-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
V.Stryker
nagyúr
Sziasztok,
Van windowsra és mac-re a Garmin Express progi órához, gpsekhez.
Arch linux alatt mivel és hogy kell ezt telepíteni és elindítani?Linuxon windows app futtatás szűz vagyok.
-
Warp Terminal
-
válasz
urandom0 #102197 üzenetére
Mikor felfedeztem, hogy a Frissítéskezelő az Ubuntu 25.04 mesa csomagjára akar frissíteni, akkor láttam a dracut-ról a hírt, hogy erre vált a következő Ubuntu az initramfs-ről. De itt csak a dracut csomag volt, míg közben a normál tárolókban megjelent a dracut-install csomag. Nem akarom kipróbálni, mi lenne, ha ráengedném a Frissítéskezelőt, lehet csak a dracut csomagra vár a most felrakott/frissített? dracut-install!
Épp elég durva már az is, hogy a Frissítéskezelő a 25.04 csomagjait tallózta be...no de honnan a fenéből, ha nincs 25.04-es Ubuntu tároló fenn?
Közben azt látom, hogy a Frissítéskezelőben már nincs a dracut csomag...
akkor csak felkerült mégis a dracut-installal.
Nem került fel, valahogy eltűnt a frissítendő listából, csak ez van fenn:
-
-
válasz
urandom0 #102193 üzenetére
Szerintem egyre nehezebben tudja követni a Linux Mint az Ubuntu alapú rendszerépítést, amit eddig követett. Az LMDE meg kihagyja a köztes lépcsőfokot, mégis stabilan működik.
Már az is aggaszt az utóbbi történések alapján, hogy most egyszerre rakta fel a dracut csomagot és frissítette az initramfs-tools csomagot.
-
válasz
IstvánLászló #102181 üzenetére
A LinuxMind ő szakmailag igen jó előadásmódjában-segitette a kezdőket
Több videóját láttam, én pont az előadásmódja miatt nem éreztem alkalmasnak arra, hogy beletegyem a videóit a Mint összefoglalójába. Néha az az érzésem, hogy beszél össze-vissza és csak felületes tudása van, amit ezzel a műmájer stílussal próbál kompenzálni.
Fentebb Csixy ír a Magyar Linuxos emberkéről, gondolom Lászlóról. Nekem jóval szimpatikusabb az ő gondolkodása, mert nagyon megfontoltan áll hozzá mindenhez és eleve minden műveletet azzal indít, hogy érthető és kimért módon elmagyarázza, hogy mi várható, ha ezt vagy azt csinálod, esetleg, hogy miért ne csináld, azt is elmondja. Jóval felnőttebbnek érzem a hozzáállását. -
válasz
Warton #102190 üzenetére
Ja igen, főverzió upgrade volt inkább zűrös... szerintem az nem változott, de kíváncsivá tettél! Van egy 21.x verzió is a régi notin, hétvégén megnézem, lehet-e verzióugrást csinálni rajta.
Amúgy az Ubuntu fejlesztési iránya alapján olyan érzésem van, fel kell készülni a Debian alapú LMDE állandó használatára.
-
válasz
Warton #102188 üzenetére
Valami biztosan változott, mert a múlt év közepén elrakott HP Elitebookot kellett újra elővennem és a fenn lévő Linux Mint 22 Cinnamon terminalos upgrade-je után megjelent a Frissítéskezelőben a 22.1-re frissítési opció, rányomtam kíváncsiságból és minden gond nélkül végigment az upgrade. Nem hiányolta a Timeshift mentést.
-
Fura helyzet állt elő a Linux Mint-nél frissítési téren. Nemrég egy notebookon frissítettem az egyik Linux Mint-et és reboot után blackscreen fogadott, ugyanez volt a másik fenn lévő Linux Mint verziónál is. Mivel oda kellett adnom a gépet másnak, így a felesleges lepucolására koncentráltam, így lehet, hogy a Frissítéskezelővel upgrade-eltem. Mindegy, ezt konzolról upgrade megoldotta simán.
Ami gyanús nekem, az megint a Frissítéskezelőben látható, ugyanis az Ubuntu 25.04 Plucky Puffin csomagjaira akarna frissíteni, de egyébként a három terminalos frissítési módnál nem látszanak ezek a csomagok, sem a Synapticban!
Ma reggel már bejött a Dracut csomag is, ami majd a 25.04-től átveszi az initramfs kezelését, erős a gyanúm, hogy ezeknek a csomagoknak a frissítése gondot fog okozni.Gyanús, hogy amit most ezen a notin tapasztalok, ugyanez okozta az előbbi notebookon is a gondokat...
-
IstvánLászló
őstag
válasz
csixy #102183 üzenetére
Igen értelek,én is nézek a mai napig is jó Magyar Linuxos videókat,amik szerintem is hiánypotloak.
Arch a fő oprendszerem a pc-men. Full gamingre és mindenre is használom. Minden játékom kíválllóan megy fut jelenleg Steamen;Lutrissal! Kivéve azokat ahol az anti cheat nem enged fel minket.
Az emlitett videós munkáját - nem szeretném degradálni,de vannak gondok azzal hogy kompromisszumot is köthetne,például vitruál-boxban - mutatná-be az instalálást és utána is olvasna - annak is /boot /root hány Gb és /home +swap.
Azt is jelezhetné hogy az instalálás,csak is 1teszt bemútató...
-
csixy
addikt
válasz
IstvánLászló #102181 üzenetére
A Magyar Linuxos ember videóit én is szeretem nézegetni, meg a cikkjeit olvasgatni. Csak a videókban némi kompromisszumot köthetne a türelmes tanáros előadásmód miatt lassú információ áramlással.
-
IstvánLászló
őstag
válasz
cigam #102178 üzenetére
A LinuxMind ő szakmailag igen jó előadásmódjában-segitette a kezdőket,például bemutatot több diszronak az instalálását érthetően.
A YT-csatornája most is elérhető,de jelezte korrekten az alábbiakat.FIGYELEM! A VIDEÓ EGYES RÉSZEI 2020-ra ELAVULTAK LETTEK!
További szép napot kívánok és sok szépet. -
válasz
cigam #102178 üzenetére
Kezdőknek, magyarul nem nagyon tudok.
linuxMind csinált ilyeneket, bár nekem nem volt szimpi annyira fikázta mindegyikbe a Windowst hogy már sok volt.
Érdekes a legutolsóba meg homlokegyenest megváltozott a véleménye.
Amúgy ő szakmailag és előadásmódban nem volt kifogásolható.Nagyon sok Yt. videót nézek meg, és minden téren borzasztóan felhígult a színvonal.
Másik hobbim az elektronika, és ebbe, meg villanyszeelésbe, autószerelésbe is rettenet nívótlan videókkal van teli a YT.
Látszik a "yutuberen" hogy azt se tudja mit mondjon, nincs felkészülve sem pszichésen se szakmailag, nincs egy kis forgatókönyve sem, mit mi után hozzon fel, valamiféle logikai sort követve, bődületes baromságokat állít.
Ami hagyján de a nála is kezdőbbek ha betévednek a csatornájukra, szentírásnak veszik és ez a nagyon nagy baj.Ezekhez képest egy kommersz csatorna, pl. MHvlog Tomi vagy Ecopityu a mennybe megy mert legalább tudja mit akar elmondani.
A többi, pl. Paxel, Űrkutatás magyarul , Walter Reéb vagy Ács Budapest, Ordasi Gabi, ezekről szó se essen.
Azok témakörtől függetlenül professzionálisan űzik ezt a sportot.Igen mindenki hibázhat. Én is vétettem nemegy blogomba apróbb hibákat..
De egy villanyszerelős csatornán egy életvédelmi eszköz, firelé, avk, rdc bemutatásakor, és működési elvének leírásakor akkora bődületes baromságokat mondani... És ez már így kimeríti a nem szándékos emberölés fogalmát, mármint ha a tanács szerint köti be egy lakás hálózatába.És ez a nagyon nem mindegy. És az emberek mivel médiaszinten agymosottak, szó nélkül elhiszik ezeket hisz a csatorna neve pl. Villanyszerelés házilag, profin.
Az a baj hogy régebben ezek automatikusan kiszelektálódtak, meg egy Szabó Ervin könyvtárból kivett műszaki tárgyú könyvet minimum ketten-hárman lektoráltak mielőtt nyomdába ment.
Most meg bárki kiállhat nulla tudással az egész világ elé, több millióan nézhetik, semmi kritika, semmi szakmai lektorálás, egyáltalán még magyarul is rosszul beszél, nem tud fogalmazni de sebaj.Ez borzasztó.
-
-
urandom0
senior tag
válasz
cigam #102172 üzenetére
Hú, nem tudom, ki csinálja, de tényleg van itt sok-sok pontatlanság.
Már az első percben azt mondja, hogy "Red Hat operációs rendszer". A Red Hat a vállalat neve, a rendszer neve Red Hat Enterprise Linux.
Az ingyenes Linux résznél meg kellett volna említeni, hogy vannak fizetős disztrók, amiknél jellemzően a támogatásért fizet az ember.
Az OBS-re nem mondanám, hogy kifejezetten Ubuntura van fejlesztve, hiszen a flatpak az elsődleges terjesztési csatornájuk.
Azt sem jelenteném ki, hogy kevésbé meríti az akkumulátort, mert ez teljes mértékben hardverfüggő. Egyes gépeken valóban kevésbé, míg másokon jobban, mint a Windows.
A Rufusról semmit nem mond, alapnak veszi, hogy mindenki ismeri... még csak 8 percet néztem belőle, de már itt ennyi pontatlanság összegyűlt.
Ez az exFAT táblát alkalmazza a Linux elsődlegesen pedig egy ordas nagy hiba. -
-
-
válasz
ubyegon2 #102173 üzenetére
Hát pl. az exFAT az alapértelmezett fájlrendszer
Ha kezdő vagy, talán fel sem tűnik az ilyen apróság. Mondjuk az vicces volt a végén nem indult a rendszer, mert nem adta meg az EFI partíciót, és a 10GB-os rendszerpartíción nem fért el a telepített rendszer.
De a hibákból is lehet tanulni. Szerintem jó, hogy bevállalta a tanfolyamának(?) a publikálását. Sokan nem tudnak külföldül, és nekik indulásnak jó lehet. -
(Ubuntu)Linux kezdőknek sorozat a YouTube-on [link] Vannak benne elszólások, de talán van akinek hasznos.
-
Pedro111122
friss újonc
Kosoznom igen biosz lett a megoldas achibe latja mar csak a telepul viszont betoltest nem akarja de folyamatba az uj biosz beallitasok
-
válasz
sicc_innen #102152 üzenetére
Nagy valószínséggel jó a Wine, ha a "rendszergazdád" gond nélkül telepítget neked bármit.
ÍTelepítésről képek, hibaüzenetek, hol áll meg, min hasal el? -
válasz
Pedro111122 #102155 üzenetére
Szerintem a biosba kotorássz, nincs a slot kikapcsolva bios szinten?
Vagy szimplán hardverhiba, csatlakozó kontakt. -
Warton
őstag
Legnagyobb meglepetésemre tegnap két játékot is, mindenféle indítási opció beirogatása, protonverzió állítgatása nélkül sikerült elindítanom Steamben: Batman Arkhman Knight és Kingdom come: Deliverence. Lassan megvalósul az aláírásomban szereplő világ.
A Far Cry5-tel továbbra is szenvedek, de már kezdem feladni azt...
-
V.Stryker
nagyúr
Sziasztok,
LibreOffice-ban otthon lévőket is kérdezném, hogy a felül elhelyezkedő, menü és gomberdő részt lehet valahogy keskenyebbre venni? Majd a kijelző 1/5 -ét foglalja el.
-
válasz
Pedro111122 #102155 üzenetére
Kifejtenéd, hogy "nem látja"? Milyen vezerlő van a gépben? Milyen SSD-vel próbálkozol?
-
growler
őstag
válasz
Pedro111122 #102159 üzenetére
A hiba üzenetek alapján sajnos nincs ötletem.
De tedd fel a kérdésedet a ChatGPT-nek. [link]
Valamelyik tippje lehet hogy beválik -
válasz
Pedro111122 #102160 üzenetére
Elég lenne 1x (miután letörölted a monitort
)
-
Pedro111122
friss újonc
-
growler
őstag
válasz
Pedro111122 #102155 üzenetére
Szia!
A hiba üzenetet amit olyankor kiír, hány évre titkosítottad? -
Pedro111122
friss újonc
Sziasztok adott egy dell xps 13 laptop kali telepito nem latja az ssd- t kulso usb-s atalakitoval feltelepil a kali fut is szepen de ha visszarakom az alaplapi foglalatba az ssd- t akkor hibat ir esetleg valami otlet hogyan lehetne megoldani ezt?
-
csixy
addikt
kezd alakulni
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sicc_innen #102152 üzenetére
Megpróbáltad amit mondtam, hogy terminálban elindítod a
wine programneve.exe
módon? Nyilván a megfelelő mappában kiadva. -
sicc_innen
tag
válasz
tordaitibi #102132 üzenetére
Köszönöm!
Sajnos nem tudom, hogy a Wine mennyire van megfelelően telepítve, konfigolva.
Szeretném telepíteni az említett kis progit, de nem megy az sem.
Nagyon messze lakom, de azért köszönöm a felajánlást! Jó a linuxos csapat mindenhol, semmi kétség. -
válasz
csixy #102149 üzenetére
Ha csak az utóbbi 10 éves időszakot nézzük, sok érdekes dolog fog történni a jövőben! Remélem az AI nem elpusztítja az emberiséget, hanem pont megvéd bennünket az egyre elmeroggyantabb vezetőinktől.
Amúgy lehet kéne valami autentikátoros kütyü a nyúlnak is lassan, hogy szükség esetén igazolhasson, hogy én vagyok! Ilyesmit csak rá bíznék...
-
válasz
tordaitibi #102147 üzenetére
Én se használok már jó ideje semmilyen kliens appot notebookon, mindnek van webes felülete, a mobilon lévő app úgyis jelez, ha szükséges. Ha tudom, hogy hosszabb és hivatkozás linkelgetős egy beszélgetés, akkor mobilról átmegyek notira. A notit már nem is nagyon tudom használni mobil nélkül, mármint ha hitelesítésre van szükség.
Szerencsére ez az autentikátoros dolog is ismert már évek óta telómon melóhely miatt. Nem hagyják az embert lemaradni semmiben, hiába van gyorshívón a kenetfeladó pap!
-
válasz
ubyegon2 #102146 üzenetére
Igen ezekre.
Emiatt leszoktam a telepített mailkliensekről.
már csak weben használom a gmailt.
Ott abszolút szabad a gazda mert a régi pc-ket mind megjegyzi, ha meg egy újról lépek be, az asszony a telefonján leokézza hogy igen én vagyok és beenged.
Az ő telója van hozzákötve a gmail accountomhoz, én nem bírnék már elviselni egy google telefont. 2 percenként verdesném falhoz, földhöz. -
válasz
tordaitibi #102145 üzenetére
Jól mondod, ha erre gondolsz.
-
-
V.Stryker
nagyúr
Sziasztok,
Egy gmail fiókot adnék hozzá a Thunderbirdhöz és amikor átdob a gmailhez, név, majd jelszó beírás után az alábbi hiba fogad: -
urandom0
senior tag
válasz
Gilszkilabor #102142 üzenetére
Szia.
Én első körben megpróbálnám beállítani a server min protocol-t lehetőleg SMB3_11-re, de ha úgy nem megy, akkor SMB2_10-re. Lehet, hogy a protokollegyeztetésen csúszik el a dolog.
-
Gilszkilabor
friss újonc
Jó napot Srácok!
Új vagyok itt, tegnapi a regisztrációm. Évek óta egyik kedvencem a PH!, néhány hónapja napi szinten is olvasom itt a számomra érdekes dolgokat. Nem rég olyanba futottam bele, amivel nem boldogulok, ezért kérdeznék is rögtön, ha lehet. Kicsit hosszúra sikeredett, mert próbáltam kellő részletességgel körülírni:
Az itthoni hálózaton adott 4 db, már-már muzeális eszköz. Ubuntu 16.04 server, Lubuntu 16.04 desktop, 10 éves médiabox és egy Windows XP-s gép. Utóbbi 3 nem csak kliens, hanem szerver is Windows megosztásban. Mindhárom kliens eléri a többiek megosztását, oda-vissza rendben vannak a dolgok. A Lubuntu 16.04 desktop le lett cserélve 20.04-re, és kezdődtek a gondok. Napokig malmoztam a gépekkel:
- A 20.04 gépről a fájlkezelőben, a hálózaton látszódik az XP-s gép, onnan elérhető a konkrét megosztás neve, de kapcsolódni nem sikerül. Hibaüzenet: "Failed to mount Windows share: Időtúllépés a kapcsolatban". Ugyanez visszafelé: az XP-ről a 20.04 gép nem is látható a hálózaton, így a megosztását meg pláne nem lehet elérni.
- A 20.04 gépről a fájlkezelőben, a hálózaton látszódik a médiabox, onnan elérhető a konkrét megosztás neve, de kapcsolódni nem sikerül. Hibaüzenet: "Failed to mount Windows share: A szoftver kapcsolatszakadást okozott". Ugyanez visszafelé: a médiaboxról a 20.04 gép nem is látható a hálózaton, így a megosztását meg pláne nem lehet elérni.
- Nem rég feltettem a haver laptopjára egy Lubuntu 24.04-et, azzal ugyanezek a problémák jelentkeztek, mint a 20.04 esetében.
- Van még egy Lubuntu 16.04-es laptop is itthon, azzal sem megy a kapcsolódás a 20.04-es géppel.Ami működik Szamba alapon:
- A 20.04 desktop eléri a 16.04 szervert.
- Kínomban bekötöttem egy Win7 gépet is, oda-vissza elérik egymást a 20.04 Lubuntuval.
- Próbáltam még Lubuntu 18.04-et is (a 20.04 helyett), azzal oké a hálózat, de a 18.04 labilis, fagyogat.
- Próbáltam Debian 10 LXQT-t is (a Lubuntu 20.04 helyett), azzal is használhatóak oda-vissza az eszközök, de a Debian 10 esetében már érezhetően gyenge a vasam, tehát nem igazán opció.Úgy tűnik, 20.04-tól felfelé Lubuntu alatt a régi gépekkel (kivéve a szervert) nincs együttműködés. Mi lehet a baj?
Tudom, tehetnék az XP-s gépre Win7-et, de ez a probléma megkerülése, nem a megoldása. Viszont a médiabox Szamba elérését megkerülni sem tudom.
-
Dhampir
félisten
Sikerült az R-Linux nevű programmal visszaállítani a munkát!
Mindenkinek ajánlom ezt a programot:
[link] R-Linux -
Dhampir
félisten
Sziasztok!
Ubuntu 24.04
Tudtok ajánlani olyan linuxos recovery programot, amivel törölt fájlt vissza lehet állítani?
Előre is köszönöm!
-
bozont
veterán
válasz
bozont #102136 üzenetére
Ok, tárgytalan. A 'sane-airscan'-t telepítve már megy a szkennelés. Megjelent új eszközként.
~scanimage -L
device `xerox_mfp:tcp 192.168.xx.xx' is a Xerox WorkCentre 3025 multi-function peripheraldevice `airscan:w0:Xerox WorkCentre 3025 (XRX9C934E3FDCFF)' is a WSD Xerox WorkCentre 3025 (XRX9C934E3FDCFF) ip=192.168.xx.xx
-
bozont
veterán
Feltelepítettem a Cachyos-t, eddig pár apró problémán kívűl zökkenőmentesen ment a dolog. Viszont a nyomtatóval, vagyis a szkenner részével most elakadtam.
A default driverrel a nyomtatás sem ment, de a Xerox oldaláról letöltött driverrel már működik szépen. Bár nem épp friss.
Viszont a szkennerrel már nem jutok dűlőre. Telepítettem a 'sane' szolgáltatást, viszont nem talált semmilyen eszközt. Kis keresgélés után a root/etc/sane.d/xereox_mfp.conf file-ban megtaláltam a megfelelő típust (Workcentre 3025) és ott hozzáadva az (fix) ip címét már látja szépen.~scanimage -L
device `xerox_mfp:tcp 192.168.xx.xx' is a Xerox WorkCentre 3025 multi-function peripheralViszont a ilyen hibát dob ha skennelni akarok:
~scanimage --format=png --output-file test.png --progress
Not a JPEG file: starts with 0x00 0x00
~ 15sMi lehet a probléma?
-
csixy
addikt
-
válasz
sicc_innen #102125 üzenetére
ha nálad a Wine MEGFELELŐEN van konfigolva, telepítve,
Windowsos portable programok 80%-át azonnal jól futtatja kétkattra.
Ha meg telepítendő, kattintasz kettőt a telepítőn, végigcsinálod da telepítést és indítod a programot.
miért nem próbálod meg telepíteni? Semmit nem veszítesz, vagy behal a telepítés félúton, esetleg el se indul,
vagy lefut normálisan és ezután használod a programot.
Pont úgy mint egy Windowson.
Ha elakadsz segítünk amit tudunk itt.
Nem tudom hol laksz, én ingyen, hobbiból segítek bárkinek személyesen is ha eljön vagy közel lakik.
Állítólag erről (is) szól a nagy linuxos társadalom.
Az más amikor a munkahelyeimen botcsinálta rendszergizda meg backup-felelős voltam-vagyok de egy magán segítségért sose jutott eszembe fizetség. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sicc_innen #102125 üzenetére
A leírás alapján ez már 2009-ben hibátlanul működött wine alatt. Megpróbáltad telepíteni vagy indítani terminálban a
wine programneve.exe
módon? Lehet grafikus felületről is indítani wine-vel .exe fájlt, de ha terminálból indítod akkor látod ha valami gondja van, vagy valamit kell még hozzá telepíteni. Jellemzően az első indításkor a mono-t fel fogja tenni a wine, az a .net megfelelője.zoltanz: nem vagy véletlen repülő módban?
-
sicc_innen
tag
válasz
CPT.Pirk #102116 üzenetére
Értelek. Köszönöm!
Tehát ez egy összetettebb feladat lesz. A wine appdb oldalon nem találtam számomra használható segítséget a kis program telepítéséhez, futtatásához.
Közben próbálkoztam a PlayOnLinux applikációval is, de az sem vezetett eredményre, vélhetően a meglehetősen alacsony szintű linuxos ismereteimnek köszönhetően.
(Van egy fiatalember a településünkön, ő szokott hívásra személyesen segíteni a Linuxban elakadó ismerőseimnek. Alkalmanként 5-10 ezer Ft-ot kér a segítségéért, függően, hogy fél órán belül megoldható, vagy annál tovább tart neki.
Nem kívánom az időtöket rabolni itt ilyen láma problémával. Lehet, hogy a héten elhívom a ezt a pro programozót, talán megoldja fél órán belül...) -
csixy
addikt
válasz
urandom0 #102120 üzenetére
Ez sem vált be sajnos
user@debian:~$ sudo nala install mate-polkit
[sudo] user jelszava:
mate-polkit is already at the latest version 1.26.1-3
Nothing for Nala to do.
user@debian:~$
Lehet, hogy feltolok egy crunchbang plus plust, vagy egy bunsenlabost, de azok már avultasak, meg lehet, hogy nekem túl vastagok.
-
csixy
addikt
válasz
growler #102117 üzenetére
Nem müködik sajnos. error No session for cookie
user@debian:~$ pkexec gparted
==== AUTHENTICATING FOR org.freedesktop.policykit.exec ====
Authentication is needed to run `/usr/bin/env' as the super user
Authenticating as: Meno Mano,,, (user)
Password:
polkit-agent-helper-1: error response to PolicyKit daemon: GDBus.Error:org.freedesktop.PolicyKit1.Error.Failed: No session for cookie
==== AUTHENTICATION FAILED ====
Error executing command as another user: Not authorized
This incident has been reported.
user@debian:~$
-
kisi
aktív tag
Sziasztok!
Egy nagyon amatőr kérdéssel fordulok hozzátok :
Szeretném beállítani, hogy a számítógép ne menjen le alvó módba, hanem tétlenség miatt csak a monitor kapcsoljon ki....
A beállításoknál a screensaver menüpont alatt találtam egy kevés állítási lehetőséget, de semmi ehhez kapcsolódót...
(Mint22.1 Cinnamon) -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sicc_innen #102115 üzenetére
Ez teljesen program függő. A wine-nak van egy appdb oldala, ott keress rá arra amit szeretnél használni, ott le lesz írva mit és hogyan kell csinálnod, ha működik.
-
sicc_innen
tag
Sziasztok!
Egy nagyon kezdő kérdés: a Wine-nal (winre készült) progikat futtatni lehet Linux alatt, vagy install filet is el lehet indítani, ami települ is, majd indítható lesz valahogy? -
csixy
addikt
Mivel karcsú debian rendszert szeretnék használatba venni, ezért telepítettem egy DE nélküli debian 12.9-es rendszert és tettem rá Openboxot és XDM-et sima sudo User párossal root nélkül. Már már minden kezd összejönni az elképzelésem szerint. Csak egy a baj, nem működik a GUI-s jelszóbekérő, tehát pl. a synaptic és a Gparted nem indul(t !) csak sudóval terminálból indítva, ami ugye durva és tilos és a Nemo sem tud emelt joggal mappához nyúlni. Mindezt addig b@szkuráltam, hogy most már a synaptic és a gparted sehogy sem indul. Utána olvasgatva állítólag az alaptelepítésbe csúszhatott valami baki. Hogyan lehet ezt gyógyítani? Ha újratelepítem ellenőrzött hibátlan telepítővel akkor jó lesz végre, vagy újra ez a hiba várható?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Azért, hogy melyik OS mennyire kezdő barát... Egy Samsung Galaxy A12-t akartam BT-n hozzákapcsolni egy Win11-es géphez, mert kellett jelszó helyreállításokat csinálnom... Ugyanazt a folyamatot csináltam végig 6 alkalommal, mire sikerült neki kapcsolódnia. Az első 5 alkalommal valami felemás állapotba került, pedig stimmelt a kapcsolódási kód, mindkét eszköz ugyanazt mutatta.
Aztán MS fiók PIN kód helyreállítást kellett csinálni, küldi az 1x használatos kódot emailben és ahogy írom be az ablakba, közben magától becsukódik az egész felület. Ezt 3x játszotta el mire sikerült elég gyorsan beírnom és megnyomni a tovább gombot.
Az már csak hab a tortán, hogy 4GB ramos gépre rakták fel a W11-et, ami a ram 2/3-át elhasználta üresjáraton. Oké, lehetett használni, de ssd mellett is lagos volt ha olyat akartál megnyitni ami nem fért be a maradék szabad memóriába, mint pl. a gépház böngészése. Ráadásul ilyen körülmények között a február havi összevont frissítés telepítése több mint 30 percet vett igénybe.
-
válasz
MasterDeeJay #102111 üzenetére
-
Hogy én mi a gyíkért nem használtam eddig linuxot flash programozásra.....
debian 12 LXQt, flashrom + ims prog.
Lenovo T61 - T8100, 2GB, 60GB SSD
Full magyar az egész, stabil, gyorsabb mint a windowsos és a chip felismerése is mérföldekkel jobb. Ha kell akkor böngészőt is jobban viszi ezen a gépen mint egy windows.
Neki fogok állni más dolgokban is átállni és átmegyek a nem kezdő topikba. Úgy érzem elértem a nagyobb szintet. (már csak azért is mert egy arch linuxot is képes voltam feltelepíteni egy másik gépre
)
-
válasz
tordaitibi #102109 üzenetére
Nem ellentetesek. Azz egyik kereskedelmi, a masik meg jo...
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
cigam #102106 üzenetére
Én a wine bugreportjainál vesztettem el a lelkesedést... Van egy tök pöpec felület ami mindent is tud, de odáig nem jutunk el, hogy egyáltalán átállítsák "confirmed" státuszra a reportot, évek távlatából sem.
De viszonylag pozitív tapasztalatom is volt, egy másik projektben egy valszeg 5 perc alatt megoldható apró hibát 2 év elteltével meg is oldottak, már arra sem emlékeztem, hogy jelentettem azt a hibát, persze 2 éven át egy hozzászólás nem volt...
Aztán a Libreoffice-nál meg gyors elbírálásban megkaptam [link] , hogy sosem lesz javítva a hibás működés, az úgy jó...
-
válasz
urandom0 #102105 üzenetére
Hatekonyabb, ha hasznalod. Checksum, digitalis alairas ellenorzese mindegyik 1-1 parancs, amikhez minimum 3 kattintas kell a GUI-n - foleg, ha tobb allomanyon kell elvegezned batch-ben - es meg nem adminisztraltam semmit. Ha arra a teruletre mereszkedunk, akkor meg a GUI vegkepp nem rug labdaba - sok olyan lekerdezest tudsz megcsinalni, amire GUI-n nincs is opcio.
-
Még 2019-ben bejelentettem egy hibát az Ubuntu telepítőjével kapcsolatban. [link]
Ma jött egy üzenet a hiba lezárásáról:
Köszönjük, hogy időt szakított a hibajelentés elküldésére. Az Ubiquity már nem karbantartott, és az Ubuntu 24.04 LTS-től kezdve az Ubuntu Desktop Inser vagy a Calamares váltja fel. Ezért ez a hiba lezárásra kerül, mint Nem javítjuk.Vagyis ahelyett, hogy bárki érdemben foglalkozott volna vele, több mint 5 évvel később(!) lezárták, de nem azért mert javították.
Nem ez az első eset, hogy a hibabejelentésemmel nem foglalkoznak érdemben, megvárják, míg okafogyottá válik, majd lezárják. Természetesen van ellenpélda is, de az ilyen "leszarom" hozzáállásra jobban emlékszik az ember.
-
urandom0
senior tag
válasz
CPT.Pirk #102103 üzenetére
Windowson gyakorlatilag nem kell használni a Terminalt. Jó cucc egyébként, nem csak azokat tudja, amiket leírtál, hanem modulokkal bővíthető. Ha pl. feltelepítesz egy MSYS2-t, az is be tud épülni.
Alapvetően a PowerShell sem a hétköznapi usernek lett kitalálva, hanem rendszeradminisztrátoroknak, a rendszer adminisztrálására
Főleg olyan Windowshoz, amin nincs GUI (desktop experience nélküli server). -
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Valahogy elment mellettem, hogy már pár éve van olyan, hogy Windows Terminal... Egyesíti a cmd-t, a powershellt és az azure cloud-ot. Szóval az érv, hogy Windowson "nem kell terminállal szopni", az kicsit cinkes.
-
-
urandom0
senior tag
válasz
V.Stryker #102100 üzenetére
Itt a Motion Eye csomag 2022-es: https://aur.archlinux.org/packages/motioneye-git
Itt pedig 2024-es a legutolsó: https://github.com/motioneye-project/motioneye/releasesMac-es programot Wine nem tud futtatni.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- BESZÁMÍTÁS! MSI B550M R7 5800X 32GB DDR4 512GB SSD RX Nitro+ 6700XT 12GB Corsair 4000D ASUS ROG 650W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 16/32/64GB RAM RX 7700 XT 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- MacBook Air 15 M3 8 / 256GB dobozos 12 hónap garancia
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RTX 4060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest