-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
lev258
veterán
válasz zebra_hun #79606 üzenetére
Keresd meg a További (vagy Egyéb) illesztőprogramok menüt. Onnan egyértelműnek kell majd lennie. Kiválasztod egy listából a drivert, aztán telepíti.
Van secureboot?
Az alapszintű driverrel (nyílt) Nvidia esetén az a baj, hogy a gyártó hozzáállása miatt teljesítményben messze alulmúlja a kártya valós képességeit és funkcióit (amíg minimális igényeket kell kielégíteni, addig elég lehet). Ezért kell a gyári driver.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
lev258
veterán
válasz zebra_hun #79604 üzenetére
Valaki javítson ki, ha tévednék (engem az inxi csak összezavar). Jól látom, hogy a kolléga az Nvidia kártyáját használja a nyílt driverrel?
Már az is nagy dolog, hogy ennyire jól megy vele a videó. Fel kellene tenni a zártat a További illesztőprogramok menüben. Azzal vagy rögtön jobb lesz, vagy lehet majd még vsync-et állítani.Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz zebra_hun #77746 üzenetére
A Linux telepítők át tudnak méretezni NTFS-es partíciót (is), de ha már előre megcsinálod a 2. partíciót a W10 felrakásakor, vagy utána W10 alól, akkor annyival is előrébb vagy. Igen, Lubuntu meg az összes többi népszerű disztró is tök hasonló módon telepíthető.
Anno "komoly" 5.1 rendszerem volt, az Audigy-re volt kötve 3 külön tranzisztoros (nem IC-s) végfokos sztereó erősítő és bent állt 4 nagy meg egy center hangszóró a szobámban. Mélyet nem használtam, mert nem volt rá szükség, szóval 5.0 volt. Be volt lőve a hangerő és nos igen, eléggé odavert.
Aztán jöttek a 7.1 filmek meg az, hogy pl. az EAX-es térhangzás gyakorlatilag megszűnt létezni a játékokban és az utóbbi 10 év alatt amik megjelentek, azok a címek sehol nincsenek ezen a téren ahhoz képest, amit pl. a régi System Shock 2 játék nyújtott térhangzással.Ez a 3 erősítős rendszer azért állt így össze, mert a sok csatornás házi-mozi erősítők így vagy úgy, de mindig belenyúlnak a hangba. Ugye DSP-s hangzás állítás, meg mérőmikrofonos önkalibráció meg egyéb fasságok vannak bennük és a végeredményben meg már nem azt kapod, amit szeretnél. Szól, de nem úgy...
Aztán végül megmaradt 1 sztereó erősítő saját építésű végfokkal, először 4 nagyobb hangfallal, most pedig kettő de naggyal.
Ezt a nagy váltást az okozta, hogy építettem egy fejhallgató erősítőt magamnak meg vettem fasza fejhallgatót is hozzá és sokkal jobban kihallottam az ellenséget egy játékban fejhallgatón, mint az 5.1-es rendszerrel bármikor. A filmeknél szintén, ha felrakod a jóféle fülest akkor a rendes sztereó élmény feledteti veled, hogy nem 5.1-et hallgatsz.
Az az igazság, hogy sosincs elég hely a szobában a megfelelő méretű hangfalak elhelyezésére, ha csak nem eleve úgy építed a házadat, hogy legyen mozi szoba. Az 5 pici + 1 nagy hangfal koncepciója nekem nem tetszik.USB-s DAC-ból az SMSL M100-at tudom javasolni ár / érték alapján USB-s sztereó DAC-nak, nagyon príma cucc azért az árért. 5.1-es DAC-ot nem tudok mondani, azokat nem próbáltam soha.
Az optikai kábelen nálad szerintem sztereó PCM módban megy ki a hang, és abból csinál 5.1-et az erősítőd. Optikán csak úgy megy át 5.1, ha Dolby Digital, vagy DTS kódolással küldöd ki és az újabb dolgokat mint a Dolby-TruheHD és a DTS-MA nem is tudja, mert nincs hozzá elég sávszélessége a kábelnek.
Ugye Audigy kártyák is csak akkor tudtak 5.1-et optikán kiküldeni, ha külön megvetted a DDL licencet hozzá. Szerintem az alaplapi Realtek kártya egyáltalán nem is képes DD vagy DTS kódolásra optikán, de ez csak tipp.Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz zebra_hun #77743 üzenetére
Audigy-m nekem is van és szintén kínlódás vele W10 alatt az élet, Linux alatt meg fasza. Helyette upgrade-nek javaslom az Asus Xonar PCIe-s kártyáit, jó cuccok, az Audigy hardvere belül meg úgy is egy átverés... Vagy USB-s külső DAC-ot, nagyon komoly tudásúakat is lehet találni relatíve olcsón.
[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
nagyúr
válasz zebra_hun #77743 üzenetére
Ha nem lenne elég, dobok még be 4-et, de nem divat nálam a sok alkalmazás egyszerre.
Ha van rá opció, akkor nem ártana, mivel ma már a minimum a 4GB, az optimum a 8GB fizikai memória! Érdemes olvasgatni a leírásokat és sok rendszermonitorozó terminalos program van, ami hasznos lehet. Eddigiek alapján úgy látom, nem nagyon lesz gondod a rendszerrel, megoldod, amit kell.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
tordaitibi
veterán
válasz zebra_hun #77728 üzenetére
Lubuntut sosem használam, azt se tudom milyen DE van mögötte.
De eddig bármelyik disztróba a keresőbe, vagy a Beállítások keresőjébe beírtam hogy
dpi,vagy skálázás, kijelző,
betűtípusok vagy font, akkor oda vitt amiket keresel.
Nálam KDE van, ott meg lehet adni az egész képernyő dpi, vagyis skálázását, vagy betűtípusonként is lehet nagyságot választani.
-
mtomi95
senior tag
válasz zebra_hun #77728 üzenetére
Windows-t sem kell újra telepíteni! Legalábbis a 10-et nem.
Anno 1703-as Windows 10 volt egy HDD-n és egy Athlon II x3 450 hardver volt alatta.
Beraktam egy FX6300-as konfigba, új alaplap és stb mégis betöltött a rendszer hiba nélkül. Talán egy kicsit lassabban bootolt először, de utána hiba nélkül.
Ez az egyetlen hasznos újdonsága a 10-nek.
Manapság már így működnek ezek, bár a Linux már ezt jóval előbb is tudta. Legalábbis Ubuntu 14 alatt is működött már, azzal próbáltam régen.A rendes Ubuntu beállításaiban az akadálymentesítésben bekapcsolható a “Nagy szöveg” ha erre gondolsz!
Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...
-
I02S3F
addikt
válasz zebra_hun #77471 üzenetére
Szia! Tégy egy próbát az alsamixer-el. Szerintem szoftverközpontból tudod telepíteni. Konzolos, de emlékeim szerint több csatorna állítható vele. Az eq-ra passz, azt nem hadználtam még! Aztán lehet kapsz jobb alternatívát az alsamixer-nél a többiektől :).
CPT.Pirk től olvastam, hogy ma már nem nagyon van kompatibilitási probléma Linux desktop-on. Így mellényúlni szerintem nem tudsz.
Az ajánlott coreelec biztosan beállított vga gyorsítással érkezik!
-
vadkörte
addikt
válasz zebra_hun #77471 üzenetére
"Ahogy írtátok, tudtam is valahol, cpu 100%-on kepeszt youtube-on, akad is rendesen."
Elérted a hw lehetőségeinek a határát. ha nem akarsz rajt filmet nézni, YT-ozni, böngészni, még működhetne is, de ezek már felemésztették a gép szerény - elsősorban CPU - képességeit.
"Ami nagyon nagy lökést adott most, hogy a Creative hangkártyám újra élettel tölti meg a hangfalrendszert. Kiselejteztem, hiszen win alapokon, nemhogy nincs támogatása, de sztem direkt ellehetelenítik a használatát."
Én megmondtam...
"Arra lennék kíváncsi, hogy mégis mi az ami ajánlott."
Én egy legalább 3. generációs Core i5 szintjén húznám meg a minimumot, 4-8GB RAM-mal
mATX szabványú brand gépeket nézegetnék (DELL, Fujitsu, Lenovo) a lényeg, hogy legalább 1db mezei PCI és 1db 16x PCI-E csatlakozója legyen. (előbbi az Audigy-nek, utóbbi egy VGA-nak) A Pentium, Celeron, Atom vonal CPU-i NAS*-nak elmennek, de szerintem asztali használatra erősen véleményesek. Az OS maradhat a Lubuntu, először ismerkedj meg a linux-szal, tanulj! Utána is ráérsz ugrándozni az OS-ek között.
"Vagy többi disztró többet kér?"
Van ami igen, van ami még kevesebbet, OS függő.
"Elég elvileg 4 v 8 Gbram? Gondolom 16 totál felesleges."
RAM-ból sosem lehet elég, de általánosságban a 4GB Aminimum, a GB egy optimum, több, csak ha olcsón jutsz hozzá, vagy RAM éhes szoftvereket fogsz használni. A böngésző, pillanatok alatt képes felzabálni a RAM-ot is, ekkor elkezdhet a gép swap-olni, ami egy lassú HDD esetében nem nagy élmény.
*:
Egy ilyet használok NAS-nak OMV OS-mel.Üdv. V. Körte
-
zebra_hun
veterán
válasz zebra_hun #77464 üzenetére
Siker
Működik az öreg gépezet. Ez a live verzió nekem újdonság, az előbb már célegyenesbe voltam. Megszokásból, én egyből telepíteni akartam. Délután valamilyen verzió települt, de hibásan. Este a 10 éves kubuntu is települt es ment is. Aztán jött ez a live verziós amit 'megettem', jútúbon' néztem gyorsan vidijót, aztán leesett, hogy mi ez. Nem ismertem, elbénáztam... pedig a cél előtt voltam. Nem figyeltem, hogy onnan indul az install, ez csak egy ilyen 'próba' lehetőség. Működik egyenlőre minden, amíg nem veszek valami jobbat, marad ez. Köszönöm az ötleteket, segítséget. Biztos jövök még, de mára ennyi.
szevasztok -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz zebra_hun #77460 üzenetére
Pedig kellene bootolnia, mert benne van minden, amivel a sima bios-os gépen be tud bootolni. Mivel írtad ki? Ha Windows alól csinálod, akkor Rufus-t használj a pendrive írására.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
tordaitibi
veterán
válasz zebra_hun #77452 üzenetére
Elvileg minden hardverelem tudja a 64 bitet.
32 bit lassan kihalófélbe, vagy ez vagy valami videodriver probléma.
Hardveres se kizárt, saját tapasztalatom hogy amin egy Windows gond nélkül átgázol, azon némelyik Linux hanyattesik.
Esetleg másik disztribúciónak adnék egy esélyt.
Nálam okosabbak ajánlanak valami disztrót esetleg.
Én Arch, azaz Manjaroval tennék egy próbát. Semmivel se gépigényesebb, sőt, mint egy Ubi.
Az ssd dícsértes, azon nem fog múlni a pc sebessége. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz zebra_hun #77454 üzenetére
Áhhá, régi a Lubuntu. A géped procija tudja a 64 bitet, szóval ne használj 32 bites disztrót. A mai disztrókból már gyakran nincs is 32 bites kiadás.
A 20.04-es LTS Lubuntut töltsd le és tedd fel: https://lubuntu.me/downloads/
[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Rimuru
veterán
-
tordaitibi
veterán
válasz zebra_hun #77441 üzenetére
2021-be XP...??
Ne haragudj meg de Te melyik bolygón élsz?
Az hol fog lejátszani egy H265 hevc videót, vagy egy html5 tartalmat?
Hogy futna le az update mikor több mint 10 éve megszűnt a támogatása.A másik, az örök mániám, összeraksz egy 60W tdp-s prociból meg egy 60W videokártyából egy batár nagy vasházas, ventillátoroktól zúgó, porcicaraktárnak tökéletesen használható médiagépet.
Én meg hátradőlök a fotelba, nem is látom hol van a pc-m mert fel van sziloplasztozva a monitor hátuljára és fogyaszt 12 wattot, 12x15x3 centis méretbe, ventillátor nélkül, teljes csendben van. Az igaz hogy nem olcsó, nem lehet összerakni az otthon féltve őrzött őskövület alkatrészekből.
A tiéd meg, mivel nincs natív támogatás a proci utasításkészletébe, minden mai videoformátumot izomból fog kikódolni, 50-100 wattal. Ha egyáltalán képes rá.
YT. streambe egy hevc fhd klipet biztos nem fog, annak a procinak 366 a benchmarkja, az én mini pc-imbe a 8-10W tdp-s prociknak meg 1300 feletti. És hardveresen ismeri a formátumokat.
De a pudding próbája az evés, dobd össze és próbáld ki.Bocs a kirohanásért, nem ellened irányult.
Csak Androidos topikokba is előfordul hogy egy kolléga méltatlankodik hogy 4.xx Androidos 10 éves tabletje nem akar rendesen működni. Múzeumba veleTessék ilyeneket használni
[link][ Szerkesztve ]
-
vadkörte
addikt
válasz zebra_hun #77441 üzenetére
"...TV mellől eladtam a régi gépem, amit csakis 'médiagépként' használtam. Még volt ára, pénzt kaptam érte, ennyi. Azt hittem felesleges, de most, hogy nincs, rájöttem, jó lenne mégis csak egy ilyen házimozis, youtubos masina."
Ismerős az érzés.
"Régi félretett, kidobni sajnált cuccaimból összeraktam erre a célra egy régi masinát."
Nem mindig jó ötlet, pont a kor miatt."...XP-t tettem rá, de update nem is megy..."
Ne csodálkozz, elég régóta nem túlzottan támogatott a rendszer, bár ha szeretsz veszélyesen élni...
Itt kezdődnek az érdekességek. A hw környezet kicsit Jánusz arcú. Felemás. A hangkártya prémium, a többi erősen véleményes, legalábbis szerintem. Kicsit ágyúval verébre, de olyan ágyúval, aminek repedt a csöve.
Az alaplap elég vén, az nForce4 chispet sem a megbízhatóságáról híres. Bár, ha működik, jó alap. lehet, a CPU nem egy erőmű és nem is túlzottan energiatakarékos. A rendszerben az egyetlen komponens ami ellen ha akarnék sem tudnék ellenérvet mondani, az a hangkártya. Az elődjét használom - Audigy ZS - és a hangja eléggé fejbeverős. Win10 alatt bár sikerült beüzemelni, de mindegyik nagy frissítés kinyírja - KM driver kellett neki, de az X-fi kernelével - linux alatt ehhez képest natívan működik. A VGA nem rossz, de egy médiaPC-be kicsit túlzásnak érzem.
Ha csak és kizárólag médiatartalom fogyasztása a cél és nem kell az asztali környezet, elgondolkodnék a LibreELEC és az OpenELEC telepítésén. Ezek különböző mértékben kiherélt linux (általában Debian) alapok, a médialejátszás svájci bicskájával, a KODI-val bővítve. (NEM kell telepíteni, tartalmazzák!) Csak erre alkalmasak, egyéb asztalkezelő nincs rajtuk.
Háttértárnak, ha másra nem fogod használni a 8(16)-120GB elég, utóbbi bőségesen, nálam komplett rendszerek futnak ekkora SSD-ken. A partíciók kialakításával abszolút kezdőként NE foglalkozz, bízd nyugodtan a telepítőre, jobban jár mindenki! Ha a gép képes USB-ről boot-olni, természetesen telepíthető így a mai linuxok kb. 100%-a. Nem, vagy nagyon ritkán kell(het) drivereket telepíteni, a linux - Unix-like - rendszerek driverkezelése "kicsit*" más, mint a Windows-é.
*: kicsit=teljesen
Media player-nek én inkább valami kissebb fogyasztású passzív gépet javasolnék.
Pl.:
S902/915 alapú lejátszók, Raspberry Pi (2-4), DELL Wyse 3040, HP/Lenovo USSF gépek, stb... (én egy RPi2-t használok lejátszónak LibreELEC-kel)
Az ad-block megoldható, de erre majd más válaszol.Üdv. V. Körte
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Indiana Jones and the Great Circle - Digital Premium Edition - beváltás: 2025.1.30 - RTX 40XX
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, kedvező ár!
- Új, bontatlan World of Warcraft gyűjtői kiadások
- AKCIÓ! Microsoft szoftverek, vírusírtó szoftverek, egyéb szoftverek széles választéka!
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Forza Horizon 4 Ultimate Edition -t keresek PC-re
- Surfshark Starter VPN 3 hónap / Végtelen eszköz / Előfizetés hosszabbításra is alkalnas Kupon
- Fifa 20 PC játék (lemezes)
- Indiana Jones and the Great Circle Premium Edition
- Surfshark Starter VPN 1 év / Végtelen eszköz / Előfizetés hosszabbításra is alkalnas Kupon
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest