-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
félisten
válasz hódmaci #64294 üzenetére
A jelszó változtatását kérdeztem,de mi a teendő ha a meglévő írási/tul. jogot akarom megvonni?
Az egész write list =... sort törölheted, legfeljebb majd később újra beírod.
Illetve még ajánlottad a webmint:
Próbáld meg ezt:
sudo wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin_1.900_all.deb
Majd:
sudo dpkg --install webmin_1.900_all.deb
Utána a böngészőből a
//localhost:10000
címen éred el.Egyébként tévedtem, tud magyarul:
[ Szerkesztve ]
Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.
-
nagyúr
válasz Shyciii #64298 üzenetére
Kialakul ez a fajta rutin, ha az embernek infókra és nehezen eldönthető kérdésekben tudásalapra van szüksége. Én is tanulok eközben folyamatosan, így az addig tanultakkal további okosságokat lehet összeterelni! Az külön jó, ha másoknak is hasznára vannak ezek az eszmecserék.
Linuxnál egyébként rengeteg olyan kérdés van, amit szinte csak mások, nálunk hozzáértőbbek tapasztalatai alapján érthetünk meg.Nekem folyamatosan jönnek ezek a szürkezónás dolgok elő.......ami egyben jó és rossz is, hogy ha valamit kezdek megérteni, az gyorsan változik is, így kellő zűrzavar segíti a nehezebb megértést, de nem adjuk fel!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Shyciii #64296 üzenetére
No, most már látod, hogy kell laikusként kihúzni SSD guru kollégánkból, hogy mi is az igazság erről a nem javasolt metodikáról!
(#64295) Frawly
Sehol nem is állította senki egyébként, hogy a discard rossz.
De régóta mindenhol az van, hogy nem ajánlott, te is ezt írtad gyakorta, hogy ez már nem javasolt.
az lsblk --discard paranncsal lekérdezhető, hogy az SSD-n lévő mely fájlrendszerek támogatják a discard paramétert
Ez valóban új és hasznos infó! Így már mindenki el tudja dönteni, mit használ, de home usernél gyakorlatilag mindkét módszer megfelel.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #64293 üzenetére
De, továbbra is csúsztatás amit írsz, és ezt nem kötekedésből írom. Attól, hogy az NVMe használ egyfajta megoldást, az
1) nem jelenti, hogy az feltétlenül jobb vagy akár csak ugyanannyira jó, mint egy másik lehetséges eljárás
2) még ha jobbfajta megoldás is, az nem jelenti, hogy SATA meghajtók számára is jobb
3) nem jelenti azt, hogy ha mindkettő online TRIM, akkor nincsenek közöttük jelentős implementációs különbségek.Sehol nem is állította senki egyébként, hogy a discard rossz. Vagyis lehet, hogy olvastál ilyet 5 éves cikkekben vagy hozzászólásokban, de az még az SSD-k őskora volt, olyan régi írásokra nem szabad hagyatkozni. Akkor még mindenki bőszen kímélgette a kezdetleges vezérlős, SLC-s, MLC-s, kemény 32-64 gigás SATA2 SSD-jét, amelyen az írások sokkal kevesebb cella között oszlottak meg, de egy cella viszont sokkal többet bírt, mint ma.
A disztrók sem azért esküsznek egyikre-másikra, mert vita lenne melyik a jobb, hanem egyszerűen inkább csak az egyik vagy a másik illik bele a filozófiájukba. Arch-nál pl. azért a discard, mert egyszerűbb egy mount opciót felvenni egy fájlba, semmi systemd service engedélyezés, meg CRON jogosultságokkal hentergés és hasonlók. Az Ubuntu/Mint vonal inkább a biztosságra megy, kezdő felhasználó ne szopjon azért, mert NCQ TRIM feketelistás SSD-je van (amin ugye megy a discard, de rosszabb teljesítménnyel az NCQ letiltása miatt), vagy olyan fájlrendszere, ami nem támogatja a discardot, míg az fstrim minden fontosabb fájlrendszeren és SSD-n rendesen támogatott. Kinek mi a fontos, kinek mi a jobb. Attól is függ, hogy ki mit csinál a gépen. Átlag desktop felhasználóknak, mint mi vagyunk szerintem erősen mindegy, ha amúgy nincs tiltva az NCQ TRIM.
Igazából valahol mérettől is függ. Az fstrim pl. pár fájlrendszernél végigtrimezi az összes szabad blokkot, akkor is, ha az már előtte meg volt trimelve, ugyanis újrabootolásnál elveszti azt a listát, hogy mi volt már megtrimelve. Minél nagyobb az SSD, minél több szabad blokk van rajta, annál tovább szüttyög első futtatása az fstrim. Egy 1-2 terás SSD-nél már jelentékeny időkülönbség adódhat ebből, de ez pl. nem érinti azt, aki ritkán bootoltatja újra a gépet. A discard TRIM nem trimezi meg azt a blokkot feleslegesen, amit már nem kell, csak azt, ahonnan közvetlenül töröltek valamit frissében. Pl. egy 120 gigás vagy az alatti SSD olyan kicsi, hogy ez az időkülönbözet is szinte mindegy.
Egyébként most olvastam még egy érdekességet: az lsblk --discard paranncsal lekérdezhető, hogy az SSD-n lévő mely fájlrendszerek támogatják a discard paramétert. Ez egy hasznos dolog, amit kevés helyen említenek.
[ Szerkesztve ]
-
hódmaci
senior tag
Szia!
Ne haragudj, hogy ismét...........
A jelszó változtatását kérdeztem,de mi a teendő ha a meglévő írási/tul. jogot akarom megvonni?"Aztán a könyvtár tulajdonosává változtatod az írásra jogosult linux felhasználót, konzolba:
sudo chown [username2] [könyvtár]"
Csak űresen hagyom:
[share]
path = [könyvtár elérés, pl. /mnt/share]
guest ok = no
read only = yes
write list = []
valid users = [username1], [username2]
create mask = 0755Illetve még ajánlottad a webmint:
sun@sun-VirtualBox:~$ sudo apt-get install webmin
[sudo] sun jelszava:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
E: Ez a csomag nem található: webmin[ Szerkesztve ]
Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)
-
nagyúr
válasz Frawly #64292 üzenetére
józan paraszti laikus véleményem szerint
Ezzel kezdtem, így nehéz lenne csúsztatásnak nevezni, ami csak fenti minősítésű vélemény.
Értem én, amit írsz az NVME-ről, de laikus szemmel az online TRIM, az online TRIM, az ütemezett meg ütemezett!Azt látom, hogy neked ez a discard kényes pontod.
Majd 5 éve sokat olvastam Linuxon SSD témában és akkor jónak tűnt a discard, nekem még most is jó!
Hiába van így :a Debian, Ubuntu, Mint vonal az fstrim-et preferálja
Nekem ebben az Arch vonal jobban bejön.De a lényeget te magad írod le!!!!
Disztrók is fele-fele arányban esküdnek egyik vagy másik megoldásra.
Innentől kezdve igazam van, akárhogy is nézzük! Éééés...... ami a legérdekesebb, neked is igazad van előbbi okból!
Az SSD-kre érdemes néha ránézni SMART ügyileg. Én kb. hetente kézi TRIM-ezek egy scripttel, ami egy kis SMART statisztikát is kiír. A teljes SMART-ot kb. 2 hetente nézem meg, néha ritkábban.
Én a helyedben óránként nézegetném, lehet attól romlik a kondija annak az MX-nek is.
**********************************************
Egyszóval egy laikustól nem várhatsz mást, de sosem írok légbőlkapott dolgokat, csak amit alá is tudok támasztani és/vagy magam is kipróbáltam.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #64289 üzenetére
Azért ez így csúsztatás. Online és online TRIM között is van különbség. NVMe-n az egész be van épülve az egyéb lemezműveletek közé, így az OS-nek, kernelnek, ütemezőknek, szoftvereknek nem kell vele foglalkoznia egyáltalán. SATA-nál csak bele van hekkelve +1 utasítással, és az OS-nek kell róla külön gondoskodni, hogy ne felejtődjön el. Emiatt nem összehasonlíthatóak.
Azt látom, hogy neked ez a discard kényes pontod. Én azt mondanám, hogy baj nincs vele. Pár hónapig teszteltem azt is, semmi negatívat nem vettem észre MX300-on, se rendszerbelassulás nem volt, se SSD belassulás. Semmivel nem tűnt sem jobbnak, sem rosszabbnak, mint a manuálisan futtatott vagy systemd-vel ütemezett fstrim.
Disztrók is fele-fele arányban esküdnek egyik vagy másik megoldásra. Az Arch, Gentoo, stb. inkább a discard-ot preferálja, a Debian, Ubuntu, Mint vonal az fstrim-et, ez utóbbi ha nem is jobb, inkább biztosabb megoldás, arra az esetre, ha NCQ TRIM ügyileg feketelistás SSD-ről lenne szó. Aki kételkedik egyikben, másikban, tesztelheti mindkettőt, egyiket sem nagy munka beüzemelni.
Az SSD-kre érdemes néha ránézni SMART ügyileg. Én kb. hetente kézi TRIM-ezek egy scripttel, ami egy kis SMART statisztikát is kiír. A teljes SMART-ot kb. 2 hetente nézem meg, néha ritkábban.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
Ha az a Corsair jól működik, nagyon nem érdemes szerintem sem vizsgálgatni, látod semmi nem támogatja, olyan viharvert, de stabilan működik. Én a 4 éve Intel 520-at még vagy 5 évig nem fogom nézegetni, hiába van smart-ja. Az új Samsung 860 EVO-t hamarabb ellenőrzöm, az tuti!
Közel 1000-ből majd utolsó a Corsair! Na és? Használni akarod, nem villogni a bencsmarkjával!
Ez meg épp középmezőny! Hurrá.....
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Shyciii #64284 üzenetére
Azt írja, hogy nem tanácsolja, de józan paraszti laikus véleményem szerint, ha eddig ezt javasolták, akkor két oka van, hogy nem tanácsolják!
Eddig voltak a sata-s SSD-k, jó volt a discard, nevezzük nyíltan online TRIM-nek....és most figyelj! Bejöttek már elérhető áron az NVME-s SSD-k, ahol milyen TRIM van? Online! Csakhogy ezeknél a másolási sebesség nagyságrendekkel nagyobb, mint a sata-s SSD-knél. Így most már utóbbiaknál nem tanácsolják. Nem írják, hogy nem jó, csak nem tanácsolják, ennek semmi jelentősége nincs.
A másik oka az, hogy bejött a systemd-s megoldás és amit systemd-vel lehet megoldani, azt rakják default az Ubuntu/Mint desktop disztrókba.
Ezt az oldalt szeretem amúgy, amit linkeltem, de a leírások fele csak tanács. Mondjuk tanácsolják a sötétebb témákat......
Amúgy a sata-s SSD-nél úgy képzeld el az esetleges lassulást, hogy nagyobb fájlokkal dolgozol (renderelsz), másolsz is és ilyenkor előfordulhat, de nem is biztos, hogy érzékelhető lassulás.
A nem blacklist-es SSD-knél amúgy én még mindig discard-ot fogok használni, mert a heti fstrim után vagy 5 percig tartott a manualis fstrim minap. Emiatt például a fenti oldal tanácsolja a napi ütemezőbe való beírását, holott mindenütt a heti az alap. Szóval ilyen ez a tanácsol dolog.
Nekem a 4 év alatt bejött a discard napi használat mellett, ha neked is jól működik, akkor jó, nem kell kicserélni. (én most az új telepítésnél már nem raktam a Mint 19 FSTAB-ba a discard-ot, mivel már a blacklist-es Samsungra kellett volna telepítenem és ez volt a fejemben, hogy arra nem írom be)
Wooow, ez a GRUB téma nagyon Archos! Kár, hogy alul nokedliknak szóló magyarázat is van, de semmi nem tökéletes.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
csixy
addikt
válasz Frawly #64286 üzenetére
[senki@fatengelyes-pc ~]$ sudo smartctl -t short /dev/sdb
[sudo] senki jelszava:
smartctl 6.6 2017-11-05 r4594 [x86_64-linux-4.19.8-arch1-1-ARCH] (local build)
Copyright (C) 2002-17, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org=== START OF OFFLINE IMMEDIATE AND SELF-TEST SECTION ===
Sending command: "Execute SMART Short self-test routine immediately in off-line mode".
Drive command "Execute SMART Short self-test routine immediately in off-line mode" successful.
Testing has begun.
[senki@fatengelyes-pc ~]$ sudo smartctl -t short -a /dev/sdb
smartctl 6.6 2017-11-05 r4594 [x86_64-linux-4.19.8-arch1-1-ARCH] (local build)
Copyright (C) 2002-17, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family: Indilinx Barefoot based SSDs
Device Model: Corsair CSSD-V32GB2
Serial Number: 10340061080009870002
Firmware Version: 2.1
User Capacity: 32.017.047.552 bytes [32,0 GB]
Sector Size: 512 bytes logical/physical
Rotation Rate: Solid State Device
Device is: In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is: ATA8-ACS (minor revision not indicated)
Local Time is: Sun Dec 16 20:51:54 2018 CET
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
SMART Status not supported: Incomplete response, ATA output registers missing
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED
Warning: This result is based on an Attribute check.General SMART Values:
Offline data collection status: (0x00) Offline data collection activity
was never started.
Auto Offline Data Collection: Disabled.
Self-test execution status: ( 249) Self-test routine in progress...
90% of test remaining.
Total time to complete Offline
data collection: ( 0) seconds.
Offline data collection
capabilities: (0x1d) SMART execute Offline immediate.
No Auto Offline data collection support.
Abort Offline collection upon new
command.
Offline surface scan supported.
Self-test supported.
No Conveyance Self-test supported.
No Selective Self-test supported.
SMART capabilities: (0x0003) Saves SMART data before entering
power-saving mode.
Supports SMART auto save timer.
Error logging capability: (0x00) Error logging NOT supported.
General Purpose Logging supported.
Short self-test routine
recommended polling time: ( 0) minutes.
Extended self-test routine
recommended polling time: ( 0) minutes.SMART Attributes Data Structure revision number: 16
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME FLAG VALUE WORST THRESH TYPE UPDATED WHEN_FAILED RAW_VALUE
1 Raw_Read_Error_Rate 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 6
9 Power_On_Hours 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 490
12 Power_Cycle_Count 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 807
184 Initial_Bad_Block_Count 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 11
195 Program_Failure_Blk_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0
196 Erase_Failure_Blk_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0
197 Read_Failure_Blk_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0
198 Read_Sectors_Tot_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 4239321810
199 Write_Sectors_Tot_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 2198158606
200 Read_Commands_Tot_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 90344251
201 Write_Commands_Tot_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 38618593
202 Error_Bits_Flash_Tot_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 11514890
203 Corr_Read_Errors_Tot_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 10661672
204 Bad_Block_Full_Flag 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0
205 Max_PE_Count_Spec 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 5000
206 Min_Erase_Count 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 533
207 Max_Erase_Count 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 1156
208 Average_Erase_Count 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 899
209 Remaining_Lifetime_Perc 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 83
211 SATA_Error_Ct_CRC 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0
212 SATA_Error_Ct_Handshake 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0
213 Indilinx_Internal 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0Warning! SMART ATA Error Log Structure error: invalid SMART checksum.
SMART Error Log Version: 1
No Errors LoggedWarning! SMART Self-Test Log Structure error: invalid SMART checksum.
SMART Self-test log structure revision number 1
No self-tests have been logged. [To run self-tests, use: smartctl -t]Selective Self-tests/Logging not supported
=== START OF OFFLINE IMMEDIATE AND SELF-TEST SECTION ===
Can't start self-test without aborting current test (90% remaining),
add '-t force' option to override, or run 'smartctl -X' to abort test.
[senki@fatengelyes-pc ~]$Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
Frawly
veterán
Úgy tűnik, hogy a smartctl még nem támogatja ez a Corsairt. Egy csomó értéket nem ír, és ennek tudható be a végén a warning is. Próbálj neki benyomatni egy ilyet:
sudo smartctl -t short /dev/sdb
Írja majd, hogy várni kell 1-2 percet, utána futtasd újra a parancsot -a /dev/sdb kapcsolóval.
[ Szerkesztve ]
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #64273 üzenetére
[senki@fatengelyes-pc ~]$ sudo smartctl -a /dev/sdb
smartctl 6.6 2017-11-05 r4594 [x86_64-linux-4.19.8-arch1-1-ARCH] (local build)
Copyright (C) 2002-17, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family: Indilinx Barefoot based SSDs
Device Model: Corsair CSSD-V32GB2
Serial Number: 10340061080009870002
Firmware Version: 2.1
User Capacity: 32.017.047.552 bytes [32,0 GB]
Sector Size: 512 bytes logical/physical
Rotation Rate: Solid State Device
Device is: In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is: ATA8-ACS (minor revision not indicated)
Local Time is: Sun Dec 16 19:43:03 2018 CET
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
SMART Status not supported: Incomplete response, ATA output registers missing
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED
Warning: This result is based on an Attribute check.General SMART Values:
Offline data collection status: (0x00) Offline data collection activity
was never started.
Auto Offline Data Collection: Disabled.
Self-test execution status: ( 0) The previous self-test routine completed
without error or no self-test has ever
been run.
Total time to complete Offline
data collection: ( 0) seconds.
Offline data collection
capabilities: (0x1d) SMART execute Offline immediate.
No Auto Offline data collection support.
Abort Offline collection upon new
command.
Offline surface scan supported.
Self-test supported.
No Conveyance Self-test supported.
No Selective Self-test supported.
SMART capabilities: (0x0003) Saves SMART data before entering
power-saving mode.
Supports SMART auto save timer.
Error logging capability: (0x00) Error logging NOT supported.
General Purpose Logging supported.
Short self-test routine
recommended polling time: ( 0) minutes.
Extended self-test routine
recommended polling time: ( 0) minutes.SMART Attributes Data Structure revision number: 16
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME FLAG VALUE WORST THRESH TYPE UPDATED WHEN_FAILED RAW_VALUE
1 Raw_Read_Error_Rate 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 6
9 Power_On_Hours 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 489
12 Power_Cycle_Count 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 807
184 Initial_Bad_Block_Count 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 11
195 Program_Failure_Blk_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0
196 Erase_Failure_Blk_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0
197 Read_Failure_Blk_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0
198 Read_Sectors_Tot_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 4239304818
199 Write_Sectors_Tot_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 2197665990
200 Read_Commands_Tot_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 90343929
201 Write_Commands_Tot_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 38610438
202 Error_Bits_Flash_Tot_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 11514836
203 Corr_Read_Errors_Tot_Ct 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 10661622
204 Bad_Block_Full_Flag 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0
205 Max_PE_Count_Spec 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 5000
206 Min_Erase_Count 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 533
207 Max_Erase_Count 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 1156
208 Average_Erase_Count 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 898
209 Remaining_Lifetime_Perc 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 83
211 SATA_Error_Ct_CRC 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0
212 SATA_Error_Ct_Handshake 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0
213 Indilinx_Internal 0x0000 --- --- --- Old_age Offline - 0Warning! SMART ATA Error Log Structure error: invalid SMART checksum.
SMART Error Log Version: 1
No Errors LoggedWarning! SMART Self-Test Log Structure error: invalid SMART checksum.
SMART Self-test log structure revision number 1
No self-tests have been logged. [To run self-tests, use: smartctl -t]Selective Self-tests/Logging not supported
[senki@fatengelyes-pc ~]$
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
Legközelebb hamarabb áruld el ezeket a részleteket!
Huncut telepítés??? Na ne! Te csak olyanokat csinálsz.
(#64279) Shyciii
Ami tök jól működik, azt akarod lecserélni? Nálad szerintem nincsenek olyan extrém használati körülmények, ami miatt a discard opció hátrányos lenne. Jó az online TRIM! Nehogy lecseréld.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #64273 üzenetére
Köszönöm az avanzsáltatást!
Anyyira huncutul lett a telepítés, hogy a benti winnyóz a kingstonon UEFI-s , az USB-re meg legacyban MBR-re lett teleptve az arch.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
Shyciii
veterán
válasz Frawly #64276 üzenetére
Fstrim szolgáltatást elég engedélyezni, és nem kell paraméterezni? Az jól hangzik. Nekem amúgy amióta pure Archot használok, azóta nincs időnkénti lassulásom fileok törlése közben. Minden annyira villámgyors, hogy párszor már volt, hogy mégegyszer lefuttattam az adott parancsot, hogy most tényleg lefutott-e
Jah és nem feketelistás. Kingston 400-as ssd-m van. Erre még akkor figyeltem, mikor elkezdtem linuxozni nyár elején.[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #64275 üzenetére
Akkor lassíthat csak be, ha az SSD NCQ TRIM ügyileg feketelistán van a kernelben. Egyébként nem. Ha nem volt belassulás, maradhatsz a discardnál. De ha akarod, próbából kiszedheted és a fenti leírás alapján megpróbálhatod engedélyezni az fstrim-et, kipróbálás alapon pár hétig, jobb teljesítményt tapasztalsz-e vele.
Szerk.: ezek mellé az utasítások mellé
sudo hdparm -I /dev/sdakrámi
sudo smartctl -a /dev/sdakármi
sudo smartctl -l devstat /dev/sdakármi
Ajánlom még ezeket:sudo fdisk -l /dev/sda
sudo systemctl status fstrim.timer
cat /etc/fstab | grep discardAz elsővel a partíciós tábla típusát és a partíciók alignálását lehet ellenőrizni, az utóbbinál az a tuti, ha a partíciós 2048-cal maradék nélkül osztható szektornál kezdődnek.
A második megmutatja, hogy be van-e kapcsolva az fstrim systemd service.
A harmadik meg kijelzi, ha van discard-os csatolás az fstab-ban.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
A HD Sentinelt nem ajánlom, írhat baromságokat. Helyette ezeket futtasd:
sudo hdparm -I /dev/sdakrámi
sudo smartctl -a /dev/sdakármi
sudo smartctl -l devstat /dev/sdakármiAz első parancs (nagy i van meghívva paraméterként, nem L) megjeleníti, hogy milyen funkciókat támogat az SSD, és ezekből melyik került bekapcsolásra (TRIM, használt SATA mód, NCQ, DIPM - Device-initiated interface power management).
A második parancs a SMART értékeket jeleníti meg, meg az eddigi SMART tesztek eredményeit, ha készült ilyen.
A harmadik meg még a SMART-ból ki tud olvasni részletesebb statisztikákat, a sima SMART táblázathoz képest.
-
nagyúr
válasz Frawly #64272 üzenetére
Papagáj kolléga esetére nem emlékszek.
Ém inkább a mostani esetére nem akarok majd emlékezni! Ez majdnem olyan volt, mint ha fél napig golyózzuk, miért nem mutatja a trim-et az SSD-ről a gép, mikor a végén eszébe jut, hogy ja még nem is szereltem be!
(amúgy már egy ideje nem használom a discard-ot én sem, a Samu miatt főleg.....amit jó papogány urunk példájának megfelelően még át sem raktam a desktop-ba)
(#64271) csixy
'sten tegyen téged a kopaszok közé!
Én meg itt kritizáltam azt a nagyszerűséges Arch-ot!
(#64274) Frawly
A smart-os parancsokat nem érdemes lefuttatni nála, mert USB külső házas megoldással használódik.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #64270 üzenetére
Mehet párhuzamosan a kétféle TRIM, baja nem lesz tőle az SSD-nek, csak felesleges.
Papagáj kolléga esetére nem emlékszek. Nem kizárt, hogy van, amit nem ismer fel. Ettől még nem lesz kalap fekália. Persze használni sem kötelező, megcsinálhatod a /etc/fstab-ot kézzel is, a genfstab inkább csak kényelmi funkció. Nekem eddig még mindig megcsinált mindent normálisan. Ha valakit kétségek gyötörnek, belenéz az fstab-ba, hogy benne van-e a discard, ha nincs, elég könnyű beleszerkeszteni, ha fstrim helyett azt akarja használni.
[ Szerkesztve ]
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #64270 üzenetére
Most ellent mondanék . Pendrájvról telepítettem USB-s SSD-re az Arch főzeléket és benti A400-as SSD-t meg sem mutattam neki, lehet hogy ezek alapján telepítéskor nem is foglalkozott a KingstonA400-assal. Az fstabba sem vette fel.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
válasz Frawly #64268 üzenetére
Alapból az Arch a genfstab scripttel telepítéskor eleve felismeri, ha valami SSD-n van csatolva
Akkor papogány koma A400-as SSD-jét nem nagyon vette figyelembe az a csoda okos Arch. Mint a példa is mutatta. Amúgy én ezer éve úgy használtam, hogy ment az online trim meg a heti fstrim is, jó az úgy.
Most hirtelen már nem tudom, de talán nem is ugyanazon területeken munkálkodnak ezek mindig. Vagy igen?genfstab script
-et ezek után reklámozhatod, sz*rt se ér!(#64267) csixy
Ezek nem pont ugyanazok a kimenetek, a trim-mes kimenetekről volt szó!
A Corsair-ed amúgy elég strapabíró, akár az én Intel 520-am. Az A400 meg ennyi pénzt megért.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
Arra még figyelj, hogy nem érdemes kétféle TRIM-et használni. Alapból az Arch a genfstab scripttel telepítéskor eleve felismeri, ha valami SSD-n van csatolva, és ha a fájlrendszer támogatja, akkor a /etc/fstab-ba belegenerálja a discard (TRIM) opciót, ami meg feleslegessé teszi az fstrim-et. Vagy ha van fstrim, akkor meg a discard opció felesleges.
Persze fájlrendszere is válogatja. A FAT-típusok nem támogatottak fstrim-en, csak discard opcióval tudod használni. Az f2fs-t se az fstrim, se a discard nem támogatja, az f2fs-nek saját garbage collection megoldása van alapértelmezben, ami minden x. bootkor meg hiba esetén végigellenőrzi meg végigtrimezi a meghajtót. NTFS-es fordítva, az a discard-ot nem támogatja, az fstrim viszont már támogatja.
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #64266 üzenetére
[senki@fatengelyes-pc hdsentinel]$ sudo ./hdsentinel-017-x64
Hard Disk Sentinel for LINUX console 0.17x64.8556 (c) 2017 info@hdsentinel.com
Start with -r [reportfile] to save data to report, -h for helpExamining hard disk configuration ...
HDD Device 0: /dev/sda
HDD Model ID : KINGSTON SA400S37480G
HDD Serial No: 50026B76826717B0
HDD Revision : SBFKB1C2
HDD Size : 457863 MB
Interface : S-ATA Gen3, 6 Gbps
Temperature : 30 °C
Highest Temp.: 41 °C
Health : 100 %
Performance : 100 %
Power on time: 0 days, 23 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found.
The health is determined by SSD specific S.M.A.R.T. attribute(s): #233 Media Wearout Indicator
No actions needed.HDD Device 1: /dev/sdb
HDD Model ID : Corsair CSSD-V32GB2
HDD Serial No: 10340061080009870002
HDD Revision : 2.1
HDD Size : 30534 MB
Interface : SAT Standard SCSI/USB/ATA
Temperature : Unknown °C
Highest Temp.: Unknown °C
Health : 83 %
Performance : 100 %
Power on time: 20 days, 6 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
Total written: 1.02 TB
The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found.
The health is determined by SSD specific S.M.A.R.T. attribute(s): #209 Remaining Drive Life
It is recommended to continuously monitor the hard disk status.[senki@fatengelyes-pc hdsentinel]$
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 6h left n/a n/a fstrim.timer fstrim.service
Na csak sikerült!
Innentől kezdve még gyanúsabb, hogy kezdőknek mennyire való az Arch vonal, ha a félig kész disztrót még ennyire be kell konfigolni. Azért ez elég alap SSD-nél, hogy benne legyen az fstrim legalább a heti időzítésben!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #64264 üzenetére
[senki@fatengelyes-pc ~]$ sudo journalctl -u fstrim.timer
[sudo] senki jelszava:
-- Logs begin at Sun 2018-12-16 13:56:00 CET, end at Sun 2018-12-16 17:11:30 CET. --
dec 16 16:58:10 fatengelyes-pc systemd[1]: Started Discard unused blocks once a week.
[senki@fatengelyes-pc ~]$ systemctl list-timers -a
NEXT LEFT LAST PASSED UNIT ACTIVATES
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 6h left n/a n/a fstrim.timer fstrim.service
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 6h left Sun 2018-12-16 00:00:09 CET 17h ago logrotate.timer logrotate.service
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 6h left Sun 2018-12-16 00:00:09 CET 17h ago man-db.timer man-db.service
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 6h left Sun 2018-12-16 00:00:09 CET 17h ago shadow.timer shadow.service
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 6h left Sun 2018-12-16 00:00:09 CET 17h ago updatedb.timer updatedb.service
Mon 2018-12-17 01:17:27 CET 8h left Sat 2018-12-15 22:57:08 CET 18h ago reflector.timer reflector.service
Mon 2018-12-17 14:11:33 CET 20h left Sun 2018-12-16 14:11:33 CET 3h 0min ago systemd-tmpfiles-clean.timer systemd-tmpfiles-clean.service
Sat 2019-01-05 15:00:00 CET 2 weeks 5 days left Sat 2018-12-15 22:57:08 CET 18h ago pamac-cleancache.timer pamac-cleancache.service8 timers listed.
[senki@fatengelyes-pc ~]$[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
sudo journalctl -u fstrim.timer
systemctl list-timers -a
Akkor most mint mond a két kimenet?
Érdekes a frissítésben a6 a 2.GB-os game data fájl amúgy.
(#64258) Frawly
Hú, ez a 3. bekezdés elég sűrű lett, már az is jó, ha több, mint felét értem.
Ettől függetlenül szerintem nem a blacklist miatt nincs alapból discard, hanem amiatt, hogy már sokan dolgoznak nagy fájlokkal SSD-n. csak tipp, de logikus
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #64251 üzenetére
Ez lefutott de nem lett semmi üzenet. Mindjárt megpróbálom a frawly-ét. Csak előbb hagyom a frissítést lefutni.
(#64261) colomb2 : Köszi!
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
Ez már nekem is eszembe jutott, csak gondoltam hátha van kulturáltabb megoldás
Köszi a parancsokat, xrandr-rel még nem kellett ilyet alkotnom, csak DPI-t nézegettem.
Ilyesmit kellene akkor ráültetni a fedél lecsukásakor/felnyitásakor lefutó scriptektre.Mutogatni való hater díszpinty
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #64257 üzenetére
Nem az ördögtől való. Annyit írtam régen is, hogy NCQ TRIM miatt egyes feketelistás SSD-ken nem célszerű discard-ozni, ha egy mód van rá (pl. régi Crucial SSD-k, összes Samsung SATA SSD).
NVMe-n viszont már nincs választásod, de ott se discard, se fstrim, se NCQ nincs, az NVMe már egy teljesen más protokoll az AHCI-hez képest, már nem ATA utasításokkal dolgozik, így nincs TRIM parancs sem.
De a TRIM az minden megoldásnál speciális, pl. ha USB-ről hajtasz SSD-t, azon sem megy át a ATA/SATA TRIM parancs, hanem az UNMAP nevű SCSI parancsot kell helyette átvinni, azt is csak USB UASP módban lehet, USB BOT módban nem. NVMe-n meg a Dataset Managment nevű NVMe parancs részeként fut le egy deallocate funkció, ami ugyanazt csinálja lényegében, mint ATA/SATA SSD-ken a TRIM. NVMe-nél így már automatikusan beépítették a folyamatokban, az SATA-nál viszont ezt nem tehették meg, mert ott figyelembe kellett venni a visszafelé kompatibilitást a korábbi ATA/SATA szabvánnyal, meg a HDD-kel.
-
nagyúr
válasz Frawly #64256 üzenetére
NVMe SSD-ken meg már TRIM sem kell, mert be van építve egy másik alap lemezkezelési utasításba, annak részeként (de már nem TRIM néven), így ha valamit törölsz, az egyben automatikusan TRIM-elődik is.
No hoppa! Akkor gyakorlatilag a discard, azaz az online trim nem is annyira ördöngtől való, ahogy írni szoktad!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
Így engedélyezd a fstrim.service-t:
sudo systemctl enable fstrim.timerHa nem akarod újraindítani a gépet, akkor még kiadod ezt is:
sudo systemctl start fstrim.timerNem kell semmi journalctl meg CRON. Vagy az /etc/fstab-ban a mountolási opciók közé felveszed a discard paramétert.
Én néha napján kézzel futtatom az fstrimet, egy karbantartó-információs script keretében. Ez a script saját gyártmány, a SMART alapján mutatja az SSD statisztikáit (hány napja szereltem be az SSD-t, mennyi írás került rá, ez napi hány gigát jelent, mennyi van hátra a TBW keretből, mennyi az SSD kondíciója), meg végigtrimezi rajta, amit lehet (fstrim -a -v parancsot meghívva).
NVMe SSD-ken meg már TRIM sem kell, mert be van építve egy másik alap lemezkezelési utasításba, annak részeként (de már nem TRIM néven), így ha valamit törölsz, az egyben automatikusan TRIM-elődik is.
-
Frawly
veterán
A nagyobb DE-knél amúgy sem a proci a szűk keresztmetszet, meg a GPU sem annyira, hanem hogy legyen elég RAM. De a KDE sokat fejlődött vissza tudásban, sokat tablet flat designosodott (a Gnome 3 is), így nagyon sokat faragtak le a memóriaigényéből.
Én ennél gyengébb gépen (T1400 CPU, i965 GPU, 2 GB DDR2 RAM, 5400 rpm noti HDD, ez egy Fosi-Cu Siemens Li low budget laptop volt) is futtattam anno KDE4-et, ami sokkal hardverigényesebb és memóriaéhesebb volt akkoriban, sokkal több funkcióval. Azt nem mondom, hogy hasított, de korrekt sebességgel futott, nem akadt semmi. Egyedül ha nagyobb progik indultak, azok kicsit többet gondolkoztak, lomhán indultak meg, de miután betöltődtek, semmi lag, lassúság vagy szaggatás.
Most meg már bármelyik újabb mobilproci rendesen viszi, csak legyen a gépben min. 4 GB RAM, és akkor már böngészni is lehet rajta.
-
Mielőtt lecsukja, a külső monitort tegye alapértelmezetté. Nem ismerek automatizmus erre, bár sok fórumon előfordul a kérdés.
Esetleg egy kis scriptet írni:
xrandr --output VGA-0 --auto
xrandr --output LVDS --off[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
-
nagyúr
Ezek szerint maradnál a manuális TRIM-nél.....
sudo fstrim -v -a
fstrim -a
helyettMinden felcsatolt meghajtót TRIM-melni akarsz az -a kieg-gel, gondolom. A sudo-t nem magyarázom, miért kell, a -v azért, hogy láss is valamit.
Ettől függetlenül igen gyenge, hogy alapból nincs időzített fstrim, se online TRIM. No de Arch-ról van szó, az a nagyok terepe, mit vauzok én itt bele nokedli Debian alapú home userként.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #64247 üzenetére
sudo journalctl -u fstrim.timer
[sudo] senki jelszava:
-- Logs begin at Sun 2018-12-16 07:40:04 CET, end at Sun 2018-12-16 12:26:06 CET. --
-- No entries --
[senki@fatengelyes-pc ~]$ systemctl list-timers -a
NEXT LEFT LAST PASSED UNIT ACTIVATES
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 11h left Sun 2018-12-16 00:00:09 CET 12h ago logrotate.timer logrotate.service
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 11h left Sun 2018-12-16 00:00:09 CET 12h ago man-db.timer man-db.service
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 11h left Sun 2018-12-16 00:00:09 CET 12h ago shadow.timer shadow.service
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 11h left Sun 2018-12-16 00:00:09 CET 12h ago updatedb.timer updatedb.service
Mon 2018-12-17 07:55:38 CET 19h left Sun 2018-12-16 07:55:38 CET 4h 31min ago systemd-tmpfiles-clean.timer systemd-tmpfiles-clean.service
Mon 2018-12-17 11:31:12 CET 23h left Sat 2018-12-15 22:57:08 CET 13h ago reflector.timer reflector.service
Sat 2019-01-05 15:00:00 CET 2 weeks 6 days left Sat 2018-12-15 22:57:08 CET 13h ago pamac-cleancache.timer pamac-cleancache.service7 timers listed.
[senki@fatengelyes-pc ~]$ fstrim
fstrim: no mountpoint specified
[senki@fatengelyes-pc ~]$ fstrim -hUsage:
fstrim [options] <mount point>Discard unused blocks on a mounted filesystem.
Options:
-a, --all trim all mounted filesystems that are supported
-o, --offset <num> the offset in bytes to start discarding from
-l, --length <num> the number of bytes to discard
-m, --minimum <num> the minimum extent length to discard
-v, --verbose print number of discarded bytes-h, --help display this help
-V, --version display versionFor more details see fstrim(8).
[senki@fatengelyes-pc ~]$ fstrim -a
[senki@fatengelyes-pc ~]$Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
válasz ubyegon2 #64244 üzenetére
Az meg már nem aktuális.
Mate teljesen megfelel az illetőnek, tényleg ez az egy hiányzik, hogy leteszi a gépet, lecsukja a fedelet, és a külső monitoron kapjon képet, de ne aludjon a cucc.
Nekem sosem volt ilyen bajom, mivel helyből kihasználom a 2 kijelzőt...A Gnome3 alakítása megvolt, nagyjából oké, bár nem a szívem csücske. OK, van helye a DE-k között, de komolyan nem értem, miért ez mindenhol már az alapértelmezett.
Mutogatni való hater díszpinty
-
nagyúr
Az új SSD miatt megnézhetnéd az ütemezett cron-ok között:
Félig-meddig marhaságot írtam, mert már a systemd tartalmazza, nem a cron. Nálad viszont nem látom ebben a kimenetekben:
sudo journalctl -u fstrim.timer
systemctl list-timers -a
Mint-ben ott van:
NEXT LEFT LAST PASSED UNIT
Sun 2018-12-16 11:00:16 CET 39min left Sun 2018-12-16 10:03:26 CET 17min ago anacron.timer
Sun 2018-12-16 21:48:27 CET 11h left Sun 2018-12-16 08:57:25 CET 1h 23min ago motd-news.timer
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 13h left Mon 2018-12-10 07:57:00 CET 6 days ago fstrim.timerValahogy derítsd ki, Arch-nál hogyan kell berakni a timers-be. Ill. szerintem ugyanígy, mint Debian alapúaknál:
https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/ssd#TOC-Preferred-method:-daily-by-cron
Azért nézz utána, mert ez Mint-es leírás.
(#64246) Shyciii
A
discard
opció már a nem tanácsolt kategória, előbbi leírásban is ezt írják. Gondolom ez így egyszerűbb, mert az online TRIM okozhat lassulást, ha valaki nagy fájlokkal dolgozik például. A systemd-s fstrim is elegendő, még az alap heti ütemezésben is, bár a leírás is írja, hogy átrakhatjuk napi-ra.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #64243 üzenetére
[senki@fatengelyes-pc ~]$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a device; this may
# be used with UUID= as a more robust way to name devices that works even if
# disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
/dev/mapper/luks-efe99217-5e96-4de1-b0f7-1a7c3bae2304 / ext4 defaults,noatime 0 1
UUID=84576768-3b25-4512-b57d-67737cb63cf1 swap swap defaults,noatime 0 2
[senki@fatengelyes-pc ~]$ systemctl cat fstrim.timer
# /usr/lib/systemd/system/fstrim.timer
[Unit]
Description=Discard unused blocks once a week
Documentation=man:fstrim[Timer]
OnCalendar=weekly
AccuracySec=1h
Persistent=true[Install]
WantedBy=timers.target
[senki@fatengelyes-pc ~]$ systemctl list-timers -a
NEXT LEFT LAST PASSED UNIT ACTIVATES
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 13h left Sun 2018-12-16 00:00:09 CET 10h ago logrotate.timer logrotate.service
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 13h left Sun 2018-12-16 00:00:09 CET 10h ago man-db.timer man-db.service
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 13h left Sun 2018-12-16 00:00:09 CET 10h ago shadow.timer shadow.service
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 13h left Sun 2018-12-16 00:00:09 CET 10h ago updatedb.timer updatedb.service
Mon 2018-12-17 07:55:38 CET 21h left Sun 2018-12-16 07:55:38 CET 2h 47min ago systemd-tmpfiles-clean.timer systemd-tmpfiles-clean.service
Mon 2018-12-17 11:31:12 CET 24h left Sat 2018-12-15 22:57:08 CET 11h ago reflector.timer reflector.service
Sat 2019-01-05 15:00:00 CET 2 weeks 6 days left Sat 2018-12-15 22:57:08 CET 11h ago pamac-cleancache.timer pamac-cleancache.service7 timers listed.
[senki@fatengelyes-pc ~]$Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
Gondoltam a classic-ra én is, de a Mate valóban jobb. A Gnome 3 teljesen más, de kezelhető, elég sok befektetés, de meg lehet csinálni normál klasszikus formára is. Egyszer az új Ubuntun addig alakítgattam, míg egyszer csak tisztára Cinnamon lett belőle. Tetszett így, aztán egy nap gondolt egyet és a kezdő redőnyös kép már fejjel lefelé fogadott a laptopon, tapipadon az elég idegesítő, így kampeca lett.
Ubuntu Mate viszont nagyon jó. Ott elég jól alakíthatod szintén, amit még először a Gnome 3-nál akartál.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
válasz ubyegon2 #64238 üzenetére
Ja. Kipróbálta a Gnome Classic módját a 3-nak, nem tetszett neki, ment a Mate.
Mondjuk én sem szeretem a 3-at, de nekem a céges gépen az van - belőttem használhatóra, eldöcög az.@Sh4d0w : Ja, csak a shebang nem kötelező jellegére írtam, hogy lefut akár nélküle is.
Mutogatni való hater díszpinty
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #64235 üzenetére
/- senki@fatengelyes-pc
ooo: --------------------
yoooo/ OS: ArcoLinuxB-plasma v18.11.2
yooooooo Kernel: 4.18.16-arch1-1-ARCH
yooooooooo Uptime: 1 hour, 7 mins
yooooooooooo Packages: 1611 (pacman)
.yooooooooooooo Shell: bash 4.4.23
.oooooooooooooooo Resolution: 1366x768
.oooooooarcoooooooo DE: KDE
.ooooooooo-oooooooooo WM: KWin
.ooooooooo- oooooooooo Theme: KvOxygen [KDE], Breeze [GTK2/3]
oooooooo. oooooooo Icons: Adwaita [KDE], breeze [GTK2/3]
oooooooo. oooooooo Terminal: konsole
ooarcooo .oooarcooo Terminal Font: Noto Sans Mono 11
oooooooy .ooooooooo CPU: Intel Celeron 1000M (2) @ 1.800GHz
oooooooo /ooooooooooooooooooo GPU: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller
oooooooo .-ooooooooooooooooo. Memory: 995MiB / 5856MiB
ooooooooo- -ooooooooooooo.
ooooooooo- .-oooooooooo.
ooooooooo. -ooooooooo[senki@fatengelyes-pc ~]$ sudo journalctl -u fstrim.timer
[sudo] senki jelszava:
-- Logs begin at Sun 2018-12-16 07:40:04 CET, end at Sun 2018-12-16 08:47:23 CET. --
-- No entries --
[senki@fatengelyes-pc ~]$Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
Nem én rakom fel, hanem ő, és amikor elakad, kérdez Én meg előbb Google, aztán amikor nem találok semmit, akkor kérdezek. Különben mindegy, mit rakna fel, mert csak a Gnome2 jó neki - ezért Mate - szóval más disztróval is elakadna itt :S
@Sh4d0w : Azám, ha sh filenév, akkor lefut bármi is, amiben értelmes shell parancsok vannak, ha van shebang, ha nincs.
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
sh4d0w
félisten
válasz sh4d0w #64233 üzenetére
Ja, meg azért is, ha különbözö nyelveken írt kódrészleteket akarsz futtatni egy scriptet belül, akkor legyen rá lehetöséged, mert shebanget nem csak az elsö sorban adhatsz meg, hanem bárhol. Ezenkívül az is megadhatod, milyen környezetben fusson a programodat (env).
[ Szerkesztve ]
https://www.coreinfinity.tech
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #64232 üzenetére
Igen! Egy HP250 G1-es "Miskolci Pályázati" gép, de most nem a belső A400-asra, hanem egy kb 10 éves külső USB-s tokba tett 32 giás Corsar SSD-re tettem fel ezt az Arch konzervet.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
sh4d0w
félisten
válasz Frawly #64230 üzenetére
A shebanget (ami nem fejléc) azért írják be, hogyha más rendszeren futtatják a scriptet, mint ahol tesztelték, akkor is biztosan ugyanaz a shell futtassa, különben érdekes anomáliák bukkanhatnak fel.
És egyébként nem implementációfuggö, hanem minden Linux rendszeren így kell működnie.
[ Szerkesztve ]
https://www.coreinfinity.tech
-
nagyúr
.Régebbi Ubuntu-kon telepítéskor bepipálhattad, hogy a home mappát titkosítsa.
Úgy emlékszem, hogy Mint-nél megmaradt ez, de nem voltam benne biztos. Most már biztos, felraktam desktopra a 19.1 Tessa verziót, megnéztem. Laptopra megy Ubuntu 18.10 Mate, ott tényleg nincs.
(#64231) csixy
Az az a gép, amire bőszen telepítetted minap A400-ra a Winx-et!?
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz sh4d0w #64195 üzenetére
Gondolom implementációfüggő. Modern desktop disztrókon valószínű így is működik, de nem lehet biztosra venni, nem véletlen nem hagyják el a fejlécet. Nem is ezért írtam, hanem hogy a kolléga értse, hogy miért kell futtathatóvá tétellel szórakozni, mikor a Windows bezzeg nem igényel ilyet.
-
Hello,
Fedora 29 + Mate desktop esetén milyen csomaggal lehet a power manager teljes funkcionalitását visszahozni? Elég soványka opciók vannak, pl. laptop fedél lecsukására ne aludjon el, ne lockoljon, csak kapcsolja ki a kijelzőt (és csak külső monitorra adjon képet), ilyenek kellenének.
Cinnamon-ban van valami hasonló, Mate-ra is lehet vajon?[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
-
leviske
veterán
Sziasztok!
Adott nekem egy 7700HQ+GTX1050Ti ASUS notim, amin "Live" rendszerként jól fut a KDE neon (duplatapis görgetés OK, billentyűzet/képernyő fényerő állítás OK, hang OK), viszont amint lenyomom az entert az lspci parancs után Konsolban, kifagy a gép. Ráadásul csak úgy, hogy az egér, meg az alkalmazás teszi ezt, a billentyűzettel még tudom valamennyire piszkálni a rendszert.
Ezért felmerült bennem a kérdés, hogy vajon az nVidia driver hiánya okozza-e a kifagyást az Optimus miatt, vagy esetleg a többi "gamer" vacak, amit esetleg nem ismer fel? Pár hibát dob boot során, de nagyon gyorsan elveszi, így nincs időm elolvasni.
(u.i.: Illetve most nézem, hogy Neon alatt a Ryzen-es gépen sincs gond a hangchip felismerésével.)
[ Szerkesztve ]
-
Shyciii
veterán
válasz ubyegon2 #64213 üzenetére
A conky meg a grub már 1 hónapja megvan. Megvolt egy régi nyelven íródott conky. Azt átírtam az új syntaxis alapján miután áttanulmányoztam, meg kicsit módosítottam. Ma meló helyett az xfce paneljét teszteltem, majd véglegesítettem, mert ez a tint2 nem az igazi...grubot lefotózom neked holnap, mert ma már nem jutok gép elé a desktop felirata így jó libafos sárgán 😁
-
nagyúr
válasz Shyciii #64212 üzenetére
Nagyon klassz lett! Az a középső is lehetett volna Archkék a kislibaszín helyett! A Conky elég titkolózó, milyen DE/WM van, azt nem írja. Tudom, hogy OB, de mégis..... Azt a Archos GRUB-ot megnézném.
(negyedév alatt azért nem rossz)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Shyciii
veterán
ubyegon2
Csináltam neked egy screenshotot, csak hogy röhögj egyet az Arch mániámon Még a conky színe is Arch kék
Persze a Grub is Arch témás[ Szerkesztve ]
-
-
Keef_Lee
senior tag
[Desktop Entry]
Name=Double Commander
Comment=Double Commander is a cross platform open source file manager with two panels side by side.
Terminal=false
Icon=doublecmd
Exec=doublecmd %F
Type=Application
MimeType=inode/directory;
Categories=Utility;FileTools;FileManager;
Keywords=folder;manager;explore;disk;filesystem;orthodox;copy;queue;queuing;operations;
Comment[ru]=Double Commander — это кроссплатформенный двухпанельный файловый менеджер с открытым кодом. -
-
Keef_Lee
senior tag
sparky linuxot próbálgatom 2 napja virtulboxban. Egész jó a kicsike. Egyelőre (az én szintemen) egy dologgal nem boldogulok: nem jöttem rá, hogy az asztalra hogyan lehet kirakni indítóikonokat. Jobb híján a desktop kiterjesztésű fájlok közül másoltam párat az applicationból a desktopba. Meg is jelenik, viszont dobbantáskor kérdezi, hogy mit akarok: Megnyitni vagy futtatni. Futtatás választásakor simán megy. Minden jogot, attribútomot végig próbáltam, még 777-el is ugyanez a helyzet. Jobb lenne, ha nem kérdezősködne
A próbának az a célja, hoyg egy régi laposra menjen majd, ha beválik.
Próbáltam a puppyt, de nem volt jó a képernyőfelbontás és állítani sem lehetett.
A sparky azért tetszene, mert szerény igényű szintén, de deb alapú. Azt meg már szokom egy ideje. -
Hello,
Kollegának kellett egy Fedora 29.
Van valaki, akinek ezt sikerült normálisan belőni? Gnome 3 tekintetében...
Úgy kezdődik, hogy a felső panelre kellenének indítóikonok.
Illetve az asztalváltó kinézetét kellene változtatni.Tettem magamnak egy virtuálgépre egy F29-et, és ott akad el a dolog, hogy gyakorlatilag egy extension sem működik (de különben arra is jöhetnének tippek, hogy melyikkel lehet a fentieket megoldani)... Valakinek sikerült már megoldani ezt? Egy ideje küzdök vele, de szinte sehol nincs értelmes esetleírás.
Köszi
Mutogatni való hater díszpinty
-
Ha VirtualBoxban belső csatolóval használok Ubuntut, akkor mit adjak meg neki átjárónak?
A cél az, hogy tudja egymást pingelni egy Win7-es géppel. A Win7-es gépen simán megadtam egy alap ip konfigot, 192.168.100.20, 255.255.255.0, 192.168.100.10, meg dns szervert,192.168.100.10
Linuxon 192.168.100.30, 255.255.255.0, 192.168.100.10... van egy Win2012-es szerver is, de azzal együtt se megy... azon van dhcp, de most direkt statikus ip-t akartam a Linuxnak is.. Szerver ip címe 192.168.100.10
A Win7-es gép tudja pingelni az ubuntut, az ubuntu viszont nem tudja a Win7-et.[ Szerkesztve ]
<< Tananyagok: informatikaora.hu >> Lego technic 42139 eladó
-
Rimuru
veterán
Egy alkalmazás konténer megoldás (elszeparált namespace-ekben, stb fut az alkalmazás), manapság talán a legelterjedtebb, legfelkapottabb ilyen megoldás.
Van csomó (akár hivatalos is) elérhető konténer amivel kb 2 paraccsal fel lehet húzni mondjuk olyan szolgáltatásokat mint a nextcloud (nextcloud - docker hub)Vigyázat, csalok!
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Horgász topik
- Házimozi belépő szinten
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Samsung Galaxy S10 és S10+ duplateszt
- Külpolitika
- Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- Jövedelem
- Windows 11
- További aktív témák...
- Játékkulcsok a legjobb áron: Steam
- Védje meg számítógépét a vírusoktól!
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Karácsonyi akció: ESET termékek hivatalos forgalmazója / NOD32 / Internet Security / stb.
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest