-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
nagyúr
válasz #20749568 #60197 üzenetére
Tabletre sem fogsz Linuxot rakni!
Amúgy az ottani mobilnet bőven megfelelő magyar focit nézni. Persze gondolom akkor éppen volt....
Aggregátor már nem divat, pár erősebb powerbank+ egy napelemes töltő és napokra kikapcsolni a fenébe. Különben oda a szabadság, minden utolér.mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
taiji
csendes tag
Sziasztok. Tud valaki olyan jó Linux Youtube magyar csatornát, mint a Linux Mind "tananyagai", csak kicsit komolyabbakat, nehezebb témákat tartalmazóakat?
Taijiquan
-
BoB
veterán
Ha valaki Korora-t használna: úgy néz ki ennyi volt.
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
Skullwipe
senior tag
válasz CPT.Pirk #60183 üzenetére
Csak játékra egy régi hardveren, egy konkrét címhez ami unityvel készült, nem kell semmilyen irodai és egyéb csomag, meg kellékek. Most egy w7-en vagyok vele, fut ahogy fut, de talán egy jobb teljesítményt ki lehet sajtolni egy jó választással direkt erre a feladatra.
[ Szerkesztve ]
-
Skullwipe
senior tag
Szerintetek, mi lenne a legjobb választás egy F5SL szériás Asus laptopra, hogy csak játékokat tudjak rajta futtatni? Konkrétan nekem csak egy címhez kéne, szóval hogy egyszerű legyen csak játékra lenne direkt a kicsike, tehát a legjobb teljesítményt melyik nyújtaná mint a W7, ötletetek van? Már próbálgattam, de ha lehet legyen 64bites, mert nem tudja mind a benne lévő memóriát kiolvasni a 32bit, de ha gyorsabb egy 32bit-es akkor legyen egy olyan. Tehát csak játékra, minden legyen rajta ami egy unity-s játék futtatásához kellhet. Konkrétan nem akar még virtuálisban sem elindulni az adott program, fogalmam sincs miért nem elég a futtathatóság bekapcsolása. Mondtam egyszer, hogy oldottam meg ezt, egy archal bebootoltam live-ről, majd az adott Mint-en ahova tettem a programot, onnan indítottam, ekkor elindult, ezután már a feltelepített rendszeren is indult.
[ Szerkesztve ]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ezt inkább itt lenne érdemes feltenned: [https://prohardver.hu/tema/linux_programok_topic_milyen_program_ami_linux_ver/hsz_1-200.html]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Hello,
Fotókategorizáláshoz valaki tud alkalmazást?
A követelmények
- ne másolja át a képeket, hagyja őket ahol vannak
- ne akadjon ki egy napnyi futás után
- legyen egy "minden létező kép" lista
- ismerje fel, ha egy kép már ott van az adatbázisban, ne duplázzaShotwell majdnem jó, de az 1 napnyi import (úgy 600GB kép) után kiakad, és még lenne... És duplikátumokat csinál, ha még egyszer lefuttatod ugyanarra a könyvtárra.
Mutogatni való hater díszpinty
-
nagyúr
válasz kovaax #60178 üzenetére
Hibernáláshoz kell swap, de úgy tudom ez lehet swap file is. (nem használom, nem akarok marhaságot írni)
Ubuntu 16.04 óta már alapból így települ, swap file-lal.
Még ott a zram is, amit főleg az androidok használnak újabban, memóriába tömörít és sokkal gyorsabb, mint a normál swap.Fentiekre alapoztam, hogy nem feltétlenül kell swap partició.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz vargalex #60172 üzenetére
Igazad lehet. Maradnék annyiban, amit tegnap is írtam, hogy Kezdő topikban kezdő szinten tudok segíteni, nem véletlenül van külön a Haladó topik és az sem véletlen, hogy anno beírtam az Összefoglalóba, hogy script és server kérdésekkel hová célszerű fordulni.
Gyakorlatilag bármit írhatok ezek után kezdő szinten, mert a haladó szintről úgyis megcáfoljátok. A kérdés, hogy egy kezdőnek az segít-e többet, ha azt írom, hogy egy swap maximálisan elég (igazából már egy swap partició sem kéne) vagy az, ha elmentek server irányba, ahol lehet több is?
(#60173) Flowtation
Ha elég egy kezdő szintű válasz: új disztró telepítésekor meg szokták neki mutatni a swap particiót, ez nagyjából annyi, hogy particionáláskor kijelölöd, de mindent jóváhagyva továbbkattintasz. A következő ablakban látnod kéne, hogy megcsinálja-e, ha valami miatt mégsem, akkor hozzá kell adni manuálisan telepítés után.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
kovaax
őstag
válasz ubyegon2 #60169 üzenetére
Itten írja (lentebb):
https://docs.fedoraproject.org/f28/install-guide/install/Installing_Using_Anaconda.html#sect-installation-gui-manual-partitioning-recommendedA
inst.gpt boot option
-t nem próbáltam ki, hanem gparted-del csináltam 1 megásBIOS Boot
particiót a többivel együtt, és kézi particionálást választottam telepítéskor, és fel is ismerte a BIOS boot particiót szépen.Szerk.: A probléma az, hogy eredetileg is gpt-t csináltam, de hagytam, hogy kihagyja az 1 megát a lemez elején, külön partició nélkül. Na így elnyeklett a telepítő a grub telepítésekor.
[ Szerkesztve ]
-=- There's no place like /home -=-
-
Flowtation
őstag
válasz ubyegon2 #60171 üzenetére
Akkor ok. Azt nem tudom miért van két swap, illetve de, mert csináltam mindkét disztrónak. Azt gondoltam kell külön-külön. De valamelyik telepítőben láttam, hogy pl. két 5 Gb-os swapet egy 10-esnek jelzett. Akartam is kérdezni, hogy ezek szerint nem kell csak egy és azt használja mind? Mármint, hogy a swapnak jelölt területet minden disztro felismeri és használja?
Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.
-
nagyúr
válasz Flowtation #60170 üzenetére
Jól látod. Két swap az mi célból van amúgy? Ha 100 disztród van is, mind csak egyet tud használni úgyis. Jó lesz még valamire, gondolod?
Rakhatnál fel képet a gparted-ről, hogy néz ki a meghajtód. MBR-en 4 elsődleges lehet max! Kiterjesztett partició a megoldás, azt lehet bővíteni logikaira. (max 128, ha jól tudom)(most majd jönnek újra a GPT/UEFI tanácsadók)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Flowtation
őstag
Hello!
Biztos csak nekem új dolog de ubi telepítésekor nem hagy új partíciót létrehozni. A lemezen van még két másik linux + két swap terület. Miért van ez? Esetleg lehet azért mert balga módon mind a 4et elsődlegesnek állítottam be? Csak erre tudok gondolni.Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.
-
nagyúr
válasz kovaax #60166 üzenetére
Ez a particionálás egyébként pont jó kezdő témának, mert alap lenne ismerni a MBR/GPT - legacy/UEFI fogalmakat, működésüket, használatukat.
Közben kijött a Fedora 28, törtem egy kicsit a fejem, hogy miért lett ez mbr nem is olyan régen, aztán kugli megmondta, hogy a Fedora 2 terra alatt azt csinál installkor.
Biztos, hogy ilyet olvastál egyébként? Az tény, hogy a MBR max 2 terás egységet kezel, de egy disztró sem fog dönteni helyetted, melyik particióséma legyen, amire települ(ha mégis, az elég baj lenne, a Fedora autoparticionálója így lenne beállítva?). Nem ismerem a GPT/EUFI-t, de majd hozzáértők leírják, miről van szó.
(mégiscsak írtam a vegyes topikba, na mindegy)
(#60159) Frawly
Nem lenne mégis jobb neked a buta Debian/Ubuntu vonalhoz visszatérni?
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz #20749568 #60156 üzenetére
Szia!
Nem néz ki rendszerproblémának, volt valami frissítés, ami érintette a network managert? A legegyszerűbb ilyenkor megnézni egy live rendszerrel, hogy alatta is gyenge-e a net? A netsebességet is csekkolnám, mert a többi eszköz lehet, hogy beéri kevesebbel is, azért nem tapasztalsz ott is lassulást. Az ottani net helyzetének ismeretében nem zárható ez sem ki. Más ésszerű magyarázat erre nem nagyon jut eszembe.
cat /var/log/apt/term.log
parancs mutatja mik frissültek, ha éppen nem mutat semmit, akkor már archiválta magát, abban kell nézelődnicat /var/log/apt/term.log.1.gz
nload
parancs mutatja az aktuális sebességet (telepíteni kell az nload-ot)mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
kovaax
őstag
válasz ArthurShelby #60165 üzenetére
És mosott kaki leszel holnap melóban...
-=- There's no place like /home -=-
-
kovaax
őstag
válasz kovaax #60164 üzenetére
Nem jó neki, ahogy a gparted kihagyja az első partició előtt az 1 megát, kézzel kell csinálni egy 1 megás particiót, és beállítani neki a
bios_grub
flag-et, akkor fel tudja rá rakni a grub-ot.Ez asszem nem kezdő téma. Mondjuk a Debian az nem szarozott ilyesmivel, felment lazán rája.
-=- There's no place like /home -=-
-
kovaax
őstag
válasz Frawly #60095 üzenetére
Közben kijött a Fedora 28, törtem egy kicsit a fejem, hogy miért lett ez mbr nem is olyan régen, aztán kugli megmondta, hogy a Fedora 2 terra alatt azt csinál installkor. Úgyhogy letöröltem a pornót és a cicás videókat a torrentek közül, a maradékot kimásoltam egy floppy lemezre, gparted live cd-vel csináltam gpt-t, és most megy fel rá a Fedora 28. Szerintem az Ubuntura már csak holnap lesz érkezésem, de kiderül, hogy gpt-re felmegy-e másodiknak.
-=- There's no place like /home -=-
-
BoB
veterán
válasz Frawly #60159 üzenetére
Ez aztán teljesen felesleges. Nem tudom mit nem találsz, de a csomagkezelők közül a pacman-el lehet a legjobban keresni.
Egyébként a lista készítés teljesen triviális.
Az összes csomag az összes tárolóban:
pacman -Sl
Az összes fájl az összes tárolóban lévő csomagokban:pacman -Fl
(ha ezt például fájlba exportálod, a fjlméret 200MB! feletti, olyan sok)Nyilván ha grep-elni akarod akkor pipeolod:
| grep
a végére, ha fájlba akarod akkor átirányítod a kimenetet:> fájlnév
.De mégegyszer, magával a pacman-el jobb keresni.
Azt nem értem ha ennyire alap csomagkezelési problémák vannak, miért telepítesz staging tárolóból bármit is, nemhogy kernelt?
Egyébként ha listát akarsz azokról amiket kifejezetten te raktál fel:
pacman -Qqen
grep csak akkor kell ha például olyasmit akarsz megnézni, hogy az
/etc
-ben melyik fájlok lettek módosítva az eredeti, csomagban lévőhöz képest (pl. ha beállításokat backup-olni akarod):pacman -Qkk |& grep Modification | grep /etc
[ Szerkesztve ]
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
Frawly
veterán
válasz vargalex #60158 üzenetére
Kösz a segítséget, új shell nyitása után megy.
Nekem valami olyan lenne a legjobb, hogy ha valahogy a pacmannak a tárolókban lévő összes csomag nevét ki tudnám listázni, meg külön az összes fájlnevet. Tudom, tetemes lista, de ezt már pipe-pal meg tudnám etetni grep-pel, és úgy már megtalálnám, hogy mit keresek.
-
Frawly
veterán
válasz vargalex #60153 üzenetére
Kösz az ajánlást. zsh-ra már tervezek átállni egy ideje, ezeket a completion csomagokat nem ismertem. Most egyelőre feltettem ezt a bash-completion-t, de semmivel nem egészít ki jobban, mint nélküle. Csomagneveket sem egészíti ki. Talán újraindítás kéne neki? Próbáltam sudo-s parancsokat is, meg sudo nélkülieket is.
Természetesen használom a pacman -Fs, pacman -Ss kapcsolókat is, de általában azzal sem találom meg, amit keresek, pedig az -Fs előtt lefuttatok pacman -Fyu parancsot is.
-
Rimuru
veterán
-
vargalex
félisten
válasz Frawly #60148 üzenetére
Miért nem használod a keresés funkciót? Illetve miért használsz külön pacman-t és külön yaourt-ot? Elég csak az aut helper (yaourt, pacaur, stb.) használata. Illetve célszerű feltenni a bash-completion (vagy zsh esetén zsh-completions) csomagot, mert tab-ra a csomag neveket is kiegészíti.
Keresés:
gavarga@gavarga-e5540 ~ % pacaur -Ss wine gecko
multilib/wine_gecko 2.47-1
Wine's built-in replacement for Microsoft's Internet Explorer
aur/wine_gecko-stable 2.47-1 (2, 0,00)
Wine's built-in replacement for Microsoft's Internet Explorer (for wine-stable)
gavarga@gavarga-e5540 ~ % pacaur -Ss inxi
aur/inxi 3.0.07-1 (22, 13,97)
script to get system information
aur/geeknote-improved-git 0.2a.r682.b541ef6-1 (11, 1,39)
Work with Evernote & Yinxiang from the command line. This fork has everything geeknote does and more for example the ability to upload documents. It also has much more active development.
aur/inxi-git 20180418.48b569eb-1 (1, 0,43)
script to get system information (git version)
Ráadásul, ahogy láthatod, így a tároló is kiderül...
[ Szerkesztve ]
Alex
-
BoB
veterán
válasz Frawly #60150 üzenetére
"Grafikus csomagkezelés sincs."
Már hogyne lenne??
https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman/Tips_and_tricks#Graphical_front-ends
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
nagyúr
válasz Frawly #60150 üzenetére
Értem. Nem az Arch hibája, ők csak belerakják a komponenseket. 😐
No igen, ezt mondják sokan a buta Debian vonalasok, hogy ez bele van kódolva a rendszerbe.
Ha a komponensek jók, akkor viszont már az Arch a szuper, mert bleading edge!
Értem.😀
Ezért is jó, hogy blogolod a stációkat, így a hozzám hasonló noobokat megóvod a bajtól! (ez most nem élcelődés)mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #60149 üzenetére
Az Arch ilyen, nem valami felhasználóbarát. Ott neked kell utánanézni dolgoknak, meg Wiki-t nyálazni. Grafikus csomagkezelés sincs. Ezért nem szoktuk kezdőknek ajánlani, ők jobban járnak Arch-vonalon a Manjaro-val.
Nem rossz az Arch, csak minimalista, hogy karcsú állapotban tartsák, meg ne kelljen nagyon belehekkelni csomagkészítéskor a csomagokba, azok minél közelebb legyenek a git-es upstream forráshoz, azaz az eredeti vanilla állapothoz. Mint kiderült, nem is az Arch hibájából szívtam mostanában dolgokkal, hanem a systemd, kernel, Xorg fejlesztőkkel szaladt el a ló, és adják ki megfelelő tesztelés nélkül a bugos szarokat legújabb verzióként. Az Arch meg mivel bleeding edge-ezésre, meg eredeti állapotban tartásra megy rá, így elsők között ezt ők szívják meg, meg az Archerek. Nem baj, ahogy te mondanád, legalább visszavesznek az Arch-ukból
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #60147 üzenetére
Nem tudom, még nem használtam azt a parancsot. Már egy ideje nem apt-ozok egyáltalán, pacman megy helyette.
A csomaglista mindenképp segítség, nem csak az, hogy mit kell feltenni, hanem hogy pl. pontosan hogyan hívják a csomagot. Arch alatt rendszeresen szívok ezzel, pl. most nemrég egy játékhoz szükséges sdl2 image csomag szopatott meg, emlékeztem rá fejből is, hogy kelleni fog, össze-vissza írogattam egybe, kötőjellel, mikor kiderült hogy alsókötjellel kell írni. Vagy pl. a wine-nál kiegészítésnek ott van a wine-mono csomag, bezzeg a wine gecko már _-jellel van összekapcsolva. Ezeket mindig felteszem, mert enélkül minden Wine-frissítés után elkezdené külön letölteni ezeket a komponenseket, míg ha fent vannak ezek a csomagok, akkor csak akkor frissíti őket, ha van belőlük újabb, ami sokkal ritkább. De hogy a kedvencedet említsem, az inxi-t, annál meg kiírta a pacman, hogy error: target not found: inxi, de így jártam a scite-vel is. Mondom mi az any*d, utána kellett ennek is nézni, és kiderült, hogy az AUR-ban van, és emiatt yaourt-tal kell felnyomatni. Ez elég genya volt, a csomaglistából sem derült ki, hogy melyik tárolóból ment fel.
-
nagyúr
válasz Frawly #60146 üzenetére
apt-mark showmanual
parancs se ér így sokat, ahogy nézem ennek a használata ennél kicsit komplexebb. Ebben a formában épp a kézzel feltett csomagok hiányoznak amúgy. Mindegy, nem értek hozzá.a csomaglista segít, mert új rendszeren lehet nem fog emlékezni elsőre minden programra, ami a régi rendszeren fent volt.
Ez az elején valóban hasznos segítség volt nekem is, később már tudja az ember, mik azok, amikre szüksége lesz.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #60145 üzenetére
A dpkg -l (Archon pacman -Qq) paranccsal az a probléma, hogy elvileg az összes csomagot kilistázza, azokat is, amik az alaprendszernek részei, meg azokat is, amik függőségként kerültek fel. A askubuntun azt írják, hogy erre a apt-mark showmanual parancs való, az kilistázza, amit te kézzel tettél fel, függőségek nélkül.
Erre Archon, Manjaro-n a pacman -Qetg való, de talán könnyebben megjegyezhető -Qget formában, persze semmi köze nincs semmilyen get-ezéshez, a groups, explicit, rövidítései, a t-nek nincs jelentése, az csak egy kapcsoló, aminek épp csak ez betű maradt (és az alaprendszerhez tartozó csomagokat szűri ki).
(#60145) ubyegon2: de, a csomaglista segít, mert új rendszeren lehet nem fog emlékezni elsőre minden programra, ami a régi rendszeren fent volt. Így meg nem kell memóriából tolni, hanem egy listafájlból ki tudja nézni, ami tényleg kell neki, és nem felejt ki semmit.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Frawly #60143 üzenetére
dpkg -l meg a többi lista sem segít a kolléga problémáján, az sem, amit én írtam, mivel nem fog Mint-re script-et írni. Más miatt sokkal használhatóbb lesz, amit említettem, mivel nem egy teljes telepített csomag lista, hanem egy adott időpont eseménye követhető le belőle. Igaz ez nem ide tartozó téma már, ha a Mint-et választja, ott részletezem neki, mire gondoltam. Itt csak elsikkadnak az infók az Arch, Android, Windows meg egyéb kezdő topikos témák között.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz Skullwipe #60100 üzenetére
Félreértettél, mert a programokat újra kell telepíteni, de ez nem Windows, hogy mindenféle .NET keretrendszert, meg SP pakkot, meg DirectX-et, meg MS Visual C++ Runtime anyjakínyját be kelljen tárazni, meg drivereket meg telepítőket netről összevadászni, meg virusirtózni és registryzni. Felrakod az alaprendszert, elindítod a csomagkezelőt, felteszed azokat a programokat tárolóból, amit használni szoktál (csak beírod sorban a nevüket, vagy kiválasztod őket listában és egy füstre telepít mindent), a mentésből a progik beállításait visszamásolod, és készen vagy. Nem kell vele Windows módjára fetrengeni, meg 3 napot várni, mire 250 frissítést egyáltalán megtalál a Windows Update, miközben 15-ször indítja újra a gépet. Bár már a Windows 10 ilyen téren kulturáltabb lett, mert egy csomó ilyen pakkot indításból tartalmaz, meg a Windows Update-en a drivereket is megtalálja, az update-ek összevont havi rollupok, így kevesebb van belőlük (meg az évfordulós meg őszi-tavaszi nagy frissítésekhez adnak ki új telepítőket kompletten), meg a felhasználói mappád, dokumentumokat annál is át tudod tenni másik partícióra, hogy újratelepítésnél ne vesszenek el. Meg ugye SSD-vel a Windows is gyorsabban telepszik.
(#60101) vargalex: Igen, kösz a kiigazítást, valóban így helyes. Benéztem a history fájl nevét, meg nem emlékeztem, hogy az Arch telepítő Zsh-s. Júbájgon8-nak abban igaza van, hogy a kolléga Mintre akarja, így az Arch-os példával nem sokat tud kezdeni.
Az viszont igaz, hogy a /var/log mappa, meg az apt history elmentésének nem sok értelme van, egyszerűbben is lehet listát nyerni a telepített csomagokról. Persze el lehet menteni a komplett /var/-t, csak értelmét nem látom.
[ Szerkesztve ]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Van, amikor bizonyos mennyiségű frissítés után egyszerűbb frissen felrakni a disztrót, mint végigkövetni a "manual intervention needed" jellegű frissítéseket, ha voltak ilyenek az adott időszakban. Ez egy hátránya a valamilyen rolling releasnek.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Dave™
nagyúr
válasz ubyegon2 #60139 üzenetére
Persze, minden frissítésnél lehetnek problémák, csak logikailag szerintem nincs különbség a folyamatos és az eseti között, mivel nincs függőség.
Jó hír, hogy nemrég csendben frissültek bizonyos KDE alkalmazások (Dolphin, Konsole, Okular stb.) - csak hogy érdemi mondandóm is legyen
-
nagyúr
Vegyük úgy, hogy ez nem létező probléma, ettől még néhány ritka esetről lehet hallani, amit az elhanyagolt frissítésnek tulajdonítanak. Ha ti azt mondjátok, nincs ilyen, akkor nincs. Elfogadom.
(amúgy is kicsi az esélye, hogy egy kezdő topikban ez kiderüljön)
Ha viszont nagy ritkán előfordul, azt sem tartanám olyan nagy veszedelemnek. Alapvetően inkább az a meglepő, ha valaki rolling rendszert választ és mégsem frissíti hónapokig. De ebbe főleg nem mennék bele.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Dave™
nagyúr
válasz ubyegon2 #60137 üzenetére
Azt én sem látom be hogy miért kellene problémát okoznia, ha később frissítesz. frissítés után ugyanaz az állapot lesz, mintha folyamatosan frissítettél volna, gond maximum akkor lehetne, ha több lépcsőben jönnének a frissítések és egymás függőségei lennének (mint a Windowsnál). De nem így van, szóval nem látom a problémát. Hiba persze csúszhat a gépezetbe, ahogy bármi másnál is, ilyen szempontból még jobb is lehet nem azonnal frissíteni, hanem kicsit kivárni (2-3 napot mondjuk). Én nem szoktam, eddig sosem volt belőle problémám.
-
nagyúr
Lazábban véve az is az a Debian Busterrel együtt (vagy Siddel?). Ott azért a csomagok rollingja meg sem közelíti az Arch-ét. szerintem
(#60136) vargalex
Viszonylag ritka az ilyenből adódó összeomlás és értelemszerűen az sem szerveres környezet lesz. De előfordul desktop környezetben azért.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Arch vonalon
semi-rolling
vagy half-rolling disztró gyakorlatilag csak a Chakra, mert a kifejezés nem csúsztatott rollingra utal, hanem náluk a rendszermag stabil (kernel és más alapcsomagok) és csak az azon kívüli rész (programcsomagok) a rolling.
Nem véletlen, hogy nem követik ezt az utat mások, mert majdnem mission impossible ez így.A PC Linux OS ilyen még talán. Elég konyhanyelven írtam, de kb ez a lényege. Ha nem, akkor hamarosan úgyis kijavítanak.
Konklúzió, a Manjaro rolling disztró. Dave™ leírta a részleteket.
Lehet, hogy a Chakra inkább védett ezáltal a cápa effektustól. Mert akárhogyan is ellenzik sokan, a rolling az azért is rolling, mert a frissítés nem állhat le, különben kampeca. Negyed év múlva már nem szerencsés hozzányúlni a frissítésekhez.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Shyciii
veterán
Hopp, akkor azt elnéztem. Amúgy én úgy tudom, hogy a Manjaro rolling rendszere szigorúbb, mint az Arch-é. Ami az Arch esetén stabil ágra kerül, az még a Manjaro-nál még mindig az unstable, és csak 1-2-3 hét múlva kerül stable ágra. Szigorúbban veszik, amit én üdvözítőnek tartok.
-
lck
senior tag
válasz ubyegon2 #60129 üzenetére
A roling disztrókra szinte naponta kijönnek a frissítések.
Manjaro-ra ugyan a Distrowatch rolling-ot ír, de hetente, néha 10-14 naponta - általában a hétvégén - jön ki csak a frissítés. ( gondolom tesztelés után )
Én ezt semi-rollingnak tekintem. Persze lehet hogy fogalmi zavarban vagyok. -
BoB
veterán
válasz ubyegon2 #60124 üzenetére
"de nem a lánykori nevén Archmerge, hanem az ArchmergeD. ArcoLinuxD most már"
Leírtad hogy az Archemerge nevet váltott, és a D-s lett belőle. Nem váltott, a neve D nélküli. Csak kettő lemezt kínál, ennyi.
Ez olyan mint a Debian. Ott is van netinstall lemez pl.
Attól még nem Debian-netinstall a neve.
[ Szerkesztve ]
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
nagyúr
""""Ez amúgy tényleg jó, de nem a lánykori nevén Archmerge, hanem az ArchmergeD. """"
Láttad amúgy a D betűt a végén? Mert én valóban arról írtam pár szóban. Mit nem értesz?
(a sima nem érdekelt soha)
Munka ünnepe van, nem kell neked sem mindig elsőre értened a dolgokat, hiába látod egyszerűen ezt a Linuxot![ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
BoB
veterán
válasz ubyegon2 #60122 üzenetére
Ránéztél te már valaha az ArcoLinux honlapjára? https://arcolinux.info/
Amit írtál az a D-s verzióra vonatkozik. A sima telepít mindent.
[ Szerkesztve ]
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
nagyúr
válasz growler #60121 üzenetére
Ez amúgy tényleg jó, de nem a lánykori nevén Archmerge, hanem az ArchmergeD. ArcoLinuxD most már.
Van is egy jó videó a LM YT csatornán a használatáról.
Csak az alaprendszer települ és utána a kiválasztott DE, de az is külön blokkokból álló scriptekből áll, okosan ki lehet hagyni, ami nem kell. Akár az Ubuntu 18.04 újítása, a Minimál telepítés. (még mindig nem mini.iso)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
growler
őstag
Azoknak akik favorizálják a Arch vonalat !: [link]
Szerintem érdemes vetni rá néhány pillantást ! - Grafikus telepítő, Timeshift, Mintstick ... stb.
Grafikus nyelvi beállítási lehetőséget viszont nem láttam benne. -
BoB
veterán
"Most pl. inkább visszavonták a 3.28-as gnome-ra való frissítést, mert abban nem lehet parancsikont kitenni az asztalra."
Ubuntu 18.04-nél is pont ezért nem frissítették a Nautilus-t 3.28-ra. De azért a többit lehetett és azt meg is tették.
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
lck
senior tag
A 4-es verziót várom nagyon. Eredetileg már januárra ígérgették, de még mindig semmi. Nagyon lelkiismeretes csapatnak tűnik, félig működő dolgot nem akarnak kiadni a kezük közül. Most pl. inkább visszavonták a 3.28-as gnome-ra való frissítést, mert abban nem lehet parancsikont kitenni az asztalra. Ez pedig ellenkezik a koncepciójukkal.
Szóval odafigyelnek, nem csak az a cél hogy mindig a legújabb programverzió legyen kiadva, mindenféle kontroll nélkül. Mint pl. az Arch Rolling disztrók már hónapok óta fél oldal hibaüzenettel állnak le. ( tudom a működésükben nincs hiba ) de ez akkor is bosszantó.
( Kivétel ebben talán a Manjaro, ahol szintén érződik a lelkiismeretesség. ) -
b3Ro
senior tag
Kis erdekesseg. Eddig ArcoLinux Gnome-ot hasznaltam, de sajnos belassult mint minden eddig hasznalt Gnome-os disztrom, igy valtas mellett dontottem. Felraktam az uj Ubuntu Mate majd Budgie-t, de egyiksem jott be. Nem "ereztem" egyket sem. Viszont, regota szemezgetek mar a Solus-al, igy Solus Budgie-ra esett a valasztasom. Azt kell mondanom, h nagyon nagyon jo kis OS ez. Meg csak 3. napja hasznalom, de nagyon meggyozo.
Siman merem ajanlani itt a nagy Arch, Manjaro, Ubuntu valami es Mintkavalkaldbanlistaban. -
nagyúr
válasz bhonti #60113 üzenetére
Értelek én, de gondolom nem akarsz meggyőzni, hogy ettől még szükséges a /boot külön.
Amúgyis, hétköznapi embernek minek több mint 2 kernel?!
Ez is igaz, de akinél bedugul a rendszer, többnyire nem is tudja, hogy már felsorakozott több kernel is.
(#60112) Skullwipe
Nem baj, tanulásnak jó volt az, de hidd el, jobb a rendszerre bízni, amihez ő ért jobban!
Ez a vezetékes net nálam is elment naponta, párnaponta, de most, hogy említed, már nagyon rég nem jött elő.
Nem a Debiantól függ ez, hanem a használt network-manager-től, lehet frissült mostanában, amiatt jött rendbe. (nem frissült ez mostanában, ahogy nézem, de valami biztosan, amitől javult a helyzet)[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
bhonti
aktív tag
válasz ubyegon2 #60110 üzenetére
Arra céloztam, hogy ha minden frissítés után használod az előbbieket, akkor nem fogy el a hely hirtelen, a /boot alatt sem.
Amúgyis, hétköznapi embernek minek több mint 2 kernel?! (1 amit használ, 1 amit éppen felrak, vagy utána ebből lesz az 1 régebbi, bevált + az új...)
[ Szerkesztve ]
http://1kis.info.hu - Informatikus mindenkinek... 501065096 balazs@honti.tech
-
Skullwipe
senior tag
Jó, nem pont jól fogalmaztam, lehet nincs külön boot már nem tudom, csak örültem hogy feltudtam pont osztani az új winyót, és gondoltam akkor mikor ez volt, hogy legyen már rendesen, csak jó lesz majd később. Akkor meg várom most már a 19-et, több értelme lenne, hátha a vezetékes net nem szakadna meg rajta végre (nagyon kétlem, mindig mondjátok hogy debian alapvető hiba).
-
bhonti
aktív tag
-
nagyúr
válasz ubyegon2 #60109 üzenetére
Ha a Mint telepítése mellett döntesz, azt ismerem már valamennyire, a saját topikjában tudok segíteni a többiekkel együtt. Ez már annyira mindentbele topik lett, bármihez szólok hozzá, kiderül, hogy teljesen másról van szó, legyen ez a terep azoké, akik így szeretik. Nincs áttekinthetőség, a thread-ek össze-vissza vannak itt és a saját céltopikokban....lassan visszacsorgok a Mint/Ubuntu/Debian topikokba. (utóbbiba persze inkább csak érdeklődés szintjén)
(#60111) bhonti
Persze, hogy nem, ezért is raktam be anno az Összefoglalóba az alábbi linket, de ettől még sokan belefutnak a problémába.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Skullwipe #60108 üzenetére
A többiek értenek is hozzá!
Én csak laikus műkedvelő vagyok, aki próbál segíteni, ezzel néha jár ez is, hogy nem pontosan látom át, miről van szó. Néha azért tűnhet egyszerűbbnek, amiket írok, mert én is úgy látok rá a problémákra, mint a többi kezdő, az okosságokat viszont a többiektől halászgatom össze!
Az egyszerűség miatt írtam neked is, hogy ne szedd szét particiókra a rendszeredet, mert ha nem látod át, mi mire van, akkor kampeca lesz a rendszered. Mondok egy példát, csinálsz külön /boot-ot, ami nem túl nagy és az 5. kernel frissítésénél tele lesz menet közben.....
Kezdőknek elég a gyökér- a /, a /home és a swap. Én még /home-ot sem használok, lementem a konfigokat belőle, hátha kell majd, kb ennyi.
Ha Mint-et akarsz használni, már érdemes megvárnod a Mint 19-et, néhány hét és kijön vagy rakd fel desktopra is a Manjarot, de az előbbiek figyelembevételével.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz vargalex #60106 üzenetére
Lehet, hogy szélesebb körű előzményt láttam magam előtt, amiben a kollégának a Linux Mint-tel van gondja, a laptopján a Manjaro jól fut. Ezek szerint én vesztettem el a fonalat.
Skullwipe ft ténykedésén viszonylag nehéz eligazodni.(vegyük úgy, hogy csak blogoltam egyet -by bambano)
Márpedig Arch-ról volt szó - erre sem gondoltam, nem azért, mert van saját topikja, hanem a kérdező felkészültsége nekem még kicsit bizonytalannak tűnik a saját script-es Arch telepítéshez.....
*****************************************************
----lehet jobban teszem, ha megyek felvonulni-----[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz vargalex #60101 üzenetére
Kéklufi kiinduló javaslata alapján inkább a /var/log/apt/history.log-ban vannak a scripthez szükséges adatok.
A /home-ban lévő bash_history nálam csak a használt parancsokat listázza.
Tudom, hogy Frawly kolléga hsz-ára válaszoltál, nem az előzményekre. Még mielőtt arra gondolnál, hogy ki akarnálak javítani noob létemre!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Skullwipe #60100 üzenetére
Szokhatod a struktúrát, de telepítéskor felejtsd el, hogyan épül fel, bízd a rendszerre. Max a /home legyen külön meg a swap, ha ragaszkodsz hozzá.
Nyugodtan felrakhatod a már bevált Manjarot is.
A Mate felületen ne próbálkozz más felület /home-ban lévő configjával, értelemszerűen használhatatlan más DE-vel.Nem tudom, hol olvasta, hogy ennyire manuálisan szét kell particionálni a rendszert, ezt speciális célra hozzáértők ugyan csinálják, de nem javasolt kezdőknek, viszont értelmetlen is.
Csak kíváncsiságból nézz majd bele a /home-ban lévő mappákba, fájlok neveire és sok minden világossá fog válni. (
Ctrl+h
és a rejtett mappák is előjönnek)Búcsúzz el a szétbarmolt rendszeredtől és kezdj egy tiszta telepítésbe. Jelenlegi ismereteid ezt teszik lehetővé. Ez van, de jobb is így, mert ezzel is tanulsz!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Milyen TV-t vegyek?
- PlayStation 5
- AliExpress tapasztalatok
- Asszociációs játék. :)
- Parkside szerszám kibeszélő
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- Minden hónapban vettem egy sorsjegyet 1 éven át! (2024)
- Szólánc.
- Filmvilág
- További aktív témák...
- Forza Horizon 4 Ultimate Edition -t keresek PC-re
- Indiana Jones and the Great Circle Premium Edition
- McAfee Total Protection - 6 eszköz 1 év
- Retail kulcsok 999 Ft-tól Windows 10/11, Office 2024/21/19 és egyéb szoftverkulcsok
- Surfshark Starter VPN 3 hónap / Végtelen eszköz / Előfizetés hosszabbításra is alkalnas Kupon
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest