-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Elkezdtem nézegetni ezeket az init rendszereket, és a Distrowatch nem tűnik hiteles forrásnak. Pl. a Mepis szerintük már 2003-ban systemd-t használt, miközben a Wikipédia szerint 2010-ben jelent meg.
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
inf3rno
nagyúr
Egyébként most már több helyen olvasom a témában, hogy a Solaris SMF framework volt a tuti ebben az init témában. Ennél az Alpine-nál is azt írják, hogy valami hasonlót akarnak a jövőben. [link] meg hogy szervernek ez a tökéletes systemd nélküli OS. Belekóstolok szerintem. Ha nem jön be, akkor még mindig ott lesz az Ubuntu b tervnek. Adok neki egy hetet.
Buliban hasznos! =]
-
inf3rno
nagyúr
válasz sh4d0w #54993 üzenetére
Igazából csak docker lesz fent a hoszt gépen meg ssh, minden más container-ben fog menni, aminél persze ugyanúgy ubuntu 16 + upstart lesz, ha már így alakult. Kicsit rákerestem, hogy milyen is egy ilyen script, egyáltalán nem tűnik vészesnek, és szerintem nem is lesz szükségem rá, hogy megírjam vagy karbantartsam, mert annyi a találat gyakorlatilag mindenre, hogy valszeg csak le kell tölteni majd vagy eleve elküldi pull request-ben, akinek szüksége van rá és megírta. Jobban aggasztana, hogy más disztrók nem annyira naprakészek, mint az ubuntu, pl a slackware-nél 4 major verzióval korábbi nodejs-t tudok letölteni repoból. Befordítgatni mindent meg egyáltalán nincs se kedvem se időm. Kibackelem a 16-os ubuntu-val, aztán 2019-re, mire lejár az LTS, addigra csak bedönti ez a potter micsoda a systemd-t és kénytelenek lesznek mást használni helyette.
[ Szerkesztve ]
Buliban hasznos! =]
-
sh4d0w
félisten
válasz inf3rno #54992 üzenetére
Korabban linkelte valaki a DW-kereses eredmenyet a non-systemd-s disztribuciokrol. Azok kozul a Slackware lesz a leghasznalhatobb, vagy esetleg atvaltasz valamelyik BSD-re. Az Ubuntuval az lesz a bajod, ha nem is most, de hosszu tavon mindenkepp, hogy az Upstart scripteket egy ido utan nem fogjak karbantartani, tehat vagy megcsinalod magadnak, vagy nem csinalja meg senki, maradsz az utoljara karbantartott verzional - vagy systemd.
A poen jo
https://www.coreinfinity.tech
-
inf3rno
nagyúr
válasz sh4d0w #54990 üzenetére
Esetleg van valami lehetőség a kiváltására? Én szerverre szeretnék btrfs-t, docker-t felszórni, de nem nagyon találtam systemd vagy a forkjai nélkül épkézláb disztrót, amit sokan fejlesztenek és naprakész. Találtam egy oldalt, amin nagyjából össze van szedve minden a témában: [link], nekem talán az ubuntu 16 + systemd törlése + upstart telepítése tűnik a legjobb ideiglenes megoldásnak, amíg az LTS kitart.
Egyébként valaki felhomályosított, hogy a systemd mégiscsak követi a KISS principle-t: "Systemd is just following the "do one thing well" mantra. It's making new vulns every day."
Buliban hasznos! =]
-
#95488640
törölt tag
https://www.youtube.com/watch?v=65NCtpROko8
Sziasztok!
A mai videóban a conky rendszer monitorozó programról fogok nektek beszélni. Ennek a programnak a segítségével számos rendszer paramétert kiírathattok a képernyőtökre, hogy az mindig szem előtt legyen. -
sh4d0w
félisten
válasz inf3rno #54989 üzenetére
Itt az író előbb kifejti, mennyivel jobb security szempontból az init, aztán néhány mondattal később homlokegyenet az ellenkezőjét állítja.
Továbbá a systemd már nem csak init rendszer, hanem sokmindennel foglalkozik, ami nem egyszerűvé, hanem bonyolulttá teszi a kódmenedzsmentet, ami nem kisebb, hanem nagyobb attack surface.
Gyanítom, hogy még ezt is benyelné a közösség, ha Poettering nem úgy kezelné a hibákat, ahogy.Ráadásul a rendszer különböző elemeinek nem a fejlesztők szempontjait kellene figyelembe vennie, hanem a sysadminokét, akik használni fogják azt.
Legyen itt wgy valós példa: vmiért nem indult el az iptables, de a networköt simán elindította a systwmd anélkül, hogy szólt volna a sysadminnak. Ő meg biztonságban hitte a rendszert, ha nem üt be valami hiba, sosem veszi észre, hogy nyitott a hálózat.
https://www.coreinfinity.tech
-
inf3rno
nagyúr
válasz sh4d0w #54940 üzenetére
Sajnos én nem értek az init lelkéhez, meg hogy pontosan mit kellene csinálnia, sokkal magasabb szintű problémákkal szoktam foglalkozni, ahol evidens, hogy normálisan megy a rendszer a program alatt. Itt hoznak fel érveket fejlesztői szempontból a systemd mellett: [link]. Esetleg tudnál valamit hozzászólni, hogy ez szerinted mennyire felel meg a tényeknek?
Egyébként elég gyorsan javítják a biztonsági hibákat ez alapján: [link], már ha elismerik a létüket.
Buliban hasznos! =]
-
inf3rno
nagyúr
válasz sh4d0w #54940 üzenetére
"Poettering szerint ez nem bug, hanem feature. És szerinte a 0day név amúgy is invalid és pont. A hibajegyet meg lezárták, nem javítják, pedig az egyik user még meg is jegyezte, hogy akár invalid, akár nem, nem a root-ra kéne revertelni."
Ezek után érdemes elgondolkodni, hogy mivel váltsuk ki...
Buliban hasznos! =]
-
inf3rno
nagyúr
válasz ubyegon2 #54936 üzenetére
Szerintem teljesen érthető, már ha az ember szoftver fejlesztéssel foglalkozik. Általában az az alapelv, hogy kicsi modulokból építsük fel a rendszert, amiket egy csomag kezelővel tudunk telepíteni. Minden modul egy témakörhöz ért. Ha szükségünk van abból a témakörből valamire, akkor a csomagkezelővel kikeressük a hozzá való modult, letöltjük, aztán importáljuk a kódunkba, hogy tudjuk használni. Nagyjából arról szól az írás, hogy ezt az elvet totál felrúgja a systemd. Emiatt végső soron szerintem biztosan más lesz helyette majd, mert ahogy nő, úgy fog elrohadni jobban és jobban a kódja. Feltéve, hogy igaz az írás, én sem igazán értem, hogy hogyan lehetett alapértelmezett bárhol is. Utánanéztem a forkjának, aminek az a célja, hogy kiszórja belőle a szemetet, de már 3 éve nem fejlesztik, bár ilyen névvel nem is csodálom, hogy érdeklődés hiányában abbahagyták. Senki nem fogja felhozni semmilyen körülmények között, hogy egy useless nevű rendszert fejleszt...
Hogyis van az, egyél szart, egymillió légy nem tévedhet. Egyébként én is Ubuntu-t használok, és kicsit sem érdekel, hogy milyen init rendszer van alatta, amíg nem jelent biztonsági kockázatot.
[ Szerkesztve ]
Buliban hasznos! =]
-
-
sh4d0w
félisten
Meglátjuk. Eddig is így volt és egyike a legősibb disztribúcióknak. Iszonyú gyors és stabil, amiért cserébe semmit nem csinál meg helyetted. Felrakod, ha grafikus felületet akarsz, megcsinálod magadnak. Nem kezeli a függőségeket, neked kell megcsinálnod mindent. Ha jól rémlik, az alaprendszert bináris formában kapod, de amit telepítesz, az többnyire forrásból kerül fel.
A "rosszabb" megjegyzés arra vonatkozott, hogy a lista disztribúcióit nagyjából arra használhatod, amire a készítőik megálmodták, másra nemigen. Ha mégis, akkor elveszted azt a sajátosságot, ami miatt érdemes őket használni (kivéve Slackware)
[ Szerkesztve ]
https://www.coreinfinity.tech
-
-
sh4d0w
félisten
Nem mondtam, hogy a Slackware-rel lenne is bármi baj. Nagy kedvencem, a lustaságom akadályozza, hogy használjam.
Ez azonban nem változtat azon, hogy kézzel kell faragnod pl. egy metasploit frameworköt rá (és most nem a függőségekről beszélek, ami a rendszer sajátossága).
https://www.coreinfinity.tech
-
-
sh4d0w
félisten
Ez a not systemd lista kiválóan megmutatja, meddig tart a non-systemd világ. A Mint van az első helyen, de az Ubuntu repókat használja, szerintem amint felraksz onnan valamit, aminek a systemd a függősége, azonnal megy is fel, nem tudod kikerülni.
A többi a listában meg még rosszabb. Nincs bennük systemd, ellenben mindent kézzel kell rájuk faragnod, ha nem átlagos felhasználásra van szükséged (pl. penetration testing).Csak úgy próbaképpen megnéztem, lehet-e egy Devuanból Kalit csinálni. Lehet, ha felrakod a systemd-t, egyébként mehetsz ahová akarsz.
[ Szerkesztve ]
https://www.coreinfinity.tech
-
Apollyon
Korrektor
Az a baj, hogy a véleményed utánajárás nélküli fals feltételezéseken alapszik.
A pulse-szal kapcsolatban nem fogok neked még 80 ellenpéldát felhozni, legyen annyi elég amit leírtam annak súlyával, hogy azóta sincsenek javítva. És mint már írtuk, a bugreportokat meg magasról lexarják. Ezzel a hozzáállásbeli dologgal van a legfőbb gond, ami nem sok jóra vezet.(#54971) CPT.Pirk: Már nem emlékszem pontosan, de az fix, hogy a pulse cuccok belekavartak a dologba és az uninstall megoldotta a problémát.
(#54974) BoB: Azért a nyílt forráskódnak, meg az önkéntes munkának is van egy "halvány" köze hozzá. Csak azóta kezd igazán tré lenni, amióta egyre jobban corporate linux... és megjelennek benne olyan dolgok, amik miatt eljöttünk 'dózról.
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
válasz Rimuru #54969 üzenetére
Csak egy példa volt (a DRM-es videó portálokon kívül nekem egész jól működött, de tudom egy fecske ...)
Ugyanakkor érdekes, hogy a distrowatch-on már úgy is lehet keresni, hogy not systemd
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
sh4d0w
félisten
Pedig a válasz elég egyszerű. Jelenleg a disztribúciókat tekintve a Red Hat a mérvadó, sokan a különböző alrendszereket fejlesztik (mint pl. systemd). Túlnyomó részük a cég alkalmazásában áll. Ebből következően ha mások eltérően akarnak fejleszteni, nem lesz elég erőforrásuk. Ott volt az upstart, Canonical fejlesztés, nem is akart más lenni, mint egy modern init. Megjelent a systemd Red Hat támogatással, mindenki dobta, mert a fősodor a systemd felé indult.
https://www.coreinfinity.tech
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Apollyon #54958 üzenetére
A TP hangerő gombnak biztos van köze a pulze-hoz? Az sokkal inkább az X valamilyen input cuccán keresztül működik.
Már az 5. TP-met használom itthon, de olyan még nem volt, hogy ilyen alap dolgok ne működtek volna.Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
#21078528
törölt tag
válasz Apollyon #54960 üzenetére
a)- egy rakás Linux terjesztés, BSD-k, Solaris leszármazottak.
b)- azért az engem idegesítő hibák csak eltűntek belőle...
c)- na igen, itt bukik ki, hogy kritizálni könnyű... Többek között azért használom én is az 1000 sebből vérző Linuxot, mert nem vagyok elég okos, hogy jobbat írjak helyette... És ezért próbálom moderálni is a negatív észrevételeimet, amiket persze azért nem kell lenyelni.És akkor most huppanjunk le a kis rózsaszín felhőnkről a földre, és állapítsuk meg, hogy a nagy demokratikus, szeretettől túlfűtött és végtelenül közösségi openszósz világban pontosan az történik, amit a Red Hat, SuSE, Oracle, Canonical, stb. fizetős vendégei szeretnének...! Ha nekik tetszik a systemd akkor marad, ha nem akkor megy...
Szóval lehet görcsölni a systemd miatt, de amíg nem jön valaki a Red Hattól, hogy gyerekek, az amerikai tőzsde rendszere a systemd miatt állt meg, vágjuk ki P.-vel együtt, addig maradni fog. -
-
Dave™
nagyúr
válasz Apollyon #54963 üzenetére
Nem kötök bele, de nagyon nem jó a példád. Valamiért váltott a Linux-világ nagy része systemd-re, és biztos vagyok benne, hogy nagyobb a rálátásuk mint az enyém, tehát ha el is olvasnám amit linkeltél (olvastam már korábban pro-kontra érveket mindkét oldalról) nem hiszem, hogy a kellő mértékben megvilágosodnék. Azt értem hogy mi az alapvető problémátok vele, de pl. a PulseAudio-val kapcsolatban sem volt meggyőző az ellenérved, miszerint barátnőd gépén emiatt nem volt hang (mert nekem meg mindig volt, és amikor egyszer szívtam a hanggal, az pont ALSA volt). Azt hittem mondasz valami érdemi ellenérvet, pl. növeli a késleltetést a plusz réteg meg hasonlók, de nem.
BoB ott a pont a második bekezdésben! Ezt nem értem én sem, hogy a kompetens személyek többsége ezek mellet teszi le a voksát, a nagy többség használja, és van pár hangos ellenvélemény, aki világvégét kiált. Valahogy nem áll össze.
colomb2 mondom, nálam meg a PulseAudio hibátlan, 3 gépen, másfél-két éve (amióta Linuxot használok).
[ Szerkesztve ]
-
Rimuru
veterán
Desktop disztributori szemszogbol egyszerubbnek tunik siman systemd-t es pulse-t hasznalni.
Dave: Par honapja gondoltam megnezem a pulseaudiot (pont van 1 olyan helyzet ahol kellene), kb fel napot birtam vele es lepucoltam az egeszet (nem er annyit a fenti), az ALSA legalabb stabilan es konzisztensen mukodik.
[ Szerkesztve ]
Vigyázat, csalok!
-
sh4d0w
félisten
válasz ubyegon2 #54955 üzenetére
Ahogy elnézem, a 10 évvel ezelőtti megoldás egyszerűbb volt. Ma kell a preload és a prelink csomag is, hogy rendesen előtöltsd a használt dolgokat.
berus.berus: de, pont ugyanakkora gáz, mint korábban. Poettering & Co. nem hajlandó beismerni, ha valamit elbaltáznak, mindenki más a hibás, csak ők nem. Így meg kenheted a hajadra a bugreportjaidat. Ámbátor ha jól látom, csak el kéne olvasni, amiket korábban itt a topicban linkeltünk...
[ Szerkesztve ]
https://www.coreinfinity.tech
-
BoB
veterán
válasz Apollyon #54963 üzenetére
Ez nem jó érv, egyik alma másik körte. Az emberek 99%-a nem tudja hogy vannak alternatív operációs rendszerek. Többek között ezért nyilvánvaló a Windows előnye. Ugye ezt hozod fel hogy attól hogy valami elterjedt nem feltétlenül jó.
Azonban a Linux disztrók készítői, fejlesztői pontosan ismerik milyen init, hang, és egyéb lehetőségek vannak. És így választják a systemd-t a pulseaudio-val együtt.
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
Apollyon
Korrektor
"de elterjedtségben a systemd meg a Pulse áll nyerésre, nem?" Vagy inkább a windóz.
Kezdésnek olvasd el azt a cikket amit linkeltem, ahelyett, hogy olyanokba kötsz bele akikkel amúgy egy oldalon állsz.
[ Szerkesztve ]
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
BoB
veterán
Egyet tudok, ALSA-val nem lehet megoldani a különböző csatornák összekapcsolását.
Például ha videót készítesz és fel akarod venni a desktop hangját (vagyis azt akarod hogy a videón rajta legyen a játék hangja), nem tudod megtenni vele.
Pulseaudio-val át lehet irányítani bemenetnek azt a kimenetet ami a hangszóró felé megy (de a hangszórón is lesz hang attól).
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
Apollyon
Korrektor
válasz Apollyon #54958 üzenetére
(#54957) berus.berus üzenetére akart menni
"Egyébként édesek ezek az ellenzők, akik kilométeres wiki oldalakat gyártogatnak, hogy mié xar, ahelyett, hogy a) váltana ha nem tetszik neki, vagy hogy b) bugreportolna normálisan, hogy segítse a fejlesztést, vagy hogy c) írna egy jobbat..."
a) Ha ez így megy tovább nem lesz mire váltani
b) A bugreportok jelenleg is működnek, csak az arrogáns "barátunk" és társai nagy ívben tesznek rá
c) Szóval legyen mindenki programozó, good luck...Amúgy meg az ellenzők olyanokat csinálnak mint a Devuan, ami ha most nem is egy egetrengető megoldás, de azért legalább mozdul valami. Ha annyira nem lenne nagy probléma ez a systemd, mint ahogy egyesek gondolják, akkor egyáltalán nem létezne Devuan és társai sem.
(#54959) Dave™:
"De látod, ubeygonnak meg pont a Pulse tette helyre a dolgokat."Jah, ilyet én is tudok, pár éve egyszer csak elment a hang Skype alól, amikor egyébként tökéletesen műkdött. Ja de miért is? Mert áttértek ALSA-ról púzaudióra, vagyis függősége lett. Szóval igen, a púzaudió remek megoldás lett arra a problémára, amit létrehoztak rá.
[ Szerkesztve ]
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
Dave™
nagyúr
válasz Apollyon #54958 üzenetére
De látod, ubeygonnak meg pont a Pulse tette helyre a dolgokat. Nálam meg a konfiguráció így sokkal egyszerűbb volt, mint ALSA-val, közvetlen. Szóval ez nem valódi érv ellene, hogy nálad nem működött, bárkinél lehet ilyen, bármelyikkel. Az összes PulseAudio-s rendszeren mindig elsőre volt hang, minden gépemen, sőt, konfigurálni is könnyű volt őket, szóval nekem semmi bajom nincs vele.
-
Apollyon
Korrektor
A pulseaudio-t onnan lehet a legkönnyebben megismerni, hogy valamiért nem működik a hang, a beállításokra meg nem reagál.
Pl. asszonynak az LXDE-s Debianos notebookján nem volt múltkor hang. A kezelőpanelben volt két csúszka (input [mic] és output), maxra nyomva, de akkor sem volt hang. Aztán láttam, hogy az alap telepítés része volt a pulse... kiirtottam mindet. Utána csodával határos módon a kezelőpanelen megjelent az összes csúszka (4+2), és a hang is mind működött.Púzaudióval még régebben nekem nem működtek a Thinkpadem hangerőgombjai, amint csak az ALSA maradt, máris rendben volt.... és még sorolhatnám.
Az ALSA egyébként meg teljesen jó, bevált, működő rendszer. Csak a pöcsteringnek az a nyomora, hogy mindenképpen gány kódot kell programoznia. És bumm, így keletkeznek azok a dolgok, amik miatt nektek problémátok lesz (van) a linuxszal.
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
#21078528
törölt tag
válasz ubyegon2 #54955 üzenetére
Jogos, bár a korai időkben volt pár brutál szopás a systemdvel, de ma már annyira nem gáz.
Egyébként édesek ezek az ellenzők, akik kilométeres wiki oldalakat gyártogatnak, hogy mié xar, ahelyett, hogy a) váltana ha nem tetszik neki, vagy hogy b) bugreportolna normálisan, hogy segítse a fejlesztést, vagy hogy c) írna egy jobbat... -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz ubyegon2 #54955 üzenetére
Efölött a megoldás felett már annyira eljárt az idő, hogy az aktuális Windowsok is erre használják a ram egy igen jelentős részét, már a Win7 óta. A 7-ben pl. ki lehetett kapcsolni az os valamint az applikációk előtöltését is, ami után drasztikusan akár többszörösére is megnőtt a bootidő.
Csak mint érdekesség...
[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
nagyúr
válasz sh4d0w #54951 üzenetére
Kösz a linket, nagyon szakszerű igényes és hasznos leírás! Nem vesz el semmit az értékéből, hogy a téma felett már eléggé eljárt az idő, közel egy évtized elég sok ilyenkor.
ebből is tisztán látszik:
Fontos kitétel, hogy a leírtakhoz legalább 512 MB memória kell, alatta már igen necces a dolog (de szerintem ha az alkalmazások előreolvasását is elvégeztetjük, akkor még jobb, ha legalább 1 GB RAM-unk van).OK, hogy most SSD-n fut a rendszer, de a 4 évvel ezelőtti WD Black-kel sem nagyon kellett már ilyesmi. Azt azért be kell látni, hogy sokan használnak még a cikk korabeli gépeket.
(#54948) Dave™
Egyszer volt még Jessie-n hangproblémám és akkor nekem is a pulse volt a megoldás....
(#54953) berus.berus
Biztosan nincs vele semmi baj, de nem kezdő disztró és tuti, hogy kollégánk se akarta volna azt használni, ha el nem rémisztik a Mint-től a veszedelmes systemd-vel.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
#21078528
törölt tag
válasz ubyegon2 #54936 üzenetére
Semmi baj nincs a Devuannal, csak a kollégának nem sikerült telepítéskor kiválasztani a hazai tükröt, mert hogy az is van és működik rendesen...
(#54945) Apollyon: a Linux most is egy fregmentált, tákolt, bugos, lassú xar, csak ingyé nincs jobb...
A Gnome3-ról szóló szálban pont ezen rágódunk, és ha valaki azt mondja nekem, amikor ~16 évvel ezelőtt felraktam a Mandrake 7.x-et, hogy 2017-re a rendszer megbízhatatlanabb, problémásabb lesz, mint akkor volt, körbe röhögöm, pedig igaza lett volna...[ Szerkesztve ]
-
Ne egy legyen, de valós igényt elégít ki ennyi? Persze a piac(a felhasználók) majd eldöntik melyikre van hosszabb távon igény, ugyanakkor rengeteg felesleges "zaj" adódik hozzá. Persze ezekből a kis magokból nőhet ki egy új erős fa. De gyakran nem lesz belőlük semmi. Ebből a többiek tanulhatnak, hogy az az irány/megoldás nem volt jó. Ugyanakkor azok a semmibe ölt energiák a fősodor rendszereit is javíthatták volna.
Az fura, hogy öszvissz 2 megoldást használ mindenki indításra.
[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
Rimuru
veterán
Dave, Most is hasznalsz ALSA-t, csak folotte ott van 1 plusz reteg pulseaudio.
Vigyázat, csalok!
-
Dave™
nagyúr
válasz ubyegon2 #54946 üzenetére
Én is csak használom és kész. Arra emlékszem viszont, hogy amikos ALSA volt a Pulse helyett, akkor sokat anyáztam valamelyik Kodi-s Ubuntuban (nem tudom éppen hogy hívták akkor, XBMCbuntu vagy hasonló), mert grafikusan nem lehetett alapértelmezettnek állítani a külső DAC-ot, mindenáron a belső hangkártyát akarta használni (vagy a HDMI-t, már nem emlékszem, de az sem lett volna jó). A PulseAudio viszont mindig hibátlanul működött, szóval én inkább utóbbit preferálom már csak ebből az élményből kifolyólag is.
cigam: pedig mennyivel jobb lenne, ha csak egy disztró lenne egy asztali környezettel és kész. Aztán vagy tetszik vagy nem. A szabadságnak ára van. Bugok meg vannak, de a Windows 10-ben is akad bőven, és az elvileg nem fragmentált ugye.
[ Szerkesztve ]
-
válasz Apollyon #54945 üzenetére
Nem ismerem a hangkeltő rendszerek(se) közelről, de mint egységsugarú felhasználót, pont nem érdekel, hogyan hívják a hangbizgentyűkezelőt, vagy az kilövő állomást. Fut a böngésző, a BOINC, számol, és megy a torrent.
Amúgy hasonló kérdések fogalmazódnak meg
- Ha annyira rossz miért van benne majd minden rendszerben?
- Tehát ha valakinek X terméke rossz, logikus, és törvényszerű, hogy az Y is az lesz?Ugyanakkor szerintem már most egy fragmentált, tákolt, bugos, lassú xar. És nem a systemd, vagy PulseAudio miatt. De ez egy másik történet.
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
nagyúr
válasz Apollyon #54945 üzenetére
És de, a kezdő / kevésbé hozzáértő linuxosokat is fogja érinteni a dolog, mert egyszer csak azt fogják észrevenni, hogy a linux egy fregmentált, tákolt, bugos, lassú xarrá válik, hasonló szinten mint a windows, viszont ott legalább a játékok mennek.
Az rossz lenne....de...
Nekem jó mindenre. Még. Windows nem kell egyelőre helyette. Nekem 0 (nulla forintba került). Okkal háborognék? Háborogjanak okkal akik fizetnek, ha gondjuk van vele, pld. RHEL előfizetők.
No meg itt még mindig van lehetőség csinálni bárkiknek olyan disztrót, ami szimpi, a Winnel ellentétben. Elég nehéz megtalálnom a párhuzamot a kettő között.Szóval sorry, a nem hozzáértőknek még messze van az, hogy gond legyen a systemd, nekem mondjuk a pulse-val sincs gondom. Higgyétek el, hogy aki nem ért hozzá, csak használja, annak tök mindegy, hogy sysvinit vagy systemd.......emellett én abszolút respektálom a nem tetszéseteket.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Apollyon
Korrektor
Egyáltalán nem erről szólt az írás.
Kellett egy új init, és csináltak egyet, ami pluszban minden mással beleerőszakoskodik a rendszerbe, jól pofán vágva a KISS elvét, szembe menve az eddig teljesen jól bevált linuxos filozófiával.Másrészt elég sokatmondó az is, hogy annak a keze alól jött ki, aki azt a trágya pulseaudiót csinálta. Vagy ha te nagy pulse fan vagy, akkor nem szóltam.
És de, a kezdő / kevésbé hozzáértő linuxosokat is fogja érinteni a dolog, mert egyszer csak azt fogják észrevenni, hogy a linux egy fregmentált, tákolt, bugos, lassú xarrá válik, hasonló szinten mint a windows, viszont ott legalább a játékok mennek.
Szóval van már pulseaudiónk, systemd-nk, aztán nézd meg mi lett a régi jó gnome-ból is. Nem tűnik úgy, hogy ez mind-mind olyan jó irány lenne.
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
válasz Apollyon #54935 üzenetére
Ez érdekes. A systemd azért rossz, mert
- Nem szimpik a készítők
- Mert 220-as a verziószáma
- a Gnome 3 jó indulattal sem asztali környezet
- hirtelen mindenki elkezdte használniEzek tényekkel alátámasztott észérvek ellene? Ne má... Értem én hogy egy kis gömböc, de tessék csinálni egy jobbat( ami egyszerűbb, biztonságosabb, gyorsab). Van alternatíva?
És itt nem a SysVinit-et továbbéltető devuan-ra gondolok, ahogy a systemd-t veztkőztető uselessd-re, hanem egy önáló átgondolt(, a közösség által támogatott) megoldásra.Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
nagyúr
válasz sh4d0w #54940 üzenetére
mindenféle offenzív szándék nélkül mondom, hogy még sokat kéne tanulnod a *nix-rendszerekről és filozófiáról.
Gyakorlatilag folyamatosan próbálok tanulni, tényleg csak home user szinten ismerkedem vele majd 4 éve, olvasgatok is, ha időm engedi, de inkább csak használom már a rendszert, mert alapok nélkül soha nem fogok ennél a mai tudásomnál feljebb kerülni, igaz nem is szükséges. Néha persze irkálok baromságokat is, de ha hozzáértőként irkálnék baromságokat, az lenne nagyon durva!
Na igen, a rossz fordítások.....pár napja épp olvasgatni kezdtem egy érdekes írást, a TV műsorokban tetten érhető idióta szinkron vagy fordítás megmaradt bennem, mert gyakorta tapasztalni sajnos. Az írás kifejezetten tetszett, bár még nem értem a végére, mert az ilyesmit nyugodtan lehet csak olvasni.
Mindenesetre előtöltésről konkrétan ebben az írásban nem olvastam, bár gondolom egy hajóágyúban ez nem is lenne szerencsés.
Linkelt már léci ezt a vonatkozó blogodat! A preloadosat, ne a hadihajósat...De a Gnome3 vagy nem? Én itt elakadtam kicsit......
Erről a számmal kezdődő user névről épp olvastam anno.
A fórumtárs megemlítette, ergo nincs ok r1 userként kezelni. De, van. Nem a Haladóban kérdezett.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
sh4d0w
félisten
válasz CPT.Pirk #54938 üzenetére
ubyegon2: mindenféle offenzív szándék nélkül mondom, hogy még sokat kéne tanulnod a *nix-rendszerekről és filozófiáról. A KISS nem az Arch Linuxszal született, hanem sokkal korábban.
Az, hogy mezei user mennyire kell, hogy törődjön vele, függ attól, mennyire teszi ki veszélynek a számítógépét a systemd használata, lásd a linket fent. A fórumtárs megemlítette, ergo nincs ok r1 userként kezelni.
Hogy az előtöltés minek egy HDD-nek, arra a választ az itteni blogomban találod.[ Szerkesztve ]
https://www.coreinfinity.tech
-
nagyúr
válasz sh4d0w #54937 üzenetére
DE. Tele van zavaros dolgokkal, gondolom ilyen nehézkes ezeket az írásokat fordítani. Amúgy az Arch-os KISS-elvet itt simán Unix-os elvnek írja.
Akkor újra megemlítem, hogy mezei home usereknek ezzel nem érdemes foglalkozni, főleg nem is volna szabad ilyeneket olvasni, mert nem értenek hozzá és azt hiszik, nekik is systemd-mentes disztrót kell felrakni.2017 van, akkora hűde, hogy nincs alapból preload? Mert akinek nem SSD-je van, azzal mi lesz? Ekkora idiótaságot életemben nem olvastam, 10 éve kb WD Black HDD-ket használok, bár már SSD-t, de minek az előtöltés egy HDD-nek?
Ezek, meg, hogy a Gnome3 nem is DE, ezt az írást egy hatásvadász értelmetlen katyvaznak látom sajna.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Apollyon #54935 üzenetére
Annyit tudok hozzátenni ehhez, hogy a cikkben említett bugokkal amik nem lettek részletezve, azokkal nem találkoztam. A fejlesztői dolgokkal meg nincs tapasztalatom.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
nagyúr
válasz Apollyon #54935 üzenetére
Ez egy igen hasznos írás, mindössze annyit értene meg belőle egy mezei home user, hogy a Gnome3 nem asztali környezet! legalább már ezt is tudjuk! Amúgy csípem az ilyen túlokoskodós írásokat pedig!
& (#54931) sh4d0w
Egyébként a home usereknek még csak azt sem kell tudni, hogy ez a systemd meg az init egyáltalán létezik! De ha nagyon tudni akarnak valamit, akkor az annyi, hogy nekik kifejezetten jobb a systemd.
Egy autószerelő ember magyarázta egyszer, milyen szörnyűség már, hogy ez az újabb motor már ilyen-olyan, nem úgy, mint a bezzegarégi!, hallgattam egy darabig, majd megkérdeztem, nekem, mint eccerű használónak ez mennyire fontos ismeret? Aszondta, neked ezt nem is kell tudni.....Meglapogattam a hátát és mondtam neki, hogy szevasz!
(#54929) Aylarth
Remélem már nem zavar annyira a systemd!
Valami gond lehet azzal a Devuannal, mert a sources listát a honlapjukról másoltam ki. Ilyen félreerőltetett disztrót szerintem ne rakj fel többet. Debiant használják jó páran, Mint-et, Ubuntut, Chakrát is a Kapitány systemd-vel, ennyi rengeteg ember nem tévedhet.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz sh4d0w #54931 üzenetére
Biztos mély szakmai indokok vannak rá, de azokat én sem ismerem.
Nálam van itthon 3, nagyszülőknél 1 és a cégnél még 1 disztró amit használok, mind Systemd-s és pont olyan jól működnek, mint az init-es időkben.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
félisten
válasz lev258 #54928 üzenetére
Legutolsó tapasztalatom alapján azt inkább IGP-n érdemes használni, mert dGPU-val amint eljutsz az inicializációig, elkezdi maxon pörgetni a GPU-t és a ventilátorokat is, ami eléggé zavaró jelenség. És akkor még nem kezdtél el futtatni semmit.
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
-
félisten
válasz lev258 #54924 üzenetére
Igen, ezen én is agyaltam először, aztán még a 7.3-mal kipróbáltam és ment szépen.
Szerintem a driver megoldja a kernel patch-elését.Mivel az fglrx már nem tölthető ehhez a gpu-hoz, így gondolom az AMD ezt komolyan gondolja.
mod: Most vettem észre, hogy egy minor verzióval sikerült elnézni a dolgot. Valószínűleg pont a megjelenés napján töltöttel le. Nem gondoltam volna, hogy ez gondot okozhat, azért oda sem figyeltem erre.
Így szerintem tárgytalan a dolog, és sorry a fölösleges kérdésért!
Legalább már tudom, hogy legközelebb a kisebb verzió váltásokra is oda kell figyelnem.[ Szerkesztve ]
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
lev258
veterán
Azért írtam, mert ehhez szükséges amdgpu kerneltámogatás a videókártyához, ami a te cuccodhoz még csak experimental fázisban van, , nincs is aktiválva egyetlen disztrón sem alapból. Persze a PRO telepítője elvileg patch-eli a kernelt, vagy újat tölt le.
Na látod, erről sem írtál eddig.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
félisten
válasz lev258 #54922 üzenetére
Volt már fent ezen a GPU-n és az AMD driver letöltője is ezt dobja, amikor megadom az adatokat.
Arra gyanakszom, hogy várnom kell egy újabb driver verzióra, mert most nézem, hogy sikerült a legújabb (4 napos) 7.4-es CentOS-t letöltenem és feltennem, amit hivatalosan még nem támogat az AMD drivere.
Vagy teszek egy próbát 7.3-mal, csak az meg visszalépés... Kéne egy jósgömb, hogy az AMD mikor reagál egy újabb OS verzióra.[ Szerkesztve ]
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
félisten
válasz ubyegon2 #54920 üzenetére
Az az otthoni gépem, most a munkagépre akarok CentOS-t.
Radeon HD7870Volt már fent centos ezen a gépen, csak akkor nem a minimal install-ból okosítottam fel az OS-t, hanem a DVD installból pucoltam ki a felesleget.
[ Szerkesztve ]
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
nagyúr
AMD E-350 (2*1,6 GHz Bobcat + Radeon 6310)
Ez van a profilodban, ehhez akarod használni az AMDGPU PRO-t?
Ha igen, akkor feleslegesen próbálkozol. Ez TeraScale 2 architktúrájú, így még az AMDGPU-t sem használja, nemhogy a PRO-t. Ha jól értelmezem ezt.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
félisten
válasz lev258 #54916 üzenetére
Igen, az alapján. Annyi még, hogy eleinte a repo ellenőrző sh file frankón lefutott, most meg azt írja, hogy:
Something went wrong and the install media repository was not set up successfully.
Try running the script with root priviledges.
The required repositories have been set up.
Please run amdgpu-pro-install to install the amdgpu-pro driver.pedig root-ként fut. Nem sudo-val, hanem rendesen root-ként.
Nem tudom, hogy köze van-e az eredeti problémához.
[ Szerkesztve ]
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
félisten
válasz lev258 #54914 üzenetére
Legújabb CentOS-ről van szó, és azért kell a PRO, mert OpenCL fejlesztéssel akarok elkezdeni foglalkozni tanulási céllal.
Nemrég már fent volt egyszer a Centos és a gyári AMD driver, de akkor a DVD install-lal tettem fel a CentOS-t, most meg minimal install után okosítottam fel Cinnamon-ra, hogy ne legyen fent egy csomó felesleges gnome csomag.Az alapján választottam disztrót, hogy az AMD mely disztrókat támogatja a driverrel hivatalosan. Ez az Ubuntu és a CentOS az ingyenesek közül. Akkoriban az Ubuntura valami Xorg verzió frissítés miatt nem ment fel a driver, ezért lett CentOS.
[ Szerkesztve ]
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
félisten
Sziasztok!
Tudom nem szép dolog több topikban ugyanazt betenni, de közben rájöttem, hogy nem biztos, hogy disztró specifikus a dolog. Plusz, azóta pontosítottam a csomag nevet is.
AMDGPU-PRO-t szeretnék installálni, és azt írja, hogy:
Error: Package: glamor-egl-amdgpu-pro-1.19.0-465504.el7.x86_64 (amdgpu-pro-local)
Requires: xserver-abi(videodrv-19) >= 0(Több csomaghoz is kell a megjelölt xserver függőség, csak egy pédát ragadtam ki, a szemléltetés kedvéért.)
Jól értem, hogy ez azt jelenti, hogy kell neki az xserver-abi(videodrv-19) csomag, nullásnál nagyobb verzióval?
Gugli alapján ez a csomag az xorg-x11-server-Xorg csomag, ami fent van (elvileg a kért verzióban), és reinstall után is ugyanígy panaszkodik az AMD installere.
Mi lehet a gond?
[ Szerkesztve ]
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
nagyúr
válasz Aylarth #54911 üzenetére
Ne szórakozz már! A konzolon élő guruknak nem tetszik a systemd-re váltás, de ettől még neked tökéletesen fog működni az asztali rendszered. Remélem DE-t azért használsz!
Fura ez a sources.list nálad, mert alapból így néz ki az alap:
deb http://auto.mirror.devuan.org/merged jessie main
deb http://auto.mirror.devuan.org/merged jessie-updates main
deb http://auto.mirror.devuan.org/merged jessie-security mainez meg a tied:
deb http://auto.mirror.devuan.org/merged/ jessie-security non-free main
deb-src http://auto.mirror.devuan.org/merged/ jessie-security non-free mainHa azt a sources.list-et alapból így rakta fel a Devuan, akkor szerintem sürgősen rakj fel valami olyan disztrót, amiben kiismered magad, mert itt akkor nem csak a sources.list lesz fura....
Mindenképpen azonnal jelezd, ha felhasználóként tapasztalod a systemd bármilyen hátrányát!
A hibaüzenet egyébként erre próbál rávezetni:
apt-get install apt-transport-https ca-certificates
Ezt hiányolja.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Aylarth
tag
válasz CPT.Pirk #54910 üzenetére
Persze :-)
Ezt tartalmazza:
# deb cdrom:[Debian GNU/Linux 1.0-final _Jessie_ - Official amd64 DVD Binary-1 20170522-03:57]/ jessie main non-free# deb cdrom:[Debian GNU/Linux 1.0-final _Jessie_ - Official amd64 DVD Binary-1 20170522-03:57]/ jessie non-free main
# jessie-security, previously known as 'volatile'
# A network mirror was not selected during install. The following entries
# are provided as examples, but you should amend them as appropriate
# for your mirror of choice.deb http://auto.mirror.devuan.org/merged/ jessie-security non-free main
deb-src http://auto.mirror.devuan.org/merged/ jessie-security non-free main# jessie-updates, previously known as 'volatile'
# A network mirror was not selected during install. The following entries
# are provided as examples, but you should amend them as appropriate
# for your mirror of choice.deb http://auto.mirror.devuan.org/merged/ jessie-updates non-free main
deb-src http://auto.mirror.devuan.org/merged/ jessie-updates non-free mainŐszintén szólva úgy semmi extra nem volt a devuan mellett, szidták a systemd-t, és gondoltam kipróbálok egy olyan disztribúciót aminél nincs systemd. Ennyi. De valószínűleg hagyom, a Linux Mint szinte instant ehhez képest.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Aylarth #54909 üzenetére
Szerintem csak valami el van rontva az /etc/apt/sources.list fájlban. Bemásolod a tartalmát ide?
Amúgy volt valami speciális ok a Devuan telepítésére a sima Debiannal szemben?
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Aylarth
tag
válasz CPT.Pirk #54908 üzenetére
Köszönöm szépen a gyors választ.
Ezt a hibaüzenetet kapom:
"E: A(z) /usr/lib/apt/methods/https metódusvezérlő nem található.
N: Is the package apt-transport-https installed?
E: A(z) /usr/lib/apt/methods/https metódusvezérlő nem található.
N: Is the package apt-transport-https installed?"Ilyenkor mit írjak? "yes"-nél végtelen "y" kezd el futni, "I"-t
Érik, hogy váltsak egy másik disztrire...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Aylarth #54907 üzenetére
Érdekes, hogy nincs make alapból. De elvileg nem is kellene neked. A Devuan gondolom használja a Debian csomagjait, így csak fel kellene telepítened a doublecmd-common, mc, xmms2 csomagot és máris lesz ami kell. Ezek mind megvannak a synapticban.
Vagy bedobod terminálba ezt a sort, ha van sudo jogod:
sudo apt-get update && sudo apt-get install make build-essential doublecmd-common mc xmms2
Ha még nincs sudo jogod, akkor ezt kell előbb:
sudo adduser felhasználóneved sudo
Majd pedig egy ki és egy bejelentkezés és bekerülsz a sudo körbe.Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Aylarth
tag
válasz CPT.Pirk #54906 üzenetére
Hijja...akkor ha felteszem a következő kérdésemet, vagy megköveztek...
Szóval...tar.gz-ből szeretnék feltelepíteni double commandert, vagy midnight commandert, vagy majd xmms-t, vagy bármit..
De amikor eljutok a /configure és a "make" és "make Install" parancsokhoz, azt írja ki, hogy nincs olyan parancs, hogy "make".
Nah, most mit tegyek? Erre tud valaki valami lépésekben leírható tippet?
Annyit már googleztam, hogy a gcc egy fordító, de ahhoz is, hogy telepítsem tar.gz az már nem megy. Vagy synapticban mit kellene feltelepítem, hogy legyen make? Úgy megoldható valahogy? -
-
Közben +2 fájlal (a systemd miatt?)megoldódott:
sudo nano /etc/udev/rules.d/usb_automatika.rulesACTION=="add", KERNEL=="sd[a-z][0-9]", TAG+="systemd", ENV{SYSTEMD_WANTS}="usb_kezelo@%k"
sudo nano /lib/systemd/system/usb_kezelo@.service
[Unit]
Description=USB felcsatoló
BindsTo=dev-%i.device
After=dev-%i.device[Service]
Type=oneshot
RemainAfterExit=yes
ExecStart=/usr/local/bin/automount %I
ExecStop=/usr/bin/pumount /dev/%Isudo nano /usr/local/bin/automount
#!/bin/bash
PART=$1
FS_LABEL=`lsblk -o name,label | grep ${PART} | awk '{print $2}'`if [ -z ${FS_LABEL} ]
then
/usr/bin/pmount --umask 000 --noatime -w --sync /dev/${PART} /media/${PART}
else
/usr/bin/pmount --umask 000 --noatime -w --sync /dev/${PART} /media/${FS_LABEL}_${PART}
fisudo chmod +x /usr/local/bin/automount
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
Készült egy fájl /etc/udev/rules.d/20-usb_automatika.rules néven, aminek a tartalma:
ACTION=="add", KERNEL=="sd[a-d][0-9]", RUN+="/bin/mkdir -p /media/usb"
ACTION=="add", KERNEL=="sd[a-d][0-9]", RUN+="/bin/mount /dev/%k /media/usb"
ACTION=="remove", KERNEL=="sd[a-d][0-9]", RUN+="/bin/umount /media/usb"
ACTION=="remove", KERNEL=="sd[a-d][0-9]", RUN+="/bin/rmdir /media/usb"Ez anno jól működött, de a legfrissebb rasbian alatt (4.9.50-v7+ #1035 SMP Wed Sep 13 23:16:24 BST 2017 armv7l GNU/Linux) már nem fut le.
Mi változott?
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest