-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#79484416 #93194 üzenetére
Állandóra kell betenni. Sysctl-t nem tudom, de grub-ban csak annyi, hogy hozzáírod a /etc/default/grub fájban a default sorhoz a featuremaszkos részt és akkor az onnantól örökös:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="... amdgpu.ppfeaturemask=0xffffffff"
Aztán csak frissíted a grubot.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rup1u5 #93191 üzenetére
Nenenenenneneeee!
Nem kell semmit telepítened az AMD oldaláról! Az AMD-nél minden téren működő drivert kapsz a disztróval együtt, ez egyrészt a kernelben van, másrészt ami a Windowson a DirectX, az itt a mesa-n keresztül van.
A CoreCTRL is működik minden probléma nélkül, viszont ha konkrétan OC-t szeretnél vele csinálni, ahhoz egy kernel paramétert kézzel be kell tenned és frissíteni a grub-ot. AMD-nél ez kell hozzá, hogy az OC-t engedélyezd.
-
válasz
rup1u5 #93191 üzenetére
Az a 14kb-os valami egy .deb tömörített telepítő fájl, ha letöltöd és duplakkattansz rajta, egy ilyen ablak ugrik fel és telepítheted is...hogy mit fog csinálni, az kérdéses, mert úgy látom ez az amdgpu csomag, de gondolom frissebb, mint ami a rendszerben van:
ubyegon@ubyMintC-212:~$ sudo apt install mangohud
[sudo] ubyegon jelszava:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése... Kész
Állapotinformációk olvasása... Kész
Javasolt csomagok:
libxnvctrl0
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
mangohud
0 frissített, 1 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 569 kB.
A művelet után 1.297 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Letöltés:1 https://mirror.niif.hu/ubuntu jammy/universe amd64 mangohud amd64 0.6.5-2 [569 kB]
Letöltve 569 kB 0mp alatt (3.367 kB/s)
A korábban ki nem választott mangohud:amd64 csomag kiválasztása.
(Adatbázis olvasása ... 641719 fájl és könyvtár van jelenleg telepítve.)
Kibontás előkészítése: .../mangohud_0.6.5-2_amd64.deb ...
Kibontás: mangohud:amd64 (0.6.5-2) ...
Beállítás: mangohud:amd64 (0.6.5-2) ...
Aktiválók feldolgozása: man-db (2.10.2-1) ...
ubyegon@ubyMintC-212:~$Megnéztem ezt a mangohud install-t, egy pillanat alatt fenn van.
Amúgy egy
inxi -Fxxx
kimenet Programkód gombbal jó lenne most már, hogy ne legyen mindenki vakon. Én még akkor is vakon leszek nyilván, de legalább az egyszerű telepítéseket le tudom csekkolni.frissíts, mert szerkesztettem a hsz-t
-
rup1u5
nagyúr
válasz
ubyegon2 #93190 üzenetére
Nincs vele gond amúgy, még egy kis Half Life-ot is toltam
csak Corectrl nem ismeri fel rendesen. Annyit ír, hogy GPU0 így aztán nem tudom undervoltolni. Meg kéne VSR is, persze nem tudom hogy az létezik e Linux alatt.
Corectrl már fönt van
AMD oldaláról leszedtem a drivert de itt a windózos agyam el is akadt.
Mi ez a 14KB? Hogy kell ezt telepíteni?
MangoHUD telepítése is kifogott rajtam pedig igyekeztem!
-
válasz
rup1u5 #93187 üzenetére
Én ilyen rendes fórumozó vagyok, hogy az összefoglaló kiolvasásával kezdem és csak utána kommentelek.
Oppa! Ez tényleg ritka.
Az Összefoglaló is érdekes hely amúgy nem? Könnyen használható amúgy a PoP OS, de azt nem írták ugyanitt, hogy könnyen telepíthető.
Kapitány is tegnap szembesült azzal, hogy ebben nincs GRUB se! No majd csak frissíti az Összefoglalót...
rendes Radeon drivert nem sikerült föltennem eddig
Nem is tudtam, hogy ilyen is létezik, AMD-nél mindig működik a kernelben lévő amdgpu driver, de ilyen esetekben marad az, hogy megpróbálod a gyártó oldaláról leszedni a 22.04-hez való drivert.
Szerintem ezt próbáld először: Radeon™ Software for Linux® version 23.40.1 for Ubuntu 22.04.4
Corectrl meg PPA-ban van, de csak azt rakd fel, mert van a PPA-ban más is, ami nem 22.04-hez való, például mesa csomag.No ez jó hír, már saját tárolóban is benne van! Akkor csak fel kell raknod.
sudo apt install corectrl
vagy még jobb asudo nala install corectrl
de előtte
sudo apt install nala
-
rup1u5
nagyúr
válasz
ubyegon2 #93175 üzenetére
"Érdekes helyeken olvasgattál eszerint"
Összefoglaló itt fönt?Én ilyen rendes fórumozó vagyok, hogy az összefoglaló kiolvasásával kezdem és csak utána kommentelek.
#93169CPT.Pirk
Tegnap este le is cseréltem a Pop-ot, Edge Mint-re. Minden pöpec csak rendes Radeon drivert nem sikerült föltennem eddig. Corectrl-t használnék, hogy undervoltolni tudjam a GPU-t.
MangoHUD-ot használ valaki? -
válasz
#02705152 #93181 üzenetére
32 giga RAM margójára. Próbálkoztam Winre visszamászni, nekem nem ment. A 10 az még csak csak, de a 11... felejtsük el. A Gnome asztali környezet plusz a biztonság érzete nekem nagyon hiányzik. Winen kifejezetten van bennem valami görcs, hogy vagy az adataimat lopják el, vagy bármilyen más támadás ér. Windows-szorongás a kórképem.
-
válasz
CPT.Pirk #93183 üzenetére
Neki high-end gépe van, miért ne akarna egyből AAA dolgokkal játszani?
Jogos, nem vettem figyelembe, hogy van Win, csak kipróbálás lenne a Linuxgame.
vagy Cyberpunk 2077-et sugárkövetéssel
Aham értem...
Eléggé le vagyok maradva ezekkel... De ha a PoPOS is 22.04 alapú, akkor Linux Mint-en is lehetne ugyanazt csinálni szerintem.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #93179 üzenetére
Nincs összefüggés. Neki high-end gépe van, miért ne akarna egyből AAA dolgokkal játszani? Ebből a szempontból mindegy, hogy Minecraftot szeretne vagy Cyberpunk 2077-et sugárkövetéssel, mert mindkettőt vinni fogja a gépe, de utóbbihoz fontosak a friss csomagok.
Azt adom, hogy grub nélküli disztró az nem kezdőnek való. Azt hiszem mikor utoljára próbáltam, még grub-al működött a Pop.
-
válasz
#02705152 #93181 üzenetére
Akinek fussa 32 giga RAM-ra, az miért nem használ Win-t, az a legkényelmesebb?!
Utóbbi 10 évben akármennyi RAM-os gépen kénytelen voltam percekig Wint futtatni, kegyetlen érzés volt!
Ez a fussa dolog meg...kb csóróság inkább, Elitebookom 6 éves, fillérekért vettem, a Dell Precision M4700-at tesómtól kaptam, mikor kiszolgált a renderelésből...az új Dell Precison is töredékáron lesz, ha összejön....tudod, használtüzletinotebook az igazi, de ennek az árából egy biliműanyag szutyok új notebook jönne ki 8giga RAM-mal, prociról nem is beszélve.
-
#02705152
törölt tag
válasz
ubyegon2 #93180 üzenetére
/* Gonoszság ON */
Akinek fussa 32 giga RAM-ra, az miért nem használ Win-t, az a legkényelmesebb?!
/* Gonoszság OFF */Nyilván, a kezdőknek nem azzal kell kezdeni, hogy megtanulnak C kódot foltozni, és nem kezdőknek sem muszáj (nem mintha a műszaki tudományok doktorának kéne lenni hozzá)...
Ez egy természetes folyamat volt, tele fütyi az asztali környezettekkel, egyszerűsítsünk, nézzünk pálcikawmeket, Ratpoison, Spectrwm az jópofa, AwsomeWM már több mint jópofa, de még mindig nem az igazi, aztán a megvilágosodás, dwm, csak azt tudja, amit muszáj, és ha még szeretnél mondjuk systemtray-t, akkor szedd le a foltot, told bele a kódba és fordíts újra, IGGGGGEEEEN, ez az, megvan a bizsergés amire vágytál, tökéletes! -
válasz
#02705152 #93177 üzenetére
A kis dwmbe csak azokat a foltokat fordítom bele, amikre tényleg szükségem van, így aztán gyors és stabil, amilyen a Cinmanó sosem lesz...
No de abban azért egyetértünk, hogy egy kezdő nem fogja pálcikaWM-be fordítgatni a csomagokat? A gyors és stabil fogalmakkal nem tudok mit kezdeni, kb 10 éve stabil nálam a Cinnamon, a gyorsaság meg...majd kiderül ezen a szintén nem túl új Dell Precison 32gigás gépen... Szerinted nyekeregni fogok a Mint Cinnamon lassúsága miatt, főleg, hogy a Cinnamon 6 valóban pörgősebb lett az 5.8-nál?
NeszenekedpálcikaWM!
50-et eszik belőle reggelire a Cinmanóm!
-
válasz
CPT.Pirk #93176 üzenetére
Bár mostanában nem néztem rá, de 2020-ban konkrétan hamarabb jutottál el vele a Steam-be friss telepítéssel, mint Windows alatt.
Nincs összevetési alapom, de nem is emiatt javasoltam a Mint-et PoP OS helyett, hanem a megközelítési út miatt. Jelenleg úgy néz ki, hogy célszerűbb egy olyan disztróval indítani, ami amellett, hogy valóban felhasználóbarát, még el is tudja indtani egy nem túl rutinos kezdő.
Jah és a kernel az Edge-ben már tök olds...
Hát ugye mihez? Ha valaki nagyon AAA gamet akar Linuxon, azért annak is célszerű lenne megismerni az alapokat. Szerintem. A GRUB nálam eléggé alap. De tényleg nagyon AAA gamet akar valaki tök kezdőként?
-
-
#02705152
törölt tag
válasz
ubyegon2 #93172 üzenetére
Én tök eccerű gyerek vok, tök eccerű elvárásokkal, oszt mégis tök elégedetlen vok a bash kagyló belsejivel!
És pálcikaWMet sem a RAM spórolás miatt használok, hanem mert tele a fütykös a bogárfarm asztali környezettekkel! A kis dwmbe csak azokat a foltokat fordítom bele, amikre tényleg szükségem van, így aztán gyors és stabil, amilyen a Cinmanó sosem lesz...A kedves fejlesztők azt mondják sosem lehet több 2000 sornál a kód, én meg megfogadom, foltokkal együtt sem lehet több 3000-nél!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #93175 üzenetére
A Pop! OS tényleg gaming orientált disztró, felraktad és már ment is minden. Bár mostanában nem néztem rá, de 2020-ban konkrétan hamarabb jutottál el vele a Steam-be friss telepítéssel, mint Windows alatt. Itt 2020-as LTT videó az összefoglalóból: https://www.youtube.com/watch?v=6T_-HMkgxt0
Ez volt eddig az egyetlen disztró, aminél el tudtam fogadni, hogy Gnome-ot használ asztali környezetnek.
Jah és a kernel az Edge-ben már tök olds...
-
válasz
rup1u5 #93166 üzenetére
Azért ezt raktam fel mert pont azt olvastam róla hogy ez a leg userbarátabb és gamereknek ajánlott.
Érdekes helyeken olvasgattál eszerint, az első állítás nagyon nem igaz, a második igen. De egy felhasználóbarát Linux Mint-et hamarabb rácuppantok a játékhullámra, mint egy PoP OS-t arra, hogy az alapdolgokat meg tudjam csinálni. Előbb említett Dell Precision M4700-at épp játékosra raktam össze lánygyereknek, valami hiányzott a steamnél, de azt egy kérdés-válasz alapján maga megoldotta és azóta is nyom valami game-et. Ez a játékra alkalmas szöveg inkább ilyen hype dolog, mert pár csomagot fel kell rakni pluszban, maga a kernel az Edge verzióban már új gépeket is használatra alkalmassá teszi. Mondjuk sose volt új gépem, a Precision 3541 is pár éves már, ha sikerül megvennem....
-
Elmentettem a mankót könyvjelzők közé
Az jó, de el tudsz képzelni a mi user szintünkön olyan helyzetet, mikor nem fogunk megelégedni a
bash
shell nyújtotta szolgáltatással? Mert én nem nagyon. Van jó pár csuda shell amúgy, majd ha pálcikaWM-re cuppannék rá, akkor majd elő is veszem ezeket.Most, hogy lánygyerek lenyúlta a játékra is tök alkalmas Dell Precisionomat, kénytelen leszek egy újabb Precisiont venni, amiben 32GB RAM pihen, szerinted azzal kezdem el a pálcikaWM baromkodásomat? Persze jól hangzana, ha 85MB-on is elmenne a WM, élvezném is. 5 másodpercig kb.
-
válasz
rup1u5 #93160 üzenetére
Bevallom meg kellett néznem google-ban hogy mi az a Grub, mert nem beszélek linuxul.
Ha így áll a helyzet, megkérdezhetem, miért egy csodabogár disztrót választottál, ami egy alap dolgot sem rak fel default, ahelyett, hogy egy Linux Mint Cinnamonnal kezdenéd, ha már barátkozni akarsz a Linux-szal újra? PoPOS láthatólag nem akar barátkozni veled.
A linkelt leírásról inkább nem írok, ha már a grub-customizert kell valahová felrakni, ott én már dobnám is a dolgot. Szerintem ugorj neki a Linux Mint Cinnamon 21.3 Edge verziónak és azt rakd fel, majd ha már nem lepődsz meg ennyire az alap dolgokon, ráérsz hype disztrókat is hopperelni.
Az említett leírás meg bőven elég régi, így lehet nincs is benn a saját tárolókban, ami a 20.04-es alapú PoP OS-hez készült leírásban szerepel. Jelenleg gondolom a 22.04 Ubuntu alapú PoP OS-t telepítetted. Általánosságban jók a régebbi verziós leírások, de lehetnek apró változások nyilván.
-
Használtok fish shellt? Most néztem rá. Tök érdekes és felhasználóbarát.
-
Crvsh3R
senior tag
Van esetleg valakinek tapasztalata UPS szoftveres vezérlésével kapcsolatban Debian CLI alatt?
Gondolkozom, hogy beszereznék egy UPS-t a Debian headless kiszolgálómhoz, viszont szoftveresen nem tudom hogyan tudom majd összehozni, hogy áramszünet esetén szabályosan leálljon majd a rendszer.
Ebből kifolyólag gyártmányt, típust sem tudok, hogy mi az ami kompatibilis lenne. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rup1u5 #93149 üzenetére
Nem teljesen értem. A gépen lévő SSD-n volt a W11 és annak a rendszerbetöltője, veszett oda, mikor egy másik SSD-re raktad a Pop!-ot? Bármi megmaradt a W11 SSD-jén? UEFI-s vagy hagyományos MBR-es telepítés volt?
De úgy általában, Windows rendszerbetöltőt Windows telepítő alól tudsz helyrehozni, indítás helyreállítása opciót választva. Aztán lehet a Linux rendszerbetöltőjét is helyrehozni az előző után, ami most az elején talán egy gyors újrarakással a legegyszerűbb.
-
rup1u5
nagyúr
Sziasztok!
Jópár év után térnék vissza linuxra és gondoltam felpattintom a meglévő w11 mellé egy üres SSD-re a Pop os-t hogy barátkozzak vele. Hát persze, hogy clean install-t nyomtam (mert nem volt egyértelmű a telepítő) és ugrott a bootrecord.Van valami módja hogy visszahozzam és winbe is tudjak bootolni?
-
5leteseN
senior tag
A sok éve szolgáló HDD "dobozkát" az USB-vel összekötő vezeték feladta a küzdelmet. Csere után folytatom W10/11 alatt.
-
-
-
5leteseN
senior tag
válasz
tordaitibi #93141 üzenetére
Van működő W11, de az nem is látja meg ezt a HDD-t, a Linux-os GParted meg látja. Ezért gondoltam, hogy megnézem Linux alatt(+ a poén ; ), de mindjárt rákérdezek az ehhez illő(W11) helyen a problémára.
-
válasz
#79484416 #93142 üzenetére
Sose hallottam róla, nade ezt mindjárt orvosolom.
Hm, ezt nem merem elindítani egyik kapcsolóval sem, 900GB adat van a háttér ntfs lemezemen, nem tudom mit alkotna. Meg valami errort is ír.tibi@TibiXubuntu:~$ ntfsfix
ERROR: You must specify a device.
ntfsfix v2017.3.23 (libntfs-3g)
Usage: ntfsfix [options] device
Attempt to fix an NTFS partition.
-b, --clear-bad-sectors Clear the bad sector list
-d, --clear-dirty Clear the volume dirty flag
-h, --help Display this help
-n, --no-action Do not write anything
-V, --version Display version information
Szerintem ez nem az mint Winen a javító tool.
-
válasz
5leteseN #93138 üzenetére
Ezen nincs mit csodálkozni, linux alatt tudtommal nem létezik szoftver ami lefuttatja a checkdisket, chkdsk.
Hasonlóan érdekes lenne Win alól fsck-zniKell egy Windows, nem kell telepíteni, elég egy boot pendrájvon a telepítő.
Boot, kilépsz parancsorba (cmd), diskpart, lekérdezed a partíciót és futtatod rajta a fájlrendszer javítást. -
5leteseN
senior tag
válasz
5leteseN #93138 üzenetére
májkimiki : Ez az 1-es számú egy másik gond, az másik említettől független. Egy Mx-Linux alá csatlakoztatott USB-s adapterbe rakott HDD produkálja, ami Windows alatt lett létrehozva, sokáig rendben is volt. Utána nem, most próbálom használhatóvá tenni a W11 összeomlás után. Nem ezen volt az aktuális rendszer, de gyanús, hogy egy korábbi W11 rendszerindító akármilye volt rajta és ezt a régit megtalálva omlott össze a pár hónapos rendes működés után az SSD-re telepített újabb rendszer, valószínűleg egy Windows rendszer-frissítés után újra-indításkor.
Ez csak járulékos infó.
Most "Csak" adatok vannak rajta, ha volt is rajta rendszerindító akármi, az nem kell, sőt törölném is(a további összeakadásokat megelőzendő), de az az 500GB az 1TB-s HDD-n kellene.
-
5leteseN
senior tag
válasz
Warton #93137 üzenetére
Az MX-Linux sok évvel ezelőtti telepítésekor hajnalban kérdezett valamit, hogy mentsen a "nemtommit"-"nemtomhova"(amire nyomokban emlékszem, mert sajnos ivás nélkül is már fáradt voltam, van ám ilyen is!), de azóta is a pendriveos telepítés ellenére minden induláskor keresgél valamit a vinyón.
Erre kérdeznék, rá, hogy hogyan lehet meg-/kitalálni, hogy mi is ez, és leállítani/törölni/...
Arra bátorkodtam utalni, hogy mikor nem találja meg a vinyót, akkor vannak ezek az mdadm(vagy valami ilyesmi, fejből nem ugrik be), majd sikertelen is lesz az indítás. nincs grafikus felület sem.
Valami UI-ID problémája is van, szerintem ennél is a nem megtalált(azóta cserélt is) HDD azonosítóját reklamálja.
Ha ezt a "valami-vinyóra-mentős" funkciót sikerül megtalálni-törölni, akkor nem kell elveszni az emiatt utána jelentkező hibákba, mert nem lesznek.
Gondolom én: az elsődleges hiba kiküszöbölése után, a másodlagos hibák(többsége) is megszűnik. -
Warton
őstag
válasz
5leteseN #93135 üzenetére
2; Az MX-Linux-nak rá klikkeltem valami mentsen valamiket a laposban lévő HDD-re, emiatt sokszor hibásan indul(valami mdamd...).
....de ez a hiba nem is érdekel, mert a HDD-re mentegetés miatt van, mikor nem találja azt. Ezt a "nemtommi" HDD-re mentegetését meg lehetne szüntetni?Te ittál?
-
5leteseN
senior tag
Kérdés-sorozatom:
1; A GParted nem tudja megjavítani az ntfs-es HDD-t, sőőőt közli, hohy a Windows-ban indítsam a chkdsk/f-et. egy Linux-os program nem tud valamit, de egy Windows-os igen!!!
Fel vagyok borulva! ... háborulva!!!()
Ez a helyzet tűrhetetlen!
2; Az MX-Linux-nak rá klikkeltem valami mentsen valamiket a laposban lévő HDD-re, emiatt sokszor hibásan indul(valami mdamd...).
....de ez a hiba nem is érdekel, mert a HDD-re mentegetés miatt van, mikor nem találja azt. Ezt a "nemtommi" HDD-re mentegetését meg lehetne szüntetni?
3; majd ha az előzőeket sikerült lerendeznem.Előre is köszönve:
-
-
Rimuru
veterán
-
válasz
tordaitibi #93128 üzenetére
Ha biztonsag, akkor csak a hivatalos tarolo, esetleg spec software eseten a gyarto honlapja, de az mar bizonyos fenntartasokkal kezelendo.
Egyebkent ha az AUR maga a Kanaan, akkor mutass egy binaris mongodb-t, kerlek, mert ha jol lattam, csak compile scriptek vannak, nekem viszont nincs sem idom, sem kedvem szarozni a forditasokkal, ehhez mar tul oreg vagyok.
-
válasz
tordaitibi #93128 üzenetére
nem csempésztek be trójait egyebet
Ez meg néha évekkel később derül ki. Én nem kockáztatok, de persze csak beszélgetünk.
-
funkmester
aktív tag
válasz
funkmester #93126 üzenetére
W: http://ppa.launchpad.net/starws-box/deadbeef-player/ubuntu/dists/jammy/InRelease: Key is stored in legacy trusted.gpg keyring (/etc/apt/trusted.gpg), see the DEPRECATION section in apt-key(8) for details.
W: http://ppa.launchpad.net/starws-box/deadbeef-player/ubuntu/dists/focal/InRelease: Key is stored in legacy trusted.gpg keyring (/etc/apt/trusted.gpg), see the DEPRECATION section in apt-key(8) for details. -
válasz
sh4d0w #93123 üzenetére
Manjaroztam, ott az aur az a szoftver kánaán, ami ott nincs az tényleg nincs.
Ugyanez a ppa, mindkettőt lelkes fejlesztők tartják karba. (ez néha nem jó, millió elárvult több éves szoftver is fellelhető sajnos)
Mit lehet tenni, megbízik bennük az ember, ha meg nem akkor elesik 3 vagon olyan szoftvertől ami a hivatalos tárolókba nyomokba sem található.
Rowon a biztonságot vette górcső alá és én meg ezért vettem bele a ppa-t aurt mert ott csak a bizalom marad semmi egyéb hogy jól dolgoztak a karbantartók és/vagy nem csempésztek be trójait egyebet. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
funkmester #93126 üzenetére
Van egy kis program alapból fent a minten. Beírod, hogy
inxi -Fxxx
és kiköp mindent a gépről a terminálba. -
funkmester
aktív tag
válasz
CPT.Pirk #93124 üzenetére
Tokeletesen megy az edge, mar a kezdetektol kb 1 eve csinalja ezt a hibat youtube-nel, csak lusta voltam orvosolni
De ugy emlekszek masik bongeszovel is ez volt a hiba, mindjart ellenorzom
Deadbeef terminal
Gdk window invalidate maybe recurce full, assertiongdkis window failedConnection button tray signals
Segmentation faultInxx-fxxx mit jelent?
-
válasz
funkmester #93122 üzenetére
Ha nem derülne ki az oka, akkor nézz rá erre is: Audacious
Mint saját tárolóiból telepíthető, elég népszerű zenelejátszó. Nekem is ez jön be eddig a legjobban Linux alatt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
funkmester #93122 üzenetére
Ezzel már valamit tudunk kezdeni, egyébként pl. inxi -Fxxx jó kiindulópont ha valami nem megy.
Eddig az Edge az ment jól? Itt szerintem egyikünknek sincs vele tapasztalta Linux alatt.
A deadbeef-et meg megpróbálhatod terminálból indítani, hátha ott kiírja az okot, mikor megfagy.
Egyébként még frissíthetsz Mint 21.3-ra.
-
válasz
tordaitibi #93116 üzenetére
"...Érted mit nem értek ha mindent, debet, flatpakot snapet appimaget, aur-t ppa-t stb. ízekre boncolunk, az 101% hogy bármelyikbe lehet hibát, sérülékenységet találni..."
Azert a deb csomagformatumot ne keverjuk mar ossze mindennel. Mivel a Debian csomagformatuma, maradok a Debianon beluli kontextusnal. Ilyenforman pedig ami a csomagban van es a hivatalos repobol jon, tesztelve van - nem csak mukodest, hanem biztonsagot tekintve is. Amit szembe lehetne vele allitani, az az rpm, de a flatpaket, snapet, appimage-et semmikeppen sem, az aur meg a ppa meg nem csomagformatum.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
funkmester #93119 üzenetére
Kicsit több infó kellene. Disztró, böngésző, gép... Adatlapod sincs kitöltve.
-
funkmester
aktív tag
Udv.
Van arra megoldas a rendszer ujratelepitese nelkul, ha a youtube nezesnel a video aljan vastag vonalak jelennek,amik valtozo meretben es mennyisegben fordulnak elo. Masik problema, deadbeef nevu program gyakran lefagy, ha kapcsolgatok a zeneszamok kozt. -
Hogy mi van a motorháztatő alatt, az átlagot ez érdekli? Nem.
Na ja! 60.000 km után rájön a tulaj, hogy JA, ebben olajat is szoktak cserélni? Azt hittem, csak tankolni kell bele! -
válasz
tordaitibi #93116 üzenetére
előny a faék rendszerű telepítés és használat, akkor itt mit kérdezzen meg?
Na ez a baj! Nem kéne Winesíteni a Linuxot! Majd én eldöntöm, hogy kell-e a gépemre, vagy sem. Azért, ha rákérdezne, hogy milyen tárolókat akarok használni, az megint más szintű bonyolultság, mintha egy Gentoo-t kéne telepíteni.Aki először lát majd ilyen kérdést néz mint vak a moziba.
Hát Linuxot se úgy telepítettem annak idején, hogy leültem a gép elé, aztán most Linuxot telepítek, hanem először átnéztem pár YouTube-os útmutató videót, amiben elmagyarázták, hogy pl. hogyan kéne particionálni, meg melyik partíció mire jó, meg egyáltalán mit csináljak? Szerencsére ilyen szempontból a népszerűbb disztribúciók jól elvannak látva angol nyelvű anyaggal, amiből tanulni lehet.
Érted mit nem értek ha mindent, debet, flatpakot snapet appimaget, aur-t ppa-t stb. ízekre boncolunk, az 101% hogy bármelyikbe lehet hibát, sérülékenységet találni.
Ez így van! Csak nem ugyanakkora az esély.A tolvaj mindig is 1 lépéssel előrébb járt mint a pandúr.
Na ez meg sajnos mindig így lesz, kivéve, ha a gondolatrendőrség meg a Skynet fogja figyelni a csinternetet. -
"Usert nem is kérdezi meg?"
Tudom a mantra monomániám de HA a Linux desktop disztribúciókat átlag fehér (és néger) felhasználóknak fejlesztik, ahol előny a faék rendszerű telepítés és használat, akkor itt mit kérdezzen meg? Aki először lát majd ilyen kérdést néz mint vak a moziba. Neki ajánlották, dobjon fel egy Ubit vegy egy Mintet vagy egy akármit.
Ha nem, és ez amit leírtam nem célja a Linux rendszereknek, akkor természetesen maradjon meg a szűkebb kockák hobbiprojektjének de akkor egyáltalán minek kreálnak desktop disztrót...?
Érted mit nem értek ha mindent, debet, flatpakot snapet appimaget, aur-t ppa-t stb. ízekre boncolunk, az 101% hogy bármelyikbe lehet hibát, sérülékenységet találni.
Ezen a vonalom szerintem nem is érdemes se os-t se szoftvert vizsgálgatni.
A tolvaj mindig is 1 lépéssel előrébb járt mint a pandúr.
Én nem mondom hogy nem öltem bele a rendszerembe kismillió mukaórát de ezek 80%-a a hibák javítgatása volt, meg a nekem kellő szoftverek guberálása. A maradék a felület csicsázása +kényelmi funkciók.
Ezért desktop, legyen használható arra amire nekem kell.
Hogy mi van a motorháztatő alatt, az átlagot ez érdekli? Nem. -
Petya XT
senior tag
válasz
ubyegon2 #93082 üzenetére
Nem volt frissítve, de ekkor jelent meg valami Wayland(valami komponense
) frissítésként. Pont egybeesett. Ezért gondoltam arra. Azóta megtaláltam a hibát, a QRedshift kisalkalmazás okozta, eltávolítottam teljesen, de, hogy az pont miért hülyült meg.... ezt nem tudom. Kár érte, szerettem.
-
valami 3rd-party oldalról leszedje a programját, amit nem talál meg repóban!
Olyat Winen se csináltam soha (kivéve süldő koromban, amikor a warezról gyűjtöttem W. Millenniumra a vírusokat. Valaki bélyeget gyűjtött, valaki barátnőket, én meg vírusokat...)... mindig a gyártó, szoftverfejlesztő, stb. hivatalos weboldaláról töltök le BÁRMIT is. Linuxon meg igazából minek máshonnan, ha nem a rendszer hivatalos repóiból, lásd Debian? Ami még nekem csípi a szememet, azok a közösségi repók. Azt is saját felelősségre bárki, nekem nem hiányzik.
Flatpak margójára: valamelyik disztróban figyeltem, hogy a Flatpak alapjáraton hozzá van adva a forrásokhoz, már úgy települ fel a rendszer LOL. Usert nem is kérdezi meg? Ez is olyan, hogy a telemetriát utólag kapcsolod ki, az is el van dugva valami huszonharmadik beállítási menü harminckettedik fülén.
-
K0zm0
aktív tag
+1!
Ez a téma pár havonta mindig előkerül. Mindenben van pro és kontra. Ha előtudom kotorni valahonnan, ide belinkelem azt a cikket, ahol a Flatpak-et szétszedték biztonsági szempontból. Ha jól emlékszem kitértek arra is, hogy hogyan lehetséges a Flatpak-sandboxából kimászni.
Mint tudjuk a leggyengébb láncszem mindig a tudatlan felhasználó, aki eszetlenül telepítget! Ha ne adj isten meg a redmondi csodáról jött át Linuxozni reflexből felficcen a kuglira, hogy valami 3rd-party oldalról leszedje a programját, amit nem talál meg repóban! -
válasz
sh4d0w #93103 üzenetére
Jó bizony
Lélegeztetőgép+pacemaker a 18.04-emnek.
Meg ahogy olvasgatom lassan tökmindegy,
amúgy is ezt tolják, pár év és ez lesz a deb utódja ha így haladnak.
És akkorra ugye én már dörzsölt, minden hájjal megkent snaptudor leszek, ti meg öregurak utolsó mohikánként moroghattok meg kapaszkodhattok a régi elavult csomagkezelésbe
Amúgy Droidon én ugyanazt teszem, még nem hódoltam be teljesen a Guglinak de sajnos egyre nehezebb tartanom magamat az elveimhez. Ha már nem megy mert ellehetetlenítik teljesen akkor veszek egy használt 3110-est -
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #93102 üzenetére
Minden telepítés után a legelső dolgom, hogy a snapékat, meg a flatpak rákot synaptickkal szőrüstül bőröstől kitakarítom, még mielőtt akárcsak egy csomagot feltoltak volna, ezt előbb controllálom egy neofetch futtatással.
-
válasz
tordaitibi #93108 üzenetére
Végülis ezzel is egyet tudok érteni. Ezt a Secure Bootot sem értem, mert ahány helyen olvasom, mindenhol van legalább egy hozzászóló, aki szerint nem ér semmit. Akkor tulajdonképpen az is minek?
-
Értelek de sajnos ma amikor egy bármilyen IT eszközt wifire vagy lanra csatlakoztatsz ettől kezdve csak a szerencsén múlik.
Nemrég olvasgattam az ssh sérülékenységéről, uefi kártevőkről amik átgázolnak secure booton, mindenen és a legalsó rétegbe eszik be magukat.
.Hát ha máe azt is, akkor egy mezei os-t ha nem akarnak csak akkor nem törnek meg.
Kb. mint mindegy milyen autód van, ha el akarják lopni az innentől csak idő kérdése.
É magam átlagfelgasználó vagyok, mindegy hogy mi a neve, snap flatpak kecskebéka addons stb. ha működik és nekem megfelel, használom. -
válasz
I02S3F #93106 üzenetére
Újabb érv a Mint mellett a flatpak.
Nem tudom, én mindig ódzkodok az ilyen nagybetűs divatf*sok telepítésétől. Amíg olyan cikkek kerülnek ki az internetre, hogy a flatpak nem biztonságos és erről újra és újra kialakulnak különböző fórumokon viták, úgy én biztos nem raknám fel a gépemre.
Persze én nem értek ehhez abszolút, annyit viszont észreveszek, hogy, ha már egyáltalán a vita létezik arról, hogy egy adott valami biztonságos-e vagy sem, addig teljes nyugalommal nem tudom használni azt.
-
#63718632
törölt tag
válasz
tordaitibi #93102 üzenetére
-
válasz
tordaitibi #93102 üzenetére
Jó is az a snap...
-
válasz
#79484416 #93088 üzenetére
Zseni vagy.
Az egészet a nyüves Snap Opera okozza, mivel AZT képtelenség beállítani minden szempontból alapértelmezett böngészőnek, hogy miért nem nyit meg háttér linkeket azt egyébként nem tudom.
A Megasync és és a Libreoffisz is meghívta volna ha nem hasal el a folyamat valahol Snapék háza táján.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 16/32/64GB RAM RTX 4060 Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Azonnali készpénzes GAMER / üzleti notebook felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- BESZÁMÍTÁS! GIGABYTE AORUS ELITE Z790 i7 14700K 64GB DDR5 1TB SSD 7900XTX 24GB be quiet! SB802 1000W
- Samsung Galaxy S22 Ultra 512GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Nvidia Quadro P400/ P600/ P620/ P1000/ T400/ T600/ T1000 - Low profile (LP) + RTX A2000 6/12Gb
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest