-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
lanszelot #102297 üzenetére
A sok OS tele dobálta a laptopom szeméttel.
Régen tudtam hogy kell letakarítani, de elfelejtettem.
Tudnátok segíteni?
Kezdésnek az alapismereteket kellene megtanulni. Tehát az, hogyfel dobáltam jó pár distro -t
az semmit nem jelent, ezek szerint mindegyiknek ránéztél a kezelőfelületére és onnantól már értesz is hozzájuk? Ez nem így működik. Jóformán az összes népszerű disztrót leszóltad, hogy nincs közösség, pedig van náluk.Debian:
Imádtam volnaaa, első lett volna, de sajnos hibázott. Nem fogadta el a root jelszót.
Ez meg egészen egyszerűen nevetséges... -
urandom0
senior tag
válasz
lanszelot #102297 üzenetére
És mindezt két nap alatt? Két nap alatt szűrted le messzemenő tanulságaidat mind a 7 disztróról? Az igen... másnak erre 10 év sem elég. Te valamit nagyon tudsz!
Vagy csak megint borzasztó felületes vagy, és kb. 10 percnyi használat után kitaláltad magadnak, hogy a VS Code nem telepíthető CentOS-re, az Endeavour pedig pocsék.
Hozod a szokásos formádat
Szerintem maradj Ubuntunál, akkor legalább megúszol egy újratelepítést.Az UEFI firmware bejegyzéseit az efibootmgr programmal tudod eltávolítani.
-
urandom0
senior tag
válasz
ubyegon2 #102296 üzenetére
Ahh, értem a mögöttes logikát... én sem használok egyébként Sambát, csak a céges gépen, ott is csak a WINS névfeloldás miatt.
Emlékszem, régebben a /var/lib alatt volt valami default mappa a megosztásokhoz. Most rákerestem, az Arch wiki most is a /var/lib alá írja, a hivatalos doksi viszont a /usr/local/samba/lib/usershares-t írja, a Fedora docs pedig csinál egy külön csoportot a megosztásokhoz, a csoportnak egy /home mappát, és azt osztja meg.
Szóval teljes a káosz abban, hogy ki hogyan csinálja -
lanszelot
addikt
válasz
lanszelot #102237 üzenetére
Hello,
Fel dobáltam jó pár distro -t.
Szeretném leírni a tapasztalataim.
Ez csakis az én véleményem, semmi több.
Ami nagyon tetszett az a
Fedora workstation 41:
Nagyon jó támogatás/közösség
Felület nem laptop barát, de megszokható
De csak azért van az első helyen mert Ubuntu-val elfogult vagyok, nem tudom miért rühellem, pedig magasan viszi a pálmát.
Ubuntu:
Leglátogatottabb, legnagyobb közösség.
Sajnos nem tudok negatívumot
Manjaro:
Leggyorsabb, de sajnos kevesebb a támogatás/közösség
Debian:
Imádtam volnaaa, első lett volna, de sajnos hibázott. Nem fogadta el a root jelszót. Tuti jól írtam be. Tuti én hibáztam, mikor root és felhasználó ugyanazt a jelszót adtam. De ha itt elhasalt nem érdekel.
CentOS:
Vs code nem telepíthető, nincs krusader, stb
Open Suse Tumbleweed:
Zéró támogatás/nulla közösség. Semmire se jutottam vele.
EndevaourOS:
Pocsék. Fagy, lassú, szenved.Fedora és Ubuntu között vacilálok, de csak azért mert valami miatt ubuntu -t utálom, de nem találok hibát.
Iszonyat könnyű kezelni, mindenre van neten segítség.
Egyenlőre az van fent, ha találok vmit váltok Fedora-ra.Egy kérdés:
A sok OS tele dobálta a laptopom szeméttel.
Régen tudtam hogy kell letakarítani, de elfelejtettem.
Tudnátok segíteni?
[kép] erre gondolok -
válasz
urandom0 #102295 üzenetére
Azért a /media, mert jó ideje már ide rakja be, ha készítek egy külön /ADAT particiót. Amúgy is egy külön partició lenne szerencsésebb. A /var-t laikusoknak nem javasolnám.
Kezdők inkább ismerkedjenek a Linux File Hierarchy Structure leírásával előbb.
-
válasz
urandom0 #102291 üzenetére
Tudom, de mint írtam, ők a teljes /home-ot kivették a lehetőségek közül. Így a legtisztább, a /media mappába lehet csinálni megoszható mappát. Jó ez így. Nem tudom, hogy alapból ilyen-e a Cinnamon Nemo párosnál más disztrókon, de a Linux Mint ennyit enged. Valamelyik konfig fájlban biztosan lehet állítani ezt is, de épp ezek a megosztásos dolgok azok, amik totál kívül estek eddig a gyakorlatomból. Sose használtam samba-t, miniDLNA-t sem...ami azonos wifin van itthon, azt meg látom a Nemoban, kb itt ki is merült minden hálózatos rutinom.
-
válasz
Warton #102188 üzenetére
Megnéztem friss 21.3 to 22-re upgrade-et, az még megvan, hogy nem enged már az elején tovább, ha nincs Timeshift mentésed, de csináltam egyet neki, így már tovább engedett. Sajna az épp aktuális repoból nem tudta letölteni a Firefox csomagokat és nem is ment tovább...viszont mivel már eljutott a csomagok tényleges letöltéséig, a sources.list már frissítve lett...
Running check '2. fázis: tervezés és letöltés'
=================
APT Repositories:
=================
Repos:
No active apt repos in: /etc/apt/sources.list
Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list
1: deb https://mirror.alwyzon.net/linuxmint virginia main upstream import backport
2: deb http://ubuntu.anexia.at/ubuntu jammy main restricted universe multiverse
3: deb http://ubuntu.anexia.at/ubuntu jammy-updates main restricted universe multiverse
4: deb http://ubuntu.anexia.at/ubuntu jammy-backports main restricted universe multiverse
5: deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ jammy-security main restricted universe multiverse
=================
Running check 'Csomagtárolók'
Switching https://mirror.alwyzon.net/linuxmint to wilma
Switching http://ubuntu.anexia.at/ubuntu to noble
Switching http://ubuntu.anexia.at/ubuntu to noble-updates
Switching http://ubuntu.anexia.at/ubuntu to noble-backports
Switching http://security.ubuntu.com/ubuntu/ to noble-security
Check succeeded: Csomagtárolók
Lefuttatta a szimulációt, az alapján bekategorizálta a csomagműveleteket, szóval ha nem lett volna nem letölthető csomag, akkor simán lefut az upgrade. Így viszont ezzel vissza is dobta a műveletet:
Fetched 1264 MB in 2min 1s (10.4 MB/s)
E: Failed to fetch https://mirror.alwyzon.net/linuxmint/pool/upstream/f/firefox/firefox_135.0.1%2blinuxmint2%2bxia_amd64.deb 404 Not Found [IP: 46.102.157.26 443]
E: Failed to fetch https://mirror.alwyzon.net/linuxmint/pool/upstream/f/firefox/firefox-locale-en_135.0.1%2blinuxmint2%2bxia_amd64.deb 404 Not Found [IP: 46.102.157.26 443]
E: Failed to fetch https://mirror.alwyzon.net/linuxmint/pool/upstream/f/firefox/firefox-locale-hu_135.0.1%2blinuxmint2%2bxia_amd64.deb 404 Not Found [IP: 46.102.157.26 443]
E: Some files failed to download
Error - Return code: 100
Most már viszont a
sudo nala update && sudo nala upgrade
is az új repokból akarna frissíteni! Ezt most szívesen kipróbálnám, mert érdekel, hogyan oldja meg, sajna szerintem több lépéses lenne és nem merem elkezdeni a folyamatot. (nem stabil a notebook töltőöble, azért csak tartalék gép már ez, normál notim most érkezik vissza be se kapcsol jelzéssel)
Asudo apt update && sudo apt upgrade
itt is eléggé eltérő frissítési módot használna egyébként:1118 frissített, 67 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 701 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 81,0 MB/1.090 MB.
A művelet után 36,0 MB lemezterület szabadul fel.
Folytatni akarja? [I/n]
Ezzel a 21. to 22 upgrade teszttel meg kell várnom az üzemképes Dell Latidude notit...Amúgy a mintupgrade.log egész jól dokumentálja az egész upgrade-et.
-
-
válasz
Pöttön #102279 üzenetére
Igazán nincs mit! Azért is ajánlottam, mert a Cinnamon felület a legfelhasználóbarátabb. Ez néha vissza is tud ütni, mert annyira a laikusoknak van szánva és tényleg szinte mindent be lehet állítani GUI-ból, hogy emiatt van például letiltva a /home mappa megosztása is. Ahogy látod pár hsz-ből, nem is megy onnan, ami teljesen jogos szerintem. Nem lenne szerencsés, ha laikusként valaki a megosztott /home mappában garázdálkodna az alapól rejtettként kezelt konfigfájlok között.
Sajnos ez a rutinosabb fórumtársaknak meglepetést okoz.
-
urandom0
senior tag
válasz
Vasti74 #102281 üzenetére
Én sem láttam még ilyet. Önmagában a RAM használat nem is lenne vészes, mert a rendszer elég sok mindent becachel, attól még bőven marad elérhető memória, de az, hogy ilyen sok példányban fut a plasmashell, az biztos, hogy nem kóser. Meg lehetne próbálni újraindítani a plasmashell.service-t (
systemctl --user daemon-reload && systemctl restart --user plasma-plasmashell.service
), de én nem foglalkoznék vele. -
cigam
titán
válasz
urandom0 #102283 üzenetére
Hogy elmondhassák, az ő rendszerükben ez is csak 2 kattintás. Ez több centiméterrel megnöveli azt a bizonyos virtuális péniszt.
Lehet év(tized)ekkel ezelőtt még egy rég régi samba-van működött, aztán úgy maradt.
Ha még fent van a rendszer, ne a Home mappán belül próbálj megosztani valamit, hanem azon kívűl. pl. /media vagy /megosztás mappát oszd meg, hátha ...Pöttön
Szerverre minek a GUI? Se a Windows-os megosztásokhoz, se a DLNA beállításához nincs szükség GUI-ra. Csak feleslegesen eszi az erőforrásokat. -
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #102282 üzenetére
Csak azt nem értem, hogy akkor minek van egyáltalán...
-
-
Vasti74
senior tag
Sziasztok!
Két kérdésem van, talán valakinek van ötlete.
Szerintetek miért zabálja a frissen telepített Fedora 41 Plasma a memóriát?
Nem csinálok semmit, nem fut semmi, és 7-8GB memóriahasználatot mutat... De az előbb 10-11GB volt, mert egy másik felhasználó is be volt jelentkezve, de nála sem futott semmi.És miért vannak néha olyan "szemetek" a képernyőn, mint amilyet érgen a döglőpdő grafikus kártyák produkáltak? Néha csíkok, esetleg villogó csíkok itt-ott, néha sávok, megjelennek, eltűnnek. Ronda... Csinálta az előző gépem is (Fujitsu, Intel 8. gen i5 procival, IGP-vel) és ez is (Lenovo, Ryzen 5 procival, IGP-vel) A régi évekig nem produkálta A Mint-el, a Fedora Plasma telepítésével kezdte, ez meg folytatja...
-
urandom0
senior tag
válasz
urandom0 #102274 üzenetére
Na, feldobtam Virtualboxba egy Mintet Cinnamonnal. Nemoban default benne van a share plugin. Megosztottam egy mappát, hozzáadtam magam a sambashare csoporthoz, ki-bejelentkeztem, de a Nemo azt írja ki, hogy A(z) "/home/$USER/mappa" megosztás jogosultságai megakadályozzák, hogy másik is elérjék ezt a megosztást. 777-es jogosultsága van a mappának.
Megpróbáltam elérni hálózaton keresztül a mappát, Windows-os gépről nem megy, Linuxos gépről nem megy, jelszóval sem. Úgyhogy ez így tulajdonképpen nem ér semmit, továbbra sem lehet megúszni az smb.conf kézzel történő szerkesztését.Én egyébként SSH-t használok mindenhol, csak ugye az a szerencsétlen Windows hülye hozzá.
-
Pöttön
őstag
válasz
ubyegon2 #102262 üzenetére
Köszönöm a tippet!
Felraktam a Cinnamon-t, ennek tényleg átláthatóbb a felülete.
Jelenleg egy t430-as laptop-ot raktam újra, a play on linux-al 1-2 játékot is megtudtam oldani.A napokban fogom újra rakni a házi szervert, ott kell majd a dlna, és windows-os hálózati megosztás.
Eddig nagyon megvagyok elégedve ezzel a linux-al. -
válasz
csixy #102276 üzenetére
Épp most próbálom csekkolni, működik-e a 21.3 to 22 upgrade, de most cigiszünetben megnéztem él-e még az extension ls bizony él.
Viszont az embedded Nemo terminal sosem volt default, mindig fel kellett telepíteni, aztán Nemo reboot és F4 bekapcsolja és úgy állítgatod utána, ahogy jól esik. (21.3 alatt csináltam)
sudo nala install nemo-terminal
de megnézhetjük LMDE6 alatt is...
-
-
urandom0
senior tag
válasz
lanszelot #102271 üzenetére
Oké, akkor nem flatpak.
Ez esetben add hozzá magad az apache csoporthoz:
sudo usermod -aG apache $USERCsinálj egy almappát a /var/www/html-en belül a saját projektednek:
sudo mkdir -p /var/www/html/projectÉs vedd a saját tulajdonodba:
sudo chown -R $USER:apache /var/www/html/projectElméletileg ezután tudnod kell írni a /var/www/html/project mappába.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
EndeavourOS-t használó kollégák, akinek bent van a community repó a /etc/pacman.conf
fájlban, az kommentezze ki. Lehet csak nekem volt bent, mert az enyém még régebbi telepítés, de ilyen repó már nincs.
#[community]
#Include = /etc/pacman.d/mirrorlist -
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #102266 üzenetére
Na, ne mondjátok, hogy soha nem láttátok még a Nemo megosztó ablakát... így néz ki:
-
lanszelot
addikt
Hello,
Fedora 41, vs code -nek hogy adok engedélyt írásra a var/www/html könyvtárhoz? -
válasz
cigam #102265 üzenetére
Én még életembe nem láttam.
Sikerült egyszer úgy megcsinálnom a smb.conf fájlt, hogy évek óta működik, legfeljebb a max. protokollt kell átírnom ahogy halad a világ.
Ezt a smb.conf fájlt elmetettem 5 hdd-re, 2 felhőtárhelyre[global]
workgroup = WORKGROUP
server string = tibi ubuntu %v
netbios name = TibiXubuntu
#map to guest = bad user
security = user
encrypt passwords = yes
dns proxy = no
client min protocol = SMB2
client max protocol = SMB3
[Megosztás]
path = /media/tibi/ADAT_1TB
create mask = 0644
directory mask = 0755
read only = no
browsable = yes
writable = yes
valid users = tibi
map archive = no
Ennyi, a sok hülyeséget kigyomláltam belőle, hálózati nyomtató meg nem kell, így meg van osztva az egész 1terás adatvinyóm.
Ezután KDE Samba kliens, ott megadni amit meg kell és azóta működik win-to-linux és linux-to-win módba. -
válasz
Pöttön #102260 üzenetére
Szerintem sokkal jobban jársz a Linux Mint-et Cinnamonnal rakod fel, ez a saját fejlesztésű felületük, sokkal felhasználóbarátabb ez a felület, mint az XFCE és a saját Nemo fájlkezelője is ezerszer komfortosabb. Például kirakhatod a Home mappát az asztalra vagy bármelyik meghajtót, a Nemo-ban látható/kezelhető minden meghajtó, a hálózati meghajtók is, nálam legalábbis ott van a Synology NAS is. A Rendszerbeállítások menüben szinte mindent lehet állítgatni, kezdőknek ez a rendszer ezzel az asztali felülettel a legjobb. Samba-t nem használok, de gyaníthatóan hálózati megosztásokat is egyszerűbb itt beállítani, mint az XFCE felületen.
Mivel még az elején vagy, jobban jársz, ha még most cseréled az XFCE kiadást Cinnamon kiadásra.
-
urandom0
senior tag
válasz
Pöttön #102260 üzenetére
Első körben azt javasolnám, ne a Windowst és a Windowsos programokat keresd a Linuxban. A Linux másképp működik, más elvek alapján épül fel, sok helyen más filozófiát követ. Ezt érdemes észben tartani.
Windows-os megosztást a Samba nevű programmal tudsz csinálni. Fel kell telepíteni a Samba csomagot, a beállítása pedig attól függően megy, hogy mennyire vagy otthon a parancssoros dolgokban. A Thunarhoz van egy thunar-shares-plugin nevű plugin, az tud megosztásokat kezelni. Ha ezzel nem működne, akkor viszont parancssorból kell megpróbálni konfigurálni: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?p=2200508&hilit=samba+windows+11#p2200508
FTP-t kezelni mindegyik fájlkezelő tud, megosztást csinálni viszont nem olyan egyszerű. De egyébként teljes meghajtót sose ossz meg hálózaton, legyen egy a saját /home mappádon belül egy kitüntetett mappa, azt legyen megosztva.
Total Commander helyett a Double Commander, a Krusader, vagy esetleg a Gnome Commander jöhet szóba, vagy ha nem riadsz vissza a parancssortól, akkor az mc.Én DLNA-t nem használok. Xfce-ben az asztal ikonbeállításai között lehet beállítani, hogy mutassa a home mappát, a fájlrendszert, stb., nézd meg azokat.
Ha elakadsz, kérdezz, vannak itt Mintes kollégák.
-
Pöttön
őstag
Sziasztok!
Elkezdtem átállni Linux-ra. Megelégeltem a microsoft üzletpolitikáját.
Linux Mint-ra esett a választás.Eddig alapvetően megvagyok vele elégedve.
Amiben segítséget szeretnék kérni, az a file megosztás, Windows alapú file megosztást tud esetleg, vagy ha nem, akkor ftp-t teljes meghajtóra?
Ebben az esetben valami ftp kezelő programot tudtok ajánlani, ami olyasmi felületű mint a total commander?Illetve ami nagyon fontos lenne, DLNA megosztást szeretnék csinálni.
A családi képek-videók így vannak ki streamel-ve a tv-re helyi hálózatban.
Ezt szeretném megoldani linux alatt, ebben ha tudnátok segíteni nagyon hálás lennék, sajnos teljesen vakon vagyok most még Linux téren.Szerk:
Ami még lemaradt, a windows felületéhez hasonlóan lehet valami ez a gép-sajátgép ikont varázsolni az asztalra, aminél elérhető 1 felületen az összes meghajtó, mint windows-nál?
Jelenleg a Thunar Fájlkezelőnek csináltam egy ikont, de nem az igazi. -
urandom0
senior tag
válasz
lanszelot #102255 üzenetére
Lanszelot, fejlesztéshez bármelyik disztró jó, amelyikben nem túl régiek a csomagok.
A régi csomagok problémásak lehetnek, ha netről akarsz behúzni függőségeket a projektedhez, elavult Composer (vagy NodeJS vonalon mozogsz, akkor npx) hibára futhat futni újabb csomagoknál/projekteknél.
Szerinte Linux Mint, vagy egy Xubuntu teljesen jó lenne neked. -
urandom0
senior tag
válasz
Alveus #102248 üzenetére
Én ismerem a kollégát a PHP programozás topikból, úgyhogy előre borítékolom, akármit ajánlanak neki, egyik sem lesz jó
De ne legyen igazam... -
lanszelot
addikt
-
Warton
őstag
válasz
lanszelot #102255 üzenetére
Az idő hasznosabb eltöltése lenne kiválasztani egyet és elmélyedni benne. Spec momentán vagy 5féle disztrot használok párhuzamosan különféle intenzitással és mindegyikkel van rossz tapasztalatom:
LinuxMint: nem tudom mintupgradelni,
MX Linux: ezeréves progik vannak a repokban, tudtommal itt nincs is verzióupgrade lehetőség, (de ezt lehet rosszul tudom)
Manjaro: néha összeomlik az SDDM, ha piszkálom a stílust KDE-ben, néha bebugzik valami
Arch: ugyanaz mint a Manjaronál,
Kubuntu: hmmm.... ezen most el kell gondolkodnom... ááá, meg is van: hülye neve van! -
lanszelot
addikt
válasz
Warton #102253 üzenetére
A telepítés nem egyszerű, de találtam egy órás youtube videót hozzá, viszont nem tetszett amit a srác mondott, hogy nem jó fő rendszernek így nem hiszem hogy feldobom.
Viszont vettem még 3 linuxot a listára helyette.
Szépen egyesével atnézem.
Ventoy -al könnyen fel lehet dobálni.
Bele fog telni pár hétbe, de nincs más megoldás. -
Vasti74
senior tag
válasz
cigam #102230 üzenetére
Szerintem nagyon szirénázna a gép, ha rádugnék egy akármilyen ventilátort... ;-)
NEM elektronikusan (a hangkártya kimenetén megjelenő zajként - ismerem a jelenséget, a régi gépeknél sokszor volt az alaplapi hangkártyánál mindenféle zaj, bár én nem is az alaplapit használom, hanem USB portra dugottat) hallom a hűtést, hanem a gépből jövő hang hallatszik be a fülesbe is.
-
lanszelot
addikt
válasz
Alveus #102248 üzenetére
Szerintem valakivel össze keversz.
Utoljára kb 15 éve használtam ubuntut.
Most se írtam semmi rosszat róla.
Gép igényes, ez tény. Többi linuxhoz képest.Fedora-t is néztem régebben, azzal valami gond volt de nem tudom mi.
Fel fogom dobni a fedora, mint, ubuntu, debian, arch, manjaro, redhat -eket és megnézem.
Amelyiken nem sikerül beállítani ami kell az kiesik, ami lassú, szintén. Most már kíváncsi lettem. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lanszelot #102246 üzenetére
Nem fogsz különbséget látni Arch és Debian között sebességben. Az valamennyit számít, hogy melyik asztali környezetet használod, de 16GB ram és SSD mellett maximum a proci az, ami ezt megérzi.
Deb, Ubi, Mint vonalon ha arra mész melyikkel a legkevesebb a szívás, akkor a Mint-et mondanám. Ráadásul a Cinnamon felülete nagyon takarékos, miközben tök jó.
Arch és leszármazottait akkor érdemes választani, ha nem visel meg a frissítések napi szintű telepítése.
zoltanz: hol tartunk most? Kissé elvesztettem a fonalat.
-
Alveus
tag
Mondanám, hogy ne foglalkozzatok vele, ezt már eljátszotta az ubuntu oldalán, semmi se jó neki semmit se hajlandó megcsinalni.
Amugy az ubuntu már elég régóta különvált a Debiantol, és amennyire nem vagy hajlandó terminált használni, ha a Mint és az ubuntu nem a te rendszeren a Debian főleg nem az
-
lanszelot
addikt
válasz
Horvi #102245 üzenetére
A mint ubintu alapú, az ubuntu debian alapú, akkor már debian.
Mindig az alap a legstabilabb, legjobb.
Arh -ot is ajánlják web dev -nek, de azt régen próbáltam, és nagyon nem jött be. Igaz kevesebb az igénye mint a debian-nak, de nagyon sok bajom volt vele.
Debian vagy Ubuntu jó lenne, de nagyon gép igényes, mert sok a kacat és a cicoma.
Ezért raktam anno lubuntut, de az nem az igazi web dev os nek.
Lehet inkább a webdev topikban kéne megtudnim ők mit használnak... -
Horvi
őstag
válasz
lanszelot #102244 üzenetére
Azt nem mondanám, hogy nem jó mert sokan itt megelégedéssel használják, meg kezdőknek is ezt szoktuk itt ajánlani.
Nekem azért maradt ki, mert a munkahelyemen red hat disztrókat/és leszármazottait használjuk és én azt szoktam meg, így otthon is azt használom(Fedora), meg a jóval frissebb driverek miatt(nvidia kártya van a gépemben, meg szoktam is játszani linuxon). -
lanszelot
addikt
válasz
tordaitibi #102242 üzenetére
teljesen kiszámíthatatlanul működik rajta.
Én is ezt toltam tegnapig. 24H2 re októberben frissítettem, akkor semmi gond. Majd nem reagált a fényerőre, nem billentyűn, sehogy nem lehetett fényerőt állítani.
Majd tegnap frissítettem, és ilyen nyalánkságokat produkál.
Újra raktam, és helyesen írtam be a pin kódot, mégis ezt kaptam.
Tehát hagyom. -
válasz
lanszelot #102240 üzenetére
Ott valami más lesz, őskövületekre pakoltam fel 11-et hekkelve és azon kívül hogy használhatatlanul lassú, (ezokból mindegyik ment a levesbe) de nem dől össze.
Nincs valami kezdődő hardveres problémád? Ram, lemez port kontakthiba?
Bár ne legyen igazam de nem lesztek 2025-ben se barátok a Linuxszal, van egy olyan sanda gyanúm. -
lanszelot
addikt
válasz
Horvi #102238 üzenetére
Először is köszönöm szépen a választ.
Azért váltanék, mert W11 24H2 -t már nem lehet felrakni rá. Októberben felfrissítettem, tegnap össze omlott. Hiába rakom nulláról, ugyanaz.
Tudom, lépjek vissza 23H2 -re. De az is bármikor kaphat frissítést, hogy az is össze omoljon.
Így elkerülhetetlen, hogy lassan le kell rajta váltanom a windows-t.
Októberben vége a w10-nek, így az még hamarabb itt van.Nem szeretnék váltani, de Microsoft kötelezővé tette.
Free bsd, chrome os, stb nem tudja ami nekem kell, így marad a Linux.Linux Mint -et próbáltam anno, nem voltam megelégedve. Pont az említett problémák miatt.
-
Horvi
őstag
válasz
lanszelot #102237 üzenetére
Egy kérdés ehhez, miért váltanál windowsról? Ott minden általad említett dolog elérhető a fejlesztéshez. Volt vele valami gondod? Nem tetszik a design? Csak, hogy kicsit teljesebb legyen a kép.
Másik kérdés, hogy dedikált VGA van ebben a laptopban?Warton ne vedd el a kedvét teljesen
de az első dolog ami eszembe jutott nekem is ez volt. De reméljük még pár infót megad és abból többet megtudunk majd.
-
lanszelot
addikt
Hello,
Lenovo T450 laptopra melyik distro-t ajánljátok?
Mire kell:
Front, back end development.
Apache, php menne rá (localhost) VSCode, firefox, chrome.
OBS esetleg.
W10 ről váltanék.
Utálom a terminalt, tehát felhasználó barát.
Olyan ami nem izzasztja meg a laptopot.
Nem érdekel a csilli villi grafika, se a eltűnés-feltűnés.
Nem érdekel mi a háttér, se a kinézet.
Használhatóság, egyszerű, könnyű, gyors, csak ennyi számít.Volt már linuxom és utáltam, hogy hol ez hol az hiányzik, szenvedés a driverekkel, beállítással. Ez nem jó mert ez debianhoz van, az nem jó, mert ....
Lenovo T450-hez legyen mindene. Csak touch screen nincs benne. 16Gb ram, 250 ssd, amcsi billentyű felső sor fn funkcióval, ujjlenyomat olvasó (ez nem nagyon fontos, csak ha lehet)Nem szenvedni szeretnék vele, csak használni.
Szeretem az új dolgokat, nem azzal van bajom, csak napokat elcseszni nem szeretek.
Azért írtam ilyen részletesen, hogy ne egy rakás disztrót ajánljatok, vagy ide dobjatok pár linket, hogy ezeket olvassam el.
-
zoltanz
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #102133 üzenetére
"Elvileg csak annyi, hogy
sudo modprobe rtl8192eu/1.0
Ha a parancsnak nincs kimenete, akkor rendben végrehajtotta. Aztán ha ez működik, akkor majd valahogy megcsináljuk állandóra."modprobe: FATAL: Module rtl8192eu/1.0 not found in directory /lib/modules/6.1.0-29-amd64
-
csixy
addikt
-
Vasti74
senior tag
válasz
tordaitibi #102226 üzenetére
Mindenkinek itt válaszolok, bocs ;-)
Nincs manuális állítási lehetőség, csak a három profil... Azok közül azt választottam, amire ezt mondta, hogy a legcsendesebb. (A belehallatszik azt jelenti, hogy hallom a hűtést a fejhallgatóval a fejemen is, ha éppen nincs benne zene)
Ez az ellenállásos megoldás szerintem nem működik ilyen gépeken: 4 pines a ventilátor és pwm-es, szóval szerintem addig piszkálja impulzusokkal, amíg a szerinte kívánatos fordulatszámot el nem éri.
A BIOS a legfrissebb, mindig BIOS frissítéssel kezdek minden gépnél.
Régebbről rémlik valami szoftveres megoldás, azt hittem, egyszerűen megoldható lesz a dolog... De ezek szerint nem :-(
-
válasz
Vasti74 #102225 üzenetére
Biosba nincs manuális profil?
Amibe be lehet állítani a bekapcsolási hőmérsékletet, felfutás meredekségét,
%-ba meg C fokba?
Nálam is így lett lehalkítva egy Amd-s mini pc.
Bekapcsolás 70 fok, itt indul 15%-on a venti és 85 fokon 100%. A proci 94 fokon kezd el throttlingolni úgyhogy bőven jó így.
Tökéletesen bevált, az üzemidő 50%-ban el se indul a venti. És 5 éve megy így 0-24-be.
Ha nálad nincs ilyen akkor passz.
Ha behallatszik a fülesbe az tervezés hiba,
vagy táp és segédtápok szűrőkapacitásainak lecsökkenése. -
Vasti74
senior tag
Sziasztok!
Van egy Lenovo M75s Gen2 gépem. Az a problémám vele, hogy indokolatlanul hangos :-(
A procihőmérséklet 35-45 fok között mozog, a BIOS-ban Balanced-re van állítva a teljesítmény-hűtés (elvileg ez a legcsendesebb fokozata) , ennek ellenére a a ventilátor zavaróan hangos.
Bekapcsolás után egy ideig teljesen csendben van, aztán valamiért úgy gondolja mégis a hűvös belső ellenére, hogy rá kell kapcsolnia.
Keresgéltem megoldást, és feltelepítettem a CoolerControl-t, de nem látja a ventilátorokat sajnos... És a sensors sem.
Hogyan, mivel tudnám szabályozni a ventilátort így?
Most éppen 37 fokos a proci, és behallatszik a fejhallgatómba a hangja :-(
Előre is köszönöm az ötleteket, üdv: Vasti -
válasz
V.Stryker #102219 üzenetére
Pedig majd lesz
Abban a pillnatban megváltozik a véleményed erről ha belefutsz egy mindenképpen kell szoftverbe ami nem Linux-only.
Én anno nagyon lelkes voltam, már csak kihívásból is.
De eljutottam oda hogy a két rendszer nem csereszabatos szoftver téren.
És mivel egy adott szoftver vagy nem is sikerült működésre bírni, vagy ha mégis, 2 nagyságrenddel volt rosszabb és ezt is 2 nap terminálos gépészkedés után.
Akkor meg mi értelme..?
Én mindkettőt napi szinten használom, a Win munkaeszköz, a Linux hobbi.
Nagyon hiányzik a Winből a DE testreszabhatősága, az egész OS átlátható működése, a kezessége.
Nagyon hiányzik a Linuxból a sokkal kiforrottabb és bőségesebb szoftverválaszték, és a könnyű driverezhetőség.
De ez van, tudomásul kell venni a korlátaikat és a pozitívumokat is.
Nem keresztplatform és ezen a Wine sem tud segíteni.
Amúgy máris megszegted a Nincs az az Isten kijelentéseddel a koncepciódat.
Eleve hiba egy Windowsos szoftvert használni, erkölcsileg és ideológiailag is
Vagyis ha mégis erre kényszerülsz, akkor már eleve feladtad az elveid egy részét nem?
Akkor meg nem mindegy egy dualboot vagy virtuálgép? -
Warton
őstag
Használ itt valaki Onlyoffice-t? Hogy lehet beállítani azt, hogyha nyitok egy új dokumentumot akkor a helyesírás ellenőrzés alapból magyar legyen és ne angol? Nem találtam erre beállítást a menükben.
-
Vasti74
senior tag
válasz
CPT.Pirk #102218 üzenetére
Nekem is van egy laptopom, és rajta Windows is, amit semmi másra nem használok, mint a két navim (TomTom és Garmin) frissítégetésére... Öreg vagyok én már ahhoz, hogy linux alatt futó windows alatt futó programmal szívassam magam ;-) Indítok egy Windows-t, bedugom, klik-klik, és meg van frissítve. Nem kell azt a Windows-t semmi másra használni! ;-)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sicc_innen #102220 üzenetére
Ebből azt látom, hogy valami régi leírást követsz. Már jó pár éve nem apt-get a szintaxis, hanem apt. Továbbá mivel nincs sudo, így a megfelelő jogosultságok nélkül próbálod telepíteni.
Dobj egy linket erről, hogy jobban képben legyünk. De egyébként Debian leszármazottakon így működne a 32 bites wine telepítés:sudo dpkg --add-architecture i386 && sudo apt update
sudo apt install wine wine32 wine64 libwine libwine:i386 fonts-wine
Infók a Debian Wine oldalán: https://wiki.debian.org/Wine -
sicc_innen
tag
válasz
CPT.Pirk #102153 üzenetére
Sajnos így sem megy.
Kiírja, hogy a wine32:i386 hiányzik. Pedig korábban felraktam a tárolóból.
Próbáltam parancssorból is telepíteni, de úgy sem ment. Nem vagyok root, állítólag.
abc@satellitec660:~$ apt-get install wine32:i386
E: /var/lib/dpkg/lock-frontend zárolási fájl nem nyitható meg - open (13: Engedély megtagadva)
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
V.Stryker #102215 üzenetére
Csinálhatod, hogy lereseteled az egész wine-t, vagy belemész a .wine rejtett mappába a home mappádban, ahol megvan a dosdevices mappa, azon belül meg a windowsos C meghajtó prominens mappái, azokon belül megkeresed amit feltett és letörlöd.
Próbáltad terminálból futtatni ami nem indul? Megnézted a wine appdb oldalán, hogy mi kell a programod futtatásához, illetve wine-val megy-e?
-
V.Stryker
nagyúr
Arch alatt ha wine-al telepítek egy windows-os progit, ami aztán nem indul el... hogy tudom törölni?
-
válasz
csixy #102208 üzenetére
az autoremove nem szed ki kernelt a nala-ban sem.
Sajna ezt nem tudtam lecsekkolni, mivel egy kernel van talonban install/upgrade után. Amiket kézzel rakok fel, arra meg nem érvényes, hogy leszedi az autoremove az egynél többet.
A nala.conf ugyanaz LMDE6-ban is, mint a Linux Mint 22-ben.
# Set to false to disable auto auto-removing
auto_remove = true
A Frissítéskezelő is egyértelmű szerintem:
-
urandom0
senior tag
válasz
cigam #102207 üzenetére
Valamelyik paraméter még hiányzik, talán a célmappa?
Meg azt nézd meg, hogy ugyanaz a verzió van-e fent mindkét gépen. Nálam például teljesen más a help:
$ rsync
rsync version 3.4.1 protocol version 32
Copyright (C) 1996-2025 by Andrew Tridgell, Wayne Davison, and others.
Web site: https://rsync.samba.org/
Capabilities:
64-bit files, 64-bit inums, 64-bit timestamps, 64-bit long ints,
socketpairs, symlinks, symtimes, hardlinks, hardlink-specials,
hardlink-symlinks, IPv6, atimes, batchfiles, inplace, append, ACLs,
xattrs, optional secluded-args, iconv, prealloc, stop-at, no crtimes
Optimizations:
SIMD-roll, no asm-roll, openssl-crypto, no asm-MD5
Checksum list:
xxh128 xxh3 xxh64 (xxhash) md5 md4 sha1 none
Compress list:
zstd lz4 zlibx zlib none
Daemon auth list:
sha512 sha256 sha1 md5 md4
rsync comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you
are welcome to redistribute it under certain conditions. See the GNU
General Public Licence for details.
rsync is a file transfer program capable of efficient remote update
via a fast differencing algorithm.
Usage: rsync [OPTION]... SRC [SRC]... DEST
or rsync [OPTION]... SRC [SRC]... [USER@]HOST:DEST
or rsync [OPTION]... SRC [SRC]... [USER@]HOST::DEST
or rsync [OPTION]... SRC [SRC]... rsync://[USER@]HOST[:PORT]/DEST
or rsync [OPTION]... [USER@]HOST:SRC [DEST]
or rsync [OPTION]... [USER@]HOST::SRC [DEST]
or rsync [OPTION]... rsync://[USER@]HOST[:PORT]/SRC [DEST]
The ':' usages connect via remote shell, while '::' & 'rsync://' usages connect
to an rsync daemon, and require SRC or DEST to start with a module name.
Options
--verbose, -v increase verbosity
--info=FLAGS fine-grained informational verbosity
--debug=FLAGS fine-grained debug verbosity
... -
cigam
titán
Kellene egy kis útbaigazítás rsync szerverrel kapcsolatban:
nc -zv 192.168.100.110 873
Connection to 192.168.100.110 port 873 [tcp/rsync] succeeded!
rsync -rdt rsync://192.168.100.110:873/
usage: rsync [-0468BCDEFHIKLOPRSTWVabcdghklnopqrtuvxyz] [-e program] [-f filter]
[--8-bit-output] [--address=sourceaddr]
[--append] [--backup-dir=dir] [--bwlimit=limit] [--cache | --no-cache]
[--compare-dest=dir] [--contimeout] [--copy-dest=dir] [--copy-unsafe-links]
...Az nc szerint simán elérem a belső hálózaton a 873-as portot. Viszont amint lekérdezném a megosztásokat, valami félre megy, és kiírja a help-et. Mit csinálok rosszul?
-
válasz
csixy #102205 üzenetére
No most kíváncsivá tettél, fel is rakom hétvégén és megnézzük mit szól a nala autoremove-ja a régebbi kernelekhez. Linux Mint alól kiszedte mindig, egy előző maradt csak. De lehet beállítás függvénye ez LMDE-nél, Ubuntu alapunál a Frissítéskezelőben állítható opció, hogy mennyi régebbi került őrizzen meg, ha jól rémlik...
Amúgy nálad az autoremove nem szedett le régi kerneleket?
-
válasz
urandom0 #102203 üzenetére
csak ezek azok "vissza lesznek tartva" típusú csomagok
Nincsenek a visszatartottak között sem! Direkt ezt néztem, hogy sem a nala, sem az apt sem az aptitude nem mutatta ezeket, utóbbi nem is tartott vissza semmit... Kizárólag a Frissítéskezelőben jelentek meg a 25.04-es csomagok.Semmilyen plusz repot nem rakok fel már régóta a Mint-re, ez a rendszer amúgy is kb felkerült a notira májusban és pár nap múlva el is raktam a gépet az új notira cuppantam rá.
Upgrade-eltem 21.1-re, ennyi történt vele kb.
Ennyi a list:
deb https://mirror.niif.hu/linuxmint xia main upstream import backport
deb http://mirror.easyname.at/ubuntu-archive noble main restricted universe multiverse
deb http://mirror.easyname.at/ubuntu-archive noble-updates main restricted universe multiverse
deb http://mirror.easyname.at/ubuntu-archive noble-backports main restricted universe multiverse
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ noble-security main restricted universe multiverse
-
urandom0
senior tag
válasz
ubyegon2 #102198 üzenetére
Hát ez tényleg érdekes... szerintem valamiért bekerültek a 25.04-es csomagok a repókba, csak ezek azok "vissza lesznek tartva" típusú csomagok, de a Frissítéskezelő ennek ellenére mutatja őket. Mondjuk akkor sem világos, hogy mit keresnek 25.04-es csomagok nálad, ha csak nincs valami backport vagy proposal repód? Abba esetleg belekerülhettek.
A dracut-install elméletileg nem csinál semmi mást, csak initramfs-be másolgat fájlokat. Az initramfs generálást, meg minden egyéb szükséges lépést a dracut-core csinálja.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
V.Stryker #102200 üzenetére
A Garmin cuccokra jobb tartani egy Windowst és azon intézni, de nem lehetetlen.
https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=40213
https://forum.winehq.org/viewtopic.php?t=37739
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Milyen monitort vegyek?
- Villanyszerelés
- Ne legyetek bátorak, ha ezt a rollert választjátok - OOTD T10
- Honor 200 Pro - mobilportré
- Allegro vélemények - tapasztalatok
- Everest / AIDA64 topik
- Nyaralás topik
- BestBuy topik
- Mr Dini: Mindent a StreamSharkról!
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 3***(X) "Zen 2" (AM4)
- További aktív témák...
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- iKing.Hu - Apple iPhone 13 Pro Max - Graphite - Használt, újszerű
- AKCIÓ! Apple MacBook Pro 16 M4 Pro - M4 Pro 24GB 512GB SSD garanciával hibátlan működéssel
- Telefon felvásárlás!! Honor Magic6 Lite, Honor Magic6 Pro, Honor Magic7 Lite, Honor Magic7 Pro
- Egyedi ékszerdobozka
- Bomba ár! Dell Latitude E6430 - i5-3GEN I 8GB I 320GB I HDMI I 14" HD I Cam I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest