-
Fototrend
Okos Otthon összefoglaló:
Új hozzászólás Aktív témák
-
veterán
válasz vargalex #2285 üzenetére
igen, kezd egyértelmű lenni.
olyan közel raktam a két érzékelőt egymáshoz amennyire csak tudtam.Csináltam egy összehasonlító grafikont a páratartalomra is.
Mivel az eltérés a kettő között 10 % különbség volt, így mindig hozzá adva 10-et a mér értékhez, hasonló eredményt kaptam
egyenlőre jó lesz ez a szenzor kintre szerintem -
papaiatis
csendes tag
Sziasztok! Keresek Arilux RGBW vezérlőt. Van ilyen valakinek eladó? Ha igen, kérem írjon privátban.
-
hoodoo86
tag
válasz S.Milan #2292 üzenetére
1. vedd ki innen a script futtatasat (3. 5. sor). Ezzel ez a metodusod keszen van.
2. csinalj egy uj metodust, ami ebbol all:
If (Var G-L left checker = 1) {
Start script .....gate1.sh
}
else if (Var G-L left checker = 2) {
Start script ......gate2.sh
}(tobb megoldas is van, lehet mas javaslatot kapsz mire megirom ezt a hsz-t)
-
layerke
aktív tag
válasz S.Milan #2290 üzenetére
Ha beírod, hogy állítsa 1-re vagy 2-re a változót, aztán meg leellenőrzöd, hogy 1 vagy 2, akkor az nem lesz jó. Maradjon meg az első 4 sorod és illeszd be a szkript futtatását 3. és 5. sornak. Nem tudom így világos-e, meg nem is értem teljesen mi a cél, de próbáld meg így.
-
hoodoo86
tag
válasz S.Milan #2288 üzenetére
Utolso else if-ed soha nem fog lefutni. Azt a reszt tedd ki egy kulon metodusba.
A megmaradt ket ellenorzest meg alakitsd at sima if - else-re.
De egyebkent en sem erzem indokoltnak az uj valtozo bevezeteset. Nem lehet az idozitest megoldani az if agon belul?
[ Szerkesztve ]
-
S.Milan
csendes tag
-
mekkGyver
aktív tag
válasz Yoshida #2284 üzenetére
Nekem azért jön be a DS18B20, mert a onewire egyszerűen csatlakoztatható, akár (parazita módban) 2 eres vezetékkel is. Van ahol én úgy oldottam meg a felszerelését, hogy belefúrtam egy pici hűtőbordába, hogy ne a fal hőmérsékletét érzékelje, hanem a levegőét. Egész más így a karakterisztikája, és a fűtésvezérlésnek is jobb, hogy nem annyira dinamikusan érzékel. Egyébként azzal is szívtam, hogy szépen átvezeti a hőt a réz vezeték, ezért 20-30 centinél rövidebb kábellel bekötve fals értékeket kaptam. De állítólag a kínai forrásból beszerzett példányok nagy része hamisítvány és ezért nincs 2 egyforma értéket mutató köztük, és a pontossága is megkérdőjelezhető, de hiteles referencia híján nem tudok ezzel kapcsolatban saját tapasztalatot mondani. Én hőérzet alapján lövöm be termosztát értékét, mivel egyébként is annyi mindentől függ a mért hőmérséklet (magasság, faltól való távolság, más berendezés közelsége, légáram...)
Idegeskedni nem más, mint mások hülyesége miatt magunkon bosszút állni.
-
Yoshida
aktív tag
Érdekes, nekem pedig itthon a leggyorsabb érzékelőm a BME280 Igaz ilyen ds18b20-am nincs, csak a BME, egy DHT22, meg egy valami gyári kijelzős készülék (az a leglassabb)
Kinyitom az ablakot, és 1 perc múlva ha ránézek a grafikonra, már látszik is, hogy indul lefelé a hőmérséklet. (persze ezt a kilengést 1 hőmérő/szobával nem tudom ellenőrizni sajna, lehet hogy átviszem a hálószoba hőmérőt a nappaliba, akkor össze tudom vetni a DHT22-t a BME280-al)
A végén még én is beszerzek egy ilyen ds18b20-at próbára.
-
veterán
-
layerke
aktív tag
válasz S.Milan #2281 üzenetére
Több dologra is akarod használni, vagy miért csinálsz plusz egy lépést? Szkript futtatása közvetlenül kapcsolón belül is lehetséges a be/ki intézkedésnél. Ha mindenképpen kell a blockly meg a felhasználói változó, akkor azokat is tudnia kell a Domoticznak kezelni. Kérlek az összeállított elképzelésről egy printscreent vagy valamit rakj be ide. Nálam mennek ezek a dolgok, ha nálad nem megy, annak valami oka kell legyen. Esetleg nem jó a blocklyban összerakott program?
-
S.Milan
csendes tag
válasz layerke #2280 üzenetére
Domoticz-ban létre hoztam egy változót aminek az értéket 1-re állítom ha a kapcsoló be van kapcsolva 2-re ha nincs. Eddig jó is! Viszont feltételt nem tudok hozzá rendelni a változóhoz, pl ha a változó értéke 1 akkor futasson le egy scriptet. Ugyan is a blocky nem tudja kiolvasni a változó értéket. Van valakinek valami megoldása erre?
-
S.Milan
csendes tag
Sziasztok,
Van aki jártas Domoticz blocky programozásban? -
veterán
Köszi. Akkor maradok ennél Nem használok Domoticz-t, saját rendszerrel próbálkozom
vargalex Köszi a felsorolást, nem ismertem ezeket az értékeket
alcsapalcsaJogos, elírtam
Igazából kültérre is szeretnék egy műszer csoportot, és oda keresek valami szenzort. Azért gondoltam a BME-re, mert ott a hő és páratartalom mérés is egyben megvan.
[ Szerkesztve ]
-
qqzs
őstag
39 eur felett ingyen szallitas van Magyaroroszagra.
Karacsonykor a google home mini is annyi volt mar sokkal halkabban kell beszelni mert neha a masik hallja meg--------------
Meg vizerzekelo email only ar lehet pontozni is nekem ketto 14.50re jott ki
Eladó: GTS450
-
sepsi0
őstag
Szia!
Még nem, de ma dolgozok és rágyúrok. Elvileg össze lehet kapcsolni mindennel, de nem is ez a lényeg, ennyiért nem tudtam nem venni egyet, péntek vagy szombaton haza is hozzák nekem.
Amúgy van egy PH-s topik, de nincs 50 hsz benne, igaz az csak az Alexával foglalkozik.
Majd ha lesz valami akkor ide beírom. Még PI-t sem rendeltem meg. Tegnap elött egy régi tabra raktam Debian-t, igaz android alatt fut és azzal probálkoztam, de aztán el is csesztem, mert kivettem az érintés érzékelőt és nem tudom vezérelni, csak bill van.
Pedig lehetett rá csomagokat is telepíteni, szervernek akartam, mert kész megoldás lett volna.Bár ma akarom olvasgatni az egyéni vállalkozói okosságokat is, meg pályázatokat is böngészek, meg dolgozok is (elvileg)....
[ Szerkesztve ]
-
vargalex
félisten
Az a gond, hogy az elvárásaid nem egyeznek a gyártó által ígért specifikációtól. Vásárlás előtt érdemes megnézni a szenzor adatlapját. Pl.:
1. DS18B20 (± 0.5 °C)
2. BMP280 (± 1 °C)
3. DHT22 (± 0.5 °C)Ugye ez még csak a gyártó által ígért pontosság. A tapasztalat azért mást mutat és nem árt kalibrálni sem (offset, esetleg szorzó, stb.) .Egyébként én is a DS18B20-akat használok, a BMP280-aim a fiókban pihennek.
Alex
-
fecus
őstag
Én a ds18b20-nak hiszek. Még azon is gondolkodtam, hogy minden szenzorba teszek egy plusz ds18b20-at. Domoticz-ban tudsz offset-et állítani. Egyszer összelőttem a légnyomás mérőket az egyik helyi hivatalos időjárás állomással. Azóta is szétcsúszik kicsit, de jobb lett.
(#2270) sepsi0: tényleg jópofa. Tudsz magyar v. angol levlistát ahol alexás megoldásokról értekeznek? Főleg a többi rendszerrel való összekapcsolásra gondoltam.
[ Szerkesztve ]
"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi
-
félisten
Hőmérsékletmérésnél a +-1C pontosság az elfogadott, az ennél pontosabb szenzorok már jóval drágábbak. (A 0,1 fokos pontosságú kijelzés ne tévesszen meg senkit!)
A páratartalomnál ez hatványozottan igaz. A szenzorok világában nem vagyok otthon, az említett szórást nem gagyi asztali eszközök produkálják.
MaCS
Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!
-
veterán
válasz MaCS_70 #2266 üzenetére
a DHT-k? Hát igazából én +/- 5%-ra gondoltam, hogy ha annyit tud, azt már egy otthoni vezérlésre elfogadható lenne.
De hőmérsékletnél mondjuk a +/- 0.1-0.2 C-ot elvárnám.
De érdekes az eszközök közötti eltérkés, majd csinálok róla grafikont. Együtt mozognak, de nem lineáris az eltérés.[ Szerkesztve ]
-
-
veterán
Ti melyik szenzoroknak hisztek a legjobban?
Van 3db ds18b20-am. tized pontossággal ugyan azt az értéket mérik.
Aztán van egy DHT22-m, ami mát mér hőmérsékletre.
Most bekerült a rendszerbe egy BMP280. hőmérsékletre ugyan azt méri mint a DHT22 viszont páratartalomnak mást.
A DHT-t tudom, hogy nem a legpontosabb, mert ha sűrítem a lekérdezési időd, saját magát felfűtve magasabb hőfokot mér. A BMP-ről eddig azt olvastam mindenhol hogy a legpontosabb, de 3 DS18B20-as is rosszat mérne?
Illetve I2C-t milyen hosszú vezetéken lehet átvinni?[ Szerkesztve ]
-
enesbcs
tag
válasz alcsapalcsa #2257 üzenetére
Valóban a nullvezeték kábelezése mondhatni szükséges rossz. Nálam itthon általában meg tudtam oldani egy kék MCU kábel visszahúzását a kapcsolótól a legközelebbi kötődobozba, kivéve egy helyen, ahol némi küzdelem után feladtam és inkább "ottrohadjonmeg" egy 1 méteres külső kábelcsatornát tettem mellé.. Ha nagyon nem megy, még mindig vannak elemmel működő megoldások, bár azok RF-esek és én inkább a falat vésném, mint olyat használjak.
Az MQ szenzorok általában 5V-on működnek, és ilyen jelet is adnak, így ha nem akarod kinyírni a Raspberryt/ESP modult egy szintillesztőt is érdemes beszerezni (vagy feszültségosztó ellenállással is lehet). MQ-7-el még én is küzdök, kicsit másképp működik, mint a többi.
MQ-2-m már van:
http://bitekmindenhol.blog.hu/2017/08/27/mq-2_egheto_gaz_es_fusterzekelo
Használom a konyhai RPI-men:
http://bitekmindenhol.blog.hu/2017/09/01/projekt_2_raspberry_szenzor_es_tv_goliat
Az analóg kimenetek közösítését nem ajánlom, a digitális kimenetek közösítését még nem próbáltam direktben, csak logikai ÉS kapuval (SN74LVC1G08DBVRG4), annyira nem vagyok otthon villamosságban, hogy meg tudnám mondani okoz-e problémát, ha két vagy több kimenetet egymásnak engedsz.Analóg extender alatt ADS1015/ADS1115-re gondolsz? Van RPI könyvtár is hozzá, és ESPEasy is ismeri az ADS1115-öt, a 1015-el kicsit más eredményeket ad tapasztalataim szerint, de kompatibilisek.
http://bitekmindenhol.blog.hu/2017/08/28/analog-digitalis_atalakito_adc
Bekötésre példa:
http://m.blog.hu/bi/bitekmindenhol/image/bekotes2-elrendezes1.jpgAz I2C eszközöket valóban sorba kötheted, mindnek van egy címe, azon keresztül szólítja meg őket a vezérlő, ugyanazon az adatvonalon. (amelyik eszközön van ADDR láb, abból különböző címmel többet is lehet tenni egy I2C buszra) Arra kell csak figyelni, hogy ha nincs felhúzóellenállás a chipen, akkor nem fog egyáltalán működni. A BH1750-en például van, így amint rákötöd a NodeMCU-ra, rögtön megy, de már az AM2320-on nincs, így az akkor kezd el működni, ha az SDA és SCL vonalakat felhúzod pl 1-10k ellenállással VCC-re. Vagy a BH1750 után kötöd, mert elég egy felhúzóellenállás egy I2C buszra.
I2C busz bekötésMielőtt valaki félreértené, nincs reklám a blogomon, nem azért szúrom be állandóan.
[ Szerkesztve ]
-
alcsapalcsa
tag
azt hiszem a kapcsolók okosításának pont ez a funkciója, hogy látványos megoldást ad, amit nem biztos, hogy fogsz használni, de akkor is tök jó... Ha más nem azért, hogy este ha lefekszem, akkor az ágyból lekapcsoljam az összes villanyt és ne azt kelljen hallgatnom, hogy biztos le van kapcsolva a padláson a lámpa... Vagy bezártad az ablakokat.... ez adja meg azt a kis plusz löketet, hogy folytassa az ember. Persze ha már a fél ház be van szenzorozva és robotok takarítanak, akkor nem annyira érdekes, hogy a lámpa okos, mivel tényleg hetente egyszer használod.
layerke: teljesen igazad van és nem is azt írtam, hogy nem olvassuk a topicot, hanem, hogy az aktivitás kicsit alábbhagyott azért nem baj, ha esténként nem 200 hozzászólást kell átbogarászni És áttéríteni sem kell senkit, mindenki kialakítja a saját világát.
én nem tudok programozni, de logikusan gondolkozom, így ha vmit megértek, akkor azt elkezdem próbálgatni és egyszer csak sikerül... nem tetszett a kód használat, egyszerűbbnek tűnt a tasmota és az espeasy de sokszor már most tapasztalom, hogy nem azt, vagy úgy tudják, ahogy nekem jó, így már szemezgetek a kódokkal, csak még nem látok át sok folyamatot. Ezért írom le a gondjaimat, a tapasztalataimat, hátha vkinek segít, vagy hátha vki talál egy megoldást az enyémre -
hoodoo86
tag
Ez minden új technológiával így van. U.n. hype cycle segítségével lehet a technológiák elfogadottságát, érettségét bemutatni:
Ez a görbe azt mutatja, hogy több fázisa van a technológia érettségének:
- kezdeti lelkesedés
- kiábrádulás
- letisztulás
- megvilágosodás és produktivitás növelésAkik ebben a fórumtémában olvasgatnak, ők az új technológiára fogékonyak, szóval előrébb vagyunk ezen a görbén, mint a nagy átlag.
A Gartner 2017-es görbéje:
[link]("Connected Home"-ot ábrázolják a hype tetején).
Te egy kicsit előrébb jársz a görbén, és még biztosan jönnek csalódást okozó akadályok. Egy idő után letisztul a dolog, és azt a kevesebb, de igazán hasznos funkciót egy idő után használni fogod.
-
mekkGyver
aktív tag
Ez a dilemma engem is foglalkoztat, főleg amikor összehozok valami nagyon menő - ahogy te is fogalmaztál - gyerekorom filmjeiben megálmodott hájtek dolgot, és élvezném a sok befektetett energia gyümölcsét, és akkor jövök rá, hogy igazából a mindennapi "rohanás" közepette nem nagyon fogjuk az ilyen megoldásokat használni, maximum arra jó, hogy egy beeső ismerősnek jól megmutassam, hogy - bibíííí - nekem ilyen is van.
De azt már régen megtanultam, hogy ilyenkor távolabbra kell tekinteni, mert tudom, hogy a kisebb munkák alatt megszerzett tapasztalat jól fog majd jönni egy még komolyabb feladat megoldásához és kifizetődik a befektetett energia. Ahogy layerke is írta, az, hogy a lámpákat telefonról meg "OK Alexa" felszólítással tudom kapcsolni, az még messze nem okos ház, de sok dolgot ki kell próbálni ahhoz, hogy megtaláljuk azt az 1-2 hasznosat, ami tényleg megkönnyíti majd az életünket.Idegeskedni nem más, mint mások hülyesége miatt magunkon bosszút állni.
-
qqzs
őstag
Na mar megint belefutottam a regi dilemmamba marmint hogy az okosotthon olyan mint a 3d nyomtatas ami tok jo meg sok hasznos dolgot lehet vele csinali vagyis inkab jo idotoltes hobbinak de mikor eszembe jut valami problema megoldasara egy tok egyszeruen kinyomtathato cucc akkor mig eljutok a megvalositasig eszembe jut 5 masik megoldas a cncezett alkatresztol kezdve a lombfuresszes megvalositason at a celuxxal meg ket pocokkel is megoldhatosagig Lehet csak az en logikammal van baj...szoval:
Adva van a gyogyszer amit be kell reggel is meg este is venni es allandoan elfeljtem. Uccu neki reggeli meg esti alarm a telefonra. alandoan kiynomom majd elfelejtem bevenni vagy csak mashol van atelefon egy fel napig. Na nem baj. fitbit a karon alarm a fitbitre. Van hogy orakig nem megyek a gyogyszer kozelebe es nagyon idegesit a snozolt alarm 5 percenkent es kinyomom majd elfeljtem bar altalaban mar a harmadik alarm is zavar. Jon a szikra, kell egy doboz amibe rakom a gyogyszert amire rakok egy xiaomi ajtoerzekelot es ha a dobozt 8 utan nem nyitom ki akkor addig riogat amig ki nem nyitom igy a riasztas kikapcsolasat osszekotom fizikailag a gyogyszerhez nyulassal. tokeletes megoldas...persze a mihomeban ezt nem lehet beallitani...na sebaj majd jovok ide es megkerdem hoyg a domotiz vagy home assistantban le lehet e ezt kezelni es ha igen akkor vegre ez lesz az utolso lokes hogy nekialjak en is osszerakni a rendszert es a xiaomi az evohome-ot meg a sonoffot a redonyvezerloket meg a kutyafulet es majd egyben es szepen es majd lesz sok grafikon meg kiralysag ..ja meg mobilra uzeno postalada is. Na mondom ha mar kitalaltam a riszatos vifid gyogyszeres dobozt akkor hatha spanyolvisz es a kinaiak ugyis olyan sokan vannak hogy mar csak statisztikailag is kitalalhattak ugyanezt. Persze hogy egybol talalok vagy 20 fele riasztos gyogyszeres dobozt van olyan is amit napi negy idopontra be lehet allitani. Na de akkor ez mar olyan mintha egy ket alarmos ebresztorat vagy hasonlot a gyogyszeres doboz melle rakok es akkor mar mar meg is erkeztem a cellux pocok megoldashoz
Csak azert irtam ezt le mert valahogy mindig ide lyukadok ki okosotthon temaban is vagy valami bot egyszeru vagy draga celmegoldassal meg lehet oldani es a barkacsolos vagy "okosothonrendszernek" nevezett termekek (xiaomi, smarthings stb) mind csak kifforratlan hobort,hobbi vagy hasonlo
Amivel nincsen semmi bajom csak mar nagyon szeretnem ha valami ugy mukodne ahogy a tinedzser korom scifijeiben legutobb egyebkent a wc vilagitast oldottam meg xiaomi mozgaserzekerol es xiaomi lampa helyett egy 6 dollaros izzoval amibe mozgaserzekelot epitettek...igaz nem kuld ertesitest mobilra ha valaki hasznlaja a wc-t[ Szerkesztve ]
Eladó: GTS450
-
layerke
aktív tag
válasz alcsapalcsa #2257 üzenetére
Én minden nap olvasom a topikot és szívesen segítenék is, de megtéríteni nem akarok senkit, ezért inkább csendbe maradok. Nagyon egyszerű a megoldás ezekre a bajokra, ha valaki tényleg meg akarja csinálni és ezen az olcsó open-source vonalon gondolkozik. Leírom azért, hátha valaki talál benne meggondolandó ötletet.
Vezérlő:
- Raspberry pi 2 (nekem épp ez volt itthon)
- Domoticz (lehet HomeAssistant vagy openHAB is, ezeken kívül még egy próbát megér a HomeGenie, a többit nem ajánlom)
- Raspbian és Domoticz és influxdb (time series adatbázis), továbbá a Grafana vagy Chronograf (adat megjelenítő) telepítése küldő HDD-re vagy SSD-re, mert cél az időtállóság és a jó működés.
- Szoftveres watchdog a raspbianra, ami figyeli a domoticz programot magát és a webuit is pingeli, továbbá nyilván a raspbiant is, hogy mimden rendbe megy és ha esetleg nem, akkor újraindít programokat agy egész málnát
- Hardveres watchdog a málnára, ha megakadna az agyába valami, akkor indítsa újra a gépet.Ezekkel meg van oldva a stabil működés. Kell még érzékelés, vezérlés, stb. Erre ajánlom:
- MySensors 2.1.1 könyvtárat és eszközöket, mert jól működnek. Ezeket elsősorban 433 vagy 868 MHz-en működtetve, továbbá ajánlott protokoll az RS485 is, mint vezetékes (max 32 eszközig).
- Z-wave eszközök. Ezek vannak nekem, használhatóak, jók, pontosak, nincs velük baj, csak talán annyi, hogy nem olcsók.Tényleg ha bármi kérdés van szívesen segítek, nyilván behúzni nem tudom a nullát a fázis mellé, de biztos az az okos ház, amiben lehet kapcsolgatni a villanyt kapcsolóhoz érés nélkül?
-
alcsapalcsa
tag
Rengeteg szabadidőm volt, így remek lehetőségem volt elkeseredni sokszor
- a leírt hogyan alakítsuk át a kapcsolókat okosra rendszerem ott bukott meg, hogy nálam - gondolom így máshol is - a kötődobozból csak a fázis megy ki a kapcsolóhoz, onnan a többi vezeték kikerüli a kötődobozt, így csak véséssel tudom megoldani a kötődobozban okosítást, meg kell keresnem a közvetlen lámpába futó vezetékeket, így szívás.
Vagy a kapcsolónál oldom meg, itt kötöm be a relét és (nodemcu-val oldom meg a kapcsolások nagy részét, nem sonoff-val) kivezetékelem egy 230v-hoz a gyengeáramú kábeleket, hogy a nodemcu-t elérjék és ő is kapjon áramot - így nagyon vékony (hálókábel) kábeleket kell csak elvezetnem, ami a vakolatban is elfér,
vagy a nodemcu-t is vhogy bevésem a kapcsolóhoz és akkor csak egy nullát kell vhogy találnom neki, ami megint vésés, de legalább nagyobb, mint az előző verzióban.Két szintes a ház, a probléma a fsz-en lesz, az emelet fölött fa gerendás födém van, ott talán egyszerűbb megtalálni minden kábelt, ott lehet az eredeti elképzelés szerint oldom meg. De ez az egész kicsit visszavetett a lelkesedésemből
- vettem egy csomó mq - gázérzékelőt, ezekkel foglalkozott már vki? Van vkinek hozzá egyszerű beüzemelési, illet könyvtáras hogyan leírása?
- nézegettem a nodemcu leírását és 1 analóg pin-je van, a gáz szenzorok viszont azon adnának adatokat, vagy digitálisan baj van / nincs baj jelet. Találtam egy analog extendert a neten, erre rá lehetne kötni, ha többet is szeretnék? MQ2 MQ7 MQ135 - lehet sok az átfedés (füst / CO / általános levegő minőség) de ezek együttessége volt az elképzelés.Ez az analóg kiterjesztő kütyü I2C-n működik, amivel kapcsolatban viszont azt olvastam, hogy több eszköz is ráköthető. Vagyis erre az I2C rendszerre. Ezt kezeli a Tasmota vagy/és ESPEasy? Tehát ha rákötöttem a sonoffra a bme280 szenzoromat, köthetek utána még vmi I2C-t használót és jönnek majd rendesen az adatok, vagy ehhez azért már programozás kell? (nem tudom mit kötnék még rá, csak elvi szinten.... mondjuk a meglévő bmp280-hoz keresek I2C-s páratartalom mérőt és azt is utána kötöm.)
Elkezdett foglalkoztatni az ablaknyitás érzékelő bekötése is, illetve bár nem érkezett meg egy tűzérzékelő is, vmint mozgásérzékelők .... igazándiból a közös ezekben, hogy mennyire lehet egy pinre kötni őket? Az előző kérdésem után remek átvezetésként kevesebb pint használjunk kérdéskörben ... Tehát van a neten egy olyan tűzérzékelő, amin 5 kis fej van, hogy lefedje a teljes terület nagy részét, ezekhez van egy-egy kivezetés, viszont engem annyira nem érdekel, hogy hol van a tűz a szobában, csak az, hogy van-e. Tehát beköthetem mindegyiket egy pin-hez? Mert csak ezért egy teljes node-ot nem használnék el.
Hasonló kérdés a mozgásérzékelőknél... Lépcső megvilágítása led csíkkal. Aljára, tetejére egy-egy PIR és mehet mindegyik egy PIN-hez, bmelyik érzékel kapcsoljon a szalag. - Ezt mondjuk kipróbáltam egy Tasmota-s nodemcu-val és sikerült működésre bírnom, bár egy ideig nem csinált semmit, majd babráltam egy kicsit a kábeleket és működött. Azt is kipróbáltam, hogy különböző pin-re kötöm őket és a tasmotaban azonos switch-re (1) állítom őket, de ezzel nem sok eredményt értem el. Szóval erre van vmi tudás? Mennyire érdemes azonosra kötni, ez mennyire okozhat problémát?Ha a fűtésvezérlésre van ötletetek, azt is szívesen fogadom. Jelenleg a fejemben vhogy úgy áll össze, hogy veszek kínából 2000ft körül termoszelepzárót (itthon kb 4500 a legolcsóbb) és ha megvan a hőmérséklet a szobában, és a kazán relé bekapcsolt állapotban van, akkor zárjon. A kazán relé akkor fog lekapcsolni, ha mindegyik radiátor lezárt. Van 2 fürdő, az ott lévő törölköző szárítók mindig mennek, ill. van a visszakörben néhány méter cső a hidegburkolat alá húzva, így a túlmelegedés kizárt. Viszont ha a kazán relé kikapcsolt, akkor a radiátorok szelepei nyithatnak. A kazán akkor indul ha vmelyik szobában jelez a termosztát, hogy nincs meg a hőmérséklet. Az egyetlen gondom, hogy mi van akkor ha a szerver meghal.
- azért szeretem leírni a gondolataimat, mivel ilyenkor jönnek az ötletek - Olyan relét rakok a kazánhoz, ami 3 vezetékes - nem tudom a pontos nevét - és az egyikre bekötöm a kazánt, a másikra meg a mostani termosztátot, amit beállítok mondjuk mindig napocska - 19 fokra és ez bent lesz a kazán mellett a fürdőszobában, így ha a szerver elhal és alapra vált a relé, akkor a termosztát megoldja, ha meg azért vált át a relé, mert elég meleg van, akkor ez a termosztát is lekapcsolt állapotot fog adni, mivel 19 fok ott biztosan lesz... - szóval most ez az elképzelés, aztán ha van időtök, kedvetek agyalni rajta, akkor szívesen fogadom az ötleteket.....Nagyon visszafogott lett a topic, de biztos az ünnepek
-
hoodoo86
tag
válasz enesbcs #2255 üzenetére
+1 a pimoroni-ra. 2-t rendeltem innen. Háznak ilyet vettem. És a router usb portjáról üzemeltetem.
A raspbian lite verzióját tettem fel a microSD kártyára, meg 2 fájlt felmásoltam, így boot után egyből csatlakozott a wifi-re. Így nem kellett semmit rádugdoznom átalakítóval.
[ Szerkesztve ]
-
enesbcs
tag
Én pimoroni webshopból vettem háromszor is (egyszerre csak egyet lehet), kb 7 nap alatt meg is érkeztek, normál postán borítékban, 4 font szállítási költségért. Nem vettem hozzá tőlük mást. Háznak találtam műszerdobozt, de persze ilyen is akad náluk, tápegységnek 5V1A bőven elég, de elment az 5V 700mA Samsung telefontöltővel is.
OTG kábellel és miniHDMI-HDMI adapterrel érdemes előkészülni, bár pimoroninál is kapható, drágább, mint bárhol máshol. A class10 microSD kártyát gondolom említenem se kell. És ha webszerveren kívül másra is használni akarod, egy Hammer Header+installation jig is praktikus lehet, de minderről blogoltam már korábban.[ Szerkesztve ]
-
sepsi0
őstag
Sziasztok!
Nézegettem a Pi Zero W-t. Ezt vennék még is kezdésnek.
Nézegettem és kínából érthetetlenűl drága, viszont találtam pár angol webshopot ahol 10 font az ára.
Tudnátok nekem megbízható bejáratott forrást adni?
Kellene ugye a board, valami jó ház, táp ezt nem tudom van itthon sok adapterem ami 2A feletti, de ha kell rendelek azt is.
És esetleg, amit Ti ajánlanátok hozzá még.
Előre is köszönöm! -
enesbcs
tag
Az RPI Zero W-men jelenleg olyan 2-5% körüli CPU terhelést jelent a Domoticz szerver, ha mást nem akarsz futtatni rajta, pazarlás a Pi3.
Teamspeak szervert viszont nem fogsz rajta üzemeltetni szerintem, mert mikor legutóbb néztem, még zárt forrású volt a TS, és nem láttam belőle ARM-on futó binárist, a Raspberry viszont ARM.Láttam pár érdekes megoldást, amik x86 emulátort tesznek előbb RPI-re, majd a virtuális gépre teszik a TeamSpeak-et.. ehhez viszont már nem árt a Pi3 teljesítménye, mert a virtualizált környezet mindig teljesítményigényesebb.
-
itanczos
senior tag
Srácok!
Íme az őszinte nyers valóság!
- az okos otthon nem fog pénzt megtakarítani
- több száz ezer forint, mire okos otthonról lehet beszélni
- az életet nem egyszerűsít, inkább bonyolítja
- viszont a tied, olyan, amilyet te szeretnél
- marha jó dolog!Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim (ha van): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html
-
alcsapalcsa
tag
-
sepsi0
őstag
Te is dolgozól?
Szerintem is jól nézne ki és hasznos is lehet leolvasni róla infokat, nem utolsó sorban jobban be tudom adni az asszonynak, hogy milyen szép és ez kell nekünk és milyen sokat sporolok majd a sonoff-on, igaz 20eft-ot elköltök szerverre....
Már megint valami, amire elköltöm a lóvét... Még sajomi kamerát is kell vennem.Tényleg az új haleye sajomi kaerákkal van valakinek tapasztalata? Vagy még mindig jobb a régebbi bevált kamera?
[ Szerkesztve ]
-
veterán
-
sepsi0
őstag
válasz itanczos #2240 üzenetére
(#2241) enesbcs
Azért gondoltam erre, mert ezek kész megoldások sok csatlakozási lehetőséggel (usb, hdmi, wifi, bluetooth,...).
Nem kell külön ház, hűtés, táp, modulok, van saját tárhelyük, ami jobban bírja a strapát mint egy sd kari...(#2242) Piedon
Pont ilyenek vannak itthon (S905). Libreelec van az összesen (4db box).
Na mindegy lehet rászánom magam és veszek egyet kuponnal 25-30 dolcsi körül, csak akkor még kell ház, hűtés, táp, gondolom 50 dolcsi körül meg is áll, ja és sd kari.
Ha telepítek rá domoticz-ot és fut, marad még kraft az RPiben?
Mondjuk egy Teamspeak szerver elfut még rajta a domoticz mellett? Régi vágyam egy saját TS szerver (20 fős) és így a kellemeset a hasznossal.Na akkor beszerzem ezeket és biztos zaklatni foglak még benneteket, ha valamit nem találok a keresőben...
Köszönöm a válaszokat!Én ilyesmire gondoltam, de most nézem kicsit túlterveztem? Raspberry Pi Model 3 B
Akkor ne ilyet vegyek, hanem Raspberry Pi Zero W-t?[ Szerkesztve ]
-
enesbcs
tag
Mi a probléma a Raspberry megoldással? Négy csavarral be tudod tenni tetszőleges dobozba, a Pi Zero W ráadásul még olcsó is, nem fogyaszt sokat (<1W), nem kell hűtés se rá... de ha pénz nem számít, akkor Pi3-hoz sokféle előregyártott ház is kapható. A Domoticz telepítése Raspberry Raspbian-ra egyetlen parancs: "sudo curl -L install.domoticz.com | sudo bash"
[ Szerkesztve ]
-
itanczos
senior tag
Az android nem erre való!
Léteznek olyan android-os tv box-ok, amelyekre lehet tenni debian-t, azokon futhat.Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim (ha van): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html
-
AcCEsS
senior tag
Ma frissült a béta Domoticz (V3.8797), és a "számláló" típusú eszközöknél végre van heti statisztika is!
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
sepsi0
őstag
válasz hoodoo86 #2237 üzenetére
Köszönöm!
Sejtettem, hogy nem lesz egyszerű.
Régi használaton kívüli tableten nem lehet futtatni ilyen home szervert?
Nem nagyon tetszenek ezek a raspberry megoldások, esetleg androidos tv boxokon? Van itthon pár darab és vennék még egyet, ezek jobban bejönnek.
Akkor van egy ilyen szerverem, adott a gateway érintetlenül és fognak tudni kommunikálni?
Olcsóbb lenne erre beruháznom, mert vettem most ledes lámpatesteket és azokat is Sonoffal szeretném vezérelni.
Ha muszáj a raspberry akkor veszek azt...
Nasom az most nincs, egy Xiaomi 3G router látja el ezt a feladatot.[ Szerkesztve ]
-
hoodoo86
tag
Szia,
Nem fog mukodni a mihome rendszeren keresztul a sonoff. Ehhez kell egy vezerlo szoftvert futtatni egy kis szerveren (Pl Domoticz / Home assistant/ egyeb) raspberry-n / synology-n / home szerveren. Ebben a vezerlo szoftverben tudod a kulonbozo rendszereket osszeintegralni.
-
sepsi0
őstag
Sziasztok!
Dolgozom és olvasgatok, anno elkezdtem a topikot az elejéről, de nem fejeztem be, most 400 hsz-en vagyok túl.... Kis segítség kellene.
Van itthon MiHome rendszerem, teljesen gyári, Xiaomi szerverre csatlakozik semmi okosság.
Na most szeretnék a házunkra kintre 2-2db led refit rakni. Eddig ok. Ezt szeretném villanykapcsoló helyett vezeték nélkül vezérelni.
SonOff-ra gondoltam, mivel olcsó, a Xiaomi 220-es konektorát drágálom 10 dolcsiért, mert okos elosztót vettem 14 dolcsiért....
A lényeg amiben a segítségetek/válaszotok kellene. A SonOff reléket tudom a gyári Xiaomi Gateway-el vezérelni valahogy? Vagy teljesen felejtős, ha a gyári rendszer mellett szeretnék maradni?
Vagy erre jó a relén a firm csere? Már belezavarodtam. -
AcCEsS
senior tag
válasz itanczos #2233 üzenetére
Frissítettem a Domoticz béta verziójára, és annak ellenére, hogy a wiki tényleg írja a vízérzékelő támogatását (Xiaomi Water Sensor *this sensor currently requires the Beta version of Domoticz), nem jelenik meg új eszközként a listában. Ellenben a jelenlét érzékelő Aqara Motion Sensor néven feltűnt az eszközök között.
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
itanczos
senior tag
Használok ilyet. Igaz, HA alatt.
Ha jól emlékszem már megy a bétával.Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim (ha van): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html
-
AcCEsS
senior tag
Használ valaki Xiaomi Water Sensort? A Domoticz stabil ágát használom, az még nem tudja, de ha a beta igen, akkor frissítenék rá...
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
Elemental
addikt
Sry,lejárt a szerkesztési idő.
Most arra gondolok, hogy nálad nem jól van beállítva az időjáráskövető meredekség, és ezáltal túlfűt picit.
Nálam ez így néz ki:Itt lehet megadni, hogy milyen kinti hőmérsékletnél milyen meleg vizet küldjön a talajba.
És utána jön a termosztát. Ha a kívánt alá esik a szoba hője, akkor megnyitja a szelepet, és jön a fűtés.
Ha rosszul van beállítva a hőkövető meredekség, akkor az lehet, hogy hiába nem kér már meleget a termosztát, a meleg ott marad a talajban, és még nyomja a meleget,ezért lehet túlfűtés.
Az én rendszeremben lehet beállítani átlagolást is. Ilyenkor nem a pillanatnyi külső hő alapján számolja az előremenő hőjét, hanem az elmúlt 12/24/36 óra alapján.[ Szerkesztve ]
-
veterán
valaki szívott már az mqtt beállításával raspberry pi - openhub2 esetén? Ha igen mi volt a megoldás? nem tudom sehogy se működésre bírni ... pedig több tutorialt is végignéztem és kipróbáltam
-
veterán
Nekem a Boston is van időjárás követő mód... De szerintem hibás (Bosch szerint nem az)... Ha beallitom 22fokra a termisztatot időjárás követő módban, akkor 24 fok körülre fűti a házat... A kazán leírásában is benne van, hogy a fogyasztást novelheti ez a mód , így nem használom...
-
Piedon
tag
Így már világos.
Én úgy értelmeztem hogy on-off vezérlős és nem bus rendszerű.
Nálam viszont időjárás követő a kazán tehát ha kint öt fok van mondjuk akkor csak 40 fokra melegíti fel a vizet és azt keringeti (vagy ha még elég meleg a víz akkor csak keringet). A legjobb az lenne ha opentermes lenne a kazán mert akkor bármilyen vezérlőt ráköthetnék, de mivel ez egy ariston kazán így saját rendszere van (nem ajánlom senkinek, szívok/szívtam vele sokat).[ Szerkesztve ]
-
yogee
tag
válasz Arcanus #2221 üzenetére
Szia!
Szerintem legyen olyan kérdés is, hogy milyen eszközöket használ hozzá? (Zwave, WIFI (sonoff/Espeasy/stb), Xoami,stb)
Esetleg egy ilyen kérdés: Mire használod (fűtés vezérlés/ hőmérséklet monitorozás / világítás automatizálás, stb)
Meg lehetne egy textbox a PH-s usernévnek is..
Üdv
G. -
Arcanus
aktív tag
Készítettem egy kérdőívet, hogy felmérjük ki milyen rendszert használ otthon. Ha valamit kihagytam szóljatok és beleteszem
-
veterán
Ez is jónak tűnik de mivel eddig minden netatmo vonalon van valszeg maradok annál... Plusz a fő termosztát meg marad a bosch c100-as. Új építésű házunk van kondenzációs víztárolós Bosch kazánnal így az okosítás ami még szóba jöhet illetve az optimalizálás... mert jelenleg vagy megy a radiátor a garázsban vagy nem... ha nem akkor 5-10 fok van (ami kevés) ha megy akkor 20 körüli ami meg felesleges...
Illetve van egy kis tervezési hibánk... lent a padlófűtésnél van a termosztát így lent lehet, hogy még fűt a padló és 22,5 fok van közben már fent az emeleten már csak 21... ezért lenne jó egy ilyen radiátoronkénti vezérlést még ráengedni a mostani rendszerre... és akkor igazából megoldhatnám a szobánkénti "zóna" vezérlést... De mivel van napelem így még esélyes a klímákkal való fűtés is ... ezért gondolkodom broadlinkbe mert össze tudnám hozni a netatmot-broadlink-klíma hármast akár alexával is
de nem tudom még, hogy az openhab2 vagy domoticz vonalon induljak
-
qqzs
őstag
Meg ami erdekesseget tanultam evohome felszereles elott hogy van hozza opentherm kompatibilis kazanvezerlo ami tudja szabalyozni is a kazan teljesitmenyet. Mert pl ha egy szobaban van csak hideg akkor a full teljesitmenyu kazan a kicsi keringo vizet hamar felmelegiti plusz ami erdekes hogy kazanvedelem miatt nem lehet csak ugy le fel kapcsolgatni ahogy futtyentenek a szobak evohomehoz van meg bojler vezlo is meg padlofutes vezerlo. Itt egy jo osszefoglalo
Csak infokeppen irom nyilvan te mar netatomon indultal el.
Meg annyi jutott eszembe hogy kihivtam szakembert o azt mondta szerinte a hoszigeteles 30% megtakaritas jelent egy modern kazan a feg-hez kepest 20%ot az okositas szerinte 5max 10et. Nehany helyen olvastam 40%ot marketingbe.---------
Xiaomi okosotthonboltott nyitott. Eddig csak toluk lattam ilyet.
[ Szerkesztve ]
Eladó: GTS450
-
veterán
az EQ3 biztos olcsóbb de ahogy nézem a netatmo tudja a kazánt is vezérelni... azaz ha minden radiátorra tesz valaki 1-1 érzékelőt és a központi egységet beköti a kazánhoz (ahogy nézem bus verzérlős), akkor ha egy helységben a hőmérséklet leesik a beállított fok alá akkor be tudja indítani a kazánt és csak ott fűteni ... persze ehhez olyan központi fűtés kell ahol a radiátorokon termo szelepek vannak és nem sorba vannak kötve a radiátorok...
amúgy csomagban is van ... nem olcsó cirka 60.000 ft a két radiátor szelep plusz a központi "relé": [link] nálunk 4-5 radiátorra kellene max...
ahova raknék:
- garázs
- 3 szoba
- előszoa
- nappaliban van egy bosch c100-as vezérlő a fürdőben meg mehet mindig a fűtésbár így is kb 100.000 ft körül van a netatmo vezérlés pluszban ... nem tudom mennyi idő alatt hozná vissza a pénzt. meg nálunk fontos, hogy ki lehessen iktatni, mert hétvégén vízteres kandallóval fűtünk ...
-
alcsapalcsa
tag
válasz alcsapalcsa #2216 üzenetére
Na jó még be kell iktatni egy nappali/éjszakai hőmérsékletet, mint a hagyományos programozható termosztátoknál...
-
alcsapalcsa
tag
Most, hogy itt a boldog karácsony, végre van időm újra tervezgetni... Szeretném a lakás fűtését domoticz-val vezérelni. Ami adott: minden szobában, ahol radiátor van egy hőmérő. Veszek minden radiátorra "aktuator" szelepvezérlőt (ebben majd kérem a segítségeteket), olyat ami nyitva van mindig és ha áramot kap, akkor zár. Minden szobába rakok egy virtuális termosztátot, illetve egy fő termosztátot. Rakok egy relét a gázkazán termosztát kábelére.
Amit szeretnék, hogy a kazán akkor induljon, ha vhol nincs meg a hőmérséklet.
Ami gond: rengeteg logikai kapcsolatot kell beállítani. Ezt fogja bírni a domoticz kis puzzle rendszere? vagy erre kell már vmi stabilabb vmi. (ezt nem tudom mi lehetne) Minden radiátornál if-ni kell az összes többit, hogy leállító parancsot adjon a kazánnak, vagy az aktuatornak adja ezt. Mondjuk 7 radiátorról van szó, tehát nem halok bele ha mindegyiket beveszem a logikai folyamatba. De így lesz 7 aktuator / 4 szoba termosztat +1 fürdőszoba termosztát (itt nincs csak törölközőszárító, amit nem fogok soha lezárni) / 5 hőmérő / kazán relé.
Egyébként megadható a domoticzba egy fő hőmérséklet és a szobák +/- rendszerben vannak vezérelve? Pl. 21fok a fő termosztát és a fürdőben +2, a nappaliban -1, a gyerekszobában +3 fok legyen. Tehát az eredeti hőmérséklethez viszonyítva adom meg az értékeket, így ha a főt változtatom, akkor automatikusan változik a többinél is? -
szabifotos
senior tag
válasz itanczos #2196 üzenetére
Épp ez az, hogy nem ismerem, és most szeretném megismerni. Van valami jó cucc ahonnan érthetően összeszedhetem a tudást? Mert egyelőre csak annyi van meg, hogy mqtt, aztán valamit össze-vissza húzgálnak nodeRed-ben, aztán alexa... és kapcsol a villany. De kereken szeretném látni az egészet.
Eddig ilyesmi leírásokkal próbálkoztam.
-
itanczos
senior tag
Ez a netatmo radiátor szelep érdekelne.
Látom, hogy van rajta hőfok kijelzés.
Mi kell ennek a használatához?
Nekem csak a radiátorok szabályozása kellene.
Vannak a szobákban már xiaomi hőmérők és Homeassistant a központ.Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim (ha van): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html
-
fecus
őstag
válasz sambenez #2207 üzenetére
Szerintem nem az a port kell. A https portot írd be! Az 443 ha jól emlékszem.
"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi
-
sambenez
addikt
Sziasztok!
Androidos domoticz lite-al szeretnék kapcsolódni a szerverhez, de sehogy nem sikerül.
A szerver beállításokban a helyi hálózatoknál beírtam 192.168.0.* és hagytam a 6144 portot ami alapból ott volt.
Az androidos programban beírtam a szerver ip-t és a portot. Próbál kapcsolódni de nem sikerül.
A szerver logban látszik hogy beérkező kapcsolat van, de az androidon semmi nem történik.
A tablet böngészőjéből viszont sikerül kapcsolódni. Mit rontok el? -
AcCEsS
senior tag
-
itanczos
senior tag
A sima rf eszközök a legrosszabb megoldások az okos házhoz!
Mivel nincs állapot visszajelzés.
Szerintem jobb választás az ESP alapú eszköz.Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim (ha van): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html
-
enesbcs
tag
válasz jeriko2 #2178 üzenetére
Tasmotával hogyan oldottad meg az impulzus módot?
Én végigjátszottam egy Sonoff Touch-on a Tasmota összes "SwitchMode" beállítását, de sosem sikerült elérnem azt az állapotot, hogy gombnyomásra kapcsoljon be a relé, majd térjen vissza alapállapotba, mint egy normál nyomógomb... impulzusrelé elé akarom kötni.
Egyelőre váltottam ESPEasy-re, ott sikerült megoldanom Rule-al, hogy 1 másodperc után kikapcsoljon a relé mindig.
Új hozzászólás Aktív témák
- KAÜ/Ügyfélkapu – már elérhető a kétfaktoros hitelesítés
- Villanyszerelés
- Soundbar, soundplate, hangprojektor
- Robotporszívók
- ASUS routerek
- Spórolós topik
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Ubuntu Linux
- Az én érdekes, öszvér videokártyám...….
- NFL és amerikai futball topik - Spoiler veszély!
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest