-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
kardkovacsi
senior tag
válasz senki68 #42700 üzenetére
" Itt azért van kompromisszum. " - de mennyi? Most képzeljünk el egy szituációt, az egyik panelod 10A-en termelne, a másik meg 10,2A-en (simán van a panelok között 1-2%), az lenne az optimális munkapont. Ezután beáll valahol 10,1-en a rendszer. Előkapod a munkapont görbéjét a két panelnak és egyből kijön belőle hogy 1-2% eltolással konkrétan tized százalékokat sem vesztesz mert nem az van, amit egyesek hisznek, hogy ha az egyik 2%-al többet termelne akkor az elvész. Egyszerűen rááll minden panel arra a munkapontra ami a sztringnek optimális. Viszont ha kicsi a különbség az áramok között akkor ez konkrétan elhanyagolható.
Ha van árnyék más a móka, meg nyilván akkor is ha mondjuk hibát kell keresni, meg a monitoringja is király bővíteni is valamivel könnyebb ez tény.Termelés oldalról nem ad nagy pluszt, az az 5% amit emlegetni szoktak szerintem marketing rizsa.
Azért azt is látni kell, hogy az optimalizáló ugyanúgy egy plusz hibaforrás, ő maga is. Tehát valójában megnöveled a lehetséges hibaforrások számát.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- CES 2025: notebookdömping az Acertől
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- CES 2025: az In Win nem viccel, ha tápegységről van szó
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Kerékpárosok, bringások ide!
- CES 2025: AI a grillsütőben
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Google Pixel topik
- További aktív témák...