-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
#63718632
törölt tag
Hát ha valami gyenge Arch-ra, az nem lessz sokkal jobb Gentoo-ra sem. A legsoványabb desktop rendszert, bináris alapon Arch-ból tudsz csinálni. Vagy az említett inkább server distro-kból. Egy nagyon lassú gépen iszonyatos idő lesz a forgatás Gentoo-ból.
Meg az sem mindegy milyen grafikus felülettel akarod használni és mire.
Ezektől függetlenül kvázi tanulni, bármilyen gép jó. -
K0zm0
aktív tag
válasz
fatpingvin #83997 üzenetére
Köszi a tippet, utána olvasok!
-
K0zm0
aktív tag
válasz
#63718632 #83995 üzenetére
Arch vonalon annyit mozogtam, hogy egy ideig nyüstöltem az Endeavour-t. Ott mondjuk volt ugye grafikus telepítő, de az AUR-t, yay-t, pacman-t meg a többi dolgot megismerhettem. Sajnos azt a gépet amire rátettem tovább adtam családba, ami meg van helyette kísérletezgetésre, az gyenge rá. (Azért is akarom leporolni az asztalimat így pár év után.)
-
K0zm0
aktív tag
válasz
Rimuru #83994 üzenetére
Komplett OS-t még nem hegesztettem CLI-n keresztül, de a saját rendszereimet terminálon keresztül bütykölgetem, attól a részétől nem tartok. Ahogy írod, egy gyorsabb átolvasás után inkább a use flagektől tartok.
(Egy jövőbeni projektem egy NixOS lenne hasonló tanulási céllal, de nekem az még űrtechnikának tűnik így kezdőként.
)
-
#63718632
törölt tag
Ha van inger és kitartás a Gentoo-ra, akkor hajrá. A legtöbb időt a helyben forgatás veszi el, viszont tényleg összelegózhatod az utolsó bit-ig a legoptimálisabb rendszert.
Mondjuk systemd és mai úri huncutságok használata nem sokat dob a feelingen.
Nálam bakancs listás volt még kezdő koromban, de ma már egy pure Arch install sem borzolja a kedélyeimet, mint régen. -
K0zm0
aktív tag
válasz
ubyegon2 #83974 üzenetére
Kérlek Uby ne fesd az ördögöt a falra! Nagyon remélem, hogy nem fog az Uborka sorsára jutni. Mondjuk én még mindig a 19.3-t nyüstölöm, de eddig tökéletesen teszi a dolgát, nem akarom lecsérni, csak ha az életciklusa végére ér. (A gyengébbik laposon egyébként én Q4OS-t használok, ha már így meglett említve.
)
Nem tudom mennyire kezdő téma (gondolom semennyire
), de a régebbi asztali vasra akarom felhegeszteni a Gentoo-t, tanulás céljából. Így pár év Lunoxozás után mennyire tanácsos nekifutni?
-
Ueda
senior tag
válasz
#68216320 #83989 üzenetére
ezt próbáld meg : [https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=276311]
-
#68216320
törölt tag
válasz
#63718632 #83988 üzenetére
Nem az NVidia-val lesz a gond, mert kikapcsolva-bekapcsolva ugyanaz a helyzet.
Optimus a laptop, tehát a beépített display használatkor az Intel UHD630-on megy át minden kép. De az NVidia nincs használatban és csak az Intel-t használva is fennáll a probléma.
Először arra gondoltam, hogy a browserben valamiért problémás lett a codec.
Opera-t használok és hozzá az ffmpeg codec csomagot. De a helyzet az, hogy sem a Chrome, sem a Firefox nem jó. Tehát nem a codec lesz a gond.
Nem tudom, hogy pár nap alatt miért lett ilyen.
Nincs ötletem, hogy merre induljak. -
#63718632
törölt tag
válasz
sisi22 #83977 üzenetére
1.: Nem kell kimenni privátba! Minden amit kérdezel, másnak is hasznos lehet.
2.: A privát kérdéseket nem látja mindenki, pedig lehet tudna segíteni!
3.: Nem kell szégyenlősködni, mindenki volt kezdő. Aki nem mer kérdezni, annak segíteni sem lehet.
Mondd el nekünk, hogy milyen hardvered van pontosan és mire szeretnéd használni. Tanulmányaid okán kell a Linux-al ismerkedned vagy egyéni döntés, mert érdekel.
Ez a fórum erre van! Nem kell megijedni az "őstagok"-tól, "veterán"-októl vagy a régi bútor daraboktól. Sok öreg róka van itt, akik a fiatalokat próbálják segíteni.
A Linux "haladóban" már más szempontok a mérvadóak. -
#68216320
törölt tag
válasz
#63718632 #83984 üzenetére
DoubleCommander -> doublecmd-gtk2
#83976 folytatása:
Visszakapcsolva és használva az nvidia vga-t, ugyanúgy gond van a browseren belüli lejátszással. Visszaállítottam kikapcsolt állapotba.
Viszont valamiért már a Kodi sem akar kilépni lejátszás után. Azzal amúgy nincs egyéb gond elméletileg. -
#63718632
törölt tag
Tovább haladva! Cinnamon alatt feltoltam a grafikus tűzfal beállítást (gufw) és szándékosan a GTK-s DoubleCommander-t (ne kérdezd a csomag nevét). Átmentem TDE-be és megy mindegyik.
Az egy másik probléma, hogy ArchLabs-on rendbe kell tenni amúgy is az ufw működését, mert nincs default beállítva, így a gufw sem lessz. Hiába kattintod grafikusan bekapcsolt állapotba.
Kell hozzá azufw
ésgufw
csomag.
Megsystemd
szinten is rendbe kell tenni.
El kell indítani a service-t. :sudo systemctl start ufw.service
Engedélyezni kell a rendszerrel való indulását.:sudo systemctl enable ufw.service
Restart. Majd lehet kérdezni az állapotot.systemctl status ufw.service
Elvileg mennie kell és ilyenkor már agufw
-ból is állítgathatod.Plussz-plussz minden ilyen systemd érzékeny service-t kézzel kell belőni ArchLabs-on. Manjaro-n, Endeavour-ön ezeket készen kapod. Ide tartozik az SSD-k trimmerelése is! Meg minden más amit a systemd kezel.
Szóval jó kis gyors telepítő ez, de kell még azért konfigolni. Nekem ez sokkal többet tesz hozzá a tudáshoz, mint hogy kézzel pötyögjek be egy pure Arch telepítést. -
#63718632
törölt tag
A mellékelt bejegyzés alapján látszik, hogy a [trinty] repo is frissül, bármikor frissítem a rendszert, bármelyik DE alól.
[test@archlabs ~]$ trizen -Syu
:: Pacman command: /usr/bin/sudo /usr/bin/pacman -Syu
:: A csomagadatbázisok szinkronizálása...
core naprakész
extra naprakész
community naprakész
multilib naprakész
archlabs naprakész
trinity naprakész
:: Teljes rendszerfrissítés indítása...
nincs teendő
:: No AUR updates found...
[test@archlabs ~]$
A pure Arch repo-i acore
,extra
,community
,multilib
. Az ArchLabs-é azarchlabs
és a hozzáadott TDE Desktopnrepo-ja atrinty
. -
válasz
sisi22 #83977 üzenetére
Érdekes, bár nyilvánvalóan szubjektív lista.
A régebb óta meglévő, népszerű disztroknak szerintem kivétel nélkül van használható wiki oldala. A speciális celfeladatok csoportba szerintem bőven befér pl. az Ubuntu Studio vagy a Kali is de az a szép a linuxban, hogy ha a topic minden lakója készítene egy ilyen listát, akkor kevés tökéletes fedés lenne -
válasz
sisi22 #83977 üzenetére
Ez a rendkívül értelmetlen kérdéssor milyen iskolában tettenérhető? Mert ha jól értem, téged nem konkrétan a Linux, mint OS érdekel, hanem kaptál valami feladatsort.... Ami kicsit szokatlan, hogy semmilyen kérdést nem tettél fel, de mi a célod a hozzászólással akkor?
Megpróbáltál eligazodni, mint írod, hát nagyon nem sikerült, talán emiatt is célszerű lenne behatárolni, mi céllal írtad a hsz-t?
2. Realis alternativa gyakorlatilag eleg keves, mert
a, igaz, hogy ezres nagysagrendu a disztribuciok szama, de ezek nagyon kis resze erheto el tartosan a jovoben
b, A wiki "66-os klub" is tenylegesen leszukul kb. tucatnyira a, miattEz külön érdekelne, hol írkálnak össze ekkora baromságokat? Mi a bánat az a 66-os klub?
-
#63718632
törölt tag
No, akkor kicsit bővebben elregélem a történteket. Igazából érdekesnek tartottam a probléma felvetésedet és mivel a TDE-t ismerem a Q4OS-ből. Egy darabig nyomkorásztam érdekesség gyanánt. El tudnék vele lenni, ha nem lenne más. Nem okozna gondot a személyre szabása.
Viszont Arch-on még nem volt vele dolgom. A csomagok frisseségét megértem a részedről, hogy a stable Debian nem elég „blending edge”.
Van egy teszt rendszerem Vbox-ban, mint írtam ez egy ArchLabs/GDM/Cinnamon kombó. Az, hogy ez miért így és miért ebből a disztróból. Azt is kifejtem szívesen egy másik posztban.
A lényeg, hogy először megpróbáltam AUR-ból felépíteni atde-tqt3 14.0.3-1
csomagot, ami egy TDE Desktop-ot eredményezett volna. Persze sikertelen volt, nem részletezném, mert érdektelen.
Hiszen a most működő verzió frissebb és az közvetlen a Trinty repo-ból jött. A linkelt Manjaro-s eljárás alapján. [link]Szóval, igen léteznek olyan csillag állások még Arch ökoszisztémában is, hogy az AUR-ban is előfordulhatnak nem naprakész karban tartott csomagok, stb…. . Ilyen a világ, túl kell lépni, vagy más megoldást kell keresni vagy beleásni magad és segíteni a csomag karban tartónak.
Én tovább léptem, majd a Manjaro-s linkről telepítettem. Előtte természetesen lefrissítettem a rendszerem és Cinnamon alól, terminálból támadtam.
Gyakorlatilag fel kell venni plusz repo-nak a rendszerre a Trinty fejlesztők, Arch kompatibilis repo-ját. Ehhez kellenek az aláíró kulcsaik, hogy a repo hiteles legyen. A leírás első pontja ezt írja le.
Majd a hitelesített repo-t ténylegesen hozzáadni a rendszerhez. Amit az/etc/pacman.conf
szerkesztésével tudsz megoldani. Hozzá kell adni a két bejegyzést a fájl végéhez.[trinity]
Server = https://mirror.ppa.trinitydesktop.org/trinity/archlinux
(sudo nano /etc/pacman.conf
)
Aztán lefrissíted a rendszert, az ajánlott paranccsal.
Ezután telepíted atde-meta
csomagot, szintén a leírás alapján.
Na és itt kezdődtek a problémák!
Nagyjából 650MB letöltendő cucc kellet volna az előzetespacman
info-k alapján. Ebből úgy kb. 250MB le is szaladt elég gyorsan ( jó netem van ).Két csomag viszont iszonyat lassan vánszorgott lefelé, az egyik atde-lib
volt a másik passsz. Nem figyeltem. Úgy voltam vele, hadd jöjjön. El mentem TV-t nézni, be is szunyáltam egy órácskára. Mire vissza jöttem, sikertelen telepítés üzenet fogadott. Ilyenkor nem szoktam pánikba esni, automatice az utolsó install parancsot mégegyszer elindítottam.
Jött kapásból egy "pipewire
" frissítés ami a "wireplumber
" csomagot akarja cserélni, miszerint az át került az "extra
" repo-ból a "core
" repo-ba és hát változtatások szükségesek. Jó, hát legyen, elfogadtam. Ezután az összes "tde3
" csomag végig pörgött. Szószerint tényleg, minden megkívánt egyéb függőség is "felpattant" a rendszerre.
Ezután már csak atdm.service
engedélyezése volt hátra. Ez a TrintyDesktop login manager-e. Elvileg ez kéne fogadjon restart után, ha Q4OS-t próbáltál, akkor tudod milyennek kéne lennie.
Hát nálam ez nem következett be, restart után is a GDM fogadott. Viszont a Trinity kiválasztahó, mint az a mellékelt képen látható.
[link]
Szóval GDM-ről szépen belépek a Trinty-be és minden működik ami TDE. Továbbá a Cinnamon Nemo-ja is és a Pamac szoftver telepítő is elindul.
Némi anomália azért akad a panelen, ha a Cinnamon-os hangerő kisikonokra kattintok akkor némít mindent, de a TDE kispanel ikonjai meg működnek.
Szumma szummárum, ez azért nem egy mainstream eset. Biztos lehet még csiszolni rajta, de én úgy látom, hogy nálam minden működik.
Még ránézek az általad írt progikra is. Feldobom őket Cinnamon alatt és TDE-ben elindítom Őket, szerintem menni fognak.
Most nagyjából ennyi.
Kérdezz bátran, ha tudok segítek. -
sisi22
aktív tag
Udv,
Megprobaltam eligazodni a "linuxok" kozott, eddig jutottam, ha "flame-war" kategoria, akkor inkabb privatkab kernek korrekciokat:
1. klasszikus kerdesre ("milyen linux") a valasz:
az, ami
a, a hw-nek megfelel es
b, van aktiv forum vagy szemelyes segitseg es
c, szukseges program(csomag)ok rendelkezesre allnak2. Realis alternativa gyakorlatilag eleg keves, mert
a, igaz, hogy ezres nagysagrendu a disztribuciok szama, de ezek nagyon kis resze erheto el tartosan a jovoben
b, A wiki "66-os klub" is tenylegesen leszukul kb. tucatnyira a, miatt
c, Az altalam talaltak listaja ABC sorrendben:
arch
debian
fedora
linux mint
ubuntuEzekhez a hw-nek megfeleloen valasztando kornyezetek ABC sorrendben:
Cinnamon
Gnome
KDE
Mate
gyengebb hw-hez:
LXDE
Xfce3. Ezeken tul idonkent ajanlott disztribuciok celfeladatokra:
Knoppix
kubuntu
lubuntu
puppy linux
xubuntu4. Tovabbi, idonkent nepszeru, vagy adott celokra jo disztribuciok ABC sorrendben:
CentOS
FreeBSD
Gentoo
Red Hat
SlackwareEszreveteleket inkabb privatban kerek.
-
#68216320
törölt tag
A laptopomon Arch Linux + Gnome van.
Eddig nem volt ilyen gondom, de most valamiért nem játszik le egyik browser sem (operca, chrome, firefox) semilyen video-t (youtube, vimeo).
A laptopban Intel UHD630 + RTX2060 VGA van. Utóbbi iaktív, csak az Intel van használatban.
Pár napja még nem volt ilyen gondom. Talán valami frissítés okozta, de passz. Hogyan vtudnám kideríteni, hogy miért nem tudok semmi-t lejátszani browser-en belül? -
TMisi92
újonc
Sziasztok!
Egy paranccsal kapcsolatban kérnék segítséget, hogy milyen paraméterekkel alkalmazzam.
Valószínű a find és a du keveréke lesz az én emberem.
Egy linuxos megosztáson beüli mappáknak kéne kilistáznom a méretüket a mappanevekkel úgy, hogy csak a 4 évnél öregebb almappákat és fájlokat számolja össze. Az sem lenne nagy gond, ha a listázás mélységét is tudnám szabályozni.
Debian 10-es rendszerről van szó.
Előre is köszönöm! -
válasz
mefistofeles #83973 üzenetére
Eszembe nem jutott, hogy szidnád a Mint-et egyébként, inkább kíváncsi voltam. Mióta látom az új Ubuntukat, kicsit aggódom is, meddig fog valóban tökéletesen konyhakész és könnyen működő a Mint, a kb egy hónapon belül megjelenő verziónál meglátjuk. Eddig a 20.3 Cinnamon nekem nem okozott gondot.
-
válasz
ubyegon2 #83972 üzenetére
A deepsleep végül még is jól volt beállítva, de ennek ellenére sem működött a dolog, (először figyelmetlen voltam és azért írtam, hogy megoldódott). Állandó hangproblémám volt a 2.1-es hangfalaimmal, kikapcsoláskor többször befagyott a mint logo és se ki, se be, Fél perces kurzor "érzéketlenségek" stb.
A Manjaro alatt egyik probléma sem jelentkezik (mint ahogy eddig a Mint alatt sem volt ilyen tapasztalatom)
Nem szidom a rendszert, nyilván egyedi hibák voltak ezek, de mostanában sajnos időm az totálisan nincs effélékre. -
válasz
mefistofeles #83969 üzenetére
egy rakás furcsa problémát generált.
Ha ezek rendszerszintűek voltak, leírhattad volna pár szóban. Gondolom komolyabb gondok lehettek, mint hogy nem állította neked be a BIOS-ban az USB sleep-et!
Ha csak az új DE, Xapps okozott meglepetéseket, az nem problema.
-
BoB
veterán
válasz
#68216320 #83968 üzenetére
Van már "hivatalos" install helper is: [archinstall]
-
Urak! Végül is letöröltem a Mint 20.3-at, nekem csalódás volt az eddigi verziókhoz képest és egy rakás furcsa problémát generált. Feltettem a Manjaro 21,2.6 XFCE verziót, ami tökéletesen muzsikál. Egyetlen aprócska problémám van. Nekem heppem, hogy az ablakok középen jelenjenek meg. Ezt be is állítottam, kivéve a terminált. Az rendre jobbra igazítva jelenik meg. Hogy tudnám azt is középre kényszeríteni?
-
#68216320
törölt tag
válasz
#63718632 #83966 üzenetére
Sima ügy, túl vagyok már jópár telepítésen. A szervert leszámítva minden gépemen már Arch van. Még egy 2017-es MacBook Air-t legyalultam és arra is Arch-ot tettem. Sikerült a fogyasztását is kicsit visszafognom.
Szóval tényleg csak az install gyorsítása lenne a cél.
Bár gondolkodtam valami saját bash script írásban is ahol pár infó bekérése után megcsinálná, amit most manuálisan teszek meg. De ha kvázi van készen, akkor nem küzdök vele.Hát én eddig pikaur-t használtam user repo-hoz, de semmi akadája, hogy mást használjak.
-
#63718632
törölt tag
válasz
#68216320 #83965 üzenetére
Grafikus pamac egyik rendszeren sincs. ArchLabs-ban AUR helper se (konzolos), MagyArch-ban van paru. Ezek valamelyikével fel lehet tenni a pamac csomagot (grafikus program telepítő).
ArchLabs-ra kell yay, paru vagy trizen.
Én trizen-t használok és a pamac-aur csomagot szoktam feltenni. -
-
Freel
tag
válasz
#63718632 #83958 üzenetére
Igen, ez alapján tettem fel. TDE alatt semelyik az XFCE-s program nem működik : gufw, double commander, qbittorrent stb. Javaslatodra tegnap feltettem egy Plasma-s Manjaro-t és rá a TDE-t. Nincs internet... TDE telepítés előtt még volt. Vagy kitalálom miért nincs net, vagy kitalálom miért nem mennek a GTK-s programok, vagy ráhúzom egy pure arch-ra (bár szerintem ott se lesz net), vagy elengedem ezt a DE-t.
-
Freel
tag
Nem haladok ezzel a Trinity DE-vel. Pure Arch-ot még mindig nem akarnék felszenvedni. Ubuntu-ra feltettem, de Ubuntut meg nem szívesen használnám. A Trinityék oldaláról letöltött, gyárilag beépített Trinity DE-vel szerelt ISO-közül (Ubuntu, PCLinuxOS) pedig a telepítés után egyiken sem működik az internet. Olyan, mintha a Trinity-ből hiányozna valami ami a net eléréséhez kell.
Probléma : [link] -
Freel
tag
Nekem is lenne egy újabb kérdésem. Szóval feltettem Manjaro XFCE-re a Trinity Desktop Environment-et. És Trinity alatt nem indulnak a programok, valamilyen GTK-s hibára hivatkozva. Gondolom bezavar egymásnak a két DE.
Melyik az a leges-leg minimalistább ablakkezelő amelyiknek minimális a függőségi igénye? Tehát amelyik esetleg végképp nem zavarna bele a Trinity-be? i3? Openbox? Amelyik szinte nem is létezik? -
válasz
growler #83949 üzenetére
Hopp, na ez érdekes....
Ránéztem a BIOS-ra és át volt állítva az a deep sleep kapcsoló amit fentebb említettem. Nem tudom hogy kavarodhatott át a setup de vissza állítottam és most már jó. Nem értem a dolgot, de köszi, hogy eszembe juttattad a BIOS-t.Magamtól nem néztem volna rá, mert biztos voltam a beállításokban.
-
-
growler
őstag
válasz
mefistofeles #83948 üzenetére
BIOS (UEFI)-ben is korul lehet nezni - hogy van-e ilyen iranyu
beallitasi lehetoseg. (Gyarto fuggo) -
Üdv Urak!
Felraktam a legújabb Lionux Mint 20.3 Cinnamon verziót és egy linux alatt még sosem tapasztalt problémába futottam. (windowsnál közismert a dolog és a megoldás is) Ha kikapcsolom a gépet akkor az USB portok "áram alatt" maradnak és a fülesem illetve a billentyűzetem világít. Keresgéltem a beállítások között, de nem találtam megoldást. Van tippetek? -
Keszi86
csendes tag
válasz
CPT.Pirk #83940 üzenetére
Sikerült feltelepíteni illetve belakni a rendszert, alapvetően jól is működik ahhoz képest, hogy egy 2010-es gépről van szó 4Gb rammal plusz dual core processzorral. Egyedül a bluetooth nem működik vagy nem talál semmilyen eszközt a közelében és a telefonok sem látják a laptopot.
-
Keszi86
csendes tag
válasz
CPT.Pirk #83940 üzenetére
Rendben, köszi CPT.Pirk.
Végül ez mellett döntöttem: MX-21.1_x64.
-
K0zm0
aktív tag
válasz
#08299776 #83926 üzenetére
Megvan a "feelingje", de nekem bejön! (Még nem olvastam végig a blogbejegyzésed, de pótolom!)
Pont nem régen olvastam egy hasonló kezdeményezést (a neve nem ugrik be), de ott a közösség csak a 2000-es évek bulletin boardos életérzését hozta vissza. Abban azt hiszem 800 körüli az aktív boardok száma, persze az már "modernebb", mint a Gemini. -
Freel
tag
válasz
CPT.Pirk #83931 üzenetére
Köszönöm a választ. 5 éve Manjaro stable-t használok, tényleg az egyik legjobb gaming platform. Ezt a linket én is megtaláltam. Azért nem mertem még kipróbálni, hogy működik - e, mert félek, hogy összegányolom a rendszert két DE miatt. Az arch wiki azt írja ha jól olvastam, hogy pl. szintén qt-s DE mellé nem ajánlott a Trinity-t föltenni. Azért gondoltam, hogy keresek egy gyári beépítettet. Vagy maradna a Pure Arch és arra húznám rá. De annyira nem vágom az arch telepítés.
Akkor azt kérdezném, hogy fel tennék próbaképpen egy másik Manjaro-t és rá a Trinity-t. Melyiket válasszam? Nem lesz kutyulás a kettő DE miatt?
Ha jól olvastam, sem a MagyArch, sem a CalamArch nem ad opciót a Trinity telepítésére. Akkor nem tudom hogyan lenne a legjobb.. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Szerintem nem. Sok kínlódással jár, ha Debian alatt friss csomagokat szeretnél, amik a játékhoz kellenének.
Azt javasolnám, hogy inkább a Manjaro-val próbálkozz, ahogy nézem könnyű rá feldobni a tryinity-t és hát alapból is egy igen gyors disztró, friss csomagokkal. [link]
-
Freel
tag
Sziasztok.
Rettentően megtetszett a Trinity Desktop Environment. Imádom ezt a 2000-es 2010-es évek beli oprendszer stílust. Úgy találtam, hogy a Q4OS az egyetlen ami gyárilag szállítja beépítve a TDE-t. Viszont ez a disztribúció a Debian stable - re épül. Most raktam össze egy vadiúj gamer gépet magamnak. 12.gen i5, RTX 3060 12GB, 2xNvme Raid0-ba stb. A gépet csak gamingra használom. Az lenne a kérdésem, hogy a Debian Stable-ből lehet korszerű gaming platformot faragni? Tehát min. 5.16 kernel, 510.60 nv driver, Vulkan 1.3 stb.? -
-
Azt szeretném elérni, hogy egy program tudjon egyszerre írni, és fogadjon inputot is. Azt néztem, hogy a curses tud lib ilyet, de nem igazán tudtam elérni, amit akartam. A másik ötletem az volt, hogy a program valahova printelne /hová?/, és az input meg akkor rendesen menne. Egy másik terminálból pedig valahogy /hogyan?/ elérném a program kimenetét. Tudnátok segíteni, a két kérdés megválaszolásában?
-
anorche1
őstag
válasz
#68216320 #83897 üzenetére
Gnome -ot nem hasznaltam, de egy wm elonye egy full de -hez kepest a minimalizmus. Alapbol nem csinal semmit, nincs ertesites kezeles, nincs auto mountolas, nincs programinditas, nincs energiamenedzsment, nincs funkciogombok kezelese, alapbol nem rantja fel magaval a hanghoz szukseges dolgokat. Tenyleg nincs semmi. a radugsz a laptopra egy monitort, nem fog tortenni semmi, nem kerdezi meg, hogy kiterjeszteni akarod, vagy duplikkalni. Bedugsz egy fejhallgatot nem kerdezi meg, hogy a laptop szoljon vagy az. Cserebe gyors, egyszeru, es ha egyszer bekonfigoltad, nem lesz vele tobb dolgod.
Viszont tenyleg mindenre megoldast kell talalnod. En pl. megirtam a xrandr parancsot amikor a kulso monitoron hasznalom a gepet, es amikor magaba, es gyors gombbal valtok (alt+shift+o/p). Gyorsgombbal nyitom meg a pulse audio controlt, ahol viszonylag gyorsan tudok valtani ki es bemeneti hangeszkozok kozott. Ertesitesre dunst -ott hasznalok, alkalmazas inditasra d-menut. Auto mountoulasra (pontosabban csak arra, hogy a fajlkezoben megjelenjenek az eszkozok, es kattintassal tudjam oket mountolni) udiskie.
Energymanagmentre korabban xfce4-power-managert hasznaltam, mostmar toroltem, elkezdtem a systemd -t alkalmazni erre (elmenjen alvomodba a gep, ha lecsukom a kijelzot pl.).
Nincs temakezeles, mind qt mind gtk alkalmazasoknal kezzel lottem be a konfig fajlokat (manjarobol kilopva, azt felhasznalva).
Ha nem lenne kotelezo a teamviewer miatt, akkor displaymanagerrem se lenne.
Kell lockscreen.
Meg meg rengeteg minden, ami csak akkor jut eszedbe hogy mennyire hasznos, mikor levaltottad a de -t egy palcika wm -re.A tiling wm -re nehez volt atszokni, mikor gyorsan kellett valamit csinalni csak lassitott, idegesitett, de mar teljesen atalltam, sokkal jobb.
A rendszer atomstabil, 3-4 hetente szoktam csak restartolni. Boot utan 300MB -ot eszik kb. a rendszer. Es gyors, piszok gyors.
Nehez a valltani, de szerintem megeri. Jo szorakozast, es kitartast hozza!
-
válasz
anorche1 #83916 üzenetére
ubyegon@Mint-C-20:~$ sudo mke2fs -n /dev/sda5
[sudo] ubyegon jelszava:
mke2fs 1.45.5 (07-Jan-2020)
/dev/sda5 egy ext4 fájlrendszert tartalmaz
utoljára csatolva ide: /, ekkor: Fri May 6 16:46:13 2022
Mindenképp folytatja? (i,N) i
Fájlrendszer létrehozása 7864257 4 blokkal és 1966080 inode-dal
Fájlrendszer UUID: 388349a5-0f9b-4434-931d-6612f6c8a779
Tartalék szuperblokkok tárolva a blokkokon:
32768, 98304, 163840, 229376, 294912, 819200, 884736, 1605632, 2654208,
4096000Kb ennyi a kimenet, mondjuk középen ez a
Mindenképp folytatja?
(i,N) i sor akár lehet ijesztő is, de ahogy kolléga is írja, ez csak megmutatja a superblock-okat.Az ezt követő parancs csinálja a tényleges cserét a backupból.
mkefs man azért tartalmazza az
-n
opciót! -
anorche1
őstag
válasz
ubyegon2 #83911 üzenetére
Koszi, amint lementettem rola az adatokat raprobalok.
A mke2fs -n parancs nekem ilyeszto, a -n kapcsolorol nem talalok semmi infot, sajat maga sem dobja ki lehetosegnek:
[anorche@E6440 ~]$ mke2fs
Usage: mke2fs [-c|-l filename] [-b block-size] [-C cluster-size]
[-i bytes-per-inode] [-I inode-size] [-J journal-options]
[-G flex-group-size] [-N number-of-inodes] [-d root-directory]
[-m reserved-blocks-percentage] [-o creator-os]
[-g blocks-per-group] [-L volume-label] [-M last-mounted-directory]
[-O feature[,...]] [-r fs-revision] [-E extended-option[,...]]
[-t fs-type] [-T usage-type ] [-U UUID] [-e errors_behavior][-z undo_file]
[-jnqvDFSV] device [blocks-count] -
válasz
anorche1 #83896 üzenetére
Repair a broken Ext4 Superblock in Ubuntu
Ez tűnik a legegyszerűbb megoldásnak.
Recover Corrupted Partition From A Bad Superblock
Ez kicsit másabb, de az eredmény ugyanaz kell legyen!
-
-
#08299776
törölt tag
Sziasztok!
Teljesen rágyógyultam a Gemini témára, kicsit komolyabbra fordítottam a dolgot!
Az új oldalam: gemini://berus.flounder.online/
Várok minden kedves érdeklődőt! -
Crvsh3R
senior tag
válasz
fatpingvin #83904 üzenetére
Rendben, köszönöm!
-
Crvsh3R
senior tag
válasz
fatpingvin #83900 üzenetére
Ott ennyi jelenik meg ezzel kapcsolatban:
systemd-journald[138]: File /var/log/journal/c85789af220f4173a0a1d4376cbf7c92/system.journal corrupted or uncleanly shut down, renaming and replacing.
Ezzel tudok kezdeni valamit?
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Új, bontatlan World of Warcraft gyűjtői kiadások
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Csere-Beszámítás! AMD Ryzen 7 7800X3D Processzor!
- AKCIÓ! Gigabyte H610M i5 13600K 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Zalman S2 TG Seasonic 650W
- BESZÁMÍTÁS! CSAK KIPRÓBÁLT! ASUS ROG Ally X (2024) 1TB kézikonzol garanciával hibátlan működéssel
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RX 9070 XT GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest