Új hozzászólás Aktív témák
-
janos666
nagyúr
Jut eszembe. Vettem ma 2db 1Tb-os Samsung F3 winyót (32Mb cache, 2-2db 500-as tányérral), mindenképp RAID0-ban akarom használni, csak még a stripesize-allocation unit size pároson töröm a fejem. Leírom mit elmélkedek, hátha valaki talál benne hibát, vagy épp ötletet merít...
Egyrészt folyton visszatérő kérdés nálam, hogy jön ki jól: ha azonos a két érték, vagy ha az allocation unit size az épp a stripesize duplája.
Nem tudom pontosan hogy működik a stripe ilyen szempontból. Ha 4k-s a stripe, akkor ugye minden winyóra 4k-s lépésekben lehet írni, így mindent 4k-nként szaggat szét a vezérlő. Ehhez elvileg az az ideális, ha az allocation unit size épp a winyók száma * stripesize, és akkor például a filerendszer 8k-s csomagjait elvágja 4-4k-ra, amit kiír 1-1 winyóra. Sokan mégis arra esküsznek, hogy a két érték legyen azonos, vagy akár legyen kisebb is az allocation unit size, mint a stripesize (akár pl 128k-s stripe, 4k-s allocation unit-okkal, pedig hát akkor elvileg 256k-nyi csomagot meg kéne várnia a vezérlőnek a filerendszer felől, mire ki tudja írni a winyókra a felvágott 128k-s csomagokat)
A kis fileokra való tekintettel, minthogy a windows partíció (és a lapozófile) is ezen a tömbön lesz (és a játékok is erre lesznek telepítve), így minél kisebb stripesizet akarok.
Ezzel nincs is gond addig a kérdésig, hogy egy ~1,9Tb-os partíciót hanyas allocation unit size-al illene formázni NTFS-ben? (és akkor ez, vagy ennek az értéknek a fele lesz a stripesize) Félek, hogy kicsit nagy lesz a filerendszer, ha ezen 4-8k-val szaladok végig (nagyra hízik az MTF, és hasonló nyalánkságok).
Vagy nyugodtan lehet akár 4k-s allocation unittal formázni még 20-30 terrákat is NTFS-re, nem lesz gond az MTF méretével (és ebből adódó fokozott töredezésével)?
Mert akkor mehetne 4k-s stripe, és 8k-s allocation unit size. Kár, hogy az intel vezérlővel nem lehet 2k-t stripeolni, és akkor maradhatna a default 4k-s allocation unit. Főleg ott érdekes ez, hogy a lapozófile az 4k-s csomagokkal operál, így 4k-s allocation unit passzol hozzá. Itt kérdés, hogy akkor megéri-e külön partíciót hagyni neki, amin 4/4k a stripe és alocation unit is. (bár még ez sem tökéletes, a 2/4k lenne az...)Ötlet, vélemény...?
Új hozzászólás Aktív témák
- WD Black SN850X 8TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új, 1 év garancia - 7200-6600 MBs - Eladó!
- WD Red 2TB HDD (100/100) - ELKELT, értékelésre vár
- Új 256GB Samsung PM991a NVMe SSD-k 2230 méretben, 100% max pár óra üzemidő - több db
- Eladó 0 napos OEM WD SN740 1TB NVMe SSD 2280
- WD SN8000S 4TB M.2 2280 NVMe SSD Gen4 7300-6800MB/s
- iPhone 11 Pro 64GB 100% (3 hónap garancia)
- BESZÁMÍTÁS! Akár részletfizetés 0% THM ÚJ Intel LGA 1700 processzorok 3 év garanciával 27% áfaval
- Surface Pro 7+ i5-1135G7 16GB 512GB 1 év garancia
- Lenovo X13 Yoga 2in1 Thinkpad Gen2 LTE i7-1165G7 16GB RAM 512GB SSD Intel Iris XE Win11 Pro Garancia
- Apple iPhone 12 64GB,Újszerű,Adatkabel,12 hónap garanciával
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest
