Új hozzászólás Aktív témák

  • Kence Fice

    lelkes újonc

    válasz sh4d0w #85249 üzenetére

    Linuxon is pont van képnézegető, meg szerkesztő, mp3 lejátszó és többpaneles filemanager...?

    Az én nyugdíjas szemléletem:

    Két nagyon jó programot használok évtizedek óta, az irfanview, és total commander, mindkettő az "ideális svájci bicska" kategória, pont azokat tudja, amikre szükségem van, és pont olyan kényelmesen és biztonságosan tudok vele dolgozni, ahogy nekem kell.
    (Biztonságon azt értem, ha valamire szükségem van, a menüben logikus kereséssel megtalálom és könnyen elérem, ha gyakran kell, akkor betűkombinációval gyorsan használhatom - egy hiány van, a "mentés másként" opcióra nincsen kód, azt csak menüből tudom elérni.)

    Az irfanview nem csak képnézegető, és nemcsak képszerkesztő, hanem ezzel egyben mindent el lehet intézni. Dokumentumot egyszerűen és biztonságosan be tudok szkennelni, mert közvetlenül kezel minden szkennert, amivel eddig dolgom volt, bárhova mentem.
    Ráadásul a papír elmozdulási hibáit fokonkénti forgatással azonnal tudom korrigálni, ezt követően méretre tudom vágni a képet, hogy a felesleges részeket levágja - érdekes, hogy ezt követően néha picit nagyobb lesz a kép mérete - és a szkenneléseket egyesével, csoportosan, vagy akár egy lapozható fájlba is tudom menteni automatikusan. Utána még tovább tudom szerkeszteni, ha kell, de szkennelésnél ezek a legfontosabbak.

    Vagyis az nem képnézegető, vagy képszerkesztő, hanem "képszkennelő és méretre szerkesztő" a számomra legfontosabb funkciója, és ilyen programot évtizedek óta nem találtam.

    A másik oldal az a merev, szemellenzős linux szemlélet, hogy "mi vagyunk az isten, de a sok kétlábon járó birka csak win-t lát maga előtt", miközben a linux-osok nagy része évtizedek óta nem hajlandó értelmesen gondolkodni.
    Egyetlen példa a lentebb linkelt manjaro weboldal, alig van rajta valami információ, az is csak angolul, mert, ugye, az istenek csak angolt ismernek, mindenki más csak birka. Amikor érdemi információt akarsz a program verziókról, csak úgy juthatsz el hozzá, hogy a download gombra kattintasz, ahol megjelennek a letölthető verziók többnyire "desktop" néven, amin az ember azonnal elbizonytalanodik, mert a desktop az a PC fedőneve, nekem pedig laptopra kell. Ráadásul jön az újabb meglepetés, hogy az oldalon többször is szerepel ugyan az a verzió, megint jön az elbizonytalanodás, hogy vajon mi a különbség közöttük, melyik az igazi a látszólag egyformák között.
    A legvégén jön a meglepetés, ha az oldal legaljára görgetek a képernyőn, akkor hirtelen megjelenik egy újabb kép, ahonnan a dokumentáció letölthető.
    Még véletlenül se ezt teszik a legelső oldalra, mert az túl logikus és értelmes lenne.

    Azt már csak lábjegyzetben teszem közzé, hogy linux alatt is kismillió program létezik, amelyek ugyan annak az egy programnak a másolatai vagy különböző változatai, többnyire a legfontosabb a háttérszín, meg betűtípus számukra.

    Igen, a legkönnyebb mindig másokat szapulni, hogy mindenki más milyen hülye és nem arra figyelni, hogy az adott célt kellene a legjobban megvalósítani, és a rengeteg különböző programozó meg "fejlesztő" egyetlen, jó programot valósítana meg, amihez utána mellékesen csinálhatnának rengeteg csicsát értve a színek, képek, betűk, hangok kavalkádját. Nem, büszkék arra, hogy a gombhoz varrják a kabátot, a fő cél az, hogy adott betűtípus és háttérkép legyen, az, hogy a program funkcionálisan nem jó, a menüje érthetetlen, az nem érdekli őket.

    Szóvalhogy az az érzésem, hogy egyesek ingyenes alternatív Windows-ként használják a Linuxot, miközben a valóságban meg nem ezért csinálnak Linux disztribúciókat...

    Illetve, talán azért is, mert a szemléletük eleve rossz, a linuxosok a win-t tekintik legyőzendőnek, pedig, ha jól tudom, az még mindig csak egy tákolmány, a macintosh "valahogy működjön" koppintása.

    Jobb lenne egy mac-hez hasonló szemléletet felvállalni, és minőségi fejlesztést végezni és a kismillió sok hasonló program készítőjének megmondani, hogy egyetlen, de jó program írására fókuszáljanak és tanuljanak meg csoportban dolgozni valódi együttműködéssel.

    PS:
    Csak azért írtam le a fentieket, mert én aktívan támogattam pl. a LME-t több téren is az 1990-es években, és nagyon örültem, hogy az akciónk révén, amikor a kormány tíz milliárdért vett win programcsomagokat az egész oktatási rendszer részére, kaptak egy tíz milliós támogatást magyar nyelvű linux kézikönyvre. Mi lett az eredmény? Elszórták a pénzt, kézikönyvet nem írták meg, mert ahhoz ész kellett volna, és ők csak melldöngetésben voltak jó, és amikor jött az elszámolás, a vezetőket leváltották, majd összeollóztak néhány egyetemista disszertációiból valamiket, hogy elkerüljék a pénzügyi csődöt.
    Azóta is ugyan ezt a szemléletet látom linux berkekben, van néhány nagyszerű ember, akik sokat tesznek és önzetlenül segítenek másoknak is és ahogy ezt a fórumot is olvasgattam, amiben otthon vannak, arra lényegre törően válaszolnak annak ellenére, hogy még a köszönöm szót se látom utána visszajelzésként, de valamiért nem képesek/hajlandóak csoportba szerveződve komplex megoldást elérni.
    Ugyanezt láttam sikeres amerikai és más linuxos cégeknél is, egy célra fókuszáltak, és egy idő után a siker hatására bebetonozták magukat, csak a bevételeikre fókuszáltak, de annyira, hogy utána már csak követelőztek a rendszerfejlesztők felé, de nem adtak vissza semmit, talán egy-egy drivert írtak, amire nekik szükségük volt. Sok kiskirályt látok, és talán ezért nincs meg az áttörés.

Új hozzászólás Aktív témák