-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
I02S3F #73098 üzenetére
Igazad van, amiért mégsem emlegettem a Mint-et az a kolléga ezen hsz-ének első mondata!
Mint-et felrakja és használja, de nem tanul belőle, anno én is Debianon próbáltam ismerkedni a rendszerrel. Ami egy magamfajta laikus home usernek szükséges, addig kb el is jutottam. (azóta felejtek is erősen)
Elméletileg most is van fenn egy Debian 10-es egy SSD-n, de az a laptoptatyóban pihen fél éve. Hogy miért épp egy 860 EVO-t hurcolok tartalékként a tatyóban? Ez jó kérdés!(#73099) Aweriot
Szerintem LMDE pont az az öszvér-disztró, ami itt inkább csak összekavarná a kollégát!Egyébként szerintem azt is csak fel kell rakni és használni. Viszont a repoját egész jól lehet alkalmazni Debianon is, csak nem az első hetekben, anno arról raktam fel a friss Cinnamont.....na ja , csak ugye a Debian helyetted nem fog megcsinálni semmit, így kaptam is a szép konzolos kezdőképernyőt!
-
Hmm... pedig azt hinné az ember, hogy ami a gyártó honlapján van, az jó lesz.
Jól hitted, nVidia VGA esetén így is van, AMD esetén viszont nem, annyira nem, hogy gyakorlatilag számodra semmilyen driver nincs a gyártó honlapján.
Elkezdtem telepítgetni drivereket, programokat.
Ezt így el kell felejteni, a Linux nem Windows.
AMD oldaláról letöltöttem a legfrissebb Ubuntu drivert (az tűnt legközelebbinek a Debianhoz, a .deb kiterjesztésű fájlok miatt) és egy kötegfájlt terminálban elindítva feltelepítettem. Nos az újraindítás után már csak a kurzor villogott a bal felső sarokban...
Ha Debiant akarsz használni, ami egyébként szerintem jó ötlet, ha a rendszert jobban meg akarod ismerni.....de! Hiába a .deb kiterjesztésű csomagok és ezeket használja a Debian mellett a Mint és Ubuntu is,
-a Linux Mint Ubuntu alapú, használhatók hozzá az Ubuntu és a Debian csomagjai
-az Ubuntu Debian alapú, használhatók hozzá az Ubuntu és a Debian csomagjai
-a Debian az alap, használhatók hozzá a Debian csomagjai
(ez laikus nyelven van, nem is teljesen így van, de egyelőre ennyit jegyezz meg)Debianra nem próbálunk meg Ubuntus csomagokat erőltetni, vagy a Debian saját csomagjait használjuk vagy a szintén saját, de a testing ill experimental repok csomagjait próbáljuk felrakni! Amíg nincs a kisujjadban a Debian, addig ez alapvető!
A synaptic csomagkezelőben is találtam Radeon drivert. Azt kellene inkább telepítenem?
Nem. Amit itt meg kell jegyeznem, hogy pontosan írj le mindent, különben a Látósszonyok topikjába leszel irányítva!
Nincs olyan, hogy radeon driver, vagyis van a GCN előtti VGA-khoz radeonsi meg még valami talán. GCN kártyáktól kezdve a VGA driverek a kernelben jönnek, ez az AMDGPU. Ez persze a megjelenítéshez még édes kevés.
Először javaslom ismerkedj meg a VGA kártyáddal, ehhez ezekben a Wikis írásokban található táblázatok tökéletesek lesznek:
Jelenleg a netisntall nem tanulási fázist jelent neked, hanem szívási fázist! Sokkal célszerább lenne kiválasztanod a kívánt DE-vel szerelt Debian verziót, méghozzá a non-free iso-t mindenképpen!
De ha már itt tartasz és felraktad netinstallal a rendszert, akkor ezt a leírást görgesd végig
How to Install the Latest AMD Drivers on Debian 10 Buster
Amíg ezekkel a megjelenítésekkel kapcsolatos dolgokon és főleg a Debian csomagkezelési metodikáján nem rágod át magad, addig ne menj tovább egy lépést sem.
(ezek teljesen laikus user tanácsai, ha megfogadod nemsoká kezded majd átlátni az alapokat, amiket egy home usernek látnia kell, ha nem fogadod meg, akkor go win két héten belül)
-
r0b3r
senior tag
válasz
vadkörte #73086 üzenetére
2 SSD van a gépben, a másodlagosra telepítettem a Linuxot úgy, hogy a Grub-ot is a másodlagosra tegye. Biosban pedig beállítottam, hogy a másodlagosról bootoljon. Így ha bármi balul sülne el (mint pl most fél órája
), akkor érintetlen marad az elsődleges SSD-n a Windows 7.
Elkezdtem telepítgetni drivereket, programokat. A .deb kiterjesztésűek telepítése már megyeget, gdeb csomagtelepítővel, chrome-ot raktam fel, steam-et és ki akartam próbálni a SteamPlay Proton alkalmazását, fel is raktam próbaként a No Man Sky-t, de ahogy ugye már a cinnamon rendszer is tette a linux indításakor, a Vulcan driver miatt reklamált. AMD oldaláról letöltöttem a legfrissebb Ubuntu drivert (az tűnt legközelebbinek a Debianhoz, a .deb kiterjesztésű fájlok miatt) és egy kötegfájlt terminálban elindítva feltelepítettem. Nos az újraindítás után már csak a kurzor villogott a bal felső sarokban...Hibakeresési módban indítva, mintha az e1000e hálózati eszköznél állt volna meg.
Szóval most épp újratelepítek, 10.4-es netinst verziót. Legalább gyakorlom.
-
vadkörte
addikt
válasz
CPT.Pirk #73087 üzenetére
Május 25-ig vagyok itthon Home Office-ban addig kibírom (2. hónapja ez megy, reggel W10 levélnézés -> meló Manjaro-n -> délután W10 beszámoló küldése) Ha visszamegyek dolgozni, az Outlook nyomait is lesatírozom a gépről... A Viharmadár jóval kényelmesebb, mint ez a kotvány (MSO 2007) de a céges infomókus ragaszkodik hozzá. Lelke rajta.
-
vadkörte
addikt
Örülök, hogy sikerült megoldani a problémát... Dual boot, vagy 2 lemezzel megoldott közös grub nélküli bios-ból választós? Érdekes, hogy egy eldugott W7 beállítás is mekkora gebaszt tud okozni. A tanácsban leírt beállítással fut a hálózatom (.100-120 között oszt a router DHCP-n .121 az PRi-m, .122 a NAS .123 az asztalim) nem biztos, hogy a legelegánsabb, de működik.
Tegnap Neked nézegettem a hálózati beállításaim és nem vettem észre, hogy kivettem a jelölőt az IPv4-ből, fel sem tűnt. Működött tovább, ma reggel indítottam a W10-et, lekértem a céges levelezést (MS Outlook, hogy én mennyire gyűlölöm, azt el nem lehet mondani, de ezt lehet a cégnél használni...) majd sipirc át linux-ra dolgozni (MS Access) éééés nincs hálózatom
de a router-t sem látja. Pár perc és megvolt a hiba, lásd első mondat...
-
r0b3r
senior tag
Jó hír, probléma megoldva, ezt a kommentet már végre Debian alól írhatom.
Többen jól gondoltátok, hogy mi lehetett a hiba.A Wake on LAN kikapcsolása Biosban ugye megtörtént, ez még önmagában sajnos nem volt elég. Ezután lacik25 linkje alapján egy régi Arch Linuxos fórumból kiderült, hogy a Windows 7 hálózati kártya tulajdonságok/power management fül alatt kell keresni a problémát és kivenni a pipát a "Wake on Magic Packet in power off state" jelölőnégyzetből. Mint utólag kiderült cigam is nagyjából ezt írta le a #73059-ben, csak akkor még nem értettem.
Ez önmagában még nem oldotta meg a problémát, de már félsiker, így már végre elértem a router webes felületét linuxból.
Ezután (#73074) vadkörte bejegyzése alapján tudtam továbbhaladni, ami most már a Wake on LAN kikapcsolása után végre működött. Alapból a DHCP automatikusan mindig a 192.168.1.213 címet osztotta ki a gépemnek. A routeren az IP állomány befejező címnek megadtam a .200-at, manuálisan pedig hozzárendeltem a gépem MAC címéhez a .213-at. Linux alatt mindent (DHCP) Automatikus beállításon hagytam és így végre működik!
Egyébként itt már ha kézzel írok be mindent, IP cím, maszk, átjáró, DNS, akkor is működik, de mind1, marad automatán.
Érdekes, hogy a windows-nak ez a router automata DHCP beállításaival sem okozott gondot.
Nagyon köszönöm a segítséget mindenkinek!
Szerencsére a driver fordítást egyelőre megúsztam...További szép estét!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Az lshw helyett a hwinfo elég alap parancs, csak nagyon bőséges. Érdemes fájlba küldeni az
hwinfo > hwinfo.txt
parancs használatával, aztán azt feldobhatod pl. pastebinre és belinkelheted.Az lshw-hoz először telepítened kell az lshw-t a
sudo apt install lshw
parancs használatával. (Debiant használsz ha jól látom)#73081: következő lépés lenne a make parancs kiadása. Azzal akadtál el? Lehet, hogy először fel kell raknod a build-essentials csomagot, hogy forrásból tudj fordítani.
-
válasz
vadkörte #73067 üzenetére
Innen indultam ki én is, de írja is az oldal alsó részén.....and I217/I218 controllers under Linux*. The latest version and earlier versions of this driver are available from SourceForge*.
Ezért linkeltem a SF-ról a régebbi verziót.
(#73071) r0b3r
7 éve hw!? Ne szórakozz már, a desktopom öregebb de már a HP 8570p-m is, ebben iwlwifi van, azzal nincsenek gondok - kivéve Archklónokat persze. Egyszerűen ezek a NIC meg hasonló eszközök ilyen mostohán vannak kezelve.
Szerintem ne add fel, azt a 7 lépéses fordítást csak megoldod valahogy.
-
r0b3r
senior tag
válasz
vadkörte #73074 üzenetére
Mintet, Ubuntut, Fedorát és Debiant próbáltam... az eredmény ugyanez.
Gépnek adtam fix IP-t, hozzárendeltem MAC címhez a routeren, linux auton, sajnos nem csatlakozik. Az eszköz címét látja. Ha beírom kézzel az IP-t, átjárót és maszkot, akkor egyből csatlakozik, de net továbbra sincs.Mind1...valahogy megoldom. Köszönöm az eddigi segítséget mindenkinek! Azért ha lehet, nem szeretnék tovább windowst használni, ahogy lev írja. Munkahelyen épp elég...
-
vadkörte
addikt
Nem öreg még az a hw egyáltalán. Csak Debian-nal próbáltad, vagy mással is? Ha nincs még nagyon belakva (net nélkül nem nagyon lehet) én kipróbálnék mást is, pl. Mint-et.
Ha a linux-ról a router-t sem éred el, akkor nem is láthatja így nem is tud a hálózathoz csatlakozni.
Próbáld meg úgy, hogy a gépnek adsz a router-ben MAC cím alapján egy fix IP-t, a linux-on pedig a hálózati kapcsolatoknál automatára állítasz mindent . Ne adj meg tartományt, IP-t, semmit...
(Le tudod kérdezni a kártya MAC címét?)
(#73073) lev258:
Vagyok annyira elvetemült, hogy "Akkor is működni fogsz te rohadék!" felkiáltással addig nyektetem, amíg nem működik, pedig nagyon nem vagyok szakértő.
Egy idő után már csak a kihívás miatt is (Nem fog legyőzni egy szilicíumhalmaz!!!) -
lev258
veterán
Nem erről van szó, legfeljebb félrement a társalgás.
A probléma inkább az, hogy ez egy egzotikusabb hálózati kártya, amivel az Intel talán sokat akart vállalni, de a támogatásra kevésbé figyeltek. Egy hozzáértő biztos még próbálkozna vele egy darabig, talán sikerülne is idővel, de szerintem neked nem éri meg a munkát.
Használd a Windows-t, vagy szerezz be olcsón egy bővítőkártyát. -
r0b3r
senior tag
válasz
ubyegon2 #73066 üzenetére
Köszönöm mindenkinek, ezt is kipróbálom.
Szóval akkor ha jól értem, a kb 7 éves alaplapom már annyira elavult (legalábbis az integrált hálózati csatolója), hogy már nem is támogatják a legújabb Ubuntu, Debian, Fedora, Mint disztrók?Fasza...
Oké, hét év már rengeteg idő a számítástechnikában, de még mindenre tudom használni a gépet, amire szükségem van.Megpróbáltam kézzel megadni egy DHCP-n kívüli címet. 192.168.1.2 és 200 közé állítottam a DHCP-t a routeren, 200 fölé pedig az asztali gép IP címét. Windows továbbra is működik, Linux egy pillanat alatt csatlakozik a hálózatra, de net nincs és a routert sem tudom elérni.
(#73069) kovaax
Esetemben most egyértelműen előbb volt meg a gép, mint az ötlet, hogy újra előveszem a Linuxot.(#73070) vadkörte
Előző, egy generációval korábbi lapomon Realtek LAN volt...azzal nem is volt semmi gond, beállítás nélkül egyből működött. -
-
válasz
kovaax #73063 üzenetére
Ezzel az a baj, hogy vadkörte
I219-V
-je menne is vele, de aI217-V
az nem.Én még soha nem forgattam kernelből hiányzó drivert, ezt áruljátok el a kollégának, hogyan forgathatja használhatóra, nem találom a linket, ahol erre írták, hogy jó, valami 17.2-es Mint-tel működött. Későbbi verziók nem biztos, hogy mennek, de ez menni fog szerintem:
https://sourceforge.net/projects/e1000/files/e1000e%20stable/2.3.2/
r0b3r
A dokuban le van éppen írva a 7 lépés: (én ilyennel még nem bíbelődtem sose)1. Move the base driver tar file to the directory of your choice. For
example, use /home/username/e1000e or /usr/local/src/e1000e.
2. Untar/unzip archive:
tar zxf e1000e-x.x.x.tar.gz
3. Change to the driver src directory:
cd e1000e-x.x.x/src/
4. Compile the driver module:
# make install
The binary will be installed as:
/lib/modules/<KERNEL VERSION>/kernel/drivers/net/e1000e/e1000e.[k]o
The install locations listed above are the default locations. They
might not be correct for certain Linux distributions.
5. Load the module using either the insmod or modprobe command:
modprobe e1000e
insmod e1000e
Note that for 2.6 kernels the insmod command can be used if the full
path to the driver module is specified. For example:
insmod /lib/modules/<KERNEL VERSION>/kernel/drivers/net/e1000e/e1000e.ko
With 2.6 based kernels also make sure that older e1000e drivers are
removed from the kernel, before loading the new module:
rmmod e1000e; modprobe e1000e
6. Assign an IP address to the interface by entering the following, where
x is the interface number:
ifconfig ethx <IP_address>
7. Verify that the interface works. Enter the following, where <IP_address>
is the IP address for another machine on the same subnet as the
interface that is being tested:
ping <IP_address> -
vadkörte
addikt
válasz
lev258 #73056 üzenetére
Nem belevau, csak mivel Intel alapú a hw-em (Core i5 6600 Intel alaplapi LAN) gondoltam ránézek én is. Hátha okosabbak leszünk. Az lspci parancsra
az etherner-re ezt kapom:
00:1f.6 Ethernet controller: Intel Corporation Ethernet Connection (2) I219-V (rev 31)
Manjaro-val használom, DHCP-vel, én a router-ben (Asus RT-N12D1) foglaltam le egy DHCP-n kívüli IP-t az asztalinak. A gépet a MAC címe alapján azonosítja be a router, így W10 és Linux alatt is ugyanazt az IP-t kapja. Problémamentes a netelérésem és semmit nem állítgattam.
WOL a BIOS-ban deaktivált. -
kovaax
őstag
Elméletileg benne van az a modul:
https://packages.debian.org/search?suite=buster&arch=amd64&mode=path&searchon=contents&keywords=e1000e.koEz fent van?
https://packages.debian.org/buster/firmware-linux-free -
válasz
lev258 #73058 üzenetére
Valóban elég régi HW ahhoz, hogy ne kerüljön bel a kernelbe, de ki tudja mit vétett... Lehet neki sem publikus a fw-je.
Ugyanakkor lehet, hogy a Windows beállítás oldja meg a gondját:
The workaround suggested at the above link solved my problem: in the Intel driver properties on Windows, go to the "Power Management" tab, and uncheck all options related to Wake-on-LAN. Note that a minimal install of the Intel network driver on Windows seems to be insufficient. I needed the Intel-logo'd property pages to gain access to all relevant options. -
-
lev258
veterán
Két dolgot találtam a témában. Javasolnám, hogy előbb az elsőt próbáld meg.
1) A BIOS-ban kapcsold ki a Wake-On-LAN-t, biztos ami biztos, Windows alatt is.
2) Adj manuális IP címet neki, a DHCP tartományon kívül. Persze ezt a router-ben is be kell állítani.
Az alaplapi ethernet okozza a gondot, valamilyen módon (az Intel így adta ki a hardvert és a drivert Linuxra).
kovaax: Vezetékes netről van szó, nem wifiről. -
kovaax
őstag
-
r0b3r
senior tag
válasz
lev258 #73052 üzenetére
Ha jól látom látja a hálózati csatolót, csak a cinnamon hardveres gyorsítása miatt reklamál minden bekapcsolásnál... de ez gondolom frissíthető lenne, ha elérnék egy tükörszervert.
Kábelt már próbáltam kihúzni, visszadugni, semmi eredmény. Sőt, most, hogy említetted... van egy GS108-as switch a router után, ezt megkerülve közvetlenül a routerre dugva se működik.
Jelszó nem kell, ha a 802.1x MD5 hitelesítésre gondolsz, nincs bekapcsolva sem a routeren, sem a Windowsban/Linuxban.
Egyébként próbáltam kézzel megadni a windows-nak kiosztott címeket Ipv4 fül alatt.
IP cím, hálózati maszk, alapértelmezett átjáró. Ekkor csatlakozik a hálózathoz, de nincs net.
Ipv6 le van tiltva, de ha engedélyezem se megy. -
lev258
veterán
Ha tesztelgeted, akkor inkább az Ubuntu vonalt ajánlanám. Debian-nal bekavarhat bizonyos firmware-ek hiánya.
Jó lenne tudni, a rendszer mit lát a hálózati eszközből (lspci parancs).
A hálózati madzagot kihúzni a gépből, aztán vissza, próbáltad? Volt már rá példa, hogy nem kapcsolt le a hálózatról és felemás állapotban került a Linux elé. Asztali gépeknél ilyen előfordulhat.
Jelszó, ilyesmi az ugye nem kell Windows-on sem a hálózathoz?
Ui.: Telepítés közben ne engedd ki az internetre. -
r0b3r
senior tag
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem Linuxon való internetbeállítással kapcsolatban. Nagyon kezdő vagyok a témában, igazából már többször próbáltam belevágni a Linux használatba, szeretném is egyszer megtanulni, de sajnos még sose voltam elég kitartó.
Az utóbbi pár napban óvatosan megint elkezdtem próbálkozni, fel is telepítettem egy debian-live-10.3.0-amd64-cinnamon verziót. Másodlagos SSD-re, rendszerbetöltőt is ugyanerre, így gyakorlatilag a Bios bootmenüjéből tudom indítani és nem zavarja az elsődleges SSD-n lévő Windows 7-et. Szépen fel is települ, de már a telepítés közben sem tud csatlakozni az internethez, DHCP hibára panaszkodik, tükörszerverhez nem tud csatlakozni. Telepítés után, grafikus felületen ugyanez a hiba, hálózati csatlakozás nem lehetséges. Nemrég volt egy kisebb generáció váltás, alaplap + proci csere. A korábbi Asrock Z77 Extreme 4 alaplapommal kérdés nélkül csatlakozott a nethez mindegyik disztribúciót, amit próbáltam, böngésző szépen működött, csomagok frissültek, tükörszervereket elértem. Ezzel az Asus Z87 Sabertooth lappal ez most valamiért nem megy. A helyi kábelnetet egy Asus N18U wifi routerrel osztom meg a lakásban, DHCP engedélyezett, a két Windows-os gép (az egyik az amin a Linuxot is próbálom), telefonok, tv-k, stb kérdés nélkül felcsatlakoznak, ki is osztja a router az IP címeket.
Több másik disztrót is próbáltam (linuxmint-19.3-cinnamon-64bit, ubuntu-20.04-desktop-amd64, debian-10.4.0-amd64-DVD, debian-10.4.0-amd64-netinst), korábban másik lappal a legtöbb működött, most mind ugyanazt a hibát dobja.
Lenne valami ötletetek, hogy mit csinálhatok rosszul? Merre induljak a hibakeresésben?
A számítógép leírása az adatlapomon.Köszönöm!
Üdv!
Robi -
válasz
lev258 #73048 üzenetére
megoldottam végül, sokadig probálkozásra, a softwareben lévő kodi nem volt jó, a terminálba, általad említett módszer feltelepítette ugyan de pvr nem működött többedszerre sem,
utánanéztem,
I think you just need to wait for the PPA to get updated. The PVR API was updated recently.felraktam az említett pvr-apit de
he following packages have unmet dependencies:
kodi-pvr-iptvsimple : Depends: kodi-api-pvr (= 5.10.3)
majd aztán
sudo apt install kodi-pvr-vuplus=3.28.9-1~focal
apt install kodi-pvr-iptvsimple=3.9.8-1~focal
és ezzel megoldottam amit akartam. de jól körülményes volt,
de amúgy meg hibát jelez a software update is, a parancssorod beírása után, ugyhogy ki is töröltem megint a ppakat, a lényeg már úgyis megvan.most a steam nem jelentkezett be, többszöri probárlkozásra aztán
Steam use udp by default which sometimes buggy, try to lunach steam via cmd and add -tcp to the program.
na igy egyből belogolt. -
válasz
lev258 #73041 üzenetére
Sikerült.
Most ezt szeretném hozzáadni.Err:1 http://ppa.launchpad.net/team-xbmc/ppa/ubuntu focal InRelease
The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 6D975C4791E7EE5Eide került:
grep -r --include '*.list' '^deb ' /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.d/
etc/apt/sources.list.d/team-xbmc-ubuntu-ppa-focal.list:deb http://ppa.launchpad.net/team-xbmc/ppa/ubuntu focal main -
Laszlo733
aktív tag
Sziasztok! Tegnap frissült a Manjaro KDE, azóta nem indul - fekete képernyő fogad. Az Alt -F2 alatt próbáltam egy másik Desktop Managert feltenni, de nem javult meg tőle. Plusz most már az Alt-F2 kép is mindig eltűnik, csak akkor jön vissza, ha megint nyomok egy Alt-F2 kombinációt. Beírni bármit is nagyon nehéz, mert mindig eltűnik a kép...
Van ötletetk, hogy mit lehet ezzel kezdeni? -
anorche1
őstag
válasz
anorche1 #73014 üzenetére
Megoldva.
A rendszer egy frissites utan halt le, valszeg a kernelek frissitese nem sikerult megfeleloen, ezert nem latta a grub azokat telepiteskor.
Biztos ami biztos alapon az osszes csomagot ujratelepitettem (pacman -S $(pacman -Qqen)), utana jo lett.Egy kerdesem lenne. Mountolaskor kb. minden leirast mast ir. A manjaro wiki szerint
mount -t proc proc /mnt/proc
mount -t sysfs sys /mnt/sys
mount -o bind /dev /mnt/dev
mount -t devpts pts /mnt/dev/pts/Az arch wiki szerint:
# mount -t proc /proc proc/
# mount --rbind /sys sys/
# mount --rbind /dev dev/Az osszefoglalo szerint:
# mount -t proc /proc proc/
# mount --rbind /sys sys/
# mount --rbind /dev dev/
# mount --rbind /run run/Van atfedes, mint a -t kapcsoloval a proc
De pl a sys az maskepp nez ki a manjaro es masik 2 -hoz kepest. Miert, mi a kulonbseg?
Az arch wiki szerint a run az opcinalis, mikor van ra szukseg? -
-
-
-
vadkörte
addikt
válasz
peterattila #73030 üzenetére
-
-
https://pastebin.com/zB79UUzD
megmondanátok mit csináljak hogy hibátlan legyen a sudo apt-get update? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
peterattila #73026 üzenetére
Nem lehetetlen, hogy GParted / KParted is képes erre partíció mentés és visszaállítás során, de pl. Clonezilla megcsinálja, csak elsőre nem feltétlen egyértelmű a program használata a karakteres GUI miatt..
-
peterattila
aktív tag
Hogyan tudom a 256gb-os nvme-n lévő rendszeremet klónozni egy 120 -as ssd-re? A helyfoglalás csak 30 GB, szóval ez nem gond.
-
hódmaci
senior tag
Sziasztok!
Kezdőként próbálom összerakni, belakni a rendszeremet.
Telepítek programokat a szoftverkezelőkből, illetve egyéb külső letöltött .deb telepítőkből.Viszont nem minden nyeri el a tetszésemet. Amit a szoftverkézelőből telepítek azzal nincs is gond. Belépek a szoftverkezelőbe, megkeresem a programot és eltávolítás.
Na de amit "külön" töltök le és telepítek az már nincs itt a listában,
vagy benne van de egy régebbi verzió amit szintén csak telepítésre ajánl föl.Amennyiben meg indítom ismét a telepítőjét a csomagtelepítő nagylelkűen felajánlja a csomag újratelepítését. Na kösz ez kinek kell, "eltávolítás" klikk miért nincs?
Mi a módja ezen csomagok eltávolításának?
Mi módon tudom kilistázni az összes telepített programot? (Amit én telepítettem vagy legalább azonos szintű programok,Ezalatt azt értem ami eltávolításával még nem omlik össze a rendszer.)Nincs valami grafikus Tényleges "programok(szoftverek) eltávolítása" nevű, célú program?
Linux Mint 19.3 Cinnamon
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Truman #73016 üzenetére
Üdv!
Működő vga drivered volt, az része a Linuxnak alapból (mesa), nem kell semmit sem telepítened hozzá. Ami nálad a jelek szerint hiányzott, az a tearfree beállítás engeedélyezése.
Lubuntu, Mint XFCE, Manjaro XFCE, kb. ezeket tudom javasolni arra a gépre. Aztán ha egyiket kiválasztod, utána segítünk a tearfree bekapcsolásában.
-
Truman
senior tag
Sziasztok!
Egy MSI CX600 -as laptopra milyen Linux -ot ajánlanátok?
(Config: C2D P8400 @2,26 Ghz, 4 GB RAM, AMD HD4300 VGA, 500 GB HDD)Ez csak tartalék laptop. Csak film nézésre, netezésre használnám.
Korábban már próbáltam rajta Ubutut, LinuxMint -et is, de nagyon gyatrán futott. És ami a legrosszabb volt, lévén hogy nem találtam hozzá video kártya drivert, tearing -elt rajta minden film, youtube , stb. És pont az lenne a lényeg hogy az normálisan menjen rajta, mint Windows alatt. -
anorche1
őstag
válasz
anorche1 #73014 üzenetére
Kiprobaltam az Alternative method -od is, de a vegeredmeny ugyanaz.
Ha bootloader-id -t atirom, akkor a bootkor tenyleg mas lesz a neve, de ugyanugy a grub konsolt kapom, a valaszthato rendszerek helyett. Ott kellene meg ugyeskednem valamit?Mar reges-regen ujratelepithettem volna a rendszert, de eddig mindig azt csinaltam. Most mar szeretnem 1x a nehez utat vegigjarni, de ez tenyleg nehez ut.
Meg gondolom az update-grub parancs kiadasara elkezdi keresni a telepitett rendszereket, tehet a windows particiot is csatolnom kellene. Azt mind1, hogy hova?
-
anorche1
őstag
válasz
Rimuru #72960 üzenetére
Most van idom ujra vele foglalkozni, de nem megy.
Leirom, hogy mit csinalok, de a manjaro leirasat kovetem: [link]Live manjaro kde -t pendriverol elinditom.
Nyitok egy terminalt, majd su.
mount /dev/sda7 /mnt
mount /dev/sda6 /mnt/boot/efi
cd /mnt
mount -t proc proc /mnt/proc
mount -t sysfs sys /mnt/sys
mount -o bind /dev /mnt/dev
mount -t devpts pts /mnt/dev/pts/
chroot /mnt
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=manjaro --recheckEredmeny:
Installing for x86_64-efi platform.
EFI variables are not supported on this system.
EFI variables are not supported on this system.
grub=install: error: efibootmgr failed to register the boot entry: No such file or directory.Tovabb kovetve a leirast:
exit
pacmnan -S efibootmgr, dosfstools, grub
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=manjaro --recheckes ugyanaz a hiba.
Utana
exit
modprobe efivarfs
chroot /mnt
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=manjaro --recheckInstalling for x86_64-efi platform.
Installation finished. No error reported.update-grub
Generating grub configuration file ...
Found theme: /usr/share/grub/themes/manjaro/theme.txt
grub-probe: error: cannot find a GRUB drive for /dev/sdb1. Check your device.map.
grub-probe: error: cannot find a GRUB drive for /dev/sdb1. Check your device.map.
Found memtest86+ image: /boot/memtext86+/memtest.bin
done.Szerk.: a /dev/sdb1 a pendrive, amirol a live rendszer fut.
Ezutan restart, boot opciok listazasa, manjaro kivalasztasa, es bejon a gnu grub, es varja a parancsaimat.
-
Sonja
nagyúr
válasz
peterattila #73012 üzenetére
A
vo=gpu
kimenet nem működik. Használd avo=vaapi
opciót ahwdec=vaapi
mellett és kész. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
peterattila #73010 üzenetére
Magyarul mind vaapi, mind vdpau működik nálad, használhatod bármelyiket.
-
peterattila
aktív tag
válasz
CPT.Pirk #73008 üzenetére
Ez pedig a vdpau:
vdpauinfo
display: :0 screen: 0
API version: 1
Information string: G3DVL VDPAU Driver Shared Library version 1.0
Video surface:
name width height types
-------------------------------------------
420 16384 16384 NV12 YV12
422 16384 16384 UYVY YUYV
444 16384 16384 Y8U8V8A8 V8U8Y8A8
Decoder capabilities:
name level macbs width height
----------------------------------------------------
MPEG1 --- not supported ---
MPEG2_SIMPLE 3 65536 4096 4096
MPEG2_MAIN 3 65536 4096 4096
H264_BASELINE 52 65536 4096 4096
H264_MAIN 52 65536 4096 4096
H264_HIGH 52 65536 4096 4096
VC1_SIMPLE 1 65536 4096 4096
VC1_MAIN 2 65536 4096 4096
VC1_ADVANCED 4 65536 4096 4096
MPEG4_PART2_SP 3 65536 4096 4096
MPEG4_PART2_ASP 5 65536 4096 4096
DIVX4_QMOBILE --- not supported ---
DIVX4_MOBILE --- not supported ---
DIVX4_HOME_THEATER --- not supported ---
DIVX4_HD_1080P --- not supported ---
DIVX5_QMOBILE --- not supported ---
DIVX5_MOBILE --- not supported ---
DIVX5_HOME_THEATER --- not supported ---
DIVX5_HD_1080P --- not supported ---
H264_CONSTRAINED_BASELINE 0 65536 4096 4096
H264_EXTENDED --- not supported ---
H264_PROGRESSIVE_HIGH --- not supported ---
H264_CONSTRAINED_HIGH --- not supported ---
H264_HIGH_444_PREDICTIVE --- not supported ---
HEVC_MAIN 186 65536 4096 4096
HEVC_MAIN_10 186 65536 4096 4096
HEVC_MAIN_STILL --- not supported ---
HEVC_MAIN_12 --- not supported ---
HEVC_MAIN_444 --- not supported ---
Output surface:
name width height nat types
----------------------------------------------------
B8G8R8A8 16384 16384 y NV12 YV12 UYVY YUYV Y8U8V8A8 V8U8Y8A8 A8I8 I8A8
R8G8B8A8 16384 16384 y NV12 YV12 UYVY YUYV Y8U8V8A8 V8U8Y8A8 A8I8 I8A8
R10G10B10A2 16384 16384 y NV12 YV12 UYVY YUYV Y8U8V8A8 V8U8Y8A8 A8I8 I8A8
B10G10R10A2 16384 16384 y NV12 YV12 UYVY YUYV Y8U8V8A8 V8U8Y8A8 A8I8 I8A8
Bitmap surface:
name width height
------------------------------
B8G8R8A8 16384 16384
R8G8B8A8 16384 16384
R10G10B10A2 16384 16384
B10G10R10A2 16384 16384
A8 16384 16384
Video mixer:
feature name sup
------------------------------------
DEINTERLACE_TEMPORAL y
DEINTERLACE_TEMPORAL_SPATIAL -
INVERSE_TELECINE -
NOISE_REDUCTION y
SHARPNESS y
LUMA_KEY y
HIGH QUALITY SCALING - L1 y
HIGH QUALITY SCALING - L2 -
HIGH QUALITY SCALING - L3 -
HIGH QUALITY SCALING - L4 -
HIGH QUALITY SCALING - L5 -
HIGH QUALITY SCALING - L6 -
HIGH QUALITY SCALING - L7 -
HIGH QUALITY SCALING - L8 -
HIGH QUALITY SCALING - L9 -
parameter name sup min max
-----------------------------------------------------
VIDEO_SURFACE_WIDTH y 48 4096
VIDEO_SURFACE_HEIGHT y 48 4096
CHROMA_TYPE y
LAYERS y 0 4
attribute name sup min max
-----------------------------------------------------
BACKGROUND_COLOR y
CSC_MATRIX y
NOISE_REDUCTION_LEVEL y 0.00 1.00
SHARPNESS_LEVEL y -1.00 1.00
LUMA_KEY_MIN_LUMA y
LUMA_KEY_MAX_LUMA y
-
peterattila
aktív tag
válasz
CPT.Pirk #73008 üzenetére
Íme:
vainfo
libva info: VA-API version 1.1.0
libva info: va_getDriverName() returns 0
libva info: Trying to open /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/radeonsi_drv_video.so
libva info: Found init function __vaDriverInit_1_1
libva info: va_openDriver() returns 0
vainfo: VA-API version: 1.1 (libva 2.1.0)
vainfo: Driver version: Mesa Gallium driver 20.2.0-devel for AMD Radeon (TM) RX 460 Graphics (POLARIS11, DRM 3.33.0, 5.3.0-51-generic, LLVM 9.0.1)
vainfo: Supported profile and entrypoints
VAProfileMPEG2Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG2Main : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Main : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Advanced : VAEntrypointVLD
VAProfileH264ConstrainedBaseline: VAEntrypointVLD
VAProfileH264ConstrainedBaseline: VAEntrypointEncSlice
VAProfileH264Main : VAEntrypointVLD
VAProfileH264Main : VAEntrypointEncSlice
VAProfileH264High : VAEntrypointVLD
VAProfileH264High : VAEntrypointEncSlice
VAProfileHEVCMain : VAEntrypointVLD
VAProfileHEVCMain : VAEntrypointEncSlice
VAProfileHEVCMain10 : VAEntrypointVLD
VAProfileJPEGBaseline : VAEntrypointVLD
VAProfileNone : VAEntrypointVideoProc
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
peterattila #73007 üzenetére
Vaapi kell neked elvileg. Viszont a vdpau-nak is van vaapi backendje, ha fent vannak a kellő csomagok.
Először leellenőrziném, hogy vainfo és a vdpauinfo parancsok mit mondanak. Ha valamelyik nincs, akkor telepíteni kell hozzá csomagot.
-
peterattila
aktív tag
válasz
peterattila #73004 üzenetére
Itt a kimenet:
mpv --vo=help
Available video outputs:
opengl : Extended OpenGL Renderer
vdpau : VDPAU with X11
wayland : Wayland SHM video output
xv : X11/Xv
sdl : SDL 2.0 Renderer
vaapi : VA API with X11
x11 : X11 (slow, old crap)
null : Null video output
image : Write video frames to image files
tct : true-color terminals
caca : libcaca
drm : Direct Rendering Manager
-
zoltanz
nagyúr
Az mitől van Geforce 7100 Vga-val a nyílt nouveau driver-rel, videólejátszásnál pár sec után szétfagy a rendszer.
Ha SMPlaye-nél xv-re rakom VLC-nél X11-re (XCB) rendben megy minden.
Volt benne nemrég egy 8600GT azzal nem volt ilyesmi. -
Értem, köszi! Kb én is így tudtam, bár hiába érdekel a dolog, nagyon nem tudom tesztelni, mert nincs VGA-m. Egyébként AMD APU esetén van jelentősége?
Valamikor próbálgattam, de nem emlékszem, most meg az a gép inaktív, a HP 8570p-nél meg úgy van minden, ahogy feltelepült.Chrome VAAPI-t használ
Ez most már default így megy? Fél éve próbálgattam a HBO GO-t említett notebookon és Chrome-on is ugyanúgy bőgött a venti, mint FF-on. Emiatt is maradt végleges a Netflix, az egész simán megy még a gyengébb HP 8470p-n is.
-
Sonja
nagyúr
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Anglia - élmények, tapasztalatok
- PlayStation 5
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Call of Duty: Black Ops 6
- Huawei P30 Pro - teletalálat
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Microsoft Excel topic
- Autós topik
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- További aktív témák...
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Bontatlan - BATTLEFIELD 1 Collectors Edition - Játékszoftver nélkül
- BESZÁMÍTÁS! Microsoft XBOX Series X 1TB SSD fekete játékkonzol extra kontrollerrel dokkolóval
- Bomba ár! Dell Inspiron 15 5578 2in1: i7-7GEN I 16GB I 256SSD I 15,6" FHD Touch I Cam I W11 I Gari!
- Törött, Hibás iPhone felvásárlás!!
- CarPlay / Android Auto adapter meglévő Android alapú fejegységhez
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7700X 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest