-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
nagyúr
Kicsit elfogult... Lehet, bár ugye 10 éve használok Mint-et meg Debiant is, Ubuntut nem, pedig az Ubuntu Debian alapú, a Mint meg Ubuntu alapú. Ez azért jelenthet valamit!
(#90696) tordaitibi
Én bármit megcsinálok vele, igaz ehhez kellett 4 év bemelegítés
Azért a kitartásod tényleg megérdemelne egy Ubuntus pólót!
de nekem se akaródzott a .deb kétkattintással
És ez ugye a .deb hibája... (csak húzlak, tényleg nem megy mindig könnyen, de nálad valami 3 évvel ezelőtt lejárt Ubuntu 18.04 van, nem?)
(#90695) moleculez
Szerencsés hardveregyüttállás, ilyen is van! Nekem mindig bejött a Manjaro, már akkor is, mikor alig ismert disztró volt a megszűnése előtt, de hardverileg mindig copatott. Ez ilyen.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
tordaitibi
veterán
válasz ubyegon2 #90694 üzenetére
Uby én már nem emlékszek mert rég volt de nekem se akaródzott a .deb kétkattintással, aztán egyszer valahogy valamit mókoltam..? és azóta, kb. 3 éve bármit bármikor
Pedig akinek nálam Ubuntubbja van az hazudik, de minimum festi magát.
Én bármit megcsinálok vele, igaz ehhez kellett 4 év bemelegítés -
moleculez
veterán
válasz ubyegon2 #90694 üzenetére
Nekem a manjaro + plasma ilyen go-to distro. Pont elég eye candy, meg default app. Rokon gépére is felraktam 3 éve, megmutattam neki a frissitést, kész teszi a dolgát ő meg örül. (Munkás gép, a tény hogy nulla időt bosszankodik a géppel neki nagyon sokat jelent).
Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!
-
nagyúr
Én csak használni akarom a Linuxot, nem mókolni benne, hogy valami működjön.
Persze, sokan így vagyunk ezzel, nem is akarlak rábeszélni semmire. Ha a Solus vagy az openSUSE lesz az, amit csak felraksz és működik, akkor azt használod. Nekem eddig 10 év alatt számtalan gép/install után is a Linux Mint Cinnamon az, amit csak felrakok és használok. Persze olyan nincs, hogy theme, fonts, etc,. beállításokra ne lenne szükség.
Amúgy sem a Linux Mint volt az alaptéma, hanem az Ubuntu, ami szerinted tökéletes, morgolódó ft szerint meg qrvasz*r! A többiek szerint meg inkább hanyagolandó...
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
[SOLVED] How to install Chrome on Ubuntu (apt install chrome not working)
Nem tűnik ördöngősségnek, nyilván az alap
sudo apt install
módszer nem működik a snap miatt, emiatt rühellik sokan az Ubuntut. Ha már.deb
csomagot kell használni, lehetőség mindig gyártói/hivatalos oldalról töltsük le. Ha ilyen nincs, akkor el kell engedni a csomagot izomból!Használható leírás/módszer megtalálása max 2-3 secundum...
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Intelhez fenti archwiki sosem árt, ha valami nem OK.
Ilyenek miatt is írtam imént, hogy rutinnal már ezekkel simán elbánsz.
darabos Cinnamon, különböző méretű XFCE ikonok
Bár igen csontgyenge gép kell ahhoz, hogy a Cinnamon darabos legyen... Ha nem gyenge a gép, akkor user error! Ez amúgy is nagy kedven mostanában.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
félisten
válasz sh4d0w #90684 üzenetére
A letöltött .deb nem pont ugyanazt csinálja, mint a hivatalos repo?
Szerintem az is hozzáadja ugyanazt a repo-t.
A végeredmény emlékeim szerint pont ugyanaz, de simán tévedhetek.Más kérdés, hogy miért nem engedi a letöltött .deb-et installálni.
Úgy rémlett, hogy engedélyezni kell valahol, de lehet, hogy keverem a pamac AUR engedélyezéssel.
Itt egy leírás, vagyis nem bonyolultabb, mint régebben. Már, ha a kolléga újra akar próbálkozni majd.mod: persze, azzal egyetértek, hogy ez a letöltős install módszer kevés kivételtől eltekintve nem megoldás linuxon. Kicsit olyan, mint androidon külön .apk-ból feltenni a progikat.
[ Szerkesztve ]
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
nagyúr
Akkor inkább OSuse, vagy Solus.
Te tudod...ööö illetve nem tudod, így könnyebb választanod! Elég sokan választanak az alapján, amit a telepített rendszer első használata és kinézete impulzál beléjük. Viszont, ha nem alakult ki rutinszerűen az apt csomagkezelés nálad, akkor akármelyiket is választhatod. De azt írtad, csak az Ubuntu működött eddig jó azon a gépen...
A Manjaro-t nagyon szeretném, de keyring hiba nonstop, xfce alatt meg grafikus bugok
Erre félév múlva visszaállva simán megoldod, olyan hibák ezek, amik kevés rutinnal kinevethetők. Úgy nem oldható meg könnyen, ha nem ott ülsz az adott gép előtt és látsz mindent, ami kell.
Gyanítom openSuse hamarabb okoz majd fejtörést, mint egy Mint, de igazad van, a Linux Mint-tel nem tanulsz semmit, mert csak működik.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Nem volt kedvem vacakolni, inkább az NVMe SSD-t használtam pendrive-ként és felraktam normálba, kíváncsibb voltam arra, mi van az os-prober inaktivitással...érdekes, mert itt aktív volt és be is tallózta az összes disztrót, még a Manjaro is bootolt rendesen. Ez mondjuk külön vicces, mert több rolling kernelpanic-ra futott az ismert okok miatt, de nemrég a Debian grub-update után nemhogy betallózta az összes rollingot, amit a Mint nem, hanem rendesen bootolt is onnantól minden. Berakom ezt is a rejtélyes esetek közé....
Gyakorlatilag tök olyan a telepített rendszer, mint pár hónapja a Linux Mint Cinnamon volt, akár ikrek is lehetnének...ja, hogy amúgy azok is!
sudo live-installer-expert-mode
Ezzel futtattam le, kb annyi történt, amire számítottam is, semmi. Gondolom ez az expert annyi volt, hogy a particionálást/installt én tudtam managelni. Ez ezer éve default így van az Ubuntu alapú Mint-nél, kezdik egyre hülyebiztosabbra megcsinálni az LMDE-t is eszerint...
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Nem tudom miért nem ajánlott - továbbra sem - kezdő/átlag felhasználónak az Ubuntu desktopra, kicsit nekem ez úgy tűnik, divat mondani, írni.
A köztes kiadások működése elég kevés esetben olyan, mint nálad. Ezen az öszvér 8570p-n tlnyleg minden apt csomagkezelős disztró jól elvolt eddig, Ubuntu köztes kiadás első bootra fejreállította az asztalt. Ha akkor nálam lett volna a Dell Latitude 7400 2in1, még örültem is volna.
Egyébként Ubuntut én azért nem tudok senkinek javasolni, mert azon kívül, amit Kapitány leírt, max erőszakkal tolták a user képébe a Snap-ot, a végére már normál csomagkezeléssel nem is tudtál felrakni egy csomagot, legfeljebb trükközéssel. Nyilván a legkevesebb gond az Intel integrált gépekkel van.A Linux Mint például sosem erőltette a Snap-ot, alapból Flatpak volt, de az is opcionálisan, ezzel nincs is semmi gondom. De egyértelmű, hogy a Linux Mint mindkét vonalon stabilabb disztrót rakott össze. Ha valakinek az nem működik, ellenben az Ubuntu igen, az erősen user error lehet csak! Ismerve a Linux Mint felépítését, ez nem vicc!
Ubuntu köztes kiadást meg azért sem érdemes nagyon belakni, mert 9 hónap támogatása van.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
sh4d0w
félisten
válasz CPT.Pirk #90683 üzenetére
Régen volt rá partner repo, de most is hozzá lehet adni: [link]
PS-sel egy power user nyugodtan összefuthat, pl. ha szeretné jobban kontrollálni a Defendert, de akár az összes Windows-os gépet is managelheti vele mondjuk egy home LAN esetén.
https://www.coreinfinity.tech
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz sh4d0w #90682 üzenetére
PS-t szerintem engedjük el, azzal tényleg nem találkozik az átlag user. Ez olyan szintű, mint a csoportházirend dolog, amit szintén nem használ az átlag user. Ezeket hagyjuk.
A Chrome-al meg nem tud mit csinálni mint letölteni a .deb-et és kézzel telepíteni, mert Ubuntu-n nincs más megoldás rá.
Még a Chromium lenne snap-ben amit 1 klikk telepíteni, de abba meg a Google részek nincsenek meg, úgy meg sokat nem ér az a böngésző.Ubuntu és Mint (meg társaik) alatt egyszerűen szívás a Chrome-ot telepíteni. Egyéb disztróknál jellemzően van rá legalább közösségi tároló.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
sh4d0w
félisten
válasz classic B #90677 üzenetére
Továbbra is ragaszkodsz ahhoz az alapvető hibához, ami minden Windows-usert jellemez: Windows-ként akarod használni a Linuxot. Ebből jönnek az ilyen marhaságok, hogy keresel egy .deb-et Google-lel, aztán telepíteni akarod.
Linuxon egyszerűen nem ez a módja, valójában ez az egyik legutolsó dolog, amit teszünk.Powershellről mindenki hallott, aki az r=1 usernél magasabb szinten van Windows-on, aki meg adminisztrál is enterprise környezetet, máshoz nem is nyúlhat. Oké, hogy lehetne sokkal jobb és konzisztensebb is, de alapból ott van a kliens és core server Windows-on is, azonnal tudod managelni.
Mondok jobbat: terminálból is lehet telepíteni Windows-t - szóval nem ördögtől való a terminál.
https://www.coreinfinity.tech
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem, nem divat, az Ubuntu mögött egy üzleti vállalkozás áll és ez sok mindenben meglátszott.
Gyakorlatilag elhagyták az asztali felhasználókat, miután anno felfutottak és ők lettek kvázi 'a Linux' a 2000-es években. Nick jól bemutatja, hogy mi történt és el is magyarázza, hogy miért nem javasolja ma már kezdő felhasználóknak: [link]Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
natë
nagyúr
válasz classic B #90677 üzenetére
23.04-et használok, intel integrálttal. Szinte mindent kipróbáltam, mindegyikkel volt valami apróbb problémám (itt tényleg csak kényelmi dolgokra kell gondolni).
A köztes Ubuntu beton stabil nálam, sosem fagy, sosem omlik össze, Chrome simán települ deb-ből (amúgy FF-ot használok).
Nem tudom miért nem ajánlott - továbbra sem - kezdő/átlag felhasználónak az Ubuntu desktopra, kicsit nekem ez úgy tűnik, divat mondani, írni. Nyilván power user szemszögből más tészta (gondolom). -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz classic B #90677 üzenetére
Próbálom mondani neked, hogy valami ott félrement azon a telepítésen, de úgy látom nem megy át. A .deb telepíthető, komplett leírások vannak rá Ubuntu és Chrome kapcsán. Mind terminál, mind GUI-s megoldásra.
Az sajnos valós, hogy a nem LTS Ubuntu kiadások igazából nem arra valók, hogy azt használd fő oprendszernek. De mint mondtam, érdemes elengedni az Ubuntut... Én pl. egy Arch alapú disztrót használok, ott ha akarnám egyből tehetném fel a Chrome-ot a közösségi tárolóból.Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #90669 üzenetére
Olyan pöpecz, hogy máris csináltam belőle egy babkonzervet. Kerülöm a virtuális gépeket. Helyette a telepített rendszerből csinált linux-live a ramba tolva az én virtuális gépem, mely így nagyon is élő és villámgyors és elfér a csikkzsebemben.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
classic B
senior tag
válasz sh4d0w #90675 üzenetére
Ez is egy megközelítés, de hagy fűzzek hozzá pár dolgot:
- Ubuntu LTS használata elfogadható érv részemről
- Az viszont nem elfogadható, hogy .deb-et ne telepítsek
- Lefagyott lock screent illetően: nem nvidia kártyám van, hanem alaplapi intel
- Powershellről egy átlagos felhasználó még csak nem is hallott, meg nehogy már kocka módban lehessen csak használni... mármint a te felfogásod szerint.Ettől még lehet user error, bár nem tudom nekem mi közöm van ahhoz, hogy egy friss rendszer behalt teljesen, amíg kimentem az erkélyre. Ja, szar az Ubuntu, tehát nem user error.
[ Szerkesztve ]
-
sh4d0w
félisten
válasz classic B #90660 üzenetére
Csak hogy helyre tegyunk par ordito tevedest: nem hasznalunk Ubuntut; ha igen, csak LTS-t; csak ugy Windows-os modra nem toltunk le .deb-et, hanem hasznaljuk a repository-kat; ha a lock screen lefagyott, akkor valsz nvidia kartyad van, ami a zart helyett a nyilt driverrel ment - nvidia kartyaval nem Linuxozunk, vagy felkeszulunk a szoporollerre; sosem lesz kimondva, hogy a Linux bonyolultabb, mert nem az; legvegul pedig "normalis" Windows (core) servert es Active Directory-t is terminalbol managelnek, ugy hijak powershell.
Tehat user error.
[ Szerkesztve ]
https://www.coreinfinity.tech
-
válasz moleculez #90673 üzenetére
Ahogy minden más disztró is, hacsak nem akad össze valamelyik HW komponensel, amire nem készítették fel. Pont ez az a baj a PC-kel. Szinte nincs két egyforma gép. Kismillió komponensből vannak összekalapálva, és a meghajtó programok (és a HW-ek)minősége is változó.
classic B
Nem vol ebben semmi személyes, legalábbis én nem vettem annak. Meg sem sértődtem, pont nem érdekel ki mit használ.[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz moleculez #90667 üzenetére
Ezt már szerintem megbeszéltük. LC_ALL=C és a nyelvi probléma megoldva.
classic B: nem, nem vettük. De az Ubuntut szerintem engedd el, manapság egy csomó lényegesen jobb asztali disztrót találsz.[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
classic B
senior tag
Tudtam, hogy mindenki személyes támadásnak fogja venni.
A nulla energia nem igaz. Sokszor használtam már debian alapú linuxokat, igaz, nem hosszú ideig egyiket sem. Talán a leghosszabb időszak 3 hónap volt.
És amúgy mégis hogyan oldjam meg a problémát, ha el sem indul egy FRISSEN telepített rendszer? De nem akarok itt megsérteni senkit, csak leírtam a véleményem és tapasztalatom. Talán majd később teszek új próbát, de fixen nem élesben. -
válasz moleculez #90667 üzenetére
Főleg ha nem tud angolul. Kapaszkodj meg, én is magyarul használom az összes rendszeremet, legyen az macOS, Windows, vagy éppen Linux.
Magyarul is rá lehet keresni, vagy éppen beírni ide magyarul a habüzenetet, és mi segítünk megfejteni.Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
moleculez
veterán
válasz classic B #90664 üzenetére
Értem én, csak ha van valami gebasz akkor a magyar hibaüzenettel messzire nem mész, míg az angolt másolod gugliba, és valszeg az első találat lesz.
De amúgy azt szokták mondani hogy a Linux felhasználóbarát, csak megválogatatja a barátait. Szerintem soha senki nem állította, hogy nem igényel tanulást. Namost, mivel a munka amit illik befektetni > 0 ezért nyilván nehezebb. Mondjuk egyszer pont így voltál a Windowssal is. Csak már megszoktad.
Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!
-
válasz tordaitibi #90663 üzenetére
Hopsz
Akkor sem a problémára kért segítséget, részletekbe menően, hanem ha nem megy első klikkre, akkor szar a rendszer, a hiba nem lehet benne, hiszen ő már telepített Windows programokat, Ő tudja mit kell csinálni, hogyan működik. Inkább visszateszem a Windows-t, az már máskor is bejött már.
Ez savazásnak tűnik, de ha jobban belegondol kb. 0 energiát fektetett bele. Pl. Rákeresett, hogy Ubuntu-n hogyan kell Chrome-ot telepíteni? Elolvasta, és és értelmezte az ott leírtakat? Több időt töltött azzal, hogy a hozzászólását megírja, minthogy a problémára megkeresse a megoldást.
Ha pl. vart volna egy kis időt a rendszer használatával kiismerésével, kapott volna egy felugró ablakot, hogy a magyar nyelv támogatása nem teljes, jópár (magyar) nyelvi csomagot telepíteni szeretne a rendszer. Azt sem részletezte hogy pontosan hol (melyik program milyen menüpont, üzenet) nem volt magyar.CPT.Pirk
Pedig itt azt írják, hogy 20.04-óta másképpen kell megnyitni a .deb fájlokat Ubuntu-n.
[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz classic B #90664 üzenetére
Egy jó pár éve nem tartjuk már klasszikus asztali disztrónak az Ubuntut, van neki oka, amiért már nem olyan, mint régen volt. Ettől függetlenül amiket tapasztaltál az valami problémára utal.
Régen is telepítés után hiányos volt az Ubuntu lokalizációja, de már akkor is az első frissítés alkalmával lehúzta a hiányzó csomagokat és utána minden magyar lett. Az sem jó jel, hogy a .deb fájl nem hozza fel a csomagtelepítőt, pedig kellene.Ezen a vonalon inkább javaslom, hogy próbálj ki egy Linux Mint-et, vagy Pop! OS-t. Mindkettővel egészen más tapasztalataid lesznek. Különösen a Minttel, nagyon kezdő barát megoldás. Tulajdonképpen egy Mint-et használni könnyebb, mint egy Win11-et.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
classic B
senior tag
Még egyszer: telepítés volt, nem live rendszer. Elfogadom, hogy user error, de akkor legyen kimondva, hogy a linux sokkal bonyolultabb, mint egy windows. Azt is elfogadom, hogy meg kell tanulni használni és máshogy működik, de nehezebb a terminálos dolgok miatt is...
Moleculez, a te hozzászólásoddal nem tudok mit kezdeni, ne haragudj... Te úgy szereted, más meg máshogy. -
válasz classic B #90660 üzenetére
User error
Pl. ha dd-vel írtad ki, nincs olyan terület, ahova kiírhatná/módosíthatná/telepíthetné a Chrome-ot, vagy bármi mást. Ez kb olyan, mint egy DVD-ről bebotolnád a Windows, és csodálkozol rajta, hogy nem tudod rátelepíteni a Chrome-ot.
a sima fájlmásolós módszert kellett volna választanod, ahol úgy tesz fel a pendtive-ra a rendszert, hogy marad rajt üres hely, amit tud írni olvasni.Nem a linux hibája, ha nem olvasol utánna, nem akarod megtanulni. Bár sokan képzelik magukról, hogy értenek a Windows-hoz, pedig csak hosszú évek óta próbálják elsajátítani(megtanulni) a használatát, hogy mi hogyan működik rajt. A Linux nem Windows, ezt is a nulláról kezdve meg kell tanulni, még akkor is ha a GUI, az egérkezelés hasonlóan működik.
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
classic B
senior tag
Tegnap feltettem az Ubuntu 23.04-et. Rufussal írtam ki pendrivera a telepítőt (DD módban). Egyszerűen csak kíváncsi voltam, hogy mennyivel lett jobb, mint egy 2-3 évvel ezelőtti kiadás.
Hiába telepítettem magyar nyelven, még mindig sok angol rész van benne. Bosszantó.
A nagyobb baj az volt, hogy nem tudtam telepíteni a hivatalos oldalról letöltött deb kiterjesztésű Chrome-ot. Egyszerűen nem indult el a telepítő. Fura.
Az óriási probléma viszont az volt, hogy kimentem pár percre és lezárt a képernyő. Visszatéréskor a jelszó beírása közben lefagyott az egész. Muszáj voltam kikapcsológombbal kinyomni a laptopot. Bekapcsolást követően már be sem bootolt a rendszer...
Tehát egy frissen telepített rendszer teljesen behalt a "semmitől".
Biztos vagyok benne, hogy óriási királyság a linux, de ezek után én soha az életben nem vagyok hajlandó kipróbálni többet. Az én szavam itt semmit nem ér, de mégis mondanám a kezdőknek és kíváncsiskodóknak, hogy csak akkor telepítsék élesben, ha nagyon sok türelmük, kitartásuk van, illetve jó a problémamegoldó készségük többek közt.
Az én történetem vége az lett, hogy másnap (vagyis ma) visszatettem a windowst, és akármennyire is sok bajom van vele, a linuxszal ezerszer többet szívnék.
(Várom az user error kommenteket.)[ Szerkesztve ]
-
-
nagyúr
válasz sh4d0w #90653 üzenetére
Igazad van, te foglalkozol is a témával elég mélyen, de hidd el egy átlagember meg ezen mosolyog erősen:
Attol, hogy XYZ nem hasznal internetet, okos eszkozoket, satobbit, a korulotte levok meg igen es azokon az eszkozokon keresztul is lehallgathato es megfigyelheto, plusz eleve gyanus, ha valakinek nincs ilyen eszkoze.
Mezei állampolgárként nem kell ezekel foglalkoznom, ami inkább fontos, hogy arra figyeljek, ne húzzanak csőbe se email, se SMS linkekkel, hamis weboldalakkal, mert ez veszélyes. Kínai telóm van régóta, sokszor olvasom, hogy jajjj kínai a Xiaomi, dehogy kell...amúgy nyilván a 100 milliárd mobileszközt me IOT vackokat mind folyamatosan lehallgatja egy kínai...ja mégsem, mert nem jön ki a matek. OkosTV-vel is annyit tudok tenni, hogy nem jelentkezem be a googliba, de a streamekbe meg nyilván be vagyok loginolva. Ésszel kell használni minden eszközt, ennyit tehet az átlagember.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
sh4d0w
félisten
.
[ Szerkesztve ]
https://www.coreinfinity.tech
-
csixy
addikt
válasz sh4d0w #90653 üzenetére
Egy izlandi filmben láttam, hogy néha nem árt betenni a telókat egy mikrohullámú sütőbe és rájuk zárni az ajtót , hadd pihenjenek egy kicsit.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
sh4d0w
félisten
válasz ubyegon2 #90652 üzenetére
Bocs, de most ez hulyeseg. Attol, hogy XYZ nem hasznal internetet, okos eszkozoket, satobbit, a korulotte levok meg igen es azokon az eszkozokon keresztul is lehallgathato es megfigyelheto, plusz eleve gyanus, ha valakinek nincs ilyen eszkoze. Sokkal okosabb lehetsz ennel, ha okosan hasznalsz internetet, modjaval okos eszkozoket - csokkenteni a kiber labnyomot.
https://www.coreinfinity.tech
-
nagyúr
válasz moleculez #90651 üzenetére
Mindenkinek vannak, de ez amúgy csak a desktop environment, nem a core. Amúgy meg akiknek igazán aggályai vannak, nem használnak okos TV-t telefont meg úgy kb netet sem...minden más csak para vagy egyéni preferenciákon alapuló érdeklődés a netbiztonság témában.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz moleculez #90649 üzenetére
Installing the elegant Deepin DE on your Ubuntu system
Rakd fel Ubuntu alapra. Amúgy már a cég neve sem jó hangzású... Wuhan deepin Technology Co.,Ltd.
Arch alapúakra is nyilván megvan a DDE.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
moleculez
veterán
Distrohopperkedésem (ok, igazából csak DE) következő állomása a Deepin DE. Távol álljon tőlem az online paranoia, de nem gáz hogy kínai? Nincs “bedrótozva”?
Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!
-
nagyúr
Az a gyanúm, hogy ez felel meg a régi normál telepítési módnak, Debiannal is megvan még a régi installer is szerencsére, nem kell azt a nagymamáknak fejlesztett calamarist használni feltétlenül. (most már kezdek kíváncsi lenni, mit kutyultak a Mintes népek)
Telepítéskor ne hagyd, hogy az összes EFI partíciót felcsatolja. Csak azon a partíción hagyd, hogy a /boot/efi csatolás maradjon, amelyik a meghajtódon van.
Aham, köszi, erre nem biztos, hogy figyeltem volna...amúgy tök üresen indul az SSD, valami WinRe meg tartozékai voltak alapból rajta.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #90644 üzenetére
Így ezzel az expert móddal telepítettem.
Telepítéskor ne hagyd, hogy az összes EFI partíciót felcsatolja. Csak azon a partíción hagyd, hogy a /boot/efi csatolás maradjon, amelyik a meghajtódon van. Ugyanígy a swap csatolások küzül is radírozzál a szerkesztés módban ha több van. A végén szokás szerint a grub telepítése a /dev/sda cél legyen például.
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
Az mindegy, ha a hivatalos oldalon volt, akkor az jó. Az előbb linkelt blogról letorrenteltem én is az iso-t, lehet megnézem hétvégén én is.
PAE support in 32-bit kernel még mindig megvan LMDE-nél.
Erre viszont nem emlékszem...
To launch the installer in expert mode, run the following command:
sudo live-installer-expert-modeKár hogy ebben az LMDE-ben nincs meg a frissítő kényelmi kernelbuheráló szolgáltatása,
Lehet expert mode kellett volna. Amúgy meg csak LTS (vagy generic) kerneleket enged buherálni a normál Mint Frissítéskezelője is.
Minap meglepett, hogy 5.19 után váltott a Mint 21.2 6.2-es kernelre.
Ezek az Axagon fémházas egész jók amúgy. Kb ugyanazt tudja a tied is. A képeden épp a csatolási pontok nem látszanak rendesen. Azt hiszem legutóbb külön EFI particiót kreáltam én is, mert valami prücök volt, kicsi is volt neki az, amit a Win használt, szóval ja...UEFI = rémálom.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #90642 üzenetére
Nem. Egy ehhez hasonló linkről a linux mint oldaláról, de nem volt benne a blog előtag. Azt a linket már nem adja be a gugli, hanem helyette ezt a te féle linkedet.
Az enyém ilyen: [link] , kicsit szűkös, csak az egyik oldali hűtőtaknyot tudtam az SSD-re ráragasztani. Most így néz ki?
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
Persze, a most fennlévő Debianok is dist-upgrade-elve vannak fenn, sőt a most használt Mint is beta-ként került fel, tökéletesen frissíthetőek, kérdés az, hogy a Frissítéskezelőből akarod-e csinálni vagy terminalból.
Innen szedted le amúgy?
Írja a linkelt oldal is:
This BETA release might contain critical bugs, please only use it for testing purposes and to help the Linux Mint team fix issues prior to the stable release.
It will be possible to upgrade from this BETA to the stable release.
Upgrade instructions will be published after the stable release.Amúgy kaptam egy KXG50ZNV512G Toshiba NVMe SSD-t Axagon házban, valamit kéne vele kezdeni, de ti annyira bonyolultan csináljátok ezeket a multiboot eszközöket, hogy hajam kiperegni attól. Ha Tibikomámmal tudnátok javallani valami rohadt eccerű módszert, az jól jönne... Semmibe nem érdemes most berakni amúgy sem ezt a félterás jó kis SSD-t, főleg hogy külső ház is van hozzá.
Megtaláltam kép alapján, ilyen a ház: EEM2-UG2 USB-C 3.2 Gen 2 - NVMe M.2 box
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
janos666
nagyúr
válasz CPT.Pirk #90629 üzenetére
Az AMD CPPC (az Intel SpeedStep megfelelője) sem működik BIOS módban boot-olva.
#90635 - Nem csak 10. Intel, nekem a Z170 alaplap is kapott hivatalos RB firmware-t 8.gen CPU-val. De épp a Linux az, ahogy úgy tudom még explicit alaplapi támogatás nélkül is erőltethető az RB, ha van legalább "Above 4G", pedig az már jó régóta van jobb lapokon.[ Szerkesztve ]
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
csixy
addikt
Ez meggyógyította:
sudo apt install git dkms git clone https://github.com/cilynx/rtl88x2bu.git sudo dkms add ./rtl88x2bu sudo dkms install rtl88x2bu/5.8.7.1
Most már rálátok az ajtókon keresztül a routerre, jajjdejooó!
ubyegon 90639:
Most csiszolgatom , tetszik. Majd konzervet akarok belőle csinálni pendrájvra. Remélem, hogy az egér is fog benne járni körbe-körbe.
Már egy frissebb kernelt tett fel.
Kár hogy ebben az LMDE-ben nincs meg a frissítő kényelmi kernelbuheráló szolgáltatása,[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
válasz CPT.Pirk #90635 üzenetére
Van egy desktop dobozban a szekrény tetején, abban úgy látom AMD Ryzen 7 1700X van, fene tudja mennyire jó ez játékra...Resizable BAR akkor tuti van benne!
Machine:
Type: Desktop System: Gigabyte product: AB350M-Gaming 3 v: N/A serial: N/A
Mobo: Gigabyte model: AB350M-Gaming 3-CF serial: N/A
UEFI: American Megatrends v: F40 date: 06/14/2019
CPU:
Info: 8-core model: AMD Ryzen 7 1700X bits: 64 type: MT MCP smt: enabled
arch: Zen rev: 1 cache: L1: 768 KiB L2: 4 MiB L3: 16 MiB
Speed (MHz): avg: 2400 high: 3400 min/max: 2200/3400 boost: enabled
volts: 1.4 V ext-clock: 100 MHz cores: 1: 2200 2: 2200 3: 2200 4: 2200
5: 2200 6: 2200 7: 3400 8: 2200 9: 2200 10: 3000 11: 2200 12: 3400
13: 2200 14: 2200 15: 2200 16: 2200 bogomips: 108595
Flags: avx avx2 ht lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3 svm
Graphics:
Device-1: NVIDIA GP106 [GeForce GTX 1060 3GB] vendor: ASUSTeK
driver: nvidia v: 525.105.17 pcie: speed: 2.5 GT/s lanes: 16 ports:
active: none off: DVI-D-1 empty: DP-1, DP-2, HDMI-A-1, HDMI-A-2
bus-ID: 07:00.0 chip-ID: 10de:1c02 class-ID: 0300Nyilván ha a jó drága üzleti gépen csak Excel táblákat kezelsz, akkor nincs gyakorlati haszna.
Mivel saját magam szerzem be a gépeimet, így a jó drága üzlet annyiban igaz csak, hogy új korában rohadt drága, de mint tudjuk a használt üzleti a tuti!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Aham...és az előző hsz-edből ez nyilván egyértelműen kiderült....
Más a non-free firmware fent van, de mégsem ismeri fel a tp-link Archer T4U TE7T4UV3 8853A-T4U USB wifi hálókártyámat. Mit csináljak?
Mondanám, hogy hagyd a fenébe, de úgysem fogod!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz ubyegon2 #90633 üzenetére
Intel 10. gen és 5xxx-es Ryzen prociktól minden gépben ott van ez a tudás, játékoknál hasznos. Nyilván ha a jó drága üzleti gépen csak Excel táblákat kezelsz, akkor nincs gyakorlati haszna.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
csixy
addikt
válasz ubyegon2 #90632 üzenetére
Nem indul el sem grafikusan, sem terminálból indítva. Az említetteket újratelepítve meggyógyult. Na kapizsga kollega?
Más a non-free firmware fent van, de mégsem ismeri fel a tp-link Archer T4U TE7T4UV3 8853A-T4U USB wifi hálókártyámat. Mit csináljak? A githubról újítsak valamit? Műs linuxok felismerik.
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
Újra telepítendő a gnome-disk-utility és az udisks2
Ezt miért kérded? Ha uninstallálod, akkor nyilván újratelepítendő, a képeden telepítve van...szóval mi a kérdés?
Nem jön elő az app? Ha beírod a Menube a disks vagy lemezek szavakat, akkor se?
Mi van veletek már, minden vén csontot ennyire megvisel a hirtelen időváltozás?
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz tordaitibi #90628 üzenetére
Köcce, hogy leírtad a közismert tulajdonságokat ezeket mindenki tudja.
4 elsődleges, igen tudom lehet a logiakiból akárhány de az már számomra gányolás.
Ez akkora baromság, hogy ideje lenne új blogot írnod lassan!
Nem tudom te milyen UEFIs rendszerekkel. gépekkel találkoztál.
Hát ez főbaj, hogy nem tudod, mert readonly vagy, azért nem!
tegnap ezeket írta éppen neked...
Ajánlok egy fogadást, elküldöm az öreg HP Elitebook 5870p-t és próbálj telepíteni rá UEFI-ben Linux Mint Cinnamont! Vagy akár a Dell Precision M4700-at is küldhetem
Két öreg üzleti notebook neve lett elrejtve a fenti mondatokban...[link]
Azt is írtam, hogy ha majd csak olyan eszközeim lesznek, amik EFI-only gépek, akkor majd azzal oldom meg a telepítéseket. Mindaddig pontosan nulla hátránya van számomra és sokak számára a MBR/Legacy-nak.
a GPT hozadéka hogy a lemez elején és végén IS le van tárolva a partíciókiosztás és minden információ, ez nagyfokú biztonság.
Amelyik lemezről eltűnik a bootrecord...no ott már vagy baj van vagy pillanat alatt újrainicializálom, de ha ilyen szintű gond van egy meghajtón, azt Te pikkpakk elhárítanád, ha GPT-d van, azt gondolod? Hát én nem vagyok ilyen ügyes sajna!
No jöjjön az az új blog! De előtte kapd be a reggeli bogyók mellé a cavintonodat is!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
csixy
addikt
LMDE 6 Faye béta
Újra telepítendő a gnome-disk-utility és az udisks2
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz tordaitibi #90628 üzenetére
Az egyetlen valódi hátránya, hogy nem lehet a Resizable BAR-t aktiválni ha még MBR-es a telepítésed.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
tordaitibi
veterán
válasz ubyegon2 #90619 üzenetére
"Mi is a hátránya a MBR/Legacy-nak?"
Lassan 40 éves bár ez nem mérvadó de azért na. Ennyi idő rajtam is látszik nemhogy egy évente dinamikusan fejlődő számtek vonalon.
2TB-ig használható, felett hekkeléssel, 16 felett sehogy. Tudom nem jellemző de 5 év múlva bármi lehet, pl. a fiam nas-ba most is 2 darab 14 terás van.
4 elsődleges, igen tudom lehet a logiakiból akárhány de az már számomra gányolás.
a GPT hozadéka hogy a lemez elején és végén IS le van tárolva a partíciókiosztás és minden információ, ez nagyfokú biztonság.
MBR 512 bit kontra akárhány Gb EFI partíció, amibe minden belefér és egyedileg, nem rondítgatnak bele egymásba a rendszerek.
Ez akár egy mini os-t is befogad, hiba esetén óriási segítség.
Tipikus user para elkerülése, fórumokba sztem. milliós nagyságrendű kérdés ha az utoljára feltett os-t gyalulja, bootképtelen a rendszer. UEFI-nél ez kizárva.
ha minden veszett, az uefi firmware képes (megfelelő parancsokkal, aminek a szintaktikája szinte ugyanaz mint egy terminálé)
manuálisan indítani bármit ami bootképes.
Nem tudom te milyen UEFIs rendszerekkel. gépekkel találkoztál.
Azt tudom hogy a legprimitívebb Atomos pc-m uefije 2016-ban azaz 7 éve kezesebb volt mint bármelyik bios. NEM a funkciókra gondolok, azok a faéknél egyszerűbbek voltak, hanem egy boot, telepítés vagy hiba esetén bármi elindítására. -
nagyúr
válasz janos666 #90625 üzenetére
Olvastam már jó ideje magát a hírt, de mikor rákerestem most, hogy linkeljem neked a megfelelő iso-t, mégis meglepett a piros keretes infó! Azt is olvastam anno, hogy Debian kezdte nem default-tá tenni az os-prober-t, mégis meg tudok lepődni, ha a Debian/Ubuntu nyomvonalú Linux Mint-en se működik...
GRUB-ot én kedveltem mindig meg az FSTAB-ot is, gondolom sokat disztróhopperkedtem 10 évvel ezelőtt, no meg az akkori első SSD-nél sok FSTAB mount opciót kellett beírni...
UEFI-t meg azért rühellem, mert egyrészt rohadt egyszerű a legacy/MBR és ezzel kezdtem 10 éve, másrészt akkori desktopom sem volt tökéletesen EFI implementált meg a használt üzleti notebookok is elég sajátos hibrid módot nyújtottak csak. Már pár verzió óta a Linux Mint is dob felugró ablakot, hogy csak saját felelősségemre folytassam a telepítést, ha nem EFI módban csinálom, de amíg lehet, maradok ennél.
Szóval több, mint 8 éves gépeim vannak, így ezeknél őrültség lenne erőltetni az UEFI-t, legutóbb egy Dell Latitude 7400 2in1 került kezeim közé, no ott már nem sok választásom volt, ráadásul a Wint is meg kellett hagynom, szóval prüszköltem is rendesen...utólag kiderült, hogy párom nem is használja az érintőképernyős funkciót, feleslegesen hagytam meg rajta a Win11-et.
*****
Nálad akkor a nyílt nVidia driver okozhatja a gondot, azt hiszem live-ban nem használja a zárt drivert, hiába van a tárolóban.
Pont most látom, írta ezt sh4d0w is éppen (#90626)-ban.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
janos666
nagyúr
válasz ubyegon2 #90624 üzenetére
Ez érdekes. Nem követem napi szinten a híreket. Ezek szerint már csak non-free van.
De látom becsületes voltál, és nem visszatörölted a non-free megjegyzésed, hanem áthoztad azt a részt, amiből kiderül, hogy te is csak most néztél utána, nem fejből rántottad elő ez a számomra is új hírt a Debian és a firmware csomag viszonyáról.
Meg is voltam lepődve, mikor letöltöttem a 12.1-et, hogy nem látom a non-free verzió linkjét, de azt hittem, hogy csak mélyebben el van rejtve, mint régen.
Akkor nem ez a gond. Még egy kihúzva.Már vagy 6-8 éve lehet úgy forgatni a kernelt, hogy közvetlenül be tudja tölteni az alaplapi UEFI grub/lilo/efibootmgr/stb nélkül (ha megpiszkálod magát a firmware-t, akkor lényegében bármi egzotikus filrendszerről is, mint pl. Btrfs, ZFS, stb, nem csak FAT-ról).
Nekem ez tetszik, mert mindig utáltam a grub-ot.TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
nagyúr
válasz janos666 #90620 üzenetére
Tudsz BIOS-al boot manager nélkül boot-olni?
Kizárt dolog, mert nem tudom. Vagyis fogalmam sincs, mit kérdezel.
De mivel rutinos vagy, nem is gondoltam, hogy abszolut kezdőknek szóló kérdést kéne nálad feszegetni.
Nevezetesen a non-free iso-ra gondolok, mert a jelek szerint nem azzal bűvésukedtél eddig. Alapmondás, hogy az akarjon Debiant telepíteni, aki tudja, melyik iso-t kell kiírnia! *Ha ekkorákat bénázol, még nem küldhetem a 8570p-t sajna, bár ennél még a standard Debian iso is működne. EFI hibriddel viszont neked sem működne, bár újabb disztróval nem próbáltam, de nem is fogom. Épp elég volt anno, hogy úgy beállítgattam valamit BIOS-ban, hogy bekapcsolni sem akart a gép.
*stornó az egész, el is felejtettem, hogy pár hete már nem kérdés ez a nonfree iso...
Ez az uas-ko meg ugye USB csatoló valami, nagyon nem lényeg itt, hogy az eszköz, ami utána jön, az éppen NVMe vagy akármi más. Lehet kevered a TRIM ata utasításkészlettel, nem? Ez nyilván nem lényeg az NVMe-nél.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
janos666
nagyúr
Az UAS az pont nem kell egy PCI-e NVMe SSD-nek (és ha storage driver hiányozna, akkor szerintem nem jutnék el a grafikus üdvözlőképernyőig), de hasonló irányba gondolkozom, miután egy USB 2.0 pendrive-ról sem működik rendesen (nvme driver ezzel kizárva).
Mivel alapvetően az asztalkezelő hülyül, szerintem az RTX3080 VGA-nak kéne firmware.
A Debian ugye híres arról, hogy nem mehet a standard ISO-ba proprietary firmware blob (az Ubuntu viszont nem ilyen szigorú).TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
#63718632
törölt tag
-
csixy
addikt
válasz janos666 #90617 üzenetére
"Ez nekem még 100/100 működött mindennel (Linux Live!, Windows telepítő) 10+ éve, mikor USB pendrive-al csináltam, egyedül most PCI-e SSD-vel nem (ilyet még sohasem csináltam), illetve most is csak a Debian akadt ki ezen (az Ubuntu sem)."
Csak találgatok ... nem lehet, hogy valami kernel driver hiányzik arról a pendrájvról? Valami ilyesmi (nyilván nem ezzel a kernel számmal):
/lib/modules/6.2.0-32-generic/kernel/drivers/usb/storage/uas.koKert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
janos666
nagyúr
válasz ubyegon2 #90619 üzenetére
Tudsz BIOS-al boot manager nélkül boot-olni?
Ha most azt mondod, hogy UEFI-vel se, akkor küldheted azt a laptopot, állom a fogadást, és emelem a tétet.[ Szerkesztve ]
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
nagyúr
válasz tordaitibi #90618 üzenetére
én bios/mbr telepítést kb. 4-5 éve nem csináltam, lejárt lemez
Ne szórakozz már, az MBR/Legacy egy stabil standard
voltés halál egyszerű, az EFi meg az átállási kísérletek óta gyártónként különböző hibrid megoldásokon keresztül lehet, hogy mára kezd standardizálódni... No de bocsi, csak nem veszek évente új notebookot, mert hátha az újabban már értelmesen megcsinálták az EFI-t és nyugodtan tudok installálni.Ajánlok egy fogadást, elküldöm az öreg HP Elitebook 5870p-t és próbálj telepíteni rá UEFI-ben Linux Mint Cinnamont! Vagy akár a Dell Precision M4700-at is küldhetem, bár arra sose próbáltam még EFI-ben telepíteni. Utóbbi amúgy még simán megenné reggelire a két legutóbbi 2 éves notebookot, amire telepítettem OS-t. Mi is a hátránya a MBR/Legacy-nak? Hát az mindenképpen, hogy nem lehet róla ennyit összeirkálni, mint amit ebben a hsz-ben összeirkáltál!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
tordaitibi
veterán
válasz #63718632 #90616 üzenetére
Lényegtelen, ebben igazad van, teljesen lényegtelen mivel hogyan írunk ki vagy szolga módon másolunk egy kibontott iso-t.
Mitől változna meg a fájlstruktúra...?
Egy UEFI bioszos (de hülye elnevezés, a bois az bios) vagyis egy UEFI a post után bedarálja a gépbe dugdosott összes lemezt, pendrájvot, mikro-sd-t, sikítókorongot, és keres rajtuk EFI mappát.
Ha ez megvan, az összeset kilistázza. (beállítás függvényében persze nem de ha belemész a UEFI-be akkor ott az összes, választhatóan)
(ha nem hiszed, együres penre tégy egy EFI mappát, abba üres boot mappát, meg egy üres Ubuntu mappát. meg fog jelenni mint botolható EFI média, rányomva persze semmi nem történik)
Kiválasztod pl. a Win10-et.
Továbbadja a UEFI a stafétát, nevezetesen a bootx64.efi indul és az bedarálja a boot könyvtárat.
Itt mivel Windowsról van szó, a bcd-be beégetett paraméterek szerint megy tovább a boot, ez olyan mint Linuxon a grub.cfg.
A bcd-be lévő paraméterek szerint megy tovább, indul a bootsect.exe, keres a megfelelő könyvtárakba, indítja a telepítőt. Mindegy neki hogy hogy az iso simán ki lett írva, dd-vel lett kiírva vagy másolva lett, a könyvtárnevekés a hivatkozások útvonalai nem változnak meghajón belül, ergo megtalálja.
Linux telepítő,
UEFI megtalálja, enter.
Minő érdekes, szintén az EFI könyvtárban található a következő láncszem, grubx64.efi lesz az áldozat, következik a boot könyvtár, ott figyel a grub.cfg.
Tartalma (csak a lényeget kopiztam):
set timeout=5
menuentry "Ubuntu"
set gfxpayload=keep linux /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed maybe-ubiquity quiet splash --- initrd /casper/initrd
menuentry "OEM install (for manufacturers)"
set gfxpayload=keep linux /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed only-ubiquity quiet splash oem-config/enable=true --- initrd /casper/initrd
menuentry 'UEFI Firmware Settings'
fwsetup
A vasraggal kiemeltek ismerősek, igen ezek egy Ubuntu telepítő sorai a monitorról olvasva.
Van több is pl. memtest stb. csak nem kopizgattam.
Utolsó, vissza lehet lépni a UEFI settings azaz beállításokba.
A dőlt kiemelések is ismerősek sokaknak, az már maga az ubiquiti telepítő indítása.
Ez is független a kiírási módtól, ott van minden sor elején hogy cdrom, azaz EZ a helyi média, ez a pendrájv, lemez, ssd hdd mindegy, ezen tessék keresgélni a mappaszerkezetbe.
A vmlinuz meg az initrd nem szorul magyarázatra, az már maga a telepítő ami indul. A telepítő kernele.
Ez kizárólag UEFI !!! És nem kell semmivel kiirkálni, aktívvá tenni a telepítő médiát, dd-zni stb. Flottul megy másolva. Normális, nem 10+éves UEFI-ről van szó. Sőt elstartol fat32, ntfs, talán még exfatról is.
Ha univerzális bios-uefi telepítő a cél akkor nem ússzuk meg a kiírást de én bios/mbr telepítést kb. 4-5 éve nem csináltam, lejárt lemez. Szerintem, de majd Uby jól leolt hogy megint félrebeszélek, a bios az igazi
Bocs a litániáért. -
janos666
nagyúr
válasz tordaitibi #90615 üzenetére
Igen. Win11-ben SSD-t GPT-re inicializáltam, raktam rá egy FAT32-vel formázott partíciót, ISO file-t mount-oltam, file-okat átmásoltam, reboot, UEFI Setup-ban a kívánt boot manager-t kiválasztottam, és ennyi.
Ez nekem még 100/100 működött mindennel (Linux Live!, Windows telepítő) 10+ éve, mikor USB pendrive-al csináltam, egyedül most PCI-e SSD-vel nem (ilyet még sohasem csináltam), illetve most is csak a Debian akadt ki ezen (az Ubuntu sem)."A módszer UEFI környezetbe UEFI telepítővel az esetek 99%-ában tökéletesen működik."
Köszönöm!#90616májkimiki - Az ISO sha256 stimmel (megnéztem, de már letöltéskor nézte a torrent kliens).
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
#63718632
törölt tag
válasz tordaitibi #90615 üzenetére
Lényegtelen. Szerintem egy live rendszert blokk szinten kell kiírni egy adott meghajtóra. Úgy, hogy a fájlrendszer struktúra nem változik. Majd bootoláskor érzékeli, hogy milyen környezetbe érkezik. Lehet Ubiéknál már mókoltak valamit.
Inkább meg várnám a válaszát a kollégának. -
nagyúr
válasz janos666 #90610 üzenetére
feleslegessé vált 2000 Ft-os 16Gb SSD és egy üres M.2 PCI-e foglalat, így gondoltam, hogy rádobok egy Live! Linux-ot diagnosztikai célokra
Sokat írsz erről, egyértelmű a hw ill user error. A leírtakból arra a következtetésre jutni...mindegy, nem megyek bele. Ettől még, hogy nálad leírtak alapján nem megy live-ban akármi is, azt megállapítani, hogy az adott disztróval van baj, finoman szólva is marhabaromság! Ez nem fanatizmus, egyszerűen értelmetlen következtetésekre jutottál, de ha erre rávilágítanak, akkor felháborodsz.
És lustán akartam megúszni: nem USB-ről feltelepíteni az SSD-re, csak magát a Live!-ot rátenni az SSD-re.
Hát ez nem sikerült, kár is okokat sorolni, miért nem, dobd vissza oda azt az SSD-t, ahonnan előhorgásztad.
Én is elég sokat bénáztam új notebookre Win mellé UEFI-ben Linux installal, nem is először sikerült, de akkor nem én voltam béna, hanem a Linux Mint iso...ó hogy erre miért nem gondoltam egyből? Lehet azért, mert többszáz alkalommal sikerült hagyományos módon telepítenem?
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
janos666
nagyúr
válasz sh4d0w #90600 üzenetére
Ha belefutok egy "egy a millióhoz" esélyű bug-ba, az nem azt jelenti, hogy hülye vagyok.
Ne legyen már egy Linux topic olyan, mint az Apple, hogy "csak rosszul tartod az iPhone-t".
Valószínűleg, ha USB-ről boot-olnám a Debian 12.1-et, és feltelepíteném erre az NVMe SSD-re, akkor jobban futna, mint az Ubuntu 23.04 (ugyan így feltelepítve ugyan erre).
Csak meglepett, hogy a Debian totál kiborult attól, hogy NVMe SSD-ről boot-ol a Live! környezete, de az Ubuntu (ami Debian alapú, és elvileg kevésbé stabil) viszont nem.
Az, hogy le mertem írni ezeket a tapasztalatokat, az szerintem nem istenkáromlás.
A fanatikusok szoktak így reagálni, mikor valaki leírja, hogy nála ez vagy az nem működött.Mióta UEFI van, sohasem szoktam RuFus-t, Etcher-t, vagy hasonlót használni. Még a Windows telepítőt is kézzel másolom át USB pendrive-ra az ISO-ból (ha a gép nem boot-ol NTFS-ről, akkor kézileg becsomagolom a Windows féle install.wim file-t install.esd file-ba, és máris másolható FAT32-re is az eredetileg FAT32 számára túlméretes file). Semmi szükség nincs ezekre a utility-kre, ha tudod, hogy mit csinálnak. Akkor kellenek, ha valaki akar az USB tárhelyre perezistens tárhelyet is Live! mellé, vagy Windows To Go-t akar.
Az egész ötlet csak onnan jött, hogy van nálam egy feleslegessé vált 2000 Ft-os 16Gb SSD és egy üres M.2 PCI-e foglalat, így gondoltam, hogy rádobok egy Live! Linux-ot diagnosztikai célokra, hogy ha valami gond van a géppel/Windows-al, azonnal boot-olható, nem kell másik gépen elkészíteni egy USB pendrive-ot ilyesmikre. És lustán akartam megúszni: nem USB-ről feltelepíteni az SSD-re, csak magát a Live!-ot rátenni az SSD-re.
Ez Ubuntu-val működött is, Debian-al nem. Ha majd unatkozom, akkor telepítek rá valamit (akár nem is az említetteket, hanem egy harmadikat).[ Szerkesztve ]
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
veterán
Elvileg nem is ez volt a probléma, hanem, hogy ez az akármilyen malware csomag valami külső oldalon volt (legalábbis én így tudom)... Na most alap szabály, hogy én akármit is csak az adott disztró belső tárolóiból telepítek. Ha az nem biztonságos, akkor megette a fene az egészet.
Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.
-
szotadi
tag
Sziasztok!
Egy 12.5" FHD laptop kijelzőt szeretnék használhatóvá varázsolni , minden nagyon apró. LM 21.2 Cinnamon
125% skálázás valami förtelmes megjelenést okoz.
A felbontást 1600x900-ra állítva már egész használható.Van valami beállítás amit még érdemes kipróbálni, vagy marad a képernyő felbontás butítása?
(Windows-on 125% vagy 150% skálázással volt használva, szép kép volt rajta) -
veterán
Tegnap éppen ez volt a téma FB-on az egyik híroldal alatt... ment is a hőbörgés, hogy így a Linux, úgy a Linux. Hülyék ezek, csak nem forognak. De a nagy része olyan volt az okoskodóknak, akik Linuxot is csak valami 10 perces YouTube videóból láttak még.
[ Szerkesztve ]
Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.
-
K0zm0
aktív tag
Figyelem! Aki használ Free Download Manager-t, azt nézzen utána milyen forrásból telepítette, mert pontenciális malware lehet a gépén!
Cikk -> [link][ Szerkesztve ]
"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///
-
veterán
válasz ubyegon2 #90603 üzenetére
Én muszáj voltam feltenni a Wint, bár nem nagy örömmel... Integrált Intel processzoros ITX lap, Intel iGPU-val. A legalapabb játékok szaggattak rajta, pedig a dxvk-tól kezdve úgy gondolom minden elérhető csomagot felpakoltam rá és akkor már Debian Sid-ről futtattam a rendszert. A 60 FPS-t éppen hozta, míg Winen 75 FPS stabilan ment. Szóval ezen a téren sajnos még van fejlődni való, de... lehet meg kellett volna próbálnom egy másik, "játékos" Linuxot is, valamelyik rolling disztrót.
Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.
-
nagyúr
Ja, ugyanarról beszélünk, de nálam valamelyiknél alapból nem is volt fenn az os-prober csomag, másiknál csak előtte volt a #, azt kellett kivenni. Hiába, Mint alatt az os-prober látta a többi disztrót, grub-update után mégse voltak a boot listában. Amúgy lényegtelen, mert a Debian GRUB-ja fut boot-kor, így elméletileg minde disztrót be tudok bootoltatni. Nyilván Wint ez se látja, de ennek igen prózai oka van! (nem szennyezem ilyesmivel kedvenc SSD-met)
Régebben képes lettem volna elvacakolni ilyesmikkel, míg meg nem oldom, de már annyira nem vonz a dolog.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
veterán
válasz ubyegon2 #90601 üzenetére
Nem tudom, hogy egyről beszélünk-e? Nekem otthon van egy Mini-ITX gépem, most azt szoktam nyúzni. Egy 1 terás SSD van benne és ketté van osztva, egyik felén Win 10, másik felén Debian 12. A Debian van beállítva az UEFI-ben, mint elsődleges boot. Onnantól feljön a Grub és ott tudom kiválasztani, hogy melyik rendszert hozza fel.
Neked a "tallózás" alatt ez volt, hogy nem mutatta a többi rendszert? Nekem is volt ilyen, amikor a Grubot frissítettem, eltűnt a Win... Grub config fájlba kell beszúrni valahová ezt:GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false
Utána update-grub és kész.
Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.
-
nagyúr
Abszolut jó és stabil nekem is a fennlévő Debian, anno a 11-et raktam fel, aztán frissítettem 12-re, de volt egy másik, ami még nagyon instable verzió volt...a most 12-es ezer éve 6.1 kerneles volt.
Néha napokig ez fut és csak a másik FF account miatt tűnik fel, hogy nem a Linux Mint Cinnamon fut. Szóval mindhárom tökéletes napi használat során, játszani nem szoktam, arra van egy bedobozolt desktop, de ha összeraknám, akkor is inkább SSD-t tesztelnék rajta!Talán amiatt raktam fel Debiant, mert a Linux Mint nem volt hajlandó a többi rolling disztrókat betallózni és így bootolni sem tudtam őket. Alapból már Debianban sem aktív a
os-prober
és hiába aktiváltam ugyanúgy Mint alatt is, nem fpglalkozik rollingokkal.mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- World of Tanks - MMO
- Elite: Dangerous
- Mikrotik routerek
- Asszociációs játék. :)
- Gyúrósok ide!
- 2024 - Már fut a Steam téli vására (PC)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- AliExpress tapasztalatok
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- További aktív témák...
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap
- Indiana Jones and the Great Circle - Digital Premium Edition - beváltás: 2025.1.30 - RTX 40XX
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Adobe Creative Cloud - 2024. 04. 05 - 2025. 04. 05-ig
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Windows Server 2016, 2019, 2022 Standard, Datacenter, Essentials termékkulcsok - MEGA akció!
- Diablo IV! Battlenet GIFT! + Vessels of Hatred
- Forza Horizon 4 Ultimate Edition -t keresek PC-re
- Office Professional Plus 2013, 2016, 2019, 2021, 2024 licenckulcsok - MEGA Akció!
- Új Windows 7, 8.1, 10, 11 telepítő pendrive-ok, pendrájvok és telepítőlemezek, DVD-k
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest