-
Fototrend
Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Bazsee71
őstag
Ezt fragolától is hallottam, de most már kimondottan érdekelne, hogy ennek hol tudnék utánaolvasni, vagy mi ezen vélemények forrása. Miután megvettem a Majort, a Home-Baristát böngésztem oda-vissza véleményekről, de ott semmi rosszat nem írnak róla a méretén kívül. Szummázva annyit, hogy ízben nem nagyon tér el a SJ-tól, de valamelyest homogénebb az őrleménye, gyorsabb, és kevesebb a pangó. Illetve, hogy nem melegen érkezik belőle az őrlemény, de tippre ez már a SJ-nál sem lehet gond.
Elfogadom én, ha nem jó, de számomra ez megint olyan, ami így felbukkant a "semmiből", és hirtelen rossz lett a Major. A semmiből idézőjelben, mert pár itthoni és külföldi fórumot leszámítva nem mozgok kávés körökben. Na meg ettől függetlenül marad a masina, mert én szeretem.

-
vicces
addikt
akasztják a hóhért!
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
kicsit még on:
facebooklink
17:20-nál kávés téma. crema nulla
egyébként az egész film jó. régen minden jobb volt ! a régi szívóbenzinesek is
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
-
ronin s8
senior tag
Én mostanra (4 év szenvedés után) rendet raktam a fejemben kávéügyileg. Reggelire megtanultam értékelni (valójában mindig is értékeltem) a hosszú, agyonfőzött, savtalanított vizes kávékat. Most Rómában a szállodában is ilyet adtak (mindenütt Olaszországban - ez az alap), bár körbejárt a pincér, hogy kérünk-e rendes cappuccino-t, espresso-t? Ahogy néztem, azért páran kértek. Németországban, Franciaországban, gyakorlatilag mindenütt ez alakult ki, és nem véletlenül. Az ilyen hosszúkávé, amellett, hogy bár ízben szegény, pótolja a folyadékbevitelt is, így nem kell mellé külön vizet fogyasztani, és a gyomrot sem bántja annyira. Aki bírja a tejet, az reggelire kapucsínót, lattét iszik. Az espresso ebéd utánra (esetleg délelőttre), és délutánra, estére való. Teli hassal már nem akkora probléma, nekem napi 2-3 elmegy.
A bor, pezsgő, tömény megint más. A Prosecco bántja, a Champagne nem. A Barolo, és általában az olasz borok (Brunello di Montalcino, Chianti Classico Riserva, amiket hajlandó vagyok meginni) a sok tölgyfa miatt veszélyesek, de még bírom. A whisky már tiltólistás, a konyak mehet.

-
vendingo
veterán
-
Deadzone41
őstag
olvastam valahol egy casino mocca srácok interjút, és ott írták, hogy valóban jó minőségű zöldhöz csak a bennfentes és zsák számra vásárló pörkölők jutnak. amit így kilóba kiporciózva megkapsz a legtöbb helyen, az csak a futottak még kategória, ami gondolom áthullott a pörkölő üzemek minőségi rostáján.
-
Kávé Kálmán
tag
:-) szagolgasd a zöld kávékat és rájössz melyik a friss. Kottázni lehet pörköltként is a "last crop" és a "past crop" közötti különbséget, amúgy (más szempontból) azonos minőségű nyers kávéból indulva. Persze, ha következetes szeretnék lenni, akkor a "past crop"-ot (előző szüretből származó ződ), eleve szarabb minőségbe kell sorolni.
Más. Óriás szívások után, összeállt a Pavoni nyomásmérő kit szériaérett változata is.Ha nem tévedek ezzel a három géppel lefedtük a különböző verziókat. Horrorsztori lekövetni 100%-ra az 55 év alatt "elkövetett" - soxor totál önkényesnek tűnő - változásokat a Pavoni-nál.
-
vendingo
veterán
Szerintem meg azon múlik leginkább, hogy mennyire friss a zöld, mekkora a nedvességtartalma.
Minél több a nedvességtartalma, annál nagyobb játszási lehetőséget ad.
Ha gondolod adok neked ~4-5 éves fullos drága zöldet, ami porzik mint a sivatag. Hiába volt mocsok drága, tuti nem fog ízleni, meg szar lesz pörkölni is.Ha minden jól megy, akkor 2 hét múlva megyek feléd, szívesen viszek belőle.
-
soldier2
őstag
-
kozsy18
tag
-
Bazsee71
őstag
Nem kételkedtem a sikerében, mert akkor meg sem rendeltem volna.
Csak úgy voltam vele, hogy ha közel állandó erővel történő tömörítést akarok elérni úgy, hogy a tamper a kosár szélére felfeküdjön, akkor azért állítgatni kell. Csak ehhez képest lepett meg, hogy még ennyi sem számít. Sosem figyeltem, hogy ez erő függvényében mennyit süllyed a tamper, viszont ezzel most szemléletes, és nekem most vált láthatóvá/egyértelművé, amit Te már tudtál. 
-
vendingo
veterán
Nálam is volt többször olyan, hogy nem pörköltem meg rendesen, ezért savanyú lett. Ilyenkor visszaszoktam tenni akár több nap állás után is a pörkölőbe. Azt nem mondom, hogy kulináris élvezet lesz, de legalább nem kuka.
Én már hónapok óta azt se tudom mit iszok. Jelöletlen zacsikban kapom a zöldet. A mai zacskón is csak annyi szerepelt, hogy Brazil, de a másik megint csak jelöletlen volt. Karácsonyra nem is kell ennél jobb meglepetés.
-
vendingo
veterán
Korábban asszem írtam neked, hogy én honnan szoktam venni. Nyugodtan rendelj onnan, nem fogsz csalódni benne. Kis tétellel nem érdemes vacakolni, mert 20€ a posta, de többen összefogva már bőven kifizetődő.
1-2 hónapja én is brando kávét iszok egy cimborámnak köszönhetően. Nekem nem volt gondom vele.
-
vendingo
veterán
-
mester6
tag
-
gubabela
senior tag
Persze minden lehetséges és van az az eset, de itt konkrétan a gc kazánjáról volt szó hőstabil állapotban.
itt látszik a kazán szétszerelése lépésről lépésre. Ha megnézed láthatod, hogy a kazán alja maga a fej, amire még rájön a vízterítő és a felsőszűrő. Közte csak egy vékony tömítés van körbe a szélén. Abban volt köztünk nézetkülönbség, hogy előfordulhat-e ekkora hőmérsékletkülönbség a benne lévő víz és a fej között hőstabil állapotban. De végül is nem érdekes, az a lényeg, hogy ezzel is remek kávékat lehet készíteni.
(#49318) And06:
"ami igazán számit az a pogácsára érkező vizé"
ezt nem is vitatta senki -
gubabela
senior tag
Igen, ennek a hőstabilitásban van szerepe. Az hogy a pillanatnyi fejhőfok ( fejhőfok= vízhőfok , èn mindíg a hőstabil állapotról beszèltem ès a kiskazánosokról) mennyi, igazából csak a csapolás kezdetènèl számít. Ha egy duplánál ez esik akár 5 fokot is az már azèrt befolyásolja a kávè ízèt.
adp:
A fej hőmèrsèklete attól is lehet magasabb, hogy pèldául felfűtèsnèl megszaladt ès nem volt mèg ideje visszahülni. A szenzor alul van a kazánban, de a víz kb a 3/4-ènèl lèp ki csak belőle (a rèz cső tetejèn).
-
gubabela
senior tag
A rèzcső tuning a kazán hulladèk hőjèt használja ki, olyan mint egy hőcserèlő (illetve ez is az) csak nem annyira hatèkony. A víztartályból jövő hideg vizet melegíti elő, a kazánba már ez az előmelegített víz èrkezik, ezèrt az abban lèvő vizet nem hűti le annyira csapoláskor, így stabilabb marad a kilèpő víz is. Egy kiskazános gèpnèl ez annyit jelent, hogy egy duplánál (legalábbis nálam mèrve) 1 fokon beül volt a csapolás kezdete ès vège között a víz hőmèrsèklete. Előtte ez volt 5-6 fok is, ami egy kènyesebb kávènál már elèggè számított.
-
-
vicces
addikt
-
Gravity1234
tag
"igya meg, akinek hét anyja van"
Ez szamomra joval erosebb tartalmu mintsem hogy te nem szereted.No de mindegy is.
Mit ajanlanatok egy kostolas erejeig ami mondjuk robusta es hasonloan a videohoz ilyen full cremas, kremes kavet ad?
Ha jol ertem akkor ezek nagyobb hanyadaban kene hogy robustak legyenek, vagy akar az egesz?
En azert megkostolnam milyen is az a "mocsari robuszta" csak hogy legyen osszehasonlitasom. -
Gravity1234
tag
Jo hat ezek nyilvan mind alap.
90%-ban Paljoctol veszek kavet, frissesseg adott.
Yirganal nagyon erzem a keves cremat, marmint a tobbihez kepest keveset.Ugy altalanossagban meg nagyon sok videoban latom amikor keszitik a Flat whiteot, vagy capuccinot, es a kamera mutatja a shotot hogy gyakorlatilag full szep crema, krem az egesz csapolas, nyoma sincs a crema alatt a fekete kavenak amikor megporgeti a cseszeben a felointes elott. Pedig elmeletileg a tejes italoknak a frissebb, gyumolcsosebb izek allnak jol, azaz a vilagosabb porkoles es inkabb Arabica, ezek alapjan pont hogy kevesebb kremesseget kene latni, szoval innen a kerdesem foleg.
Most ez csak egy, eppen ezt neztem, de nagyon sok masik van meg ertelemszeruen.
1.49-tol latni, tobbet is csinal:
[link] -
Keresztapper
senior tag
"friss pörkölés és jó daráló mellett nagyjából tök fölösleges"
Ebben is nyilván igazad van, bár a gondolatmenet iránya nem pont arra mutat, amerre a topikba összegyűlt emberek igyekeznek általában. Mert hol lehet vajon meghúzni a határt a még eljárni érdemes, és a már felesleges esőtánc között, ha arról van szó, hogy még jobban szeretnénk valamit csinálni.
Én akartam egy OCD-t, de úgy voltam vele, hogy vegye meg a tudjátok ki 50.000-ért, így csináltam magamnak egyet. Elsősorban az a vágy mozgatott, hogy egyenletesek legyenek a csapolások, vagyis egy bizonytalansági faktort ki tudjak lőni, másrészt pedig, ahogy te is mondod, nem akartam több gramm kávét a zacckiütőbe söpörgetni és elpocsékolni shotonként még akkor sem, ha én pörköltem, és így olcsóbb volt mint a kokain.

Ami az ital minőségének hajhászását illeti, nyilván azzal sem érdemes vitatkozni, ha valakinek bizonyos szint elég ebből.
Én sajnos semmit sem tudok úgy csinálni, hogy az ne a lehető legjobban feleljen meg a saját elvárásaimnak, szóval mondhatjuk, hogy beteges a perfekcionizmusom, de simán elfogadom, pont az előbb használt jelző okán, hogy más egészségesen is tud dolgokhoz hozzáállni. De azért, és itt nyilván nem fogom tudni elkerülni az önfényezés árnyékát, arra nagyon büszke tudok lenni, ha például a már hivatkozott Kapuczinerből az a visszajelzés jön, hogy a vendégek megjegyezték, hogy pár napja mint ha még az addiginál is jobb lenne a kávé. Ennek a mibenlétéről már nem szólt a fáma, de nekem már az is elég volt, hogy a változást egy kvázi vakteszten is észrevették, és bár nem ismerem János vendégeit, de gondolom, nem mindegyik barista champion, vagy cupping guru.
Szóval tekintsünk is most el a szintén általa végzett műszeres mérés eredményétől, hiszen annak sem a módszertanát, sem pedig a körülményeit nem ismerem, de ha a változás ízben is jelentkezik, akkor ez már egy olyan szempont lehet, amit én az előbbi kényelmi és gazdasági megfontolások mellett, vagy azokon túl, fontosnak tartok.
Ennek a feedback-nek azért is örültem egyébként, mert itt nem egy kvázi vevő értékelése, hanem egy harmadik személyé köszönt vissza, akinek nem kellett megideologizálnia magának, hogy miért is költötte valamire el egy kg CM kávé árát.Azt csak te tudod eldönteni, hogy bruttó 6-8 másodpercnyi esőtánc neked mennyit ér. Én ebben türelmes ember vagyok, másként fogalmazva, ha időről van szó, akkor ennyire kicsire nem adok, bár mindig is szerettem volna forma 1-es pilóta is lenni, de az sem lettem.
Hozzáteszem, hogy a Mantrának is az volt a legnagyobb aggálya, hogy ha pörgés van, akkor nincs idő a pepecselésre, de ennyi idő még nekik sem számít, mint kiderült.Ezeket csak azért írtam le, mert úgy gondolom, hogy az általad üdvözítőnek gondolt 2 in 1 megoldás nem tudná a feladatát jól ellátni már csak azért sem, mert például a szűrőkosárba való benyúlása nem szabályozható. Ha mégis, akkor tök jó, bár az is igaz, hogy próbáltam hasonló élkiképzésű cuccot csinálni, sőt csináltam is, de nem dolgozott szépen. Aztán persze simán lehet, hogy korán adtam fel a kísérletezést ezen a vonalon.
Összefoglalva, én úgy gondolom, hogy valamilyen őrlemény oszlató megoldás alkalmazása mindenképpen jót tesz a végeredmény szempontjából, de ezzel még véletlenül sem állítom, hogy az enyémet kell választani. Már csak azért sem, mert akik eddig gyártották, most bemondták az unalmast, úgyhogy most éppen új helyet keresek.
Ott van viszont a kínai alternatíva kevesebbért, mint amennyiért eddig én ezt egyáltalán elő tudtam állítani, és nyilván vannak előnyei és hátrányai az enyémhez képest, de biztosan az is javít valamennyit a végeredményen. -
Wolfy999
tag
Én is hasonló konklúzióra jutottam az otthon pörkölésben. A top pörkölők minőségét nem tudom elérni az alap hottoppal, de jellemzően nem is vásároltam 10-15e Ft/kg-os kávékat rendszeresen amúgy se.
Viszont zölden 3-7e Ft/kg között már kapni jó alapanyagot. A saját ízlésem szerint jobbakat pörkölök, mint amiket ebben az ársávban kapni lehet, beleszámolva a pörkölés miatti súlyvesztést is. -
And06
aktív tag
nekem mind1, az se zavarna, ha mp3at hallgatnál a többmilliós hifiden, csak jeleztem, hogy a hatékonysága nem túl jó ezeknek a cuccoknak. azt hittem az OCD az etalon a topicban ... lévén mindenki azt próbálja lemásolni/továbbfejleszteni...
u.i.: fogalmam sincs van-e hifid és milyen

-
And06
aktív tag
olvasod amit irok? a kinai egyengető klón is ott volt. az eredmény a videóban dióhélyban: 1. OCD klón a kényelem miatt 2. WDT, gyakorlatilag ugyanolyan jó, mint az OCD a végeredmény tekintetében 3. az általad is emlitett pengés megoldás. sokkal gyengébb az eredmény mint az első kettőnél. szemmel láthatóan csatornásodik.
a végén át kell nevezni a topicot automacás topicra, a nagy kényelem miatt
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
-
verti1
aktív tag
Én is inkább erre szavazok. Mutattam már régebben az alfa verziós házi barkács megoldásomat erre a dologra. Ezt akarom majd egyszer valami szép formába önteni és kicsit tovább fejleszteni. Menetes állíthatóságot kellene megoldani és kicsit szélesebb felületet ami egyengeti a kv-t. Simán befér mellé a kis rög ördög habverő és tökéletes felületet csinál. WDT-zni nem lehet ahhot le kell szedni és megint vissza, de egy sima felületből indulsz, pár pillanat az egész. Persze egy Jolti által javasolt megoldás lenne a legjobb, minden egyben, majd hifis kitalálja...

-
soldier2
őstag
Az a baj, hogy nem tudod. A Pavoni, főleg a régi nyomáskapcsoló nélküli változat esetében mindenféle hőmérséklet visszajelzés nélkül, stopperrel szabályozva a hőmérsékletet minden bizonnyal megfeküdt a Pavoni néhány hisztisebb kávénál, de ez egy kicsit olyan mintha egy temp surfinges nyomásfokozó mentesített poemiával szerzett tapasztalat alapján képzelnél el egy egy pides rézcsöves gaggiát (árban is kb ez az arány a Pavoni és a Cremina között). No de nem akarok meggyőzni senkit, minnél kevesebbeknek van, annál exclusivabb

Paljoc Aricha: teljesen más mint a korábbi Yirga és bár csak kezdjük az ismerkedést, egyre jobban muzsikál. Ma reggel bevállalva két duplát, kicsit játszva a nyomásprofillal is a V profil 12 baros csúccsal kicsit jobban muzsikált mint a klasszikus 9 baros trapéz, de a különbség nem volt mellbevágó, és hát egy próba nem próba, de ezzel a kávéval látok benne (mármint a nyomásprofilozásban) fantáziát. Az Aricha pedig Paljoctól is jó, akinek bejött a CM-tól, vagy Red baggies-től, nyugodtan megpróbálhatja majd ezt is. Jó ideje már, hogy a CM Aricha elfogyott nálam, így összehasonlítani nem tudom, de az ananászra hajazó íz itt is érezhető, az epret meg a többiben sem éreztem.
-
soldier2
őstag
Azért merült fel a direkt összevetés, mert többé kevésbé egy árkategória a három gép (épp az a kategória ahová már érdemes lehet pimpelt kisgépről tovább lépni), mindegyikre esküszik a gazdája, anélkül hogy mindhárommal lenne tapasztalata bármelyikünknek. Az én gépem mobilis, szabadidő meg kerül valahogy, Paljocnak is van új kávéja, amit ki lehetne próbálni stb
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
-
soldier2
őstag
Így igaz, ahogy mondod. Nem is kardoskodok mellette, csak érdemes számításba venni. A végeredmény Catler szintet szerintem hozza de beszállnék egy kis ungibungiba, ha van kedve valakinek egy Catlerrel (esetleg egy DC Minivel) eljátszadozni egy délelőttöt. Ami miatt nekem nagyon tetszik, az a gyakorlatilag örök élet meg egy nap koncepció, és ezért cserébe hajlandó vagyok apróbb kellemetlenségeket elviselni (pl gyor egymásutánban vízhűtést igényel a fej - borogatás, 35-37g fölött csak bűvészkedve lehet csapolni, nincs prémium szűrő stb). Cserében 10 perc alatt üzemmeleg ez is.
R58: az előáztatás hiánya miatt nem tökéletes választás. Nekem is onnan indult a dolog, aztán mégis más lett.
Új hozzászólás Aktív témák

A topikban szabad hirdetni ezen szabályokkal.
- Házimozi haladó szinten
- Mégis meglepi egy új GeForce-szal a rajongókat az NVIDIA?
- Apple MacBook
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Anglia - élmények, tapasztalatok
- Amatőr csillagászat
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Okos Otthon / Smart Home
- Villanyszerelés
- Motorola Signature - mielőtt aláírnád...
- További aktív témák...
- LG 65C4 - 65" OLED evo - 4K 144Hz - 0.1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync - HDMI 2.1 - 1000 Nits
- BESZÁMÍTÁS! ASRock B450M R5 5600 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3070 8GB SilentiumPC Signum SG1 750W
- HP Elitebook X360 830 G7,Multi-Touch 2 az 1-ben,i5-10310U,16GB DDR4,256GB SSD,WIN11
- iPhone 13 mini 128GB Green -1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS4052, 94% Akkumulátor
- iPhone 15 Pro Max 256GB 84% (1év Garancia)
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest



![;]](http://cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)






