-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Úgy nézem 4.13-as kernellel már működik, de javasolt újabb használata. Részletek: [https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=coffee-uhd-graphics&num=1]
Magyarul ne olyan disztróval próbáld meg, amiben régi a kernel. Továbbá ha az adott disztró működik pendriveról bootolva, akkor telepítve is okés lesz.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Pano
addikt
Sziasztok!
Most újítok egy gépet (i5-8400) és konkrét információ kellene, mert a google találatok túl vegyesek.
A beépített Intel UHD 630-at használnám. Alapból van támogatás már a telepítést követően, vagy mókolás szükséges?
Valakinek esetleg személyes tapasztalata?Köszönöm!
Körülbelül 36-ot?!
-
St3ven
addikt
válasz King Unique #58995 üzenetére
Köszönöm, hasznos volt, amiket írtatok.
Most keresek valami másik disztrót játszani.
[ Szerkesztve ]
Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html
-
King Unique
titán
válasz St3ven #58994 üzenetére
Inkább megnövelni, mint formázni, mert az utóbbi után max. a Solus fog indulni, meg esetleg a másik Linux. Megoldható ugyan utólag Windowsnál is az UEFI rendszerindítás teljes helyreállítása (leírás), de azért macásabb, pláne egy multiboot megoldásnál, mint a partíció szimpla átméretezése. A grafikus rendszermentő programok használata amúgy nem különösebben bonyolult, számos leírás, videó stb. van hozzájuk. Az Ubuntunál meg ott van pl. a TimeShift, de a másik platform rendszereire készült programok némelyikével is le lehet akár menteni. Viszont, ha jelenleg nincsen hova menteni, akkor az nyilván probléma.
Nem kel megpiszkálni a jelenlegi rendszereknél a rendszerbetöltőt, jó így. Csak arra céloztam, hogy a telepítőben mindkét beállítási opcióval próbáltam már és pl. az Ubuntu, Mint esetében működött. De amúgy általánosan valóban a
/boot/efi
partícióra szokás tenni UEFI-s telepítésnél.Kevertem hirtelen az Ubuntu Budgie-val, de a Solus valóban más.
[ Szerkesztve ]
-
St3ven
addikt
válasz King Unique #58993 üzenetére
Igen, olvastam a hibaüzenetet, azért is kérdeztem meg, hogy növeljem-e meg, vagy jó az is, ha csak formázom. A hibaüzenet szerint ugyanis a 45 MB kevés neki, szóval lehet, hogy a 100 MB elég lenne.
De mindegy is, nekem ekkora kockázatot nem ér meg belenyúlni a partíciós táblába. Plusz nem is vagyok egy nagy backup-guru, nincs külső vinyóm sem. Inkább nézek másik disztrót.
Egyébként meg nem kell túlbonyolítani! Az Ubuntu-alapú rendszereknél működni szokott UEFI-s telepítésnél nemcsak az ESP-re rakott rendszerbetöltő, hanem akár magára a lemezre telepített is.
Akkor át kellene költöztetnem a rendszerbetöltőt? Érdekes egyébként, hogy itt a Solus telepítőjében nem is lehet kiválasztani, hogy hová menjen. Az a két képernyő követi egymást, amit fentebb beraktam, semmi legördülő menü, hogy hova tegye, hacsak nem a 2. képen látható inaktív legördülő lenne az.
Illetve a Solus nem is feltétlen Ubuntu-alapú, legalábbis a DistroWatch adatlapja szerint független.
[ Szerkesztve ]
Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html
-
King Unique
titán
válasz St3ven #58986 üzenetére
Ott a screenshoton a hibaüzenet, ami elég egyértelmű. Vagyis a 100 MB-os ESP-n lévő szabad hely kevés neki és elvileg meg kellene növelni a méretét. Amihez opció lehet a GParted, vagy Windowsnál egy külső particionáló program. De előtte azért lehet nem ártana mentést készíteni az EFI-rendszerpartícióról, illetve a meglévő rendszerekről, ami már a másik fórumtagnak is említve volt. Normál esetben amúgy elég szokott lenni több rendszerhez is ekkora ESP, de egyik-másik Linuxnál már tapasztaltam, hogy nagyobb méretű bejegyzéséket hoztak létre.
Egyébként meg nem kell túlbonyolítani! Az Ubuntu-alapú rendszereknél működni szokott UEFI-s telepítésnél nemcsak az ESP-re rakott rendszerbetöltő, hanem akár magára a lemezre telepített is. A másik rendszer által létrehozott partíciókat pedig értelemszerűen nem kell piszkálni, a már meglévő és aktívan használt ESP-t pedig pláne nem kell formázni! Az
efibootmgr
piszkálása pedig ráér majd a telepítés után, már ha szükséges. Addig is boot sorrendet gondolom tudsz állítani az UEFI BIOS-ban, illetve pl. F12-vel boot eszközt választani.[ Szerkesztve ]
-
csixy
addikt
válasz St3ven #58989 üzenetére
No akkor culomb2 tollával ékeskedve:
adsz egy efibootmgr kimenetet?
Ja látom ,hogy már megcsináltad.
Erre a sorra mi szükséged van? :
Boot0002* UEFI: KingstonDataTraveler 2.0PMAP, Partition 1[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
St3ven
addikt
Köszi, megnéztem a linkelt hsz-eket. Bevallom, nem egészen értem, miért kellene belenyúlnom. A sorrend nem mindegy? Amúgy ez a kimenet:
BootCurrent: 0001
Timeout: 1 seconds
BootOrder: 0001,0000,0002
Boot0000* Windows Boot Manager
Boot0001* ubuntu
Boot0002* UEFI: KingstonDataTraveler 2.0PMAP, Partition 1Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html
-
St3ven
addikt
válasz ubyegon2 #58987 üzenetére
Az sda2 valami 16 MB-os windowsos partíció, ne kérdezd, hogy keletkezett, vagy mire szolgál. De gondolom az kevés lenne az üdvösséghez.
Így néz ki jelenleg a vinyó:
@ csixy
Ahogy látom, a boot, esp flag már megvan.[ Szerkesztve ]
Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html
-
csixy
addikt
válasz St3ven #58986 üzenetére
Neked a /dev/sda1-et kellene /boot/efi csatolni, és legyen neki boot, esp flagje.
Ha megformázod akkor a tartalma elvész és feltehetően csak az új linux grub2 bejegyzése lesz benne, de annak a menüjéből majd valószinüleg lehet a másik két rendszert is indítani.
Linkek:
Nézd meg a 333, 335 és a ,341 -es HSZ-eketA végzetes döntés előtt talán én visszakoznék a működő linuxomba és a fentiek alapján megpróbálnám karcsúsítani az efi bejegyzéseket.
(#58987) ubyegon2 : Az sda2 lehetett valamikor a windows10 16 megabájtos csak a májkrosoft által ismert funkciójú rejtett partíciója, ami vagy ki lett valahogy korábban radírozva , vagy ez a telepítő nem mutatja (szerintem csak nem mutatja).
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
válasz St3ven #58986 üzenetére
Vagy formázzam Live alól azt a 100 MB-ot, mert úgyis létrehozza majd a Solus a grub fájlt a Win10-et és az Ubuntut felismerve?
Ezt ne tedd, amit írsz, az legacynál működne. Csak a sda1 növelése jöhet szóba szerintem, úgy mondom ezt, hogy nem ismerem az UEFI-t, de látva milyen hátrányai vannak, nem is akarom megismerni. Néha több disztrót is rakok egymás mellé, szívnék én is vele mindig. Egyébként emlékeim szerint nem kell ekkora hely a rendszerindítóknak, de a telepítőd kiírása egyértelmű.
Jelen helyzetben csak a swap-hoz tudsz nyúlni, ha viszont kell a 8GB, akkor be vagy kerítve.Most látom, hogy az csak ezen a képen van mellette.Mi van az sda2-vel? Nincs valami gparted képed a particiók helyzetéről?
Dualbootosok/UEFI-sek biztosan tudnak valami más variálósabb módszert, ha nincs kedved hozzányúlni a particiókhoz.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
St3ven
addikt
Sziasztok!
Meglévő Win10 és Ubuntu mellé szeretném feltenni a Solust, külön partícióra, az alábbiak szerint:
A dual boot tökéletesen működik, ehhez szeretném majd harmadik opcióként hozzáadni a Solust. Viszont a következő lépésnél a bootloadernek nem talál megfelelő helyet:
Innen nem is enged továbblépni. Mit kellene tennem, hogy felmenjen a Solus? Növeljem meg a boot partíciót? Nem szívesen nyúlok bele a fentiek szerint kialakított elosztásba.
Vagy formázzam Live alól azt a 100 MB-ot, mert úgyis létrehozza majd a Solus a grub fájlt a Win10-et és az Ubuntut felismerve? Ez utóbbit meg kockázatosnak látom, mert mi van, ha nem.
[ Szerkesztve ]
Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #58984 üzenetére
Az UEFI és a Legacy között is kb annyi a különbség, mint a láncfűrész és a tangabugyi között .... elég egy pici figyelmetlenség és ..... máris belecseppentünk (avagy a két ujjunknak annyi) ... lásd a kicsi83 barátunk esetét. Szóval ég és föld a kettő, de az UEFI jobb.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
válasz kicsi83 #58981 üzenetére
Szivesen segitünk, mert látszik, hogy érdekel a dolog!
UEFI és legacy telepités között ég és föld a különbség.
Már települ Win 7 virtuálra, utána megy mellé Manjaro (nyilván ezzel kellett volna kezdenem).
Pont jól csináltad, élesben ha a Win a második, megöli a Linux GRUB-ját és akkor csinálhatod azt, amit a videós ember mutatott.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Sokat nyaggattatok, már untam.
UEFI sose lesz a desktopon, ahhoz egy totál új gép kéne, ennyi meglévő meghajtó meg particióval kizárt az áttérés.
(#58982) Dave™
Nincs kizárva már semmi, bár még várok az UEFI-s gépre kicsit. Nagyon be van lakva a rendszerem desktopon és eléggé a megszokások rabja vagyok, gyakorlatilag a melót is csak a Mint Cinnamonnal tudom csinálni, Debianon már nem, nem ugyanúgy működik az sem.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
kicsi83
tag
Uraim köszönet a segítségért, megnéztem UEFI Bios van a gépen (Asrock AM1H-ITX, mivel eddig csak Windowst használtam, ha lehetek őszinte nem teljesen értem miért fontos ez). Már települ Win 7 virtuálra, utána megy mellé Manjaro (nyilván ezzel kellett volna kezdenem). Lesz mit tanulnom az biztos
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #58979 üzenetére
Örülök, hogy rászántad magad, nekem is van mintem is.
A manjaro és az UEFI-GPT közé azért ne rakjunk azonosság jelet. Bele kell az UEFI-be is kóstolni, ez csak az elején tűnik olyan bornyasztónak, később már az ember inkább az UEFI-t választja, ha van rá lehetőség.(#58981) kicsi83 : Na ugye ugye! Mindenesetre nézd meg, hogy legacy módbam tud-e működni ?
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
King Unique
titán
válasz kicsi83 #58970 üzenetére
Addig meg szépen csinálhatnál a rendszerről egy mentést (lemezképfájl) másik fizikai lemezre, amihez számos program áll rendelkezésre (példák). De akár a beépített megoldás is használható. Ha ez megvan, akkor utána már nyugodtan lehet kísérletezni és szükség esetén könnyen visszaállítható az eredeti (érintetlen) állapot.
Egyébként azt megadhattad volna, hogy legacy BIOS / UEFI szerinti telepítést csinálsz, partíciók helyzetéről egy screenshot stb. Ha egy kiterjesztetten belül logikai partíciókat hoztál létre, az úgy reális MBR-nél is, de elsődlegesként csak GPT-vel oldható meg. Az EasyBCD az UEFI-t pedig nem nagyon támogatja, tehát ha már ott sikerült linuxos bejegyzést hozzáadni, akkor gondolom az előbbi szerinti telepítésről lehet szó.
[ Szerkesztve ]
-
csixy
addikt
válasz CPT.Pirk #58976 üzenetére
Jó jó csak engem a /dev/sda
5kevert meg, de lehet az is , hogy nem értettem félre és tudattalanul UEFI-n kínlódik a Kolléga.Ubiegon:
"Határozott fejlődést mutatsz! " : Kössz![ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
csixy
addikt
válasz CPT.Pirk #58973 üzenetére
Igazad van! épp mondani akartam, hogy legacy módban dolgozva fog sikerülni a művelet , de akkor max 4 primary partíció lehet , vagy 3 primary és egy kiterjesztett , , s a kiterjesztettben lehet több logikai partíció.
(#58974) ubyegon2 : Én egy GPT-s partíciós képet tettem fel .típusossan települt windows10-es mellé telepített két linux rendszerrel és egy plusz Adatpartícóval, de windows 7-es esetén nem a jánlanám a GPT-s sémát , ott mindenképp a legacy mód ajánlot ( amiről a Te képed szól).
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
Az sda5, már több mint 4, tehát feltehetően GPT lemezen dolgozol Bocs, de ez elég Manjaros volt.....
Soha nem láttam még GPT partisémát, de ott az sda5! (amúgy nemsoká megyek a Manjaro topikba, mert elég egzotikus problemám van a Manbox-szal vagy mi a neve annak.
(#58968) CPT.Pirk A videó miatt gyanítottam, hogy 7 van a kollégánál.
(#58970) kicsi83
Most már érted is az előbbiekből, miért lényeges a Win verziószáma.
HP 8760w, jó vicc, ezen nagyon fog repeszteni!
A dualboot-ot nem rontod el, ha a particionáló ablakban pontosan ellenőrzöl mindent, de csinálhatsz egy főpróbát is, ahogy Kapitány írta.
(#58972) csixy Már fenn van a 7-es és nem UEFI-s a gép, miből gondoltad, hogy az?
(#58975) csixy Határozott fejlődést mutatsz!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Javíts ki ha tévedek, de jelenleg még minden uefi-s gépben van legacy mód. Idővel ez meg fog szűnni, de nem most.
Szerencsétlen Win7-nek amúgy azzal is komoly gondjai vannak, ha USB3-as slotból akarod telepíteni.[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz kicsi83 #58970 üzenetére
Igen, menni fog a dualboot.
De ha bizonytalan vagy benne, akkor tegyél fel virtuálba egy win7-et, megvan pikk-pakk és ki tudod próbálni még ott a virtuálban a mellé telepítést is a Linuxal.
[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
kicsi83
tag
válasz ubyegon2 #58967 üzenetére
Holnap nekiugrom, remélem akkor így menni fog (elnézést, Windows 7 mellé lesz amúgy ). Ha grafikus telepítést használom menni fog dual boot (választhatok, hogy Windows vagy Linux induljon)? Azért kérdezem, mert ha igen és tetszeni fog Manjaro (szerintem fog ), akkor menne laptopra is (HP 8760w, gondolom menne gond nélkül ott is).
-
csixy
addikt
válasz kicsi83 #58964 üzenetére
Az sda5, már több mint 4, tehát feltehetően GPT lemezen dolgozol és valószinüleg UEFI "BIOS" van a gépen és a grubnak a /dev/sda2-re kellene kerülni /boot/efi csatolással formázás nélkül.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz kicsi83 #58966 üzenetére
ubyegon2 írásához kapcsolódóan, hogy a későbbiekben ne szívasd magad.
Biosban (ha be van) "secure boot"-ot kikapcsolni.
Windowsban (ha 8 vagy újabb) "gyors rendszerindítás" funkciót kikapcsolni, ez az energiagazdálkodás alatt lesz. 7-nél nincs ilyen probléma.[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
nagyúr
válasz kicsi83 #58964 üzenetére
Szia! Ott rontottad el, hogy nem a cikk alapján telepítetted. YT-ra mindenki szeret manapság videókat felrakni, amit használtál útmutatónak....szóval mint a cikkben is látod, teljesen grafikus felületű a telepítő, ami nagyon megkönnyítené a telepítést, ha használnánk. Nem kell sem /boot partíció sem a GRUB felrakása, az, amit ott taglal az ember, az akkor kell, ha valami kinyírja a GRUB-ot, jellemzően egy Windows telepítés meglévő Linux mellé.
Ahogy imént a Kapitány mondta, csak telepíts egy partícióra és a GRUB-ot a rendszer megcsinálja ügyesen.Menj vissza a cikk 2. oldalára és ha az 5. képhez érsz a telepítésnél, akkor normál telepítésnél talán 4 kategória lesz, a legalsót válaszd, a "Valami más" particionálást. A 7. képnél fogod majd látni, mit hajt végre a rendszer, itt nézd végig a meghajtókat, partíciókat és ha jónak látod, engedd tovább a telepítést. Csak a / partició az, ami szükséges, ha szükséged van /swapra, azt is az 5. oldalon látható ablakban tudsz megadni és a /home is csak egy választható opció. Ha nincs /home, a rendszer a / partición belül létrehozza magának, ilyenkor célszerűbb több helyet hagyni. 15-20GB már elég bőven a rendszernek a később telepített programok bőven elférnek majd. Ha töltesz le adatokat, arra figyelni kell, hogy ne a / -re töltsd.
Én is csak használom a rendszert, nem vagyok szagértő, ahogy a cikkíró is mondta amott.
Ja igen, olyan nincs, hogy Windows mellé telepítünk. A pontos verzió igen fontos ebben az esetben. (7, 8 9 ,10)
A 7. oldali képen pontosan látni fogod az összes particiót, azt is látod majd, hogy ott marad a Win is NTFS-en. Ha nem látod, gond van.
Jobb lenne nulláról kezdeni amúgy és semmilyen videót ne nézz, míg nem vagy kész!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
kicsi83
tag
válasz CPT.Pirk #58965 üzenetére
Röviden következőt csináltam. Először Windowsban adtam 150 GB-t Linuxnak. Utána Liveboot Manjaro és
létrehoztam partíciókat (sda5-boot, sda6-root, sda7-home, sda8-swap). Ezután telepítés, fel is megy minden és a végén kellene GRUB-ot felrakni, hogy tudjon indulni Manjaro (ha csávónak igaza van a videóban, azért jó így, mert úgymond Win érintetlen marad) . Na itt akadok el, mert azt mondja, hogy nem ismeri a parancsot, így nem tudom GRUB-ot installálni. Poén kedvéért Winből EasyBCD-vel csináltam boot entry-t Manjaro-nak, de persze nem indul el, mivel nincs GRUB. Win egyelőre kellene, működne vajon úgy is, ha simán telepíteném Win mellé (Win úgymond érintetlen maradna?)? Bocsi, ha értetlen vagyok (első Linux install ) és köszi -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz kicsi83 #58964 üzenetére
Ha csak annyi kell, hogy legyen egy bootloadered amiből bármelyik rendszer indítható, akkor csak simán fel kellene tenni a Manjaro-t egy partícióra, és akkor a partíciót tartalmazó háttértár boot területére felrak egy grub-ot.
Legalább is kb. minden disztró így működik alap telepítésben.Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
kicsi83
tag
Sziasztok, Logout cikk után úgy döntöttem kipróbálom linuxot (Manjaro KDE Edition 17.1.6). Először VMWare-ben aztán live-ban próbáltam, minden rendesen működött, így gondoltam felteszem HTPC-re Windows mellé. Ezt a videót követtem, minden tökéletesen is ment de a GRUB telepítésénél (itt a wiki oldalát követtem), de a grub-install /dev/sda5 (itt azért 5, mert azt hagytam bootnak) parancsnál azt írta, hogy command not found. Próbáltam utánaolvasni, de elvileg ennek működnie kellene. Chroot alatt csinálom, szóval nem értem. Valakinek esetleg valami ötlet mit ronthatok el? Elég newbie vagyok szóval minden segítségért, előre is köszönet
-
nagyúr
FONTOS! Mint a legtöbb Linux disztribúciót, így a Manjarot is ki tudjuk úgynevezett Live rendszerként, telepítés nélkül is próbálni, egyszerűen pendrive-ról futtatva.
Lehet, hogy ezt a remek írást el kéne olvasnod, ha már a Manjaro KDE érdekel!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
vmk
tag
Sziasztok.
Manjaro KDE-nek van live módja?
-
nagyúr
válasz Frawly #58957 üzenetére
Nem emlékszem mi volt vele a baj, valami olyan, hogy egyből le is szedtem, nem kinlódtam vele. Igaz, hogy ebből hiba volt azt levonnom, hogy nem jó, mivel minden disztró jó/rossz működése hardverfüggő is.
Skami Puppletjei rendkívül jók amúgy ősöreg gépeken, egyszer kipróbálok egyet, van a szekrény aljában egy félhalott öreg laptop, amin egyedül a Mint XFCE 17.3 bootolt be eddig.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #58956 üzenetére
Sparkyt még nem próbáltam, de felfigyeltem rá, mikor skami tett róla közzé review videókat a YouTube-on. Egy nagyon régi, lófasz laptopra tette fel, amiben volt kb. 1 giga RAM, meg valami régi celeroncs proci, és mégis nagyon reszponzív maradt a rendszer. A videókon elég felhasználóbarát rendszernek tűnik, a telepítése és beállítása is, minden ki van vezetve a GUI-ra, hogy ne kelljen terminált bővülni.
Mi volt vele a bajod amúgy? Ha annyira nem jön be, akkor antiX IceWM-et meg lehet próbálni helyette, az is elég hasonló pehelysúlyú disztró. Vagy Manjaróból is vannak ilyen minimálWM-es változatok.
-
nagyúr
válasz Frawly #58952 üzenetére
Örülök, hogy nem vetted sértésnek. Nem találtam benne sértőt amúgy, de nem szoktam megsértődni, felkapom a vizet meg morgok egy darabig, ha valaki beszól, de ez elmúlik elég hamar.
Nem is baj, ha kilépsz a jelenlegi szinted komfortzónájából, és olvasgatsz kicsit nehezebb szövegeket, attól fogsz fejlődni.
Nem szeretek kilépni a konfortzónámból.
Teher alatt nő a pálma. Ez volt kiírva a páncélszekrényemre sokáig, utána megörökölte a helyettesem. Hasznos mondás volt.
(#58954) Frawly
Memóriát most eladni érdemes! Igaz az enyémet se viszi kutya se.
Amúgy meg ez nem flood, az új szabályok szerint főleg nem, normális mindenkinek külön hsz-ben válaszolni 5 percen belül is.
Sparky Linux katasztrófa amúgy, nemrég próbáltam, igyekszem elfelejteni. Még a Manjaronál is szörnyűbb.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz icemad #58945 üzenetére
Neked még egy válasz, és befejezem a floodot.
Ha ilyen régi gépet kell gatyába rázni, az mindig hekkeléssel jár, pl. terminálban kell bűvészkedni. Ha ezt nem tudod vállalni, meg így is csak 3 órákat alszol, inkább dobasd ki a gépet a tulajjal. Rendszeresen még napi 6 óra alvásátlag is rettenet kevés, tönkre fogsz menni néhány év alatt, ha nem alszol rendesen, arra mindig kell időt hagyni, kerüljön akármibe, meg mulassz annak rovására bármit.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #58940 üzenetére
Kimaradt: 16 giga RAM tényleg overkill Linux alá, átlag felhasználásra. Ez így van nálam is. De ha már megvettem, megvetted, legyen használva, ne add el. Nem romlik meg a gépben sem. Anno ezzel én is túllőttem a célon, bővítettem a gépet, mert csak 4 GB RAM-mal jött, amiből sokszor kifutottam. Úgy voltam vele, hogy 16 gigát támogat, kimaxolom, később már nem kell vele újabb kört fetrengeni, ha a 8 giga nem lenne elég a jövőben. Tévedtem, csak a pénzt pocsékoltam el ennyi RAM-ra. Annyi tanulságot azért levontam belőle, hogy a másik gépben meghagytam a 8 gigát, ott nem bővítettem.
16 giga RAM-ot csak újabb játékok tudják kihasználni átlag felhasználásnál, de ilyen régebbi laptopokon meg ahhoz a CPU vagy a GPU gyenge.
-
Frawly
veterán
válasz icemad #58941 üzenetére
Nagyon gyenge gépre tökéletes a Sparky Linux IceWM-felülettel. Még relatíve egész szépen néz ki és felhasználóbarát is, egy próbát megér. A Samsung NC10 egy nagyon gyenge netbook, Atom 270-es proci van benne, szó szerint egy szénné avult fos, újkorában is harmat gyenge volt, azóta eltelt 10 év nem dobott a használhatóságán. Win10-et mindenképp erősen el kéne felejteni rajta. Ha YouTube-ozna, akkor az XP-t is, mert azt már a böngészők nem támogatják. Az Atom 270-es proci mindössze 533 MHz FSB-s, 2 szál, de csak 1 mag, kevés L2 cache, erősen visszavágott fogyasztás, már egy tisztességes P4-es gép szintjét sem üti meg, manapság meg minden erősebb Core 2 Duo procinál gyengébb CPU teljesen használhatatlan már.
Lehet Sparky Linux alatt is csak úgy fog rajta menni a gördülékeny YouTube-lejátszás SD-ben, hogy mpv-t vagy SMTube-ot, vagy minitube-ot kell használni hozzá, nem böngészőben kell lejátszani. Ilyen régi gépre majdnem teljesen mindegy mit teszel, használhatatlan lesz, akkor érdemes inkább egy szép csipketerítőt virágvázával rátenni, arra még jó.
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #58940 üzenetére
Örülök, hogy nem vetted sértésnek. Ezek szerint annyira gondot nem okoz mégse számodra, ez is jó hír. Próbálj vele gyűrődni. Az idegennyelvtudás olyan, hogy mindig fel lehet lépni egy szinttel benne a jelenlegi tudásodhoz képest, legyen az akármilyen alacsony vagy magas. Nem is baj, ha kilépsz a jelenlegi szinted komfortzónájából, és olvasgatsz kicsit nehezebb szövegeket, attól fogsz fejlődni. Teher alatt nő a pálma.
Ráadásul ezek az angol nyelvű linuxos wikik nem csak Arch esetén ajánlottak. Az Arch Wiki, Gentoo Wiki, Debian Wiki ajánlott olvasmány akkor is, ha valaki mondjuk Mintet, Solust, Fedorát használ, egy csomó problémára meg lehet találni bennük a megoldást, meg nem véletlenül hivatkoznak ezek keresztben egymásra. Legfeljebb arra kell ügyelni, hogy ha nem az adott Wiki disztróját használod, akkor a csomagnevek nálad lehetnek mások, meg a default beállítások, szóval nem lehet az ott írtakat ész nélkül, 100%-ban alkalmazni, kell egy kis leleményesség is hozzá.
-
csixy
addikt
válasz King Unique #58949 üzenetére
Köszi. Én is azért írtam , mert már megtapasztaltam az általam megírt dolgokat.
Igaz csípőből tüzeltem egyből és nem tudtam , hogy már más is válaszolt a kérdésre.[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
bandi0000
nagyúr
sziasztok
remélem jó helyre írok, suliban kaptunk egy egyszerű feladatot, szkriptet kellene írni, egy adott könyvtár inode számát kellene vissza adni
na már most elvileg a könyvtár szerkezetet kiszedtem, vagyis az /etc/passwd fájlból kiválasztottam egy sort, annak az elérési útvonala meg van, ls -i -d vel lehetne kiszedni az inode számot, de amikor átadtam neki a könyvtárat, ami a /var/spool/news azt mondja nincs hozzáférése, nem fájl vagy könyvtár
viszont ha csak a /var/spoolt adom át az ls-nek, akkor kiírja a vélt inode számot
tehát a kérdés, hogy ez miért lehet? kolléga elvileg az első szerkezettettel csinálta és neki jó
Xbox One: bandymnc
-
King Unique
titán
Meg lehet oldani terminálban is, ami az előző válaszokban már említve volt. A GParted szintén szóba került és valóban opció grafikus felületen az is. De az ilyenkor már a megnyitásnál problémázik a 2048/512 bájtos blokkméret miatt és hibaüzenetet dob mind az új partíciós tábla létrehozásánál, mind a formázásnál... Ugyan erőltetve tovább lehet lépni, majd a fizikai leválasztás és újracsatlakozás után jó esetben már formázható a pendrive. De pont erre volt említve a többszöri nekifutás.
Egyébként a Linuxok beépített eszközei rendszerint DD képfájl módot használnak a lemezképfájl kiírásánál. A Chakra esetében pl. a SUSE Studio ImageWriter szintén. De annál van külön valami formázó program is.
[ Szerkesztve ]
-
csixy
addikt
válasz CPT.Pirk #58936 üzenetére
A chakra (vagy a manjaro?) rendes iso 9660 formátumú cd képet ír a pendrájvra , ez simán újra formázható de a többi distro DD-zi és ekkor nincs más csak az új partíciós tábla felrakása ..... az újra alkotáshoz.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
csixy
addikt
válasz leviske #58926 üzenetére
Van. .... Gparted .... új DOS partíciós tábla felrakása ... esetleges rendszerüzenetek figyelmen kívül hagyása .... ezután gparted leállítása és a pendrájv kihúzása. ,majd visszadugása és megint Gparted .... új partíció létrehozása ,például fat32 és alkalmaz és kész.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz icemad #58945 üzenetére
Próbáld ki azt az uincornt amit Ubi linkelt. Annál kisebb erőforrásigény oprendszer talán csak a win95 volt...
ubyegon2: áhh zsír, elmentem az új linket.
leviske: Akkor az a böngésző még nem teljesen KDE kompatibilis ahogy látom.
[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
válasz ubyegon2 #58943 üzenetére
Köszönöm a válaszokat.
Linux telepítést csináltam már párat. Volt olyan, hogy valamelyik eszköz nem működött, akkor jött a fórum túrás és terminálos bűvészkedés. Én lelkes amatőrnek tartom magam. Jelenleg a legnagyobb gondom az, hogy nincs időm semmire. Próbálok keveset aludni, de sajnos napi 3 óra alvás az kell.
Egyébként én is pont ugyanezt mondtam neki, hogy ez a gép már megjelenésekor is gyenge volt.
De mit csináljak? Ez van. Pedig egy 80 dolcsis kínai telóval is jobban járna...Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!
-
nagyúr
válasz icemad #58941 üzenetére
Ha az LXDE felület sem jó, akkor elég gyenge lehet, de még a Puppy jó lehet rá, van egy Unikornis meg rengeteg más remaster, ezek [link] valóban kis fogyasztásúak. De! A gond a yt lejátszás. Ezt nem böngészőből kell megoldani, hanem külön yt playerrel, most hirtelen az smplayer yt browsere jut eszembe [link], ezekkel talán jobb lesz a helyzet.
látom Kapitány megelőzött
Te mennyire vagy otthon a Linux telepítésben?
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz icemad #58941 üzenetére
Ha a Lubuntu alatt se elég erős a gép a Yt videók lejátszásához, akkor hiába is raknál rá XP-t, azzal se lenne jobb a helyzet, sőt, minden más téren még rosszabb is lenne.
Az unikornist tudom még ajánlani, nagyon minimális igényű, miközben minden fasza dolog benne van alapból.
http://skamilinux.hu/unicorn6-puppynopae-v-2-angolmagyar-2017-jun/Mivel a GMA950-es integrált grafikus lassító nem tud segíteni semmit a videók lejátszásánál, így az 1 magos procira hárul minden, de az meg nem elég a mai HTML5 tartalmak dekódolásához. Magyarán itt lenne az idő érzékeny búcsút venni ettől a géptől, engedjétek el. Szegény gép már akkor elégtelen volt bármire, mikor kijött a gyárból...
[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Sziasztok. Lenne egy kis problémám. Asszonykám barátnője megkért, hogy csináljak valamit a gépével, mert nagyon lassú. Egy Samsung nc10-ről van szó, valami mókolt win 10 van rajta, de szó szerint szenved vele a gép. Gondoltam valami lightweight Linux még felmenne rá, csak nem tudom melyik? Olyan kellene, amivel egy totál amatőr és ez a tíz éves szutyok is boldogul...
Linux mint, kubuntu, lubuntu tesztelve, de nem jó...
A gond az, hogy YouTube videókat akar nézni rajta, de abból már a 480p is megfogja.
Vagy tegyek rá win XP-t, és mondjam neki, hogy ne ezen intézze a banki ügyeit? Ötletek?Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!
-
nagyúr
válasz Frawly #58937 üzenetére
Nagyjából egyetértek én veled mindenben. Eddig el tudtam igazodni az angol nyelvű leírásokból, nyaralni is egész jól tudtam ilyen tálib metodikával, ahhoz inkább a napsütés kell, de aki Archot használ, télen is tud nyaralni, mint kiderült.
A Toshiba nem lesz gyorsabb és a FB flash gamékra kihegyezetten kellett tesztelnem, amíg bírja szegény, nem veszem meg a fémházas HP-t, mert azt meg úgysem adnám oda szívesen, na jó, ha muszáj lenne......
Egyébként szerinted hogyan boldogultam majd 5 éve Winről áttérve a Debian netinstallos telepítésével, ami még a hálókártyát se ismerte fel? Amit nagyon akarok, úgyis kisilabizálom mindig. Amit meg nem értek meg angolul, azt sok esetben magyarul sem értem, mivel IT analfabéla vagyok.
Különben az ArchmD 3.9s (kernel)+3.6s (userspace) bootidővel annyira nem halál lassú egy öreg laptopnál.
Ezt a Facebookos játékot is azért hozom rendbe, mert rohadtul unom hallgatni, hogy óóómármegintolyanlassú a játék! Tény, hogy FF alatt játszhatatlan volt, de Chrome vonalon teljesen jól pörög. Mint írtam is, ez disztrófüggetlenül van így, de nem árt, ha az alap kevesebb memóval éri be. 5GB is elég ahhoz, amire használják, csak nekem tűnik lassúnak a desktophoz képest, amibe meg sok a 16GB.
Ha nem viszik el a 8GB memómat, vissza is rakom és inkább eladom a 16GB-ot, egyszerűen bőven elég a 8GB is, semmi olyat nem futtatok, amihez sok kell. (ezt nehogy már hirdetésnek vegye valaki, aki épp megfigyelői státusban van, köszi, szia!)mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
King Unique
titán
válasz leviske #58932 üzenetére
Ha már Windowst említesz, akkor ilyenkor nyilván annál is megoldható a pendrive újraparticionálása. Ehhez ott van pl. parancssorban a DiskPart, amelynek ez esetben a használatát az alábbi leírás szemlélteti. Grafikus felületen meg simán megcsinálja pl. a Rufus, de az előző válaszban említett FMW szintén, amely utóbbi elérhető Windowsra is. Ahogyan nyilván külső particionáló programokkal (példák) is meg lehet ezt oldani.
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #58917 üzenetére
Ha Mint alatt lassú egy gép, az Arch alatt sem lesz villám. Annyi, hogy az Arch pl. gyorsabban bootol, meg több memóriát hagy meg, mivel kevesebb szemetet és bloatot kell betöltenie. Főleg, ha soványabb grafikus felületet használsz, nem Mate, Xfce vagy LXDE, hanem Openbox, IceWM, PekWM, i3wm. A Flash-játékok futtatási sebessége böngészőtől is erősen függ, tapasztalatom szerint a Pepperflash gyorsabb Chrome alatt, mint Firefox alatt akár a Pepperflash vagy a régi verzióknál az NPAPI Adobe Flash. Esetleg ha egy alkalmazás, főleg játék lassabban fut, meg kell próbálni kompozitor nélkül futtatni. Igazából a Flash futtatása lehetséges böngésző nélkül is, letöltve az swf fájlt, és direkt futtatva Flashban, de nem emlékszek ehhez mit kell hackelni, meg lehet nem minden játéknál járható út, vagy már Pepperflashsel nem működik, és Adobe Flasht kell feltenni hozzá.
Ha nem vagy megelégedve annak a Thoshibának a sebességével, akkor vagy tegyél bele nagyobb C2D procit, vagy vedd meg azt a fémházas HP üzleti Elitebookot, amit kinéztél.
Nem beszólogatásból írom, de az angolnak mocskosul feküdjél neki, akkor is, ha utálod. Használható angoltudás nélkül ma halálra ítéled magad a világban, nem csak külföldi munkához vagy nyaraláshoz jön jól, de már semmilyen munkát nem lehet kapni nélküle. Plusz kinyitja a világot, ha csak a magyar dolgokra korlátozod magad, akkor megrekedsz, bekorlátozódsz egy szemellenzős kulturális bubborékba, és sok mindenről lemaradsz. Kicsit olyan, mintha szándékosan elvágnád magad minden lehetőségtől. Mint az afgán tálibok, akik rakétavetővel a vállukon egész nap a kőbarlangban gubbasztanak. De ha a Linuxnál maradunk, és maradsz a Mintnél, mert nem akarsz szakmailag fejlődni, akkor is gondban leszel, mivel a grafikus felület általában le van fordítva magyarra, de sok alkalmazás nincs, terminálos parancsok, azok kimenetei, hibaüzenetei, man page doksik, logok, kernelkimenetek, config fájlok kommentjei nem kerülnek lefordításra. Nem csak a Linux ilyen, ha pl. Windows alatt kell könyékig túrni a registry-kulcsok között, meg ilyen registry feketemágiáknak utánanézni MS tudásbázisos oldalakon, akkor észreveszed, hogy ezek sincsenek lefordítva magyarra. Egész egyszerűen más világ van, globalizálódott minden, senkit nem érdekelnek olyan kifogások, hogy nincs jó nyelvérzéked, nem áll rá a szád a kiejtésre, németes voltál, nektek még oroszt kellett tanulni.
Félreértés ne essék, nem kell belőle nyelvvizsgázni, meg az angolszász kultúrát majmolni, szeretni, meg átmenned angolba, hogy Bözse2-vel elálló kisujjal teázgass a Buckingham Palotában, meg Trumppal paintballozz Washington DC-ben. Csak egy olyan minimális alapfokú tudásra tegyél szert, amivel eltájékozódsz a neten, el tudsz olvasgatni ilyen wikiket, meg minimálisan megértetted magad, akármilyen szar, túl magyaros kiejtéssel és helytelen nyelvtannal, nem csak angolokkal, de más nemzetek fiaival is, akik nem beszélnek magyarul, de angolul tanultak.
Különösen a szakmai szöveg olvasása könnyű angolul, pl. informatikai szövegek, mivel elég száraz, egyszerű mondatokkal operál, meg csak bizonyos szakszavakat használ (számítógépek részegységeinek a neve, szoftveres elnevezések, stb.), kötött a fogalmazási stílusa, száraz, sablonos, emiatt elég kiszámítható, kevés ismeretlen szóra akadni benne, sok mindent elég könnyen ki is lehet következtetni. Nem is kell hozzá túl magas szintű nyelvtudás, inkább egyfajta rutin, élelmesség.
-
leviske
veterán
Na és akkor még egy kérdésem lenne. KDE alatt hogy tudom a betűméretet úgy módosítani, hogy az az operára is kihasson? A rendszerbeállításokban mindent visszavettem már egy kicsit és újra is indítottam az operát. de a könyvjelzősáv nem akar módosulni. Így meg kilóg 3 könyvjelzőm, amiket szeretek plusz kattintás nélkül elérni.
Elnézést a full screenshotért, az irfanview-es berögződéseim gwenview-el nem működnek rendesen.
(#58934) ubyegon2:
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz leviske #58932 üzenetére
Legközelebb említsd meg, ha Win alatt produkál ilyesmit, hamarabb kiderülhet, mi a probléma.
Ha nagyon kezd vacakolni egy pendrive, mindig újrainicializálom vagy mi a neve ennek, gparted-ben.Eszköz/Particiós tábla létrehozása
Ha ettől sem jön helyre, akkor másik port, ha ez sem segít, kalapács/kuka.
(#58933) Frawly
Azóta se, ha az nem megoldás, hogy inkább ne használd. Ezért eccerű az Arch.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
leviske
veterán
+ (#58931) colomb2: Azzal kezdtem. Sokadjára sikerült vele Linux alól megnyitható eszközt varázsolni, de Windows alól nem látszik és ha abban próbálom lemezkezelőben formázni, akkor hiányol egy fájlt, amit nem nevez meg.
Ráadásul miután Windows alól trükköztem vele, megint a neon telepítőt mutatta, szóval az alapján arra következtettem, hogy a KDE partíciókezelő se csinált vele sokat.
(#58928) ubyegon2: Windows alatt csak lemezkezelőben látszik, Linux alatt meg -bár listázza lemezek közt- hibát dobott, ha meg akartam nyitni.
(#58929) growler: Most, hogy mondod, utánanéztem. Benne van a progiban a clear funkció. Mentségemre szóljon, hogy eddig sose volt rá szükséágem, mert egyszerű újraformázás mindig elégvolt.
(#58930) King Unique: Köszi. Sokadink nekifutásra random sikerült.
[ Szerkesztve ]
-
Rimuru
veterán
-
King Unique
titán
válasz leviske #58926 üzenetére
Azért attól normál esetben nyilván nem megy tönkre egy pendrive, csak mert ki lett írva írva egy lemezképfájl. Itt valószínűleg az lehet a gond, hogy a Linux beépített eszközei általában eleve a nemrég említett DD képfájl mód szerinti írást használják és az alakít ki a pendrive-on egyedi partíciószerkezetet. De ezt csak simán újra kell particionálni és kész. Bár grafikus felületen pl. a DIsks, GParted ugatni szokott miatta és van, hogy nem, vagy csak többszöri nekifutásra sikerül újraformáznia / újraparticionálni a pendrive-ot... De pl. a Mint beépített pendrive formázója már megcsinálja egyből, valamint a Fedora saját médiaírójának is van helyreállítási opciója. Vagy terminálban, amit a leírás végén lévő parancs szemléltet.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz leviske #58926 üzenetére
Azóta viszont sehogy nem tudom visszahozni az életbe a pendrive-om.
Nem lélegzik vagy mi van vele? Ennél bővebbet nem írnál? Nem ismeri fel fájlkezelő vagy particionáló vagy nem tudsz rá írni vagy mi? A hiba pontos leírása néha segít a megoldásodban, mert erre a kérdésre konkrétan egy válaszom van:
Ezzel van valakinek tapasztalata?
Igen. Ebből van, kuka és van más végkifejlet is. Attól, hogy a Rosa írójával írtál rá, tuti semmi baja nem lesz.
(#58925) Bici
Szerintem erről a Nautilusos dologról lemondhatsz, Caja-ban nem találtam ilyen opciót, de ahogy visszaemlékszem, Thunarban se nagyon van ilyen topbar-szerű. Rajk fel Nautilust, ha nagyon vacak fájlkezelőt akarsz használni.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
leviske
veterán
Mea culpa, az volt a gond, hogy a steam oldaláról szedtem le a .deb-et (rossz szokás ). Konsol-ból telepítve már nincs gond.
Már csak azzal van gondom, hogy az ISO-t ROSA image writer-rel írtam ki. Azóta viszont sehogy nem tudom visszahozni az életbe a pendrive-om. Ezzel van valakinek tapasztalata?
-
félisten
Sziasztok!
Mate desktop (esetleg XFCE) eseten megoldhato, hogy a gnome3-hoz hasonloan integralva legyen a top bar, a top menuvel?
Ehelyett -> Igy.Nem csak a file managerre gondolok, hanem altalaban az ablakokra.
Kossz!
[ Szerkesztve ]
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
leviske
veterán
Eredetileg KDE neon volt írva a kommentemben is, csak szerkesztési időn belül észrevettem, hogy "nem distro" és ezért változtattam Kubuntura. Utána meglestem, hogy mit tesz az, hogy "nem distro", így végül KDE neon lett.
Egyedül most azzal szívok, hogy szigorúan 64bit-es, így a Steam sem települ rendesen, csak a launcher, a 32bit-es library-k telepítése meg nem tudom, hogy okoz-e gondot, miután a neon fejlesztői jelzik az oldalukon, hogy a 32bit-es cuccokkal nem is kívánnak foglalkozni. Pedig a Linux-on játszogattam a Deus Ex MD-vel, meg a Life is strange-el és a RotTR-t is ezen akartam kezdeni.
(#58908) Frawly: Köszi! Akkor megnyugodtam.
-
St3ven
addikt
Köszönöm mindenkinek a visszajelzést. Én is megnéztem, tényleg nem vészes, és viszonylag friss is a 7.1.2.
Nem játékra használnám, inkább csak érdekességképpen.
Egyébként mennek mindenféle launcherek meg widgetek rajta? Csak live USB-n néztem rá, nem adtam meg Google acc-ot sem, volt egy pár leállt ez - leállt az üzenet.
[ Szerkesztve ]
Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html
-
nagyúr
válasz Frawly #58913 üzenetére
Azért akartam kipróbálni az Archot a Toshibán, hogy lássam, hogy azzal hogyan fut, mert eléggé nyekergős x dolog rajta, de már kezd kialakulni, mivel lehet x,y,z dolgot gördülékenyen futtatni. Nem akarok tanulni Arch-ot. Mint említettem, gyenge az angolom. Ebből kifolyólag az sem érdekel, mi volt a konkrét probléma az első telepítéssel, ill. tudom mi volt, először wifin telepítettem, második alkalommal kábelről.
Az Arch természetesen gyorsabban bootol, mint a Mint XFCE, mivel rengeteg szolgáltatás nincs fenn vagy nem aktív, bár utóbbit Mint-en is meg lehet oldani. Mégis pörgősebb az Arch, használat közben viszont az eddig problémás futások kb egyformán jók vagy rosszak.
A kolléga problémája szerintem a friss kernel miatt lehet, a cpupower-nek semmi köze az applet működéséhez, nincs is fenn az AmD telepítésével, mikor meg akartam nézni, akkor tettem fel.
A zismétlődés engem is zavart a topikokban, de miután egy nagybetűs azt mondta, hogy ne a PH-s keresőt, hanem a google-t használjam inkább, azóta nem volt pofám a keresőt ajánlani, bár addig se nagyon írtam, hogy használd a keresőt. Egy jó kis használható fejezetekre osztott linkesített Összefoglaló kéne, de az sose lesz.
Eleve csak azért felesleges felrakni, csak hogy később segíteni tudj az Arch topikban.
Ez meg sem fordult a fejemben. Remélem nem emiatt aggódott bárki is.
berojocynak akartam segíteni, mert pont ugyanakkor ugyanazt próbálta felrakni és én hamarabb végeztem. Ennyi kb.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Sonja
nagyúr
válasz St3ven #58912 üzenetére
Én vagy 3 hónapot használtam a laptopomon, hogy Androidos játékokkal játsszak. Abszolút jó volt, szépen vitte a Real Racing 3-at is, nem volt vele gondom (Intel Pentium 2020M + Intel HD, 4GB RAM és HDD-re volt telepítve). Te is Android-os játékokra használnád?
Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!
-
Frawly
veterán
válasz St3ven #58912 üzenetére
Elég komolytalanok és instabilak az x86-os androidos disztribek. Mind elég kísérleti fázisban rekedt, de el lehet használgatni minimális dolgokra. skami csinált egy-kettőről videót a YouTube-on, amolyan magyar reviewként, ahol nagyon régi laptopon próbálta ki. Kíváncsiságból felteheted, de szerintem időpocsékolás, maradj inkább a Linuxnál.
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #58909 üzenetére
De megvan. Engem más topikokban is zavar, hogy állandóan ismétlődő alap kérdések vannak (videódriver telepítése, tearing megszüntetése, fstab csatolás, Wi-Fi beüzemelés, stb.), a kezdők is jobban járnának, ha minden csak egyszer lenne leírva, könnyebb lenne a megoldást a topikban megtalálni, mert 5000 oldal redundáns információzajból utólag senki nem fogja kiválogatni a hasznos dolgokat.
Ezért is jobb mindet a Wikiben vagy egy cikkben leírni, és csak a linket megadni ismétlődő kérdésnél.
Az meg a legnagyobb hiba, hogy azért nem használsz Archot, mert nem tetszik a topikjában a közösség. Ne a közösség határozza meg számodra a rendszert. Eleve csak azért felesleges felrakni, csak hogy később segíteni tudj az Arch topikban. Használd azért az Archot, mert tényleg jó, tényleg többet nyújt, és jó szolgálatot tesz nálad. Nyugodtan lakd be, adj neki egy komolyabb esélyt. Nyilván nem vagy köteles mindenkinek segíteni, mi sem tudtunk a kollégának a mate-es cpufreq applet ügyében. Nekem pl. azért nehéz, mert nem használok ilyen governon állítgatást, meg Mate-et sem.
Az Arch scriptből telepítésével meg ez a baj. Ezzel elveszik az az értelme, hogy szakmailag fejlődsz, meg rájössz dolgokra. Felraktad először, nem ment. Felraktad másodszor, megy. Csak a tanulság veszett el, hogy mi volt a gond először, és mi oldotta meg a problémát másodszorra. Persze attól még használd egészséggel, hátha arra azért jó volt, hogy használgatod, meg rászoksz, bejön.
[ Szerkesztve ]
-
St3ven
addikt
Ezzel szerintetek érdemes foglalkozni? Próbálta már valaki?
Ubuntu/Win10mellé, játszásiból.
[ Szerkesztve ]
Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html
-
BoB
veterán
válasz ubyegon2 #58910 üzenetére
Nem igazán veszem jó néven a folyamatos sértegetéseidet.
Senki nem küldött el, csak felhívtem a figyelmet hogy alap dolgok ott vannak a wikiben.
A továbbiakban ha lehetne nem szemetelni ezzel a topikot, ha valami bajod van írj privátot.
[ Szerkesztve ]
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
nagyúr
válasz ubyegon2 #58909 üzenetére
Igazából te vetted ezt ennyire magadra. ez meg lemaradt....
Nem, nem vettem magamra, de kicsit zavaró nekem a hozzáállás, mert akármennyire is rühellte mindenki a stílusomat, nekem valahogy az volt fontos, hogy a kérdezőnek segíteni tudjak a magam laikus módján. A topik szépsége másodlagos volt. Nehezen fogom fel, hogy ha valaki ért hozzá és nem szereti a kérdéseket, akkor mi a fenéért kínlódik egy topikban.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Frawly #58907 üzenetére
nem szeretik, ha alap wikis dolgok vannak újra meg újra leírva, mert csak feleslegesen nyúlik vele a topik, és később a sok ismétlődő alapinformáció között nehezebben lehet megtalálni azokat a még hasznosabb információmorzsákat
Ja, hogy nem szeretik! Hoppa! Ha jól tudom ez a legtöbb topikban megvan, állandóan ismétlődnek a kérdések/válaszok. Senki nem szereti ezt, de el kell/lehet dönteni, hogy a topik van a kérdezőért vagy fordítva. Archnál akkor a topik legyen pofás, értem.
Szóval ne add fel, lesz Wi-Fi-od, csak a kimeneteidet tedd közzé az Arch topikban.
Valahol lemaradtál, mert írtam, hogy kábellel újratelepítettem még akkor és utána már volt wifi is.
csak a kimeneteidet tedd közzé az Arch topikban.
Ezzel nem zavarnám meg semmiképp a szépen megőrzött állapotú topikot.
A feltett rendszert már nem piszkálom, próbáltam még kideríteni a másik pofátlanul odakérdező kolléga problémájára a megoldást, de nálam működik ez a cpufreq applet a schedutil állásban, a performance az maxra teszi, nem mozdul, nála viszont nincs schedutil, powersave van helyette. Sajna így nem tudom reprodukálni a nála fennálló helyzetet. De gondolom majd a nagyarchú hozzáértők csak megoldják ezt is.
Szóval nálam második telepítés óta minden működött, de fogalmam sincs, mi az, amit kérdésként beírhatnék a fényességes tekintetű Arch-topikba, ezért nem kezdem el jobban belakni. Marad a mezei Debubi vonal.
A lelkes ajánlgatásod respektálom, de ha így promózod kezdőknek az Arch vonalat, javaslom, csinálj egy egyszerű felhasználók Arch topikját vagy hasonlót. A belterjesség látjuk hová vezetett svédországban is. A nagyarchúak meg kakkantsanak sünt.
Azért sajnálom a dolgot, mert kezdtem fantáziát látni az Archban azok alapján, amit ez a felrakott AmD mutatott. Az is meglep, hogy téged még nem utáltak ki onnan a fényes tekintetűek, fődöbrögivel az élen.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz leviske #58901 üzenetére
16 giga RAM mellett nem kell swap. Ha esetleg a jövőben kell is, létrehozol utólag swap-fájlt, nem muszáj swap-partíciót tartani. Nálam is 16 giga memória van, és annyira rengeteg Linuxhoz, hogy egyszerűen nem tudom kihasználni. A kernel 1-2 gigát behúz pluszban cache-eléshez, meg csináltam rá két böngészőnek 5 giga böngészőcache-t, de még így se tudom kihasználni, akkor sem, ha két böngésző fut egyszerre csomó füllel, meg mellette még egy csomó terminál, fájlkezelő, LibreOffice, qBittorrentm és még rengeteg más, magyarán igyekszek semmit be nem zárni.
16 giga RAM-ot max. csak ilyen 3D renderelésnél, szimulációnál, masszív virtuális gépezésnél (ahol több gép fut párhuzamosan), speciális fejlesztőkörnyezeteknél, legújabb AAA-s játékcímeknél lehet csak kihasználni, átlag felhasználásra (régebbi játékok, böngészés, film-sorozatnézés, zenehallgatás, irodai programok, kocaprogramozás, stb.) egyszerűen overkill még.
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #58889 üzenetére
Igazából te vetted ezt ennyire magadra. Az Archerek azért nem szeretik, ha alap wikis dolgok vannak újra meg újra leírva, mert csak feleslegesen nyúlik vele a topik, és később a sok ismétlődő alapinformáció között nehezebben lehet megtalálni azokat a még hasznosabb információmorzsákat, amik viszont nincsenek benne a Wikiben sem. De ha visszaelmékszel, én elkezdtem nektek litániákban leírni a vonatkozó Wiki-cikk fontosabb parancsait. Szóval ne add fel, lesz Wi-Fi-od, csak a kimeneteidet tedd közzé az Arch topikban.
A bP-esek a legroszabbak, őket ne hasonlítsuk senkihez, az egyik legnagyobb sértés. Szégyen az a disztró, meg amilyen hozzáállást tanúsítanak, főleg a nem fizetős userek felé.
-
nagyúr
válasz GGAllin #58903 üzenetére
#*/1 * * * * /usr/local/bin/mate-system-monitor
Egy előbbi hsz-ben ezt írtad, kérdés, hogy pontosan ezt írtad-e vagy csak ide írtad így? Mert a fenti sor rossz, a linkelt leírásban benne is van, hogy az időpontokat szóközzel el kell választani.
Csak egy tipp volt, mert írtad, hogy nem látsz szintaktikai hibát a leírással összevetve, meg kéklufi is adott konkrét példasort itt (#58865) colomb2
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
GGAllin
tag
válasz ubyegon2 #58900 üzenetére
ezek alapján szintaktikailag helyes amit beírtam - legalábbis én ezt szűrtem ki
"ha a /usr/lib/cron/cron.allow vagy a /etc/cron.allow fájlban szerepel a nevünk, esetleg nem létezik a file, és a /usr/lib/cron/cron.deny vagy a /etc/cron.deny fileban nem szerepel a felhasználónevünk, akkor van jogunk módosítani a crontab-et."
ez elméletileg nem lényeg de nekem egyik fájl sem létezik és a /usr/lib -en belül a cron mappa se
bite it you scum !! ~GGA
-
leviske
veterán
Sziasztok megint!
Felmerült bennem, hogy nulláról kezdve feltennék inkább egy Kubuntut a mostani, KDE-sített Ubuntu helyére. A kérdésem annyi volna, hogy swap-nak érdemes hagyni helyet akkor is, ha van 16GB ram a gépben? Mert az Ubuntu telepítésénél hagytam 2GB helyet swapnek, de pazarlásnak érzem a dolgot.
(#58902) berojocy:
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Indiana Jones and the Great Circle - Digital Premium Edition - beváltás: 2025.1.30 - RTX 40XX
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- AKCIÓ! Microsoft szoftverek, vírusírtó szoftverek, egyéb szoftverek széles választéka!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest