-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
nagyúr
válasz leviske #80708 üzenetére
De az ismerőseid általánosan alkotnak véleményt az AMD/Ryzen notikról, vagy konkrétan a Zen3 alapú gépekkel van tapasztalat?
Ha csak kifejezetten a linkelt két gépről van szó, akkor arra lehet nem vonatkozik, amit írtam, de érdemes tudni, hogy ilyen szempontok is vannak.
Mint említettem, nem ismerősi vélemény ez, hanem forgalmazói, de természetesen általános a vélemény.
Az AMD vesztett is piaci részesedést az otthoni felhasználók körében, amiért a professzionális piac igényeit részesíti előnyben.
Ez is számít talán, hogy konzumer piac kb nulla Ryzent kap. Utolsó félévet nézve az összes kiskernek felrakott notebookok közül kb 3% volt a Ryzenes. A 11. gen Intel uralta a palettát.
Ha ugyanazt a VRM-et, vagy hűtést használják, mint az Inteles társaiknál
Inkább olyan komponensekre gondoltam, amik önálló drivert használhatnak. Az meg, hogy újabb Ryzenek mennyire jól futnak Linuxon, nem nagyon tudom mennyire szempont.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz leviske #80700 üzenetére
Azért viszont említsük meg azt is, hogy ezek a leírt szempontok inkább előítéletből származnak, míg amit én írtam, az meg a specifikációkból.
Kifejezetten olyanok infói alapján írtam le, amit leírtam, akik forgalmazzák ezeket a gépeket, talán picit több ez, mint előítélet.
mostani chiphiány miatt
Ez nagyon indiferens jelen esetben, vagy csak az utóbbi pár hónap alatt fejlesztett gépekről lenne szó? Kár, mert nem azok vannak kinn a piacon még. Te nem így tudod?
No de mindegy, leírtam egy forgalmazói aspektust a kollégának, szerintem úgy nem lehet dönteni, ha csak egy opció van. A saját véleményem nem is írtam le, mivel nyilván mindkét üzleti gépem abszolút Inteles.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
GreenGoblin
őstag
válasz leviske #80685 üzenetére
Nehéz a döntés. Dell XPS13-at vett volna ami tudom hogy frankó linuxra de sok panaszt olvasoo rá. Aztán vettem egy Asus Zenbookot ami gyári hibás volt cserét nem tudtak adni mert a chip hiány miatt nincs nekik.
Most meg itt ez a kettő ami közűl kéne döntenem de nem tudom mi legyen. Jó lenne több vélemény is.
.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz leviske #80672 üzenetére
Lehet, de bugos csomagra is előbb lesz megoldás. Ellenpéldának egy már régi történet, mikor bugos volt a KDE a Debianban, akkor arra nem volt megoldás, csak rákeverni a testinget a stabil ágra, ahonnan nincs visszatérés a stabilra...
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
#68216320
törölt tag
válasz leviske #80664 üzenetére
Az igazat megvallva a sok .deb csomag miatt a Debian-ra gondoltam elsokent.
Lehet azzal kellene probat tennem elobb. Ha az nem valik be, akkor szabad a gazda.
Van vps is a haznal, ott is elerheto sablonkent a Debian, ha jol emlekszem. Szoval lehet a CentOS helyett is hasznalhatnam. De az elmult evekben nem kovettem a distro-t, nem tudom jelenleg milyen allapotban van. -
chris-v
senior tag
válasz leviske #80258 üzenetére
Türelemmel nincs baj. Lassan 2 hete birkózok vele. Kb 10-szer raktam újra, mindig megnéztem egy mi lenne ha most így vagy úgy csinálnám.
Mostanra eljutottam oda, hogy megvan minden, ahogy szerettem volna, erre még olyan bagatel dologban akadok el ami pár kattintás lenne. Vagy terminálban 2 sor.
Próbálom még nem elengedni, haza érek megnézem sbap/bin útvonalon is, köszi a tippet.
Na majd meglátjuk :)[ Szerkesztve ]
"Roads? Where we're going we don't need roads!"
-
BoB
veterán
válasz leviske #79908 üzenetére
Ez nem annyira vélemény kérdése.
kwallet, egyéb titkosítás ami csak bizonyos fájlokat és mappákat titkosít, az védeni fog attól (feltéve hogy a jelszó, elég jó, illetve a titkosítás nem elavult), hogy ha pl. elhagyod a laptopodat vagy betörnek a házadba és viszik a PC-t, hozzáférjenek ezekhez a fájlokhoz.
Egyébként például a Chrome, chromium (meg sok minden más) is itt tárolja az elmentett jelszavakat (egyebeket), ha ezt kilövöd (mármint a kwallet-et), akkor simán ki lehet olvasni őket.
Ezzel nincs is probléma eddig.
Azonban, ha valaki többször hozzá tud férni a gépedhez (akár laptop akár asztali), telepíthet keyloggert, képernyőlopót, stb. csak megvárja amíg újra használod a gépet, elmész, majd ő is hozzá fog férni a titkosított cuccaidhoz.
Ettől véd meg ha a teljes merevlemez titkosítva van, és a teljes védelemhez a boot partíciónak is annak kell lennie.
[ Szerkesztve ]
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
leviske
veterán
válasz leviske #79788 üzenetére
Na erre a kérdésemre találtam egy választ, de azért érdekelnének az itteni vélemények.
"It's an illusion this password protection is worth anything. An Linux (or any other OS) without full disk encrpytion has basically no protection against an attacker with physically access to the machine.
An encrypted kwallet "protects" against an second user with no root access but read access to the users home. But as we are not talking about terminal server, this second user has propably physical access and can gain root with a bit of knowledge.
Only if the whole disk with OS and home folder is fully encrypted (as in full disk encryption) physical access without the encryption key protects your data in a meaningful way. (if nobody else has both root and encryption password)."
Szóval akkor titkosított partíciók nélkül lényegében a KWalletben megadott jelszónak nincs jelentősége?
-
válasz leviske #79776 üzenetére
Most is tényleges kötés van, a rendszer következetesen UID-t/GID-et használ a felhasználók azonosításához és az erőforrások hozzárendeléséhez. Az, hogy mi szöveges felhasználónevet látunk, igazából csak egy kozmetikázás nekünk, embereknek.
Nem ismerem a systemd-homed-et, de ahogy utánaolvastam, ez - többek közt - arról szól, hogy egy helyen legyenek tárolva egy adott user saját adatai és metaadatai (és bevezeti az asszimetrikus kulcsú titkosítást, éstaöbbi). Tehát az /etc/group, /etc/passwd fájlokra nem lesz többé szükség.
Logikusan belegondolva, a fájlrendszer továbbra is numerikus azonosítókkal fog dolgozni, a felhasználó pedig továbbra is human-readable szöveges azonosítókat fog látni, tehát ez ilyen szempontból nem változik. Olyan értelemben viszont tényleg portable ez a dolog, hogy ha felcsatolod a home mappádat másik rendszer alá, egy az egyben átkerül a jelszavad, a beállításaid, a saját fájlaid, stb., és nem kell vele másolgatni az /etc/passwd és a többi rendszerfájlt. Tehát igen, újratelepítés után is ugyanaz marad minden felhasználói adat, beleértve az UID-t/GID-et.[ Szerkesztve ]
-
-
-
MostaPista
tag
válasz leviske #79603 üzenetére
A webes felületüket én nem találtam lassúnak,
Ujra megneztem, szerencsem volt (?), 8 honapja nem leptem be es azt irtak, fel ev utan torlik a fiokokot, de megse.
Belepeskor csak annyit irt, hogy 99+ level van az inboxban es ugy 2,5 percet kellett varnom, mire megjelenitette az utolso otvenet, es lefele gorgetve csak a "meg tobb" idiotizmus jott.Koszonom a tippet, kiprobalom a telepitheto levelezot, hatha azzal jobb lesz a helyzet.
Amugy eleg erdekes, hogy felteglaval dongetik a melluket, hogy nemetek es micsoda biztonsagosak, majd az indoklasban csak annyi szerepel, hogy 2013-ban valaki megnezett valamit es valamihez nem fert hozza - alig egy evtizede volt, ennyit a biztonsagukrol.
A riseup weboldalat es wikit nezegetve nekem ugy tunik, hogy csak valamilyen amerikai "hacker" tarsasag volt, es amiota par eve a FBI kieroszakolta a hozzaferest, erosen csokkent a tamogatottsaguk.
Valamikor regen volt egy hasonlo elven mukodo weboldal, csak meghivoval lehetett regisztralni, az indoklas szerint azert, hogy a nemkivanatosakat ki lehessen szurni, de ugy hallottam, a lenyeg az volt, hogy az egeszet eladjak valamelyik nagy cegnek jo penzert.
Azert orulnek, ha lenne mondjuk egy linuxos biztonsagos weboldal, ahol biztonsagosan lehet forumozni es levelezni, van jo nehany pozitiv pelda, hogy forumokat mar strukturaltan lehet olvasni, lehet latni, hogy melyik szalon mire jottek a valaszok, nem csak omlesztve, mint itt is, harminc evvel korabbi technologiaval.
-
MostaPista
tag
válasz leviske #79601 üzenetére
Kossz, ugy tunik, a "topic" egy eve halott.
A tutanotat probaltam egy eve, csak webes felulet volt es iszonyat lassu volt, most ujra megnezem, ha beenged levelezo programot, akkor az megoldas lehet.
A riseup-ot talaltam nemreg, de arra senki se reagalt es utanaolvasva ugy tunik, tartosan gondjaik voltak a harombetus akcioja miatt par eve, es meg nem talalkoztam olyannal, aki naluk levelezett volna.
[ Szerkesztve ]
-
St3ven
addikt
válasz leviske #79590 üzenetére
Köszönöm, ez lett a megoldás! Gnome felület, ezt elfelejtettem írni.
Már csak annyi a gondom, hogy az asztalon kint van a működő parancsikon, viszont az alsó Gnome panelra azt nem tudom rögzíteni ráhúzással: vagy a Zorin (start) menüből tudok rögzíteni alkalmazást így, vagy az éppen futó alkalmazást így. Utóbbi még jól is hangzik, de az is az "alap" FF indítóparancsot rögzíti, nem pedig a tuningoltat, hiába fut éppen a dedikált videokártyával.
Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html
-
válasz leviske #79302 üzenetére
Nem terminálom keresztül.
Kicsit még win-es gondolkodással.
Próbáltam parancsikont létrehozni, de nem teljesen úgy sült el ahogy gondoltam.
Lehet, .desktop fájlra lenne szükség.
Most ha bármilyen szöveges dokumentumra kattintok duplán az asztalon, elindul a TS.
Törölnöm kell, ezt a megoldást, és találnom egy másikat rá.
A Mint bejelentkezésekor bead egy lehetőséget, hogy olvassam át a help-et.
Abban van infó ilyen jellegű problémára?
Azért kérdem, töltsek e időt vele.Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"
-
válasz leviske #79278 üzenetére
Igyekeztem megoldást találni, és részben sikerült.
A fájlkezelőben létrehoztam egy üres dokumentumot, amiben megadtam az elérési útját a ts3client_runscript.sh-el.
Ragasztottam rá matricát is, el is indul, viszont ikont nem tudok cserélni rajta.
Szöveges dokumentum ikonként szerepel az asztalon.
Most ikon cserén töröm a fejem.
Túrom a netet, viszont ha tudtok megoldást kérem írjátok le.Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"
-
K0zm0
aktív tag
válasz leviske #79278 üzenetére
Bár nekem úgy rémlik a Mozilla és a Canonical belefogott valami közös projektbe és lehet ennek az egyik eredményébe futottam bele.
Meglehet. Akkor pedig a tájékoztatást hiányolom mindkét féltől. Lehet én vagyok csak ilyen háklis az ilyenekre, de én szeretem ha tájékoztatva vagyok."A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///
-
K0zm0
aktív tag
válasz leviske #79273 üzenetére
Nem Firefoxot használok, de nekem mondjuk vegyes érzéseim vannak ezekkel a silent updatekkel kapcsolatban. A Brave csak manuális update-el frissül nálam Mint alatt.
Mindenesetre érdekes... valaki aki Mintet (vagy valamilyen Ubi vonalas distro-t) használ visszajelezhetne, hogy nála is ez van-e.
A cikkből, ha jól látom, nem derül ki, hogy ez Winen kívül milyen OS-t érinthet még...[ Szerkesztve ]
"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///
-
válasz leviske #79179 üzenetére
A felsorolt hibák mind az asztali környezetből erednek, ami azért van, mert elég kevés fejlesztő áll az LXQT mögött. Ettől függetlenül használható (az más kérdés, hogy mennyire ajánlott), de azt észben kell tartani, hogy ez a disztró nem a kényelmes automatizmusról szól.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz leviske #79179 üzenetére
Céges adatmentő szerver gépen az fut. A review-t most nincs időm elolvasni, de minden gond nélkül működik nálam. Gyors, és röhögve elvan 30 - 50 napos uptime-okkal, miközben a céges W10 meg pár hét működés után furcsa jelenségeket produkál, pl. lehal a onedrive.
moongoose: ssd-vel már egész jó lesz a helyzet. Ettől független még esetleg ram bővítés megérné, ha ráakadtok valami olcsó használt példányra.
[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz leviske #77654 üzenetére
Nem is baj, a pkexec legacy dolgok számára van. Ezt olvasd el: https://wiki.archlinux.org/index.php/Running_GUI_applications_as_root
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
growler
őstag
válasz leviske #77654 üzenetére
Nem ismerem az openSUSE-t, de egy jegyzettömböt miért kéne emelt szintű
jogosultsággal indítani ?
Mint és Manjaro Cinnamon alatt kellett szerkeszteni a .bashrc fájlt ahhoz hogy
admin jogosultsággal (pkexec-el) induljon a xed (a grafikus szövegszerkesztő). [link][ Szerkesztve ]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz leviske #77628 üzenetére
Ez valami régi vizsgakérdés?
Attól függ mit akarsz elindítani, sok dolog eleve úgy van ma már megcsinálva, hogy így ne is lehessen elindítani, pl:
kate
Executing Kate with sudo is not possible due to unfixable security vulnerabilities.
Ugyanakkor pl. egy SMPlayer elindítható rootként.Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
válasz leviske #77188 üzenetére
HA a rendszer SSD-n van, a /home mappa pedig symlinkelve HDD-ről, akkor a rendszer és a programok indítása egy csöppet lassabb lesz, mivel szinte minden program program használja ~/.config, ~/.local/share és a többi, hasonló mappát.
Ha a /home az SSD-n van, de a ~/Documents, ~/Pictures, stb. symlinkelve HDD-ről, akkor ez a lassulás nem áll fenn, viszont egy újratelepítés esetén manuálisan kell gondoskodnod a konfig fájlok (és az esetleges témák, ikonok, stb.) lementéséről.Viszont felmerült bennem, hogy az Ubuntun a linkelős megoldásom miatt állogat esetleg le a Nautilus.
Én nézegetném a logokat, illetve meg lehet próbálni terminálból indítani, hátha kidob valami hasznosat.
-
nagyúr
válasz leviske #75995 üzenetére
Szóval akkor ezek eleinte normálisak?
Abszolút megszokott jelenség, gyakorlatilag normális szinte. Ubuntu esetén ugye ott van a pontos dátumra kiadás nyomása is! Hiába a köztes tesztkiadások, a naptár mondja meg, mikor kell készre jelenteni. Ez nincs meg Debian esetén, ami az alapja és nincs meg Linux Mint esetén sem, aminek meg az alapja az Ubuntu. Gyakorlatilag egy Ubuntut nem telepítesz addig, amíg az aktuális frissítéseket fel nem rakod! Minap elindítottam a 20.04-et és ilyenkor is jön fel hibaablak, de ezek user szempontjából érdektelen bugok, akkor van értelme a popup ablaknak csak, ha jelentőeszközként működik. Amúgy sokan kikapcsolják.
Azért Mint esetén is célszerű azonnal a frissítésekkel kezdeni install után, főleg ha már fél éves az iso.
ha már kiment a csomag stabilba akkor nálam lesz valami hardver gond
Ez sem tuti, csak látóasszony tudná megmondani, így van -e!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
csixy
addikt
válasz leviske #75971 üzenetére
"És futottál bele hibákba a kezdetek során az alap konfigurálási ceremánián túl, vagy rögtön klappolt a rendszer?" A light verzióval simán veszi a kanyarokat, egyedül a CUPS nem akarja az igazságot a wifis nyomtatómmal, de gondolom, hogy ez majd további arch wiki olvasgatást igényel és majd csak össze fog jönni. Életemben először sikerült ezen egy conky-t beizzítani önállóan és ennek nagyon örülök. Előbb egy fullos 4,5 gigás cinnamon distrót toltam fel belőle, de mondanom sem kell, hogy az kapásból hasra esett az első frissítési kisérletnél, de nem tököltem rajta sokat és azt kapásból dobtam, nem kutatgattam a javítási lehetőségeket és feltoltam a light verziót és az tök jó.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
válasz leviske #75971 üzenetére
mostanra talán összecsiszoltabbnak tekinthető Ubuntu 20.04-nek. Az a telepítés után rögtön az arcomba is dobott egy hibát
Nyilvánvaló, hogy az összecsiszoltabbnak tekinthető részhez alap, hogy telepítés után minden frissítést ráküldesz! Egyébként mikor felraktam a 20.04-et, nekem is dobta ezt a crash ablakot.
A linkelt hibák képe közül is írja az egyik, hogy a szükséges frissítés hiányzik!De ha abban segítettünk, hogy visszatérsz a jól bevált Süsühöz, már akkor megérte foglalkozni ennyit a dologgal.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
leviske
veterán
válasz leviske #75927 üzenetére
Na skacok, végül arra az elhatározásra jutottam, hogy visszahúzok Tumbleweedre. Elnézést az időrablásért.
A döntésre I02S3F és ubyegon2 kolléga vezetett rá. Mivel miattuk adtam még egy esélyt a mostanra talán összecsiszoltabbnak tekinthető Ubuntu 20.04-nek. Az a telepítés után rögtön az arcomba is dobott egy hibát anélkül, hogy a Firefox kivételével bármit elindítottam volna. Most viszont készítettem róla screeneket [1] [2]. Nem tudom, hogy ez más disztrókon is jelentkezik-e, csak ott marad a logban az Ubuntu meg kivezeti a felhasználó felé hibaüzenetként, de úgy döntöttem, hogy ezzel megpróbálok inkább egy olyan disztrón megküzdeni, amit ismerek és kedvelek. Szóval azt hiszem sikerült megtalálnom azt a szubjektív nézőpontot, amit mefistofeles is említett.
Ezúton is szeretnék mindenkinek köszönetet mondani aki szakított a hülyeségemre időt.
#75936 tordaitibi: Nem, a gond azzal van, hogy KDE-n alapból van alkalmazásonként egy ikon a bal felső sarokban, Gnome-ban meg nincs. Flatpak esetében pedig egyes csomagok (pl Spotify) a Gnome igényeit veszik figyelembe és a KDE kénytelen kitenni egy dummy ikont. Apróság, de zavaró. Alapvetően nem deal-breaker nálam se elvégre a KDE neon volt az első Linux disztribúció, ami több hónapot megélt a gépemen.#75937 vadkörte: A snap csomagokat még értem, de a flatpak-től hogyhogy távol tartod magad? Úgy tudtam, hogy az teljesen FOSS. Vagy a sandboxingot nem tartod megoldásnak?
#75944 csixy: És futottál bele hibákba a kezdetek során az alap konfigurálási ceremánián túl, vagy rögtön klappolt a rendszer?
A cinnamon nekem is szimpatikus DE, csak a Wayland körüli csend zavaró. A Gnome/Wayland és KDE/Wayland egymáshoz viszonyított állapota meg szépen mutatja, mennyit számít, ha később állnak neki az érdemi fejlesztésnek.
-
csixy
addikt
válasz leviske #75927 üzenetére
"Igazából a felsorolt disztrók után nem is konkrét disztró javaslatokra lenne szükségem, hanem olyan tapasztalatokra, hogy ki miképp "állt meg" annál a rendszernél, amit használ."
Én nálam ablakkezelőnek a cinnamon a kedvenc, a rolling distrókat szeretem, de valamiért kerülöm a manjarót. A natatúr arch felrakásához nincs idegzetem. Most egy Garuda cinnamon light reszelgetésébe fogtam. Elég szimpatikus.Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
vadkörte
addikt
válasz leviske #75927 üzenetére
"Igazából a felsorolt disztrók után nem is konkrét disztró javaslatokra lenne szükségem, hanem olyan tapasztalatokra, hogy ki miképp "állt meg" annál a rendszernél, amit használ. Mennyi kellemetlenség az, amikor még érdemes küzdeni egy adott disztró mellett."
A tartósabb linux használatot egy nagyon rövid - 1-2 napos - Ubuntu kitérő után a Mint Mate-tel kezdtem, kifejezetten jól elvoltunk, de a vége Manjaro XFCE lett. Komolyabb összezördülésünk nem volt, az akkori laptop alaplapjának elhalálozását nem veszem hibának...
Azóta Manjaro KDE-re váltottam mind laptopon (HP 820G2), mint asztalin. (utóbbin van W10 is a grafikai munkák miatt) Ezekkel sem volt sem birkózás sem küzdelem. Telepítés személyre szabás és belakás után teszik a dolgukat. Bár ebben valószínűleg benne van, hogy nem használok egzotikus applikációkat. Amire szükségem van azt eddig megtaláltam a tárolóban, illetve minimális mennyiségben AUR-ban. Instabilitás nuku, összeomlások nuku. A heti 1-2x kissebb (pár csomag) és a havonkénti 1x nagy frissítés átnyálazása és telepítése meg nem okoz lelki törést.
A Flatpak és SNAP csomagokkal soha nem volt problémám, tekintve, hogy kerülöm őket, mint ördög a tömjénfüstöt.
Ha nem szimpatikus a rolling vonal, de nem ragaszkodsz a vanilla (hehe) Ubuntu érzéshez, tehetnél egy próbát a KDE Neon-nal. Igaz az alapjai az Ubuntu-ból származnak, de a DE mindig a legfrissebb (fél rolling )[ Szerkesztve ]
Üdv. V. Körte
-
tordaitibi
veterán
válasz leviske #75927 üzenetére
"A KDE-ben nem szeretem, hogy egyes flatpak alkalmazások nem teljesen úgy néznek ki, mint kellene"
Ha a megjelenés nem egységes, keress rá, gtk3-nocsd és telepítsd.
Részletekbe nem mennék bele, Client-Side_Decoration. ügyfél oldali dekoráció kikapcsolása.
Ha ez a gondod és jól értelmeztem hogy némely appok máshogyan jelennek meg, pl nálam:
"Igazából a problémám a Manjaro-val, hogy amennyiben valamit nem találok meg a tárolóba"
Ami arch alatt nem elérhető, tárolókból és aurból. az nincs is
Ez tapasztalatom, és nem csak nekem. És a legnaprakészebb rendszer, Debian, Ubuntu és Mint alatt nagyon sok csomag öreguras tempóba frissül, gyakran több verziószámmal régebbiek a repok csomagjai.
Pl. én Youtube-t az SmPlayeren (mpv) nézem, a videókat, és az api változtatgatás után mindig manuálisan kell frissítenem a webről, míg a Manjaro alatt délelőtt nem ment a video, délután már sikított is a csamagkezelő hogy van újabb verzió.
Órák alatt beemelik a legfrissebb verziókat az arch repókba, és a leglelkesebb csapatot az arch vonalon látom.
"Nem tudom ilyen kisebb összeomlásokkal más is találkozik-e Ubuntut használva, vagy nálam van jelen egy olyan hardver szintű instabilitás, amire az Ubuntu ugrik"
Nem akarom hogy a népharag engem ismét elsöpörjön, erről írtam kínomba egy blogot (ha akarod elolvashatod) mert én kerek 2 évig szívtam és váltogattam a disztrókat, és nálam pont fordítva van.
Mint, Arch, Debian csődöt mondott, és az Ubuntu 7. hónapja egyetlenegy hiba nélkül teljesít.
Oka, ugyanúgy mint nálad, ismeretlen hardverösszeférhetetlenség és soha nem jön rá senki miért is van.
" Nekem az Arch-ról (a Manjaro kivételével) a konstans karbantartás jut eszembe"
Két ismerősömnek pakoltam fel eddig Manjarot, pont 2 ellentétes korosztály, egyik a kisebbik fiam, a másik egy 58 éves barátom.
Egybehangzó véleményük szerint semmi gond nincs a kb. 1 éves rendszerekkel, és abban is egyeértenek hogy frissítés terén toronymagasan lepipál egy Win10-et. Hetente frissít valamit, cserébe a legnaprakészebb.
Minden befolyásolás nélkül, leírtam amit én tapasztaltam eddig, abszolút amatőrként. -
mefistofeles
addikt
válasz leviske #75927 üzenetére
" olyan tapasztalatokra, hogy ki miképp "állt meg" annál a rendszernél, amit használ. Mennyi kellemetlenség az, amikor még érdemes küzdeni egy adott disztró mellett. "
Azt ugye tudod, hogy ez roppant szubjektív dolog? Van aki megőrül egy rendszerért, miközben havonta "szereli", más meg egy másikért mert/vagy azzal nem kell csinálni semmit.
Ezért is írtam, hogy a tapasztalatod már megvan, ízlés és akarat kérdésben meg nem nagyon lehet tanácsot adni....Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......
-
nagyúr
válasz leviske #75927 üzenetére
Valami rémlett, hogy a hardvereid kompatibilitása az Ubuntukkal nem valami tökély, ha meg így van, akkor a Linux Mint ajánlásával se mész sokra, mert bár rengeteg finomításon esik át Ubuntu-hoz képes, de maga az alaprendszer mégis ugyanaz és ilyenkor ez számít csak. Maga a Cinnamon DE viszont tuti, ha az ember nem akarja reszelgetni a disztróját.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
-
Sonja
nagyúr
válasz leviske #75927 üzenetére
Érdekes, én rengeteg programot magam (is) fordítok github forrásból xubuntu alatt. Én szeretem magam fordítani a programokat. Igaz, a procim nem valami erős erre (i7-3770). Már régóta tervezek átállni Desktop vonalon is Arch-ra (A laptopra már 2 évvel ezelőtt azt telepítettem.), de lusta vagyok. Pedig meg kellene egyszer lépni.
[ Szerkesztve ]
Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!
-
mefistofeles
addikt
válasz leviske #75907 üzenetére
"- És nagyon fontos, hogy a GUI-t ne nekem kelljen használhatóra faragnom."
"..... logikus választás az Ubuntu volna (a 20.10-en vagyok most is),"E két mondatodban van némi ellentmondás.
A populáris disztrók közül az Ubuntu az amit a leginkább faragni kell.... (lásd. tweek tool)
De persze ha az szimpatikus akkor használd.....Ha már túl vagy az openSUSE, Debian, Ubuntu, Arch vonalon akkor tudsz te mindent ami alapján választhatsz....
Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz leviske #74528 üzenetére
Persze, ezek be vannak kapcsolva, különben nem menne a Netflix vaapi-val.
Úgy néz ki, hogy a 81-es Firefoxban ez a kulcs már alapból aktív:
media.ffmpeg.vaapi-drm-display.enabled [link]de a másik még nem, legalább is a béta alapján, majd meglátjuk. A webrenderer (FF servo motor) működését kiterjesztették a régi HD5000-es radeonokig visszamenőleg az FF81-ben, de az még mindig nem aktív alapól, és amíg vagy a webrenderer, vagy az opengl renderer nincs engedélyezve, addig vaapi sem lesz.
Az opengl-es renderelésről (FF gecko motor) már 10 éve van egy nyitott bugreport, hogy engedélyezzék... [link][ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
nagyúr
válasz leviske #74451 üzenetére
Ja, úgy tudom a Chrome az gyorsítja elméletileg, de vannak elvetemült Firefoxosok azért elég sokan.
(#74452) Cirbolya_sen
A Parrot az Debian testing, ha jól látom, szóval csinálhatja magának szépen, mert a Debian az ESR-t preferálja.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz leviske #74446 üzenetére
Nem tudom, nincs wayland-os disztróm. De feltételezem, hogy friss Mesa nem árt, ha van. Szóval Ubuntu variánsoknál a régebbi driverek miatt nem biztos, hogy a Firefoxban volt a hiba.
Még nem tudtam tesztelni nálam, kíváncsi leszek.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
leviske
veterán
válasz leviske #74183 üzenetére
Sziasztok!
Megint megtörtént, de most nem húztam újra a rendszert.
fdisk kimenet | fstab tartalma
Ahogy korábban, úgy most is az sdb partíció a problémás. Annyi változott, hogy most nem a mnt alá csatoltam, hanem kapott egy /data könyvtárat. Bárkinek ötlet?
mod: És még annyi az újdonság, hogy az újraindítás most megoldotta. Lehet, hogy már haldoklik a lemez? Egy 2018-as WD Green HDD-n van a partíció.
[ Szerkesztve ]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
mefistofeles
addikt
-
Pano
addikt
válasz leviske #72523 üzenetére
Feltettem, kifejezetten pozitív csalódás eddig. De ezek a rohadt böngészők linuxon, tiszta szégyen. Ha megy egy videó a böngészőben laggos lesz minden továbbra is.
A snap vált viszont az alapértelmezett forrássá, csak snapes appokat lehet feltenni az áruházból. Nem értem miért erőltetik ennyire, ritka szar: 5x-6x több idő mire egy snap-es szoftver elindul. Inkább syanptic-ban maradtam a normál repóknál. Érdekes, onnan telepítve minden szoftver gyors.Körülbelül 36-ot?!
-
Laszlo733
aktív tag
válasz leviske #72257 üzenetére
Igen, a többi gép látja a Linuxot be is tudok lépni. Az Arch -on ha rámegyek a Hálózatokban azon belül a Shared Folders (SMB) -ben alapesetben a saját hálózatom nevének kellene lennie , de helyette csak egy felhasználónév-PC szerepel. A nevek teljesen azonosak. Gondolom, csak az smb.conf fájlban kell azt átírni. Korábban akkor is működött a windows hálózat elérése, ha a samba nem is volt telepítve.
-
Pano
addikt
válasz leviske #72047 üzenetére
Köszi, megpróbálkozom vele.
Megnéztem hogy milyen fontot igényel az adott honlap, pont ezért nem értettem, mert az igényelt font fenn volt a rendszerben. Ha megvizsgáltam devtoolba ott is azt írta, hogy az a font van használatban (pl Verdana) mégis teljesen máshogy jelenik meg.Körülbelül 36-ot?!
-
nagyúr
válasz leviske #70720 üzenetére
Köszi az infót, tényleg teljesen sötét terület ez, mondjuk Cinnamont használva nagyon nem is érdekelhetett a dolog. Azért openSuse elég bátran halad ezzel is.
Na majd meglátjuk mi lesz ebből az egészből, jó ideje megy a nyüglődés, ezek szerint az nVidia kavarása is betesz a haladásnak rendesen.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz leviske #70673 üzenetére
Szerintem ugyanazok, mint nem Linuxon, ha csak nem akarsz magadnak csinálni valami owncloud-ot. Itt inkább az dönti el a preferenciát, hogy melyiknek van kliens programja, de sokan csak böngészőből használják. Van aki a sebessége alapján kedveli/használja ezeket és van aki a tárhely mérete miatt választja ezt vagy azt. szerintem
Dropbox relatíve kis tárhely, de kliense van és multiplatform, de a Mega nekem jobban bejön az 50GB-tal meg a google fiókonkénti 15+2GB se rossz.
De jó is, hogy említed ezeket, NAS-ra is lehet felhőzni, eddig eszembe se jutott, a Syno meg csak itt pislog unatkozva......
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz leviske #70268 üzenetére
Az export állít környezeti változót, de a Cmake-nek azt hiszem saját környezete van, ahonnan szed dolgokat. De ezt inkább a másik Linuxos topicban kellene megkérdezned, mert ez már nem kezdő téma.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
leviske
veterán
-
mexel
veterán
válasz leviske #70130 üzenetére
Köszi! Közben kivettem a vinyókat, és megjött a tulaj is. Sajnos mint kiderült ezek ilyen vándorlós gépből gépbe vinyók voltak, több rendszeren használva. ( van rajtuk rejetett partíció is stb stb)
Egy darabot formáztam exFAT-ra, onnantól azonnal működött, a többit mondtam oldják meg így.(ezért nem szeretek már összerakott, mókolt gépeket csinálni ilyesmire, ezeket jobb szeretem alapoktól én beállítani és akor nincs ilyen meglepi)
-
789
csendes tag
válasz leviske #69892 üzenetére
Pedig a "ln -s" kb. ilyesmire lett feltalálva.
A 0-1-2-3-4 a fejlesztési változatot jelöli. A libssl.so-ra támaszkodó programokba bele van irva (hard code), hogy keresse a libssl.so kapcsot, erre van a jelképes kapocs, ami mindig ugyanaz.Nyugodtan belirogathat bárki a lib64-be, de ha nem, ott van a /usr/local ami kifejezetten a felhasználónak lett odatéve.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Mikrotik routerek
- Drive! - Az utolsó gurulás idén a Quadrifoglio-val
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Digitális Állampolgárság Program
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- EA Sports WRC '23
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- PlayStation 5
- Garmin Fenix 7 és 7S - profi sport megszokásból
- Asszociációs játék. :)
- További aktív témák...
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, kedvező ár!
- Új, bontatlan World of Warcraft gyűjtői kiadások
- Game Pass Ultimate előfizetések 1 - 19 hónapig azonnali kézbesítéssel a LEGOLCSÓBBAN! AKCIÓ!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - 1190 Ft-tól!
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest