-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
cigam
titán
válasz
swoody #84299 üzenetére
Puppi linux itt rengeteg "verziót" találsz belőle. Mind magyar, és mindegyik egy kicsit más.
Pl. 64bites puli, 32bites puli
De megpróbálkozhatsz antix-al is. Ugyanakkor a Linux sem csodaszer, hogy új erőt adjon a mai WEBoldalak megjelenítésére. Ezt a gépet érdemei elismerése mellett el kell engedni. -
swoody
senior tag
Sziasztok!
Abban kérhetnék segítséget, hogy adott egy intel celeron 4-es gép, 4gb rammal.
Szeretnék rá egy linux-ot, ami nem annyira erőforrás igényes, magyar és szinte csak netezésre lenne használva. Idősebb embernek lenne így nem probléma az egyszerű gui-s felület vagy ez minden linuxnál adott azt nem tudom.Köszike a segítséget.
-
cigam
titán
válasz
Lasersailing #84297 üzenetére
Csak kíváncsiságképpen: Sikerült beazonosítani a zsarolóvírust ill. volt hozzá visszafejtő?
-
Lasersailing
senior tag
Nem tudni biztosan, de valószínűleg nem is itthon kaptuk be, hanem vmelyik külföldi leányvállalat. Igazából nem akarom kideríteni (úgysem tudnám), csak annyit akarok, hogy tudjunk valahogyan nyomonkövetést csinálni a gyártáshoz, amíg megoldják akiknek ez a dolguk. (ill. az lett volna, hogy ne fordulhasson elő ilyen...).
Mégegyszer köszönök mindenkinek minden infót! -
cigam
titán
válasz
Lasersailing #84295 üzenetére
Nem feltétlen az internet felöl kaptátok be. Kolléga beviszi pendrive-on a kedvenc programjait ... De olvastam már olyat is, hogy a fejlesztőkörnyezeten keresztül érkezett az áldás. Plusz elég régi modell, de most áprilisban is kiadtak hozzá BIOS frissítést, ami biztonsági hibát javít. Ha már újra lesz húzva, előtte a BIOS-át is frissítsd.
A nagy kérdés, hogy a Windows telepítő látni fogja-e a háttértárat
-
Lasersailing
senior tag
válasz
sh4d0w #84294 üzenetére
Szerintem azon dolgoznak kint, de nincs információ. Annyit tudok, hogy külső szakértő csapatot bevontak.
Amit most kiépítünk azon tuti nem fogjuk ismét benyelni, mert csak lokális hálózat lesz, internet kapcsolat nélkül. Csak azt kell elérjük, hogy induláskor tiszta gepeink legyenek.
(Nyilván utólag át kell majd mentünk adatokat, de azzal majd IT foglalkozik mikor már tudják, hogy mi történt. Most a cél az hogy tudjunk gyártani és nyomonkövetés meg legyen oldva, amíg IT megoldja a rendes gépeken)
-
sh4d0w
félisten
válasz
Lasersailing #84286 üzenetére
Tudjátok már, hogyan nyeltétek be a ransomware-t, vagy egy friss Windows-on ismét meg fog történni?
-
válasz
Lasersailing #84292 üzenetére
Wines géppel felmésza Microsoft olfalára, rákeresel MCT ( Media Creation Tool), az a legfrissebb ISO-t rátolja egy pendrájvra ami a gépbe van dugva.
Ennél vírusmntesebbet nem tudok elképzelni.
Az aktiválás lehetetlen netkapcsolat nélkül vagyis 1x mindenképp ki kell engedni a netre a gépeket. Illetve lehet valahogyn de ezt én nem tudom hogy. -
Lasersailing
senior tag
A gép típusa dell optiplex 4050 (szám bizonytalan).
Linux mint cinnamon, legújabb elérhető verziója a linuxmint honlapról
W10 pro van rajta, az tuti, épp nemrég irattam fel minden gépre az op rsz típusát.
Az itthoni gépről szedtem le az MS honlapjáról, azaz lehet elvileg vírusos valóban... (bar itthon semmi jele a vírusnak). Viszont ez adott egy jó ötletet:
Most vettünk egy laptopot, ami 1 napos, az alatt szerintem ok kell legyen, van is rá virus irtó telepítve gyárilag: Akkor azzal csinálok egy új telepítő pendrive-ot, az új steril céges hálón keresztül.
A nyelvre, kiadásra figyeltem és figyelni fogok.Külsős cégnél félek ,hogy olcsóbb lenne venni 2-3 új gépet, (nem kell nagy teljesítmény a sw-nek). Ill. Külsős céget a Global IT nem fog engedni, abból tuti balhé lenne. Bár így is lesz...
Többiek válaszát is köszönöm szépen, azoknak még utána kell gondoljak...
-
Dot
őstag
Sziasztok!
Tudnátok segíteni abban, hogyan tudok csatlakozni egy CentOS Stream 8 (up-to-date) szerverrel egy PPTP VPN szerverhez?
Ez alapján próbáltam összehozni, de már a 3. lépésnél volna kérdésem:require-mppe-128
ezt a sort kivettem mert nincs titkosítás. Vagy esetleg más értéket amivel helyettesíteni kell?ipparam vpn.domain.com
ide mit kellene írni? a target VPN szervert?
Aztán az 5. lépésben arequire-mppe-128
maradt kikommentelve, mert ugye nincs titkosítás.
A 6. lépésnél,/etc/pppp
könyvtáram nincs, csak/etc/ppp
amiben nincs ip-up.d könyvtár.
Ezt a beállítást hol tudom elvégezni?Nemigazán értek a linuxhoz, szóval aki ír megoldást az egy kezdőnek szóljon
Köszi.
-
#08299776
törölt tag
válasz
Lasersailing #84286 üzenetére
Először is a Gparted Live! nevű kis terjesztést használnám a célra!
Nyiss egy terminált, és az lsblk vagy fdisk -l parancsok valamelyikét nézd meg, mit mutatnak! -
Vasti74
senior tag
válasz
Lasersailing #84286 üzenetére
Helló!
Ha "brand" gép, és van rajta Windows matrica (valami hologramos Microsoft meg Windows feliratok vannak rajta ;-) , akkor biztos, hogy van digitális licence. Ilyenkor a verziót (Home, Pro) nem kell kiválasztani, de a megfelelő nyelvű telepítőt kell létrehozni (mármint amilyet használni akarsz, mert minden nyelvet el szoktak ezek fogadni)
A vinyó legyalulásához nem kell feltétlenül linux: vannak live partíció piszkáló programok (MiniTools, AOMEI pl.) , amiben van Wipe Disk funkció, na az még annál is jobb szerintem, mint linux alól "csak" particionálni ;-) Nem kell végigengedni, elég pl. 1%-ig, akkor már tuti, hogy nem marad vírus a vinyón.
Ha a live linux (a legtöbb telepítő az, nem kell külön trükközni) nem látja a vinyót, az eléggé furcsa: írd meg, milyen gép, milyen háttértár van benne?Mondjuk ha a gép 3 hete nem volt használatban, nem sokat cicóznék vele... Használnám ;-)
Persze, fő az óvatosság, egy újratelepítés meg nem egy nagy dolog: de ha újra is telepíted, a partíció gyalulással nem kell foglalkozni, elég, ha a telepítőben törlöd az összeset, aztán telepítés - az majd létrehozza, amit akar.A biztonság kedvéért amíg működik az a Windows, ami most rajta van, valamilyen progival olvasd ki a Windows kulcsot, és írd fel egy papírra ;-)
-
cigam
titán
válasz
Lasersailing #84286 üzenetére
Jó lenne tudni pontosan milyen gép(melyik gyártó, melyik modell, mikori Mint kiadás) hogy tudjuk milyen a háttértár interface-e, az mennyire támogatott Linux alatt. Csak úgy lehet megmondani miért nem látja.
Honnan szedtek(gyártotok le) egy garantáltan vírusmentes W10 telepítőt?Licence-et nem szükséges vásárolni, azt később is megadhatjátok, már a telepített rendszernek. Arra figyeljetek, hogy azt a nyelvi verziót, és kiadást telepítsétek, amire az eredeti licence szól. (pl. angol nyelvű Windows Pro)
Nem lenne célszerűbb, egy hozzáértő külsős cégtől segítséget kérni?
https://www.nomoreransom.org/hu/index.html vagy az NKI is segíthet, adhat tanácsot hova fordulj. -
Lasersailing
senior tag
Sziasztok,
Cégnél "sikeresen" szereztünk egy zsarolóvírust, e miatt szeretném az alábbiakat megtenni:Elővettünk egy ~2-3 hete nem használt desktopot, ami szeretnék legyalulni 0-ra majd a windows-t újra telepíteni (bízva abban, hogy a win10 licensz benne van a gép bios-ában, bár ebben nem vagyunk biztosak, de a global IT-val most nem tudunk kommunikálni, így meg kell próbáljuk, vagy jó lesz, vagy nem. Ha nem, akkor is kellene egy tiszta gép)
Réges régen próbálkoztam linux-szal, nem lettem nagy szaki, de az alábbi menetrendre gondoltam:
1) csinálok egy linux mint live pendrive-ot
2) leformázom erről a pendrive-ról a HDD-t, így 100%-ban biztos lehetek abban, hogy ha már itt volt a vírus 3 hete is, akkor nem tudom megfertőzni a windows telepítő pendrive-ot
3) majd telepítem a WIN10-et. (Vagy sikerül a bioson keresztül aktíválni vagy nem:)
4) ha nem, akkor veszünk új licenszeket, de az a lényeg, hogy a gépek tuti vírusmentesek legyenek (gyártástámogatásra kellenek, internet hozzáférés nem kell majd, csak, hogy lássák egymást a gépek, hogy az egyedi fejlesztésű programot tudjuk rajta használni)Az egyes pont ment gond nélkül, live rendszerrel sikerült elindítani a gépet
Viszont nem látom live rendszer alól a HDD tartalmát. Amit próbáltam:
"start" gomb / disks: manage drives and media:
3 meghajtót látok:
- CD/DVD dirve
- 7.7GB nano pro --> ez a pendrive, miről bootoltam
- 2.1 GB Loop device --> ez gyanítom, hogy linux-hoz kötődik, de én egy min. 128 GB-os SSD-t szeretnék látni és leformázni.Ebben tudnátok segíteni?
Segítséget kérlek részletesen írjátok le, mert nem értek a linux-hoz, csak én már láttam linuxot távolról...(Ill. ha esetleg kihagyható a linux-os lépés és simán telepíthetem a win telepítő pendrive-ról a win-t, akkor azt is köszönöm ha megírjátok próbálnék nagyon óvatos lenni, de ha 100%-ban felesleges, akkor kihagyom a 1-2-es lépést)
Értelemszerűen a gép jelenleg nincs a neten, és a hálózat amit kiépítünk gyártástámogatásra az is internet kapcsolat nélkül lesz, amíg a global IT nem csinál valamit.
-
válasz
#08299776 #84280 üzenetére
De egyszerűbb ezeket elmenteni, aztán a telepített rendszerre ésszel visszamásolgatni.
Igen, bőven elég ennyi, anno én is mentettem a szerintem fontos konfigokat, ha esetleg szükség lenne rájuk. Ahhoz egy kezdő tudása úgyis kevés, hogy a szükséges korrekciókat végrehajtsa, mielőtt ráereszti az egész konfigállományt az új rendszerre.
-
válasz
#08299776 #84280 üzenetére
Hacsak nem valami überrendszerfüggő kellék,
nálam az NTFS másodvinyón van az összes szkriptem. Amiket tényleg hetekig írkáltam meg finomhangoltam. A /home közelébe se engedem őket és még fel vannak szinkronizálva Megára is ha minden kötél szakad.
Simán mennek innen, az elérési utak megadásával. Ami sh az mind ilyen,
meg az almappákba is van bőven. Nagy kincsek számomratibi@TibiXubuntu:/media/tibi/ADAT_1TB/OS/linux/linux_cuccok$ ls
08_03_20_USB_Ventoy.pdf hdmi_audio_restore_auto.sh opera_ffmpeg.txt
1by1_start.sh hdmi_audio_restore.sh 'opera start maximized.txt'
4kvideodownloader_inditofajl_hiba isorespin.sh org.kde.brighty.7z
bootinfo jog_mindenkinek.txt poweroff.sh
brightnesdown.sh linuxium-32bit-patch.sh proba.sch
brightnessup.sh Linux_parancsok.pdf pstartold.sh
bt_start.sh logfile_delete pstart.sh
cenovo_wifi_linuxdrivers manjaro_boot_grub.txt Rubbish
desktop.ini mario.joystick.amgp samba_user.txt
EFI monitor_light SCPH1001.BIN
filmek.txt monitoroff.sh smplayer_osd_kozepre.txt
fstab_leiras onedrive_beallitas.txt szkenner.txt
gtk3-nocsd_3-1ubuntu1_all.deb onedrive_magyar_leiras táp.sch
tibi@TibiXubuntu:/media/tibi/ADAT_1TB/OS/linux/linux_cuccok$
tibi@TibiXubuntu:/media/tibi/ADAT_1TB/OS/linux/linux_cuccok/monitor_light$ ls
'Fényerő kicsi' 'Fényerő nagy maximum' monitor_light30.sh
'Fényerő közepes' monitor_light0.sh monitor_light66.sh
'Fényerő nagy' monitor_light100.sh sudoers_modositas
tibi@TibiXubuntu:/media/tibi/ADAT_1TB/OS/linux/linux_cuccok/monitor_light$
-
#08299776
törölt tag
válasz
ubyegon2 #84279 üzenetére
Igen, ha van is külön /home, akkor is disztró váltás előtt érdemes nagytakarítást végezni a pontfájlok között, és csak a tényleg fontosakat megtartani (mert mondjuk 1 hetet tököltél a vifmrc megírásával)... De egyszerűbb ezeket elmenteni, aztán a telepített rendszerre ésszel visszamásolgatni.
-
Szerintem meg hopperkedés közben fogja megtanulni hogy telepítés közben mi micsoda, és miért jó vagy éppen rossz a partíciókra osztás. Mi a difi a kézi, vagy automata partícionálás között.
Ezzel teljesen egyetértel, én is így tanultam, ami rám ragadt! /home particiót viszont sosem csináltam, ill nagyon az elején és amit akkor tapasztaltam, azt írtam le előző hsz-ben, nyilván nem voltak kompatibilisak egymással a két disztró /home-ban lévő konfig fájljai, de én már ugyanazon disztró két fő kiadása között is igen óvatosan használnám a meglévő /home-ot.
ha valami végzeteset művel a rendszeréve, hogyan húzhatja újra úgy, hogy a /home alatt megmaradnak az adatok.
Erre viszont valóban jó ötlet, ha külön van a /home!
tényleg az a legjobb, ha még hopperkedés alatt történik a userrel minden katasztrófa!
Automata particionálás viszont csak akkor érdemes alkalmazni, ha egy szűz meghajtóra kizárólag egy disztrót rak a user és nem is akar semmit utána felrakni. Egyébként is jó, ha minél hamarabb megtanulja a kezdő a kézi particionálást. Egyszóval majdnem teljesen egyetértünk!
-
válasz
Wait4it #84274 üzenetére
Én mindent külső tárolóra irányítok át, másodvinyóra.
Az összes szoftver arra ment és arról dolgozik.
Több OS is így van beállítva, a/home és a C nekem gyakorlatilag gyári állapotú, szinte üres.
Bármelyik OS meggübbed, az összes eddigi eddigi adat, mentések, képek zenék videók stb. megmarad. Bármelyik os alól töltöttem le egy adott fájlt, a másik alatt a Letöltésekbe meg fog jelenni , ugyanaz a Zenék, videók egyebek mappaszerkezete stb.
Disztrók cserélgtése, dual-trialboot vagy akárhány rendszer használata esetén ajánlom a megoldást. -
Wait4it
újonc
-
cigam
titán
válasz
ubyegon2 #84272 üzenetére
Szerintem meg hopperkedés közben fogja megtanulni hogy telepítés közben mi micsoda, és miért jó vagy éppen rossz a partíciókra osztás. Mi a difi a kézi, vagy automata partícionálás között.
A gyakorlatban lehet megtanulni úszni, kerépározni... telepíteni.Plusz írod is, hogy hopperdisztróban semmi fontos nem lesz, vagyis baj esetén nyugodtan mehet a levesbe a /home is. A hibákból is lehet tanulni. Nem mellesleg azt is begyakorolhatja, ha valami végzeteset művel a rendszeréve, hogyan húzhatja újra úgy, hogy a /home alatt megmaradnak az adatok.
Mindeközben a mentést, és visszatöltést is begyakorolhatja, hiszen Linux alatt is fontos, hogy minden adat legalább 3 helyre legyen elmentve.
-
Szerintem hopperkedésnél inkább célszerű mellőzni a külön /home particiót. Egyrészt már a telepítés/particionálás is fejtörést okozhat pluszban, másrészt egy hopperdisztróban semmi fontos nem lesz, harmadrészt a különböző disztrók különböző konfig fájljai igen érdekes dolgokat művelnek, ha a friss disztróra felcsatolod az előző /home partiját!
Mondjuk egy Mint Cinnamon után feldob a user egy Manjaro XFCE-t.....
-
válasz
tvamos #84269 üzenetére
Pont ezert. Rendetlen vagyok, probalok kevesebb eselyt adni magamnak az elrontasra.
Akkor felejtsd el a csúszkát, mert azzal simán tudsz rossz kezdőértéket is beállítani!
Mint amit a képen láthatsz:
A képen látható méretezőablakot kell használni, a világ legegyszerűbb dolga kerek GB értékeket megadni, ha a partició kezdeti értéke nem osztható 1024-gyel(8-cal), akkor gondban vagy, erre kell figyelni! Meg MBR esetén a max 4 elsődleges praticióra, de ez más téma.
-
cigam
titán
válasz
tvamos #84266 üzenetére
Lehet. pl. [link] De oda kell figyelni. Egyszerűbb a partíciókezelő csúszkáját húzogatni, de parancssorban is megoldható. Ha jól tudom a ext4 esetén is működik a dolog, csak a partícionáló programmal módosítani kell a partíció végének helyét. Igaz ez már nem a kezdőknek való móka.
Ugyanakkor a gparted használata előtt mindig menteni kell a fontos adatokat. Menet közben bármi baj lehet, egy rakoncátlankodó szektortól kezdve a programhibán át az áramszünetig bármi tönkreteheti a módosítást.
Wait4it
Ezt hívják distro hopperkedésnek. Hol ezt használod hol azt, 1 óra múlva már a harmadik tetszik jobban. Van aki kinövi, van aki minden hónapban másikat használ. Ilyenkor érdekes lehet, hogy a /home mappát egy külön partícióra tenni, és a telepítéskor megadni, hogy van egy külön /home partíciód. Ekkor minden felhasználó beállításod, adatod megmarad(hat). -
Wait4it
újonc
1 teras az SSD-m es fent van ket disztro is. Most tervezek feltenni egy harmadikat. Szerintetek ha gparted-ban leviszem a meglevo kettonek a meretet fog gubancot okozni? (Nincs sok cucc egyiken sem. Talan a harmadat laktam be mindkettonek)
-
KISDUCK
addikt
acsivment - achievement (csak simán fonetikusan írtam)
monyák - hasonló mint a sufnituning, de ez inkább kényszer szülte balfa## megoldás
wintrade - itt csak egybeírtam mert eredetileg külön van "win trade" ez pedig ismert fogalom a gamer világban amikor 2 fél megegyezik hogy melyik fél fog nyerni és melyik veszíteni, esportban tiltott dolog és sok competitive játékban is -
zoltanz
nagyúr
válasz
zoltanz #84188 üzenetére
Megnéztem Buguntu 16.04 -en még rendben működőtt minden:
(20.04, 22.04 -en kikapcsol a képernyő induláskor)Graphics: Card: NVIDIA G84 [GeForce 8600 GT] bus-ID: 02:00.0 chip-ID: 10de:0402
Display Server: X.Org 1.19.6 drivers: nouveau (unloaded: fbdev,vesa)
Resolution: 1024x768@60.00hz
GLX Renderer: NV84 GLX Version: 3.0 Mesa 18.0.5 Direct Rendering: Yes
-
KISDUCK
addikt
válasz
CPT.Pirk #84254 üzenetére
Ja a modolás az alap, van már benne 100 órám, csak pont múltkor néztem az acsivmenteket és kicsit felhúztam magam hogy ott van 2 multit igénylő acsi amit windows alól nem tudok megszerezni és azt néztem hogy linuxon és macen van még multi úgyhogy most azért megy a monyák, persze redditen olvastam hogy kissé kihalt a lobby, max keresek valakit wintradelni. A nehezebbek meg ráérnek még bőven.
-
Ueda
senior tag
válasz
Wait4it #84242 üzenetére
Archon van downgrade, tehát hogy visszaváltasz régebbi verzióra, ha valami nem jó.
[https://magyarlinux.hu/arch-csomag-downgrade/]
Én is élek vele, bőszen pakolgatom be a konfig fájlba, hogy melyik csomaghoz ne nyúljon.
(pl. mert kivan a tököm vele, hogy sokáig tart a forrásból fordítás, ugrep, palemon-bin ilyen.)/etc/pacman.conf fájlban :
IgnorePkg = libtorrent-rasterbar qbittorrent qownnotes ugrep palemoon-bin zpaqfranz linux-lts510 linux-lts510-headers linux-lts linux-lts-headers thunderbird dolphin nvidia-utils
sorba kell felsorolni.
-
lev258
veterán
válasz
Wait4it #84242 üzenetére
"Ja csak igy windows, mac, chrome os utan fura hogy ott ugye nem kell upgrade-elned hanem csak ota es jon az uj csomag"
Linuxon LTS-nél pontosan ez van. Jönnek frissítések, javítások, de a fő komponensek nem cserélődnek (Windows-on se; az más kérdés, hogy rá akarják erőltetni az emberre a 10-ről 11-re váltást). A Chrome OS viszont tényleg rolling, legalábbis azt írják. -
cigam
titán
válasz
Wait4it #84242 üzenetére
Ez Linux alatt is simán megoldható. pl ubuntun elég beépippantani ,hogy milyen gyakran keressen frissítés, és azt tegye is fel automatice
, nem beszélve az ubuntu livepatch szolgaáltatásásról, ami a kernelt javítja/frissíti anélkül, hogy újra kellene indítani a gépet.
Más rendszerek esetén rá kell keresni az unatended Install kulcsszóra és ott lesz a megoldás. -
KISDUCK
addikt
válasz
CPT.Pirk #84241 üzenetére
Protonon már néztem, xcom 2 - játszható
Hát régen kipróbáltam kicsit az ubuntut, de nem kötöm az ebet a karóhoz, igazából az érdekel hogy a hardveremen melyik rendszerrel tudnám a legjobb teljesítmény mellett futtatni a játékot. -
Wait4it
újonc
válasz
lev258 #84239 üzenetére
Ja csak igy windows, mac, chrome os utan fura hogy ott ugye nem kell upgrade-elned hanem csak ota es jon az uj csomag. Mint mezei felhasznalo ez nekem egyszerubbnek tunik. Amugy mondod hogy becsuszhat bibi de arra valo az update ami johetne rollingba is azert nem ertem. Bar tudoom ne hasonlitsam Linuxot semmihez csak elgondolkodtam ezen.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
KISDUCK #84240 üzenetére
Ha Ubuntu fan vagy, akkor POP! OS
Ha nem, akkor pedig Manjaro.
*ha a játék nem natív Linuxos játék, akkor engedélyezni kell neki a protont (steamplay) a steam-ben először. Ha valami extra igénye van, akkor meg ott van a proton-experimental a steam-ben, meg a Proton-GE, külső forrásból. Infót a protondb-n találsz a játékokról proton alatt. -
KISDUCK
addikt
Szeretnék egy steames játékot linuxon kipróbálni néhány achievment miatt és az lenne kérdésem hogy melyik rendszer lenne hozzá a legjobb választás? A rendszert egy használaton kivüli ssd-re tenném. A gép dell 7577: i5-7300hq, gtx 1060, 16gb ram.
-
lev258
veterán
válasz
Wait4it #84234 üzenetére
Bár a rolling kiadások csomagjait is tesztelik, de könnyebben becsúszhat olyan probléma, ami céges környezetben megakasztja a munkát. Az LTS kiadás viszont megbízható, tervezhető. Arról nem is beszélve, hogy egyes szoftverek adott kernelhez, csomagokhoz (rendszerhez) készülnek. És bizonyos dolgokat jobb nem bolygatni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tonyrulez #84236 üzenetére
Manjaro ami csak picit van lemaradva Arch-tól rolling téren, az még úgy sem borult meg, hogy lassan 2 éve konstans a testing ágon vagyok, ráadásul két gépen is.
Csinálom ezt azért mert játszok a gépen és szeretem, ha friss a mesa meg minden.Wait4it: ha cég vagy és pl. szolgáltatást nyújtasz, akkor neked egy olyan oprendszer kell, amivel tervezhető az élet. A nem rolling, LTS kiadások pont erre valók. Van ahol ez miatt álltak át Debianról Ubuntu LTS-re, mert az naptári napra előre tervezhető. Azt hiszem a Google volt ez a cég.
-
urandom0
senior tag
válasz
Wait4it #84234 üzenetére
Ezek az appcenterek valahogy sosem sikerülnek igazán jól. Talán még a Discover a legbugmentesebb, amit láttam, de pl. a Gnome software center borzasztó. Ott már sokszor a listában való görgetésnél elakad valami.
A Manjaro saját félig appcenter-félig csomagkezelője, a pamac-gtk is tud érdekes dolgokat művelni, főleg AUR-os csomagoknál.
Az Elementary appcentere még, ami egész jól használható, de abban sajnos nem lehet beállítani, hogy automatikusan töltse le és telepítse a frissítéseket. Szól, hogy van frissítés, rányomsz, akkor megint megkeresi a frissítéseket, és ezután lehet a frissítések letöltésére kattintani. -
tonyrulez
őstag
válasz
sh4d0w #84235 üzenetére
Arch mondjuk egyedi állatfaj, ahol az userek naponta ötször futtatják a frissítést nehogy lemaradjanak
Fedora sokkal ésszerűbben csinálja, nem is nevezném rolling-nak, inkább hibridnek. Ugyanúgy megvan a félévenkénti release, de sokkal gyakrabban jönnek köztes frissítések mint mondjuk Ubuntu esetén, és mégis megoldják hogy ne ölje meg magát. -
Wait4it
újonc
Az miert van hogy jelez a szofter center (az akalmazasbolt appja) hogy egy-ket app frissitheto es amikor ramegyek hibakat dob ki, mig terminalbol siman frissul utana termeszetesen mar nem jelez az app. Ezt tobb disztronal megfigyeltem.
A masik kerdesem, hogy annak valami technikai oka van hogy a legtobb disztro nem rolling? Mennyivel egyszerubb lenne ha mondjuk nem jonne ki ket evente 5 evig tamogatott LTS, hanem helyette rollingolna minden. Nekem annak tunik de lehet oka van amiert igy mukodik evek ota. Kivancsi vagyok.
-
#68216320
törölt tag
válasz
urandom0 #84231 üzenetére
Oké, valamiért a browser cache-ből szedi elő a fájlt. Még abból az időből, mikor nem volt php telepítve és tényleg letöltődött. Átnevezve a fájlt már rendben lefut a query-response. Illetve a cache-t kiürítve az eredeti fájlnévvel is lefut.
CPT.Pirk: Jaja, igaz, sorry.
-
#68216320
törölt tag
Segítségre volna szükségem. Valamiért nem sikerül az nginx-el php-t futtatni. Folyton csak letölti, mint egy sima fájlt. Mit szúrok el?
$ sudo systemctl status php-fpm
● php-fpm.service - The PHP FastCGI Process Manager
Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/php-fpm.service; enabled; vendor preset: disabled)
Active: active (running) since Tue 2022-05-24 19:35:27 CEST; 56s ago
Main PID: 849 (php-fpm)
Status: "Processes active: 0, idle: 2, Requests: 0, slow: 0, Traffic: 0req/sec"
Tasks: 3 (limit: 18832)
Memory: 15.6M
CPU: 57ms
CGroup: /system.slice/php-fpm.service
├─849 "php-fpm: master process (/etc/php/php-fpm.conf)"
├─863 "php-fpm: pool www"
└─864 "php-fpm: pool www"
máj 24 19:35:27 pm-notebook systemd[1]: Starting The PHP FastCGI Process Manager...
máj 24 19:35:27 pm-notebook php-fpm[849]: [NOTICE] fpm is running, pid 849
máj 24 19:35:27 pm-notebook php-fpm[849]: [NOTICE] ready to handle connections
máj 24 19:35:27 pm-notebook php-fpm[849]: [NOTICE] systemd monitor interval set to 10000ms
máj 24 19:35:27 pm-notebook systemd[1]: Started The PHP FastCGI Process Manager.
nginx.conf
...server {
listen 80;
server_name localhost;
#charset koi8-r;
#access_log logs/host.access.log main;
location / {
root /usr/share/nginx/html;
index index.html index.htm index.php;
}
location ~ \.php$ {
fastcgi_pass unix:/var/run/php-fpm/php-fpm.sock;
fastcgi_index index.php;
root /usr/share/nginx/html;
include fastcgi.conf;
}
... -
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A mai vga-k böngészés közben passzív hűtéssel mennek, ha úgy állítod be akkor a procihűtő is. Ha jó a gépház, akkor a házhűtők alig vagy semennyire nem hallatszanak ki, szóval könnyen lehet olyan gépet építeni ami kussban van, de mégis alkalmas másra is xls táblák töltögetésén túl.
-
cigam
titán
válasz
mefistofeles #84225 üzenetére
csendes gyors kis gép a fősodor
Maximálisan egyetértek. Régóta nem érdekel az fps-ek száma (már évtizedek óta nem játszottam "komoly" játékkal), sokkal fontosabb számomra, hogy csendben legyen.Ezért is sajnálom, hogy nagyítóval kell vadászni az olyan gépre, amiben nincs aktív hűtés.
-
válasz
CPT.Pirk #84223 üzenetére
Persze, Nyilván mások a harverek az igények és a problémák. Én már szinte sosem játszok (ha igen akkor is 10 éves gamékkal 1-2 kör) nálam a csendes gyors kis gép a fősodor, Így csak egy Rysen 5 2400G proci terszi a dolgát a képi megjelentítést is beleértve. Linux felpakol, driverekkel nem is foglalkozok de minden megy flottul.
-
lev258
veterán
válasz
zoltanz #84219 üzenetére
Ezek után csak azt tudom mondani, hogy nem akarod megérteni. Teljesen mindegy, hogy 2D vagy 3D (egyébként egy felhasználónak fogalma sincs, hogy egy adott pillanatban mit használ a rendszer, akár egy sima animációnál), mindkettőhöz szükséges megfelelő dokumentáció a driver készítéséhez. Nem lehet úgy szétválasztani, ahogy te elképzeled.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mefistofeles #84222 üzenetére
Én is AMD-s vagyok, de ott sem minden fasza. RDNA1-2, azaz RX5000-es szériától fölfelé még mindig gond van a firmware szinten, ami abban nyilvánul meg, hogy kicsit igényesebb játék (Cyberpunk, World War Z) alatt random összeomlik a megjelenítés és egyetlen lehetőséged átlépni konzolra majd ott újraindítani a gépet. Dolgoznak rajta, de ez csaknem állandó probléma volt az elmúlt 2 évben.
A GCN-es kártyák, azaz az RX5000 előttieket ez nem érinti, azok beton stabilak.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mefistofeles #84220 üzenetére
Alapvető felhasználásra is gyakran elégtelen sajnos. Előző cégnél 2 monitor kezelése sem ment vele, pedig már akkor sem új kártya volt a gépben. 2 monitor meg eléggé kell, ha mondjuk programozó vagy.
-
-
zoltanz
nagyúr
válasz
lev258 #84217 üzenetére
Értem én.
Azt a munkaórát, energiát, eszközt, anyagiakat amitnouveau
driver 3D részére pazaroltak a 2D oldalra fordítottak volna, lennének stabilan használható eszközeink. Úgyis csak 3D lassításra alkalmas ez.
Rajtam kívül sokan panaszkodnak, hogy nem működik (vagy nem megefelően) nvidia Gpu-s eszköze. -
Vasti74
senior tag
válasz
zoltanz #84216 üzenetére
Mit nem lehet ezen érteni?
Amikor valaki szoftverfejlesztésbe kezd, eldönti, hogy nyílt forráskódú lesz, vagy nem.
Ha nem, akkor annak a visszafejtése és felhasználása lopás. Jogellenes.
Ennyi...
Hogy mekkora feladat meg titok egy akármilyen program vagy driver, azt majd akkor tudod megítélni, ha legalább láttál olyan embert, aki beszélt már olyannal, aki csinált már ilyet ;-) És felméred azt, hogy mennyi erőforrás és pénz (beruházás, idő, bér, akármi) létrehozni egy olyan kis semmiséget. -
zoltanz
nagyúr
Főleg én az nvidia-t hibáztatom, mi az a mester kód 2D képalkotásban ami nemzetbiztonságilag veszélyes, vagy gazdaságilag kétvállra fektetné a céget ha kiderülne.
Főleg az újabb generációknál most megnyitották a forráskódot, így a 2D része úgyis ismert már. (gondolom ez a korábbi generációkban hasonlatos, ugye nem vihető át törvényesen rájuk. Miert? Csak)
Még a Wifi eszközöknél megértem a zártságot, (részben), hogy katonai eszközökben is használják különböző titkos kommunikációs berendezésekben.
-
válasz
zoltanz #84211 üzenetére
Gondolj bele ha gyártasz usb-s hokedlit, 5 fizetett fejlesztő megírná a hokedli.1 nevű drivert, beletettek apait-anyit, 3 hétig tartott, a driver tökéletes.
Majd megdöbbenve látod hogy ugyanezek a kódsorok vannak ellopva másik cégnél, a Faülőke nevű hardvert ezzel a driverrel árulják és nekik nem kellett fizetni 5 darab programozót, ezért a Te hokedlidnél az ő ugyanerre a célra való Faülőke termékük 30%-al olcsóbb. Hogy esne? -
cigam
titán
válasz
zoltanz #84211 üzenetére
Utánnajártál milyen problémákba ütköznek a fejlesztés során, vagy csak egy prekoncepciód van róla, mely szerint "nemhinném"
Persze akár meg is mutathatnád nekik hogyan kell csinálni, ha ennyire elhiszed, hogy egy driver megírása milyen egyszerű dolog, függetlenül attól, hogy 2D vagy 3D.
De meg is kérdezheted azokat az ismerős vezető programozókat erről. Nekik mennyi idő lenne az nVidia driver megírása 0-ról kezdve, támogatás és dokumentáció nélkül?
Arról nem is beszélve, hogy a fizetett profi programozók többsége a munkaidejükben elöbb kap egy nagyválalati rendszerekben hasznos (biztonság/sebesség/új szolgáltatás) feladatot, mint egy desktop VGA eszközmeghajtó faragást. Plusz még jogi problémájuk is lehet abból, hogy céges megbízásból, munkaidőben dolgoznak ezen.
-
vzozo
senior tag
Tervezési / elméleti kérdésem lenne jogosultságkezelés kapcsán.
Adottak:
- NTFS külső merevlemez NTFS3 driverrel mountolva (ez fontos, mert a -3G-vel szemben ez betartatja a linux jogosultságokat, és ha nem specifikálok usert vagy groupot a mountolás során, akkor csak a rootnak lesz írásjoga a fájlokhoz)
- Az egész meghajtó SAMBA share-en megosztva read/write, full jogosultságokkal egy külön erre a célra létrehozott nologin "samba" accounttal
- SSH-n / SCP-n távolról másolnék fájlokat a meghajtóra egy harmadik user accounttal (se nem root, se nem a samba júzer, hiszen annak le van tiltva a bejelentkezése)
Itt mi lenne a best practice? Mivel vagy az SMB megosztáson, vagy SCP-n kaptam access denied hibákat, egyelőre erre jutottam:
- sambagroup group létrehozása, ebbe belepakolva a samba júzert illetve az SSH-s másolós júzert
- sambagroup GID-jével mountolom a merevlemezt, és a csoportra adok rwx jogot
- profit?Nyilván a következő probléma az lesz, hogy ha akarok read-only samba júzert hozzáadni, akkor azt pontosan hogyan tegyem meg. Vagy mivel az "other" kategória amúgy is r-x jogosultságokkal rendelkezik, olvasni kb. bármi fogja tudni, és így jó is vagyok?
drwxrwxr-x 1 root sambashare 0 Mar 22 10:02 Fotok
-
BoB
veterán
válasz
zoltanz #84211 üzenetére
Senkit sem érdekel egy kód mennyire briliáns vagy sem, a lényeg az hogy milyen licenszel rendelkezik.
Idézem: "No Reverse Engineering. Customer may not reverse engineer, decompile, or disassemble the SOFTWARE, nor attempt in any other manner to obtain the source code."
[link] -
zoltanz
nagyúr
"LibreOffice fejlesztői az MS programokkal való kompatibilitást, mert nem elég jó programozók, vagy mert bele kell férniük egy elég szigorú jogi környezetbe, ami explicite megtiltja a védelem alatt áll kódok újraértelmezését?"
Azért ez más kávéház. Egy vga driver 2D része ami a felbontásokért, színmélységért hasonlókért felel nemhinném, hogy tartalmaz olyan kódrészt ami különösebben brilliáns megoldás lenne, vagy nagyobb perspektívát nyújtana.
-
cigam
titán
válasz
zoltanz #84207 üzenetére
Nem az a kérdés, hogy képesek-e visszafejteni a működését, hanem az hogy ezt törvényesen megtehetik-e, és hogy az így megszerzett tudást megoszthatják-e másokkal.
A magyar szerzői jog szerint visszafejtheted más szoftverének a kódját, ha az a saját fejlesztésedhez szükséges (megismerheted működését, meg ilyenek) csak az így szerzett információkat nem oszthatod meg mással.
Tehát hiába ismered meg a driver működésének részleteit, azt nem oszthatod meg a közösséggel. Vagyis nem publikálhatod mint nyílt forráskódú programot.De ez nem csak az eszközmeghajtó programokra igaz. Szerinted azért faragják n+1 éve a LibreOffice fejlesztői az MS programokkal való kompatibilitást, mert nem elég jó programozók, vagy mert bele kell férniük egy elég szigorú jogi környezetbe, ami explicite megtiltja a védelem alatt áll kódok újraértelmezését?
-
tvamos
nagyúr
válasz
lev258 #84200 üzenetére
En csak futtattam ezt NVIDIA-Linux-x86_64-390.151.run filet, es latszolag hibauzenet nelkul lefutott.
$ glxinfo|grep OpenGL
OpenGL vendor string: NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: Quadro 4000/PCIe/SSE2
OpenGL core profile version string: 4.6.0 NVIDIA 390.151
OpenGL core profile shading language version string: 4.60 NVIDIA
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 4.6.0 NVIDIA 390.151
OpenGL shading language version string: 4.60 NVIDIA
OpenGL context flags: (none)
OpenGL profile mask: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.2 NVIDIA 390.151
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.20
OpenGL ES profile extensions:Kezdem ugy erezni, hogy az OpenCL nem is kene, hogy mukodjon? En feleslegesen porgok ezen (IS)?
-
cigam
titán
válasz
zoltanz #84204 üzenetére
Nyugodtan hidd el. Hogyan írsz akár csak egy sort is úgy, hogy egy fekete dobozhoz készítesz eszközmeghajtót? Csak annyi infót van róla, amit az Nvidia developer guide-okban közöl (api hívások, amiket le kell programozni), meg amit a gépbe rakva megtudhatsz róla róla.
Nem véletlenül bináris az Nvidia által kiadott eszközmeghajtó. Ennek a visszafejtését a törvény tiltja. Plusz nem is praktikus, mert akkor már a fejedben van, hogy ők hogyan oldották meg ezt vagy azt a részletet, és önkéntelenül is úgy fogod megoldani ahogyan ők, márpedig ezt automatikusan pert von maga után. Nagyon leegyszerűsíted a problémát, és ezért rossz következtetéseket vonsz le. A fizetett programozó is csak a sötétben tapogatózik, ha ismeretlen, nem dokumentált eszközt kell működésre bírnia.
Nem véletlen volt pár napja "nagy" hír, hogy pubkussá vált az Nvidia GPU kernel moduljának forráskódja. -
zoltanz
nagyúr
válasz
lev258 #84199 üzenetére
"Emiatt erősen korlátozottak a driver képességei, de ez sosem volt titok."
Persze az nVidia a főkolompos nem vitatom, de azért egy stabilan működő 2D drivert nem hinném, hogy nem lehetne összehozni Linux oldalon (ugyan is Linux körben is vannak fizetett programozók, illetve tőzsdén is szerepel) Hamár cégeknek kemény pénzekért kínálják, nem kellene lenni alapvető funkcióknak működőképesnek?
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Lenry: Windows 11 telepítése inkompatibilis gépre
- Vigneau interaktív lokálblogja
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- Autós topik
- Formula-1
- Vicces képek
- Macska topik
- VoidXs: Tényleg minden játék optimalizálatlan?
- Motorolaj, hajtóműolaj, hűtőfolyadék, adalékok és szűrők topikja
- Nintendo Switch 2
- További aktív témák...
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450 TomaHawk R5 3600 16GB DDR4 512GB SSD RX5500 XT 8GB Rampage SHIVA TT 530W
- Erdély története I-II-III egyben 3990 ft
- AKCIÓ! HP Victus 16-R1002NF Gamer notebook - i7 14700HX 16GB RAM 1TB SSD RTX 4070 8GB WIN11
- LG 32SQ700S-W - 32" VA Smart - 3840x2160 4K UHD - 62Hz 5ms - WebOS - Wifi + BT - USB-C - Hangszórók
- DELL, HP gyári töltők, sok db. 7,4x5mm - 4,5x3mm + USB-C/Type-C 65W
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest