Új hozzászólás Aktív témák
-
Lortech
addikt
válasz
axioma
#15477
üzenetére
írásos kommunikáció félreérthető
Mondom én.
Nyilván tisztázni lehet, de mivel az írásos kommunikációnál az élőszóhoz képest időben és térben is függetlenek a kommunikáló felek, azaz a fogadó fél majd egyszer valamikor olvassa, amit írtak neki, aztán majd egyszer a másik fél is elolvassa a válaszát stb, közben eltelik idő, ami overhead, aztán ebből még lehet több kör. Ezt vesd össze azzal, hogy direkt kommunikációban azonnal megtörténhet a visszakérdezés, tisztázás.
Másik probléma a kommunikációra fordított idő. Írásban időigényesebb leírni valamit szabatosan, hogy 100%-ban átmenjen, főként ha még szemléltetni is kell, vagy hivatkozni valamire, egy ábrára mondjuk vagy kódrészletekre. Másik oldalról közelítve azonos idő alatt tömörebben (vagy akár információ vesztéssel) lehet valamit kommunikálni írásban mint szóban, személyesen. Nyilván témától, kontextustól függ ez is.
További probléma, ami kapcsolódik az előzöhöz a lustaság vagy igénytelenség, mikor nem is tud értelmesen fogalmazni vagy lusta hozzá, ne adjisten nem is érdeke átadni infókat, na vele próbálj zöldágra vergődni írásban. Persze ilyennel személyesen se egyszerű, de direkt kommunikációban nehezebb a kérdések elől elbújni.
Nap mint nap tapasztalom a kommunikációs problémákat fejlesztők között, a junior / domain tudással nem rendelkező dev nem tud még jól kérdezni, az expert meg nem tud a kezdő fejével gondolkodni, nem tudja a helyébe képzelni magát, ezért nem tudja, hogy milyen infóra van szüksége a kezdőnek, szóban néhány keresztkérdéssel megfogható általában a probléma, írásban ugyanez rendes kínlódássá tud válni. Félig megoldás erre a hívás, de az már egy fokkal ceremoniálisabb mindkét félnek, némi előkészületet igényel, az időben meg kell állapodni, el kell vonulni tárgyalóba, hogy másokat ne zavarj stb. Emiatt azt tapasztalom, hogy kevesebb ilyen hívás születik, mint amennyi ideális volna, vagy már csak akkor történik meg, amikor már nagyon muszáj, mert régóta van elakadás.
A mentorkodásnak csak egy oldalát említed, ami a mentornak szerinted kisebb és jól körülhatárolt ideig tart (én mint mentor ezzel egyébként nem értek egyet, munkaidőm kb. egyharmadát veszi el folyamatosan), az a mentoráltnak folyamatos, hónapokig tartó időszak lehet, amikor mások információ átadására és segítségére van utalva és rendesen a bőrén érzi és a saját teljesítményét is meghatározza, hogy ez milyen hatékonysággal működik. Volt próbálkozásunk földrajzilag elosztott, közös fókuszú csapatok között mentorálásra, nem nagyon működött, sokkal kevesebb interakció lett a vége, azaz a mentorált kevésbé fejlődött. Miért? Nem tudok más okot, egyszerűen mert körülményesebb. Találkoztam olyannal, hogy mentorált fel is állt ilyen miatt.
Egyébként mindazok ellenére, amit írok, abszolút WFH és remote munkavégzés párti vagyok, és azon dolgozom, hogy a csapatomban ez jól működjön, ugyanakkor látom és tapasztalom a problémákat.szerk: még valami, nyilván az írásos kommunikációnak is megvan a helye, előnye bizonyos kontextusban, magától értetődő, hogy akkor az preferált, de itt nem ez a kérdés, nem azt mondom, hogy ne kommunikáljunk írásban, hanem hogy remote nem mindig van más opció ill. sokszor akkor is azt választják a felek kommunikációs csatornának, ha nem ideális.
Új hozzászólás Aktív témák
- Nikon Z MILC fényképezőgépcsalád
- Renault, Dacia topik
- Távol-keleti webshopok OFF topikja (játékok, kuponok, stb.)
- iPhone topik
- Xiaomi 15T - reakció nélkül nincs egyensúly
- Ford topik
- Viccrovat
- Forza sorozat (Horizon/Motorsport)
- Polgári repülőgép-szimulátorok
- Kerékpárosok, bringások ide!
- További aktív témák...
- Intel Core ULTRA 9 285K +32GB 7600MHz Patriot Viper XTREME 5 DDR5 kit! (Bolti ár: kb 600ezer Ft!)
- 16GB (2x8GB) SK Hynix DDR5 5600MHz SODIMM kit
- Makulátlan,lemezes PS5 Slim 1TB (CFI-2116) eladó/Media Markt garancia 2027.12.10-ig/beszámítás van
- Honor Magic 8 Pro 512Gb (7100 akku + 100w adapter!) fekete - 1 hónapos -
- Sony Alpha A7C eladó - GARANCIA 2027.05.10
- 235 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX9H) - Intel Core i9-14900HX, RTX 4090
- Intel Processzorok sok db : Xeon E5-1620V3 // Pentium G4400T // i3 6100, 6100T, 4130, 2140T i5-8500
- Apple iPhone 14 Plus 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Új 27% - ASUS TUF Gaming TF120 ARGB 3-pack FEKETE (90DA0030-B09030)
- Asus STRIX Gaming PC! Ryzen 5900X / RTX 3070 Ti / 1TB NVMe / 32GB 3200MHz / X570! BeszámítOK
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest

