Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #01758976

    törölt tag

    válasz dgyuri0123 #3767 üzenetére

    Lesz roon is, meg nem is, legalább is én mindkét verziót forszírozom majd. Megpróbálom a lehetőségekhez képest körbe járni majd a témát.

    A N2I eléggé közép súlyos, legalább is itt a két zsinórral jobb, stabilabb alapja volt a zenének a laptopommal. Meg azt is el kell ismerni, hogy futóműként biztos van jobb a N2I-nél, de ha valaki D/A-nak is használja úgy áráért továbbra is kiváló terméknek gondolom. A dac része alig marad el a NT 503-tól, de szoftverben jobb. Valahol azt olvastam, hogy N2i egyenlő az UD 301-el. Szóval csak futóműként kérdéses, nálam a szoftver miatt maradt.

    Aztán majd látjuk meddig és mire jutunk forrás oldalon, én elvagyok vele így is, nem éget a bogár.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz dgyuri0123 #3767 üzenetére

    Komplett készülékként a Node2i a kétszázezresek között elég jól teljesít, megéri. Csak futóműként persze nem költséghatékony.

  • Mathiask

    senior tag

    válasz dgyuri0123 #3767 üzenetére

    "Primare NP5 egy átverés, mert nem "igazi" streamer, csak egyfajta "átjátszó" a telefonodról."
    Honnan van ez az info? A hivatalos oldaláról az jön le hogy olyan mint bármelyik hálózati lejátszó.

  • #01758976

    törölt tag

    válasz dgyuri0123 #3777 üzenetére

    A Tidal tényleg ilyen, nincs beépített kliens ez -1, most már ráolvasok erre a lejátszóra. Roonnal azért ez megoldható ez meg +1 :)

  • Ear001

    addikt

    válasz dgyuri0123 #3777 üzenetére

    Hát izé. Szerintem ez egy hálózatos zenelejátszó VÉGPONT. A telefonról játszás Bluetooth adatkapcsolat esetén működhet, amúgy az ábrákon is látszik, hogy a hálózat részeként tud zenét továbbítani egy D/A-ba.

    A steramer(ként működő) készülék valami más, valahol máshol is lehet, ez pedig közel tud lenni a DA-hoz, és abbaküldi a jelet optikán vagy RCA SPDIF-en. Ebben a cuccban az a trükkös, hogy nem csak mondjuk Roon végpont lehet, hanem mindenféle mobil eszközről is lehet rá közvetlenül streamelni, ahogy látom. Itt a design brief-ben le is van írva, mire szánták.

    Ami necces nekem, hogy nincs usb kimenet, na meg ennyi pénzért hifi célra sokkal jobb céleszközt is lehet venni.

  • Ear001

    addikt

    válasz dgyuri0123 #3783 üzenetére

    Nem olyan, mint az N2i, mert magától semmit sem tud streamelni, de nem csak telefonról tud mondjuk Tidalra kapcsolódni, de mindenképpen kell ehhez egy külső eszköz.

    A TMP előfokban vagy egy ehhez hasonló tudású Bluetooth vevő. Vicces amit tud, de azért nem a világ teteje.

  • Mathiask

    senior tag

    válasz dgyuri0123 #3785 üzenetére

    Próbáltad a volumiot a laptopodon, nem emlékszem? Usb kulcsra le lehet írni az x86 verziót, utána onnan lehet bootolni.

  • Mathiask

    senior tag

    válasz dgyuri0123 #3788 üzenetére

    Be kell lépni a biosba egyszer, akkor beállítod hogy usb legyen az első amiről próbáljon bootolni. Onnantól ha benne van az usb onnan bootol, ha nincs akkor rendesen. De ha elindul a win10, akkor onnan is ki lehet választani hogy usbről induljon újra ez az advanced startup optionsben van.

  • Mathiask

    senior tag

    válasz dgyuri0123 #3791 üzenetére

    Startmenübe elkezded gépelni->Speciális rendszerindítási lehetőségek módosítása->Speciális rendszerindítás->úraindítás most->(innen fejből írom mert az előbb rányomtam és elveszett amit eddig írtam ide, mert ilyenkor mint a neve is mutítja újraindul és belép egy menübe. :) )->Eszköz használata->UEFI:removable device (de azt hiszem ha már benne van az usbs kulcs akkor talán kiírja a típusát)

  • Panthera

    őstag

    válasz dgyuri0123 #3791 üzenetére

    Ha alkalmanként használnád később is, de nem akarod telepíteni, akkor a one-time-boot menü is elég, nem kell BIOS-ban lépegetni. Ez a laptopod típusától függ, hogy melyik F1-12 gombbal működik. Milyen laptop?

    A Daphile-t én fél éve így használom live módban. És semmi baja, a Windows 10 ott van rajta.

    Egyszer a saját hibámból azért sikerült belepiszkálni rendesen, de akkor telepíteni akartam ugyanarra az SSDre amin Windows van. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz dgyuri0123 #3641 üzenetére

    Pár megoldás, 1-2 verzió, ötlet, egyéb, hátha segít orientálódni a zavarosban.

    - Pi3, vagy Pi4 + Volumio. Pi4 akkor, ha meg tudod hűteni, ugyanis amint elkezdesz rá HAT-eket pakolni, nem lesz hely a hűtőbordának és a proci saját magát fogja vissza-vissza-fogni órajelben, HAT nélkül pedig tré a hangja, szóval lényegében a RAM-on kívül nem sok értelme lesz a Pi4-nek (oké, natív Gigabit LAN, USB3, de ezek pont nem szükségesek zenelejátszáshoz, annyira kicsi a sávszél igénye, Wifi pont elég, ha nem zárt fémházba teszed, ha igen, akkor USB-s wifi kütyü házon kívülre és jónapot).. a 4G RAM-os Pi4 viszont időtállóbb lehet, mert ami ma még rámegy egy 1G-s verzióra, vagy az elődökre, holnap még talán, holnapután már nem biztos, épülnek funkciók roon-ba és volumio-ba is szép lassan, annak hely kell, RAM kellhet.. nem feltétlen ma-holnap, de érted az alap kiindulást, nem rossz az a 4G RAM. Vagy akár már 2G is, a Pi4-ből ugye mindhárom verziós van. Így nézve a Pi4/1G-nek van a legkevesebb értelme.

    - Pi4 + GPIO extension cable , ami mint a régi IDE kábel, egy 40 tűs rövid kábel így a Pi4-et meg tudod hűteni egy nagyobbacska passzív bordaszettel is, isten ments, hogy gyári házakba betedd a 4-est, megfő, vagy lesz egy 600Mhz-es eszközöd, ugyan memóriában és kapcsolatokban jobb lesz, mint a 3-as előd, de prociban nem. Na nem mintha számítana a proci sebessége, mert amúgy míg az USB lejátszás némileg terheli a Pi CPU-ját, az I2S nem, lásd mindjárt. Az extension cable további előnye, hogy a Pi GPIO sorát viszed arrébb lényegében úgy, hogy akár egy árnyékoltabb, csendesebb részében a háznak pakolgatod össze a HAT-eket, a Pi zajától távolabb. Nem mintha egy csernobili sugárzó erőmű lenne a Pi amúgy, de ártani nem árt kicsit arrébb vinni a HAT-eket róla, de ez csak 2. szempont, a hűtés az elsődleges, HAT-ezve egyszerűen lehetetlen a Pi4-el passzívan élni, ahogy mocorog a proci, szépen egy ideig elmegy max órajelen is, aztán elkezdődik a throttling és annyi a "teljesítménynek" :) (Ettől egy volumio/roon még nem fog akadni, de akkor sem egészséges, sem a nyáknak, se semminek, hogy elég komolyan át van melegedve egy fél óra múlva).

    - Ha akármilyen DIY kuckóba építed be, például innen valami szép darab, szellőzzön jól, mint valami bolti "rácsos" eszköz és akkor nem lesz gond passzív hűtéssel sem, a fizika teszi a dolgát, levegő alsó lyukakon-réseken be, felül, vagy felülhátul pedig ki, működik, bordák pedig hűtik a Pi4-et. Pi3B+ esetén nincs ilyen nyűg, de az ugye 1G RAM-os (nem paráznék miatta, hiába károgtam a mondanóm elején a RAM-ot illetően). És használtan olcsó.

    - Táphoz jó a gyárija is, stabilizálni és agyonszűrni sem kell, azt később fogunk úgyis, kapcsoló üzemű, szór maga köré EMI-t, de mivel a Pi is zajos, annyira nem téma, GPIO toldóval úgyis arrébb vittük az érzékenyebb HAT részleget a házikó másik részébe. Közéjük egy fal ajánlott, vagy bármi egyéb árnyékoló megoldás, de egy kétrekeszes házban például eléggé csend lehet már a fal túloldalán. Ennek ellenére rengetegen HAT-elnek Pi-kre direktben, szóval én annyira nagy jelentőséget nem tulajdonítanék ennek a hatásnak, de a Pi4 melegszik, a borda kell neki. Mondjuk az apámnak karácsonyra vett Volumio-s Pi4 a szekrény tetején ment hónapokat, mire végre betette normális házba + borda, most lövök neki DAC-ot.

    - DAC: A GPIO-ra (vagy a toldó kábelre, ugyanaz) egy IANCANADA FIFOPI -t kellene első körben cuppantani, ez kezeli a zajt, a jittert, szépen "előkondicionálja" a teljes Pi oldali kimenetet, tokkal vonóval, galvanikus izoláció, tápszűrés, nagy precizitású reclocker... szóval mindenestül.. a 3. képen az Audiophonics nyák alapú toldójával vitték arrébb a GPIO-t a DAC HAT-hez, szerintem a szalagkábel praktikusabb, de ez ízlés dolga, a füled nemigen hallja meg :) Az Allo-k elé például még a külön [link] isolator kellett korábban, a FIFOPI-be ez bele van szintén integrálva, tudja. (Újabb kütyü).

    - Ha a FIFOPI fent van, erre cuppantod a DAC HAT-et, ami szépen megeszi az immár pasztőrözött, homogénezett, hőkezelt I2S jelet és lőn élvezet. Innentől már ízlés kérdése, mit teszel rá innen , vagy máshonnan, itt is van több olyan DAC HAT, aminek saját tápszűrése is van még (pedig nem kap már vackot), és a HAT eteti árammal a Pi-t is :) .. másnak nincs, de a lényeg, hogy ha nem pucéron teszi ezeket a DAC-okat az ember a Pi-re, hanem egy FIFOPI-n keresztül, azt nagyon meghálálja még egy vacak kis tyücsökpöcs kezdő DAC is, nemhogy egy drágább. A FIFOPI-n lévő precíziós órákat amúgy cserélhetőre tervezték, akinek van ilyen irányú fétise, hogy ebbe belenyúl és úgy gondolja, tud még ezeknél is jobbat, hajrá, a lehetőség adott. Ez nálam már hitvitába torkollna, van-e értelme, de ha ilyenre csinálták meg, talán igen, passz. Azért ahogy gyárilag jön a FIFOPI, az is azt mondják, nagyon-nagyon jó.

    - Tekintettel arra, hogy az általam kedvelt (elnézést) Audiosciencereview által tesztelt DAC listában a Pi alapú DAC-okból mindössze 3 jutott be a kék, azaz nagyon ajánlott ligába (Khadas Tone board magasan a többi Pi kütyü felett, de a kék utolsója pont egy Audiophonics ESS HAT).. szóval én inkább e mellett tettem le a voksom: IANCANADA HDMI Transmitter Neked is inkább ezt ajánlanám, bár kedvező árú megoldásban gondolkodtál Pi-vel, de én azt látom, hogy az emberek 99.9999%-ának egy szuper minőségű DAC HAT megoldás míg megfelel, a cseresznyefa tetejéig felnyújtózni csak egy ilyennel lehet Pi-vel. Szóval HDMI csatlakozón (nem szabványos!) keresztül visz ki az ember a Pi-ből egy FIFOPI-t követően I2S jelet balanced módon, jó minőségű kisjelű HDMI kábelen egy másik eszközbe, ami képes a nyers, multiplexelés-mentes (ellentétben az SPDIF-el) I2S-t megenni. A kivitel (erek bekötése) PS/GD Audio kompatibilis, egyelőre nem láttam arra opciót, hogy máshogy is kérje az ember, de a nagy DAC gyártók úgy látom, beálltak szintén e vonalba, van ahol még megy AES/EBU és ilyesmik, meg szabvány híján ettől kicsit eltérő lábkiosztású ugyanilyen HDMI csatis megoldás, de a nagyja a gyártóknak már PS/GD Audio kompatibilis HDMI bemenetet ad a DAC-ra, ha egyáltalán ellátja ilyennel. Mindenesetre natív 32 bit 768 KHz PCM-et és 1024-es DSD-t így lehet átvinni Pi-ről külső DAC-ba és hát akkor igen, ez a lényeg, én külső DAC-olnék..

    - A túloldalt ha nagyon DIY-ozol, van IANCANADA féle Receiver HAT, ami az I2S-t fogadja az említett HDMI csatin és lehet ott DAC-ozgatni tovább, de én ennek nem látom már értelmét, a DAC az egy marha érzékeny cucc, én a büdös életben nem építek jobbat ezeknél, amik a fentebbi listán vannak, szóval ha arról gondoskodok, hogy minél precízebben etetek egy jóféle modellt, az bőven oké és elhiszem, hogy minél kevesebbet fog a Pi+DAC kombó belenyúlni a hangba. (Nem vagyok a színezés híve: ami nincs a felvételen, ne legyen a rendszerben sem, akkor sem, ha "száraz" vagy könyörtelenül precíz, részletező, analitikus az egész, de ez ízlés dolga, csak megemlítettem).

    - Ha már kivittem a Pi-ből az I2S-t, végignézek a listán és rábökök egy számomra megfelelő ár/érték arányú DAC-ra, amin van PS/GD kompatibilis HDMI (LVDS) bemenet, oda betoszom a kábelt és béke életem végéig. Azaz innentől már max DAC-ot kell cserélgetnem, digitális oldalon nem hinném, hogy még mindig lenne majd mit tenni, bár az ipar, technológia, chip-ek mindig fejlődnek, lehet most amit abszolút ultra maximumnak tekintünk, 20 év múlva megmosolygós lesz.

    Például ahogy most kezdenek nyílni a csipák a GaN, azaz Gallium Nitrid teljesítmény FET-ek irányába, rövidesen a MosFET mint fogalom is olyan lesz, hogy "aha, jó" - de kb. ennyi, semmi különös, a GaN lesz az új "high-end" :D mert kikiáltják annak és biznissz lesz erre a vonatra is felülni majd (lesz amúgy értelme, de már látom előre, hogy mennyire túl lesz tolva). De ez már más téma.

    Mindenesetre ha MHz kategóriás nagyfrekis video jeleket visz át + Ethernetet mondjuk egy jobbféle HDMI 2.0 kábel, akkor Pi-ből érkező I2S jelre röhögve és abszolút alkalmas lesz, agyon árnyékolva erenként is és az egész köteg is + a balanced puszta ténye .... szerintem zseniális mérnöki bravúr, egy ilyen érzékeny jel kivitelére amolyan "interkonnekt" módon, holott nagyon nem annak készült eredetileg. De hát az ember kreatív :)

    No, szóval szerintem a Pi-vel mint digitális forráskütyüvel abszolút semmi baj nincs addig, míg normálisan megszűri és újrakondicionálja a jelet az ember, ez a FIFOPI nem egy régi találmánya a IANCANADA nevű fejlesztő srácnak, még csak most kezdik felfedezni kevésbé Pi-ző körökben, de amit olvastam róla mások visszajelzései alapján, csodát tesz a hanggal. Hát meglátjuk, puding próbája az evés.

    Mondjuk a DAC és dinamika kérdéshez csak annyit, hogy egyébként majdhogynem bármit lehet választani, szoba alapzaj, erősítő képesség miatt, nem a DAC lesz a leggyengébb láncszem. [link] Szóval mint mindig, itt is minden mindennel összefügg (nem mondok újat).

    Azaz egy nagyobb rendszeren nem fog úgy járni az ember, mint cimborám, aki összerakott Volumio-val és Pi-vel + egy HifiBerry Pro XLR-el (közepes DAC) egy kütyüt, és az 2-300W-os hangszóróiból bekapcsolt, zene mentes állapotban 1 méterről hallani a "pffffffffffffffffffffffffffffffff" -t. Az úgy nem egy hűde jel-zaj arány. :U Szóval ott mondjuk a rendszer valami alkatrésze szed össze nem kis zajt, annak ellenére, hogy XLR, de ő nem nagy hifista, nincs tápkondicionáló és a Pi kimenete sincs megrendszabályozva, csak rá van toszva a DAC HAT butába és kész + erősítő olyan, amilyen, passz... (Amúgy amikor szól, akkor elég komoly tud lenni, de engem spec. kicsit elgondolkodtatott ez a "pffffffffffff").

    Roon és Volumio között egyébként funkciókban lehet eltérés, én egyszer próbálgattam a roon-t, nem volt szimpi, így a zöldeknél kötöttem ki, de az rég volt, azóta szerintem 10x megújult mindkét platform (a Volumio tuti, most jött ki nemrég az új felület is). Ha inkább a Roon-t ajánlják Neked, próbáld azzal. Tudni fogja BÁRMI a Pi-s mókolásodat mindaddig, míg van fogalma a Pi I2S kimenetéről.

    Lehet a Pi-hez nézni amúgy egybe stabilizált+lineár tápocskát is, az Audiophonics-on is lesz szerintem, ha nem gyári vagy azzal identikus kapcsolóüzeművel akar építeni az ember, de igazából szerintem mindegy, mert a galvanikusan izolált, DC-DC konverterezett, precízebben tápszűrt-stabilizált, gyakorlatilag totál saját tápos FIFOPI úgyis "magát eteti", nem a Pi-ről vesz delejt (saját tápja van, adják hozzá), innentől szinte mindegy, mi hajtja a Pi-t magát, de ha vkit ez megnyugtat, talál hozzá nem-kapcsolóüzemű tápot.

    - Pi modell említve
    - lehetséges buktatók/mérlegelnivalók említve
    - táp említve
    - de-jitter, bufferek, reclocking említve
    - jövőtállóság említve
    - DAC HAT vs. HDMI és (feltehetően) drágább külső DAC említve
    - szoftver említve
    - mérések mellékelve (ha jelent valamit, van aki csukott szemmel kineveti ezeket és empirikus alapon mérlegel, ő dolga)

    Hmm. Talán nem maradt ki semmi.

    Végül: ha kis pénzből Pi-znél, akkor kompromisszumokat kell kötni. Nem olcsók ezek a motyók, amiket említettem + akkor még DAC nincs is (ha HDMI transmitter kerül a FIFOPI-re).

    Ha DAC HAT mellett maradunk és FIFOPI sincs, Khadas Tone Board marad, vagy menni végig a DAC listán lefele és Allo, többiek, galvanikus izolátor és egyéb köztes board nélkül direktben-nyersen a Pi-re téve. Szar nem lesz (sőt).. de lehet, fanyalogni fogsz tőle úgy.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • p76

    senior tag

    válasz dgyuri0123 #3805 üzenetére

    Nekem ez rossz hír hogy az RPI4 zajosabb/rosszabb mint az előző modellek. Az USB meg használhatatlan mindnél.
    Pedig kellene valami a mobilteló helyett mert nem szeretem amikor zenehallgatás helyett inkább akkutöltés van :)

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz dgyuri0123 #3805 üzenetére

    Írtam egy iradatlan hosszút, mert röviden nem lehet erre válaszolni :D aztán törlődött, mert az előzőre reagáltam. :((( Azért megpróbálom. Utána befogom, szétoffolom a topic-ot (csak most van időm, dolgozok közben).

    Én nem félnék az USB-től, sem a zajtól, se egyébtől. Nézd azt, hogy külső USB-s házikóba bele lehet tenni egy M.2-es SSD-t és arra 1 (!!!) másodpercnél rövidebb idő alatt át tudom vinni a teljes zene kollekciómat, vagy akármit, az USB3-as portján, hibamentesen. 625Mb/sec. Annyira rossz lenne tényleg, hogy mi attól fázunk, hogy DAC-ot hajtsunk róla ? Rengeteg helyen még előnyben is részesítik a HAT-ekkel szemben, a korábban linkelt DAC mérés lista is ezt igazolja, HAT-ekkel nem lehet a cseresznyefa tetejéig nyúlni (bármilyen okból is), míg közepesen drága / drága külső, dedikált DAC eszközökkel igen, amiket vagy I2S/HDMI-n, vagy szimpla USB-n etetsz meg (minden teszt írja a bevezetőben) és lám, bemennek az ultra top ligába, ahol a Matrix Audio X-Sabre Pro és sokan mások vannak. Tehát a jel minőségére nem volt hatással a referencia mérés során (sem) a meghajtó eszköz USB jelének minősége, zaja, jittere, akármije, fog az ember egy jól működő stabil laptopot, PC-t, Pi-t, akármit és gyá.

    Van. Igen. Zaj is, jitter is, sokminden. (Bár erre is kaptam már fejmosást, hogy ne hülyüljek már, elméleti szinten van). De a mértéke a nem mindegy és itt mi most nagyon elmentünk szerintem abba az irányba, hogy mikroszkóp mértékű témán agyalunk, miközben maga a külső DAC puszta cseréje egy másik modellre (ugyanezen az USB-n) sokkal nagyobb változást hozna, mint az, hogy Pi USB vagy egyéb eszköz USB. Lehet vele vitatkozni, de a mérték mindig szem előtt kell, hogy legyen: megéri küzdeni ? (Vagy a másik oldalról: tényleg annyira rossz?)

    Az is érdekes, amikor azt olvasom, hogy a Pi4 gyorsabb, de zajosabb is, mint előző modellek. Hogy a kettő hogy függ össze így lineárisan egymással, nem tudom, mert hiába van mondjuk X-szer annyival több tranzisztor egy Pi4-ben, meg "erősebb" táp picit, stb stb, a gyártástechnológiája annak a chip-nek fejlettebb. Egy régi kerámia tokos Pentium 133MMX processzor nagyságrendekkel nagyobb EMI-t bocsájt ki magából és elképesztő mértékben zajosabb, kívül is, belül is, mint egy tőle milliószor gyorsabb mai processzor, akár Pi, akár asztali. Szóval a gyártástechnológia (csíkszélesség) rengeteget jelent. Ettől még lehet, hogy egyéb okokból zajosabb a Pi4, de mielőtt azonnal megesszük a forró kását, érdemes elagyalni az összefüggéseken, biztos-e, vagy csak városi legenda. Ezt rábízom mindenkire, nem láttam mérést Pi4 vs Pi3 zajról, ha látok, tudni fogom legalább :)

    Amivel gond lehetett korábban, hogy a P4 előtti modellek USB kapcsolatára volt panasz, hogy el-el vesztette a külső DAC a kapcsolatot vele X óránként, szóval néha az élmény nem volt kerek, de ez jelenthet rossz tápot, akármelyik oldalt is, rossz kábelt, passz.

    Egy egészségesen jó minőségű, akár Media Markt-ban is kapható zéróegzotikum, de már HAMA-nál jobb, közepes USB kábel szerintem kiváló eredményt hoz külső USB-s DAC-al, vagy ha mégis lennének eltérések, "hallható anomáliák" (pszichoakusztika), akkor az nem a Pi számlájára írható. És a pszichoakusztika is valid, én a deszka modelleket nem szeretem, hiába szól jól, az élménynek része nálam az is, hogy 21 fok legyen, kényelmes ülőalkalmatosság, ne nyomjon semmi sehol, a falak és a környezet inkább hideg legyen (fehér, szürke, kék), mint barack-sárga-vanília-narancs és ha minden kerek, az sem gond, ha látom a tükörképem a hangfalak zongoralakk felületén, illetve ásítanék egyet fülelés előtt, hogy az apró pukkanás a két fülemben a légnyomást kiegyenlítve helyrerántsa a hallásom. Ekkor garantáltan más az össz élményem (amikor leülök hallgatózni). És ez mind pszichoakusztikai elem (bizonyos mértékig persze, -10 fokban valszeg a hallásom is más). Ha ez nem számítana, csakis a hang, akkor vaktesztnek hinnék, azon meg azonnal elbuknám két USB port fülelése között a dolgot. De a vakteszt nem elég önmagában, jó a tudat is (pszichés plussz), hogy miről van etetve és milyen technológiával a DAC, satöbbi, kérdés, mennyire hat ez ránk, vagy mennyire tudunk megállj-t parancsolni neki fejben, mielőtt megrendelünk 1 kiló ezüstöt.

    Egy SSD, wifi eszköz, akármi, amit USB-re kapcsolunk, nem szemeteli tele az interfész logot, hogy valami nemoké a kapcsolatban és klasszisokkal jobban igénybe veszi annak képességeit, mint egy DAC kapcsolat.

    A Pi4 USB-i elvileg jók, nem olvastam panaszt rájuk még, stabilitás hibák is eltűntek, amint rendesen megtápolták a rá kapcsolódó eszközt. Ez velünk is így volt, apámnak vettem egy külső USB3-as házas SSD-t a Pi-hez, hogy arról Volumio-zzon. Néha ment a meghajtó, néha nem, le-le szakadt, csak pislogtunk, mi lehet. Már majdnem visszaküldtük gariba, amikor leesett, hogy úbakker, a Pi azért nem arról híres, hogy X ampert lenyom a rádugott kütyün táp címszóval. Hát ez is volt a gond :) Teleírtam az öregnek az SSD-jét itthon, majd elvitte és hallgatózás, minden kerek. De amikor ő akart immár a Pi-n keresztül másolni rá, le-le szakadt, hibahegyek. Fél napi vérben tocsogós agyalás és frusztráció után esett le nekem, hogy úúúúúristen, az SSD íráskor több áramot vesz fel, lehet az a gond ? Az tiszta volt, hogy külső HDD többet fogyaszt (eleinte így volt), mint egy mozgó alkatrész nélküli SSD, de hogy SSD-vel is legyen ilyen nyűg, nem gondoltam volna.

    Lecserélte a külső USB-s házat (ami az USB portról vesz fel áramot is) egy olyan külsős másikra, aminek saját tápja van, konnektorba cupp, kábel bedug, Pi-vel összedug és lááám. Minden baj megszűnt.

    Szóval ha a Pi akármelyik verziójában is gond van az USB kimenettel, az táp környéki lehet - véleményem szerint - de minőségi panasz nem lehet rá, 5Gbit/sec-et hozza, annak eléréséhez pedig ugyancsak érzékeny jelet kell mozgatni ugyancsak érzékeny elektronikai megoldásokkal mindkét végen, és mégis, a legolcsóbb kínai vacak kábelek és végegységek is kihasználják a képességeit, ezt ebből kiindulva tapasztalati alapon nem nevezném vacaknak DAC használatra.

    A DAC oldal más kérdés. Aki mégis aggódik az USB minősége miatt, a túloldalt mi történik ? USB kábel beérkezik a DAC-ba, történik egy akármilyen áramkörrel átalakítás I2S-re (mire másra) :) és az megy közvetlen be a DAC chip-be. Az átalakítás minősége fogadó oldali dolog, nincs rálátásunk, így konzisztens összehasonlítás és teszt sem, csak találgatás. Én ugyan nem aggódok az USB kapcsolat milyensége miatt, de aki igen, az megteheti, hogy valami jobbféle XMOS alapú implementációval, agyonszűrt tápokkal, sőt, egyenesen elemről, akkuról, egy ilyen USB-I2S interfészt beszerez (van készen többféle), majd azzal eteti meg a DAC-ját, de ehhez komoly digitális átviteli ismeretek kellenek szerintem, eszközök ismerete, buffer megoldások, satöbbi, ez már mélyvíz (nekem).

    Ha kell egy Pi, szívesen odaadom az enyém, 16G MicroSD-vel, friss legújabb Volumio van rajta, utána törölheted is, ha a Roon-al is tennél egy próbát. Nézd meg és vagy tetszik, vagy nem, de össze is hasonlíthatod PC-vel is, például a Volumio is támogat x86-ot, fel tudod egy külső USB-re írni és arról boot-olva laptop, vagy normális PC-d USB kimenetét összehasonlítani a Pi-vel, hogy vajon hallasz-e különbséget. Ez így egy elég koherens teszt lenne szvsz, mert az USB portok és a mögöttes hardveren kívül semmi nem változna, még a lejátszó rendszer is ugyanaz. De még azzal is lehet játszani, hogy USB2-es vagy USB3-as portra dugod a DAC-od (mind a Pi-n, mind a laptopon vagy asztali PC-n).

    Nagyon-nagyon nem egyértelmű dolgok ezek, érdemes kipróbálni. Illetve a puszta tényt is figyelembe venni, hogy mi van, ha van zajbeli eltérés USB portok között, de totál inszignifikáns annak szintje és hatása az átvitelre ?

    1 szó mint 100, nem temetném a kis Pi-t az USB-je miatt. :DDD :N

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz dgyuri0123 #3824 üzenetére

    Az alap hozzáállás jó, úgy látom, Nálad a DAC az eszközben van, szerintem adott minden egy Pi kipróbáláshoz. :K

    Annyival módosítanám, hogy laptopot közelebb vinni, stb: nyugodtan teheted rövid USB kábellel az eszközöd mellé, tudod távolról is vezérelni. Otthagyhatod. Szóval nem a laptopot kellene nyomkodni onnantól, se Roon, se Volumio esetén, bármilyen egyéb okoseszközről mint egy weboldalt, betöltöd a felületét a helyi hálón és kész. Laptopot letámasztod DAC mellé, USB-n átkötöd, majd a kanapén elnyúlva telefonról, tabletről, akármiről kényelmesen konfigolhatod.

    Persze ha a laptopot szívesen használnád még másra is, és nyitva egy böngésző fület a Volumio-nak, egyéb eszközről játszanál le, világos, marad egy Pi.

    Van még amúgy Daphile is, x86-ra. Sosem próbáltam, de érik. Egy virtuális gépben lehet megnézem a felületét, sokszor nálam ez is dönt. [link]

    Visszaolvasgatva egy korábbidra: BIOS matatás - nem szükséges. Van a DEL vagy F2, F-akárhanyas "titkos" gombok között olyan is, amikor nem a teljes BIOS-t hozza be a gép, hanem csak egy boot menüt dob fel, egyszeri (ideiglenes) alkalomra. F11 többnyire, de ESC is lehet, nagyon gyártófüggő. Kipróbálhatod és akkor alkalomadtán ha próbálgatsz valamit a gépeden, nem kell végigmászni a fél BIOS-on, hogy átállíts boot eszközt, majd visszaállíts az eredeti felállásra, hanem csak 1 boot erejéig választasz más boot eszközt egy egyszerű boot menüből. Egyetlen alkalomra. Ez így kényelmesebb. Legtöbb helyen a neve is ez, hogy "boot menu". De még ennél is jobb az, amikor az USB eszközt bedugva a gépbe, BIOS-ban beállítod a boot sequence-ben, hogy először az USB kütyüről próbáljon boot-olni és ha nem tud, akkor lép a helyi SSD-re mondjuk a boot szekvenciában. Így ha az USB kütyü be van dugva a gépbe, indulások arról indul, ha nincs, akkor pedig az SSD-ről. Nem kell többet hozzányúlni BIOS-hoz.

    Pi-hez: nincs órája. Érdemes wifire rátenni a Volumio felületről akkor is, ha lokálból játszanál le, ekkor azonnal keres egy időszervert a neten (time server) és frissíti a pontos időt és dátumot. Erre kevesen gondolnak, nem is fontos dolog annyira, de azért fájl elérési idők, online streaming, stb. esetén ritkán lehet gubanc, ha régi a dátum a gépen, főleg SSL, titkosított átvitelt (https) használó megoldásoknál. Általában nem okoz gondot, néha igen. Nincs teendő vele, csak előnyös, ha a Volumio kilát a netre lokális lejátszáskor is, egyszóval mindig. (Kivéve, ha nincs egy kis RTC, azaz real time clock, valósidejű óra HAT rajta).

    Kapcsoló üzemű táppal nincs alapvetően baj, azt a nagyonpici maga köré szórt "szemetet" nem igazán látja a Pi, hiszen a tápja a konnektorban van, a Pi meg másfél méterrel arrébb, az USB kábel túlvégén. Persze a kettő közötti rezen még mindig átmehet bármi, de minőségben óriásit szórnak az SMPS tápok is, nem véletlen, hogy high-end-ben már egy ideje merik alkalmazni (kicsit máshogy viselkedik, mint a lineáris, hátrányai és előnyei vannak, alma-körte, de a jól megtervezett és megépített SMPS ma már dolgozott le annyit a hátrányaiból, hogy az előnyei látszanak jobban, egy lineárhoz képest, így egyre inkább terjed ugyanúgy, mint a legjobb D osztályú modulok A, AB osztály "ellen").

    A Pi kis saját tápja olyan, amilyen, nem tenném a kezem tűzbe érte, de teszi a dolgát. Valszeg van az a kimutatás és érvelés, ami mentén be lehetne bizonyítani, hogy úristen, csak ezt ne. Szerintem lehet vele élni egy jó szintig (a fa tetejéhez valszeg kevés). Ha nem sajátja lesz a táp és kábel, akkor USB Type-C nem elég, PD-t is tudnia kell a kábelnek (Power Delivery). Én a Honor H20-as telóm töltőjével és kábelével nyomom még, míg nincs beszerelve.. kifogástalan.

    Pi-re dugott USB kütyüd legyen saját tápos.

    Zene: nagy kedvencem, Dr. AIX (Mark Waldrep) HD Audio mérnök is szabadon elérhetővé tette a saját Hi-Res anyagát, beizzította újra az iTrax-et. Mikrofontól kezdve 24 bit és magas mintavétel az egész, totál digitális domain, sehol fizikai szalag vagy analóg hordozó. És nem holmi egyszer villantasz zenék, én konkrétan nagyon élvezek nem egy számot erről. [link] Ez ritka, mert én is vallom, hogy a legtöbb demo anyag villantani jó, aztán kuka :D mert zeneileg értékelhetetlen :D Ezen azért van 1-2 poén anyag, amit amúgyis szívesen előveszek újra (nem mind).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • funkmester

    aktív tag

    válasz dgyuri0123 #3978 üzenetére

    tidal-on milyen minosegben teszik fel a zeneket(cd rip,...)? sosem erdekelt a stream, mert van sajat gyujtemenyem...

  • funkmester

    aktív tag

    válasz dgyuri0123 #3980 üzenetére

    arra gondoltam, hogy az onnan letoltheto minoseg a legmagasabb ami elerheto?

  • OPiiPO

    addikt

    válasz dgyuri0123 #3991 üzenetére

    Főleg a dinamika tartomány szűkössége zavar a Spotify-ban a Tidallal összehasonlítva, de a második helyen ott áll közvetlenül a hangminőségbeli összkép. A dinamikát nem annyira értem, ott még valami kompressziót is alkalmazhat talán a Spotify amikor a hangerőt próbálja egységes szintre hozni (de ebben nem vagyok biztos csak találgatok mi lehet az oka), mert hallgattam már tényleg jó minőségű 320kbps MP3-at és ott nem volt ennyire jelen ez a fajta szűk dinamika.

    "Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

  • Dorian

    félisten

    válasz dgyuri0123 #3993 üzenetére

    Spotinak sokkal jobb a felülete, de hallhatóan gyengébb a minősége, mint a Tidal-é, aminek viszont simán gépen lévő tömörítetlen hangfájl minőségű.

    Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

  • OPiiPO

    addikt

    válasz dgyuri0123 #3993 üzenetére

    Most azon gondolkozom, hogy ha kicsit visszaállunk a rendes(ebb) kerékvágásba, megint teszek egy hónapos Tidal hifi próbát hátha változott tavaly óta annyit a kínálat hogy megragadok?

    "Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

  • PuMbA

    titán

    válasz dgyuri0123 #3993 üzenetére

    Spoti az OGG Vorbis egyébként, kivéve PC-n, ahol AAC :) Spoti-nál még a YouTube is jobb minőségű valószínűleg.

    [ Szerkesztve ]

  • kukulec

    őstag

    válasz dgyuri0123 #3978 üzenetére

    tudom. de itt nem is az a lényeg. mint egy foltos, régi családi kép. amúgy is meglátjuk, gondolom nyár végéig nem is lesz esélyem ezzel foglalkozni, hála a körülményeknek.

    Luxman L-507ux II, Primare i22, Yamaha A-S801 // Pro-Ject Dac Box S2, SMSL SU-9 PRO // Elac Vela 408, Elac FS 147, Q Acoustics 3030i

  • liszi70

    nagyúr

    válasz dgyuri0123 #4026 üzenetére

    "ahogy digitalizáljuk, elvész az, ami miatt digitalizáltuk... az emlékek és a kötődés egy tárgyhoz"

    A digitalizálás nem azt kell jelentse, hogy a tárgyat, a hanglemezt kidobjuk a szemétdombra. Természetesen megtartjuk, mint személyes, emlékekhez kötődő tárgyat. A rajta lévő hanganyag a mai technikai eszközökkel kompatibilissé tétele a lényeg a digitalizálásnál. Hogy ha a lemez el is kopik, meg is sérül, el is veszik, vagy ha nem akar az ember vesződni a lejátszás nehézségeivel, vagy elromlik a lemezjátszója és nem akar újat stb. stb. akkor is megmaradjon valami. Ez nem a tárgyról szól, hanem a rajta lévő hanganyagról. Ami praktikusan nem, vagy csak nagyon nehezen beszerezhető.
    Nem fogom digitalizálni pl. a Rhoda Scott lemezeimet, mert szinte mind megtalálható profi módon digitalizálva CD-minőségben is. Etől függetlenül a lemezeket MEGTARTOM. Amiről ti beszéltek, erről szól, a tárgyakról. Viszont digitalizálom azokat a (pl. népzenei) lemezeimet, amik soha a büdös életben nem lesznek digitalizálva a kiadó jóvoltából.

    [ Szerkesztve ]

  • liszi70

    nagyúr

    válasz dgyuri0123 #4028 üzenetére

    "Saját magamból kiindulva tudom, hogy amit beripeltem magamnak, azok mind elvesztették tárgyi "jelentőségüket"

    Nálam nem így van, a régi fényképeimet ugyanolyan becsben tartom azután is, hogy beszkenneltem őket. Kevesebbszer kell kinyitnom a fotóalbumot, de a polcomon ugyanolyan előkelő helyre van helyezve. :) Ugyanez igaz az LP-kre is.

    [ Szerkesztve ]

  • Jorus

    nagyúr

    válasz dgyuri0123 #4028 üzenetére

    Én ezzel szemben nagyon szeretem hallgatni a kazettáról digitalizált régi, Tilos Rádióból rögzített Palotai mixeket a '90-es évekből. :)

    ''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

  • liszi70

    nagyúr

    válasz dgyuri0123 #4032 üzenetére

    "Azok a képek nálam rég kifakultak."

    Komolyan? Akkor vagy napfényen tároltad őket, vagy nem is tudom. Nekem némelyik régi, fekete-fehér fotóm élesebb, kontrasztosabb, mint sok színes, újabb előhívású fényképem.

    "nem szeretnék többé Riga 4-es kismotort birtokolni, sem Trabantot, pedig volt és akkor még hű de nagy szám volt. A nosztalgia egy dolog"

    Oké, értem, hogy miért nem fogsz bele pl. az LP-zésbe. De most arról van szó, hogy mit kezdjünk az évtizedek alatt felhalmozódott és meglévő, számunkra értéket képviselő trabantokkal, rigákkal, amik felett eljárt az idő, de tudnak valamit, amit nem, vagy csak nagyon nehezen lehet pótolni. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Dorian

    félisten

    válasz dgyuri0123 #4026 üzenetére

    Tárgyakhoz valò kötődès számomra eleve èrtelmezhetetlen, de ha a tárgy meglète mèg felesleges is a funkciòhoz, akkor vègkèpp.

    Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

  • Mathiask

    senior tag

    válasz dgyuri0123 #4083 üzenetére

    "Forma 1-es tesztpilóta azt mondja, hogy : ég és föld az autó jelenlegi viselkedése, akkor te mire gondolsz?"

    Én arra az igaz történetre gondolok ilyenkor mikor a pilóta panaszkodott, hogy de szarul van beállítva az autó, így vezethetetlen, stb és így meg úgy kéne beállítani. Mire a mérnökök, mivel tudták hogy ennél jobban nem lehet az adott körülményekre azt mondták megcsinálták az adott módosításokat, valójában pedig nem. A pilóta kiment megdöntötte saját legjobbját és azt mondta hogy igen, látjátok megmondtam hogy így jó lesz.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz dgyuri0123 #4145 üzenetére

    Te általában nagyon elégedetlen vagy a bejáratatlan állapottal, aztán nagyon elégedett a bejáratott állapottal - amíg váltani nem akarsz. Egyébként mindig eszembe is jut, amikor Primare-ről olvasok pro vagy kontra (elég megosztóak), hogy mennyire bejáratott példányt hallgatott a véleményező.

    Most már csak egy rendes lejátszókészülékre van szükséged.

  • #01758976

    törölt tag

    válasz dgyuri0123 #4145 üzenetére

    No, örülök. :K

    Egyébként milyen jelzőket lehet rásütni erre az erősítőre? Kár, hogy eddig egyet sem hallottam.

    Mi lett a Missionnal?

  • #10726912

    törölt tag

    válasz dgyuri0123 #4148 üzenetére

    Gratulálok, örülök, hogy bejött a váltás. Egyébként én is ezt éltem át januárban, az erősitő akkorra éledt meg...persze most megint hazavágom az opamp cserével... :D Kb 3 hét és elkezdődik a finálé.. :))
    U.i: én is tapasztaltam a mezei laptoppal a rendszer jóságát, emiatt döntöttem az audio pc mellett...majd kiderül hamarosan, hogy mennyire hozza a hozzá fűzött reményeket :)

    [ Szerkesztve ]

  • python1

    veterán

    válasz dgyuri0123 #4148 üzenetére

    Gratulálok én is az átmeneti vashoz! ;]
    Most mondanám, hogy nem teszi teresebbé egy erősítő a színpadot, mert azt akusztikai paraméter határozza meg, de mintha a Bodor is teresebben szólna nálam is mint a többi.
    Tiger.huhhhh
    Jól döntöttél, én azért bepróbálnék egy STX II-es hangkarit. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz dgyuri0123 #4148 üzenetére

    "A megosztottságot azért nem nagyon értem, mert amit eddig én hallottam (...) mindig nagyon tetszettek..."

    A Primare, Hegel, Densen, Electrocompaniet... jellegzetes skandináv iskola, általában rendkívül semlegesek, nyugodtak, tiszták. Én is nagyon szeretem ezt a hangvételt, de sokan meg nem igazán. Sokan a több pezsgést keresik, és akkor nekik ezek az északiak esetleg ridegek, hűvösek, érzelemmentesek, erőtlenek - pedig nem azok, csak skandinávok.

  • Mathiask

    senior tag

    válasz dgyuri0123 #4148 üzenetére

    "A bejáratlan elektronikák sokkal kevesebbet/mást mutatnak az "elején", mint 150-200 óra múltán."

    Nem vitatkozásnak szánva, csupán egy másik vélemény a sok közül: Én nem tulajdonítok nagy jelentőséget a bejáratásnak, mármint ami új készülékem volt mostanában mindnél csak bekötöttem őket aztán használtam a mindennapokban. (korábban volt hogy járatás célból akkor is ment mikor nem hallgattam) És nem is figyelek a változásra. Egyedül a hangfalnál vettem észre olyan változást ami figyelés nélkül is tudati szintre került. Mégpedig hogy halkan, amikor friss volt nem szólt olyan jól, mint most halkan. Legalábbis ezt érzem.
    Persze azt el tudom képzelni hogy készüléke/felépítése/architektúrája válogatja mekkora különbség van új és kicsit járatott készülék között.

    A témában nagyjából Andrew Robinsonnal értek egyet, aki ki is fejti véleményét 20 percben "High-End Audio Break-In Is Bullshit". Röviden, azt mondja hogy persze változnak az idővel a dolgok, de kis mértékben és túl van misztifikálva a dolog. Ebben a gyártóknak is lehet szerepe hiszen nekik ez a "jelenség" jó, hiszen így a user hozzászokik. Korábban ő is hitt a bejáratásban így is tesztelte a cuccokat, aztán valaki kérdezte tőle hogyhogy mindig csak egy irányba változnak a dolgok, honnan tudja a hifi, mint tárgy hogy jobban kell szólnia és nem rosszabbul.(Én ezzel logikailag nem értek egyet, hiszen ha gyárban tudják hogy egy alkatrész egyik paramétere X-ről Y-ra változik, akkor nyilván úgy tervezik meg hogy Y értékkel szól jól így nem csoda hogy mindig a jó irányba változik logikailag)
    Szóval hogy bizonyítsa hogy van "bejáratódás" elkezdte írni a friss tapasztalatokat egy füzetbe, majd a bejáratás után ismét leírta és összehasonlította a kettőt. És megdöbbentő volt neki hogy nagy különbségek nem voltak a tapasztalásokban.
    Érdekes figura amúgy elmondása szerint 20 éve tesztel audio-video eszközöket és korábban volt külön nagyon drága hifi/mozi szobája(100e dollárnyi eszközzel ha jól emlékszem). Mostanában pedig magára mint "Recovering Audiophile"-ra tekint, amit én kb "gyógyuló hifistának" fordítanék.

    Aztán persze megint iderángatom Nelson Passt akitől kérdezték, hogy változik az erősítői hangja mondjuk 10 év távlatából. Egyrészt nehéz lenne összehozni mondta, másrészt mérés szempontjából meglehet hogy nagyon kevés lenne az eltérés. Aztán beszél arról hogy az emberek beszélnek olyasmit hogy 24 órán belül nem lesz jó egy új erősítő, de szerinte tulajdonképpen csak a fülük szokik hozzá, szerinte innen jön a "bejáratódás" nagy része. Ezzel szemben nagy jelentőséget tulajdonít a bemelegedésnek, hideg és bemelegedett állapot közötti eltérés nem a képzelet játéka mondja.

  • #58092032

    törölt tag

    válasz dgyuri0123 #4145 üzenetére

    Gratulálok az új cucchoz, hallgasd egészséggel! Flac a forrás? 24bit/96kHz?

  • RetepNyaraB

    veterán

    válasz dgyuri0123 #4172 üzenetére

    de gondolom ez nem botránkoztatott meg sokakat. :)

    Azért én azóta ezen rágódom...
    :))

    [ Szerkesztve ]

    "I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

  • Mathiask

    senior tag

    válasz dgyuri0123 #4184 üzenetére

    Tiger:
    "A legendás hangdoboz tervező a jelek szerint hülyeségeket beszél."
    dgyuri123
    "Nem értem, hogy lehet ilyen "hitvallású" ember olyan fontos pozícióban, mint Andrew Jones"

    Gondolom úgy hogy az emberek szeretik a munkájának eredményét. Én nem tudom hallottam-e ő általa tervezett dobozt, de sok jót olvastam a dobozairól. Nyilván tud valamit. Mint ahogy gondolom Nelson Pass is és ő is mondott hifis szemmel nem túl népszerű kijelentéseket a bejáratásról.
    Azért csak letettek valamit az asztalra az évtizedek során. Mi meg mondjuk nem. Ettől még lehet hogy tévednek és nekünk van igazunk, csak elég kicsi a valószínűsége. Azért ők mégiscsak ebből élnek és mégiscsak üzleti érdekük is függ az említett dolgoktól, arról nem beszélve hogy nagyságrendekkel több erőforrásuk van megvizsgálni minden szóba jöhető jelenséget. Ilyenkor én azért úgy vagyok vele, hogy nem próbálok meg okosabb lenni náluk, mégiscsak ők vannak benne én meg kívülálló vagyok. Tudom hogy mindenki ért mindenhez, foci, stb. De azért én inkább nem mondanám meg nekik hogy tévednek, kb olyan mintha megmondanánk Senna-nak hogy azt ott nem úgy kell bevenni. Innen a fotelből.

  • kukulec

    őstag

    válasz dgyuri0123 #4190 üzenetére

    az ötös szériát elcseszték állítólag. a 4-es meg rohadt jól sikerült, mert az az előző kicsit finomított változata a németek, és nem A.J. által. a 2-es szériát már a brit faszi csinálta. megláttam, hogy made in China (az enyémek anno még Kielben készültek), illetve, hogy gyengébb közép- és mélymembránokat tettek bele, és elment tőlük a kedvem. gyakorlatilag a Vela maradt meg igazi Elac-nak. az is sokatmondó, hogy elég kevés régebbi darabot lehet beszerezni a neten a felsőbb szériákból. most Amerikára gyúrnak, ez van.

    Luxman L-507ux II, Primare i22, Yamaha A-S801 // Pro-Ject Dac Box S2, SMSL SU-9 PRO // Elac Vela 408, Elac FS 147, Q Acoustics 3030i

  • Tetsuo

    aktív tag

    válasz dgyuri0123 #4214 üzenetére

    Ráadásul ma már nincsenek olyan fák, mint néhány száz éve. Akkoriban természetes volt a sokszáz, akár ezer éveseket felhasználni, ma ez szinte nem létezik, ahol meg igen, rettentően káros.

    Amit te félreértesz - ha én nem értem félre -, hogy kammerer nem azt mondta, hogy az újonnan beépített/felhasznált faanyag a legjobb, ezt senki nem mondta itt, hanem arról van szó, hogy kellenek a régi, értékes anyagok alkatrészként, majd azokat alkalomadtán be kell járatni. Hogy jön ide a Sonus Faber?

  • Tetsuo

    aktív tag

    válasz dgyuri0123 #4216 üzenetére

    Akkor bocsi! :))

    #4217 Ez kellene, hogy általános legyen, de sajnos ma már ez (talán csak volt) a különlegesség.

    [ Szerkesztve ]

  • RetepNyaraB

    veterán

    válasz dgyuri0123 #4235 üzenetére

    Semmiképp nem akarom meghazudtolni a forrásodat!
    Igyekeztem pontosan leírni a véleményem a faanyagokról (és ez végképp tök off itt, érzem én).
    A régi fa jobb lesz, mint a hasonló kinézetű friss fa, de nem azért, mert 200 éve rezeg a levegőben és beszívta a Tau Ceti gyíkemberek kedvező agyi sugárzását. Vagy nem így fogalmazva. 200 éve kevesebb volt a szennyezés, több volt az oxigén (megfelelő helyeken, mondjuk nem 1850-es szénbányák mellől kitermelt fára gondolok). Ergo jobb a faszerkezet, mint amit ma akár Kanadából, vagy Szibériából el tudsz érni. Ez ellensúlyozhatja a faanyag természetes öregedését, ami azért erősen bejátszik mondjuk 200 év felett akkor is, ha még nem készítettek belőle hangszert. Másik tényező a természetes száradás és egyensúlyba kerülés (nem vetemedik). Ez természetes úton minél több, annál jobb. Szóval 20-30 év simán és az ipari szárítással nem pótolható. Ezért lehet vadászni régi tetőbontásokat, padlásrobbantásokat stb (azon túl. hogy milyen értékekre lelhetsz amúgy is a 90+ nagyi padlásán, amit még az ő dédanyja rakott oda :K )
    Duplaoff: Egy Stradivarinál is kérdés, hogy most van a csúcson, vagy már túl rajta. Egy Andrea Amati már túl van, kétségtelenül (és függetlenül attól, hogy Amati a régi, Stradivari pedig az új iskola képviselője).

    [ Szerkesztve ]

    "I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

  • bta1

    őstag

    válasz dgyuri0123 #4235 üzenetére

    Zenészkörökben nem téma, hogy úgy a fa "érése", mint a hangszer bejáratása létező jelenség, és nekik sokkal megbízhatóbb a szubjektív hangészlelésük (kottázás, abszolút hallás,...), mint az átlagemberé. Itt kizárólag a reprodukálhatóság a nehézség, de annyira, hogy gyakorlatilag ellehetleníti a tudományos vizsgálatot. Az ideológiai szkeptikusok erre építve ismételgetik – kételyeiket? Dehogy a kételyeiket, a hitüket! Az őszintébbek konkrétan ki is mondják: "nem hiszek benne". Csak ez a lemez mintegy 15 éve megakadt a PH-n, és 2020-ban már roppantmód unalmas... szerintem lapozzanak, menjenek inkább a Winkler Robi sörtesztelő yt csatijára, boldogítsák őt is, hiszen sokkal közérdekűbb téma, hogy van-e dobozíz, vagy csak afféle bebeszélés (téves szóhasználatuk szerint "placebó"). Csak ne csodálkozzanak, ha – tőle kissé meglepő módon, néhány csúnya szó kíséretében – elküldi őket a hozzájuk méltó helyre.

    De tudok még jobbat. Ha a tudománytalan genderostobaságok, klímahiszti és társaik ellen lépnének fel ekkora intenzitással, talán még hasznára is lennének a társadalomnak.

    [ Szerkesztve ]

  • bta1

    őstag

    válasz dgyuri0123 #4361 üzenetére

    "Placebóhoz: Én is így jártam. Most már csak SSD-ről vagyok hajlandó zenét hallgatni."

    Azért remélhetőleg nem Placebot, Mága - Jeruzsálem viszonylatban... :DDD

Új hozzászólás Aktív témák