-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Geresics
Topikgazda
Valami nagyon nem stimmel akkor!
Jól állítottátok be a tájolást? Kelet=-90°; nyugat=90°!
Mekkora a dőlésszög?7x270=1,89kWp; -90° és 35° dőlésszög esetén Budapesten (mert nem tudom a pontos címet) 1650 kWh/év
9x270=2,43kWp; 90° és 35° dőlésszög esetén Budapesten 2110 kWh/év
Ez összesen 3760kWh csak! Azért 1000kWh/év különbség az ám 20-25%!Ja, és akkor még nem kalkuláltam bele az alacsony feszültség miatti extra veszteséget...
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
pxk10aa
újonc
válasz Geresics #444 üzenetére
Szia,
Köszönöm a szakértői hozzászólásod.
A kivitelező 4710 kWh/évet mondott, amit a
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
oldalon számolt, amit én is megnéztem és az valóban azt számolja kb.Elérhető lesz ez a mennyiség?
Ha nem akkor milyen irányban kellene változtatni a rendszert (milyen lemet cserélni), hogy ezt hozza is?
Mit tehetek még ebben a fázisban?Csak azért választottam őket, mert hosszú garanciát vállaltak:
Napelem: 10 év teljes körű jótállás
10 ev 90% teljesítmény garancia
25 év 80% te|jesítrnény garancia
Inverter: 10év teljes körű jótállás
Tartószerk: 10 év termék jótállás
Egyéb villamos szerk: 5 ev jótállásKöszi
Üdv -
Geresics
Topikgazda
Szia,
Nálad is a klasszikus "alulfeszeléses" hibát követte el a kivitelező. A Growatt 4000UE inverter legfőbb paraméterei:
- 2 MPPT - azaz két munkapontos - ennek köszönhetően tud a keleti, és a nyugati tetőn lévő napelemekkel is jól dolgozni;
- Max. DC bemeneti feszültsége 800V - tehát a sztringek öresjárati feszültsége ennél nem lehet nagyobb, még hidegben sem - ezzel sem lesz gondod, egy 270Wp napelem üresjárati feszültsége kb. 37,9V (25°C cellahőmérséklet, 1000W/m2 besugárzás, és 1,5 AirMass érték mellett). Egyik sztringeden ezt 7-tel, a másikon 9-el kell felszorozni, tehát nincs gond.
- a névleges feszültsége viszont 580V - ez azt jelenti, hogy itt tud a névleges hatásfokkal dolgozni!
-> Max. efficiency: 97%;
-> Euro – eta: 95.1%
Egy 270Wp napelem munkaponti feszültsége kb. 30,8V (25°C cellahőmérséklet, 1000W/m2 besugárzás, és 1,5 AirMass érték mellett).
30,8 x 7 = 215,6 V a keleti oldalon 25°C cellahőfok esetén!
30,8 x 9 = 277,2 V a nyugati oldalon 25°C cellahőfok esetén!
Ahogy melegszenek a napelemek, úgy veszítenek a feszültségükből is, mondjuk kb. -0,33%/°C-al, tehát a feszültséged még alacsonyabb lesz!
Ehhez képest a termelésed igen-igen szépnek mondható, ami a tiszta légkörnek (AM<1,5), a ragyogó napsütésnek (>1000W/m2), és a nem túl meleg időnek köszönhető, valamint annak, hogy az a szerencsétlen inverter már 150V-nál beindul, és 200-800V között tud munkapontot állítani. Viszont nem 97%-kal, az tuti! Hogy mennyivel, azt sajnos nem tudom, mert az adatlapja nem tartalmaz alulfeszelt görbét - ami nyilván nem véletlen (gondolom nem büszkék rá).Ugyanakkor:
egy napelemes rendszer pillanatnyi termelése nem igazán mérvadó, és nem is lényeges! A névleges érték (jelen esetben 4,24kWp) pillanatnyi termelésben szinte sosem lesz elérhető a hőfok és egyéb tényezők miatt!
A napi termelés sem igazán releváns, mert egyik nap ennyi felhő volt, másik nap meg annyi, nem is beszélve a szélről, a páratartalomról, a hőfokokról, stb. (Persze ettől én még sosem raknék így össze egy rendszert...)
Egy rendszernek idehaza egy releváns mutatója van: hogy mennyit termel 1 év alatt!
Neked mit ígértek, mennyit fog termelni?*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
pxk10aa
újonc
Szia,
Tegnap kötötték be a már felszerelt 4,24kWp névleges tejl. kiserőművemet a házunk tetejére.
Adatok: 16 cella, 270Wp, Growatt 4000 UE, 7 cella keleti, 9 cella déli tájolás, 3 fázisú betáplálás, enHome kivit.
A mai volt az első teljes nap ami igen verőfényes volt és ezen a napon is max. 3060W volt a csúcs teljesítmény az internetes diagramm szerint. Napi össz. termelés 19,6KWh.Kérdésem: nem alacsony ez? Ha a névleges csúcs teljesítmény 4,24kW akkor hogy lehet egy napsütötte napon is 30%-al kevesebb a csúcs teljesítmény?
Kellene aggódnom vagy sem?
A műszaki átadás még nem történt meg, gondolom ez után fog történni. Létezik hibás teljesítés ilyen esetben?Köszönettel
Péter -
batman.
senior tag
válasz Geresics #441 üzenetére
Akkor 12V max.1A –t veszek, és direkbe rákötöm. Egyébként, ha épp nem süt a nap akkor a keringtetett víz sem melegszik, tehát nincs értelme forgatni. Majd jelzem a fejleményeket. Köszi!
Ba-ba-ba... Ba-na-na-na! Hozzászólás végén a valakinek egy ötlet? felhívásra - egyéb dolgok szoktak eszembe jutni: pld igyunk meg egy sört, vagy vigyük el a kutyát sétálni, ha nem kapsz tőlem választ a sarki kocsmában vagyok a blökivel.
-
Geresics
Topikgazda
Mivel szigetüzemű rendszerekkel nem foglalkozom, ezért a most leírtakat tessék fenntartásokkal kezelni!
Két lehetőség van:
1. Veszel egy 12 vagy 24 voltos napelemet, ami max 1A-t tud előállítani, és akkor fog működni, amikor süt a nap. Viszont mindig csak annyira fog tudni működni, amennyire süt a nap, tehát a szivattyú nem fog 100%-on menni, ha a napelem csak 500mA-t ad le.
2. Veszel napelemet, töltésvezérlőt, és akkut is. A töltésvezérlő megold mindent, hogy mindig maxon mehessen a szivattyú, amíg süt a nap, vagy van az akkuban kraft!Mivel egy medence vizéről beszélünk, ami nem életbevágóan fontos, hogy mindig működjön (mint pl. egy riasztó rendszer működése egy puszta közepén), így az első, olcsóbb megoldás szerintem jobb lehet, de fontos megjegyezni, hogy nem tudom mit csinál a szivattyú, ha pl. csak 24V és 200mA érkezik a napelemről...
Majd kérlek írd meg, hogy mire jutottál, és még inkább kíváncsi lennék a gyakorlati tapasztalatokra is!
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
batman.
senior tag
válasz Geresics #438 üzenetére
Sziasztok! Mekkora (milyen paraméterekkel rendelkező) napelemet kell vennem egy ilyen szivattyú táplálásához?
Voltage: DC 12V - 24V
Maximum Rated Current: 1000MA
Qmax: 350-700L/H
Hmax: 150-500cm
A cél az lenne, hogy egy medence aljából a hideg vizet (ráfolyik) egy „solarszönyegen” keresztülnyomva a tetejére visszaforgassa.Ba-ba-ba... Ba-na-na-na! Hozzászólás végén a valakinek egy ötlet? felhívásra - egyéb dolgok szoktak eszembe jutni: pld igyunk meg egy sört, vagy vigyük el a kutyát sétálni, ha nem kapsz tőlem választ a sarki kocsmában vagyok a blökivel.
-
Geresics
Topikgazda
Így aztán pláne nem érné meg!
Ha így csinálnád, vagy most lenne egy túlméretezett invertered alulméretezve napelemekkel, ami rossz hatásfokot jelent, vagy 2x kellene fizetned kb. mindent, mert bővítésnek egy tök új rendszert kell építened. Egyik sem jó, pláne nem gazdaságos...
Arról nem is beszélve, hogy most pl. 270Wp napelemekkel megépíted a rendszert, és amikor bővíted, akkor meg nem kapsz majd csak nagyobb teljesítményű napelemeket - amiket ugye korlátoz majd a kisebb napelem teljesítménye, egyéb hatásokról nem is beszélve...Azt javaslom, hogy most ne fektess napelembe, hanem majd ha már a bővített rendszerre lesz szükséged, majd akkor!
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
veterán
válasz Geresics #434 üzenetére
Jinko maxim napelemeket cellasor optimalizaltak... Egy napelemen 3 "optimizer" van így részben tudja kapcsolni külön a panel egy-egy sorát... Így nincs gond a több tajolassal
Dc tulfeszvedo szerintem nincs, de tavaly augusztus óta nem volt 400vnal nagyobb fesz a rendszeren. S hibauzenet sem volt
-
Geresics
Topikgazda
"2. munkapont: 4 keleti és 2 déli" - ez totálisan rossz megoldás! Nem kerülhetnek egy munkapontra eltérő pozíciójú (tájolású, és/vagy dőlésszögű) napelemek!
"túlfeszvédők bekötésével kapcsolatban mi a jó válasz?" - A napelemek és az inverter között van (DC) túlfeszültség elleni védelem? Ha igen, akkor mindkét munkapontra külön?
"600V ugye a maxDC fesze az inverternek akkor miért nem tud megbirkózni a 16 panellel egy körön?"
Mert a napelemek üresjárati feszültségét összeadod, akkor máris 600V környékén vagy, és akkor még csak a laboratórium szerinti 1000W/m2, AM=1,5, 25°C cellahőmérséklet mellett igaz! Ha kicsit hidegebb van, akkor máris túllépted a 600V-ot, és az inverter nem fog elindulni túl magas DC fesz. miatt!*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
veterán
válasz Geresics #432 üzenetére
Inverter igen kínai inverter, de eddig megbízhatóan működik (hogy a ráírt értékeket tudja-e vagy sem azt nem tudom megmondani, de az online szolgáltatásokat folyamatosan fejlesztik mind a mobil alkalmazást mind az online felületet)
Jelenleg: a 4Kw-os inverterre így vannak rákötve a panelek (4Kw-os inverterre van kötve 4,7kwnyi panel... mivel sok a keleti és alacsony a tető dőlésszöge...)
1. munkapont: 12 keleti
2. munkapont: 4 keleti és 2 déliA kérdéseid nem világosak számomra ...
- "csak" két munkapontos? Igen két munkapont van...
- túlfeszvédők bekötésével kapcsolatban mi a jó válasz? Ennyire nem értek az áramhoz... 1 fázisú azt inverter és van túlfeszvédő az inverter után600V ugye a maxDC fesze az inverternek akkor miért nem tud megbirkózni a 16 panellel egy körön?
[ Szerkesztve ]
-
Geresics
Topikgazda
Biztos gyorsan írtad amit írsz., és én nem tudok gyorsan olvasni, de kicsit zavaros nekem a jelenlegi rendszered.
- Van egy ilyen invertered, amit linkeltél (eddig nem ismertem, tipikus kínai inverter, az adatlapja alapján jó paraméterekkel)
- Van 18 napelemed (amit linkeltél)
-> 12 kelet felé
-> 4 kelet felé
-> 2 dél felé
Viszont az invertered "csak" 2 munkapontos! Akkor hogyan van most kötve?
+1 irreleváns kérdés: hogy vannak a túlfeszvédők most?Bővítés: 16 napelemet ne köss 1 sorba a 600V-os inverteren, mert nem fog menni!
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
veterán
válasz Geresics #427 üzenetére
nekem most van 18 panel (265W-os jinko maxim solar napelemem és szeretnék bővíteni) a mostani inverterre két stringben 12 keleti - 4 keleti+2 déli asszem) van rákötve...
szeretnék bővíteni... maradnék a jinko maxim solar mono napelemeknél (az újabbak már 275W-osak) és lenne egy plusz 2Kw vagy 2,5Kw-os inverter a mostani 4Kwos mellé szerinted így jó lehet?
Terveim szerint:
- 16 keleti panel menne 1 stringbe a régi inverterre.
- 8 déli panel menne 1 stringben az új inverterre[ Szerkesztve ]
-
Geresics
Topikgazda
Déli tájolás és 40° dőlésszög mellett törekedj a polikristályos napelemekre - bár úgyis majdnem mindenki azt használ. Nem jobb, de olcsóbb, így 40-45° körül már az éri meg jobban. Gyártó tökmindegy, mindben ugyan az a kínai kristály van, csak épp más-más országban rakják rá az üveget meg az alumínium keretet...
Megbízható céget talán majd a többiek ajánlanak, esetleg kérj ajánlatokat a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség tagvállalataitól pár adat megadásával: mnnsz.hu/ajanlatkeres/. Persze attól, hogy tagvállalat, még ugyan úgy érdemes leinfózni a céget, mert ez sajnos nem garancia semmire...
Mindenesetre a 2,2kWp körüli rendszerekről én az ügyfeleimet mindig lebeszéltem, mert fajlagosan (Ft/kWp) drágák! Ráadásul kevesen tartanak olyan napelemeket, amik ilyen kis rendszerhez jók! A klasszikus 270Wp körüliek esetén ugyanis hiába kötsz sorba 8db-ot, kevés lesz a feszültség ahhoz, hogy egy 500V-os invertert optimálisan kihajtson, arról nem is beszélve, hogy sok
baromszakember pedig 1000V-os inverterre is képes rákötni...Mi anno tartottunk 200Wp teljesítményű napelemeket pont az ilyen kicsi rendszerekhez (még van is 15db), de ne is kérj tőlem árat, mert Pécsről felmenni Bp-re egy 2,2-es rendszer miatt pénzkidobás volna.
Ha kaptál árakat, vagy konkrétabb kérdéseid lesznek szívesen segítek, de szerintem 3kWp alatt nem éri meg egyszerűen...
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
Geresics
Topikgazda
-
Borisz76
veterán
Sziasztok.
Áramátvételi kérdés.
Legutóbbi infóm szerint törekedni kell az optimális rendszer telepítésére.
Tehát az 1 év alatt megtermelt áramot lehetőleg használjuk is fel, közelítsen az éves termelés az éves fogyaszáshoz.Változott ez most így 2018 elején ? Ha esetleg nagyobb rendszert telepítenék mint amit ténylegesen el is használok....
Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html
-
peat
csendes tag
Sziasztok!
Napelemrendszer kiépítésén gondolkozom.
Kb 2.2 kW-os rendszer elég lenne.
Tudtok megbízható cégeket mondani (pest megyében lenne) akikkel van már tapasztalat?
Mire érdemes figyelni? Milyen márkák ajánlottak? (inverter, napelem)
Nagyságrendileg mi az az ár ami egy ekkora rendszerért elkérhetnek?
A tetőm zsindely, déli fekvésű és kb 40 fokos a dőlése.Üdv.
Péter"A játék az nem játék"
-
válasz demisped #420 üzenetére
Vagy ha tudod a MAC számát a simonak akkor a routerben ossz ki neki egy reserved fix IP címet a routered alhálózatából de a DHCP tartományon kívül és kösd rá UTP egyenes-kötésű kábellel a routered egyik LAN portjára és a pici kapcsolót váltsd át a simo UTP luka mellett .... oszt jónapot .... örökre vasalva.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
-
demisped
újonc
Sziasztok! segítségre volna szükségem. Van egy napelemes rendszer és Fronius Simo inverterrel van szerelve.Eddig tudtam a termelést neten követni a fronius net figyelő segítségével.Az inverter wifi-n keresztül kapcsolódik a ruterhez.A telepítéskor a telepítést végző állította be és eddig tökéletesen működött. Egy hete a szolgáltató cserélte a rutert és azóta nincs kapcsolatba a figyelővel. Az új ruterrel minden jelszó és név megváltozott. Gondolom az inverternél is át kellene a jelszót és nevet állítani,csak nem tudom hogy hogyan. A telepítést végző nem található.Amennyiben valaki tudna kérem segítsen. Köszönöm előre is.
-
-
stickrs
senior tag
Hello, érdeklödnék hogy évi min.20kwh kitermeléséhez( kezdetben max 35kwh) mekkora tetö területre lenne szükségem és kb mekkora költséggel szàmolhatnék? Melyek az ajànlott napelemek? Valamint talajra helyezve is megoldhato ha nincs àrnyékban? Befektetés szempontjàbol tekintek rà, nàlunk (nem Magyarorszàg) a felvàsàrlàsi àr 0.17eu/kwh ha tetön van a napelem és 0.14eur/kwh ha talajon. Mennyire érné meg ilyenbe fektetni szerintetek? Üdv
Nokia 808 PureView, LG G5, Xiaomi MI 10 Ultra
-
Geresics
Topikgazda
Akkor a másik két fázisod közül bármelyikre bővíthetsz.
Ha nem magad akarod csinálni, akkor a kivitelező tudni fogja a menetet, ami egyébként nagyon hasonló, mint a HMKE igénybejelentés, csak egyszerűbb és gyorsabb, hiszen órád már van, az ad-vesz mérés működik.*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
Geresics
Topikgazda
Ez függ attól is, hogy Neked hány fázisod van, és azok "hány amperesek", valamint attól is, hogy a meglévő inverter 1, vagy 3 fázisú?
Az alapszabály az, hogy a fázisok közötti eltérés nem lehet nagyobb, mint 5kVA!
Nézzük sorba:
- ha 1 fázis van, akkor egyszerű: nem lehet 6kVA-es invertered
- ha 3 fázis van, és 1 fázisú a jelenlegi inverter, akkor 2kVA invertert rakhatsz a másik két fázis bármelyikére
- ha 3 fázis van, és 3 fázisú a jelenlegi inverter, akkor 1 fázisú 2kVA invertert rakhatsz bármelyik fázisra
- ha 3 fázis van, és 3 fázisú a jelenlegi inverter, akkor 3 fázisú 2kVA invertert is beépíthetszLétezik amúgy 1 fázisú, 6kVA-es inverter, de annál is érvényes a fenti alapszabály, tehát a másik 2 fázison legalább 1kVA-nek kell lennie, hogy a különbség ne legyen nagyobb, mint 5kVA.
Hivatalosan kell egy bővítési procedúrát végigcsinálni (igénybejelentőn van ilyen rész), de igazából ha nem csinálja meg valaki, akkor sosem fog "lebukni". Persze, ha valaki valamit rosszul csinál, és baj lesz belőle, akkor a nem bejelentett bővítés csak tetézi a dolgokat...
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
veterán
Ha van egy 4KW-os inverterem és cserélem 6KW-osra vagy rakok fel mellé még egy 2KW-os invertert akkor mennyire macerás / szükséges ezt az áramszolgáltató felé jelezni?
-
Geresics
Topikgazda
válasz Geresics #227 üzenetére
Mint azt korábban is írtam, rendszeresen vannak "forradalmi áttörések" akkumulátor téren, csak valahogy sosem valósulnak meg. Úgy tűnik, már másnak is feltűnt ez:
A holdra már eljutottunk, de a mobiltelefon aksija még mindig lemerül estére*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
-
-
válasz Geresics #405 üzenetére
Előkeresem. A törött cserép sarkakra gondoltál? A kék fal pedig egy snitt a garázskapuba bevágva. A kék fal hátsó oldala valójában a kis terasz szemből nézve jobb oldala.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
Kattints a kiserőművemre és nézz bele!
(L:/dl/upc/2018-03/15/291822_dur8dluccalunzwd_mysolar.png)(/L)Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
Geresics
Topikgazda
A SolarEdge mindenképp jobb választás, mint a Growatt MTL, ha azonos árban vannak. Az MTL "csak" 2 munkapontos, ráadásul a feszültség-értékek is korlátként jelenhetnek meg adott esetben! Ráadásul a SolarEdge jobb az árnyék miatt is, és az esetleges későbbi bővítés miatt is.
(#398) Borisz76
K-DK-D-DNY-NY tájolás egyik sem az ördögtől való gondolat. Alapvetően abból a felületből kell gazdálkodni, ami van.
Aki észak felé rak, az viszont kókler. Sajnos találkoztam már ilyennel...(#400) Borisz76
Ha valaki földre telepít állványra, akkor annak kötelező villámvédelmi felülvizsgálatot készíttetnie (villámvédelmi szakemberrel természetesen - erre a sima kereskedő nem jogosult), és a felülvizsgálat eredményét kötelező alkalmaznia is! Ez azt jelenti, hogy sok-sok extra költség szakad a nyakunkba, ezért nem szoktam javasolni.
Létezik kiskapu: a házhoz hozzáépített "előtető", ami nem más, mint egy tartószerkezet. Ilyet már én is csináltam, mert a tető életveszély volt, és nem engedtem fel a csapatomat rá...
LINK[ Szerkesztve ]
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Steam topic
- Sorozatok
- KNOX a Samsung erődje!
- Fotók, videók mobillal
- Interactive Brokers társalgó
- Új design és okosabb AI: megjött a Galaxy S25 készülékcsalád
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Egy újabb érdekes eset [Update HSZ-ben]
- Kuponkunyeráló
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest