-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
Hűűűű anyám! Mate+Cinnamon és arra plasma.......és működik valami ezekből?
apt install kubuntu-desktop
nekem visszabüfiződött, elég sokat kellett variálgatni, míg jó lett. Most vagy én vagyok ennyire béna vagy a kubuntu repoban változott valami....Neked legalább van türelmed ilyen teljesen agyament kutyulásokhoz is. Nekem nem volt, nem is sikerült csak 3. próbálkozásra 2 nap múlva, ha jól emlékszem. -
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #73587 üzenetére
Na csináltam egy próba plasma telepítést a régi rendszeremen , itt az alap a mate volt és az lett nyakon vágva cinnamonnal, most meg a nyakába öntöttem a plasmát. Hát megszenvedtem a
sudo apt install kubuntu-desktop művelettel,
mert nem csak a rendszert
kellett felülbírálni és becsapni, hanem észre kellett venni, hogy a szamárvezetőhöz képest közben a verziók haladtak és a szolgai copy-paste
művelettel
a végén fuccsra mentem, amíg rá nem jöttem, hogy a verzió végén a
12 számot
13-ra ki kell javítani.
-
Ezzel a felszereltséggel a Mint Cinnamon azon a gépen le fogja vinni a hajadat!
Én is szeretem a HP-kat, mondjuk eddig Elitebook 8xxxy sorozat járt nálam, nincs ezekkel gond. A felhasználási profil miatt nekem amúgy is jobbak az IGP-s gépek, egyszerűen nincs értelme dedikált VGA-nak bennük, persze a Workstation-ben volt.
-
KDE-t én se annyira, de a plasma az tetszik Cinnamonra húzva KDE-s programok nélkül. Amúgy elég pörgős az új Cinnamon 4.6.2, de gondolom majd Ubuntu 20.04 alapjaira csiszolva lesz az igazi. Ismerve téged, úgysem sokáig birod kutyulgatás nélkül, szerintem amíg nem érdemes felrakni a Mint 20-at, húzd fel a plasma-t a Cinnamonra.
-
Gondolom ez az áldozat, ahogy látom, HD Graphics 620 van benne, igaz itt nem írják. Ezt pár éve rengeteg IGP-s gépbe szerelték, nem hiszem, hogy gondod lenne vele. Sokan szidják az újabb HP-ket, nekem az Elitebook sorozat a kedvencem. Mint Cinnamon is szereti az Intel IGP-ket, pár szokásos beállítás kell a Firefoxon, a kompozitor alapból jó hozzá, de majd meglátod, kell-e még valamit kutyulni. openGL és font rendering szerintem jó neki.
ezt itt olvastam, talán vagy-vagy, de gondolom jót tesz:
about:config
gfx.xrender.enabled -> true
gfx.webrender.enabled -> trueHasználd egészséggel....ja és ezt egy darabig ne flexeld!
Erre már nem fogok Hidas Billi féle oprendszert tenni.
b+ erre már csak itthon jöttem rá, mi a ragya lehet vajon! Gates zavarhatott meg, nekem így hídnak fordítva szokatlan.....
Ja és egy jó tanács, ha megjelenik a Mint 20, Te még egy pár hétig csak ismerkedj a 4.4.8-as Cinnamonnal, én felraktam minap a 4.6.2-est, de nem nagyon vettem észre változásokat. Nem is nézegettem sokáig, mivel tovább KDE-sedett, most a panelen eltünő bezárt program miatt ki is lőttem a disztrót. Aki eddig sírt, hogy megszünt a KDE kiadás, lassan örülhet én meg sírni fogok, lassan értem, miért nem kell KDE kiadás.
-
csixy
addikt
A flexes Dell Wyse keskeny kliensem BIOS-a BIOS reset közben végleg összekakálta magát. Ehhez már nem keresek chip író embert, helyette kerítettem az EMAGtól 24% kedvezménnyel egy HP 250 G7 15.6" FullHD laptop, Intel® Core™i5-8265U, 8GB, 512GB PCIe SSD, Intel UHD
Graphics, FreeDOS, Magyar billentyűzet, Fekete laptopot miután meggyőződtem róla, hogy szerelhető, bővíthető (de egyenlőre nekem bőven elég az a vas, ami benne van). Erre már nem fogok Hidas Billi féle oprendszert tenni. Mehet rá egy fullos Linux Mint? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Akkor azt mondanám, hogy egy Lubuntu LTS, Xubuntu LTS vagy Linux Mint XFCE megfelelő a feladatra, tedd fel amelyik jobban tetszik. Ezekre meg biztosan találunk többféle IP kamera néző progit ami kezeli ezeket a tipikus kínai kamerákat.
Dahuát mondjuk ne is említsd, két éve kellett kezelnem egy olyat C++ programkódból, de annyira kínai rettenet volt normális leírás nélkül és nem volt nekik két egyforma, amit ugyanúgy lehetett volna kezelni... Végül megoldottam, de borzalom volt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Milyen kamerákról van szó?
Emlékeim szerint 3MP-s IP kamerákból egy akkor újnak számító Core2Quad le tudott menteni maximum 5-öt, miközben dolgozott a proci mint állat. Na meg külön wifi linkeket kellett kiépíteni, mert vagy 30 kamera képét rögzítettük egy helységben, 5 PC felhasználásával és a teljes sávszélesség igény is elég magas lett.
Egy megoldás lehet, ha esemény alapú rögzítésre állítod a dolgokat, hogy csak akkor menjen a rögzítés, ha mozgást észlel. Ennek hátránya, hogy az első pár másodperc lemaradhat a felvételről.
Ha van külön Linuxra elérhető rögzítő programod, akkor mondjuk egy Lubuntut tennék a gépre (Lubuntu alatt tudunk segíteni, ha megakadsz), ha nem, akkor meg vadkörte linkjeit nézd meg.
-
iceQ!
addikt
Sziasztok,
Szeretnék egy Core2Duo-s gépre linuxot telepíteni amin 5 kamerás kamera rendszert néznének. Win10 kiesik, erőforrás igény miatt ezért Linux-ot szeretnék rá telepíteni + a kliens szoftver.
Ki milyen Linuxot ajánlana grafikus felülettel + kevés erőforrás igénnyel?!
-
ekkold
őstag
válasz
Cirbolya_sen #73569 üzenetére
Ha adok magánban elérést a mikrotikhez megpróbálsz kapcsolódni rá?
Megint próbálkoztam egy xubuntu20.04 live CD-vel, és a PC-mre telepített xubuntu 14.04-el.
A telepítés mindegyiken sikeres. Beállítom a VPN kapcsolatot, majd amikor kapcsolódni próbál, akkor a korábbi hibaüzenetet kapom. A mikrotik logjában nem szerepel kapcsolódási kísérlet.
Amikor az xubuntu20.04-el próbálom, a jelenség ugyanez, viszont ha kikapcsolom az ipsec-et, akkor látszik a mikrotikben, hogy megpróbált kapcsolódni, de az ipsec hiánya miatt a mikrotik elutasította. -
pruzsi
őstag
Üdv!
Ismerősömnek win10 mellé kellene Linux fősulilra programozáshoz , melyik ajánljátok ?
Mivel még most fog belekóstolni igazából a számítástechnikába nincs tapasztalata,én meg csak szerelek inkább -
ekkold
őstag
válasz
Cirbolya_sen #73563 üzenetére
Xubuntu van telepítve azzal próbáltam. Esetleg majd megpróbálom másik linux disztróval, bár az eddigi "tanácsok" alapján ennek semmi köze nem lehetne a dologhoz. Az az érdekes, hogy a mikrotik logja szerint még csak kapcsolódási kísérlet sincs. Lehet, hogy még valamilyen csomagnak fent kellene lennie hozzá, ami az xubuntuban nincs alapból?
-
Cirbolya_sen
aktív tag
válasz
ekkold #73558 üzenetére
Szia
Edge router és Mikrotik esetében is a fent említett VPN csomag telepítése után, a PPTP és az L2TP kapcsolat is létrejön, az OpenVPN-t is rendben kezeli. Kipróbáltam Mint, Ubuntu, és Debian rendszereken is.
Fix ip-vel és DynDNS azonosítással is. Az ISP Digi és UPC volt.Mint VPN tárcsázásnál, feldob egy információs ablakot, azzal talán előrébb lehet jutni.
-
Tarokk79
aktív tag
válasz
ubyegon2 #73546 üzenetére
Köszi, a rájöttem, hogy az utolsó probléma az két probléma volt. Egyrészt a leírásod alapján már nincs probléma a jogosultsággal.
Másrészt valami kínai IP próbált belépni a gépemre. Azt most letiltottam, de folyamatosan jönnek
. Pl.:
Jun 3 21:31:46 NAS auth.info sshd[8217]: Address 185.153.196.230 maps to server-185-153-196-230.cloudedic.net, but this does not map back to the address - POSSIBLE BREAK-IN ATTEMPT!
A cronetab-os kérdésemet meg úgy néz ki megoldottam. Mintha a crond nem jól indulna el. elindítottam normálisan felparaméterezve és így már lefutnak. Az /ffp/start könyvtárba meg leraktam a következőt:
#!/ffp/bin/sh
pkill crond
crond -bS -l 0 -L /var/log/crond.log
Így most elindul rendesen. Remélem elég újraindítáonként ez a parancs. Most tesztelek.
-
válasz
ekkold #73558 üzenetére
Rendben. Mint mondtad, nem értesz a Linuxhoz, ettől függetlenül sajnos még a logikával is szembe megy, amit írsz, de leírtuk mindketten, hogyan vélekedünk erről a dologról. Éppen csak a programot nem tudod bekonfigolni, talán az is közrejátszhat, hogy egyikőnk sem ért hozzá.
míg ha valami miatt nem fog menni az adott disztrón, akkor feltehetőleg nem is fogják alapból beletenni azt a csomagot.
Ez pontosan így van! Nem fogják a tárolóba betenni az ilyen csomagot, remélem átmegy a különbség e között meg a között, amit Te írtál.
Egyébként jó, hogy nem értesz a Linuxhoz, de idejössz egy Linuxos topikba és elkezded az alapvetéseket vitatni!
-
ekkold
őstag
válasz
ubyegon2 #73556 üzenetére
Ezt értem. Fel is telepítettem. Csakhogy ennek ellenére nem megy. Lehet félreérthető voltam, nem annak van jelentősége, hogy a fejlesztő rakta be a csomagot, vagy utólag a user. Hanem annak hogy a fejlesztő azért rakta be, mert úgy gondolta, hogy hasznos és működik azon a linux verzión, míg ha valami miatt nem fog menni az adott disztrón, akkor feltehetőleg nem is fogják alapból beletenni azt a csomagot.
-
válasz
ekkold #73555 üzenetére
Az összerakott disztróknak azért van egy olyan előnye, hogy azok a programok amit terjesztője beleépít, az többnyire működik is abban a disztróban.
Előbb leírtam a lényeget, de ha nem értesz a Linuxhoz, akkor.....nulla jelentősége van, hogy egy csomag telepítéskor kerül a disztróba vagy ugyanazt a user rakja fel ugyanabból a tárolóból, amiből a már telepített csomagok is származnak. Ezt a tényt szerintem el kéne fogadnod.
Itt a Synapticban láthatod amit magyaráztam, ha a terjesztő a telepítőscriptbe beleírja a -l2tp végű csomagot, akkor az is települ alapból, ha később rakod fel, az 1000%-ig ugyanaz!
Sajnos ha nem értesz hozzá, akkor egy ilyen konfigolásnak lehetnek buktatói.
-
ekkold
őstag
válasz
ubyegon2 #73553 üzenetére
Az összerakott disztróknak azért van egy olyan előnye, hogy azok a programok amit terjesztője beleépít, az többnyire működik is abban a disztróban. Míg amit utólag hozzászögel a felhasználó, az vagy működik jó esetben, vagy nem, mint pl. most. Lehet, hogy valami apróságon bukik a dolog, de hogy min?
-
ekkold
őstag
-
válasz
ekkold #73552 üzenetére
Mivel nem akarsz érteni a Linuxhoz, csak röviden írom. Nincs olyan Linux, minden Linux disztró egy core-ból áll, a főbb rendszeralkotó elemekből, amit minden telepítés során felrak a gépre, van olyan, ahol ezen kívül mindent a felhasználó jelöl telepítésre(netinstall) és vannak (desktop) disztrók, ahol konyhakészre telepíthető az adott Linux. Utóbbiakban az van, amit a terjesztő úgy gondol, hogy default legyen fenn telepítés után, de ezeken kívül még rengeteg csomag ott van a disztró saját tárolóiban, ahonnan ugyanúgy felrakhatod, mint ahogyan a telepítés során felkerülne, ha így látja jónak a terjesztő. A többi részletre nem is térnék ki. Számodra rossz hír, de a Linux nem ingyenes Windows.
Ja és a konfigolás a nehézség esetedben, aminek qrvára mindegy, hogy a csomag a telepítővel kerül fel a többi 10000 csomaggal vagy Te rakod fel utólag.
-
ekkold
őstag
válasz
ubyegon2 #73549 üzenetére
Köszönöm, sajnos ezt már próbáltam régebben, és nem járható megoldás. Feltelepül meg minden, csak éppen nem működik, illetve látszólag igen, csak éppen nem tudok vele a mikrotikre csatlakozni. Annyira meg nem értek a linuxhoz, hogy megoldjam ezt a dolgot (és nem is akarok annyira érteni hozzá). Azért keresek inkább olyan linuxot ami a PPTP-hez hasonlóan beépítve tartalmazza, ugyanúgy mint mondjuk egy WinXP.
Viszont windows nem jöhet szóba, csak ingyenes szoftver. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Lenovo az egész termékpalettáját minősíttetni fogja Linuxra, továbbá a kellő speciális drivereket upstream elérhetővé teszi. https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Lenovo-ThinkPad-Station-Linux
Ez egyrészt azt jelenti, hogy az Ubuntutól a Fedoráig elérhetőek lesznek a cuccaik Linuxal is, valamint support is lesz rájuk.
-
válasz
ekkold #73547 üzenetére
Szia! Életemben nem hallottam ezekről, max a VPN kifejezés ismerős, de könnyebben tájékozódom a meglévő rendszerben talán.
Találtam egy ilyet :
How to Setup an L2TP/IPsec VPN Client on Linux
Ahogy belenéztem, láttam, hogy neked egy alapból fenn lévő csomag pluginja fog kelleni. Ez annyit jelent, hogy a NetworkManager mellé felrakod a plugint, ami Ubuntu alapú rendszereken saját tárolóban benne van, így pár pillanat felrakni, a linkelt leírásban lévő PPA tárolósra nem is lesz szükség szerintem. Magát az írást a képekkel támogatott beállítás miatt linkeltem.
network-manager-l2tp
No ezt kell csak felraknod, terminalból itt láthatod a parancsot:
ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo apt install network-manager-l2tp
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
A következő további csomagok lesznek telepítve:
libstrongswan strongswan strongswan-charon strongswan-libcharon
strongswan-starter xl2tpd
Javasolt csomagok:
libstrongswan-extra-plugins libcharon-extra-plugins
Ajánlott csomagok:
libstrongswan-standard-plugins libcharon-standard-plugins
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
libstrongswan network-manager-l2tp strongswan strongswan-charon
strongswan-libcharon strongswan-starter xl2tpd
0 frissített, 7 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 950 kB.
A művelet után 4.104 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n]- Használható grafikus felület + internet böngésző (pl. firefox)
- Jól kezelje a leggyakoribb hang és videokártyákat.A hardvereid miatt Linux Mint XFCE 19.3 az én javaslatom.
Ez a PPTP VPN alapból a választható kapcsolattipusok küzütt van:
-
válasz
ekkold #73547 üzenetére
Szia! Életemben nem hallottam ezekről, max a VPN kifejezés ismerős, de könnyebben tájékozódom a meglévő rendszerben talán.
Találtam egy ilyet :
How to Setup an L2TP/IPsec VPN Client on Linux
Ahogy belenéztem, láttam, hogy neked egy alapból fenn lévő csomag pluginja fog kelleni. Ez annyit jelent, hogy a NetworkManager mellé felrakod a plugint, ami Ubuntu alapú rendszereken saját tárolóban benne van, így pár pillanat felrakni, a linkelt leírásban lévő PPA tárolósra nem is lesz szükség szerintem. Magát az írást a képekkel támogatott beállítás miatt linkeltem.
network-manager-l2tp
No ezt kell csak felraknod, terminalból itt láthatod a parancsot:
ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo apt install network-manager-l2tp
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
A következő további csomagok lesznek telepítve:
libstrongswan strongswan strongswan-charon strongswan-libcharon
strongswan-starter xl2tpd
Javasolt csomagok:
libstrongswan-extra-plugins libcharon-extra-plugins
Ajánlott csomagok:
libstrongswan-standard-plugins libcharon-standard-plugins
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
libstrongswan network-manager-l2tp strongswan strongswan-charon
strongswan-libcharon strongswan-starter xl2tpd
0 frissített, 7 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 950 kB.
A művelet után 4.104 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n]- Használható grafikus felület + internet böngésző (pl. firefox)
- Jól kezelje a leggyakoribb hang és videokártyákat.A hardvereid miatt Linux Mint XFCE 19.3 az én javaslatom.
-
ekkold
őstag
Sziasztok! Régebbi PC-re (AMD kétmagos proc., 2Gb RAM) keresek olyan Linux rendszert, ami az alábbiakat tudja:
- Alapból tartalmazzon L2TP + IPsec VPN klienst - ez a legfontosabb feltétel (és az sem lenne baj ha a PPTP VPN-t is tudja).
- Használható grafikus felület + internet böngésző (pl. firefox)
- Jól kezelje a leggyakoribb hang és videokártyákat.
Tud valaki olyan linux verziót ami ezeket alapból tudja, külön szoftver telepítése nélkül?
Mikrotik routeren futó VPN szerverre kellene csatlakoznia. -
válasz
peterattila #73543 üzenetére
Pont ez volt a bajom nvme esetén, hogy a sensors-detect ezt nem látja.
Azért lényeges ez, mert ebből akkor látjuk, hogy a sensors frontend-jei sem fogják kezelni. Jöhet a Conky.
lm-sensors Graphical front-ends
Conky amúgy tényleg nagyszerű, csak elég munkás, ha valaki nem a conky-managert használja. Bár az meg ugye eléggé korlátozott saját konfigolás szempontjából.
(#73544) Tarokk79
Pfff no ez nem Kezdő téma, inkább ezt kellett volna beírnod a Debian topikjába vagy a Haladóba!
-
Tarokk79
aktív tag
Van egy régi DNS-323-mam (NAS a neve), rajta meg funplug 0.5. Próbálok egy crone jobot futtatni, de hibát kapok. Van egy duck.sh fájlom a /ffp/home/root/duckdns könyvtárban (jog 700, tulaj root):
!/bin/sh
echo url="https://www.duckdns.org/update?domains=mydoamin&token=mytoken&ip=" | curl -k -o /ffp/home/root/duckdns/duck.log -K -
Ha simán terminálból futtatom, akkor megy, ha berakom crontab-ba:
*/5 * * * * /ffp/home/root/duckdns/duck.sh >/dev/null 2>&1
akkor a következő üznetet látom a /var/log/messages-ben:
Jun 2 20:15:01 NAS cron.err crond[1580]: USER root pid 11126 cmd /ffp/home/root/duckdns/duck.sh >/dev/null 2>&1
Mi lehet a hiba?
Miközben a logot néztem találtam kb. percenként:
Jun 2 20:19:37 NAS auth.info sshd[11172]: Failed password for root from 222.186.31.204 port 52707 ssh2
Jun 2 20:19:37 NAS auth.info sshd[11172]: Excess permission or bad ownership on file /var/log/btmp
Jun 2 20:19:37 NAS auth.info sshd[11172]: Failed password for root from 222.186.31.204 port 52707 ssh2
Jun 2 20:19:37 NAS auth.info sshd[11172]: Excess permission or bad ownership on file /var/log/btmp
Jun 2 20:19:37 NAS auth.info sshd[11172]: Failed password for root from 222.186.31.204 port 52707 ssh2
Jun 2 20:19:37 NAS auth.info sshd[11172]: Excess permission or bad ownership on file /var/log/btmp
Az IP nekem nem ismerős. Mi lehet ez? És mi ez a bad ownership üznet? A fájl tulaja root és a jog rajta 644.
-
peterattila
aktív tag
válasz
ubyegon2 #73540 üzenetére
"Egyébként a sensors-detect parancsot lefutattad terminalban? Utána mutatott értéket az SSD-ről? Ha nem, akkor esélyes, hogy nem fogod kiiratni a psensor-ral sem."
Pont ez volt a bajom nvme esetén, hogy a sensors-detect ezt nem látja. Így látom:sudo nvme smart-log /dev/nvme0
Smart Log for NVME device:nvme0 namespace-id:ffffffff
critical_warning : 0
temperature : 37 CA conky-t nézegettem régebben, egész pofás. Lehet rámozdulok ismét.
-
bhonti
aktív tag
válasz
peterattila #73539 üzenetére
Nemtom SSD-nél mennyire segít... de sima HDD-knél van "hddtemp /dev/sd?" parancs.
-
válasz
peterattila #73538 üzenetére
Mindez nem jöhetett volna létre ubyegon2 írása [link] nélkül, amit ezúton is köszönök neki
Na ez super, végre valaki hasznát látta ennek a hirtelen ötlettől vezérelt írásnak! Örülök neki.
Sajna ez ilyen a gyártóknál, lematricázzák, így ha leszeded, ugrik a garancia, ha nem szeded le és túllépi a gyárilag megadott optimum hőintervallumot, akkor is ugrik a gari.
Viszont a lényeg, hogy nem kell ám annyira aggódni a hőfokok miatt, még a SATA SSD-k gyári optimuma is 40-70 fok között van, NVME SSD esetén ez 40-90 fok is lehet! Épp ma reggel nyomtam egy nagy okosságot ezzel kapcsolatban szaktopikban! Egyébként tényleg, ha 40-60 sőt 70 fokig felmegy az NVME, az teljesen normális! Viszont ezek a tök egyszerű bordák is tényleg sokat tudnak hűteni, az a fura, hogy filléres dolog, mégis csak a Pro verziókra tesznek alapból bordát a gyártók.
Én meg ezt a namhuy.net-es cikket köszönöm! Régen megvolt egy írása, de azt hiszem az előző weboldala megszűnt, így újra megvan.
Erre a másik dologra sok tippem nincs, ha van hozzá affinitásod, ez alapján talán be tudod rakni a psensor konfigjába, nem nagyon értek ehhez. Viszont ha Conky-t használnál, azt sokkal jobban lehet konfigurálni, nagyobb esélyed lenne megoldani a hőérték kijelzését! Sajna még csak kipróbálni sem tudom, még mindig nincs NVME SSD-m. Ha lenne, jóval bővebb lenne az említett blogom is.
Egyébként a sensors-detect parancsot lefutattad terminalban? Utána mutatott értéket az SSD-ről? Ha nem, akkor esélyes, hogy nem fogod kiiratni a psensor-ral sem. De ez csak laikus következtetés.....
-
peterattila
aktív tag
válasz
peterattila #73538 üzenetére
Még valami, a sudo smartctl -A /dev/nvme0 kimenetét hogyan tudnám bekötni a psensor-ba? Mutassa az nvme értéket is, a többi mellett.
-
peterattila
aktív tag
Ezen [link] írás alapján lekérdeztem az nvme hőmérsékletét, amit soknak találtam (45 fok). Minden más körülötte lévő alkatrész elvolt a kényelmes 30 fok környékén. Jó, előkerestem a vírusgátló maszkomat
, elmegyek veszek bordát rá. Amikor tenném rá az nvme-re, látom, hogy matrica van jól rajta, amit tartkónlövés terhe mellett és garanciavesztéssel vehetem csak le. Anyád. Most ez komoly? Tegyek egy hűtő bordát egy szigetelő csíkra? Leszedtem szépen, rá a bordát és máris barátságos 36 fok fogadott. Eszem megáll, komolyan.
Mindez nem jöhetett volna létre ubyegon2 írása [link] nélkül, amit ezúton is köszönök neki.
-
válasz
headhunter #73534 üzenetére
Annyira tönkretette a felülírás, hogy lett vagy 20 feletti almenü és Mageia rendszert nem is tudtam bootolni, mert helyette más került a GRUB-ba.
Egyes Linuxos valóban trükkösen állnak a GRUB kérdéshez, épp minap írtam, hogy a PoP OS egy rendszert sem volt képes betallózni, gyakorlatilag egyedül érezhette magát. Néhány rendszer felpakolása után egyébként elég sok albejegyzés születik, gyakorlatilag disztrónként vagy 4 plusz ha több kernelt is telepít a rendszer.
Ha nagyon szeretnél variálgatni a GRUB-on, a GRUB-customizer-t rakd fel, hátha pofásabbra tudod vele szabni a kedvenc indítódat.
Customize Grub To Get A Better Experience With Linux
Amúgy ha egy másik rendszer GRUB-ja jobb neked, akkor az alatt a rendszer alatt felrakhatod annak a GRUB-ját és onnantól az fog bootválasztóként működni.
ez a parancs kell hozzá, persze a meghajtó betűjele értelemszerűen változhat:
sudo grub-install /dev/sda
-
Rimuru
veterán
válasz
headhunter #73534 üzenetére
Szerintem a legjobb taktika bios eseten.
Van egy fo rendszer es neki egy bootloadere MBR-ben (tehat pl /dev/sda-ra van telepitve).
Amikor uj rendszert telepitesz akkor nem a /dev/sda-t adod meg hanem az uj rendszer boot/root particiojat, tehat pl /dev/sda5 (telepito mindig rakerdez hova akarod a bootloadert rakni, ott kell megadni).
A fo rendszered bootloaderebe berakod az uj rendszere bootloaderet chainloaddal (jo esetben os-prober megtalalja, rossz esetben kezzel berakod a `/etc/grub.d/40_custom` fajba). -
válasz
szucstom #73533 üzenetére
Ha az ember Windowst is tart a gépen és amellé pakolgat, az sajna ilyen eseménydús is lehet!
Én emiatt egyáltalán nem aggódom! Neked van Wined, nem nekem.
Az ilyesmire vigyázni kell, ha valami szokatlan dolgot ajánlgat a rendszer, mivel simán előferdülhet, hogy egyes hardvereket tévesen ismer fel. BIOS-ban piszkálgatni a beállításokat egyébként működő gépen, nem jelent jót az álmoskönyvek szerint se! Látóasszonyokról ne is beszéljünk.....
-
headhunter
addikt
válasz
ubyegon2 #73530 üzenetére
"...Ez mit jelent pontosan? Felülírta az előző GRUB-ot és most már azzal bootol?..."
Annyira tönkretette a felülírás, hogy lett vagy 20 feletti almenü és Mageia rendszert nem is tudtam bootolni, mert helyette más került a GRUB-ba.
Eddig a legjobban (átláthatóbb) a Mageia ismerte fel a többi rendszert és tette a GRUB-ba.
-
szucstom
őstag
válasz
ubyegon2 #73532 üzenetére
persze, fel lehet úgy is fogni
Te röhögtél, én szentségeltem. Egész hétvégén nem tudtam normális rendszert összerakni, mert mindig akadt vmiMa délelőtt helyrepakoltam végre ezt a szemétdombot, winfos 10 mellé visszakerült a Manjaro. AHCI-ban telepítve, így már látja a másodlagos SSD-met is.
-
válasz
headhunter #73526 üzenetére
A desktop disztróknál szerintem ritka, hogy ki lehet hagyni a GRUB telepítést, nem véletlenül van ez így, ahol van karakteres telepítősegéd, ott van ilyen opció.
Több Linux van egy SSD-n és az egyik (Peppermint OS) frissítés után "elintézte".
Ez mit jelent pontosan? Felülírta az előző GRUB-ot és most már azzal bootol?
-
válasz
szucstom #73527 üzenetére
Az Intel az Optane technológiát nem nagyon adta át másnak, főleg nem az olcsóbb eszközöket gyártó Kingston nem fogja alkalmazni, ha megnézed nem csak maga az ezzel a technológiával gyártott eszközök rohadt drágák, hanem alapból az Intel SSD-k is. Valahol vissza kell hozni a komoly fejlesztések árát.
De mikor állítottad át ezt a SATA opciót a BIOS-ban? Mert ugye eddig működött a dolog valahogyan.
-
Dave™
nagyúr
Másnál nincs gond a gnome-boxes-zal? "util-app.vala:347: Failed to execute child process ?restorecon? (No such file or directory)" a hibaüzenet a gnome-boxes --checks alapján, a gui-n meg azért nem tudok új vm-et létrehozni, mert szerinte nem támogatott a virtualizáció (a fenti parancs kimenete szerint viszont igen). A szintén KVM-et használó virt-manager megy gond nélkül, tehát ez szigorúan gnome-boxes probléma.
-
szucstom
őstag
válasz
ubyegon2 #73525 üzenetére
"Elméletileg" Intel Optane memory van a gépemben, m.2-es slot-on
Hogy mi van?
Nekem amúgy az Ignisben egy ZL1 motorja van.
Legutóbb Kingston és Samsung 860 EVO SSD-id voltak.
Az Intel Optane memory és az Optane SSD teljesen más devices. Van olyan verzió a gépedből, amiben van 16GB Optane van, de nem tudom az pontosan micsoda, szóval nem is mondtál nagy marhaságot, de szerintem ez inkább SSHD szerű megoldás lesz.Mondjuk sose néztem utána, hogy ez az optane memory mi a szösz. Abban a hitben voltam (tudom, hinni a templomban köll), hogy ez vmi együttműködés keretében gyártott cucc, azért kell szerencsétlennek a Kingston SSD esetén is az optane driver.
-
headhunter
addikt
GRUB "kontárkodás" (felülírás), melyik distrokban tiltható, mellőzhető?
Több Linux van egy SSD-n és az egyik (Peppermint OS) frissítés után "elintézte".
pl.: Telepítenék egy új distro-t, de mellőzném a GRUB felülírást, amikor kész a telepítés, egy másik Linux-ot indítva, venném fel a GRUB-ba.
-
válasz
szucstom #73524 üzenetére
"Elméletileg" Intel Optane memory van a gépemben, m.2-es slot-on
Hogy mi van?
Nekem amúgy az Ignisben egy ZL1 motorja van.
Legutóbb Kingston és Samsung 860 EVO SSD-id voltak.
Az Intel Optane memory és az Optane SSD teljesen más devices. Van olyan verzió a gépedből, amiben van 16GB Optane van, de nem tudom az pontosan micsoda, szóval nem is mondtál nagy marhaságot, de szerintem ez inkább SSHD szerű megoldás lesz.
inxi -D
kimenet?(#73523) Cyrin
Frawly szaki Mint Cinanmonban is nagymester!
-
Cyrin
addikt
válasz
gigabytman #73514 üzenetére
"L.Mint Cinnamon specialistát kérdeznék....."
Keresd Frawly-t!
-
válasz
gigabytman #73514 üzenetére
Látom a fórumtársak már mindent leírtak, ami segíthet. Egy ideje Cinnamonban is lehet állítani a kompozitoron, igaz csak minimálisan, de az itt lévő opciókkal is próbáld ki a futást, hátha gördülékenyebb lesz, nekem a valós idejű van beállítva:
Ha még mindig nem jobb a helyzet, akkor jön képbe az Intel graphics
-
válasz
szucstom #73513 üzenetére
Semmi baja a Linuxnak az Intel Optane-nak! A baj az, hogy ezeknek az eszközöknek semmi köze az Intelhez! A Samsung 860 EVO biztosan örült volna, ha találkozott volna ezzel a nagyszerű Intel Optane-nal. Nem vagyok képben annyira, de szerintem annak az opciónak akkor lenne jelentősége, ha Intel Optane SSD-t raknál a gépbe, mondjuk egy DC D4800X szériás példányt.
De úgy látom itthon most 950-est tudnál elcsípni! Ilyet viszont csak akkor vegyél, ha U.2 csatolót is kezeli a géped. Meg persze ha van SSD-re 879790 Ft-od.
(#73508) végén egyébként leírtam már a lényeget ezzel kapcsolatban!
így kezdődik:
Ezt a vizibaromságot hogy sikerült.... -
válasz
#89874944 #73512 üzenetére
Super!
Ezzel akkor szerencséd volt most, az új telepítést akartam javasolni amúgy én is, de az Ubuntus bugreportból az jött le, hogy nem lesz nyerő. Épp már innen akartam az alábbi drivereket javasolni, de ezt megúsztad!
scrivy/rtl8812au, diederikdehaas/rtl8812AU, gordboy/rtl8812au, abperiasamy/rtl8812AU_8821AU_linux, gnab/rtl8812au, sloretz/rtl8811au, Edimax,
Mentsd el azt a driver linket, mert szerintem az az Ubuntu 20.04 és Mint 20-hoz is jó lesz!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
gigabytman #73517 üzenetére
Nem, ez egy külön Chromium build, PPA kell hozzá, onnan feltenni. Itt nézd meg a telepítési leírását: 1. Install Chromium with VA-API support. [link]
-
Cirbolya_sen
aktív tag
válasz
gigabytman #73514 üzenetére
nálam Ubuntu Studionál ez segített: https://www.pcsuggest.com/fix-linux-screen-tearing/
-
growler
őstag
válasz
gigabytman #73514 üzenetére
Esetleg meg lehet próbálni ezt (Firefoxnál):
about:config
gfx.xrender.enabled -> trueGörgetés: Áthidaló megoldásként -> Beállítások -> Általános -> Automatikus görgetés ->
bejelölése (pipa) Középső egérgomb katt. - a kurzor le-fel mozgatásával tudsz "görgetni". -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
gigabytman #73514 üzenetére
Ilyen felhasználásra a Chromium-vaapi -t próbáld ki. Firefox X11 alatt nem tudja a videókat GPU-val lejátszani.
-
gigabytman
tag
L.Mint Cinnamon specialistát kérdeznék.....(19.3, 64bit)
i5-4590S + HD-4600 + 8GB DDR3(-1GB IGP-nek) + 120GB SSD komponensekkel alapvetően böngésző alapú felhasználás lenne, sok YT-videó nézéssel FF-el. A szűk keresztmetszet nyilván az Intel IGP és a nyílt driver.
Elvárható, hogy akadás-mentesen menjen YT-on a 1080p/30/60-as videók lejátszása ?
Vagy dedikált VGA nélkül problémás.
FF-nél ezt bekapcsoltam: [link]
Mert most, ha nézek egy YT 1080p videót teljes képernyőn a kamera oldalazó mozgásánál laggol.Plusz, ha legörgetek a videó alá nagyon akadozik a sima egér görgetés is. Ha nyitok egy új lapot a FF-en egy sima fórumos felület görgetése is rémálom. Ha a videó felbontását visszaveszem pl. 480-ra, jelentősen javul az akadozó görgetés.
Lehet-e optimalizálni/finom hangolni a megjelenítést Cinnamon-on, vagy dedikált VGA?
Milyen kimeneteket adjak? -
szucstom
őstag
-
válasz
#89874944 #73510 üzenetére
Van pár bugreport erről frissítések után, célszerű lenne ennek a kimenetét beraknod, hátha valaki kiszúrja a hibát benne. Sajna nincs ilyen eszközöm, így csak annyit tudok, hogy működnie kéne a tárolós verzióval.
modinfo 8812au
pastebint használj, ha hosszú a kimenet
Egyik bugnál erre írja valaki, hogy neki működik! Egy próbát megér....
-
#89874944
törölt tag
válasz
ubyegon2 #73507 üzenetére
Kitöröltem a /lib/modules/5.0.0-32-generic/kernel/drivers/net/wireless mappából a rtl8812au -t.
utána:
sudo apt update
sudo apt install rtl8812au-dkms
Újraindítás utána se tud csatlakozni.
Ezeket az „sudo apt autoremove” paranccsal törölheti.
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
rtl8812au-dkms
0 frissített, 1 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 1.116 kB.
A művelet után 8.908 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Letöltés:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic-updates/universe amd64 rtl8812au-dkms all 4.3.8.12175.20140902+dfsg-0ubuntu12~ubuntu18.04.1 [1.116 kB]
Letöltve 1.116 kB 0mp alatt (4.250 kB/s)
A korábban ki nem választott rtl8812au-dkms csomag kiválasztása.
(Adatbázis olvasása ... 525350 fájl és könyvtár van jelenleg telepítve.)
Kibontás előkészítése: .../rtl8812au-dkms_4.3.8.12175.20140902+dfsg-0ubuntu12~ubuntu18.04.1_all.deb ...
Kibontás: rtl8812au-dkms (4.3.8.12175.20140902+dfsg-0ubuntu12~ubuntu18.04.1) ...
Beállítás: rtl8812au-dkms (4.3.8.12175.20140902+dfsg-0ubuntu12~ubuntu18.04.1) ...
Loading new rtl8812au-4.3.8.12175.20140902+dfsg DKMS files...
Building for 5.0.0-32-generic
Building initial module for 5.0.0-32-generic
Done.
8812au:
Running module version sanity check.
- Original module
- No original module exists within this kernel
- Installation
- Installing to /lib/modules/5.0.0-32-generic/updates/dkms/
depmod......
DKMS: install completed.
$ dkms status
ndiswrapper, 1.60, 4.13.0-43-generic, x86_64: installed
ndiswrapper, 1.60, 4.15.0-101-generic, x86_64: installed
ndiswrapper, 1.60, 4.15.0-20-generic, x86_64: installed
ndiswrapper, 1.60, 5.0.0-32-generic, x86_64: installed
rtl8812au, 4.3.8.12175.20140902+dfsg, 5.0.0-32-generic, x86_64: installed -
válasz
moleculez #73482 üzenetére
Nem cigizek, nem iszom, valamire el kell baszni a pénzt
Erre volt tökéletes a két iPad2019, nem?
Amúgy data scientist-nek tanulok egyetemen, valamennyire szakmába vág.
data scientist....aham, ez elég egzotikusan hangzik, gondolom a NAS építés sokat segíthet majd ebben is.
Ez az SSHD amúgy érdekes madár, egy baja van, hogy a meglévő 8GB NAND memóriát nem tudod saját magad hasznosítani, mert úgy lenne az igazi, NAND-ra az oprendszer és a HDD rész a tároló, de nem így működik.
-
&(#73484) vadkörte
Drágának drága egy Syno NAS hirtelen, de az eszköz mellett a támogatás/használhatóság valóban eltér egy homeNAS-tól.
Egyébként is csak a desktop volt, így kellett volna összeraknom valami kis gépet, akkor már inkább vettem egy alap 1 diskes eszközt. DS118-nál kisebbet nem tudtam volna itthon kreálni, főleg, hogy erre a célra megbízhatóbbnak tartom a 3.5" WD Red-et, az meg nem kicsi.
Ja és mobilon a DS alkalmazások!
(#73485) szucstom
Szerintem menj vissza arra a kampeca-s Mint-re, azzal még nagyanyám is tudja használni összes eszközét!
Egyébként csak búgócsigázol most, így fene se érti, mivel mi van!? Így csak szurkolni lehet.
Az jutott még eszembe - bár erről infót még nem találtam -, hogy nem-e az RST with Optane SATA mode-dal van-e a baja?
Ezt a vizibaromságot hogy sikerült......miért kell az SSD-ket ilyenekkel basztatni? Amúgy is mi a ragya az a SATA mode? NVME eszközről volt szó, nem? Ne kavarjunk ezekkel az SSD-kkel, ha nem tudjuk mi micsoda, csak berak/használ üzemmód OK?
-
válasz
#89874944 #73472 üzenetére
Látom az Archer poenok pattannak egyből, de mivel Mint-ről van szó, szó sincs kampecáról.
Nem tudom milyen driver volt fenn az eszközhöz, de mivel akkor is és most is van a tárolóban is megfelelő driver, frissítés után keveredés lett. Amennyire tudod, távolíts el mindent, amit felraktál és valami köze van ehhez: RTL8812AU. Ha sikerrel járunk és bár van ugyan 8 db driver ehhez a chip-hez, mégis megpróbálunk Mint-esként ténykedni és nem Archerként gereblyézni a toldott-foldott driverek között.
Most jön az, hogy rakd fel a tárolóból a rtl8812au-dkms drivert és reboot után működnie kell.
A Linux wireless LAN support oldalon is zöldsupport
jelölést kapott az eszköz és nincs a megjegyzés rovatban egyéb külön driver, ilyenkor a tárolóban lévőnek működnie kell. Mint az nem Archklón. -
Dave™
nagyúr
Na meglett közben, hogyan kell, leírom ide is hátha másnak is jól jön:
A billentyűparancsokhoz fel kell venni egy egyedi parancsot "
tilix --quake
" értékkel, a kívánt gyorsbillentyűvel, a Plasma múltam miatt ez most F12 lett. Így már valóban nem kell hozzá extension szerencsére. Amúgy nagyon jó, a Konsole is hasonlókat tud, egyedül még a bookmarkokat nem látom hogyan lehetne kényelmesebben kezelni, a Konsole azt is elég jól csinálja. -
Dave™
nagyúr
A tilix önmagában vagy nem tud dropdown-t, vagy én nem jöttem rá hogyan kell, egy extension van hozzá amivel megy F10-zel.
Kellett egy kis változatosság, azt nem mondom hogy végleges, de most egész jól elvagyok Gnome alatt is. A legutolsó próbálkozásom óta javult azért sok minden, pl. érezhetően fürgébb meg kevesebb ramot is eszik, nem hal meg a kereséstől stb. Van pár dolog ami hiányzik, egyik volt a yakuake, a másik a krunner (mindig azzal váltottam árfolyamot), gnome alá is van valami hasonló ami pluginnel elvileg tudja de az távolról sem olyan jó ha éppen működik egyáltalán. Meg hiányzik a fájlkezelős kontext menüs képtömörítés, a nautilusos csak méretezni meg forgatni tud. A gnome a "workflow"-ban jó, és az tényleg nagyon erős pontja, plusz a legtöbb alkalmazás gtk, köztük az új kevdencem, a lollypop is.
-
Dave™
nagyúr
válasz
ubyegon2 #73477 üzenetére
Sokáig volt OMV-m egy HP Microserveren, azért nem olyan mint egy DSM. Azon túl sem, hogy bukon a Syno-s DynDNS, mobilalkalmazásokat meg klienseket, egyszerűen nem lehet összehasonlítani. Alap dolgokra jó meg elég, de a DSM más dimenzió. Nem beszélve arról, hogy fogyasztásban is jelentős különbség van általában a Synology javára az épített megoldásokkal szemben.
-
szucstom
őstag
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT UUID
loop0 7:0 0 28,9M 1 loop /var/lib/snapd/snap/chromium-ffmpeg/15
loop1 7:1 0 55M 1 loop /var/lib/snapd/snap/core18/1754
loop2 7:2 0 160,2M 1 loop /var/lib/snapd/snap/gnome-3-28-1804/116
loop3 7:3 0 142,4M 1 loop /var/lib/snapd/snap/opera/76
loop4 7:4 0 27,1M 1 loop /var/lib/snapd/snap/snapd/7264
loop5 7:5 0 93,9M 1 loop /var/lib/snapd/snap/core/9066
loop6 7:6 0 62,1M 1 loop /var/lib/snapd/snap/gtk-common-themes/1506
loop7 7:7 0 156,2M 1 loop /var/lib/snapd/snap/chromium/1165
loop8 7:8 0 0 loop
sda 8:0 0 232,9G 0 disk
├─sda1 8:1 0 100M 0 part /boot/efi AE6A-5A0B
├─sda2 8:2 0 16M 0 part
├─sda3 8:3 0 116,1G 0 part /run/media/z0d14c/E210A4BD10A499D5 E210A4BD10A499D5
├─sda4 8:4 0 506M 0 part DEB2AB93B2AB6EA9
└─sda5 8:5 0 116,1G 0 part / 53e7b610-3612-4203-a59f-25c5f69fa511
Itt szerepelnie kellene az nvme ssd-nek, ami nincs...
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Humble megmaradt kulcsok Frissítve 06.05
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest