-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
Dißnäëß #104595 üzenetére
A legtöbben nem tanulni akarnak, hanem csak használni. Arra meg jobbak a nagyobb disztrók.
Meg a hopperkedés is olyan, hogy okos ember más kárán tanul. Nem azon a gépen kell próbálgatni, amit napi használatban tartasz, oda már olyat kell feltenni, amit tudsz, hogy jó. Szóval bármi egyéb fizikain vagy virtuálison kell megnézni, hogy megfelel-e valami.Nekem is sok év Ubuntu után lett Debian az élesen, de addigra már töb más gépen is volt, ismertem.
-
IstvánLászló
őstag
Igen támogatlak abban amit mondasz.
A Mint-el keztem,de mára már ArchLinux és a clonját EndeavourOS-t használok két gépemen játékokra és másra is.
A már régota nem hoppolok,mert ígen sokat olvastam a rendszereknek az alapjairól.
Azt tudom móst máma már elmondani olvasni és tanulni kell minden rendszert,hogy használni is tudjuk őrőmmel. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
IstvánLászló #104596 üzenetére
Erről van szó, az Endeavour is kitette fontos hírnek: https://archlinux.org/news/linux-firmware-2025061312fe085f-5-upgrade-requires-manual-intervention/
Azt mondja, hogy az nVidiás csomagban lévő symlinkek kiosztása olyan, amivel a pacman magától nem tud megbirkózni. Az eredeti firmware csomag csak egy üres valami lett és a tartalmát szétbontották gyártók szerint, ezért kell először leszedni a régi csomagot rdd-vel, majd felrakni az újat.
Nálam dobta a hibát ami a posztban van, hogy xyz... létezik már a fájlrendszerben. Elvileg mindenkinél kellene dobnia.
-
IstvánLászló
őstag
válasz
CPT.Pirk #104594 üzenetére
Az előírt lépést hogyan is értsem is amit mondasz.
A terminálban használom a frissítéseket,mert nálam ez a megszokot-módszerem.
A terninálban frissítéskór nem is láttam híbajelzést,tehát azt gondolom hogy a frissítés síkeresen is lefutott és reboot útán-sem tapasztalok semmijen problémákat.
A linux- csomag frissítése most érkezett is meg és tartalmazza az ;AMD ATI Radeon-t és a többit.
A rendszeremet most ísmételten a terninálban frissítettem és frissítéskór móstsem láttam híbajelzést.
A mostani firmware reboot útán-sem tapasztalok semmijen teljesítménybeli problémákat,gondolok itt a játékonak a kapcsán,éppen a steamen tesztelem az eggyik játékomat,lutris-al Diabloimat a másik gépem Ryzen és AMD ATI Radeon 5700XT-vel.A teszt erdménye nagyon jó mind a kettő rendszeremen,mint a firmware frissítése-előtt is volt.
Ezt tudom móst elmondani a firmware-nek a kapcsán.
-
Dißnäëß
nagyúr
Én azt is szoktam mondani, hogy meg kell becsülni, hogy feltételezetten mekkora lehet a mögöttük lévő community. Mert nem csak az a lényeg, hogy hány problémára esélyes a "tanuló", hanem hogy mennyire kap megoldást ezekre. Persze mondhatnánk, hogy tanulni csak szo**ssal lehet, de azért nagyon nem mindegy ennek mértéke és mennyisége.
Ilyen szempontból én spec. örülök, hogy SUSE-Debian vonalon kezdve, sok hülye kanyart téve az évek alatt több egyéb irányba (feleslegesen) végül maradtam a jó öreg Debiannál, abból is testing, ami sokkal inkább "stable" mint "unstable".
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
IstvánLászló #104593 üzenetére
A probléma AMD videokártyás gépeket érinti. Valamint ott is akkor jön elő, ha egyébként megcsináltad az előírt lépést a linux-firmware csomag frissítésére, különben nem tud lezajlani a frissítés.
-
IstvánLászló
őstag
válasz
CPT.Pirk #104592 üzenetére
Csódásan szép napot kívánok,gondoltam megosztom ezt az infót is veled.
Ezt a problémát én nem tapasztaltam,amit móst éppen mondasz.
A felbontásom a monitoromon - boot-közben és útána 1920x1080-al jól müködik.
Az Archlinux-ot és EndeavourOS-t Cinnamon-al használom a két-gépemen.
A régebbi gépemben: CPU:AMD FX-8300;Ram 16Gb;GPU: NVIDIA GeForce GTX 1070 Ti 8Gb Vram;Kernel: 6.15.3-arch1-1-el stabil a rendszerem.
A másik gépemben: CPU:AMD Ryzen 7 5700x;Ram 32Gb;AMD ATI Radeon 5700XT 8Gb Vram;Kernel: 6.15.3-arch1-1-el,dettó stabil a rendszerem ezen a gépemen is.A steam-en;lutris-al minden játékom remkül és főleg-fóntós jó teljesitménnyel futnak,de ezt te is tudod,ez is egy infóm a frissítésnek a kapcsán mondom.
Az hogy lehet hogy nálad 1024*768-ban indult a rendszered,nálam X11-el semmijen teljesítményel kapcsólatós problémát nem is tapasztalok.További szépeket és jókat kívánok.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
.-..-. #104586 üzenetére
Attól függ melyik bootot néztük:
-1024*768-ban indult, felbontások fele hiányzott
-nem jutott el a GUI-ig, lekapcsolt a monitor
-szaggató GUI-t kaptam ahol a terminált volt a legnehezebb használniAhogy látom, az FW csomag -2 és -6 verziója volt rossz, de a -5 nem. Mikor tegnap reggel frissítettem, akkor a jó verziót kaptam meg és ment is. Aztán délután frissítettem és ott romlott el. Tegnap este már az Arch testingben volt a javított -7 verzió, gondolom mire hazaérek már kint is lesz a stabilban.
Bici: nekem a Chakra volt ilyen, ahol a core csomagok pár héttel követték az Arch-ot, de a user dolgokat mindig frissen tartották. Na az fasza rendszer volt, de már nem működnek.
Warton: ez is relatív, mert ha olyan a kezdő aki hamar szeretne pro lenni, akkor Arch meg az Arch wiki egy remek alap.
De egyébként igazad van.
*javalsom a firmware csomagok letörlését RDD-vel és újrarakni őket, hogy rend legyen. -
válasz
fekete.puma #104590 üzenetére
Nem azért.
A manjaro jó volt, de nem bíztam benne úgy mint a slowroll-ban. Dolgozom azon a gépen, és számomra fontos, hogy minimalizáljam a lehetséges gondokat.
Lehet, hogy a Manjaro sem romlott volna el soha, de ha fogadnom kellene, akkor inkább a suse stabilitására tennék több pénzt.A játszós és otthoni gépeimen szeretek kísérletezni; van openmandriva, mageia, fedora, mint, debian, stb.
-
válasz
.-..-. #104588 üzenetére
Nekem sok (évente 2-3) bajom volt vele, elsősorban azokkal a csomagokkal, amik ritkábban frissülnek, pl. code::blocks, codelite, sőt, nekem a nodejs is futott ideiglenesen dependencia gondba pár éve.
Nem nagy ügy, csak bosszantó tud lenni, mert váratlanul jön. Nyilván, ha nem frissítesz, akkor nincs gond.
A Manjaro sokat javított ezeken, azt használtam idáig LTS kernelen - probléma nélkül.Viszont a Suse (főleg a slowroll) alaposabb tesztelése megnyugtatóbb számomra a munkára használt gépen.
-
.-..-.
tag
Én már hosszú ideje használok Arch-ot, de nagyon ritkák ám az ilyen helyzetek.
És rendszerint mielőbb érkeznek javítások.
Vagy ha az késő, mehet vissza az előző csomag. Szóval alapvetően nincs gond az Arch-al szerintem. De persze ilyen helyzetben tudni kell kezelni, nem mindenkinek való, az tény. -
válasz
CPT.Pirk #104574 üzenetére
Én pont ilyenek miatt váltottam OpenSuse Slowroll-ra.
Már fél éve fent van a tartalék SSD-n, de csak pár hete váltottam át rá a munkagépen.
Régen használtam már Suse-t, sosem volt vele bajom, csak akkoriban még felfedezni vágytam mást is.
Amikor hallottam a Slowroll-ról, tudtam, hogy nekem ez kell. -
-
-
Warton
őstag
válasz
CPT.Pirk #104574 üzenetére
Azért azon is múlik, hogy valaki totálkezdő vagy sem. Nagyon rolling nem ajánlható totálkezdőnek.
Egy stable esetén talán nem fordul elő az a sok shitshow, amivel én tegnap és ma küzdöttem. Eleve úgy indult, hogy valamiért lockolva volt a pacmanom, nemtudom, hogy a discover kavart be valamit vagy mi, mindenesetre a lck fájl kitöröltem. Utána nem tudott frissülni, mert database error, azzal nem is tudom már mit csináltam, valahogy az is megszűnt, aztán azért nem tudott frissülni, mert linux-firmwarrel valamit mókoltak, ott valami könyvtárakat törölgettem ami aztán megoldotta a dolgot. Hurrá minden fasza, nap végén gép kikapcsol.
Másnap reggel meg nem akart indulni, mert csak. TTY - startplasma meg ez meg az stb. stb. Az SDDM disabled, megpróbáltam bekapcsolni, de nem lehetett mert az lxdm volt aktív, az kikapcs, másik bekapcs és végre normálisan működik. Aztán még a biztonság kedvéért letöröltem az lxdmet is.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Rowon #104575 üzenetére
Főleg a hardver dönti el szerintem... Pl. egy full Inteles irodai laptopnak hót mindegy, hogy milyen kernel meg mesa van rajta, egyebeket meg mondjuk backportsból vagy PPA-ból lehet intézni ha kell friss... De ha veszel az asztali gépedbe egy friss videokártyát, akkor az új kernel és friss mesa / nVidia driver nem igazán kikerülhető.
A céges Mintet meg beállítottam auto updatere... Az OneDrive klienst amúgy is frissen kell tartani az OneDrive API változásai miatt, szal had menjen...
-
válasz
Rowon #104575 üzenetére
Nem is _kell_ frissíteni. Ubuntu KDE-n lehet állítani a gyakoriságot. Itt a Debianokon nincs beállítva semmi, amikor eszembe jut, nyomok egy updatet.
Nekem azért Debian Testing van, mert bugosabb, de nem verziós, tehát nem kell vele foglalkozni, hogy mikor jár le, meg van-e elég hely. Bármikor elnyomsz egy updatet, jön a legfrissebb. -
válasz
CPT.Pirk #104574 üzenetére
Szvsz ez nagyon egyéni igényeken múlik. Valakinek kellenek a legújabb csomagok, valakinek nem kellenek, csak menjen, valaki meg a kettő között. Én a kettő között vagyok valahol, de, ha havi egyszer kellene csak frissíteni, én azzal is bőven meglennék. Most egy ideje már Linux Mintet használok, azért naponta itt is vannak csomagfrissítések. Persze nem kötelező őket telepíteni, anélkül is megy a rendszer.
Szóval az Arch vonalat én nem tudnám megszokni, más meg igen. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Időnként vitatkozunk róla, hogy jó-e az a fajta rolling release, amit az Arch és leszármazottai követnek. Általában jó, most viszont belefutottam, hogy a mai, "linux-firmware" csomag gyártók szerinti szétbontása után egy alig működő GUI-t kaptam és kénytelen voltam törölni az új csomagokat, majd visszatenni az előző havi, még egyben lévő fw csomagot.
Maga a probléma AMD kártyákkal legalább arch reddit poszt szintjén már 6 napja ismert, ennek ellenére úgy látszik átcsúszott a rendszeren és kiadták így, hibás formában.
Ugyanakkor az évek alatt mióta arch vonalon vagyok, nem igazán rémlik ilyen kritikus probléma ami becsúszott volna.
-
-
csixy
addikt
válasz
Warton #104568 üzenetére
Ha van elég RAM, akkor egy egész oprendszer (Q4OS, KDE5 felülettel TravelOS nevű live linux distro) elfér egy másfél gigás mappában. [link] Ügyes kis build, csak az a baj, hogy az alkotója nem hagyta benne a lehetőségét annak, hogy belakás után egy sb modult tudjak csinálni a fájlrendszer változásokból. Emiatt az egész éppen regnáló belakott kituningolt fájlrenszerből fogok menteni egy felújított sb modult ezzel: [link]
Annyi korrekcióval, hogy nehogy valakit megtévesszen, hogy az egészet nem az LMDE6, hanem a harmadik linuxomban a Linux Mint Cinnamonban csináltam.
-
Warton
őstag
Imádom a plasma frissítéseket. A mostani 6.4-től az Archlinuxom letérdelt, még szerelgetem; viszont a Manjaromon végre megjavult az SDDM.
-
-
Felhőbe én csak olyan dolgot töltenék fel, amit hosszú távon meg akarok őrizni, azaz archiválni. Miért ne érné meg? Itthon van róla 2 másolatom, egyet meg feltöltök a felhőbe is betömörítve. Probléma megoldva.
Szerk.: ja tehát én nem egyenként tömörítgetnék, hanem fognám a fontos dolgokat, aztán az összeset betömöríteném és fel a felhőbe.
-
-
-
.-..-.
tag
Arch + X11
Nálam a Chromium (ungoogled verzió) az elsődleges browser.
Firefox alaphelyzetben nem jön be az új policy miatt. Librewolf még esélyes.
Amúgy ellenőriztem most ezen a laptopon és a megadott paraméterekkel használom ezen is a Chromium-ot és rendben működik a gyorsítás 4k video-val. -
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
growler #104554 üzenetére
Lehozták a hírt 1:1-ben ami az Arch-tól származik, ők írták így: https://archlinux.org/news/linux-firmware-2025061312fe085f-5-upgrade-requires-manual-intervention/
-
.-..-.
tag
Nálam semmi egyéb módosítás a Chromium-ban és detto ugyanez a GPU van a laptopomban. Nézz rá, mert ha mellette ott van az "intel-media-driver" (bár biztos ott van, mert szerintem FF-hoz is kell) akkor ennek menni kell.
De azért, ha a laptop előtt leszek, ránézek ugyanazeket a paramétereket használom-e ott is.
-
-
growler
őstag
válasz
.-..-. #104553 üzenetére
Az -Rdd helyett nem lett volna elég az -Rns?
(-d
Kerüld a pacman kapcsoló használatát . Kihagyja a függőségi ellenőrzéseket a csomagok eltávolítása során. Ennek eredményeként egy kritikus függőséget biztosító csomag eltávolítható, ami a rendszer hibás működését eredményezheti.pacman -Rdd package
)
Bocs! ... A kérdést CPT.Pirk-nek szántam. -
.-..-.
tag
Oké, de milyen GPU-d van, amivel a Chrome/Chromium nem játszik harver gyorsítással videót?
Nálam ezzel megy:$ cat ~/.config/chromium-flags.conf
--ignore-gpu-blocklist
--enable-zero-copy
--enable-features=VaapiVideoDecoder,VaapiIgnoreDriverChecks,Vulkan,DefaultANGLEVulkan,VulkanFromANGLE
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
EndeavourOS-en a mai frissítésnél a Firmware csomagot először el kell távolítani, majd újrarakni.
sudo pacman -Rdd linux-firmware
sudo pacman -Syu linux-firmware
-
válasz
.-..-. #104545 üzenetére
Nem GPU, a Chrome ezzel az izével. FF meg pöcc-röff ment.
@Rowon : Amit az előbb írtam
Ezt lehet regisztrálós normál felhőként is, nem csak otthon futtatva.@104550 : Aztán indítasz valamilyen feldolgozóprogit, vagy csak egy Chrome-t, és...
A RAM meg a proci azért van, hogy az a cucc használja, amivel értelmes dolgot csinálsz. Az OS azért van, hogy valami működtesse az előbbit... -
-
Petya XT
senior tag
válasz
tordaitibi #104548 üzenetére
Nálam csak 20 GB van, +10 GB még a különböző eszköz installok miatt, de csak 365 napra. Megnéztem tegnap a csomagárakat 1700 FT VPN-el egy hónapra 400 GB. Lehet, hogy ez marad akkor.
-
válasz
Rowon #104547 üzenetére
Megasync.
Nem azért mert én 10+ éve használom hanem mert jó.
Teljes körű GUI kliens minden platformra.
Most nézem én csak a tárhelyet használom, sok kiegészítője is lett.
Vpn, jelszótároló, egyebek.
Én még az 50GB free tárhelyet tudom használni, nem tudom most mennyit ad regisztrációnál. -
fekete.puma
aktív tag
válasz
tordaitibi #104540 üzenetére
Itt szerepelnek azok is amiket használsz. [link]
Azt szokták ajánlani, hogy 2 böngészőt érdemes használni, az egyiket a (privát) böngészéshez, ezekre nem raknak pl videó letöltő stb...bővítményeket, a másik a közösségi platformokra.
VPN alatt hollandiából bejelentkezve a saját Google, Facebook fiókjába, vajon ki lehet... -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Petya XT #104538 üzenetére
Az OneDrive Windows alatt egy rakás trágya. Használjuk napi szinten a cégnél, sok baja van.
Linux alatt vannak működő megoldások, amik úgy működnek, mint a Windowsos kliens. Meg van az Abranuegg-féle onedrive kliens, ami komplett szinkronizációt is tud, jóval több lehetőséggel mint a Windowsos kliens. Én azzal építettem meg az offline céges felhő backupunkat.
-
cami][us
senior tag
válasz
tordaitibi #104540 üzenetére
Bazzeg. Ráférne egy kis ricing.
#104535 Már el is felejtettem, hogy a Google Earth létezik.
Nálam megy FF alatt is komolyabb akadás nélkül, viszont látszik hogy a webgl ezen az oldalon bugos a rókás böngető alatt.
-
válasz
Petya XT #104538 üzenetére
Van Onedrive kliens, igaz CLI de ha nekem sikerült belőnöm akkor neked tutira menni fog. Van guis is de amikor én keresgéltem, mind fizetős volt Linuxra.
[link]
Hibátlanul tette a dolgát évekig, majd töröltem mert én meg pont leszoktam a Onedriveról. Pár olyan van fennt ami abszolút fontos és 5 gigába belefér.
Ha nagyon kell böngészőből bármikor bárhonnan elérem.
Nekem még elég a Mega, 15GB ami itt van, szintén az ultrafontos cuccaim, emlékeim stb.
A többi meg pótolható, vagy felejthető, zömmel videótartalmak, azok egy 2 terás ssd háttértáron a gépembe.
És biztos ami biztos ennek a mentése meg egy nagy 3,5" 2 terás hdd-n a szekrényben. -
válasz
fekete.puma #104537 üzenetére
Értettem Főnök, de én hol állítottam konkrétan hogy a Windows alatt futó Edgeről beszélek?
Megnéznéd a böngésző címsorát, és a rendszerinformációs ablakot? -
válasz
tordaitibi #104536 üzenetére
Az Egde Chrome
Annyira, hogy ugyanazok a kiegészítők jók hozzá.
Nekem Chromium lenne, de mivel az nem volt hajlandó GPU-n lejátszani videót, mentem FF-ra. És hát ja, adatvédelem azért itt valamennyire van, legalábbis alapszinten nem szolgáltatok a Google-nek"Vagyis lehet a kínai meg Redmond is ugyanannyit monitoroz és kémkedik mint a Firefox vagy bármelyik társa."
Nem. Meg hát uBlock, Ghostery erre való.@Petya XT : Nextcloud pl., jól integrált Linuxon, és akár otthon is futtathatod a szervert, ha van min.
-
Petya XT
senior tag
válasz
tordaitibi #104536 üzenetére
Az Edge egy nagyon jó kis böngésző, biztonságos, és funkciógazdag. Én is szeretem. Kellene valami felhőt néznem, mert kifogytam a Mega ingyenes fiókjából, a OneDrive-ra gondoltam, hogy az jól lehet nekem. Mivel gyakran használom, akár vissza is tehetném a Windows-t napi használatra.... Nem tudom, hogy a OneDrive integrációja milyen linuxon, Windows 11-en biztos nagyon jó, ezt tapasztaltam.
-
fekete.puma
aktív tag
válasz
tordaitibi #104536 üzenetére
Ez Linux topik és nem Windows vagy Google Android, hogy ott mi van ne keverjük ide.
Vannak teszt oldalak amivel lehet ellenőrizni a böngészőket, szóval azt állítod, hogy mindegyik egyformán jó, vagy sz@r, megérzésre? -
válasz
Petya XT #104535 üzenetére
Teljesen igazat adok neked.
Bár ez erősen szubjektív de a Firefoxot én 20 év alatt nem tudtam megkedvelni pedig legalább évente 1x nekifutottam.
Én magam Operát használok, és Edge-t.
Az egyik kínai, a másik Microsoft. No komment.
(zárójelbe, az Edge kényelem és szolgáltatások terén NO.1, verhetetlen. ezt szerintem semelyik böngésző meg sem közelíti, talán a Chrome valamennyire)Ismét szubjektivitás, a tökátlag tökmindegy mit használ.
És még hol van az okostelefonok Chrome böngészője és teljes Google integrációja...
Érdekes a fenntiek ellenére nem kapok reklám hegyeket, a mailba 3 hónapja üres a spam, nincsenek felugrók se pc-n se telefonon stb.
Vagyis lehet a kínai meg Redmond is ugyanannyit monitoroz és kémkedik mint a Firefox vagy bármelyik társa. -
Petya XT
senior tag
válasz
Rowon #104534 üzenetére
A Nobarás verzióból állítólag kivették ezt az egész kripto izét. A Zorinét nem néztem meg alaposabban, anyámnak kerestem a Win10-éra után rendszert, ezért vettem csak észre.
Nálam a Firefox már régóta nincs, mert a webes Google Earth-öt nagyon sokat használom, és egyszerűen nem ment. 10-ből 8 alkalommal, ha el is indult, akadt. Privacy, nah abban már én sem. Vannak rendszerhez közelebb álló dolgok, mondjuk egy rendszerszintű privát DNS, VPN és társai, a böngésző meg...., ha nagyon kell valakinek, TOR. A többi, az nem igazán játékos.
Én teljesen el is engedtem ezt a böngésző vs privacy dolgot, nálam így néz ki.
Azért van abban valami szomorú, hogy kikopni látszik a disztrókból a Firefox. -
válasz
Petya XT #104533 üzenetére
Nekem nem igazán jön be a Brave, főleg ez miatt a kriptovalutás dolog miatt, amit beleépítettek a böngészőbe. Linux Minten jelenleg Firefoxot és Vivaldit használok, mindkét böngészőt más-más feladatokra.
Ugyanakkor én ebben a Privacy dologban sem hiszek, szerintem ez csak egy olyan vonat, amire nagyon felültek a marketingesek, mert tudják, hogy ez éppen érdekli az embereket. -
Petya XT
senior tag
A Zorin-ból is kukázták a Firefox-ot. Brave van helyette.Szerintetek a jövőben trend lesz belőle?
-
válasz
fekete.puma #104526 üzenetére
Akad.
-
válasz
csixy #104529 üzenetére
Ez is egy módszer
Én letöltöm az ISO-t a home szerverre, és már lehet is bebootolni. Kézzel, vagy menüből.
Itthonon kívül meg nem szokott kelleni telepíteni, de vihetek akár iPXE-s cuccot (mert hát pl. egy Debian vagy Ubuntu simán települ mezei netről is, az itthoni is ezt csinálja, ha PXE-ről települ, és akkor mindig a latest jön le), vagy pendrive, ha kell. Nyilván van, csak egy átlagos telepítéshez nem kell semmi.
" Nem kell PXE, sem virtual gép, csak egy bootolható gép torzó."
Ezek nem függnek össze. PXE-ről a legtöbb dolog tud bootolni.BTW nem tudom, a Ventoy hogy működik, de USB-s Debiant (tehát nem live, hanem USB-ről futó) meg lehet oldani úgy, hogy MBR és UEFI is megy ugyanarról a cuccról. Mondjuk macera, de utána akármin megy
"Feltalálhatnák már a 2in1 USB meghatót ami egybeépített USB hub és két pendráv"
Sztem multi kártyaolvasó lesz azLegalábbis mintha külön eszköznek látszana
(De szerverekben láttam már dual SD kártyás OS tárhelyet, az is megfelelne neked. Viszont az IDSDM PCIe-s...)
-
csixy
addikt
"nem pendrive-ról telepítek, hanem PXE-ről "
Két egyforma körömnyi pendrájvot vettem. Az egyiket UEFI-s ventoynak , a másikat MBR-es ventoynak megcsináltam.Mindkettőn részben ugyanazok az ISO-k és a kedvenc linux live buildjeim (most a kedvencem a Minios, mert azon utólag a kernel is frissíthető, ha kernel külön sb modulban van). A kettő bedugva egy pici USB-hubba. A két ventoy kombinációja így négyféle bootolási lehetőséget ad. Ez mindig nálam van . Bármire jó lehet. Nem kell PXE, sem virtual gép, csak egy bootolható gép torzó.Feltalálhatnák már a 2in1 USB meghatót ami egybeépített USB hub és két pendráv (vagy egy pendrájv és egy SSD) lenne. Nagy karriert futhatna be nálam.
Az igazi fából vaskarika az lenne , ha valaki kitalálná, hogy hogy lehetne egy USB eszközt úgy ketté partícionálni, hogy két egymástól független eszköznek látszódjon, ez Nobeldíjat kapna ... gondolom. -
válasz
fekete.puma #104526 üzenetére
Sztem simán, de én pont nem
@ubyegon2 :
Persze, mindenkinek más az egyszerűbb.
Amúgy ja, itt is vannak USB-s dolgok, de azok máshoz (gépet tesztelni, stb). Ahol lehet, nem pendrive-ról telepítek, hanem PXE-ről. A pendrive mindig eltűnik, nem az van rajta, ami éppen kéne, stb. Ugyanez igaz, hogy plusz háttértár is vagy van, vagy nincs (most éppen van, de azon se az lenne soha, aminek kéne
)
-
Mellé telepítés meg, hát azzal is lehet cumizni
Na ugye! És már meg is van az oka, hogy egy Linuxot nulláról elkezdő, de érdeklődő user miért az éles telepítést részesíti előnyben!
Neked egyszerűbb a virtuál, de erre írtam, hogy mások a felhasználói szokások, preferenciák. Én mondjuk azért sem aggódom, mert ha minden leülne az adott meghajtón, akkor berakok egy régebbit, amin van OS, de pendrive is mindig van friss iso-val.
-
válasz
fekete.puma #104514 üzenetére
20-30 nem is sok, osszeraksz egy pentest labet, mar elfoglalod a 30 harmadat-negyedet, meg melledobsz egy malware analizis kornyezetet, forensic analysis labet, sandboxot, aztan majdnem meg is vagyunk - es akkor meg nem probaltal OS-eket.
-
-
.-..-.
tag
Kezd bejönni ez a Librewolf, mint browser.
- jól megy vele a video gyorsítás
- elég sok biztonsági funkció van benne
- az uBlock Origin reccenés nélkül működik veleVolt pár zavaró tényező, de kis hack-eléssel megoldottam.
1. Például egy weboldalról nem lehetett egy linken jobb egérgombbal egy már meglévő "private window"-ba új Tab-ként megnyitni a linket, minden alkalommal új "private window" nyílott. Nem találtam megfelelő add-on-t sem, csak olyat ami a normál weboldalon nyit egy "private tab"-ot. De végül megoldottam saját add-on-al.
2. Nagyon bosszantott, hogy egy linken állva a jobb egérgomb menüjében számomra felesleges menüpontok voltak. Ezeket is kipucoltam. Most ennyi egy menü a linken. [kép]
Most már egy kényelmes kis browser lett ez. Köszönöm a video gyorsításos infókat. -
Nem kell lezúzni működő disztrókat, semmi baja nem lesz a már fennlévőnek, ha mellé rakok egy újat. Max figyelni kell, mielőtt leszeded, amit kipróbáltál, előtte aktiválni kell a régebbi disztró GRUB-ját.
Ha meg csak röviden akar megnézni valamit a user, arra ott a live mód. De nyilván mások a használati szokásaink.
Köszi a kisegítést az előbbihez, valóban Canonicalos beletúrás lehet az ok plusz az adott Debian testing sem az adott Ubuntu bázisa mondjuk, mint például a Trixie sem alapja a 24.04-nek. Időnként tényleg zavaró, főleg különböző csomagkezelésű disztrók esetében.
-
-
válasz
cigam #104516 üzenetére
Nem ugrik be egy se most, de nemrég azt vettem észre, hogy ugyanazon funkciójú csomagoknak más megnevezése van Debiannál, mint Ubuntu 24.04-nél. Nem poénból írtam, megjelenítéssel kapcsolatos csomagok voltak ezek, de nem biztos. Furcsállanám, ha senki nem találkozott volna ilyenekkel.
Ilyesmire gondolok, mint
nvidia-vaapi-driver
, ami 24.04 alapon van, 22.04 alapon meg nincs. De valami vaapi-s csomag biztosan van utóbbinál is. Lehet az eltérő verzióalapok miatt van az is, amit írtam. -
válasz
fekete.puma #104514 üzenetére
Aszongy'a virsh list --all
Azonosító Név Állapot
----------------------------------------------
- aixtest leállt
- android_studio leállt
- archlinux-arm leállt
- debian_test leállt
- debiantesting_client leállt
- fedora36 leállt
- freebsd14.0 leállt
- KDE_video_editor leállt
- macOS leállt
- openvms leállt
- reactos leállt
- retrogép leállt
- rhel9.5 leállt
- special_debian leállt
- UEFI_PXE_TEST leállt
- UEFI_SECBOOT_PXE_TEST leállt
- win10 leállt
- win11 leállt
- win11-2 leállt
- winxp leálltBeszédes nevek
30 régebben volt. Asszony 28-as Fedoráját szerencsére már le lehetett törölni.
Dobok majd egy Redox-ot is mellé, ilyesmi.
Ki kéne szórni a WIn10-et is, de az is jó még rázós dolgok próbálgatására, pl. ami vírusgyanús, ilyesmi.
A KDE video editor pl. egy KDE-s Debian, amin KDEenlive-el lehet videovágni, mert nem akartam a Gnome-os lapost összeszemetelni a KDE libjeivel, ott meg elfér.
Néha szokott lenni pár Alpine és/vagy Android-x86 gép is, amíg kiderítem, hogy utóbbi még mindig használhatatlanA VMS meg az AIX elég nehezen lenne pl. futtatható fizikai x86-on, meg az ARM-os Arch is
"Vagy a másik munkaterületen ott fut a windows ha kell és nem kell ki-be jelentkezni, csak váltani."
Akár, de én inkább csak akkor kapcsolom be, ha kell. Annyira nem erős az a gép, pár VM elfuthat egymás mellett, de jellemzőbb, hogy minden oda van neki adva, és egyszerre egy megy. Mondjuk a két tesztelős Debian van, hogy egyszerre fut. -
-
-
-
válasz
.-..-. #104507 üzenetére
Azt én kapcsoltam ki szerintem még első nap, ahogy használatba vettem a gépet. Túl sok security opció maradt így is, Amúgy a SGX az a Software Guard Extensions.
Viszont most így áll a helyzet:
AV1-et ez a leírás kikapcsoltatta, az így nem támogatott.Kb ez alapján mentem végig, ill az előbb linkelt az alapja ennek is: [SOLVED] Firefox Video Acceleration, nvidia-vaapi-driver
Ami ellentmondó volt, azt kihagytam, illetve nem akartam belebarmolni ebbe a configfájlba:
5. Set all the needed environment variables. Look at the custom entries in my ~/.profile
-
válasz
ubyegon2 #104505 üzenetére
Ez a 79 tételes
journalctl -b -p 3
hibalistám is megvan még, szóval van mit átbogarászni, fene tudja, akár ezek is akadályozhatják a gyári nVidia driver használatát.Ugyanez a
journalctl -b -p 3
hibalista Linux Mint Cinnamon 21.3-nál csak 22 soros. Abból is pár sor a /dev/nvme-re vonatkozik, ami nem érdekes.Lassan irigyelni fogom Tibikomám munkahelyi miniPC-jét!
Meg a régi HP Elitebookomat, ami jó igáslóként ment mindennel, persze ami nem UEFI-s volt.
-
válasz
CPT.Pirk #104503 üzenetére
Megnézegettem az about:support oldalt is, amit growler is írt, bekapcsolgattam, igaz fele se volt meg, de tényleg elég kusza minden. A Cinnamon három nvidiás panelappjaival is bűvészkedtem az elején, csomagokat pakolásztam le-fel, szóval majd rászánok kis időt és egy új telepítésen letesztelem, de lehet megvárom a Linux Mint 22.2-t, úgyis mindjárt itt van.
Most nekiugrottam a Trixie-nek, de már látom, hogy ez sem lesz egyszerű.
Sajnos teljesen FF függés van a sync miatt, így Chrome és társai nem játszanak, de tényleg csak a kíváncsiság hajt, mert a nyílt is mindent meghajt könnyedén, erre a használati profilra egy 6 core i7-8850H is bőven elég.
update
Trixie műtétre szorul majd, mert a felrakott nvidia-driver-full utáni reboot konzolosan loginol, de a startx-re valami hibát ír, de nem tudtam jól megnézni, mert felváltva hol blackscreenre vált, hol konzolra.Ehhez majd idő kell, gondolom a logokban lesz valami...
-
válasz
.-..-. #104502 üzenetére
Valami switchero-control szerű appot Linux Mint-en is felraktam, gyakorlatilag mindent úgy csináltam végig, mint anno a Dell Precisionon. De most, hogy említetted, megnéztem Debianon, itt van ugyanezen csomag(nyilván Cinnamon ez is)
A detect itt csak annyit ír, hogy rakjam fel az nvidia driver-t. Ez a Tesla 535 driver is supported, de fogalmam sincs, az miben más, mint a normál driver.
ubyegon@Trixie:~$ sudo nvidia-detect
[sudo] password for ubyegon:
Detected NVIDIA GPUs:
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GP107GLM [Quadro P1000 Mobile] [10de:1cbb] (rev a1)
Checking card: NVIDIA Corporation GP107GLM [Quadro P1000 Mobile] (rev a1)
Your card is supported by all driver versions.
Your card is also supported by the Tesla 535 drivers series.
It is recommended to install the
nvidia-driver
package.
Úgy látom az nvidia-driver is az 550.x-et akarja felrakni, viszont itt látok egy -full végű metapackagest is, de sokat nem érek vele, ha a primus. Mindegy, egy próbát megérhet...
Úgy látom ez a nvidia-driver-full végű lesz a jó, mert alapból nincs fenn Trixiem az Nvidia Setting sem, ebben a metapackageben meg minden benne van, kivéve amit Kapitány említett, de azt is felrakom, mert látom synapticban.
-
.-..-.
tag
válasz
ubyegon2 #104500 üzenetére
Én amikor használtam az Optimus részt, akkor a gyári Prime módszerrel váltottam.
Mivel Gnome-ot használtam még felraktam hozzá a switcheroo-control-t is. Ezzel az indítóikonokon jobb gombra megjelent a lehetőség, hogy nvidia-val indítsam.
De, mint említettem, az nvidia az 550.xx feletti drivereknél változtatott valamit az optimus részen és nem kapcsol már ki teljesen az nvidia vga, akkor sem, ha nincs használatban.
Legalábbis rtx 2060 esetén ez van, lehet újabb vga esetén jól működik. De az nvidia 550 driverrel jól megy. -
válasz
.-..-. #104498 üzenetére
Én a laptopomon "csípőből" letiltottam az RTX2060-at, nem küzdök vele.
Ezen gondolkodtam minap, hogy leszedem a gyári drivert a fenébe, de az alapján, amit írsz, lehet megpróbálok egy 550.x előtti drivert, mert egyébként a Dell Precisionon teljesen jól működött minden, még úgy is, hogy olyan drivert raktam fel, ami az adott dVGA-nál nem is volt támogatott. Ezek a régi Precisionok ritka jó konstrukciók voltak minden szempontból.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Lancia topik
- Nagyrobogósok baráti topikja
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- iPad topik
- Vivo X200 Pro - a kétszázát!
- Xbox tulajok OFF topicja
- Mobil flották
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- További aktív témák...
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Több mint 70.000 eladott szoftverlicenc
- Samsung Galaxy Xcover 6 Pro, 6/128 GB, Kártyafüggetlen
- Csere-Beszámítás! Corsair Dominator Platinum 2x32GB (64GB) Kit 5200MHZ DDR5
- Bomba ár! Dell Latitude E5570 Touch - i5-6300U I 8GB I 256SSD I 15,6" FHD I HDMI I CAM I W10 I Gari
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon G8, i7-10510U, 16GB, 1TB SSD, 4K kijelző + WWAN (ELKELT)
- Xiaomi Redmi Note 13 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest