Új hozzászólás Aktív témák
-
vicze
félisten
"korlátos erőforrásaidat tudod hasznosabbra fordítani"
Rendben lehet, csak ennek nincs látszatja."mert úgy kevésbé függsz beszállítóktól"
Sajnos ez egy elég üres mondat, mert gyakorlatilag a karosszérián és az aksin kívül semmit nem gyárt Tesla, így elég minimális 1-2 alkatrészre és egy lehetséges ígértre hivatkozva, gyakorlatilag erősen lecsökkentei a rendszer üzembiztosságát, és működését.
Tehát úgy szűnt meg egy alkatrész a járműben, hogy az valósan nem helyettesíti ki egy másik, tehát itt nem lehet arról beszélni, hogy ugyan azt tudja, sőt rosszabb. Ebből következik hogy elég egyértelműen az olcsóbbítás volt az első számú cél.Vonal = nem kapcsolódó téma.
V12 még nincs, csak egy ígéret. Csak a 11.69.420 vagy 11.xxx épp mi a verzió.
-
vicze
félisten
Ennyi erővel, best AI no AI?

Még egyszer pénz és profit margin. X-nek minke van falkon ajtaja? S-nek miért van közelség érzékelős kiugró ajtónyitója, sorolhatnám. Model 3 fapad, és mindent is kispórolnak belőle, a több belemagyarázás.
-------------------------------
FSD vs. piros lámpa... Kétségtelen, hogy a legjobb rendszer.
-
vicze
félisten
Az amit mondasz így működne, és nem videók elemzéséből jön. Karpathy is azt mantrázza, hogy csak elég nagy kell legyen a dataset... De mégis mekkora legyen az a dataset vezetéshez, 100 millió autó, 200 millió? Érted a problémát, nem csak most de a közeljövőben is egy zsákutca. És hozzátenném, hogy az input válogatása még minding ember végzi, mert a gép képtelen meghatározni a helyest a helytelentől, pusztán ebből az okból elég problémás a felfelé skálázás.
A "felmondását" követően/előtt(???) volt egy masszív leépítés az FSD részlegen. Szóval elég esélyes hogy sokkal több van a háttérben, mint amit mondanak.
-
vicze
félisten
kpbendeguz által linkelt videóban Karpathy pontosan elmondja, nyomatékosan kiemeli, hogy azét mert olcsóbb és olcsóbbá teszi a gyártást.
Musknak egy víziója van, hogy minél több pénze legyen, kell a pénz a Twittere...![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
"valódi önvezetéshez általánossabb intelligencia kell, aminek kompletteb világmodellje van, és ha az úgy is kell, és ezért már lett"
Olyan brutálisan begyöpösödött világnézetben gondolkodunk (mindannyian én is), hogy csak rendezett közlekedést tudunk elképzelni. De a világ túlnyomó többségében, ezek a szabályok kirepülnek az ablakon. Vezettél már Olaszban? Pedig az nyugat, nem is egy Egyiptom vagy India. Tesla 9év alatt jutott el oda, hogy borzasztóan korlátozott körülmények között(értsd US városok) se működik a rendszerűk megfelelően. Lehet hogy egyszer működni fog legalább korlátozottan US esetleg nyugaton, de nem jövőre és nem is 5év múlva. -
vicze
félisten
Lehet súlya, de nem lesz tény(mint ahogy egyesek hivatkozni próbálnak rá), se nem bizonyított semmilyen formában. Egy elmélet jelenleg, és minden kézzelfogható bizonyíték azt mutatja, hogy nem igaz az elmélet.
2022 feb és 2023 feb között nem dolgozott, 7hónap szabadság után "felmondott". Tehát a Teslánál már nincs technikai kihívás, valahogy nem úgy tűnik számomra.../OFF]
-
vicze
félisten
Ők autót gyártanak, és a lehető legmagasabb profit kulcsra mennek. A szenzorok elhagyása (amik lassan 20éve megbízhatóan működnek), lényegesen olcsóbbá és egyszerűbbé teszi a gyártást. Gyakorlatban 0 köze van bármilyen technológiai dologhoz, pusztán pénz kérdés.
Ugyan ezen okokból nincsenek gombok vezérlőelemek, stb. a Teslákban és fapadosak amennyire csak lehet, mert mind pénzbe kerül, bonyolítja a gyártást és növeli az összköltséget, és nem lenne meg a megcélzott 30% haszonkulcs. -
-
emelhu
aktív tag
Lehetséges olyan kombináció, hogy vannak kemény szabályok végső esetre, csak azok szinte sosem jutnak szerephez, mert az AI megoldás idő javara részében nem próbál megölni.
Többször leírtam, hogy én minimum három különálló IT hardvert írnák elő, amik önállóan dolgoznak.
A felhasználó szórakoztató és tájékoztató egysége netről frissülhet, és mivel önálló, semmiképpen nem hathat a fő irányító egységre (AI vagy algoritmikus mindegy) vagy más vezérlő elektronikára.A fő irányító egység parancsokat ad a vezetésre vonatkozóan, ebben lehet AI is akár nagyrészt az. Ennek frissítése csak két lépcsős azonosítással lehetséges, pl. a gyártó kiküldi, de a szerviz panelen kell megnyomni egy engedély gombot, hogy a frissítés megvalósuljon. Persze a tulaj kap előre értesítést hogy mikor miért akarják frissíteni az autóját.
A fő irányító küldi a parancsait (kanyarodás, fékezés, gyorsítás) de ez átmegy (mint egy tűzfalon) egy alap irányító rendszeren, amiben már keményen algoritmikus szabályok vannak. Pl. sebességkorlátra, követési távolságra, biztonsági korlátokra.
És hiába küld a fő rendszer gyorsítási parancsot, ha akadály van elől, az alaprendszer képtelen nekimenni és ütközni, nem gyorsít hanem lassít.Ez egy egyszerű és szénné tesztelt alap lehet és csak szervízben lehet frissíteni.
Én ilyen szabályrendszert írnák elő önvezetés engedélyezéséhez.
(Az érzékelők lehetnek külön, de a valószínű hogy egy külön egység dolgozza fel és készíti elő az érzékelők adatait, amit átad az alaprendszernek is és a főrendszernek is. Ettől lehet olyan biztonsági extra radar ami csak az alaprendszernek ad adatot, int a jelenlegi követési távolság szabályozók.
-
vicze
félisten
Miért nyúlt bele? Mert a videó többi részben egyre jobban átment a záróvonalon a másik sávba, és ez egy beláthatatlan kanyar volt, ha jött volna valami szembe lehet a szakadékba tolja őket. Tehát annyira félt már, hogy egyre erősebben fogta a kormányt hogy belenyúljon, még egyszer mert félt hogy mit csinál az FSD.
Még egyszer két jól látható vonal között nem tudja tartani az autót a rendszer. És ezt mondják a rajongok a konkurencia leléptetésének és kvantum lépésnek, meg egyéb baromságok. Vicc az egész.
-
#54625216
törölt tag
"Mert ugyan számomra döbbenetes teljesítmény az is, ha egy ilyen narrow AI havonta csak 1x okoz balesetet, de a gyakorlatban az úgy még nem használható full self driving-ként."
Nyilván, de senki sem állította, hogy havonta 1 baleset elfogadható, ha az egyes járműveket nézed.
Alapesetben a (véglegesnek szánt, engedélyezett) FSD-k igen nagy többségének egyszer sem szabad balesetet okoznia a teljes működése során, ahogy az emberi vezetők többsége sem okoz balesetet egész életében.
A kérdés viszont úgy merül fel, hogy ha X emberi vezető N levezetett kilométerére vetítve Y baleset jut, akkor ugyanez önvezető rendszerek alkalmazásával kevesebb, vagy több lesz. Ha kevesebb, akkor már csak az a kérdés, hogy mekkora az a különbség, aminél az AI alkalmazása gazdaságilag is értelmet nyer. -
vicze
félisten
"ha totál nem avatkozol be, akkor a mostani FSD Beta milyen eredményt hozna"
Ezen nem kell sokat gondolkodni, mert kivétel nélkül az összes totálkáros lenne. Nem mellesleg ez a helyzet még az sima Autopilottal is."említette Musk egy interjúban"
A probléma, hogy azt feltételezed itt, hogy Musk tudja miről beszél, de ez már igen sokszor kiderült, hogy nem igaz. Van egy felületes tudása, és ott vég a dolognak.
Valós technikai hátteret nem tudunk egyáltalán."már belül mind AI."
Ez sok okból se lehetséges, mivel kell legyen fix biztonsági rendszerek, amiket nem bírálhat felül egy neurális háló mert épp azt köpi a paraméter tilitoli. -
"Valószínűleg egy komplex AI el fog követni hibákat,..."
Az nem hiba, a mi értelmezésünkben. Csak nem volt elegendő mélységben elemezve az adott közlekedési helyzet. A rendelkezésre álló idő és számítási teljesítmény korlátozott.
Ennek problémának a megkerülésére találták ki, a hasonló szituációban, hasonló a megoldást.
Az ember is így viselkedik.
A kezdő vezető mindenre figyel az elején. Aztán megtanulja, a kialakult helyzetben valóban mire kell figyelnie. A többi információt be sem gyűjti vagy azonnal kiszelektálja. Ez ezer esetben jól működik, aztán jön új szituáció, amiben a szokásos reakció hibás.Musk legnagyobb hibája az, hogy rossz irányba vitte az önvezetést. Egy útkereszteződésben nem az autónak kell döntést hoznia, hanem az útkereszteződésnek. Az tudja levezényelni a forgalmat némi sebességkorrekcióval. Persze ehhez az utakat zártabbá kell tenni. De ez még mindig olcsóbb, mint minden járműbe önálló döntéshozó rendszert rakni.
-
-
-
-
-
#54625216
törölt tag
Az FSD esetén érdemes figyelembe venni, hogy az valójában az emberi vezetés megbízhatóságával konkurál, azaz lehet, hogy adott esetben olyan valóságtól elrugaszkodott hülyeséget produkál, amit ember nem tenne ... kivéve ha az illető részeg, drogos, éppen sztrókot kapott, elaludt, gyorsulási bajnok, az igaza biztos tudatában büntetőfékez, vagy csak sz@rik a szabályokra, mert neki mindent szabad.
-
Robitrix
senior tag
Volt egyszer egy SCI-FI novella. össze hívnak egy csomó tudost és mutatnak nekik egy filmfelvételt. Ahol egy pasi lebeg a levegőben egy hátizsák méretű antigravitációs eszközzel. Aztán baleset történik lezuhan és meghal és az eszköz is megsemmisül. Így az volna a feladat, hogy ha a fickónak sikerült antigravitációs eszközt alkotni, akkor nyilván nem lehetetlen a tudósok és mérnököknek. Hiszen ha egyszer sikerült, akkor miért ne sikerülne másodszor is feltalálni. Na neki is állnak feltalálni és kisérletezni. Aztán egy jó adag küzdelem után sikerül nekik egy szoba méretű anti gravitációs eszközzel előállni. Igaz sajnálkoznak, hogy nekik nem sikerült hátizsák méretben kitalálni. Erre közlik velük, hogy lényegében egy pszichológia kisérlet alanyai voltak. A filmfelvétel kamú volt és a reakciókra voltak kiváncsiak igaziból. Ehhez képest tényleg szenzációs lett, hogy mégis csak sikerült nekik egy müködő antigravitációs eszközt alkotni még ha 50 tonnás méretben is. Na így lehetnek valahogy Musk mérnőkei. A főnök álmodik valamit, nekik meg csak valahogy ki kell találni...
-
#48584626
törölt tag
Hogy mersz ellentmondani Musknak?
Boszorkányhater vagy! Hiszen ő már 2015ben megmondta a tutit:"I don't think we have to worry about autonomous cars because it's a sort of a narrow form of AI. It's not something I think is very difficult. To do autonomous driving that is to a degree much safer than a person, is much easier than people think. [...] I view it like a solved problem."
Probléma megoldva.
-
vicze
félisten
-
#54625216
törölt tag
"Az tuti hatalmas költői túlzás, hogy amolyan LLM stílusban az egész egy nagy fekete doboz AI model legyen, ahol videó és egyéb szenzorok be, jármű vezérlés meg jön ki, és senki sem érti a kettő közt pontosan mi történik (az LLM-ek ilyenek)."
Pedig nagyjából erről van szó és ennek a hosszabb távú hatásait árazta be a Morgan Stanley.
-
#54625216
törölt tag
Az az alapvető különbség, hogy a kocsiban a video input és a kocsi vezérlése között a v12 verzióban már csak a neural network van, nincs manuálisan írt kód.
Eddig a neural network javarészt csak a video input feldolgozásáért volt felelős, de maga a kocsi vezérlése hagyományos algoritmusok alapján történt. Azaz a neural network felismerte a videó inputon a stoptáblát, az fsd programja pedig megállította az autót.
A v12-ben viszont nincs beprogramozva semmi alapból a stoptáblára, a rendszer a training során tanulta meg, hogy a stoptáblánál meg kell állni pusztán abból, hogy a training videókban azt látta.
(Amúgy ez az egyik nehézsége is a módszernek, mert állítólag úgy kellett összevadászniuk a videókat, amikben az emberi vezetők tényleg meg is állnak a stoptáblánál, a sofőrök döntő többsége csak lassított és továbbment, az fsd-nek meg ugye mindent az előírások szerint kell csinálnia akkor is, ha a szabályt a többség nem tartja be.)Tehát itt a cikk címével ellentétben nem a Dojo a lényeg, hanem a videóval trainingelt, manuális kód nélküli, tisztán neural network alapú vezérlés. Ez az, amit a Tesla nem csak autók, hanem más AI alapú termékekben is hasznosítani tud majd.
-
vicze
félisten
DGX SuperPOD . Kulcsrakészen 8 szekrényben 256db H100, és ezt úgy bővíted ahogy akarod.
Nem azonos a tray méret és a egyéb kiszolgálói igény. Úgyhogy ezt kimarad: "2 System Trays per Cabinet" a D1-nél. Tehát a 20db az 10 szekrény D1-nenk, 35db, az 9 szekrény H100-nak.
Mivel továbbra is N7 vs. N4, a hűtési igény jelentősen kisebb, így nagyobb lehet a sűrűség.Tesla D1-nél lehet, hogy a szekrények "egy egység", míg DGX modulokhoz nyilván kell +hálózat, ami 1-3 extra szekrény, így esetileg lehet több, de ez elég minimális különbség összességében.
-
#54625216
törölt tag
Azt nem értik, hogy a Tesla megoldása (pontosabban az FSD v12) "end to end AI", azaz kizárólag videókból tanul mindenfajta előre programozott heurisztikák nélkül.
Felismeri a zebrát, mert x ezer órányi training videón az autósok megálltak a zebránál és a rendszer magától megtanulta, hogy ezek szerint neki is meg kell állnia, nem pedig azért, mert valaki beprogramozta, hogy mi az a zebra, hogyan kell felismerni és mit kell csinálni, ha odaér egyhez.A Morgan Stanley azt árazta most be, hogy ha a Tesla end to end rendszere eléri a kritikus szintet, akkor behozhatatlan előnye lesz a "programozott" önvezető rendszerekkel szemben. Főleg mivel a Tesla-nak szinte korlátlan training adat áll rendelkezésére a két millió forgalomban lévő Tesla-nak köszönhetően, míg a többiek még csak most kezdik el egyáltalán szenzorokkal felszerelni a járműveiket.
Ráadásul az "end to end" tanulással szerzett tapasztalatait a Tesla más termékeknél is alkalmazni tudja akár mint fejlesztő, akár mint szolgáltató. -
vicze
félisten
Aha. Mondjuk úgy a Tesla kijelentései és a valóság nem éppen szoktak egy kategóriában lenni...
1db ExaPOD az 10db cabinet ami 3000 D1 chip. = 1,1ExaFLOP BF16-ban.
1db nV H100 NVL 3,9P FLLOP BF16-ban, azaz 280db tudja azt amit, 3000db D1. Valóban nem egy kategória.Az egyetlen előnye a D1-nek, hogy olcsóbb Teslának mint a modernebb H100 és majdani utódai. Bár ez elmehet hosszútávon a magasabb fogyasztáson (N7 vs. N4), bár ez attól függ milyen gyorsan cserélődik.
Új hozzászólás Aktív témák
- Samsung Galaxy A23 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRCSÖKKENTÉS Ravpower 6000 mAh-s mégis pici powerbank eladó
- Honor Magic 7 Pro 512 Gb - AI Pro kamera, 6,8 120 Hz LTPO OLED, Snapdragon 8 Elite,3 hó gari!
- 129 - Lenovo Legion Pro 7 (16ARX8H) - AMD Ryzen 9 7945HX, RTX 4080 (ELKELT)
- Xiaomi Redmi Note 13 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest

![;]](http://cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)

