-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
#70211840
törölt tag
Egy nagyon furcsa hibára futottam.
Arch Linux + Gnome DE (friss telepítés)Először az tűnt fel, hogy minden restart után a hangerő visszaáll ugyanabba az állapotba.
Ma azt vettem észre, hogy hiába állítok be az energiagazdálkodásnál bármit, amint ellépek egy másik menüpontra, majd vissza, már megint az alapállapot látható. Értelem szerűen azt is csinálja. (pl. power gomb -> sleep, pedig shutdown-t állítok be)
Saját home könyvtáramban minden saját tulajdonban van, de a biztonság kedvéért csináltam egy rekurzív chown-t.Mi okozhat ilyen problémát?
-
zoltanz
nagyúr
64 bites Windows mellé lehet 32 bites Linuxot telepíteni?
Köszi! -
-
nagyúr
válasz Kence Fice #85696 üzenetére
képernyőkép mentés legegyszerűbben:
Teljesen igazad van, egyébként minden asztali felületnek része a Képernyőkép készítő alkalmazás, ha néha nem is ugyanaz, általában a GTK alapú felületeknél kb azonos, a QT alapúaknál meg más, például Manjaro KDE-n Spectacle, de az alapok, mint látod, megegyeznek! Viszont ezek weboldal screenshot-ot nem készítenek, mint láttad az itt is szereplő screenshot pedig 3 oldalas volt!
Azt írtam, ami a grub által létrehozott menüben van.
Értem. De ezt megelőzően csak le kellett töltened a megfelelő lemezképet és gondolom a telepítés során is találkozhattál a disztró megnevezésével...hacsak nem vagy akkora magicman, hogy háttal ülve is tudsz telepíteni! Az tény, hogy már a rendszerbetöltő (GRUB2) nem mérethelyesen azonosítja a disztrók elnevezését.
Az viszont pozitívum, hogy már felfedezel dolgokat a disztróban!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Kence Fice
lelkes újonc
válasz ubyegon2 #85662 üzenetére
Azt írtam, ami a grub által létrehozott menüben van.
Részemről itt a pont.////////
képernyőkép mentés legegyszerűbben:
Ubuntu MATE-ban meg menüből "take screenshot" megnyitás után kiválaszthatod azt is, ha csak a képernyő egy kis részét akarod menteni, pixel-re megadhatod egérrel - és még a böngészőt se kell hozzá megnyitnod, beee.[ Szerkesztve ]
-
válasz #70211840 #85694 üzenetére
Nekem az egész egy Raid5 (5 winyóval), és egy X2-es AthlonII van alatta.
Az E350 grafikus felület nélkül talán jobb lett volna, de az meg kellett, mert olyan gép, hogy ha muszáj, oda tudjak ülni elé. Meg a rendszerbusz akkor is lassú maradt volna... Bekapcsolva úgysem sokat van (WOL-on ébred, ha kell), így a kis fogyasztás sem olyan fontos.Mutogatni való hater díszpinty
-
#70211840
törölt tag
Ja, az lesz, hogy fstab-ban megcsinálom a megosztást, a user könyvtárba lesz egy .smbcredentials fájl a user/pass/domain adatokkal és elég lesz egy "mount -a" amikor kell a cucc.
Nálam is nagyon régen E350 volt a NAS. Most is AMD, esetemben Kabini A4-5000. Viszont ez már elég erre, még úgy is, hogy a 4-ből 2 hdd mdadm raid1-el működik.
[ Szerkesztve ]
-
válasz #70211840 #85692 üzenetére
Aham! Ismerős, mert a gvfs az pl. egy Debianon nem alaptartozék.
De akkor csináld azt hogy felhúzod egy könyvtárba a megfelelő megosztást, és el is lehet felejteni.
A filekezhelős macera kényelmesebb, és nem is volt még, hogy lassú lett volna... Nekem akkor javult a sebesség, amikor a home szerver SSD-s laptop lett (nem egy routerre lógatott SSD), meg a NAS-ba rendes hardver került (az E350 nem volt elég)Mutogatni való hater díszpinty
-
#70211840
törölt tag
Oké, azt hiszem meg van a furcsaság oka.
Amikor valaki (én is) mondjuk nautilus-on keresztül csatlakozik a samba megsztáshoz, akkor az "gvfs-mount"-al történik. Ennek kényelmes a használata, user jogokkal is lehet vele dolgozni, de ez valamiért lassú. Nálam 55MB/s-60MB/s közötti tempóval megy.
Viszont próbából csináltam egy mount-ot a cifs-el parancssorból. Ezt rendszerindítás után már csak root joggal tudtam megtenni, de akár "mc"-vel, akár nautilus-al másolva 75MB/s-90MB/s tempót produkál.
Szóval egyértelműen nem mindegy, hogy mi a kliens, amivel próbálkozom.
-
-
válasz #70211840 #85686 üzenetére
Amúg kevésbé valószínű, hogy szerveroldali para, ha minden más jó. Kliens is van
Ugyanazt a gépet ha bebootolod egy Live Ubival, azzal se jó a sebesség?
"Azt mondják (régi) doksik, értelmetlen ezen érték fölé menni."
HDD esetén biztos jobb volt, de azóta már SSD vanMutogatni való hater díszpinty
-
#70211840
törölt tag
Az a helyzet, hogy nekem is sok éve be van lőve az smb.conf és szépen megy azóta.
Több kliens gép is használja a szervert. (laptopjaim, desktop gépem, rpi kliensek, satöbbi)
A probléma csak ezen a gépen/rendszeren van.példa:
A "socket options" résznél a "SO_SNDBUF" és "SO_RCVBUF" a javasol érték 64kB, pontosabban 65536 beállítás. Azt mondják (régi) doksik, értelmetlen ezen érték fölé menni.
Nos én ennek a dupláját használom évek óta, mert gyorsabb. Ki van tesztelve, a gyorsabb hdd-k szeretik.De akkor különösebb tapasztalatod nincs a jelenséggel kapcsolatban, ha jól értem.
Igen, akkor tapasztalat hiányában marad a gugli ...Kicsit érthetetlen, hogy win-en miért gyorsabb. Pontosabban, hogy linux-on miért lassabb.
Kizárásos alapon én az "Arch Linuxra/Desktop gépemre/ezen futó samba kliensre" tippelnék.[ Szerkesztve ]
-
-
#70211840
törölt tag
De ez szerver oldali beállítást jelent, igaz?
Csak mert ott eddig nem volt gondom. Vagy kliens oldalon is van valami opció? Esetleg, ha megosztom a szerverről az smb.conf tartalmát, akkor arra rá tudnál nézni, hogy mit lehetne optimalizálni?
Hátha van valami beállítás, amit a win szeret, de a linux client már nem. -
válasz #70211840 #85682 üzenetére
Akkor meg Samba felé kell menni... Azzal is szoktak macerák lenni.
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
#70211840
törölt tag
Szerettem volna rögtön írni egy korrekciót a hozzászólásom után, de a rendszer nem engedte sajnos.
Korábban megtehettem volna, de valahogy nem gondoltam rá, hogy ipref3-al mérjek egy lan sebességet.
Mint kiderült a LAN sebesség elméletben tökéletes. Valami más lesz a gond, amiért ugyanazon a gépen windows-ról gyorsabban tudok átmásolni a szerverre (linux) fájlokat samba-val, mint linux-ról.
(A forrás háttértár megfelelően gyors)
iperf3 eredmény:[ ID] Interval Transfer Bitrate Retr
[ 5] 0.00-60.00 sec 6.58 GBytes 942 Mbits/sec 0 sender
[ 5] 0.00-60.04 sec 6.57 GBytes 941 Mbits/sec receiver -
-
válasz growler #85667 üzenetére
? A sokat emlegetett T400-as tartalék gépem is van annyi, azon szépen megy a Debian. Épp' Cinnamonnal. Nem kapkod, meg FullHD már éppenhogycsak, de lejátssza.
@vasszarvas : Windows parancssorból hálózati meghajtóként felhúzva az a megosztás jó? Meg ha a megosztás címét írod be egy mezei Intézőbe, az mit mond? (Mert hátha a Double Commander ad más hibaüzenetet, mint a Windows adna.)
Erre az üzenetre olyanokat láttam Google-n, hogy pl. a Windows még azt hiszi, hogy kapcsolódva van a régi géphezMeg egy sima net use kimenete is érdekes lenne a Windowson.
Illetve a szokásos, hogy pl. minden rendben a megosztással? Jók-e a jogai, stb., tehát az a user amin a Samba fut, bele tud-e menni...
@ProtMonster : Elvileg erre van nyitva bugreport is, ha jól értem így hajnali fél hatkor, az energiagazdálkodás miatt lassú. Meg ezt nézd meg, ha minden igaz, adott ki a ReálTek drivert.
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Na megjött a SteamDeck-em. Zseniális cucc. Steam + KDE. Akinek van pénze lóvéra, az ajándékozza meg magát vele, Linux buziknak kötelező cucc.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
#70211840
törölt tag
Urak.
Egy gyors kérdésem volna. (Arch Linux)
A gépemben 2db LAN van, de mindegyik ugyanazt a kernel drivert (r8169) használja.
Feltűnt, hogy közel fele sebességen tudom a local hálón lévő gépemre samba-val átlapátolni a fájlokat, mint win10 alatt. Ez 200-500GB esetén már számottevő plusz idő.
Van ezzel a driverrel valami gond? Lehetne esetleg cserélni?lspci -v
05:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 15)
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Device 7c91
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 37, IOMMU group 15
I/O ports at e000 [size=256]
Memory at fc304000 (64-bit, non-prefetchable) [size=4K]
Memory at fc300000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
Capabilities: <access denied>
Kernel driver in use: r8169
Kernel modules: r8169
2a:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8125 2.5GbE Controller (rev 04)
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Device 7c91
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 39, IOMMU group 15
I/O ports at d000 [size=256]
Memory at fc200000 (64-bit, non-prefetchable) [size=64K]
Memory at fc210000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
Capabilities: <access denied>
Kernel driver in use: r8169
Kernel modules: r8169
-
-
csixy
addikt
válasz Kence Fice #85660 üzenetére
Na akkor értsd meg így.
( Ez a Megjegyzés itt a zárójelben már nem neked van célozva. Ennyit az IrfanViewról )
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
vasszarvas
tag
Sziasztok,
Már vagy 3 éve gond nélkül ment a letöltögetés egy linux mint-es gépen. Most észrevettem, hogy áll a seedelés a böngészős felületen, (a windowsban egy másik gépen) és a linux gép újraindítás után már nem bootolt be. Gondoltam itt az ideje egy újabb cinnamon verzió feltelepítésének. Fel is tettem a linuxmint-20.3-cinnamon-64bit-es verzióját. Megosztottam szerintem a "filmek" mappát ahová a letöltés megy, beállítottam a távoli elérést a qbittorrentben, és látom a windows-os gépemen a webes felületen a linuxos mappát (filmek) amiben a letöltéstek vannak, tudok letölteni, seedelek stb, ez a része rendben. Azonban a fájlböngészőben nem tudom megnyitni, betallózni a linuxos filmek mappát, pedig szerintem megosztottam, és a routerre kötött médialejátszó sem látja mint megosztás, eddig onnan, a médialejátszón a megosztott mappából néztük a filmeket. A fájlkezelőm ezt írja, mikor a hálózaton szeretném betallózni a linuxon lévő "filmek" mappát: " Ezzel a távoli számítógéppel jelenleg több kapcsolat nem létesíthető, mivel már létrejött annyi kapcsolat, amennyit az fogadni tud".
Segítséget kérek, még azt sem tudom melyik gépen lehet a hiba. Rosszul osztottam meg a mappát, vagy a windowsban valamiért nem tudom megnézni a megosztott könyvtárat, mi lehet? Találkozott már valaki ezzel a problémával?"A tapasztalat sikertelenségek sorozata"
-
Warton
őstag
válasz growler #85667 üzenetére
Plazmából indítom az XFCE-t és a Gnome-ot egyszerre és Ctrl + Alt + Del kombinációval váltogatok közöttük, csak, hogy őrizzem a régi hagyományokat.
Amúgy meg, egész jól:
Az igen erőforrásigényes neofetch parancstól kicsit kilőtt a proci...Kompromisszummentes linux gaming.
-
tordaitibi
veterán
válasz Kence Fice #85660 üzenetére
De nehéz fejed van Még mindig nem.
Vannak Linux változatok. Kismillió, Mint, Ubuntu, Debian, Manjaro stb.
Ezek az alapok.
És ezekre tehetsz skint, felhasználói felületet, na EZEK a felületek a Mate, KDE, Cinnamon, Xfce, LXQt, Gnome, stbstb.
Van egy telefonod. Android 8 van rajta aminek a kódneve Oreo.
EZ az alaprendszer a Linux Mintbe a Mint21 Vanessa nevű.
Te erre az Android 8 Oreo rendszerre tehetsz más felhasználói felületet, skint, témát, asztali környezetet. Pl. Black, Fusion, Mohikan stb.
Attól az még Android 8 marad. Csak amit látsz, az változik meg, alatta az OS ugyanaz marad.
Windowson ez ismeretlen, talán ezért nehezen emészthető. Ott csak pár alap skinezés lehetséges de komplett felhasználói felületet nem tudsz cserélni mert nem létezik rá csak a gyári felület.
Menjen már bele a fejedbe! -
nagyúr
Azok pont szabvány alkatrészek. 2018-ban T61-hez még kb. új alaplapot kaptam. Kijelző, billzet, zsanér, stb. is szokott lenni.
Jó is, hogy említed, Dell Precision M4700-hoz múlt évben találtam billentyűzetet tapipaddal, lassan kéne vennem egyet, mert le lett tesztelve egy csupor borral a gép és valóban nem engedi át a folyadékot a billentyűzet, de az alu alapzata a savas kémhatástól kicsit oxidálódhatott, nem az igazi így. Mondjuk ehhez eléggé szét kéne szedni, nem biztos, hogy ez nekem való művelet!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Kence Fice #85660 üzenetére
Linkeltem neked a Linux Mint hivatalos letöltőoldalát, nem volt elég, beraktam a hivatalos letöltőoldal vonatkozó screenshot-ját, ott a 3. oszlopban egymás alatt van a három különböző DE és az előtte lévő oszlopban a Mint 21 kódneve. Mi van azon szerinted összekutyulva?
Ha rákattintasz mondjuk a Mate szóra, akkor ezt látod, ahol szerintem minden szerepel és összekutyulva max a fejedben lehet ez az egész, bár annyira azért nem tűnik bonyolultnak....
Ha további nehézségeid támadnának, csak szólj, szívesen segítek!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Warton
őstag
válasz Kence Fice #85653 üzenetére
Én 13 éves gépeken használom a Manjarot. A 20 éves Athlonjaimat sajna már selejteztem, azokon nem tudom kipróbálni. szerk.: Amúgy menő lenne.
[ Szerkesztve ]
Kompromisszummentes linux gaming.
-
Kence Fice
lelkes újonc
-
válasz Kence Fice #85653 üzenetére
Desktop Environment=DE
Az asztali környezet lehet mate, Cinnamon, KDE, XFCE, LXDE, Phosh, meg rakás egyéb. Ezzel ahogy @tordaitibi is írja, nem csak a külső változik, de a grafikus felület működése is. Alatta az oprendszer nem, az marad a Mint megfelelő női nevű változata.
(Windowsoknak buildszuáma van, meg néha neve is, pl. a 95 volt asszem a Chicago .)Mutogatni való hater díszpinty
-
válasz ubyegon2 #85649 üzenetére
"Jó párszor cseréltem már RAM-ot és SSD-t is bennük, pillanatok alatt megvolt, pedig nagyon nem szeretek gépeket szerelgetni. "
Azok pont szabvány alkatrészek. 2018-ban T61-hez még kb. új alaplapot kaptam. Kijelző, billzet, zsanér, stb. is szokott lenni.@tordaitibi : "Valahogy énnekem mindig azok piszkálása hoz eredményt amitől óva intik a felhasználót."
Ezektől nem azért intenek óva, mert olyan veszélyes, hanem mert a hozzá nem értő könnyen hazavágja a rendszert. Meg a grub.cfg vagy 10 éve autogenerált, tehát egyszerűen nem azt kell mókolni. Persze ha kell, akkor lehet (A *nix egy "ezt akartad, hát nesze" rendszer )Mutogatni való hater díszpinty
-
tordaitibi
veterán
válasz Kence Fice #85653 üzenetére
Nem, nagyon nem érted. mindjárt elmagyarázom.
Pl.
A Mint verziókat illetik női nevekkel. Pl.
Linux Mint 19.2=Tina
Linux Mint 20=Ulyana
Linux Munt 21=Vanessa.Ezek, és szinte az összes Linux verzió, elérhető különféle Desktop Edition, azaz Asztali kiadás, változat, asztalkezelő, így fordítanám le neked.
És ennek a kettőnek abszolút semmi de semmi köze nincs egymáshoz.
A Vanessa lehet Mate, KDE, Xfce, Cinnamon asztalkezelővel,( és még van sok) azaz DesktopEditionnal. Attól még Linux Mint 21, Vanessa marad.
Legjobban az Android témázásához tudnám hasonlítani, a felület, kinézet és még kismillió dolog változik meg. de alatta az OS ugyanaz.[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Kence Fice #85653 üzenetére
Jelenleg még nem lenne érdemes vitáznunk a Linux Mint elnevezéséről. Sem.
úgyhogy ez megint a egy linuxos hülyeség , hogy miért Vanessa-t ír és nem MATE-t
Linuxos hülyeség? Mi? Az, hogy nézel, de nem látsz? Ne haragudj, de mi abban a Linuxos hülyeség, ha nem érted meg, amit magyarázok? Linux Mint a disztró, a számozásnak van elnevezése is és magára a Mint-re ráhúznak egy asztali felületet, ezek neve Cinnamon, Mate és XFCE. Egyszóval a Linux Mint 21 Cinnamon és Linux Mint 21 Mate egyaránt Vanessa néven fut.
Linkeltem ugyan, de látom ez kevés volt, így nézegesd a screenshotot a linkből, nem tudom hol láttad, hogy a Mate helyett Vanessa-t írnak, de javaslom a hivatalos oldalt, ahol ez van:
Elég szellős maga a táblázat, gondolom látod, miről beszélek!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Kence Fice
lelkes újonc
válasz ubyegon2 #85632 üzenetére
Megnéztem, az egyik a Cinnamon, a másik a MATE, az utóbbira azt írja, hogy Vanessa, úgyhogy ez megint a egy linuxos hülyeség , hogy miért Vanessa-t ír és nem MATE-t, és ki lehet röhögni azokat, akik elhiszik, hogy amit írnak, az a valóság.
Mellékesen azt javaslom, hogy ha valaki a jövőben kérdezi, hogy régebbi gépre milyen linuxot telepítsen, akkor a Mint-et lehet ajánlani, azokból a legújabbak is települtek, míg pl. Ubuntu-ból a 18-as is hw hibát jelzett, ahogy a Manjaro is.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz tordaitibi #85650 üzenetére
átírtam azt a gfxterminált a grub.cfg-be 10 másodpercre, reboot és most 10 másodperc a késletetés. Az első update-grub-ig gondolom.
Ha erre gondolsz, ezt láttam, de ez ugye ideiglenes megoldás.
Én a helyedben rácuppannék a dolgogra, mert csak lesz egy update-grub nemsokára.
(#85651) growler
Hát ugye a Deepin is elég mítikus valami, ez tény.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
tordaitibi
veterán
válasz ubyegon2 #85649 üzenetére
Leírtam nemrég, teljesen jól megoldottam grub.cfg szerkesztéssel.
Mivel az etc/deafult/grub szerkesztése+update-grub nem hozott eredményt.
Valahogy énnekem mindig azok piszkálása hoz eredményt amitől óva intik a felhasználót.
fstab, grub.cfg ilyesmi
ennek előnye hogy ezeknek a fájloknak egészen jó megismertem a mit-miért-hova írunk bele' logikáját. -
nagyúr
válasz tordaitibi #85647 üzenetére
Ez a minap előkerült problémád hogyan áll? Nem próbáltad ezt a nagyszerű javaslatot?
(#85646) hcl
A használt üzleti gép előnye, hogy 10 év után is van hozzá alkatrész... és annyi idősen még használható is.
Jó párszor cseréltem már RAM-ot és SSD-t is bennük, pillanatok alatt megvolt, pedig nagyon nem szeretek gépeket szerelgetni.
(#85648) growler
Linglong...atyaég, nagyon szép kínai hangzású neve van! Ja persze, most nézem jobban...
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
growler
őstag
válasz tordaitibi #85647 üzenetére
Jön a Linglong ! Ez lesz majd az igazi. [link]
-
tordaitibi
veterán
Ez így nagyon jó is lenne, az OS nem lenne teleszemetelve az appok függőségeivel. Tényleg csak mint futtatókörnyezet szerepelne a buliba.
Csak én személy szerint azért utálom a konténeres megoldásokat, köztük a snap meg a flatpak mert durván le vannak korlátozva a kis homokózójukba.
(olvastam hogy ennek ellenére simán kitör a sandboxból ha avatott kishackerek erre buzdítják)
Eddig pár ilyet próbáltam ki, katasztrófa, pl. a flatpakos Viber nem lát ki a home könyvtárból, így nem lehet sehonnan máshonnan fájlt csatolni. Se másodpartícióról se másod lemezekről.
Így meg használhatatlan.
A többi is hasonló.
Igen tudom, vannak megoldások hogy kicsit tágítsunk a látókörön de a fene akar még terminálba bűvészkedni hogy valamennyire hasznáélható legyen.
Inkább akkor a portable, illetve appimage de ott meg a frissítések, a naprakész állapot ami erősen kérdéses. -
válasz tordaitibi #85642 üzenetére
De rendes desktop cucc
@ubyegon2 : A használt üzleti gép előnye, hogy 10 év után is van hozzá alkatrész... és annyi idősen még használható is.
Flatpak , snap és társai elmehetnek a sunyiba az erőforrás- és helyzabálásukkal együtt. Ha két olyan alkalmazás kell, aminek ugyanaz a binárisa, akkor leteszed két külön könyvtárba portable formában... Firefox-szal simán csináltuk.
Meg rendesen le kéne kezelni a kompatibilitást, azaz ha egy csomagból van fent újabb, azzal menjenek a régebbit használó cuccok.Az Electron is tök jó, mert érintőképernyős cuccokon sok sikert ...
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
nagyúr
válasz tordaitibi #85640 üzenetére
Mindig ezzel jöttök hogy extra hardverkombináció.
Ööö...hát ugye ezeket mind Te tártad elénk hosszú évek alatt és ketten csixy komámmal ti vagytok, akik igen különleges eszközöket alkottok mindenféle barkácsgépek segítségével! Az meg, hogy a csillagok aktuális állása szerint összejöhet ezekből valami máködő kombó, külön cseresznye.
Én csak erősen praktikus okokból lettem használtüzleti notikedvelő, Nehéz ennél jobbat kitalálni, ha jönni-menni kell és adott lokációban gépet használni, ja és ezek már használhatóak abban a formában, amiben a gyár kiadta! Ez sem mellékes. Nyilván fontos, hogy ahová települtem velük, adott volt a hálózati áram.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
#70211840
törölt tag
Ilyesmi problémába még nem futottam bele, de már magam is sokat gondolkodtam, hogy mi van olyankor, ha a user kettő vagy több olyan programot telepítene, amiben ugyanolyan nevű bin fájl van és mindegyik ugye a /usr/bin alá kerülne.
Ettől függetlenül valahogy jobban szeretem a nem zárt megoldást (flatpak, appimage, etc)
Természetesen van kivétel, de azokkal főleg szerveren találkozom és docker-el oldom meg. -
Ueda
senior tag
A hagyományos Linux-csomagolás nem alkalmas a modern alkalmazásokhoz [vélemény]
https://news.itsfoss.com/traditional-packaging-modern-applications/OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444
-
válasz tordaitibi #85640 üzenetére
Hát... azért az a cucc is meredek, amit legutóbb vettél
Normális desktop alkatrész pl. az asztali fűtőborda?Mutogatni való hater díszpinty
-
tordaitibi
veterán
válasz ubyegon2 #85639 üzenetére
jóuram, én miniPC buzi, Te meg üzleti lapos kedvelő vagy.
Nincs ezzel semmi gond, természetes hogy valahol ha nem is demagóg módon de mindenki a saját lovát dícséri.
Megfér a kettő békésen egymás mellett.
Mindig ezzel jöttök hogy extra hardverkombináció.
Egyetlenegy ilyen gépem volt, egy Z8350 alapú, eredetilg Androidos mini kütyü, abban tényleg voltak érdekes alkatrészek.
De a másik 4 eddigi gépem teljesen normális desktop/mobil platform elemekből építkezik, vagyis ezt sem lehet mindig a fejemhez vágni mert nem igaz.
Nemrég dobtam be ide lshw meg egy lspci kimenetet.
Teljesen szabványos hadverelemekből áll, és teljesíti a szabványos api-kat is, erre nincs ékesebb bizonyíték hogy egy ezeréves Ubuntu18.04 hibátlanul hibernál. Ahhoz azért kell egy pár apróság.
Curioso ignorálva.
Mégegyszer meg ne halljam! -
nagyúr
válasz tordaitibi #85638 üzenetére
Nálad. Nekem eddig 5 pc-ből csak kettőn.
Ez éppen nálam OK, mostanában minden megy KDE alatt, de eddig nem volt ez így*, pedig az én gépeim nem olyan curioso szerkezetek, mint a tieid, mindig tömegkomponensekből álló, de azért jó és megbízható gépeket használok. Ez az egyik titok, esetedben meg a barkácsolási vágy a titok, ugye utóbbi nem jár kézenfogva a stabil és eccerű működéssel, ill mégis, csak annak milliónyi üzemóra belefeccölt idő az ára.
*iwlwifi beta csomag átok, vsync-kompozitálási gondok,
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Warton #85636 üzenetére
Ez is kb. olyan nitpick, mint amikor emberek azon flexelnek, hogy 23,5 MB-t tal kevesebbet fogyaszt az XY DE a másikhoz képest.
Dehogy, ez nem olyan, mert az marhaság! Egyszerűen az van, hogy ha 8 éve ugyanazt a disztrót ugyanazon DE-vel használja valaki, akkor idegesítő számára, ha egy másikat próbál beállítgatni. És tényleg az volt, hogy állítgattam és néztem, hogy most akkor változott ez vagy nem....erre leesett ilyenkor, hogy van még egy külön gomb, amit meg kell nyomni....Egyébként ha beállítgatnám, ugyanúgy ellennék vele, mint a Cinnamonos felülettel, mivel szinte tök ugyanaz kinézetre, kezelésre, egyiknél sem rakok fel semmi extra appokat, Mint Cinnamonnál most az új telepítéskor kb 2 percet kellett állítgatással szöszmötölnöm, fontok beállítása meg sötét téma, háttércsere és kész.
How To Make Your KDE Plasma Desktop Look Aesthetic
Sebaj, ha KDE használatra kényszerülök, majd ebből a videóból kitanulom, hogyan lehet szépítgetni, beállítgatni!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Warton
őstag
válasz ubyegon2 #85635 üzenetére
Ez is kb. olyan nitpick, mint amikor emberek azon flexelnek, hogy 23,5 MB-t tal kevesebbet fogyaszt az XY DE a másikhoz képest.
Gondolom minden áldott órában 15-ször végigtologatod az összes csúszkát a beállításokban. Na akkor valóban idegesítő lehet. Sőt, kérhetne jelszót is, ha a fényerősség csúszkát 54%-ról 67%-ra szeretnéd emelni.
Kompromisszummentes linux gaming.
-
nagyúr
válasz tordaitibi #85634 üzenetére
& (#85633) Warton
A
fényerőszabályozás
csak példa volt, erre épp írtam is, hogy a kétujjas tapipad KDE-n is működik(gondolom ugyanígy a középső egérgomb is), szóval nem kell semmi extra ehhez, viszont általánosságban idegesítő, hogy minden egyes beállításnál rá kell nyomni az alkalmazás gombra. Persze nyilván elkényelmesedtem, mert a Cinnamon elkényeztetett, ott minden váltó opció azonnal végrehajtódik, nincs is alkalmazás gomb. Mert minek is, 21. századi asztali felületekről beszélünk! Nem? De! Az már külön vicces, hogy ha valami beállítás csúszkával van megoldva, ott sem változik semmi, csak egy külön gomb lenyomásával...na ne vicceljünk már!KDE Brighty panel kisalkalmazás
Ez sem kell, mivel működik az Energiabeállítások panelappon görgetve is! KDE-n is próbáltam, ugyanúgy megy, mint Cinnamonon.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
tordaitibi
veterán
válasz ubyegon2 #85520 üzenetére
"alapból is utáltam, hogy nincs interaktív beállítási mód, Cinnamonnál már óvodás korom óta van ilyen"
mármint fényerőszabályzás?
Mai ajánlatom a KDE Brighty panel kisalkalmazás, arra ráállva az egérgörgővel és görgetve, nulla-100% között változtatható a fényerő.
Ennél kényelmesebbet nehezen képzelek el.
Gyorsgombozható is.
És természetesen a nagyágyú, a DDCControl.
Ez natívan a monitort szabályozza, az előző csak a gammával tökörészik.
A ddccontrol a kijelző backlight ledeket vezérli, ddc/ci protokollon, ezenkívül a kontraszt, RGB, a bekapcsolási led állapota állítható, megadhatók profilok, és természetesen bármelyik gyorsgombozható, van GUI is.
Amelyik lapitopin nem megy sehogysem a gyári FNkombó, ezt melegen ajánlom. -
nagyúr
válasz Kence Fice #85620 üzenetére
A végén kettő maradt meg, mindkettő Linux Mint, az egyik a Vanessa, a másik a Cinnamon
Bocs, nem kinevetlek, csak vicces volt így látni, de nem vagy még ezekkel annyira tisztában!
A Linux Mint 21 Cinnamon az egy disztró, nem kettő, a Vanessa a 21 elnevezése, mivel a Mint-nél minden verziónak adnak egy női nevet is. Az élő verziók kódnevei itt is láthatóak.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz tordaitibi #85616 üzenetére
Valamit mindig elbarkácsolsz azon a jó kis kínai csodán!
terminal_output gfxterm
if [ "${recordfail}" = 0 ] ; then
set timeout=10Próbáld ki ezt, a nulla lenne lényeges, de gondolom megnyugszol, ha a 30/10-es átállítást is megcsinálod!
No de ha mégsem változik semmi, akkor legalább el tudsz bogarászni kicsit a dologgal, mert jön az, amit ez a fejezet taglal:
Last Boot Failed or Boot into Recovery Mode
Fórumtárs ötlete, nem enyém...
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
-
#70211840
törölt tag
Az egyik gépemen frissen telepítettem az imént az Arch Linux-ot.
A Gnome telepítése közben megkérdezte, hogy "jack2" vagy "pipewire-jack" legyen feltelepítve. A "jack2"-t választottam, mert az volt a default. Viszont elbizonytalanodtam. Biztosan ezt kellett volna választanom? -
válasz I02S3F #85626 üzenetére
Live rendszer, és akkor az gendersemleges
@onkelz : Dugj be valamit, próbáld meg mountolni.
Utána mondd neki terminálban, hogy dmesg, és a kimenetet (esetleg csak a végét) másold ide. Az a kernel által adott üzeneteket tartalmazza, és valószínűleg ott lesz, mi kínja.Mutogatni való hater díszpinty
-
nagyúr
-
onkelz
aktív tag
Azt mi okozhatja, hogy egyik napról a màsikra egyszer csak egy usb eszközt sem mounrtol a gép?Se pendrive, se hdd, amik elötte reccenés nélkül müködtek.(deb11)A gépen van W10 is, ott minden oké.
-
válasz tordaitibi #85616 üzenetére
Azám, ez az első Grub update-ig marad meg. Az update-grub nem mond semmit? Ha bármi mást állítasz a defaulton, akkor az lementődik? (Pl. kiveszed a quiet splash-t?)
@velizare : Mountolt partisünön nem lehet fsck-zni (azaz lehet, de sok jóra ne számíts ). Amikor már fut valami, akkor a / mountolva lesz.
Bootolj valami egyéb dologról (Live CD) és fsck onnan. Nem szép, de egyszerű megoldás (Mondjuk nem is láttam még ilyet, hogy Grub-ból fsck.)[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
I02S3F
addikt
-
Kence Fice
lelkes újonc
válasz Warton #85257 üzenetére
Köszönöm a javaslatokat, féltucatnyit próbáltam, sajnos több - a Manjaro is - hw probléma miatt azt írta, hogy telepíthető, de nem fog teljes mértékben működni, inkább nem telepítettem.
A végén kettő maradt meg, mindkettő Linux Mint, az egyik a Vanessa, a másik a Cinnamon, most kezdek ismerkedni velük, mit tudnak, mi az érdemi különbség közöttük.
-
nagyúr
ubuntu grub menüből nem fut le az fsck, mert nincs fent rcS. de ha boot után, parancssorból indítom, nincs ilyen nyűgje, csak ott nem tudom a root partíción futtatni. ötlet?
Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.
-
tordaitibi
veterán
T. tagok,
lelkendezve újságoltam hogy milyen szuperül megy a sleep és a hibernálás.
Ezzel semmi gond de azóta 30 másodperc lett a grub timeout, azaz ennyit vár hogy elindítsa bármelyik rendezert.
A grub beállítás /etc/default/grub 10 másodperc, többször volt update-grub de tojik rá.GRUB_TIMEOUT=10
A boot/grub/grub.cfg-be is 10 van.terminal_output gfxterm
if [ "${recordfail}" = 1 ] ; then
set timeout=30
else
if [ x$feature_timeout_style = xy ] ; then
set timeout_style=hidden
set timeout=10
# Fallback hidden-timeout code in case the timeout_style feature is
# unavailable.
elif sleep --interruptible 10 ; then
A terminal_output gfxtherm az gondolom nem ez, ott van alatta a set timeout=10 vagyis ez is jó.
Ilyenkor mit kellene még tennem hogy ne fél percig várakozzon? Tudom megnyomom az entert de miért nem reagál a beállított 10 másodpercre?
Szerkesztve,
átírtam azt a gfxterminált a grub.cfg-be 10 másodpercre, reboot és most 10 másodperc a késletetés. Az első update-grub-ig gondolom.[ Szerkesztve ]
-
Amúgy minap feltettem egy text only 64bit Debilt hogy a Phosh felület teszteljem... 5-6GB volt a max. (Amikor már fent volt gyak. egy komplett Gnome mert annyi függőséget rántott le )
Mondjuk a Phosh nem lett volna rossz, de külön telepítve pont olyan bosszantó bugok jönnek, mint bármin, amit kézzel tesz fel az ember.Mutogatni való hater díszpinty
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #85613 üzenetére
Igen a nejem döglődő 10 éves acer gépén lett USB-re feltolva UEFI-ben. Annak már szétszaggatta a bé nejem a fedlaprögzítését a bal zsanérja környékén.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
-
válasz tordaitibi #85608 üzenetére
Étem én, de egy rendes T-s Lenovoban is minden Intel, meg a proci sem egy ennyire energiatakarékosságra kihegyezett valami, szóval ha kell, ott erő is van Mindegy is, mert a te cuccaid, csak felvetettem egy alternatívát.
Mutogatni való hater díszpinty
-
tordaitibi
veterán
tibi@TibiXubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Device 31f0 (rev 06)
00:00.1 Signal processing controller: Intel Corporation Device 318c (rev 06)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 3185 (rev 06)
00:0e.0 Audio device: Intel Corporation Device 3198 (rev 06)
00:0f.0 Communication controller: Intel Corporation Device 319a (rev 06)
00:12.0 SATA controller: Intel Corporation Device 31e3 (rev 06)
00:13.0 PCI bridge: Intel Corporation Device 31d8 (rev f6)
00:13.1 PCI bridge: Intel Corporation Device 31d9 (rev f6)
00:15.0 USB controller: Intel Corporation Device 31a8 (rev 06)
00:1c.0 SD Host controller: Intel Corporation Device 31cc (rev 06)
00:1e.0 SD Host controller: Intel Corporation Device 31d0 (rev 06)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Device 31e8 (rev 06)
00:1f.1 SMBus: Intel Corporation Device 31d4 (rev 06)
01:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless 3165 (rev 91)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 15)
cpu product: Intel(R) Celeron(R) J4125 CPU @ 2.00GHz
vendor: Intel Corp.
physical id: 1
bus info: cpu@0
size: 2573MHz
capacity: 2700MHz
width: 64 bits
Tényleg befejezem az offot de nem annyira hulladék ez kis gép. Minden Intel benne, csak a gigabit LAN Realtek.
És nem ál-usb perifériák hanem pci.[ Szerkesztve ]
-
válasz tordaitibi #85606 üzenetére
Olvastam Szép, csak igazából ugyanezt tudja egy laptop is (illetve erősebb is), és maceramentesebb
Mutogatni való hater díszpinty
-
tordaitibi
veterán
Szerintem olyan lapos nincs a földön aminek az enyémnél "rendesebb" hűtése lenne 3x akkora a borda mint a gép maga.
Ez tesztüzem, azért nem így néz ki véglegesen.
Imádok ezekkel hobbizni, megy az idő is, egy lapost meg bemegyek, megveszem, szép is, egybe is van... Ááá semmi sikerélmény.
Élesbe a 22" fhd LG moncsi hátulján, eddig az összes "legrondább" vigaszdíjat elhoztam a kombóval a versenyekről
Mutassak képet a gépből 2 cntire kilógó 2280-as m2 ssd-ről? Az az igazán kokány! -
válasz tordaitibi #85604 üzenetére
22"-os telefon?!
Amúgy OK, egyedi felhasználói szokások, de még akkor is jobban jársz, ha nemlaptopként használod. Ezek helyett a kínai borzalmak helyett mindenképpen jobb szerintem (Nem utolsósorban bővíthető, rendes hűtése van, ilyesmik...)
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
tordaitibi
veterán
Laptop valahogy mindig kimaradt. 22 éve pc-zek és soha nem volt laposom, nekem nem jön be.
Az igaz hogy kompakt de mást nem látok benne.
Mindig is odavoltam a mini pc-kért, 15 éve is már egy Atom-Ion mini ITX-es kis dobozkát használtam.
Most meg hogy romlik a szemem, 22 col alatt sajnos számomra nincs élet. 22colos lapos, az igen ritka állatfajta.
Minden melóhelyemen van íróasztal, több is, rádobom az all-in-one-t és kész.
Van vezetéknélküli bill, egér, hanyattdobva magam egy fotelba/székbe, ezeket használom, vagyis a lapos nekem kicsi, unprakikus.
Soha nem vágytam ágyba hanyatfekve laptopozni, arra ott a tab, telefon.
Vitán felül áll hogy sokkalta unpraktikusabb egy ilyen összelapátolt allinone a monitor hátulján fityegő tartozékokkal, nem igazán könnyen hordozható de mindenhova kocsival megyek, Uby már tudja hogy a sertéstelepen is ezzel nyomom Az autó meg elviszi. -
válasz tordaitibi #85602 üzenetére
Aham! Na az már más De ilyen mini desktop helyett akkor már jobb egy lapos, mert van akku, és saját kijelző+billzet. Sokoldalúbb, teljesítményben is jobb, és rendes hardver van benne...
Én is ezért váltottam a fő gépet laptopra, mert semmi olyat nem csinálok, amihez kell egy asztali, de az tök jó, hogy tudom vinni.
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
tordaitibi
veterán
Én hurcolászom a gépet. Mivel desktop, mégha mini is, nincs akku.
Most fedeztem fel, KDE kartárs mióta megy a hibernálás, felajánlja a hibrid alvást is.
Ez nagyon szupi, ez a legjobb.
Akármikor elalszik, ha mennem kell nem kell felébreszteni és/vagy leállítani/hibernálni.
Ez így áramszünet és hülyegyerekbiztos.[ Szerkesztve ]
-
válasz tordaitibi #85600 üzenetére
Amúgy SSD esetén a hibernálás nem annyira jó dolog, mert feleslegesen eszi az írási keretet. Nekem pl. mindig jobban bejött az alvás, főleg, hogy a hibernálás sokkal hosszabb, és még a gatya akkus laptopok is sokáig mennek alvásban.
Mutogatni való hater díszpinty
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Allegro vélemények - tapasztalatok
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Kávé kezdőknek - amatőr koffeinisták anonim klubja
- DIGI Mobil
- Mikrotik routerek
- Drive! - Az utolsó gurulás idén a Quadrifoglio-val
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Digitális Állampolgárság Program
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- EA Sports WRC '23
- További aktív témák...
- Indiana Jones and the Great Circle - Digital Premium Edition - beváltás: 2025.1.30 - RTX 40XX
- Védje meg számítógépét a vírusoktól!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- AKCIÓ! Microsoft szoftverek, vírusírtó szoftverek, egyéb szoftverek széles választéka!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Retail kulcsok 999 Ft-tól Windows 10/11, Office 2024/21/19 és egyéb szoftverkulcsok
- Windows 7 Home Premium, Pro, Ultimate és Windows 8, 8.1 Pro licenckulcsok 64, 32 bit - MEGA Akciók!
- Win11/win10/Office Kulcsok 15 percen belül!
- COD MW2, COD 2019, COD COLD WAR eladó.
- Surfshark Starter VPN 3 hónap / Végtelen eszköz / Előfizetés hosszabbításra is alkalnas Kupon
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest