoknak jól néznek ki a szövegek, de a webrender nem tudom miért nem szép.
Linux-Firefox az ajánlott beállításokkal:
[kép]
Windows-Firefox:
[kép]
Linux-Chrome:
[kép]
Windows-Chrome:
[kép]
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- BESZÁMÍTÁS! 2TB Kingston KC3000 NVMe SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- Kingmax 1x2GB DDR2 800 RAM eladó
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad P50 - i7-HQ I 16GB I 256SSD I Nvidia I 15,6" FHD I Cam I W10 I Gari!
- LG 45GS95QE - 45" Ívelt OLED / 2K WQHD / 240Hz 0.03ms / NVIDIA G-Sync / FreeSync Premium / HDMI 2.1
- Bomba ár! Dell Latitude E6410 - i5 I 4GB I 250GB I DVDROM I 14,1" WXGA I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest