-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ha egész partíciót vagy lemezt szeretnél alkalmi jelleggel eltenni egy tömörített fájlba, akkor a clonezilla mini disztró mindent tud és fut egy pendriveról. Azt nem tudom, hogy tud-e jelszavazni, de eleve csak a clonezilla tudja olvasni az elkészült állományt.
Ha csak egy-két mappát, akkor arra két mód van így gyorsban:
-csinálsz saját tar.gz állományt készítő szkriptet bash-ben, azt lehet crontabbal időzíteni, relatíve egyszerű, biztosan lehet jelszavazni
-csinálsz rsync-es automata mentést ami nagyon pöpec biztonsági mentések készítésére, de nem tömöríti a mentett állományokat és szerintem nem is jelszavaz. De adhatsz neki olyan cél mappát, ahová csak x felhasználónak van írási vagy olvasási joga.[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
jackal79
aktív tag
-
félisten
Sziasztok!
Szeretnek egy winyot backup-kent hasznalni, de szukseg lenne tomoritesre.
Ezt hogy erdemes megoldani?
Sima zip/7z, tar.gz, stb. file/okba mentsem az anyagot, vagy letezik erre valami automatizmus?
Pl. tomoritett file rendszer? Vagy valami tomoritesre is kepes backup progi?Elony lenne, ha tudnam jelszoval vedeni barmelyik esetben.
Kossz!
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
nagyúr
válasz jackal79 #62194 üzenetére
Szia!
Ha terminal nélkül akarsz másolni bármit a Nemo-ban, amit a képeden látható módon nem enged, azt úgy oldhatod meg könnyen, hogy bármely Nemo ablakban egy üres helyre nyomsz jobb gombot és a képemen látható ablakban a kulcs ikonos sorra nyomva a megjelenő kis ablakba beírod a jelszót és megnyílik egy új Nemo, itt is megoszthatod az ablakokat F3-mal.
Az így megnyíló fájlkezelő figyelmeztet is, hogy emelt szintű jogosultsággal használod:
Most már másolhatsz bármit.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
eastsider
nagyúr
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz eastsider #62191 üzenetére
Nagyobb gebaszra szokott utalni ez az üzenet. Azzal kezdeném, hogy pl. egy gparted live lemezrő vagy egyéb Linuxról bebootolnék pendriveot használva, onnan meg egy gparted / kparted partíció ellenőrzést csinálnék a lemezen, minden partícióra.
Aztán csekkolnám a hdd smart adatait, hogy nem-e megy közben tönkre, vannak ere is grafikus smart kiolvasó progik.Bármiféle grub újrarakást csak akkor próbálnék meg, ha nincsenek hibák a partícióknál, vagy a lemezen.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
eastsider
nagyúr
Sziasztok
grub rescue fogadott
attempt to read or write outside hd0 mit tudok kezdeni?
Rebootoltam és ez fogadott, ez egy Debian alapú NAS[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz herdsman12 #62183 üzenetére
Ne nézz semmit, arról a meghajtóról fut a rendszer, nem fog írástesztet csinálni. Az olvasást megcsinálja, én is átraktam a desktopba az SSD-t, úgy teszteltem. Ill. először live-Linux-szal.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
totron
addikt
válasz King Unique #62186 üzenetére
Ez only BIOS, UEFI a környéken sincs. Mountoltam az iso-t, a tartalmát másoltam fel értelemszerűen. Bosszant, nem tudom hol a hiba. Ugyanezekk a hardverekkel megy Windows boot, csak éppen még linux alól megírva eddig még soha. Nem tudom hol és mi marad ki.
-
King Unique
titán
válasz totron #62181 üzenetére
Felcsatolod a fájlkezelőben az ISO-t, a tartalmát rámásolod a FAT32 / NTFS fájlrendszerű pendrive-ra, meg. max. legacy BIOS (CSM) bootoláshoz aktívvá teszed (boot flag) a rajta lévő partíciót. Ennyi, felesleges túlbonyolítani és a WoeUSB és társai sem létszükséglet hozzá, ami egyébként amúgy sem egy nagy szám. Ha UEFI-s telepítéshez kell, akkor ott viszont akár még ezzel is szórakozni kell a 7-esnél, ellenben az újabbaknál már nyilván nem.
-
totron
addikt
Win7 pendrive telepítőt próbálnék összehozni.
ms-sys -7 /dev/sdb
Megírja a bootszektort, fájlrendszer NTFS, telepítő fájljait rámásolom, bootflag bepipálva és semmi, nem indul. Hol a hiba, mi hiányzik? unetbootin nem mutatja a pendrive-ot, 404 verziós, ami meg igen, az meg nem írja ki az ISO-t, csak egy pillanat alatt végigfut a folyamatjelző csík (mtools hiánya lehet?)
nem sok semmi sikerlémény van ezzel most
XP-vel sem megy (ms-sys -m)
-
nagyúr
válasz herdsman12 #62178 üzenetére
Ahogyan cigam kolléga említi, de ha megnézed a berakott képet, a közepén kiabál a bepipálatlan kis kocka!
Szerintem a Lemezek (disks) teljesen jól mér, többek szerint nem ér semmit, viszont 2 napon belül 3 különböző SSD-t mértem vele és mindegyiknél jól hozza az elvárható és ismert eredményeket! (kivéve a már visszacserélt Kingston UV500-as)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
válasz herdsman12 #62178 üzenetére
Mert a felugró ablakban(ahol miták számosságát, és a teszt fájl méretét lehet beállítani) be kell pipálni, hogy írás teszt is legyen.
[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
nagyúr
válasz herdsman12 #62176 üzenetére
Ami a képen van, a Lemezek, alias Disks, gnome-disk-utility. A Lemez teljesítmény tesztje ablak.
Manjaro-n ilyen volt a kinézete.Ez meg az alap Mint kinézet:
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
válasz Shyciii #62174 üzenetére
Használd az arch wiki-t
A discard opció folyamatosan TRIMmel, de pl. felesleges, ha be van állítva az fstrim.service. Ugyanakkor nem egy SSD esetén a trimmelés nem hogy növelte a sebességet, hanem csökkentette. A beépítette szemét gyűjtés (garbage collection) gyakran hatékonyabban végezi a dolgát. Éppen ezért bizonyos terjesztések úgy döntöttek, hogy nem használják. [link]
Ez is olyan hitvita mint a swap (külön partíción, vagy fájlban, mekkora legyen,...)
A pri a prioritást adja meg. Ha több swap partíciód van, ezzel állíthatod be melyiket részesítse előnyben.[link]
Az arc-chroot egy script ami minden lépést elvégez, hogy átlépj az új rendszerre, de ezt is elvégezheted kézzel, egyesével. Ennek egyik utolsó lépése a chroot /location/of/new/root /bin/bash
[link][ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
Shyciii
veterán
válasz Frawly #62172 üzenetére
Felmerült bennem, hogy amit automataán legenál fstab-ot, az mennyi helyes?
Ugye nekem ebben a mindennapos notebookban SSD van.
A telepítő alapból rw,realtime -ot ad meg. Eddig én ezt mindig módosítottam defaults,discard,noatime -ra a leírások alapján úgy vettem ki, hogy SSD-nél ez a jó (kivéve a defaults-ot, mert az jogosultságokat tartalmaz)
Swap-re meg automatán defaults,pri=-2
Ezt én defaults,noatime -ra állítottam eddig. Viszont érdekes, hogy az fstab leírásában nem is látok pri= opciót, így azt se tudom mi ez, és hogy mennyire jó-e ez így.
Amúgy ennek a hálókártyáját azonnal felismerte, és van net, szal az a régi notesz nem túlságosan tetszik neki ezekszerint.
Aztán a telepítésnél az arch-chroot utasítást ki kell adni /mnt -re, de van ahol léttam, hogy a -bin-bash-re is kiadták. Melyiket érdemes? -
Shyciii
veterán
válasz Frawly #62172 üzenetére
100%, hogy nem UEFI-s. Egyrészt régi is, másrészt Windows se települ rajta UEFI-ként.
Az újnál viszont reggel megnéztem, ott automatikusan csak Swap és Root partíciót hoz létre alapból a Manjaro. A Windows viszont kapásból UEFI-sként települ
Elrendezem a reggeli megszokott dolgokat a melóhelyen, aztán ha kicsit csendes a helyzet, akkor a rendes notimon nekikezdek az Arch-nak. Kíváncsi vagyok, hogy annak a hálókártyájához mit szól. Bár még van mobilnetem, Asszem -
Frawly
veterán
válasz Shyciii #62171 üzenetére
Lehet ezek szerint a Linux is kezeli a FAT32-es boot partíciót. Bár szerintem akkor is felesleges. FAT32 az UEFI-nek kell, de az egész más fájlokat is tesz rá, .EFI végződéssel. Nekem ez az utánozzuk BIOS bootkor is az EFI partíciót nagyon gagyi hatást kelt. Működni működik ezek szerint, csak minek.
Abban biztos vagy, hogy nem UEFI-s lapos? Mert néha BIOS-os, karakteres felületes kinézetűek az UEFI-k, főleg régebbi notikon, és ebből valaki azt hiheti, hogy BIOS-os.
-
Shyciii
veterán
válasz Frawly #62166 üzenetére
No a teszt notira elkezdtem feltenni a Manjaro Gnome-ot, és hagytam, hogy a telepítő maga csinálja meg a partíciókat. Létrehozott ő is egy 300MB-os EFI partíciót Fat32-vel, pedig ez nem UEFI-s. BIOS-a nem képes rá.
Ez most felmegy, aztán a rendes notebookomon elkezdem felrakni kézzel az Archot, és ha gond van, akkor a most felhúzott teszt notival meg tudom nézni rá a megoldást.Kijelentkezéskor megjelenik a kis fogaskerék. De csak ezeket lehet kiválasztani:
- Gnome
- Gnome Classic
- Gnome + Remmina Kiosk (ezt a Remminát használom RDP-s kapcsolatokra)De ez a része igazából mindegy is. Most már Arch felé nézek csak
-
Shyciii
veterán
-
BoB
veterán
Megjelent a bemutató videó is: Introducing GNOME 3.30: “Almería”
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
nagyúr
válasz Frawly #62167 üzenetére
Magyar a kiosztás, a jelszavak miatt azzal kezdem a telepítést és többnyire látom is az elhelyezkedésük alapján mi hol van, a régi Toshiba Satellite is US billentyűzetes volt, azt már megszoktam. Gépelni minek tanulnék, megy simán minimum kétujjas módszerrel.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #62162 üzenetére
Pedig ez lesz a megoldás, hogy up-ba tenni a kártyát. lsmod mit mutat, milyen ath-s modulok futnak? Kéne tudnia kezelnie azt az Atheros kártyát.
A bootra rosszul emlékezhetsz, mert FAT32 partíció pont az UEFI bootnak kell, de ha azt a géped nem támogatja, akkor FAT32 partíció sem kell. Ennek hiányában a /boot mehet a rendszerpartícióra vagy külön (nem FAT32-es, hanem ext4 vagy ext2) bootpartícióra.
-
nagyúr
Na ugye! Tisztán látszik, hogy nem én vagyok a főkekec!
Egyébként nem is hagyott nyugodni a dolog, már cc 500 MB/s írás jött ki a csere tesztjén-
growler koma! Jövök neked egy kekeccel még.....
milibit-ről amúgy még nem is hallottam.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Shyciii
veterán
válasz Frawly #62161 üzenetére
Semmit nem mutatnak, mert ha az ip link-et megnézem, akkor az ethernet kártya down-ban van. ip link set enp2s0 up -ra nem ír hibát, de down-ban marad.
Viszont most megakadt a telepítésem a grub-install -nál, mert kiírja hogy cannot find EFI directory.
És így be is ugrott, hogy anno mikor először akartam Manjaro-t telepíteni, akkor létre kellett hoznom egy max 500MB-os FAT32-es partíciót, amit be kellett jelölnöm boot-ként, mert ez a szar noti nem ismeri az uefi-t, és csak így volt hajlandó telepíteni. Viszont nekem már nincs kedvem előlről kezdeni az egészet, mert gondolom amiket eddig csináltam azt az fdisk újrapartíciónálással elvágom.
Majd a rendes notimon kezdem el az elején. Annak a BIOS-a már ismeri az UEFI-t, ott nem kell erre külön partíció. -
Frawly
veterán
válasz Shyciii #62160 üzenetére
Ezek közül mindkettőt kéne vigye a kernelnek, így csak az autentikáció lehet problémás.
Kérdezd meg a céges rendszergazdát a kapcsolódási adatokért, ha a DHCP öngmagában nem elég vezetéken. Az ip a és ip route parancsok kimenete mit mutat?
Ahogy nézem, az enterprise WPA2-ről tényleg nem sokat ír, meg én sem értek hozzá, azt passzolom. Vezetéken viszont kéne hogy tudj kapcsolódni.
-
Shyciii
veterán
válasz Frawly #62159 üzenetére
Wifi: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)
Ethernet: Qualcomm Atheros QCA8171 Gigabit Ethernet (rev 10)Igen azt olvastam, hogy Enterprise WPA2 is megy, csak sémát kell módosítanom megfelelően és megy, de egyelőre hagytam, mert ott nem tom, hogy a sámában ha nem kell cert, akkor mit írjak be. nocert-re nem volt jó.
Az érdekes inkább az, hogy a hálókábel amin ip-t kellett kapnia, arra nem regált. Sőt. DOWN értéken maradt a kártya. Most közben az alapcsomag felment pacstrap /mnt base base-devel -el, úgyhog most amíg haza nem érek, addig nem kell net. Otthon meg a sima WPA2-vel csak menni fog. Remélem. -
Frawly
veterán
válasz Shyciii #62158 üzenetére
Mindkettő megoldható, enterspájz WPA2 is. De az tényleg szívás, ha a vezetékes net se megy rajta, mert akkor másik gépen kell letölteni a csomagokat és átvinni. Esetleg beledugni a telepítés idejére egy támogatott USB-s Wi-Fi sticket.
lspci mit mond, milyen Ethernet/Wi-Fi kártyáról van szó?
Már csak azért is kéne, hogy menjen, mert a Manjaro is Arch fork, amit a Manjaro tud kezelni, azt az Arch is.
[ Szerkesztve ]
-
Shyciii
veterán
válasz ubyegon2 #62146 üzenetére
ubyegon2, Frawly
Csak otthon tudom újra megnézni, mert közben elkezdtem Archot telepíteni a teszt notebookra. Igaz már az elején a hálózat beüzemeléssel buktam a dolgot, mert bár hálókábellel rögtön kéne mennie a hálózatnak egy-két weboldal szerint, de sajnos nem kap ip-t, pedig dhcp-s hálózat. Wifi szintúgy nem megy, mert wpa2 enterprise-os, és ahogy néztem elsőre nem egyszerű arra felcsatlakozni, úgyhogy a 8GB-os mobilnetemet megosztottam, és így már jó 😀 csak nem tudom folyamatosan csinálni, mert közben melóznom is kell.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
-
jackal79
aktív tag
Sziasztok!
Linux Mint 18.3-ban a terminálból megtudom nézni a BIOS verzióját?
Köszi!
üdv -
nagyúr
Tényleg, valamikor már tisztáztuk is, hogy nem vagyok ám kötekedős, néha persze úgy jön le...
Ha már többször szóba került a Manjaro Gnome, kíváncsi lettem és pihenésképpen felraktam a HP 8570p-re, első 5 perce kevésbé bosszantó valóban, mint az Ubunut-s Gnome-nak, le se merem írni miért van baj azzal, amikor az eddigi külön Gnome Ubuntu viszont tetszett. Ez a Manjaro verzió is tetszik.
Meló után kicsit ismerkedem vele, hogy bírják egymást a Tara-val. Sajna egy napja van a HP-n, mert holnap az SSD megy vissza a boltba a 300mb/s helyett 65mb/s írásával.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Teljesen jó értelemben idéztelek, nem piszka célból. (értettelek a turbózás kifejezéssel kapcsolatban is)
Azt tudom, hogy a kezdetekkor elég sok Gnome-os program se futott Wayland-en, teljesen logikus, ha a Manjaro X-re csinálta meg a Gnome-os kiadását.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Dave™
nagyúr
válasz ubyegon2 #62146 üzenetére
Turbózás=használhatóra van pluginezve/konfigurálva, meg ízlésesre skinezve. A pluginek egy része nem megy Wayland alatt, ezt tudom, de szerintem önmagában emiatt nem lett volna x only, viszont a Wayland még mindig nem az igazi állítólag, talán ezért. Gondolom lehet utólag telepíteni, ha valaki szeretné.
-
nagyúr
& Shyciii
Pedig ott van az! Kijelentkezés után a névre kell kattintani és előbújik.
Egyébként Manjaro Gnome-nál csak a Gnome és Klasszikus Gnome között lehet választani, az inxi -F pedig X11-et ír, valahogy a wayland nem található.
Dave kolléga említette, hogy az Ubuntu-s Gnome-hoz képest jól fel van turbózva a Manjaro Gnome, úgy látszik xorg-ra tudták megcsinálni a turbózást.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Shyciii
veterán
válasz Frawly #62141 üzenetére
Jó kérdés Nekem nincs csavarjeles ikon belépéskor. Mindegy. Csak kíváncsi lettem volna, hogy van-e esetleg hatással a sebességre, mert kicsit furának tartom, hogy pl az autohide-olt dock előhozatalakor akadozva jelenik meg egy kaby lake-es procin és intel hd 620+nvidia kombón. Kde, mate, cinnamon, budgie, xfce alatt semmi ilyen nem volt.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #62140 üzenetére
A Manjarónál nem tudom, ha a weblapjuk így írja, akkor elhiszem, de akkor nálad miért Xorg-on fut? Mondom, könnyen átbökheted, újratelepítés nélkül, ahogy írtam, csak egy ki-bejelejtkezés műve. Fedorában, Ubuntuban elvileg alapértelmezetten Wayland sessionön van.
De lehet nem is attól függ, hogy min fut. Csak azért írtam, hogy nálam Waylanddel megy, hogy hátha ebben rejlik a különbség, nem biztos.
-
Shyciii
veterán
Lacc,
Nekem X11-et ad vissza.
BoB
Ez alapján Xorg fut, viszont nem értem, hogy mitől függ, hogy mit futtat. Mert a weboldalon azt írják, hogy a Manjaro Gnome alapból Wayland-ot használ.
Flawly
Ez alapján meg pláne nem Wayland Igazából csak azért kérdeztem, mert úgy írták, hogy a Gnome alapból Wayland. Viszont nekem nem lehet a bejelentkező oldalon nekem kiválasztani. Nem tragédia, csak kíváncsi voltam. Holnap sztrájkolok a melóhelyen, és inkább félórás szüneteket tartok, és abban az időben a rági notimon felrakom az Archot, és elkezdem parancssorban konfigolni. Biztos izzadni fogok, de a végén tuti tetszeni fog.
-
-
félisten
válasz CPT.Pirk #62135 üzenetére
En nem csodalkozom ubuntu vilagban ezen. Itt nincs is root jelszo, csak a sajatomat kell bedobni a sudo utan.
A GParted is a juzer jelszot keri be, pedig mashol a root-et keri.
Nem foglalkoztam a juzer kezelesel soha linuxon (sem), igy nem vagyok ennek szakertoje, nyilvan par paranccsal megoldhato, hogy olyan legyen, mint kevesbe juzer-frendli disztrokon.[ Szerkesztve ]
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Egyébként magától nem mountol fel partíciót, csak ha az benne van az /etc/fstab fájlban, de oda te teszed be a neked kellő partíciókat.
Amire itt gondoltál, az az igény esetén mountolás, de oda meg kér jelszót.Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #62116 üzenetére
Az inxi -Gxxx kimenetéből látszik, a Display: résznél Waylandet kell írjon X.org helyett. De úgy is meggyőződhetsz róla, hogy amikor lépsz be Gnome-ba, a bejelentkező képernyőn a felhasználó mezője alatt lesz egy kis csavarjeles ikon, arra kattintva lenyitható egy lista, és ott a Gnome Wayland sessiont választod.
De csak azért kár disztrót meg kijelzőszerver-protokollt váltanod, mert megoldható X.org alatt is. Waylandre akkor érdemes áttérni, ha X.org alatt problémázik a KMS kernel GPU driver.
[ Szerkesztve ]
-
félisten
Sziasztok!
Meg lehet oldani valahogy, hogy egy bizonyos particiot (Windows rendszer) sosem mauntoljon fel a linux?
Bonuszkent jo lenne, ha nem is jelenne meg a file kezeloben oldalt.
(Mint Mate 19 Tara)Kossz!
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
herdsman12
őstag
válasz Frawly #62114 üzenetére
Az morbid, amit írsz, hogy az fsck verziója nem stimmel. Eleve normális disztróban alapból be kéne legyen építve az fsck megfelelő verziója. Vagy ha nem normális disztórban nem lenne benne alapból, akkor a csomagkezelővel a disztró hivatalos tárolójából telepíted, ekkor sem kéne verzióval problémának lennie.
Létezik morbid fsck probléma.
(hsz második fele)[ Szerkesztve ]
-
#78600448
törölt tag
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz #78600448 #62122 üzenetére
Mármint sulis feladatokra kell, vagy téged érdekel a Linux?
Amúgy igen, nyugodtan felteheted. Btw legyen lekapcsolva a Windowsban a "gyors rendszerindítás" funkció, amit sajnos kérés nélkül visszakapcsolgat a Windows nagyobb frissítéseknél, a logoutos cikkeimnél megtalálod ha nem tudod hol kell keresni.
Valamint célszerű a secure boot-ot is kikapcsolni a biosban, ha be lenne kapcsolva mert okozhat problémát miközben haszna nem igazán van.Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
-
#78600448
törölt tag
Üdv. 16.04-s Ubit mennyire javallott még használni a napokba?
-
Lacc
aktív tag
válasz core i7 #62052 üzenetére
MX Linux 17. - Sok az előre telepített program, az én régi HP 840 G1-es gépemen gyorsabb volt, mint a Linux Mint, vagy a Manjaro (XFCE kiadása). UEFI-Legacy problémát simán tudtam a live-usb-n lévő boot repair programmal javítani GUI alatt. (Terminál mániásként nem is kellett használnom a termintált).
Sebesség terén rávert a többiekre, de ez annak is köszönhető, hogy dinamikusan tölt be. Nem pedig, hirtelen egyszerre adja be az egész desktopot, hogy használd. Nálam az volt, hogy tudtam a menüből már programot indítani, mi alatt a Conky még nem töltött be 100%-osan.
Nagyon jó a média codec támogatása, amit alapból biztosít, sok repository van, így nagyon sok programot tudsz telepíteni. Nem hiába lett nagyon népszerű.Puding próbája az evés, érdemes kipróbálni.
Hátránya, az, hogy régi kernelt használ ami nem támogatja sem a Ryzen APU-kat, illetve az Intel-es mikrókod frissíŧéseket sem tartalmazza a spectre és meltdown ellen - ennek is köszönhető, hogy gyors. (Na meg a rengeteg app, ami lehet előny és hátrány is, ez már szubjektív)
[ Szerkesztve ]
-
Lathronos
őstag
Sziasztok!
Tud valaki ajánlani olyan USB Wi-Fi adaptert, ami rögtön mindenféle varázslat nélkül működik linuxon? Segítségeteket előre is köszönöm.
Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733
-
Frawly
veterán
válasz kmisi99 #62112 üzenetére
A format (mkfs.ext4) biztosan megoldja, az újraépíti a node táblákat is. Azzal teljesen tiszta lappal kezdesz.
De lehet az van, amit a kolléga írt felettem, hogy túl sok fájlt tárolsz már a partíción és betelt az inode. Ugyanis nem csak a fájlok mérete jelenthet határt. Van, amikor még úgy látszik, hogy az adott fájlrendszeren, partíción lenne még sok giga hely, de az inode-ok beteltek. Ritkán, de megtörténhet ilyen. A df -i kiadásával tudod ellenőrizni, hogy van-e még szabad inode.
Esetleg az is igaz lehet, amit kolléga ír szintén, hogy betelt a fájlrendszer, a tartalékhoz meg nem akar a rendszer nyúlni.
Az morbid, amit írsz, hogy az fsck verziója nem stimmel. Eleve normális disztróban alapból be kéne legyen építve az fsck megfelelő verziója. Vagy ha nem normális disztórban nem lenne benne alapból, akkor a csomagkezelővel a disztró hivatalos tárolójából telepíted, ekkor sem kéne verzióval problémának lennie.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz Rimuru #62105 üzenetére
Nálam a kizárólag Waylanden futtatott 3.28.3-as Gnome Shell Arch Linuxon megjegyzi az ablakok méretét. Nem kellett hozzá semmit állítanom, vagy addont telepítenem. Alapból így jött. Ez valami Manjaro-s beállítási gikszer lesz. Gyurmafigura is ezt pont ezt az arch-os verziót használja, szerintem ezt ő is meg tudja erősíteni.
A másik probléma viszont biztosan az, amit írsz, hiába állítja át valaki a Gtk3-témát, Gtk2/Qt-t használó alkalmazásoknál külön kell állítani.
(#62108) kmisi99: azt az 1,5 tera adatot sürgősen mentsd le. A superblockhiba egymagában nem játék, ne adatvesztés legyen a vége. Adatmentés után egyszerű lesz a dolgod, formázd az egészet újra, meg húzd rá újra a rendszert, adatokat meg visszamásolod rá. Ha az fsck nem tudta megjavítani a fájlrendszert, akkor más választásod nem lesz.
[ Szerkesztve ]
-
kmisi99
addikt
Újra raktam a rendszert, csak vergődik ezen a superblockon. Totál szűz rendszer fstab-ba beraktam megfelelő UUID vel amit kell, úgy ahogy kell, majd mkdir majd mount. Linuxról lévén szó tuti van még 20 fajta mountolási lehetőség, esetleg valami más megoldás, hogy az SDA1 es partícióm felmountoljam?
A HDD hibátlan smart adatok is hibátlanok. A superblock kijavítási kísérlet ölte le valószínű az előző rendszert, most nem akarom hasra vágni rögtön. A merevlemezen nincs pótolhatatlan adat de azért nincs sok kedvem újra húzni 1,5TB adat van rajta. Ami furcsaság van, hogy bárhogy próbáltam formázni, mikor a 3,5TB ot létrehoztam totál szűzen 0 ra formázva rögtön 50GB foglaltat jelzett a gparted. Ez fura volt számomra.
[ Szerkesztve ]
-
Shyciii
veterán
Qt5 configuration tool-al lehet schemát módosítani, és így már szintén világos színekkel operál, csak sajnos a témák eléggé régiek, így GTK2-es van, ami így bár világos, de nem teljesen lesz azonos. De legalább fontokat, ikonokat ugyanarra a témára lehet állítani, mint a GTK-sakat.
[ Szerkesztve ]
-
Shyciii
veterán
válasz Rimuru #62105 üzenetére
És melyik tudja? Mert ugye a KDE sem kifejezetten tudja, ha úgy nézem. Cinnamont próbáltam még ma más okból kifolyólag, és ott sem lehetett.
Most épp nézem a Shell extension-öket Gnome-ra, de még nem találtam meg, hogy van-e olyan, ami megjegyzi az ablakokat. Milyen néven találtad?Uhh tényleg. GTK vs Qt. Basszus...Akkor esélytelen egy GTK-t használó rendszeren Qt-s programok témáját állítani? Mert ahogy nézem VLC-nek van saját téma kezelője, így ott a sajátját átállítottam, de többinél nincs.
Amúgy KDE-nek nem okozott gondot, hogy a GTK-s Double Commander igazodjon hozzá. Ezért is nem tűnt fel, hogy ez gond lesz Gnome-ra váltáskor.[ Szerkesztve ]
-
Rimuru
veterán
válasz Shyciii #62104 üzenetére
tipikus Linux betegség - millio es egy ablakkezelo(!, nem DE) letezik, olyat kell hasznalni amit tudja, de ugy latom gnome extension is van ra.
A masik gond: te a GTK temat allitottad at, az emlitett alkalmazasok pedig Qt-t hasznalnak. KDE-nel pont forditva johet elo gond.
mintha a disztrik gyártója - ez nem egyes szam, mert eleg sok van. Amugy jelenleg a 4.14 a legfrissebb LTS igy annyira nem meglepo megfigyeles.
[ Szerkesztve ]
Vigyázat, csalok!
-
Shyciii
veterán
Közben áttértem Manjaro Gnome-ra. Kicsit már bánom mert két gond felmerült, úgyhogy mindjárt guglizok is, hátha van rá megoldás, de gondoltam itt is felteszem a kérdést:
- tipikus Linux betegség, hogy a rendszer nem jegyzi meg az ablakok helyét, méretét, max annyit hogy ha teljes képernyőre van húzva. KDE alatt legalább annyi megoldás volt, hogy ablakonként lehetett menteni kézzel. Kicsit strapás, de 8-9 programnál nem vészes. No Gnome alatt ilyen nincs. Mindig ugyanott, mindig apróban nyitja meg az ablakokat, legalábbis FullHD-s notin elég kicsinek minősük az ablak.
- A másik gond viszont egyedi. Manjaro Gnome alapból fekete témát használ. Számomra használhatatlan, mert nem lehet normálisan látni. Semmi baj, a teszt notin is átállítottam az egyik fehér témára, amit tartalmaz. Igen ám, de most hogy minden progit felraktam, kiderült, hogy nem minden program veszi át a témát. Méghozzá ismertebb programok sem. Ilyen pl a VLC, qBittorent, Flacon...Természetesen ilyen gond nem volt KDE alatt. Ott minden témához igazodtak a programok.
Úgyhogy ha erre senki nem tud megoldást, és a guglizáskor sem találok, akkor igen rövid életű lesz ez a Gnome...
-
Frawly
veterán
Kis erőforrásigényű, sovány Linux bármilyen gépen elmegy. Legfeljebb ha olyan gyenge a proci és a GPU nem tud a hardveres dekódolással besegíteni, akkor natív lejátszóban kell a videós oldalakat használni, valami plugines módszerrel. A többi oldalon meg NoScripttel blokkolni mindent, és egyenként fehérlistára tenni azokon az oldalakon a tényleg valóban szükséges JS-eket, amit rendszeresen használ az ember fia. Ilyen trükkökkel sok erőforrás megspórolható, de ez meg erősen power user kategória szintje, nem Linux kezdő topikos. Meg ilyen gépeken nyilván nem úgy kell böngészni, hogy 50+ fül van megnyitva.
Tapasztalatom szerint az ilyen régi gépekben nem a proci az igazán szűk keresztmetszet, még a HDD sem annyira, ha be lehet tolni akár csak SATA2-n egy olcsó SSD-t. Hanem a RAM szokott kevés lenni, amit általában bővíteni sem lehet. 1-2 GB ma már semminek nem elég. Ha viszont van legalább 4-8 GB RAM, az nagyon sokat dob a használhatóságon.
Múltkor a JuhTyúkon is belefutottam egy hatásvadász videóba, valami olyasmi volt a címe, hogy használható-e még a Pentium 4 manapság. Ott persze csaltak, mert ilyen P4 531 vagy 631 vagy már nem is tudom milyen proci mellé be volt tolva 8 GB DDR2, meg SSD, meg 3850-szintű PCIe AMD kártya. A Win10 valóban használhatóan futott rajta, még a böngészés is elég tűrhető volt, YT sem okozott gondot a GPU-s rásegítés miatt. De írták is kommentelők, hogy egy ilyen gépen felesleges ilyen procival szenvedni, mert olyan lap volt, amiben normálisabb C2D is ment, ami meg fillérekért kapható. Persze ezt a videó feltöltője is tudta, szerintem még C2D procija is lett volna bele, de ilyen clickbait projekt keretében kitolta a videót, hadd csodálkozzanak a népek a szenzáción.
Gyorsan nyomtam is rá egy -1-et, mert utálom az ilyen szenzációhajhász videókat. Nekem a szememben ezek az utolsó P4-ek már nem is P4-ek, ott elkezdve, már csak olyan távolról van hozzájuk közük, mint a Trabantnak a Ferrárihoz, mert mindkettő személygépkocsi. Írtam is neki, hogy próbálja meg ezt egy s478-as konfiggal, ami jó esetben max. 2 GB RAM-ot kezel azt csókolom, abba aztán bármilyen erős AGP-s kártyát belemókolhat, az egész nettó használhatatlan marad. De ugyanilyen baromság szokott lenni, mikor írja a videó, hogy Install Win95 on i7, erre megnyitom, és a szivar virtuális gépre telepítette, nem a host-ra, de nem értette, hogy miért hőbörögnek a kommentelők, meg mi a különbség aközöt, hogy i7-re vagy virtuális gépre telepíti. Szerinte egyre ment.
[ Szerkesztve ]
-
Tim82
félisten
válasz Frawly #62099 üzenetére
egy 65 nm-en készült, dupla magos vagy HT képest 775 foglalatos, emelt FSB-s, megnövelt cache-es Pentium 4/D akkor is egész más kategória, mint egy 180-90nm-en készült régebbi Pentium, azzal semmiben nem hasonlítható össze, annyival erősebb azonos órajel mellett is, és annyival kevésbé melegszik.
Sajnos, tapasztalatból mondom, hogy egy Pentium D vagy HT-s kései Pentium 4 sem ér sokat manapság, a használati értéket értve, magas órajel, 65 nm stb. ide vagy oda. Windows alatt pár lapos böngészésre is majdhogynem alkalmatlan és akkor még semmi terhelő nincsen megnyitva; lehet, hogy valamilyen kis erőforrás-igényű ablakkezelővel feltett Linuxszal ez jobb lenne, de azzal nem volt alkalmam kipróbálni. Bármi, ami ténylegesen Core architektúrára épül Intel oldalról, vagy bármilyen kétmagos Athlon 64 (még a Socket 939-es első eresztés is) köröket ver rá sebességben, takarékosságban.
"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- NORTON 360 for Mobile! 1 eszköz, 1 év! DOBOZOS, BONTATLAN!
- Új, bontatlan World of Warcraft gyűjtői kiadások
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Játékkulcsok a legjobb áron: Steam
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - 1190 Ft-tól!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest