-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Ez szimplán hülye.
-
urandom0
senior tag
válasz
CPT.Pirk #96495 üzenetére
Mindig van néhány ilyen futóbolond.
Windows NT óta már van úgyis linux kompati ilitás mivel az alrendszer az OS/2 ami DOS-Java egyben minden hibályával
Ez van gyerekek. Sajnos mi, fostos linux felhasználók (és potenciális hekkerek) nem érthetjük ezt meg, egyszerűen nem fogja át a tudatunk, ez sajnos ilyen.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Hű emberek, ajánlom az utolsó pár hozzászólás elolvasását innen: https://prohardver.hu/tema/halasztja_a_recall_funkcio_aktivalasat_a_microsoft/friss.html
-
urandom0
senior tag
-
urandom0
senior tag
válasz
cog777 #96488 üzenetére
100%-ban teljes értékű rendszert csak a virtuális gép fog nyújtani. Én QEMU/KVM-et hasznáépl virt-manager GUI-val, ez teljesen jó nekem, de a virt/virsh parancsokkal lehet CLI-ből kezelni.
Meg lehet próbálkozni a dockerrel is, attól függően, hogy pontosan mit szeretnél, az is jó lehet. A docker alapvetően immutable, ebben igazad van, de a benne tárolt adatok nyilván változnak, azokat volume-ként érdemes (kell) tárolni.
Én futtatok ezt azt dockerből, Giteát, Redmine-t, működés szempontjából egyikkel sincs gond. Előnye, hogy probléma nélkül kicserélhetem alatta a rendszert, ha az adatok át vannak mentve, túléli.Én a podmant kiírtottam a rendszeremből... Rocky Linux fut a szerveremen, ehhez gyárilag nincs is teljes értékű docker támogatás, csak podman, de a podman nem támogatja pl. a docker-compose-t, márpedig sok leírás azt használja. De a podman nem futtat service-t, elméletileg biztonságosabb, mint a docker.
-
Rimuru
veterán
válasz
cog777 #96488 üzenetére
VM helyett konyebb megoldas a container. Ehhez van par front-end, ilyen a docker, podman, systemd-nspawn, lxc, stb de a devcontainers miatt az elso ketto kozul ajanlom valamelyiket.
Probald ki, vscodeban a devcontainers eleg jol mukodik (btw erre is van alternativa, devpod). -
cog777
őstag
Koszi a tanacsokat, VBox Windows alatt fagyott, Debian-t telepitettem, valoszinuleg linux alatt jol mukodik.
Inkabb gondoltam teljes VM helyett valami konnyebb megoldasra, pl GUI valoszinuleg nem kell. Docker-t ismerem valamennyire, de az inkabb read-only kornyezethez jo nem? Bar volt hogy felcsatoltam a host-ot is es oda dolgoztam, de azert persistent uzemmodhoz mas kellene, pl progikat tudjak telepiteni alatta.
Qemu, lxd jutott meg eszembe, bar az utobbi nehezkes volt a konfiguralasa, Podman-rol nem hallottam, szinten megnezem.Mas, kiprobaltam a live KDE Debiant, bar szivtam vele 1 orat mire elindult, masik pendrive-ot kellett hasznalnom kulonben nem talalta az mmx64.efi-t. Erdekes.
A lenyeg, valami hihetetlen stabil komfortos elmenyt nyujtott a debian KDE-vel, gondolkodok is a Windows lecserelesen, adtam neki egy eselyt de eleg sok a problemam vele (pedig hivatalosan tamogatott a HP Workstation-om), kb 10 fokkal melegebb a notim Windows 11 alatt!!! (regebben forditva volt ugye... 47 fok vs 37 fok), plussz a font rendering kicsinalja a szememet Windows alatt
ezt a legacy renderinget feljavithanak vegre. Ja, ketszer kell megnyomnom a start billentyut hogy elojojjon a start menu
-
Rimuru
veterán
válasz
cog777 #96485 üzenetére
Nativan tudja, felraksz egy docker-t vagy podman-t es devcontainers-t hasznalsz vscode alatt. Ha a kontenerizacio valamiert keves lenne akkor marad valamelyik szimpatikus virtualizacio es megoldod SSH-n keresztul a fejlesztest. Mind a ketto megfelel az igenyeidnek, pl egy containert is tudsz backupolni, stb.
-
cog777
őstag
Letezik olyan WSL2-hoz hasonlo megoldas linuxra, ami konnyen konfiguralhato,azaz egyszeruen lehet:
- kapcsolodni a guesthez local neten keresztul VSCode mukodne vele..
- disztrot valasztani
- guest backupot kesziteni
- gui tamogatas nem feltetlen szuksegesTudom, van a VirtualBox, de az nem pehelysulyu (meg nekem nem volt olyan stabil. Amolyan docker szeru megoldas kellene, de annak mas a celja.
Most Windows alatt kiprobaltam a WSL2-t es nagyon megtetszett.
Hallottam meg a qemu-rol es lxd de nincs tapasztalatom veluk, esetleg valaki megoszthatna hogy mennyire egyszeru konfiguralni oket.A cel az lenne hogy egy stabil hoston (Debian) futtatnek kulonbozo mas disztrokat guest-eket fejleszteshez.
-
Rimuru
veterán
Gondoltam hogy nem ilyen gond lesz, detektalast ez nem kene hogy befolyasolja (hacsak nem frontenden szurnek valahogy ra). Amit meg lehet meg nezni az a bluez, korabban mar elofodult hogy eltortek nehany dolgot egy frissitessel es van is nehany hasonlo egerrel kapcsolatos issue githubon.
-
válasz
CPT.Pirk #96482 üzenetére
Amúgy az Orca-s beszélő Ubuntu-ról szóló hír miatt próbáltam ki először a Linuxot.
8.04...atyaég! De eszerint nem mindenkit a Windows csábított át desktop Linuxra!
Mostanra azért valamit csinálhattak volna a hangjával, nem nagyon találtam hangprofilokat hozzá, max ezt a kiegészítőt látom: Simple Orca Plugin System
Juhúúú, itt a Linuxos kékhalál! No az új notin még úgyse próbáltam ki rollingot, leteszteljük!
Nem tudtam, mi hiányzott, de eszerint volt, akit nem eléggé idegesített a hagyományos kernel panic!
Találtam egy Speech Note-ot, de nem tudom, mennyire teljeskörűn olvas...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ilyen lesz az új kernel panic lehetőség amit beépítenek a kernelben. Jelenleg a DRM alrendszer kapja meg, később bővülni fog. Ezen a területen le voltunk maradva a Windowshoz képest. https://www.phoronix.com/news/Linux-DRM-Panic-BSoD-Pictureubeygon2: hehe, régen is Mikrobi volt. Amúgy az Orca-s beszélő Ubuntu-ról szóló hír miatt próbáltam ki először a Linuxot. 2008 körül volt, a 8.04 idején.
-
válasz
CPT.Pirk #96464 üzenetére
Az Orca most is működik, pár nappal ezelőtt kapcsolta be notebookon valahogy törpenyuszi, alig tudtam inaktiválni. Most már tudom, hogy az Orca lehetett az, mert fenn van Linux Mint Cinnamon 21.3-on, terminalba beírtam az orca-t és már mondta is, hogy a képernyőolvasó bekapcsolva. Ahogy látom 24.04-ig van Ubuntu csomag. Amúgy elég mikrobi hangja van.
-
Tim82
félisten
-
-
Tim82
félisten
Ha esetleg erre a problémára van valakinek ötlete, tud segíteni...
-
Dr. Akula
félisten
válasz
tordaitibi #96473 üzenetére
"Mivel bár az OS-t nem, vagy feketén, olcsón vette meg, a szolgáltatásokért valószínű fizetni fognak."
El nem tudok képzelni olyan felállást, hogy oprendszerre se telik, de drága és felesleges prémium szolgáltatásokra meg igen. Warez Windowshoz warez Office fog menni. 2-3x drágább mint maga a Windows, arra se lesz pénz. Felhős tárhely meg akkor is kb. 0 Ft-ot ér, ha nem warezolsz, inkább 1 vinyó otthonra, és a te kezedben van a mentett adat, nem más turkál benne, nem válik elérhetetlenné ha lelövik/karbantartják a szervert. Cégek közti átadókönyvtárnak jó az ilyesmi, de ott meg már a Windows se lesz warez.
Nem ezért néz félre az MS, hanem hogy ne szokjanak át a ruppótlan tömegek (amiből azért jóval több van mint pénzeszsákból) Linuxra. Belőlük úgyse fog pénzt látni, de legalább melóhelyen megveszik majd nekik a céges Windowst a gépükre, mert azt fogják ismerni. Amúgy pl. az Oraclenek is ez az üzleti stratégiája, sőt, őket annyira nem érdekli a homeuser, hogy otthonra hivatalosan letöltheted a TELJES, tehát nem demó, nem csökkentett funkciójú adatbáziskezelőjüket. Nyugodtan tanuld meg használni, és majd ha elmész dolgozni, nem az MS SQL-t fogod használni. Majd ők kifizetik az otthoni ingyenességedet is, mert az üzleti díjaiknál már szépen repkednek a millák, bele van számolva a "veszteség". Az MS is hasonlót játszik kicsiben, ők még megpróbálnak ráijeszteni a kisemberekre, de csak a menthető lelkek érdeklik őket, a semmiképp se fizetősekre meg legyintenek.
-
A Microsoftnak nem érdeke a kalózfelhasználók büntetése, kizárása.
Mivel bár az OS-t nem, vagy feketén, olcsón vette meg, a szolgáltatásokért valószínű fizetni fognak.
Office, Xbox, Onedrive stb.
És ez a pénz, nem az OS ára.
Az OS-t egyszer veszed meg, 60-80-100ezerért és évtizedig használod. A szolgáltatásokért, felhőtárhelyért meg éves vagy havidíjat fizet több 10-100 millió felhasználó.Ha a kalóz, liszensz nélküli felhasználókat kizárnák (amit egyébként bármikor 1 perc alatt meg lehetne valósítani, vagy akár a telepítésnél blokkolni az installt ha nincs kulcsod), ezen bevételek jelentős részétől elesnének.
A liszensz nélküli, ingyenes kalózfelhasználó is jobb a nem felhasználónál mivel potenciális lehetőség van benne. Mármint későbbi bevételek szempontjából.
Ja és legalább nem Linuxot használ
Bár a W11 már erőlteti a hálózatos és Microsoft fiókos telepítést, még mindig engedi kulcs nélkül.IIngyen. És használni is lehet. Fura nem? valószínű a fenntebb leírtak miatt van ez így.
-
csixy
addikt
válasz
Ricsii2001 #96462 üzenetére
A crunchbang plus plus-nak [link] és a testvérverziójának a bunsenlabsnak [link] is van beszélő telepítője (a beszélő rész a telepítő menüjéből választható). Én inkáb a bunsen boront ajánlanám kipróbálásra. Az Openbox window manager miatt a menüje az asztal közepébe jobb kattintásra jön elő. Telepítéskor arra ügyelni kell, hogy a router tudja az ipv6-ot, mert enélkül a telepítő valami debian bug miatt ledöglik.
-
cigam
titán
válasz
CPT.Pirk #96470 üzenetére
De az is benne van hogy a licence csomagokat nem lehet megbontani, egységes egészként kell továbbadni.
Tehát ha van egy 1000-es pakkod, azt csak 1000-es pakként adhatod tovább, nem adhatod el egyesével.
Az egyetlen LTSC licencet tartalmazó csomag olyan lehet, mint a fehér holló. Attól hogy itt és még rengeteg helyen árulják, attól még nem lesz legális. Amúgy fura, hogy sem az APEH, se az MS nem mozdul rá az ilyen illegális piacterekre. Pláne annak tükrében, hogy pár évtizede még BSA néven tűzzel vassal kergették az illegális kópiát árulókat, használókat. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
cigam
titán
válasz
Ricsii2001 #96462 üzenetére
Melyiket? a Gnome-os kiadást, vagy a Mate-t?
Nem kellett volna egyből telepítened, elég lett volna kiírni pendrive-ra, és arról indítani a gépet. A "live" rendszer azt jelenti, hogy telepítés nélkül kipróbálható a gépre telepített Windows-t nem bántja, egy újraindítás után simán visszatérhetsz a Windows-ba.Az Windows 10 LTSC csak elméletileg jó ötlet, mivel kereskedelmi forgalomban nem kapható, csak warez verzió érhető el belőle.
Kipróbáltam a belin Gnome-os live verzióját. Hát nagyon fura ez e gépi hang, és a jelszó begépelésekor a "fekete kör" ismételgetése nem segíti a jó jelszó begépelését. Igaz a környezeted is csak annyit tud meg, hogy éppen egy jelszót gépelsz be.
A vak ismerősök mit használnak? Szerintem a belin-en kívűl nem sok magyar nyelvet támogató Linux létezhet.
-
Warton
őstag
válasz
Ricsii2001 #96460 üzenetére
Próbálgathatod a linuxot, de ha azt érzed, hogy a Windows11 is kicseszik veled, akkor a linux még jobban meg fogja nehezíteni az életed. Maradj Win10-en, amíg lehet.
-
urandom0
senior tag
válasz
Ricsii2001 #96460 üzenetére
Szia!
Állítólag a Cocofrix OS kifejezetten vakok számára készült. Belinkelem ide a letöltési oldalát: http://www.cocofrix.com/downloads.php
Asztali környezetek közül a legtöbb helyen a MATE-et ajánlják.
-
urandom0
senior tag
válasz
tompa torma #96459 üzenetére
Nem, csak mindenkinek minden jól működik
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Ricsii2001 #96460 üzenetére
A speciális helyzeted miatt elgondolkodnék a Windows 10 LTSC kiadásának használatán, mivel az olyasmi amit megszoktál és szerettél is használni. A Windows 10 LTSC 2019 az 2029-ig, a 2021-es LTSC pedig 2027-ig támogatott marad.
Régen volt "beszélő" Ubuntu kiadás, az Orca képernyőolvasó programot betették az Ubuntuba és egész jól fel tudta olvasni a képernyőn lévő szövegeket gyengén látók számára, de már rég nem hallottam róla.
A programok amiket írtál, azok mennek Ubuntu alapú disztrókon. A BeLin disztrót viszont innen szerintem senki nem ismeri, így arról nem tudunk nyilatkozni.
A Mate asztali környezet az viszont a régebbi Gnome leszármazottja. Mind a régi, mind az új Gnome eléggé eltér attól amit eddig használtál, a Mate verzió alkalmasabb gyengébb gépekre de nagy különbség nem lesz közöttük. Azt mondanám, hogy ki kellene próbálnod mindkettőt és amelyik jobban kézre áll, azt használni.
A nyelvek közötti gyors váltást feltételezem mindegyik asztali környezet tudja, de lehet, hogy alapból nincs rá gyors billentyű, nem tudom.
-
growler
őstag
válasz
Ricsii2001 #96462 üzenetére
A Linux kiadások többsége telepítés nélkül live rendszerként
indítva kipróbálható.
Telepíteni, ráérsz kipróbálás után is - ha megfelelőnek tartod. -
Ricsii2001
tag
válasz
tordaitibi #96461 üzenetére
Hát, nem kizárt, hogy napi vendég leszek én is itt
Már kimentettem az SSD-mről minden fontosat, és miután elvégzem a napi teendőimet, feltelepítem a fent említett rendszert. Feliratkoztam a rendszer levelezési listájára, aztán majd meglátjuk, hogy mi lesz. Most már nagyon érdekel, hogy milyen ez a rendszer. -
válasz
tompa torma #96459 üzenetére
Hát igen, ha én nem jövök a hihetetlen problémáimmal, akkor meghal
Ez is mutatja, csak énnekem ilyen macerás a Linuxmásnak semmi gond.
Kolléga tett fel egy jó kérdés, eggyel felettem, de sajnos én nem tudok segíteni neki.
Egyszer kérdeztem kb. 1 hónapja a felolvasóval kapcsolatba, ismerősömnek kellett volna de nem jött válasz.
Amit meg én találtam a rendszerbe az maga rettenet. A Wines Narrátornak közelébe nincs. -
Ricsii2001
tag
Sziasztok fórumozók! Szeretném a fórum segítségét kérni. Nagyon örülök, hogy van ilyen téma, hogy "Linux kezdőknek", mivel nálam kezdőbb linuxos szerintem a világon nincs még egy :)
Elképzelhető, hogy egy kicsit hosszú leszek, ezért előre is elnézést kérek!
Szóval a helyzet a következő:
Én egy vak felhasználó vagyok, ami azt jelenti, hogy a számítógépet képernyőolvasó segítségével használom (Windows 10, NVDA). Próbáltam már többször is az új, "forradalmi" Windows 11-es csodát, de egy olyan érzésem van, mint ha a gépem ki akarna velem cseszni minden olyan alkalommal, amikor használni szeretném. Teljesen máshogyan működik a tálca, a jegyzettömb sem olyan, meg még sok más dolog nem úgy működik, ahogyan működnie kellene. Egyszóval sokkal hatékonyabban tudom használni a gépem Windows 10 alatt.
Még azt sem mondanám, hogy nem kompatibilis a gépem, mert gyárilag Windows 11-el lett kiadva, és a ramnak is több mint a fele szabad, a proci kihasználtsága szinte 0 százalék, a venti meg meg sem mukkan. Egyszerűen csak kényelmetlen a rendszer használata vakon, képernyőolvasóval, billentyűzettel. Ennyit a Windows 11-ről.
Szeretném lecserélni a laptopomat egy erősebbre, és már a Windows 10-el hosszútávra nem lehet tervezni, mivel jövőre leállítják a támogatását. A Windows 11-et pedig nem szívesen használnám, plusz Kb. 50000 Forinttal drágábbak a Windowsos gépek. Nem szeretnék felárat fizetni egy olyan rendszerért, amit nem is tudok rendesen használni, plusz a diákmunkás, illetve az ösztöndíjas pénzből nem igazán lehet 50000 forintokkal dobálózni fölösleges szoftverekre. 300000 forint a vásárlási plafon.
Ennek köszönhetően szeretnék valamilyen alternatívát találni. Már régóta szerettem volna kipróbálni valamilyen Linuxot, de most lett a dolog igazán aktuális.
Mivel fontos számomra, hogy ahogy betöltöm a rendszert a külső adathordozóról az, hogy azonnal beszéljen, én a BeLin rendszert néztem ki magamnak. A honlapján az áll, hogy "A BeLIn 7.0 kiadás az Ubuntu 20.04.6 (Focal Fossa) verziójára épül."
Ez a rendszer megfelelő lehet a számomra, hogy megismerkedjek a Linux működésével? Továbbá melyik változatot érdemes használnom, a Mate, vagy a Gnome verziót? Számomra nagyon fontos az, hogy ott is tudjam használni a jelenlegi programjaimat (igyekszem Windowson is ingyenes szoftvereket használni). Amikre mindenképp szükségem lesz: LibreOffice (Amit tartalmaaz is gyárilag a rendszer), Google Chrome, VLC, Audacity, Kodi, Mkv Toolnix, Telegram, illetve az FFMPEG. Fontos még, hogy gyorsan tudjak váltani a Magyar, illetve a ciril billentyűzet között. Windowson ez két gomb segítségével megoldható. Tehát olyan nagy igényeim nincsenek, csak annyi, hogy normálisan tudjam használni a számítógépet. Elvileg ezt a rendszert (https://belin.hu/) pont a vakoknak illetve a gyengénlátóknak csinálták. Teljesen nyitott vagyok az új dolgok felé, ezért nem gondolom, hogy nem tudnám elsajátítani a rendszer használatát. Vagy van ennél újabb vakos rendszer esetleg?
Köszönöm előre is a segítséget mindenkinek! -
tompa torma
junior tag
meghalt a topik...?..
-
urandom0
senior tag
Őszintén szólva én nem is használtam még az opi-t, mióta a Leap fent van. Packmant hozzáadtam, onnan feltelepítettem az ffmpeg-et, gstreamer-pluginokat, libavcodec-et és a vlc-codecs-et, és ennyi. De ahogy nézem, az opi codecs is majdnem ugyanezeket telepíti: https://github.com/openSUSE/opi/blob/master/opi/plugins/packman.py
Leap-en ugye ritkán van distro upgrade, itt inkább csak update van, update-nél pedig csak néhány csomag frissül, így nem igazán alakul ki ütközés. TW-n pedig sok csomag frissül egyszerre, így persze, hogy van ütközés, de erre a hivatalos ajánlás az, hogy dup előtt kapcsoljuk ki a 3rd repókat: Extra repositories handling
Upgrade utána vissza lehet kapcsolni őket, és --allow-vendor-change-el ráfrissíteni.A Yast-ot szerintem otthoni és céges felhasználásra is szánták, de céges környezetben az ember azért a legtöbb olyan dologra, amit Yast-ból lehet állítani, tudja a parancssoros megoldást is. Ha sok géped van, akkor meg úgyis valamilyen tömeges megoldást használsz, Ansible, Terraform, Chef... én még Windows-os gépekhez is Ansible-t használok.
De az otthoni felhasználók közül azok, akik idegenkednek a termináltól, meg tudnak csinálni a Yast-ban olyanokat, mint pl. szolgáltatások tiltása, szoftvermenedzsment, Grub paramétereinek átírása, tűzfalazás, Samba beállítás...Én a Yast-ból csak a szoftmenedzsment részt használom néha, meg egyetlen egyszer használtam arra, hogy a Grub timeoutját átírjam. Én is úgy emlékszem amúgy, hogy lehet Yast nélkül is telepíteni, bár sose próbáltam.
Egyébként pont ma jött ki a Leap 15.6
-
válasz
urandom0 #96456 üzenetére
OpenSUSE-val nekem a kodek telepítés a bajom. OBS-sel szoktam csinálni, mint szerintem a userek 90%-a, aztán folyton valami ütközési gondja van neki. YAST meg igazából egy jó dolog, főleg ha ilyen több felhasználós környezetbe kell munkahelyekre, úgy szuper rendszergazdáknak. De otthon nekem totál felesleges.
Szerk.: bár azthiszem telepítésnél YAST nélkül is lehet telepíteni, csak a szoftvereknél a pipákat ki kell venni a listából. -
-
daninet
veterán
kubuntut használtam pár hónapig aztán most egy jó fél éve tumbleweed a daily driver. Rendszer szinten semmi baj vele amugy, ez az első dolog ami úgy konkrétan nem működik. Szóval ha van rá megoldás nem fogok distro hoppolni. Pár napot kibírok mire kapok választ vhol.
Szoftverekkel van bajom nem is kevés, de az már más téma. -
válasz
daninet #96451 üzenetére
Fedorán vagyok pár hónapja, az is elég jó és viszonylag új csomagok is vannak benne. Szintén nem játszok már pár hónapja és ilyen alap dolgokra a Mint és az MX Linux is meglepően jó. Az MX-be sok hasznos eszközt beleraktak, ami tényleg jó és használható.
Fedora Workstationt próbáltad-e már? -
daninet
veterán
Valamit elqrtak a bt eszközökkel vagy plazmában vagy a kernelben, Tumbleweed-en az utolsó dup óta csak handsfree módban csatlakozik a Sony XM3 fejhallgatóm. El kell távolítani és újra hozzáadni hogy megjelenjenek a jó minőségű kodekek.
Igazából fogalmam sincs melyik része az OS-nek felelős ezért. Azt sem tudom hova írjak ezzel kapcsolatban. Tippeket várok. -
urandom0
senior tag
válasz
Anakin007 #96444 üzenetére
Azt jól értelmezem, hogy pl. kép megnyitáshoz alapból az image.sh -t hívja meg és ez a szkript dönti el, mit mivel nyisson meg?
Igen.
Pl. találtam bejegyzést az image.sh-ban, miszerint xcf-t gimp-el, svg-t inkscape -el nyisson meg.
Ezek igazából csak alapértelmezéseket nyújtanak olyan esetekre, amikor nincs beállítva semmi sem az adott fájltípus megnyitásához.
Ha megnézed, a script elején van egy ilyen sor:
[ -n "${MC_XDG_OPEN}" ] || MC_XDG_OPEN="xdg-open"
A végén pedig egy ilyen:
case "${action}" in
view)
do_view_action "${filetype}"
;;
open)
("${MC_XDG_OPEN}" "${MC_EXT_FILENAME}" >/dev/null 2>&1) || \
do_open_action "${filetype}"
;;
*)
;;
esacEz azt eredményezi, hogy ha az MC_XDG_OPEN értéke be van állítva, akkor a fájlon az XDG_OPEN műveletet hajtja végre, az XDG_OPEN művelet pedig az adott fájltípushoz rendszerszinten (tehát nem az mc-ben) beállított alapértelmezett műveletet hívja meg (https://portland.freedesktop.org/doc/xdg-open.html). És mivel nálad a Gvenview az alapértelmezett művelet, ezért azzal nyitja meg a képeket. Szóval igen, úgy van ahogy mondod, egy környezeti változót kérdez le, és az alapján dönti el, hogy mivel nyissa meg a fájlt.
-
cigam
titán
válasz
tordaitibi #96445 üzenetére
fstab paraméterek között fel kell sorolni, hogy uid=valaki, gid=akárki
-
-
Anakin007
aktív tag
válasz
urandom0 #96442 üzenetére
Köszi a választ, sokat tisztult a kép!
Közben durcás lettem és elkövettem hirtelen felindulásból ezt:dpkg --purge wslview
Ezután minden kép file-t a Gwenview -el nyitott meg. Átírtam az általad javasoltra, úgy már az elvárt módon műlödk!
Azt jól értelmezem, hogy pl. kép megnyitáshoz alapból az image.sh -t hívja meg és ez a szkript dönti el, mit mivel nyisson meg?
Pl. találtam bejegyzést az image.sh-ban, miszerint xcf-t gimp-el, svg-t inkscape -el nyisson meg.
Gwenview-re viszont nincs hivatkozás, nem tiszta, miért pont azzal nyílik meg a jpg, png, stb. KDE-n most a gwenview az alapértelmezett prg a képekhez. Lehetséges, hogy valami környezeti változót kérdez le és azt használja szerinted?
Az mc honlapján elég hiányos a dokumentáció ezügyben, a FAQ-ban sem volt ilyen hasfájása még senkinek rajtam kívűl. -
cigam
titán
válasz
tordaitibi #96429 üzenetére
Egy nagyon fontos részlet kimaradt a videódból: Nem mutattad meg a tulajdonosait, és jogosultságaikat.
Most kipróbáltam egy live ubuntu-n.
Ha alapértelmezetten csatolta fel a külső NTFS lemezt, hiába volt rá írás jogom, a tulajdonosa root/root volt. Ekkora valóban tiltakozott a letöltés ellen, mondván nem írható a mappa.
De!
Amint átírtam a csatolási opciókat, hogy az ubuntu/ubuntu legyen a tulajdonos(vagyis a live user), varázsütésre elkezdett működni:
Nem olvastam utána, de elképzelhető, és logikus korlátozás a snap részéről, hogy nem elég ha van rá írásjogod, a tulajdonosnak is neked kell lenned. -
urandom0
senior tag
válasz
Anakin007 #96440 üzenetére
Pedig jó helyen keresgéltél. Az Include=image azt jelenti, hogy az összes ilyen típusú fájlt "image" típusúként kezeljen.
Ha letekersz az edit extension file végére, ott találsz ilyet, hogyinclude/image
Open=/usr/lib/mc/ext.d/image.sh open ALL_FORMATS
View=%view{ascii} /usr/lib/mc/ext.d/image.sh view ALL_FORMATSEz a két sor mondja meg, hogy mit kezdjen az image típusú fájllal. A View az F3, ha lenne Edit, az lenne az F4, az Open sor pedig az Enter és a duplaklikk.
Annyit kell tenned, hogy az Open sor elé teszel egy #-t, ez innentől megjegyzésnek fog számítani, majd a következő sorba beírod azt, hogyOpen=display %f
Tehát ez legyen a végeredmény:
include/image
#Open=/usr/lib/mc/ext.d/image.sh open ALL_FORMATS
Open=display %f
View=%view{ascii} /usr/lib/mc/ext.d/image.sh view ALL_FORMATSMert ugye a display nevű programocska az ImageMagick megjelenítője (legalábbis nálam, OpenSuse alatt, elképzelhető, hogy nálad más lesz). Az %f pedig a kijelölt fájl teljes elérési útja.
És innentől fogva az mc a ImageMagickkel nyitja meg a képeket.
Ha valamikor a jövőben szeretnéd visszaállítania a társítást, akkor a most beírt sort törlöd, az eredeti Open= sor elől pedig kiveszed a #-t. -
-
Anakin007
aktív tag
Sziasztok!
Midnight Commander -ben szeretném megadni, hogy pl. az imagemagick progit indítsa el, ha egy jpg-n ENTER-t nyomok. 4.8.27 -es mc, KUbuntu 2022LTS.
Most, valami WSLview akar elindulni, a tálcán ez jelenk meg pár mp-re ilyenkor, de nem történik semmi.
Tehát ENTER-re mit csináljon, ne F3-al. Köszönöm a segítséget!
A Command->edit exension file és azon belül az, hogy Include=image bejegyzés az összes képfile-nál, nekem nem mond semmit, nem értem, mit kezdhetnék vele. -
5leteseN
senior tag
válasz
tordaitibi #96438 üzenetére
A Win-efőfizetésest nem lehet használni Linux alatt?
-
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #96436 üzenetére
Orulok neki, es buszke vagyok rad!
-
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #96432 üzenetére
Nem vettem meg, de evek ota hsznalom Mint alatt a
4kvideodownloadeplus-t. A heten frissitettem 1.6.0-ra -
-
válasz
#63718632 #96430 üzenetére
Köszi, mióta [ezt] megtaláltam, minden gondom megszűnt.
Szinte semmit nem tud csak azt ami nekem kell.
A példa miatt írtam le az elősző hsz.-omat hogy snap app megerőszakolhatatlan.
Winen meg semmi gondom nincs mert megvettem 6 vagy 7? éve a 4KVideodownloadert, annál jobbat ember nem kívánhat letöltő guit. -
#63718632
törölt tag
válasz
tordaitibi #96429 üzenetére
Abból a videoletöltőből van flatpak is. A flatseal-t meg ismered. Hátha azzal könnyebb lenne.
-
válasz
CPT.Pirk #96427 üzenetére
Tényleg nem hisztek nekem. Amit valahol meg is értek mert énnálam mindig máshogyan megy minden
Itt egy képernyővideó. Az adatpartícióm ADAT_1TB néven van becsatolva a /home/tibi alá. Írom-olvasom, törlök benne, mindent tudok csinálni, ott a videón hogy könyvtárat, abba fájlt hozok létre, a fájlba írok, mentem stb.
És utána nyitom a Snap Video-downloadert és ha megfeszülök, fejreállok, fájdalmamat az égre ordítom, a világon senki nem hiszi el nekem stb. stb. stb. AKKOR SEM enged hozzányúlni.
[link] -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #96426 üzenetére
Az önmagában nem elég mert ahová csatoltad, annak még lehet a tulajdonosa a root, illetve a jogosultságai is lehetnek korlátozottak. Olyankor pedig csak belenézni tudsz, beleírni nem.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #96424 üzenetére
A snap-es részéhez nem értek. De a felcsatolt mappához neked volt írási jogod? Mert ha nem, akkor már a csatolás nem volt jó.
Hogyan csatoltál? Én a /mnt alá szoktam csatolni partíciókat, mert az a mappa erre van a unix világban.
Egy partícióra egyszerűsített példát nézve az lenne a módja, hogy:Csinálsz neki mappát az mnt alá:
sudo mkdir /mnt/Adatok
Birtokba veszed a mappát:
sudo chown felhasználóneved /mnt/Adatok
Csinálsz egy szimbolikus linket az Adatok mappából a /home/felhasználóneved/Adatok mappa alá, az már akár GUI-ról is. "Szimbolikus link fájlra vagy mappára."
Ekkor megcsinálod a bejegyzést fstabban a partícióra, ami azt a /mnt/Adatok mappába csatolja. Rebbot vagy mount reload után a Cuccok mappában fogod látni a partíció tartalmát és lesz hozzá írási jogod is.
Lehet ezt máshogy is csinálni, én így szoktam.
-
Értsd meg hogy nem lehet becsapni. 1 napig szórakoztam vele. Becsatoltam a /home/tibi alá a data partíciót és mikor kiválasztottam mentési útvonalnak egy snap appnál, közölte hogy nincs joga ebbe írni.
25x próbáltam.
De meg fogom neked mutatni csak most Winen vagyok mert be kell segítenem melóba. -
cigam
titán
válasz
tordaitibi #96422 üzenetére
Nem becsapni kell(hard link, soft link), hanem egyenesen a home alá csatolni.
Nekem úgy tűnik hogy szándékosan nem úgy akarod használni, ahogy kitalálták, hogy működjön. -
-
860 EVO 1TB SSD-t eladás előtt adattalanítani kéne, fent leírt módszerek közül használtátok már valamelyiket? Melyik ami gyors és keveset ír az eszközre, de még elfogadható? Mondjuk a keveset ír az nem olyan lényeges, mivel 3,5 év alatt sokat nem írt rá a rendszer: 6.7587890625 TB (in binary)
Szóval melyik módszer a legegyszerűbb, inkább ez a lényeg.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #96418 üzenetére
Na de az elszórt partícióid vagy mappáid becsatolhatod, belinkelheted a /home alá mappákba rendezett formában és máris elérsz mindent anélkül, hogy ki kellene menni a /home alól, de fizikailag külön lesz minden továbbra is.
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #96418 üzenetére
A /home csak egy elérési út, semmi más. Lehet az egy könyvtár egy, a rendszerrel azonos partíción. Lehet egy könyvtár egy másik partíción. Lehet egy logikai LVM kötet egy RAID tömb fölött. Lehet egy BTRFS kötet. Lehet egy távoli NFS/SFTP/SMB....
-
válasz
sh4d0w #96411 üzenetére
De értem. Azt nem értem ha egyszer csak ez lesz Ubi vonalon, azzal a /home-n kívül mit lehet majd kezdeni?
Olyan lesz mint a Windows felhasználók által használt csak a C megközelítés.
Tudom unalmas de a Snap Viberbe sem lehet se menteni, se küldeni képet fájlt a home-n kívül.
Opera nem tud linket nyitni kívülről +fájlkorlátok.
Videót nem lehet máshova letölteni. stb. stb.
Aki ésszel használja a rendszerét, pl. énannak a home szinte üres, minden doksi adat másik partíción, vinyón, hálózati meghajtón van.
Flatpakba legalább ott a Flatseal app amivel ki lehet terjeszteni a jogait legalább a adatpartícióra. -
Rimuru
veterán
válasz
PCProfessor #96413 üzenetére
Egeszen addig amig a windows elore nem rakja magat egy frissites kozben.
-
Sz_Imre
senior tag
válasz
#63718632 #96405 üzenetére
Gondolom a win-ben bekapcsolva van a "Gyors rendszerindítás", emiatt ha frissítés történik, akkor eltudja játszani azt, hogy ő legyen az első és nem a linux.
Ezért ajánlott ilyenkor kikapcsolni a gyors indítást. -
válasz
tordaitibi #96407 üzenetére
Ennek alapjan tovabbra sem erted a snap lenyeget.
"A snap fájlformátum a SquashFS formátumot használó egyetlen tömörített fájlrendszer, amelynek kiterjesztése . snap . Ez a fájlrendszer tartalmazza az alkalmazást, a függő könyvtárakat és a deklaratív metaadatokat. Ezeket a metaadatokat a snapd értelmezi, hogy egy megfelelően kialakított biztonságos homokozót hozzon létre az adott alkalmazás számára." (Angol wikipediabol Deepl-lel forditott szoveg)
Lenyeg 1: tartalmazza az alkalmazas fuggosegeit, tehat az app ezeket fogja hasznalni, nem az OS-en levot.
Lenyeg 2: biztonsagos homokozo. Ha tehat a csomag keszitoje aszondi, hogy marpedig az app a /home/tordaitibi konyvtaron kivulre nem fog nyulni, akkor ha hideget-meleget izzadsz egyszerre, akkor sem. -
coco2
őstag
Sziasztok!
Kötet mount lehetőségeket kotorászok. Az OS-t szeretném megkérni rá, hogy használjon write-back cache-t mondjuk 1 gb-nyi rendszer ram-ból az adott köteten. Van arra lehetőségem? Jelenkori ubuntu lenne a cél os.
Google hdparm-ot találta nekem, de az nem ugyan az. Egy hdd saját ramja 32mega .. 128mega soványkának hangzik. Többet szeretnék.
A tippeket előre is köszönöm.
-
válasz
#63718632 #96405 üzenetére
Nekem ilyen gondjaim nincsenek. Nem közösködöm a Windows efi partíciójával.
Túl sokáig nekem se lesznek ilyen gondjaim.
Kubuntu volt egyik pendrive-on, az követelte is magának a legalább 300MB-os EFI particiót, anno másik gépen csináltam is külön EFI-t, de msot nem volt kísérletező kedvem, csak az SSD-ket akartam csekkolni, amit szerencsére csak két külön notin lehet megcsinálni(egyik Sata, másik PCIe csatolós).
Win update is volt amúgy, ami igen dühítő volt, az az, hogy simán nem is lehetett kikapcsolni, csak ha valamelyik olyan opciót választom, amiben benne van az update! Hát a vakannyával szórakozzon ez a vacak! Inkább dobom azt a 25eft-t, amiért el akartam adni aprón a nullkm-es Samsung 980 1TB-ot, amúgy is nyűgös lett volna, mivel amazon.de vásárlás volt. Gondolom a gari érvényesítés kicsit bonyolultabb és akkor adjam má'ócsóbban meg mé'nincs HDS kép...
Mindegy, azért jót vigyorogtam, amikor az exit parancsra elkezdett bebootolni a Win11.
Amúgy múlt héten valamiért kellett friss Debian, felraktam a 12.5 verziót, ami nem külön DE-s, az elején is meg install közben is expert módot választottam, hát volt is kérdése rendesen. No mindegy, rendesen felment és nekem kifejezetten a stabilitás érzése van meg, amikor Debiant rakok fel, most is ez volt.
tordaitibi
Ezek mind nagyon felhasználói élmény romboló dolgok.
Nálad ezek a felhasználói élmények időben jelentősen ki tudnak tolódni!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #96407 üzenetére
Tulajdonképpen egyszer megcsinálod az fstab-os csatolást a fix partícióknak a /mnt alá, aztán ha akarod akkor a /home alá mappákba is szervezheted őket. Ez a unix világból eredő felépítés. - ilyen módon nincs jelszó kérés, ha a mappát ahová csatolod a saját tulajdonodba veszed egy chown paranccsal.
Nyilván USB-s eszközt nem így csatolsz, azokra ott a futás idejű csatolás. Azt elfogadom, hogy ilyenkor vagy egy pendrive csatolásánál ne kérjen már jelszót egy asztali disztró, de úgy emlékszem a Debian sem kért ilyet.
-
válasz
sh4d0w #96397 üzenetére
Igazad van nem mindig van szükségem 15 partícióra. 3 darab jelszavas csatolást is terhesnek érzek, minden egyes boot után.
Fstabba meg szerintem felesleges 3 adat és háttérpartíciót bevenni, meg az összes usb-s ssd-met meg pendrájvomat? Meg amibe gépekbe dugdosom, az összeset?
Uby írta a Debiant ne keverjük egy Ubuntuval. Ebbe annyira igazat adtam neki hogy töröltem is a Debiant.
Snap, ebben is igazad van, biztonsági szempontból.
Másból meg nagyon nincs. Egy Snapes videóletöltőnek nem tudok a /home-n kívül mást megadni, nekem a / az kicsike, épp azért mivel minden máshová van irányítva, 1terás másik vinyókra. Múltkor nem figyeltem, betelt a / mert rutinból töltöttem le egy YT listát, 214 darab videoklipet. Meg ha figyelek is, butaság letölteni a home-ba aztán kézzel áthuzigálni a háttér ssd-re.
Snapes Operámat nem tudom megadni alapértelmezett böngészőnek, vagyis de meg tudom de hivatkozás küldésekor valami blabla szöveggel elszáll mert nem tudja fogadni a hivatkozást.
Ezek mind nagyon felhasználói élmény romboló dolgok. -
válasz
Warton #96398 üzenetére
kb. 6 éve 3 gépem dual, trialbootos.
Soha semmi problémát nem okozott. GPT/UEFIrendszerek.
Te nem érzed szükségét a Winnek, más aki olyan szoftverekkel dolgozik amik Linuxon még közelítőleg sem léteznek, azok veled ellentétben nagy szükségét érzik.
Pl. a fogorvosom panorámaröntgen gépét próbáld már meg légyszi bármilyen Linux disztribúcióval életre kelteni.
Csak 6 olyan perifériát kezel amiknek Linux alatti esélye nem nulla hanem -nulla
Tudom nem ide tartozik, nem releváns stb. de akkor is
magamat idézném 6 évvel ezelőttről, amit mai napig tartok. Home desktopba hobbi vagy fix rendszernek a létező legtökéletesebb.
de ha kimozdulunk a gyári mediaplayer-terminál-Firefox triumvirátusból akkor indul a cumi.
Bár már ez is megdőlni látszik sajna, lásd 2023-es dátumú használhatatlan yt-dlp és a 2022-es mediaplayer ámokfutásomat nemrég. Igen abba is én voltam a tök, ugye micsinál a user, a gyári tárolókra hagyatkozik. 3 rendszeren is, Ubuntu, Mint, Debian.
Ezt nem tudom megemészteni és még sokáig fogom hangoztatni, ezért előre is elnézést kérek tőletek. -
#63718632
törölt tag
válasz
ubyegon2 #96403 üzenetére
Nekem ilyen gondjaim nincsenek. Nem közösködöm a Windows efi partíciójával. A linuxaimnak mindig van külön efi partíció. Azok nem bántják egymást. Ellenben egy Win update még az efi beállításokba is képes belenyúlni. A minap egy HP ZBook-on gondolta úgy, hogy a win loader legyen az első és ne a linux.
-
válasz
tordaitibi #96395 üzenetére
Szerintem 1000-ből 999 felhasználó természetesnek veszi a jelszó nélküli automountot hisz a saját gépe, a saját lemezei, a saját partíciói.
Okosan teszik ezek a userek! Ubuntu és származékain.
Debianon nem természetes és nem véletlenül van így, lásd sh4d0w szaki hsz-ét. Sokszor elhangzik, hogy a Linuxot ne akarjuk már Windowsként használni, de ugyanígy elmondható, hogy a Debiant ne akarjuk már Ubuntuként használni!
Egyéként anno volt sok particióm desktopon, ami állandóan kellett, azt FSTAB-ba raktam, az összes többit meg jelszavazva csatoltam, ha éppen kellet.
(I)Ha ez nem természetes viselkedés egy otthoni home user desktopon, hanem hack, akkor ismét bocsánatot kérek.(/I)
Qrvára nem természetes ez Debianon!
-
válasz
#63718632 #96387 üzenetére
Át is bootolok Win11-re, hátha lesz valami esemény.
Nekem ez automatikusan is ment minap! Csak be kellett írnom a fekete képernyőn lévő GRUB után az exit parancsot és már indult is a csodaW11!
Így fogom megszeretni a Windows 11-et, az tuti! Két napig nem használtam az újabb notit, mert Sata SSD-ket a régin kellett csekkolni eladás előtt, no de aztán indítanám a Mint-et, hát valahogy a dualboot Winnel mégsem akarta.
Vakartam is a fejem búbját, mert legacy-ban tudom, hogyan varázsoljuk vissza a GRUB-ot, de EFI-ben fene tudja, működik-e úgy ill itt nem is meghajtón van a GRUB...
Indítottam live Mint-et, hogy keresek valami programot, ami legalább scanneli a boot térképet, hogy merre induljak és meglepetésemre feldobott egyből a Synaptic egy aktív boot-repair appot, gondoltam ránézek! Elindítom, kis csíkban szaladt a folyamatjelző, aztán bejött egy TUI-s ablak, abban tökéletesen felsorolva a particiók, automatikusan bepipálva minden, ami logikusnak tűnt, leOKztam, lefutott, reboot és már rendbe is jött a boot. Ubuntunak írta a Mintet mindenféle verzió nélkül, de arról bootolva egy grub-update parancs azt is helyzetette!
Szóval azoknak javaslom akiknek valami elkalibrálja a GRUB-ot! Indul a live Mint-tel az app, így ha valamiért nincs netelérés, akkor is pillanatok alatt rendbeteszi a GRUB/boot-ot!
#boot-repair live grub EFI
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #96395 üzenetére
Igaza van Rimuru kollégának, az ilyesmit a /etc/polkit-1/rules.d/ mappába kellene raknod, mert ha jön egy frissítés, simán felülírhatja/lecserélheti a fájlodat, és akkor írhatod meg újra.
-
tothd1989
tag
Sziasztok. Mondhatni újdonsült linux felhasználó vagyok, utoljára 10+ éve használtam és akkor sem sokat. Két hónapja viszont vásároltam egy proliant dl380p gen8-at, amit proxmoxot futtatok. Az egyik vm-en ubuntu szerver 24.04 lts (apache, proftp, mysql is) fut. Nos, a probléma az lenne, hogy pár napja vettem észre, hogy sajnos folyamatosan támadják a proftp-t és az apachet is, mindenféle ártalmas kóddal. Fail2ban-t telepítettem, de közel nem vagyok biztos benne, hogy aktív vagy egyáltalán jól állítottam be (webmin-en keresztül ). A routeremben a szerver dmz módban van, mert a portforwarding nem igazán működik rendeltetésszerűen és a szolgáltatóm sem cseréli - illetve elég sok portra szükségem van, mert játékszerverek (is) futnak. Alapvetően olyan megoldást keresek, ami nem nagy erőforrást igényel és nem szükséges bezárni a portokat.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Milyen nyomtatót vegyek?
- LordAthis: Ismét egy "Idióta" A.I. Projekt, hogy meglovagolja a trendeket...
- Apple asztali gépek
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Hálózati / IP kamera
- Gaming notebook topik
- Apple MacBook
- Kompakt vízhűtés
- WoW avagy World of Warcraft -=MMORPG=-
- További aktív témák...
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- RITKASÁG: MSI Big Bang Z77 MPOWER
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450M R5 5500 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060 Super 8GB Rampage SHIVA ADATA XPG 600W
- Honor 400 Lite 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! HP EliteBook 845 G10 - Ryzen 5 7540U I 16GB I 512SSD I 14,1" Touch I Cam I W11 I NBD Gari!
- Eszpresszóképes kávéfőző 15 bar nyomással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest