-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Petya XT
senior tag
válasz
tordaitibi #100899 üzenetére
Nálam a 3,5-es volt a sláger, 2,5-es IDE lemezzel talán egyszer-kétszer találkoztam, akkor is szerencsére gép nélkül, mentésre. Amúgy sem szeretem a laposokat, törik a zsanér a régi gépeknél, komplikált szerelés(mindenki előtt felrémlenek a YT videók, hogyan is kell akkor ezt most szétszedni?). Asztali volt sok. Ma már inkább komplett gép összerakás, Windows telepítés, vírusírtás kéne!!(ez a kedvencem
), törölt média visszahozatala, bár ritkán. Amilyen hardver árak vannak, nem is baj. Ha nem sikerül valami, legalább nem kell kicsengetni az árát, nagy kockázat, pici pénzért. Ha havernak csinálod még rosszabb, mert az ingyé van ugye.
Az enyémen is van 2,5 IDE, az ára tényleg nem volt egyszerű, ha jól emlékszem 2005-2006 körül valami 20k volt. Mondjuk ezek most sem olcsók, ha minőségit szeretnél. És valóban, egy délután ráment, jobb esetben. A "disznóólról" nem is beszélve, amikor úgy nézett ki minden asztal, mint egy kitaposott béka.
-
válasz
Petya XT #100894 üzenetére
Nekem is van ilyenem, egy vagyon volt 16-17 évvel ezelőtt.
Az enyémen van 2,5" ide is, laptop ide hdd-hez.
Járt hozzá egy olyan adpter amiből 5 és 12V is kijött és van az enyémhez egy egész táp átalalakító arzenál.
Mivel akkoriban az usb3 még csak egy szép terv volt, nagyobb mennyiségű cuccost menteni ezzel egy szép hétvégi számítástechnikai feladat volt.
Pontosan úgy van ahogy mondod, akkoriban heti használatban volt, most kb. 5-6 éve elő se vettem. -
-
Petya XT
senior tag
válasz
ubyegon2 #100895 üzenetére
Hú, pedig rengeteg lemez volt. Sokat cseréltem, amikor elterjedt a SATA. Azokhoz kellett ez a speckó cucc, muszáj volt. Ezzel lehetett haladni. 40-eres, 80 eres kábeltenger, meg a
kib@szottjumper, a fenének sem volt kedve, ideje ahhoz. Hát egy igazi életérzés volt. Régenmindenjobbvót. Nem, nem volt jobb.Az alapfelállás az volt, hogy az új gépeken már nem volt alaplapi IDE, így ezekről kívülről kellett az adatokat átmozgatni.
-
Petya XT
senior tag
válasz
ubyegon2 #100893 üzenetére
Nekem még 4 darab 3,5-es lemez van szolgálatban. Ezeket a dokkolós cuccokat én nem szeretem, volt régen, az egyik lemezem azóta is hordozza a 934 adatkapcsolati hibát magában. Az mind a dokkoló volt. Van egy kis univerzális kockám, IDE/SATA lemezekhez, külső táppal. Adatmentéshez használtam régebben, de egyre kevesebb a maszek meló, így azt se vettem elő már régen.
Valami hasonló:
-
-
Petya XT
senior tag
válasz
Kacsasült #100888 üzenetére
Hangja milyen bekapcsoláskor? Tedd rá a tenyered, ha érzel ciklikus rezgést, ill van pattogó hang, akkor vagy nem elég a táp, amit kap, vagy rossz. Ha rendben van, akkor szépen, ütemesen pár másodperc alatt felpörög, utána hallasz egy markánsabb hangot, ahogy elkezd "dolgozni".
Bocs egyszerűen nem tudtam más szavakkal leírni.
-
Petya XT
senior tag
válasz
Kacsasült #100883 üzenetére
Jah értem. Hát az nem teszi egyszerűbbé a dolgot. A két mód közötti váltáshoz a partíciós séma különbözősége miatt van szükség. Ha MBR a séma, akkor Legacy, ha GPT akkor EFI.
Ezt a lapos UEFI ben tudod állítani. Nem tudjuk, hogy hogyan lett telepítve.De. Linux alatt először bekapcsolod a lemezt, vársz egy pár másodpercet, utána próbáld csatlakoztatni. Látni kell, attól függetlenül, hogy olvasható e, vagy nem. Persze itt kérdés a külső egység is, hogy támogatja e a lemezt egyáltalán, mert ha nem, akkor kb. mindegy is.
-
5leteseN
senior tag
válasz
Kacsasült #100880 üzenetére
Linux alatt a Gparted látja?
Egye eszközt mutat alapból, talán Eszközök-nek hívja valamelyik fül alatt, ha magyarul fut.
Most nem vagyok Linux-nál(nem tudom pontosabban megnézni). Nekem eddig mindig megtalált mindent, ha nem volt problémás a "vas"(a HDD, SSD, kábel, vagy valami más..). -
Petya XT
senior tag
válasz
Kacsasült #100880 üzenetére
Ha régi HDD, akkor feltételezem közvetlenül a lapra dugtad. Minden egyéb HDD-t, SSD-t lehúzni, Boot Legacyba, ha nem megy, akkor EFI-ben megpróbálni. Ha szerencséd van, megindul, max a Windows hisztizik majd a hardverek miatt.
Mondjuk az nem egy jó jel, ha feldugva linux alatt sem látszik. Figyeld a hangját. Én így csinálnám.
-
Kacsasült
tag
udv, talaltam regi HDD-t, szeretnem megnezni a tartalmat. Alapjában nem ismeri fel a linux mint. Hogyan tudok belenezni, formazas nelkul?
-
urandom0
senior tag
válasz
Petya XT #100873 üzenetére
EFI-s géphez mindig érdemes GPT-re formázni mindent, BIOS-os géphez pedig MBR-re. Ezzel én is megszívtam már, volt, hogy sikerült úgy klónoznom egy EFI-s gépben lévő HDD-t, hogy a másik gépen legacy boot volt beállítva. Nem is nagyon akart elindulni a Windows... aztán valahogy helyretettem, és kb. 2 hét múlva jöttem rá, mekkora hülyeséget csináltam
EFI-s gépben legacy (BIOS) bootos Windows GPT-s partíciókiosztással úgy, hogy ott az EFI partíció (teljesen feleslegesen), miközben valójában MBR-es volt a lemez...És igazából csak azt rontottam el, hogy MBR-re volt formázva az a HDD, amire klónoztam, ha GPT lett volna, semmi gond nem lett volna.
-
Petya XT
senior tag
válasz
Rowon #100864 üzenetére
Köszönöm, ezt egy az egyben elmentettem egy szövegfájlba
Köszönöm Tibi, Uby, lementem a rendszert és ránézek, hogy mi a helyzet.
Mi baj lehet, mondja az egyszerű user mielőtt elküldi a rendszerét a fenébe.
A Flatpak-et már megtanultam kigyomlálni a Mintből. Egyébként tényleg, ahogy én is használom, inkább egy Debian kellene már.
urandom0: A Ventoy megszívatott a Windows telepítővel egy párszor, mire rájöttem, hogy GPT-be kell formázni az EFI-hez. Bár ma már ez az alap, de régebben nem így volt. Mondjuk van még MBR gép itthon.
Egy NTFS-re formázott pendrivera rámásolni a
/mnt/iso
könyvtár tartalmátEzt sem tudtam, hogy így is lehet
-
urandom0
senior tag
válasz
Rowon #100871 üzenetére
Én általában azt használom, ami azon a gépen van, ami előtt épp ülök
Windows ISO-t nem is tudom, mikor írtam ki utoljára itthon, talán évekkel ezelőtt. Azt tudom, hogy általában WoeUSB-vel szoktam csinálni.
Céges gépen szoktam Windows-t kiírni, ott Rufus van, és speciálisan összeállított Windows ISO-t használunk.
Céges Linuxos gépemen pedig általában dd-t vagy Impressiont használok. Ha Impression-ben benne van az a disztró, amit ki akarok írni, akkor inkább azt választom.De ha gépet javítani megyek, akkor Ventoyyal szoktam kiírni egy Windows ISO-t, egy Hiren's Boot CD-t, egy memtest-et, és régebbi gépekhez egy Bunsenlabs-ot, újabbakhoz pedig egy OpenSuse-t.
-
urandom0
senior tag
Fájlok neve előtt a ~ a home mappádat jelenti. Nem tudom, mi a felhasználóneved a gépeden, de ha pl. kisi, akkor a home mappád a /home/kisi lesz, így a ~ is erre fog mutatni.
A .-tal kezdődő fájlnevek pedig rejtett fájlok, be kell kapcsolnod a fájlkezelődben a rejtett fájlok mutatását, különben nem fogod látni őket.Shelltől és disztrótól is függ, hogy a leírásban szereplő fájlok közül melyik létezik nálad, lehet, hogy egyik sem. Én világ életben a ~/.bashrc-be szoktam rakni az ilyen dolgokat, de használhatod a ~/.profile-t is, az elég egységes (de ezt az interactive shell nem olvassa be, csak a login shell).
Ezeken kívül egyébként létezik még ~/.bash_profile és ~/.bash_login is, bár ezek elég ritkák manapság. -
urandom0
senior tag
válasz
Petya XT #100862 üzenetére
A Windows képfájlokat szoktam csak Ventoyal készíteni, mert az valamiért nem jön össze soha vele.
A Windows ISO-k elég speciálisak, azokat se dd-vel, se Gnome Diskssel, se hasonló programokkal nem lehet csinálni. Ventoyyal, Etcherrel és WoeUSB-vel ki lehet írni őket, de ha EFI-s gépről van szó, akkor csak simán rá kell másolni a pendrive-ra az ISO tartalmát és kész: https://logout.hu/bejegyzes/doky586_windows_telepito_pendrive_elkeszitese_linux_alol.html
-
kisi
aktív tag
Még egy kérdés, így a végére :
mivel a shell profilban nincs elmentve az elérhetősége, ezért minden egyes indításnál meg kell adni terminalban a .net home- ot. :
export DOTNET_ROOT=$HOME/dotnet
export PATH=$PATH:$HOME/dotnet
A leírás azt mondja , hogy :
You can edit your shell profile to permanently add the commands. There are several different shells available for Linux and each has a different profile. For example:
Bash Shell: ~/.bash_profile, ~/.bashrcKorn Shell: ~/.kshrc or .profileZ Shell: ~/.zshrc or .zprofile
Edit the appropriate source file for your shell and add
:$HOME/dotnet
to the end of the existingPATH
statement. If noPATH
statement is included, add a new line withexport PATH=$PATH:$HOME/dotnet
.Also add
export DOTNET_ROOT=$HOME/dotnet
to the end of the file.Hol találom én ezt a file-t amibe bele tudnám szerkeszteni? (Mint22Cinnamon)
-
válasz
Petya XT #100855 üzenetére
Véleményem szerint simán ki lehet irtani a snapet mindenestől. Semmi következménye nem lesz.
Én kb. 2 éve vagyok snap hívő, előtte voltak próbálkozásaim vele és 2x gyomláltam ki teljesen a rendszerből.
Majd ezután visszapakoltam, és semmit nem vettem észre.
Annyira mélyen nem lehet benne hisz eleve konténeresek az appok.
Olyan mintha lenne egy összefogott portable, appimage gyűjteményed amihez van egy mini központ ami frissítgei őket és intézi mi mihez férhet hozzá.
Ezt alátámasztja hogyha kicsomagolok egy snap appot és elhelyezem bárhol a mappaszerkezetbe pl. a home alá az simán elindul mint egy appimage.
Sőt pendrájvon átvive egy másik gépembe elindul ott is.
Utána lesznek nyavajgásai természetesen mivel a snap appok is a /home alatt tárolják a beállítási és egyéb adataikat de maga a szoftver nagy eséllyel képes futni így hisz egy csomó függősége mellé van csomagolva.Flatpaket is teljesen ki lehet gyomlálni, következmény nélkül.
Ez is meg az is csupán egy modul a sok közül.Véleményem magánvélemény, tapasztalaton alapul.
Igaz ez egy 6 éves rendszer, nem tudpm mi változott ezen a téren egy mostani Ubuntu kiadásban. -
Petya XT: Debianon csomagforrásokat be kell állítani, hogy a non-free tárolók is hozzá legyenek adva. Leginkább valahogy így:1. Terminál megnyit.
2. sudo apt update && sudo apt upgrade -y
3. sudo apt edit-sources (itt asszem kérdezi, hogy mivel akarod megnyitni, én nanoval szoktam). Sources fájlról tudnivalók: [link]4. Megnyílik a szöveges fájl, minden sort ki lehet törölni CTRL+K-val, majd ez mehet a helyére:
deb https://deb.debian.org/debian bookworm main contrib non-free non-free-firmware deb-src https://deb.debian.org/debian bookworm main contrib non-free non-free-firmwaredeb https://security.debian.org/debian-security bookworm-security main contrib non-free non-free-firmware
deb-src https://security.debian.org/debian-security bookworm-security main contrib non-free non-free-firmwaredeb https://deb.debian.org/debian bookworm-updates main contrib non-free non-free-firmware
deb-src https://deb.debian.org/debian bookworm-updates main contrib non-free non-free-firmware5. CTRL+O-val el lehet menteni a fájlt, majd CTRL+X-szel kilépni.
6. sudo apt update
7. Beírod, hogy nvidia-detect, ha nem találja, akkor valszeg felajánlja telepíteni.
8. Az nvidia-detect felajánlja, hogy milyen csomagot telepíts, ami igen gyakran az nvidia-installer lesz. Utána már szerintem átlátható a dolog. -
Petya XT
senior tag
válasz
CPT.Pirk #100860 üzenetére
Köszönöm, átgondolom ezt az egészet, hogy megéri e belevágni, mostanában kicsit sok volt a "kitekintés" a különböző disztrók felé(Fedora,Garuda, Elementary, Zorin.... használni is kellene a gépet.
Egy snap progi van fent, a FF. De egyébként rendben működik.
Érdekes, hogy amikor a saját szoftvertelepítőjében nem a snap-es programot választom, hanem a .deb-et, akkor egyből ugrik az ablak, hogy potenciálisan veszélyes. Ez érdekes. Terminálból feltéve semmi ilyen nincsen.
Megnéztem a múltkor a Clonezillát, de nekem a Macrium jobban a kezemre áll.Rowon: Ügyes kis program valóban. Tud, én Manjaró alatt fedeztem fel, mert ott nem volt Mintstick
. A Windows képfájlokat szoktam csak Ventoyal készíteni, mert az valamiért nem jön össze soha vele. Az Nvidia driver telepítést köszönöm, áthámozom magam rajta. Nagy lépés lenne nekem a Debian, erősen ki kell lépnem a komfortzónámból, ezért hezitálok vele annyit. Persze előfordulhat, hogy itt is igaz az a bölcs mondás, ha az egyiket telepítetted, mindet telepítetted. Bár gondolom, azért nem ilyen egyszerű ez.
-
Gnomeról jut eszembe, mai meglepetésem Gnome Diskkel kapcsolatban... nem is tudtam, hogy lemezképből telepítőt is tud írni pendrivera... gondolom DD-t használ, de mindegy. Sokoldalú kis program.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Petya XT #100857 üzenetére
nVidia driver szempontjából nem nagyon látok különbséget Debian és Ubi között. Szerintem mentsd le a mostani rendszert Clonezillával, próbáld ki a Debiant aztán ha nem jön be, simán visszapattintod az Ubit. Oké, elsőre picit szokni kell a Clonezillát, de valójában tök egyszerű cucc.
-
Nvidia driver telepítése elég egyszerűvé vált Bookworm alatt. [link]
-
-
Petya XT
senior tag
válasz
CPT.Pirk #100856 üzenetére
Megmondom őszintén, hogy félek a Debian-tól, ez nekem is eszembe jutott, az Nvidia driver miatt. Meg most rájött még ez a WiFi adapter, amit kézzel kell belerakni. Amit "magabiztosan" kisebb-nagyobb döccenőkkel kezelni tudok, az a Mint, és a Manjaro. Meg persze az Ubi. A Manjaro Gnome-ot kipróbáltam, valamiért nem volt az igazi, indokolatlanul lassú volt.
Pedig nagyon megörültem, mert a nagy betűmérettel teljesen jól néz ki az Ubi a TV-n. Minimál telepítéssel meg szinte csak tényleg azok vannak fent, amik kellenek. Esetemben ez egy böngésző, hang, és videólejátszó.Gondolom a WiFi adapter az ugyanaz a metódus Debian-on is. Az Nvidia driver? Mert itt azért magától felteszi, szinte semmit nem kell ügyködni rajta.
-
Petya XT
senior tag
Szerintetek Ubuntuból lehet valahogy purgálni a snap-et? Az asztali környezet az nagyon jó TV alatti gépre, de a snap progik( VLC,Audacious) ezek nem működnek rendesen. Lassúak is, kifagy az egész. Nem feltételnül a snap a ludas, ugyanúgy lehet Nvidia driver is, de ahhoz ragaszkodnék. A progikat feltettem tárolóból, szépen mennek. Nagyon mélyen benne van ez a rendszerben, vagy csak annyira, mint mondjuk a Minten a flatpak?
-
kisi
aktív tag
válasz
urandom0 #100852 üzenetére
Rowon: A lutrissal elhasal sajnos.
urandom0: Sajnos, úgy tűnik, nem kompatibilis ennyire
isi@kisi-Pc:~/Downloads/vintagestory$ ./run.sh
You must install or update .NET to run this application.
App: /home/kisi/Downloads/vintagestory/Vintagestory
Architecture: x64
Framework: 'Microsoft.NETCore.App', version '7.0.0' (x64)
.NET location: /usr/lib/dotnet
The following frameworks were found:
8.0.11 at [/usr/lib/dotnet/shared/Microsoft.NETCore.App]
Learn more:
https://aka.ms/dotnet/app-launch-failed
To install missing framework, download:
https://aka.ms/dotnet-core-applaunch?framework=Microsoft.NETCore.App&framework_version=7.0.0&arch=x64&rid=ubuntu.24.04-x64&os=linuxmint.22
kisi@kisi-Pc:~/Downloads/vintagestory$
A linken, illetve ha bárhol is keresem, a .net7 már nem támogatott / nem elérhető...Az a gond, hogy ahol játszom, a szerver Dec.25.-én átáll új verzióra (1.20.pre5), ahhoz meg nincs flatpak, csak az 1.19.8-hoz.
-
urandom0
senior tag
Szerintem a .net visszafelé van annyira kompatibilis, hogy a 7-es verzió helyettesíthető a 8-as verzióval. Próbáld meg telepíteni a 8-ast, és azzal elindítani a játékot.
Ha máshogy nem megy, próbáld meg a flatpak csomagot: https://flathub.org/apps/at.vintagestory.VintageStoryKipróbáltam, nálam megy.
-
kisi
aktív tag
Sziasztok!
Játék futtatásához szükségem lenne egy .NET 7 feltelepítésére Linux Mint 22 Cinnamon alá.
A problémám az, hogy a megadott leírás, videó szerint nem igazán akar menni a dolog...
A leírás szerinti mint dotnet-runtime-7.0 verzió mintha nem is lenne fent az oldalon..(nem talál ilyen csomagot..)Szerintetek lehetséges valahogyan feltenni?
A jelenlegi állás:
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
CsengődiGeri #100846 üzenetére
Adj neki inkább egy tabletet, azt ráadásul utána nem kell neked supportálni.
-
válasz
CsengődiGeri #100846 üzenetére
Szerintem engedjétek el. Hiába raksz rá pehelykönnyű rendszert, nem lehet magával a procival mit kezdeni, nem tudja a böngészőket kihajtani, nem tudja a videókat lejátszani.
alapdolgokra használná internet, e-mail, YouTube, Facebook.
Az utóbbi kettőt meg pláne.
-
csixy
addikt
válasz
CsengődiGeri #100846 üzenetére
live módban próbáld ki rajta a telepítő pendrájvot
-
CsengődiGeri
tag
Segítséget kérnék. Egy ismerősöm hozott egy régi laptopot és dilemmában vagyok mit telepítsek rá. Van benne 8 GB RAM és egy 120GB-os SSD ez még rendben is lenne DE a CPU hát az gázos. Egy AMD E1 2100-as proci van benne 1000 MHz-el. Mit lehet erre tenni? A Mint-et kicsit soknak érzem bár ez lenne a leginkább felhasználó barát, az MX-hez húz a szívem de abból is melyiket. Eddig W7 volt rajta ezt kellene valami frissebbre cserélni. Tudtok tanácsot adni? Szívesen veszek minden előre vivő segítséget. Ja a felhasználó egy 60+-os hölgy lesz és csak alapdolgokra használná internet, e-mail, YouTube, Facebook.
-
oreg0503
tag
válasz
tordaitibi #100844 üzenetére
Nem történt semmi, én kérek elnézést a hiányos infókért. További szép estét Neked.
-
-
oreg0503
tag
válasz
tordaitibi #100841 üzenetére
Lemaradt, de már nem tudom szerkeszteni. Nagyon köszönöm az eddigi segítségedet.
-
oreg0503
tag
válasz
tordaitibi #100841 üzenetére
Szia.
Pedig itt a válasz, hogy hogyan települ a legújabb Wn11. És a Microsoft oldaláról szedtem le, és a saját mittudomén programja készítette a telepítő pent. De már nem érdekel a Win. Köszi az észrevételt.
https://szamitogepmento.hu/windows/windows-24h2-bekapcsolt-bitlocker-titkositassal-telepul/ -
válasz
oreg0503 #100840 üzenetére
Teljesen megértelek de sok a de.
Home user először a Wint tegye fel és utána a Linuxot.A többire kicsit off itt de röviden.
Ha a gépen volt aktivált Win akkor be kell aktiválja magát Ha mlgse akkor Home-Pro csere van, azaz pl. Home a liszensz és Pro-t erőltettetek rá.
Nem tudom honnan szedeed le a Win telepítőt, az újabbakba benne az irst driver de ha mégsincs akkor le kell kapni az Intel oldaláról vagy a gyártóspecifikus oldalról és a telepítő pendrájvra másolni majd megmutatni a telepítőnek.
Vagy biosba átállítani.
Bilockerrel történő telepítést én még nem tudtam soha elkövetni, az eddigi 100+ alatt.
mármint hogy a telepítő azonnal aktiválja a bitlockert kérdés és minden nélkül.
Linux utáni telepítésnél is teljességgel megoldható minden a Win telepítőből csak meg kell mutogatni a neki szánt partíciókat. -
oreg0503
tag
Sziasztok.
Úgy látom sok fejtörést okozott a tudatlanságom. Ha nem gond leírom elejétől végéig a történetet. Ha gond az Adminok töröljék légyszi.
A kezdet.
Vettem egy Acer laptopot, amin nem volt oprendszer. Mondjuk Win-t nem is akartam. Megjött a lapi, gyári 512 SSD-vel. Particionáltam 2 felé, és beletettem a saját 2TB-os SSD-t.Telepítettem a LM22 verziót. Majd gondoltam mivel van Win licensz kulcsom felteszem azt is a gyerekek miatt. Na ez már nem jött össze, majd segítettek, amikor szintén nem akart az istennek sem települni a Mint mellé. Meguntam az egész délutáni játszadozást, és úgy döntöttem megy vissza a lapi a 14 napos elállással. Kivettem a saját (NTFS) SSD-met, töröltem a partíciót, és mentem aludni. Gondoltam. De nem tudtam aludni és hajnali fél 2-kor újra nekiálltam a Win telepítésnek. Láss csodát, simán felmentaz üres adathordozóra(gyári), majd kiderült hogy a kulcsomat nem fogadja el. Nem baj, gondoltam pár e forint, ha kell nem gond. Betettem a 2TB-os SSD-t. Na ezt nem látta. Azután gondoltam csipek le az 512-ből és felnyomom a Mintet. De nem lehetett mert azt mutatta a lemezről a GP hogy "bitlocker", és nem is tudtam semmit kezdeni vele. NA itt lett elég a Wnből és formáztam újra a gyári 512 SSD-t. KIvettem a sajátot majd simán ment a LM22. Betettem a saját SSD-t és akkor jött az a root gond emit megoldottam a segítségetekkel. Hát ez a történetem. A LM köszöni jól van, gyors, hűvös, venti hangalig hallható, esetleg ha valamit telepítek stb.
Köszönöm még egyszer a sok segítséget, támogatást MINDENKINEK! -
Elhiszem nektek, csak nem értettem.
-
válasz
Rowon #100836 üzenetére
FSTAB-ban egy helyen látsz mindent és ha nem fejből mennek a mount opciók, mint urandom0 kollegának, akkor mi történik? Nyilván megnézegeti a home user azt a pár Archwiki oldalt és akkor már talán még egyszerűbb a helyzet. Szóval egyszerűbb, átláthatóbb és egy helyen megoldod, ami szükséges. Ugye a swap nem lesz a Disks-ben, így mindjárt kelleni fog egy másik GUI-s program. Gparted-ben szintén nem lehet mindent megoldani.
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/nvme0n1p2 during installation
UUID=ab713dc9-b7ef-44b2-a7df-9b761a951395 / ext4 errors=remount-ro 0 1
# /boot/efi was on /dev/nvme0n1p1 during installation
UUID=128E-E953 /boot/efi vfat umask=0077 0 1
/swapfile none swap sw 0 0itt az a pár segítő Archwiki oldal:
-
urandom0
senior tag
válasz
Rowon #100836 üzenetére
Van, amire én is a Gnome Disks-et használom, de azokat az opciókat beírni fstabba, amiket fejből tudok, semmivel sem tart tovább, mint elindítani a Disks-et, és oda beírni
Új meghajtó esetén az esetek többségében annyi a teendő, hogy /etc/mtab-ból az azt egy sort bemásolni fstabba. -
Nem teljesen értem, hogy miért használjátok az fstabot még mindig, amikor GUI-val jóval kényelmesebb és használhatóbb szoftverek állnak rendelkezésre? Gnome Disks, Gparted, stb. (utóbbi live rendszerként is elérhető). + a Windowsos megoldások.
Szervernél még megértem az fstabot, de asztali gépnél...
-
urandom0
senior tag
válasz
Petya XT #100833 üzenetére
Gondolom úgy érti, hogy saját felhasználóval, sudo-val formázta a meghajtót.
Én egyébként minden ilyesmit úgy csinálok, hogy a csatolási pontot a user tulajdonába veszem, illetve az allow_other és az rw opciókat be szoktam írni a csatolási az fstabba, ha nincs bent. Bár én NTFS-t nem használok.
-
-
Petya XT
senior tag
válasz
oreg0503 #100832 üzenetére
Saját felhasználó alatt formázva ext4-re...hogyan lett root?
Nekem ezt még soha nem "sikerült" összehozni. Úgy már jártam, hogy live rendszer alatt megformáztam valamit, utána kellett ezt(jogosultságok) megcsinálni. Ez is hasonló volt?
Az is érdekes itt nekem, hogyan tudtál róla bármit törölni az elején, ha zárolt volt az NTFS. Rootként?
-
-
Petya XT
senior tag
válasz
oreg0503 #100828 üzenetére
Lehet, hogy én vesztettem el a fonalat. Ez most ext/x/ fájlrendszer volt rootban? Akkor semmis a hozzászólásom, akkor valóban az Uby által leírtak korrektek. Azt hittem, még NTFS-en játszunk, ott gyakori hiba Windows után. Ha már nem tervezel az ablakossal, érdemes fokozatosan, ahogy a használat engedi, átállni linuxos fájlrendszerekre.
-
válasz
oreg0503 #100821 üzenetére
Nem gond, jó, hogy beraktad ezt a képet, ott van a megoldás is...
Bal nagy ablakbabn lévő kisablakban nyomj a Megnyitás rendszergazdakéntra ill pipáld be, az kérni fogja a jelszavad és ekkor megnyílik egy emelt jogosultságú fájlkezelő ablak! Ott ugyanígy előhívod a jobboldalon lévő Tulajdonságok ablakot és megadod a megfelelő opciókat értelemszerűen! Felül Tulajdonos, utána az adott felhasználónév...így kb...lehet, hogy a Fájlok elérése helyett más lesz ott, írás/olvasási jog, ilyesmi, azt kell bejelölnöd majd.. (mappa elérése, fájlok elérése...ami csak van, mindenhol jelölj be megfelelő jogosultságot)
-
-
válasz
oreg0503 #100813 üzenetére
Szia,
Nálam is volt gond NTFS-re formázott SSD-vel (szintén Linux Mint alatt), amin éppen Windows 10 volt telepítve. Ami segített az az, hogy a Lemezekben rámentem az SSD-re, majd javítottam rajta a partíciót, mint itt a képen. Ezt követően gond nélkül tudta olvasni.
Elsőnek érdemes rajta a Fájlrendszer ellenőrzését végigfuttatni, majd azt követően a Fájlrendszer javítását.
-
válasz
tordaitibi #100815 üzenetére
Itt valami teljesen más volt, hogy mi azt azt már sose tudjuk meg mert le lett formázva az egész.
Szerencséjére a kollégának csak filmek voltak rajta, mert amúgy lehetett volna még bűvészkednie a Testdisk/Photorec programmal, de így nem érdemes.
Anno én is elügyeskedtem egy HDD-ről 300gigányi filmet!
Sajna nem volt a közelemben senki, akin eret vághattam volna...
-
válasz
ubyegon2 #100810 üzenetére
És Öreg,
ilyet nem csinál Win, akkor sem ha hibernálva volt az eltávolításakor.
Ilyenkor a lemez természetesen írásvédett hisz elvileg még a Win tulajdonában van de ettől még simán lehet olvasni azaz adatot menteni róla.
Itt valami teljesen más volt, hogy mi azt azt már sose tudjuk meg mert le lett formázva az egész. -
válasz
oreg0503 #100812 üzenetére
A fene enné meg a Windowst, eszerint zárolta magának a meghajtót és mivel töröltél is valamit, így max Winről lehetett volna megoldani a dolgot.
Törlöm a particiót és formázom EXT4-re . Akkor automatikusan csatolja a LM, vagy kell a csatoláshoz, írás- olvasáshoz mókolnom valamit?
Pontosan így, épp ezt mutattam előbb a screenshoton! Debianon kéne mókolni, Linux Mint-en nem kell! Csatlakoztatod és már használatra kész.
-
válasz
oreg0503 #100807 üzenetére
Ó...Tibikomám válasza alapján esett le, hogy ez lehetett valami Wines haszontalanság is. De ha nincs már Win, akkor nincs gond se!
Ami kell arról a meghajtóról, az sem érhető el már? Amúgy Linux Mintnek látnia kéne az NTFS-t is. Ha le tudod halászni a szükséges fájlokat, utána formázhatod is szerintem, ha nem tudod leszedni, akkor meg főleg. Nyilván Wines dolgokban csak Winesek tudnak okosat mondani...
-
oreg0503
tag
válasz
tordaitibi #100806 üzenetére
Köszi a választ. Igen Wines könyvtár lehetett, én is ezt gondoltam. De az új laptoppal gondoltam nem kell Windos, (eddig is a gyerekek miatt volt) ezért gondoltam hogy nem kell. Már nincs Win, így az az út nem járható.
-
válasz
oreg0503 #100804 üzenetére
Ez egy Windowsos könyvtár.
Hacsak nem ebben volt a Windows visszaállítási mentése, akkor nem kell vele foglalkoznod.
Ha meg ebben volt a rendszervisszaállítási pont, és a Win indítható, működik, indítsd el és manuálisan készíts egy visszaállítási pontot ugyanerre a partícióra.Ettől a többi könyvtárat meg kéne jelenítenie.
Váletlenül nem a teljes Adatok csatolási pontot törölted? /media/acer/adatok útvonalon?
Mert akkor mindennek reszeltek ami azon a partíción volt.Erre nincs ötletem, vannak visszaállító szoftverek de nem egyszerű.
-
válasz
oreg0503 #100804 üzenetére
Szia!
Nem teljesen tiszta, mit is töröltél. Ha csatlakoztatod a külső eszközt, akkor megjelenik a baloldali panelon? Ha igen, akkor semmi gond, ha magába az SSD-be töröltél bele, amikor fel volt csatolva, az megint más helyzet.
Itt a képen alul látható, amint bedugtam a pendrive-ot, egyből megjelent felcsatolva.
Egyébként live alatt csatolt eszközről is tudsz másolni a telepített rendszer mappáiba. Ha meg valamit töröltél, a Kuka-ból nyilván visszaállítható, de itt nem erről lehet szó...
-
oreg0503
tag
Sziasztok.
Megjött az új laptopom, szépen felment a LM22 Cinnamon. Nem is a lapival vagy a linuxal van gondom. Hanem magammal. Sikerült törölnöm egy mappát (képen az infó hogy mit is) és így nem tudja betölteni az ADATOK nevű SSD-t. Visszaállítható a törölt mappa? Esetleg Live Mintről ki tudom másolni az SSD tartalmát? Mert az is elég lenne majd formázással rendbe jönne? -
daninet
veterán
https://github.com/shobrook/wut
Ha valamit nem értesz a terminálban beírod, hogy wut és LLM segítsévével megfejti
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ma volt alkalmam látni egy Win10 Home OS-t egy régi ThinkPaden R400-on 2 magos Pentium proci és 2GB ram mellett. Igaz volt benne SSD, de 50 perc alatt sem sikerült feltennie a májusi kumulatív frissítés csomagot, úgyhogy otthagytam magában... A ram használat 1.6GB volt csak az OS részéről, valszeg lett volna több is, ha van még a gépben.
Holnap javasolni fogom az OS cserélését, mert a Lubuntu meg elvan 560MB rammal kompletten a hasonló ThinkPademen és 5 perc alatt letolt 2 hónapnyi frissítést. Amúgy sem lenne semmi feladata a gépnek néhány nagyon egyszerű játék offline futtatásán kívül, azt meg wine-vel megoldom.
-
UserX
addikt
válasz
tordaitibi #100800 üzenetére
ubyegon2,tordaitibi:
Köszönöm az utána járást és az alapos válaszaitokat! Ma már nem zaklatom őket, de szerintem így holnap már megtudom oldani.
1000 éves konfig, azért választottam Xfce-t...
A kiosztást én csesztem el, félig aludtam a telepítésnél, azt hittem olyan 'könnyű' mint Windowsnál. Az jött le, hogy a 'magyar' főmenü és abból az első lesz jó
Még egyszer köszönet!
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Lexus, Toyota topik
- Autós topik
- Nintendo Switch 2
- LEGO klub
- Milyen légkondit a lakásba?
- Lenry: Windows 11 telepítése inkompatibilis gépre
- Vigneau interaktív lokálblogja
- További aktív témák...
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 - 16" WUXGA IPS - Ultra 5 135U - 16GB - 512GB - Win11 - 2,5 év gari
- BESZÁMÍTÁS! 1TB Samsung 980 NVMe SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- Csere-Beszámítás! Prémium vizhűtéses számítógép! I9 11900K / RTX 3090 / 64GB DDR4 / 1TB SSD
- Csere-Beszámítás! Asztali számítógép játékra! I5 14400F / RX 6900 XT 16GB / 32GB DDR5 / 1TB SSD
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest