-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
Warton #82298 üzenetére
Ez is miért nincs automatizálva, hogy megnyomod a formázás gombot és felkínálja, hogy leválasztja a meghajtót igen/nem? Ráböksz az igenre és már formázza is.
Szerintem ezzel a ponttal meg is válaszoltad magadnak, miért nem olyan automatizált egy particionáló program:
5. .. Ezért pl. a 70+ éves fateromnak, aki egy számítógépes antitalentum simán felraktam a gépére egy LinuxMintet, amitől megtáltosodott a gépe és szereti használni, persze Windows külalakkal, hogy ne zavarják meg a dolgok.
Kb úgy néz ki, hogy ha valaki képtelen rájönni, hogyan lehet particionálni/inicializálni/formázni egy meghajtót/particiót, az ne is tudjon ilyen műveletet végrehajtatni. No ez az igazán felhasználóbarát megoldás.
Szerintem kicsit távolodj el a hűdeklasszfreewindows szemlélettől és mindjárt másként fogod látni a gubancok megoldását is.
-
Eastman
addikt
-
Warton
őstag
válasz
sh4d0w #82292 üzenetére
"Valójában Linux alatt sok minden egyszerűbb, mint Windows-on,"
Maradjunk annyiban, hogy vannak egyszerűbb dolgok. Abszolút amatőr felhasználóként, IT-s szakterülettől teljesen mentes előélettel kb. fél év használat után az alábbiak amik szerintem sokkal jobbak, egyszerűbbek a Windowshoz képest:
1. Az OP rendszer telepítése, nagyon kellemes, gyors, nem nyaggat mindenféle hülye kérdéssel. Nem tudom, hogy a sok feltelepített dologból mennyi a felesleges, de annyira engem nem érdekel, elférnek.
2. Az előre telepített programok szintén nagyon tetszenek. Az OS telepítése utáni időszak nem a különféle programok töltögetésével telik, hanem a basic dolgok fent vannak és egyből tudod használni. Windowsos gépen is Firefox, Libreoffice, GIMP, Thunderbird-öt használok így ezek ismerősek voltak.
3. Nem kell drivereket vadászni, kivéve, ha Nvidia kártyád van, mert az elég shitshow-s, főleg ha teljesen ki akarod használni.
4. A szoftverkezelő nagy királyság, az mondjuk Windowson is kéne. Nagyon jó, hogy az innen telepített programok nem raknak fel mindenféle toolbart, rootkitet, meg nem akarják telepíteni a Chrome-ot meg ilyenek.
5. Az 1.0-ás feladatokat nagyon egyszerűen el lehet végezni, az ilyenek mint böngészés, Netflix, youtube, emailezés, dijnetes számláid befizetése stb. Ezért pl. a 70+ éves fateromnak, aki egy számítógépes antitalentum simán felraktam a gépére egy LinuxMintet, amitől megtáltosodott a gépe és szereti használni, persze Windows külalakkal, hogy ne zavarják meg a dolgok.Viszont sok egyéb feladat, amit meg akarsz csinálni, ami egy kicsit is bonyolultabb a fentieknél vagy olyasmi történik, aminek nem kéne (pl. Cinnamon felület indulásnál összeomlik) na ott aztán nagy levegőt kell venni és fel kell kötni a gatyát. Elindul a TerminálCommanderes játék, youtube videók nézegetése, a fórumok böngészgetése és a Linux feketemágia nagyöregjeinek lenéző, megvető össztüze (tisztelet a kivételnek), hogy: "Te még ezt se tudod?! Pedig ez alap, van rá parancs a terminálban, nem tudtad?!" Persze ennek is megvan a maga varázsa, néha még szórakoztat is.
PÍSZ -
RaZroX
addikt
Sziasztok!
Hackintoshról szeretnék Kubuntura váltani, használtam már régebben és az alapvető dolgokkal tisztában vagyok. A kérdés igazából csak az, hogy az Apple szolgáltatásai mennyire működtethetők linux alatt?
iCloud naptár
iCloud jegyzetek
iCloud drive
iCloud fotók
Apple MusicAlternatívát egyelőre nem keresek mert párommal teljesen ezt a rendszert "laktuk be", úgyhogy elsősorban megoldani szeretném, hogy ezek menjenek.
Azt tudom, hogy böngészőből ezeknek egy része megnyitható, de jobban örülnék ha valami program/app lekezelné vagy a gyárik tudnának vele szinkronizálni mert böngészőből elég vérszegény a dolog.Előre is köszönöm!
-
BoB
veterán
válasz
Flowtation #82293 üzenetére
Mutasd már meg Torvalds mikor írt olyat hogy kifejezetten szerverre készíti a linuxot.
Illetve ha nem készül végfelhasználóknak, miért van egyáltalán bárminemű asztali felület.
-
-
sh4d0w
félisten
válasz
Warton #82290 üzenetére
De, partíció, vagy teljes disk leválasztása pont ugyanaz, mint egy pendrive-é. A leválasztás szükségességének ismerete Linux alatt pont olyan alap, mint a cp parancs ismerete. Ha ez nincs meg, egyértelműen azt mutatja, hogy Windows-ként akarod használni a Linuxot - ami egyértelműen rossz.
A Linux nem ingyenes Windows klón, hanem egy teljesen más filozófia mentén felépített rendszer, egy Unix-klón. Ha felhasználóbarát Unixot akarsz, ott a MacOS.Valójában Linux alatt sok minden egyszerűbb, mint Windows-on, nem dolgozik ellened a rendszer, nem akar okosabb lenni - csak teszi, amit mondasz neki
-
csixy
addikt
válasz
Warton #82290 üzenetére
Szokni kell. Egyébként a Gparted már a grafikus külsőjével nagyon is kényezteti a felhasználót. Én nagyon szeretem. Az öregek partícionálásra, formázásra konzolos programokat használnak. Őket meg a grafikus külső miatt veszi elő az émelygés. ... Ne add fel. Ha eddig eljutottál, akkor majd tovább fogsz haladni.
-
Warton
őstag
válasz
sh4d0w #82264 üzenetére
Igen tudom, de próbálkozom. Valahogy linuxon minden egy kicsit bonyibb mint windowson és szokni kell. Pl. végre sikerült formattálnom az SSD-t. Elég sok időnek és tökölésnek kellett eltelni, mire valahogy rájöttem, hogy le kell választanom a partíciókat mielőtt aktív lenne a formázás gomb a gpartedben.Ez is miért nincs automatizálva, hogy megnyomod a formázás gombot és felkínálja, hogy leválasztja a meghajtót igen/nem? Ráböksz az igenre és már formázza is.
Csak egy picit lenne felhasználóbarátabb!
Őszintén szólva nem is nagyon értem mi az a leválasztás, de biztos nem olyasmi mint amikor az USB sticket leválasztod és utána nem látod az eszközt. Namost ez Windowson kb. jobbklikk a meghajtóra formazás azt csá.
Úgyhogy most megpróbálom klónozni a HDD-t SSD-re.
-
Nem tudom ide kell-e írnom vagy a Virtualbox topikba.
Volt egy 240GB-os SSd-n egy Linux mint 20.2. Az új gépen friss installálással felkerült egy Linux Mint 20.3 teszt és fenn is maradt. A 20.2-n töröltem minden felesleges particiót, ahol lehetett összenyomtam a partíciókat és konvertáltam virtuális géppé. A gond, hogy a 65GB-os összméret helyett 96GB-os virtuális gép keletkezett (ez kisebb gond), a nagyobb hogy 5 percig jön be a virtuális gép. Konvertálás előtt többször ellenőriztettem a fájlrendszert.
Van valami módszer, hogy a virtuális gép kisebb és főleg gyorsabb legyen? -
lev258
veterán
válasz
Tarokk79 #82284 üzenetére
Kernel, Mesa
Ezek rendszerkomponensek. A Debian relatíve "régieket" használ, míg a Ryzen 3 5300U újnak számít. Nincs kizárva (persze biztos én sem vagyok benne), hogy hiányos a támogatás. Ubuntu vonalon a 20.04.3-as is frissebb a Debian 11-nél (a többiről nem is beszélve).
Ha néhány alapfogalmat sem ismersz, akkor egyáltalán miért Debian-t választottál? -
Flowtation
őstag
válasz
Flowtation #82218 üzenetére
Sziasztok!
Erre esetleg még valakinek lenne ötlete? Egy kolléga próbált már segíteni, de nem jutottunk dűlőre.
Köszönöm! -
Sanyi.mTs
addikt
linux alatt hogy tudom billentyű kombinációval lock-olni a gépem? (windows alatt win+L)
-
Tarokk79
aktív tag
Debian 11-en most szerettem volna elsőre HDMI-n keresztül tv-re egy mesét kirakni, de a tv nem ismeri fel. Ebben a témában teljesen járatlan vagyok. Nem tudom, hogy driver beállítás-e, vagy valami tiltva van. Nem tudom lekérni a videókártya adatait sem. Mit csináljak?
Vagyis ennyit találtam:
03:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Lucienne (rev c3) (prog-if 00 [VGA controller])
Subsystem: Lenovo Device 3f95
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 57, IOMMU group 4
Memory at 260000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
Memory at 270000000 (64-bit, prefetchable) [size=2M]
I/O ports at 1000 [size=256]
Memory at fd600000 (32-bit, non-prefetchable) [size=512K]
Capabilities: [48] Vendor Specific Information: Len=08 <?>
Capabilities: [50] Power Management version 3
Capabilities: [64] Express Legacy Endpoint, MSI 00
Capabilities: [a0] MSI: Enable- Count=1/4 Maskable- 64bit+
Capabilities: [c0] MSI-X: Enable+ Count=4 Masked-
Capabilities: [100] Vendor Specific Information: ID=0001 Rev=1 Len=010 <?>
Capabilities: [270] Secondary PCI Express
Capabilities: [2b0] Address Translation Service (ATS)
Capabilities: [2c0] Page Request Interface (PRI)
Capabilities: [2d0] Process Address Space ID (PASID)
Capabilities: [400] Data Link Feature <?>
Capabilities: [410] Physical Layer 16.0 GT/s <?>
Capabilities: [440] Lane Margining at the Receiver <?>
Kernel driver in use: amdgpu
Kernel modules: amdgpu
-
cigam
titán
válasz
Warton #82258 üzenetére
Namost a clonzilla pont hogy egyszerű, és használható, egy varázsló szépen végigvezet rajta.
Szerintem miattad készítették el a GUI verzióját. -
Horvi
őstag
Sziasztok,
A VLC-vel kapcsolatban lenne kérdésem.
VLC verzió: vlc-3.0.16-6
Az aktuális rendszer:
Egy olyan problémába ütköztem, hogy a lejátszott filmeknek elég vacak a minősége:
Először azt hittem, hogy azért mert .mkv(x264) a fájl és mert samba share-ről játszom le. Viszont kipróbáltam, hogy a gépemre másolom de onnan lejátszva is vacak a minőség. Nem csak az .mkv fájlnak hanem a sima .avi(xvid)-nek is. SMPlayer meg a beépített lejátszó is simán megoldotta. Találkozott valaki hasonlóval?
Régebbről nem emlékszem ilyen problémára.
Köszi. -
Tim82
félisten
válasz
growler #82266 üzenetére
Kifejezetten úgy emlékszem, hogy dd-t ír ki (a GParted elviekben kiírja "menet közben", milyen paranccsal dolgozik), ez alapján írom - de tévedhetek is. Hozzáteszem, az use case nálam mindig az volt, hogy volt elég hely a célmeghajtón és sose változtattam meg a partíció méretét, helyét, mindig utólag, a másolás után adtam hozzá szabad helyet meglévő partícióhoz. Nagyobbról kisebb meghajtóra nem migráltam még, azzal nincsen tapasztalatom, de úgy emlékszem, csináltam én már NTFS rendszermeghajtó (Windows) partícióinak másolását is (nagyobb meghajtóra) GParteddel, sikeresen. Windows esetén nem ezt preferálom azért, ott van a Macrium Reflect Free erre.
-
growler
őstag
Nem egészen ! A GParted copy/paste opciója háttérben az "e2image" -t
használja, Ez csak a foglalt szektorokat másolja (nem bitről-bitre mint a dd)
A gyenge pontja, hogy csak a Linuxos fájlrendszereket támogatja (Fat32-t nem)
Ennek az UEFI-s telepítésű rendszereknél van jelentősége.
A másik: ha nagyobb méretű partícióról másolnál kisebbre, akkor a "paste"
opció inaktív marad - tehát, ennél is zsugorítani kell a nagyobb partíciót. -
-
Warton
őstag
válasz
growler #82260 üzenetére
Azért én is csináltam google szörcsöt. Kisebb az SSD és olvastam a Clonezillánál ezt a "fícsört". Amúgy írtam, hogy Clonezillla kizárva. Néztem videókat a Clonezilláról és egyből Clonezilla tagadóvá váltam.
hisztimode ON:
Nem értem, hogy ez miért ekkora probléma?? Ez olyan hervasztó, Windows alatt simán meg lehetett oldani az ilyesmit, csak kevesebb lett az üres rész, azt csók a családnak. Mindjárt sírok.Igazából egy egy gombos app kéne, hogy ennek a HDDnek a tartalmát egy azegyben másold át arra az SSD-re. Nem akarom újrarakni az OPrendszert, mert már be van lakva.
-
growler
őstag
válasz
Warton #82258 üzenetére
Szia !
Ha az SSD nagyobb méretű mint a HDD, akkor egy indított live rendszer alól
egy egyszerű dd parancs is elég a teljes disk klónozáshoz.
Ha viszont a HDD nagyobb mint az SSD, akkor ez a módszer nem megfelelő.
És valószínű a Clonezilla is ez miatt vérzett el.
( A Clonezilla-ról nézni kéne YouTube videókat mert megfelelően paraméterezve
ilyen esetben is képes lehet elvégezni a feladatát.) -
csixy
addikt
válasz
CPT.Pirk #25042 üzenetére
Nagyon tetszik ez a ramdisk játék a böngésző cash átirányítására. Már a windowsban [is megcsináltam] a google chrommal. Villámgyors a böngésző és kíméli az SSD-t. Persze RAM kell hozzá.
-
Warton
őstag
Sziasztok Egy HDD klónozó progit tudnátok ajánlani. Valami egyszerűen használható kéne. Clonezilla kizárva, azt már néztem és nagyon nem az én tudásomra van kitalálva. Nézegettem a csomagkezelőben, de nem találtam semmi értelmeset. Egy Manjaro Linuxot futtató HDD-t szeretném leklónozni egyazegyben SSD-re. Aztán HDD kidob, SSD betesz.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vibalazs #82256 üzenetére
Pedig van, alapból működő drivert kapsz az AMD kártyákhoz, a mesa csomagokon keresztül, az lenne az AMDGPU.
Amire te gondolsz, az a gyári AMD driver (AMDGPU-PRO), de azt a cég prémium ügyfeleinek csinálja, semmi szükség a telepítésére. Játékra és mindenre is alkalmas a mesa driver AMD kártyával.Mi volt az az ok, ami miatt megpróbáltad feltenni a gyári drivert?
Btw, én is azt javaslom, hogy ne Debiannal kezd az ismerkedést, ezen a vonalon inkább nézz meg egy Linux Mint-et. Felrakod és egyből minden menni fog ahogy kell. - valszeg egyszerűbb lenne, mint helyrehozni ezt a Debian telepítést.
-
Vibalazs
tag
válasz
CPT.Pirk #82254 üzenetére
Debian 11.2.0 telepítettem. AMD video driverek alapból nincsenek benne.
Legtöbb parancs amiket kiadtam nem ismerte ezért nem futtatta.
AMD weboldaláról kikerestem a drivert letöltöttem onnan pedig ide irányított: https://amdgpu-install.readthedocs.io/en/latest/install-script.html.Amiket külön beírtam:
apt-get install xserver-xorg-video-ati
apt-get install xserver-xorg-video-amdgpu -
lev258
veterán
válasz
Vibalazs #82253 üzenetére
Nem lehet, hogy valami firmware hiányzik neki? Debian-nál előfordul. Ragaszkodsz hozzá? Csak mert nem árt legalább egy kicsit érteni hozzá. Az Ubuntu/Mint variánsok viszont mennek maguktól is.
Az AMD driver része a rendszernek, azt nem kell telepíteni, sehonnan.
Most nézem, két videókártya és kimenet. Akkor kicsit bonyolultabb lesz, mivel alapból csak egyet használ. Utána kell nézni, ilyenkor mi a módja. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vibalazs #82253 üzenetére
Ehh, pls. ne jelszavazd le az ilyen feltöltéseket, totál felesleges.
Az biztos, hogy nem az a driver megy, aminek mennie kellene, és ezért tök üres az xrandr kimenete is.
Ez a sor árulkodó:
Display: x11 server: X.Org 1.20.11 compositor: gnome-shell driver: loaded: ati,vesa
Itt a végén annak kellene lennie, hogy
amdgpu, ati
Telepítés után a nyílt AMD driverrel megy minden, az lenne az említett amdgpu. Mi volt az ok, amiért elkezdtél drivert telepíteni és hogyan csináltad?
A Debian.org-ról egyszerűen csak letöltötted a Debian 10-et és azt tetted fel? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vibalazs #82251 üzenetére
Üdv, némi infó kellene ehhez. Pls az alábbi parancsokat futtasd le és a kimenetüket tedd fel mondjuk pastebinre. (az inxi-t valszeg telepítened kell apt-tal)
xrandr
inxi -Fxxx
Egyébként ez egy Debian Linux? Ez a "Mibuilding" kernel ez mit takar?
Valamint még az lenne a kérdés, hogy milyen monitorokról van szó.Két hete jártam úgy, hogy egyszer csak torz, alacsony felbontású képet kaptam és nem akart megjavulni újraindítás után sem... Aztán kiderült, hogy egyszerűen csak kontakt hibás volt a kábel és így nem tudta kiolvasni a monitor paramétereit. Megfordítottam a kábelt és rögtön helyreállt a rend.
-
Vibalazs
tag
Valaki tudna segíteni driver telepítésben?
Egy amd RX570-hez kellene. A kép folyamatosan nyújtott és a többi monitoron nincsen kép.Kernel: Linux Mibuilding 5.10.0-10-amd64 #1 SMP Debian 5.10.84-1 (2021-12-08) x86_64 GNU/Linux
Kb 20 órám már elment vele. Azóta 3x-4x telepítettem újra.Már kezdem úgy érezni kellene hozzá segítség.
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Ellesmere [Radeon RX 470/480/570/570X/580/580X/590] [1002:67df] (rev ef)
Subsystem: Sapphire Technology Limited Ellesmere [Radeon RX 470/480/570/570X/580/580X/590] [1da2:e343]
Kernel modules: amdgpu
01:00.1 Audio device [0403]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Ellesmere HDMI Audio [Radeon RX 470/480 / 570/580/590] [1002:aaf0]
--
09:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Raven Ridge [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series] [1002:15dd] (rev c8)
Subsystem: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Raven Ridge [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series] [1002:15dd]
Kernel modules: amdgpu
09:00.1 Audio device [0403]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Raven/Raven2/Fenghuang HDMI/DP Audio Controller [1002:15de] -
Ueda
senior tag
Mostanában fagynak a dolgok
(lol minus C). Még decemberben a laposon fagyott a Manjaro 21.2.0, egyszer telepítés után, másodjára telepítés közben. Ez nem érdekelt, mert úgyis ott van az EndeavourOS, ami felment gond nélkül. Most ezen a héten kernel panic az asztali gépemen, a billentyűzeten 2 led egyszerre és szabályosan villogott (többször is belefutottam). Az 5.15/16 -os kernelt sejtem mögötte.
Máshol is szállíngóznak az ilyen rejtélyes fagyások : [https://forum.endeavouros.com/t/black-screen-issue-similar-to-win-blue-screen-but-without-text/22701]
Asztali gépre tettem fel pluszba jonathon old kernelt (linux-lts510), meg nitrous-t (linux-nitrous). -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
zsoltip #82246 üzenetére
Üdv!
Ezen a gépen minden lassú lesz, de a W10 különösen (ott a legacy videokártya is elég kérdéses).
Viszont filléres alkatrészekből lehetne javítani rajta, tenni bele még 2-4GB ramot meg egy kínai SSD-t és akkor már egész emberi masina lenne egyszerű feladatokra, már amire az a proci elég (a böngészést már nem sorolnám ide).Egy Lubuntu 20.04 LTS-t, Mint Mate-et vagy Mint Xfce-t próbálj ki rajta, amelyik tetszik.
Natív google drive kliens viszont nincs Linuxra. Alternatív programok közül tudsz választani, ennek nézz utána ha kell a drive sync.tordaitibi: igaz, ténlyeg!
-
zsoltip
őstag
Üdv Fórumtársak!
Adott alábbi konfig:
ASUS A8N-E alaplap
AMD Athlon 64 3000+ (1,8 GHz)
2 GB DDR RAM
160 GB HDD
ATI Radeon HD 7350
E-tech TVP103 TV kártyaJelenleg Windows XP SP3 Home ketyeg rajta.
Ez mostanra olyan alapvető dolgok használatának az ellehetetlenüléséhez vezetett, mint: Chrome, Google Drive támogatások megszűnése. Immár nem is tudom megnyitni a Drive kezdőlapját rajta.Mivel a jogtisztaságoz ragaszkodtam és ragaszkodom 2 opció van, ha marad a jelenlegi hardverállomány, és nem jobb megoldás egy használt gépet beszerezni a helyébe.
a.) Windows 10 licensz, ha ugyan elketyegne a gépen. Ebben vannak kétségeim, de lehet tévedek.
b.) Ami miatt ide írok: Linux
Ha Linux, úgy Windows (10) jellegű kinézetűt keresek, minél egyszerűbben használhatót a célfelhasználónak, aki bekapcsolja, böngészik, e-mail-ezik, szöveget szerkeszt, Google Táblázatot kezel, nyomtat, szkennel, fotókat néz...Mit ajánlanátok? Egy Ubuntu messze nem erre a gépre van kitalálva, ugye?
-
válasz
CPT.Pirk #82244 üzenetére
Nem, eppenhogy a fast startup a rendes leallitasnal mukodik.
Rebootnal ha leallas utani pillanatban agyonlovod a rebootot akkor tiszta a rendszer.
Ezert rebootol updeteknel is mert ez az 1 indulasi modszer amikor a nullarol tiszta lappal indul bekapcsolt gyorsinditassal is.Kollega irta hogy olvasni tudja az ntfs particiot, ez igy van de probalja irni ha egy fast startupos Win alatt van mountolva a lemez. Azonnal irja a Linux hogy nem-nem. Meg lehet eroszakolni persze.
-
csixy
addikt
-
csixy
addikt
Már annyiszor leírtátok , hogy dualboot esetén a fastbootot ki kell kapcsolni. Létezhet, hogy nekem nincs vele semmi gondom?
Van egy dell precision 5520-as gép. UEFI módban használom kikapcsolt secure boot mellett. Dualbootban windows 10 és L. mint cinnamon 20.3 fut rajta. Mindkettő ugyanazon az NVME SSD-n van, közös boot,esp partícióval. Bootsorrendben a linux elöl van és a grub menüből indítom a windowst is. A BIOS-ban a fastboot thorough módra van állítva. A windows összes akarmi.sys fájlja létezik. Az energia beállítások a windowsban ilyenek:
Létezhet, hogy mégis minden jól múködik? -
válasz
CPT.Pirk #82238 üzenetére
Nem omlik össze, csak nem tölt be semmit.
De legalább a HP 8570p ventije ment mint az állat, úgy fogtam le, hogy ne emelkedjen el az asztaltól!
Viszont másik notin semmi ilyen nem volt és a 8570p-n lévő tök friss telepítésű Mint C 20.3 alatt is csendben működött a FF, pont emiatt nem gondoltam arra, hogy valami FF bug lenne.
(#82237) Sanyi.mTs
de ha szerinted (túl) nagy kockázatot rejt a telepítése, akkor inkább hanyagolom.
fatpingvin ft nem konkrétan a Brave-re gondolt, hanem általánosságban próbált óvni:
viszont azt hadd jegyezzem meg, ha ez nem volt világos akkor nem ajánlatos random külső forrásokat engedélyezni, simán be lehet így kapni egy malware-t a következő frissítési ciklusban
A linkelt módszerrel nyugodtan telepítheted a Brave-et.
-
Sanyi.mTs
addikt
válasz
fatpingvin #82236 üzenetére
apt search brave
parancsra csak ikont és témát talál.
olvastam, hogy FF 95/96-os változatával elbaltáztak valamit és sokaknál összeomlik. linuxos gépemen nem tapasztaltam ilyet, de a melóson (win 10 enterprise) alatt ma többször is megszívatott az FF.
Tableten is próbálgatom, kíváncsi lettem volna a laptopomon is. de ha szerinted (túl) nagy kockázatot rejt a telepítése, akkor inkább hanyagolom. -
fatpingvin
addikt
válasz
Sanyi.mTs #82235 üzenetére
igen. ezek a parancsok szükségesek ahhoz hogy a csomagkezelőd tudja, hogy honnan kell majd letöltenie és hogy a felhasználó jóváhagyta hogy megbízható a forrás.
viszont azt hadd jegyezzem meg, ha ez nem volt világos akkor nem ajánlatos random külső forrásokat engedélyezni, simán be lehet így kapni egy malware-t a következő frissítési ciklusban. nézd meg először hogy benne van-e a tárolókban:apt search brave
és a kiírás tanulmányozása. ha nincs közte amit kereseel, akkor érdekes az előző.
amúgy mit vársz tőle pluszban? egy sima chromium némi csicsával. -
Sanyi.mTs
addikt
kipróbálnám a brave böngészőt mint 20.3 alatt. honlapjukon itt a leírás a telepítéshez: [link]
valaki el tudná magyarázni (egyszerűen) miért szükséges az első 3 sor a sudo apt install brave-browser parancs előtt? -
csixy
addikt
válasz
headhunter #82233 üzenetére
-
Flowtation
őstag
válasz
#63718632 #82227 üzenetére
Az az igazság, hogy már vagy 3 éve így van, szerintem egy éve nem is frissítettem...
Nem nagyon van időm belevágni egy friss telepítésbe, dockert sem ismerem. Valamint egy régi fujitsu vason van és amíg meg nem döglik, nem gondoltam váltani. Ha majd igen akkor egy rpi4+ valami hdd dokkoló kombóban gondolkozom. Simán frissíteni 4-ről 6-ra meg gondolom nem szerencsés, 3x1 Tb adat van, persze azokat úgy is lehúznám, de az a helyzet, hogy napi használatban van.
Olyan nincs, hogy egy process háttérben fusson?
-
#63718632
törölt tag
válasz
Flowtation #82225 üzenetére
OMV 6-ra nem tudsz frissíteni? Frissebb csomagok vannak Python-ból, kernelből, stb.
-
Horvi
őstag
Ha már ennyire pörög a conky téma. Én most próbálgatom manjaron kde-n, viszont a szabad memóriát rosszul jeleníti meg. Más is találkozott hasonlóval?
Illetve olyat figyeltem meg, hogy a config fájlban hiába van benne, hogy "alignment middle_right" akkor is a jobb felső sarokba rakja a conky-t. -
Flowtation
őstag
válasz
Flowtation #82224 üzenetére
ugyanúgy ez jön vissza:
root@OMV:~# systemctl status glances.service
● glances.service - Glances
Loaded: loaded (/etc/systemd/system/glances.service; enabled; vendor preset:
enabled)
Active: active (exited) (Result: exit-code) since Wed 2022-01-12 1
9:40:05 CET; 15min ago
Process: 685 ExecStart=/usr/local/bin/glances -w (code=exited, status=
203/EXEC)
Main PID: 685 (code=exited, status=203/EXEC)
Tasks: 0 (limit: 4915)
CGroup: /system.slice/glances.service
jan 12 19:40:05 OMV systemd[1]: Started Glances.
jan 12 19:40:05 OMV systemd[1]: glances.service: Main process exited, co
de=exited, status=203/EXEC
root@OMV:~#
-
Flowtation
őstag
válasz
#63718632 #82223 üzenetére
restart után is elvileg, de megcsinálhatom még egyszer. Ja, igen a verziókat elfejettem, debian 9 és omv 4, nincs docker, és pip3-al sem tudtam telepíteni, hanem simán. Kellett még a bottle, pontosabban a python3-bottle csomag a -w kapcsolóhoz.
Újraindítom az egészet és írok, mi a helyzet. -
#63718632
törölt tag
válasz
Flowtation #82222 üzenetére
Restart után is? OMV melyik verzió?
-
#63718632
törölt tag
válasz
Flowtation #82220 üzenetére
Erre mi a válasz?
systemctl status glances.service
-
#63718632
törölt tag
válasz
Flowtation #82218 üzenetére
Ha a leírás szerint csinálod, start és enable után a systemctl status mit mond?
-
Flowtation
őstag
Sziasztok!
OMV alatt szeretném a glances-t beállítani, hogy automatikusan induljon. Ehhez ezt a leírást találtam. Viszont ezzel nem működik, abból tudom, hogy homeassistant alatt nem jönnek az infók, viszont ha simán indítom (glances -w) akkor pedig igen. Mit rontok el?
Beszéltem egy ismerőssel, neki minden a leírás szerint van, kivéve a két elérési utat:sudo nano /etc/systemd/system/glances.service
helyettsudo nano /lib/systemd/system/glances.service
illetve:[Service]
ExecStart=/usr/local/bin/glances -w
helyett[Service]
ExecStart=/usr/bin/glances -w
Ez a két különbség, lehet, hogy ez a gond?
Köszönöm a válaszokat! -
kkgabor
csendes tag
Sziasztok! Hogyan állítsam meg, folyamatosan ezt futtatja a gép:
https://ibb.co/bHCNzSS
Lintux-ot telepítettem és visszaléptem particionáláskor, azóta ilyen. Teljesen új a hdd. -
vzozo
senior tag
Sziasztok, ez most lehet furcsa lesz, de van olyan, hogy egy alap Ubuntu Server (ubuntu-21.10-live-server-amd64.iso) telepítésen NINCS syslog?
Fura volt, hogy nem nagyon láttam logfájlokat a /var/log-ban, na mondom nézzük meg mi a helyzet...
root@ubi-smb:/var/log# sudo service syslog
syslog: unrecognized service
root@ubi-smb:/var/log# sudo service rsyslog
rsyslog: unrecognized serviceHát semmi, szóval telepítettem az rsyslogot, azóta lett auth-log, syslog, ufw.log, stb.
Nade miért nem volt ez alapból fent?
-
Ueda
senior tag
Több probléma a qbittorrent 4.4.0 -val (Qt 6 -ra váltás is okozhatja), ezért visszaváltottam az eggyel előbbire. Először csináltam downgrade -t, vajsimán ment. [ arch downgrade ]
-
cigam
titán
-
szucs54
csendes tag
válasz
tordaitibi #82207 üzenetére
Köszi ismét!
Lehet kipróbálom a Mint-et is, őszintén megvallva azért maradtam ennél, mert kipróbáltam sorban egy pár linuxot és a kubuntu volt az első ami minden perifériámat gond nélkül kezelte. (wifi stick, telefon, wifi nyomtató stb.)
-
válasz
szucs54 #82201 üzenetére
[link]
Itt ha jól látom Cinna Ubuntu tölthető le.
Nekem 20 illetve pontosan 22 év Winezés után/mellett meg a KDE az ami bejött de természetesen mindenkinek más az ízlése.
Linux Mint nem játszik? az van gyári Cinnamon felülettel az 101%
És a legkezesebb, legemberbarátabb Linux kivitelek egyike.
"Az automatikus bejelentkezésről: Ezt hol idézzem meg?"
Ezt nem tudom mert eléggé eltérőek az asztali felületek és sose voltam Cinnamonnal testközelbe.
HdSentinelre nem tudok válaszolni mert szökőévenként sem használom.
A mappa beállításra a bal alsó sarokba sincs épkézláb megoldásom mert mint írtam Cinnamont életemben nem használtam. -
gregory91
senior tag
válasz
szucs54 #82200 üzenetére
Lehet azért nem fut mert:
1.Terminálban kellene futnia
2.Vagy nincs megadva a jogosultság.
Reménykedés céljából indítsd el a terminalt és írd be ezt:
sudo HDSentinel vagy (sudo hdsentinel)
Ha nem sikerül elindulnia akkor a telepítő nem tűnik elégé jónak.
Ez esetben töltsd le innen (gzipelt verzió)csomagold ki az asztalra.Nyisd meg a terminalt(Asztalon jobb egérgomb>terminal megnyitása).És ha minden igaz akkor az asztal mappájában leszel.
A programot futtathatóvá kellene tenni:
sudo chmod +x HDSentinel
majd futtatni így
sudo ./HDSentinel
Megj: Érdemes előtte minden usb meghajtót kivenni mert vagy lassú lesz vagy "lefagy" ott ahol. -
szucs54
csendes tag
válasz
fatpingvin #82202 üzenetére
Köszi neked is!
Én pont azért gondoltam a Cinnamon kipróbálását mert így windows után ez volt (legalábbis első megjelenésre) a legkevésbé szokatlan.
Mire gondolsz, hogy nem erőltetnéd? Ez egyéni preferencia, vagy valami hiba lehetőségre utalsz? -
fatpingvin
addikt
válasz
szucs54 #82201 üzenetére
hello. a Kubuntu ahogy a neve is utal rá, KDE-vel szerelt Ubuntu, a telepítője nincs arra felkészítve hogy Cinnamonnal rakd fel. én egyébként le is beszélnélek a cinnamon erőltetéséről, de te tudod.
a többi nekem túlságosan windowsos kérdés, valaki aki ahhoz is ért biztos válaszol -
szucs54
csendes tag
válasz
tordaitibi #82199 üzenetére
Neked is köszi a segítséget.
Nekem windows után ez jött be na..... Így egy kicsit ismerősebb terepnek éreztem a dolgot, nem volt annyira elveszett érzés.
Azt meg nem is tudom hogyan lehetne egyből Cinnamon-nal telepíteni? A kubuntu egyből KDE plasma-t teszi fel, én nem láttam, hogy lehetne választani. Csak arra találtam megoldást, hogyan tegyek fel utána másikat.
És akkor most megvallom következő bűnömetAmikor a Cinnamon felment az előzőt le is töröltem. (mondván minek az nekem oda)
Az automatikus bejelentkezésről: Ezt hol idézzem meg?
A fájlkezelős kérdést én meg úgy oldottam meg (kicsit kényszermegoldás tudom, ezért is kérdeztem meg, van e más lehetőség), hogy feltettem egy virtualbox-ot, abban egy win 7 -et és a virtualbox beállításaiban megosztottam a kubuntu videók mappát a vitruális win 7-el. Így ha kell ez a nézet (az említett 2 tulajdonság megjelenítésével), akkor azt win 7 alatt csináltam.
És akkor ezt még ide is ideírom, illetve tőled is megkérdem.
Két dolog az előző kérdéseim közül lemaradt.
1, Milyen alternatívát ajánlanál hdsentinel helyett? Próbáltam feltenni ezt is a linuxos telepítővel, de csak megjelenik a programok között, de nem indul el.
2, A bal alsó sarokban a menü gomb mellett van egy mappa ikon. Az nekem a /home -t nyitja meg, vagy azt a könyvtárat amit utoljára bezártam. Ezt lehet módosítani, úgy, hogy a csatolási pont nélküli partíciót nyissa meg? Amennyiben nem, akkor oda valahogy fel lehet venni erre egy "hivatkozást". Mert én csak az asztalra tudtam egy (mondjuk windows-osan) parancsikont kitenni egy adott mappára.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Xbox tulajok OFF topicja
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Steam Deck
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- Videós, mozgóképes topik
- Brutál akkuval érkeztek az Ulefone X16 modellek
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Formula-1
- További aktív témák...
- Corsair Katar Elite WL egér eladó (csak vezetékesen megy)
- Apple iPhone 12 Pro Max 128GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Bomba ár! HP Elitebook Folio 9470M - i5-3GEN I 8GB I 256GB SSD I 14" I DP I Cam I W10 I Garancia!
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook S761 - i7-2GEN I 8GB I 320GB I 13,3" HD I HDMI I W10 I Garancia!
- AKCIÓ! "ÚJ" Microsoft Surface 5 13,5 notebook - i5 1235U 8GB RAM 256GB SSD Intel Iris Xe IGP 27% áfa
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest