-
Fototrend
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
PHM
addikt
Azért ha nem 1-1 darabokat veszel, érdemesebb megrendelni.
Apróságoknál általában olcsóbban is jössz ki.
A jó múltkorában például kifelejtettem pár SMD ellenállást a rendelésből.
Nem elég, hogy hosszan sorba kellett érte állni,
de a duplájába is került, mintha azokat is megrendeltem volna. -
rii
nagyúr
áhhhááá
köszönöm(#38796) Tamy: mindenképp személyesen mennék be ... ja
köszönöm a kiigazítást ...
.-) -
Tamy
senior tag
Ha belerakod a kosárba ki fogja számolni (van rá csomagbontási díj, vagy hogy hívják). De szerintem ha valaki nem a csomagolási egységet veszi, akkor nem érdemes rendelést leadni, inkább kigyűjtöd mi kell, akár a rendelés előtt kinyomtatod a kosár tartalmát, aztán bemész személyesen, és a kezükbe nyomod a papírt, hogy ezeket kéred. A webshopban megadott árnál így is drágább lesz valamivel, de még mindig jobban jársz, mintha megrendelnéd. Elég hülye rendszer, de ez van
-
rii
nagyúr
Lomex-nél miért csak a "csomagolási egység vásárlása esetén" levő árat írják?
Csomagolási egység: 1000 db
Csomagolási egység vásárlása esetén:
Nettó ár / db: 46.45 Ft.
Bruttó ár / db: 58.99 Ft.ha vesz valaki 1000-et, akkor fizet 59000 -et ... de ha csak 1 db kell neki, akkor mennyit?
-
darvinya
titán
válasz
Terrorista #38791 üzenetére
-
Terrorista
senior tag
Köszönöm a tippet!
Azért nem akartam bemondásos módon vásárolni, mert úgy hallottam, hogy a millió+1 termék közül ők sem tudják pontosan melyik körömnyi méretű alkatrész kell nekem.
Így magam válogattam össze a megrendelést, csak ugye erre nem gondoltam, hogy számomra ilyen körülményes lesz a megfelelő ellenállást kiválasztani.
-
PHM
addikt
Nyugodtan megnézetheted bármilyen, az elektromossághoz konyító
szakemberrel. Első körben a ledek működőképességét kellene
ellenőrizni, s hogy milyen módon vannak sorba kötve.
Ahhoz pedig elég egy multiméter, meg valamilyen kis teljesítményű táp,
+ esetleg egy ellenállás és minimális szakértelem. -
-
PHM
addikt
válasz
Terrorista #38783 üzenetére
Személy szerint 3db 68 ohm 0,6 W-os ellenállást javaslok,
külön-külön minden egyes led elé. 02-01-15 a rendelési száma.
Ezek fémréteg ellenállások, nyugodtan használhatod őket.
De ha bemész a Lomex-be, s ott azt mondod, hogy kérsz mondjuk 22,
vagy 62 ohm 0,6 W-os ellenállást, biztosan ki tudnak szolgálni. -
Kernel
nagyúr
Nem azt írtam egyébként, hogy LED-csere, hanem "felcsere". Meglévő alkatrészek felcserélésével is lehet hibát keresni. Amellett azt is tisztázni kell, hogy a két villogó sorosan van-e kötve, mint említettem.
Hiába hihetetlennek tűnik, hogy önhibájából villoghat a LED (először én is csodálkoztam, amikor ilyet láttam), de akkor is ki kell deríteni a valódi okot, mert anélkül könnyen arcra lehet esni, felesleges munkákba keveredni, bosszankodni.
-
Lompos48
nagyúr
válasz
Terrorista #38783 üzenetére
Dehogynem. Bármilyen, ha az ellenállásuk 20 vagy 30 ohm (mint korábban írtam). Biztonságból tegyél 1/2W-osakat.
-
-
A menetfénnyel kapcsolatban lenne még egy kérdésem. A PowerLED-nek mindenképp kell meghajtó elektronika? Miért nem lehet őket simán előtét ellenállással bekötni?
Mi lenne, ha az egészet párhuzamosan kötném (mondjuk iszonyat sokat kellene forrasztani hozzá). És külső meghajtót csinálnék hozzá? Esetleg fényerőszabályzással?
Mi kellene nekem ehhez? Az üzemi feszültség eléggé tág határok között mozog, 12.0-14.2 volt feszültség, a LED-ek darabja 1W teljesítményű, 10 van belőlük.
-
Lompos48
nagyúr
válasz
Terrorista #38775 üzenetére
Elvétettem, bocsánat, mit tesz a copy.paste. A helyes:
Ha elem, akkor 2 x 1.5V-od lesz, ahhoz: 3. oldal 30R0 0.17W 5% CF1/6 0204 ł [01-00-49]
Ha akku, akkor 2 x 1.2V-od lesz, ahhoz: 3. oldal 20R0 0.4W 5% FC-0204 (YAG) [01-03-45] -
atesss
addikt
válasz
#22145024 #38760 üzenetére
Alapvetően szimplán azért, mert egyszerűbb.
Illetve azt gondoltam hogy egyszerűbb, de így hogy ennyit kell foglalkozni a külső alkatrészekkel is, így már nem olyan biztos...Ha tudtok ajánlani egy konkrét, nem jelentősen több alkatrészből összerakható kapcsolást, érdekelne !
-
Lompos48
nagyúr
válasz
Terrorista #38775 üzenetére
Ha elem, akkor 2 x 1.5V-od lesz, ahhoz: 3. oldal 20R0 0.4W 5% FC-0204 (YAG) [01-03-45]
Ha akku, akkor 2 x 1.5V-od lesz, ahhoz: 3. oldal 30R0 0.17W 5% CF1/6 0204 ł [01-00-49] -
mszl
aktív tag
Sziasztok!
Szükségem lenne a képen látható csatlakozóból 1 és 2 sorosból (1x5 és 2x5) 2mm-es tüske távolsággal. Persze a hozzávaló érintkezőkkel.
A HEstore-ban és a Lomexben sem találtam csak 2,54 mm távolságút.
Valakinek ötlete merre tudnék venni Budapest XVI ker. környékén??Üdv. Laci
-
Terrorista
senior tag
Üdvözletem!
Segítséget szeretnék kérni Tőletek.
Tervbe van véve, hogy 3 db infra ledet párhuzamosan összekötök, valahogy így:
és megtáplálom 2x1,2V AA ceruzaelemmel.
Erről a ledről lenne szó, aminek adatai és az elemek alapján kijött az, hogy mekkora ellenállásra van szükségem. Ezt a kalkulátort használtam, amiből az következett, hogy legalább 22 Ohmos ellenállás ami nekem kell.
Na most a boltban (ahonnan a ledeket is beszerezném) nem találok megfelelő ellenállást. 2 órát töltöttem böngészéssel és nekem ez full kínai ami ott van (szénréteges vagy fémréteges, esetleg metaloxid?).
A termékek táblázataiból nem igazán tudok kiolvasni semmit.
Szóval a kérésem az lenne, hogy valaki tegye meg nekem azt a szívességet, hogy kinéz nekem egy konkrét ellenállást, ami használható lesz a kis projektemhez.
Előre is köszönöm!
-
Lompos48
nagyúr
-
Lompos48
nagyúr
Egyik egyszerű példa erre a sok évtizedes LM723. Van benne egy nagyon stabil 7.15V-os referenciaforrás, ahhoz hasonlítja a kimenőfeszültséget. Nézd meg az adatlapban az alkalmazásokat. Több feszültség esetén is használható ugyanaz a referencia kis hozzáadott elektronikával.
-
Ribi
nagyúr
Lenne 1 olyan kérdésem, hogy egyes tápokba raknak referencia feszt és ahhoz igazítják a többit. Ez milyen kapcsolással, alkatrészekkel működik? Nem nagyon találtam / rosszul kerestem erről neten. Mondjuk van egy nagyon stabil ref stab IC, és a többi táp ehhez igazodik valahogy, ez hogy oldható meg?
-
Kernel
nagyúr
válasz
krisztianAMG #38756 üzenetére
Semmi hátránya annak, hogy a kapcsoló és a potméter a készülékházhoz testelődik, sőt annak úgy kell lennie. Nem jön létre földhurok sem, hiszen a fémház / rögzítés mindkét alkatrész esetében szigetelt az áramkörtől. Hacsak például a potméter érintkezőjét nem kötötted le direkt a vázra.
A földelt konnektorra való testelés pedig egyáltalán nem feltétele zajmentes üzemnek, sőt egy földhurok még problémákat is okozhat, a földelésnek elsősorban érintésvédelmi funkciója van.
Az egyszerű villásdugós, vagyis kettős szigetelésű készülékeknél a fémházat általában a tápegység GND-hez kötik, esetleg a bemenethez, vagy az egész PCB-GND testelődik, akár több ponton is. De persze nem ezen van a hangsúly, egy jól megválasztott pont is elég, vagy más esetben épp a többpontos testelés okozhat bajt.
-
Kernel
nagyúr
válasz
14adam #38766 üzenetére
Na igen, az STK toknak van ez a hülyesége, hogy a láb a hődilatáció miatt képes elválni a tokon belül, ahol a hibrid áramkörre csatlakozik. Az STK-k ugyanis egy belül üreges tokkal vannak szerelve, amit szét is lehet feszegetni egyébként, mármint nem javításra, mert jó eséllyel roncsolódik, inkább a tanulság kedvéért. Bár nekem úgy rémlik, valamikor régen egy kolléga szétszedéssel is javított ilyet.
Mivel belül is egy közönséges forrasztási pontban végződnek a lábak, elég lehet alaposan átmelegíteni, amitől szerencsés esetben visszaforrasztja magát a belső vége is. TV tápegységek is voltak STK-val (hiánycikk is adott esetben) többet is így tudtam megjavítani, a láb átmelegítésével.
Tegnap valamiért azt hittem, hogy elszállt, zárlatos lett az IC, ezért nem is jutott eszembe, pedig néhány hónapja említettem már a topikban is, hogy akár ilyen is van. Ha nem külsőleg volt kitörve.
-
Gyula84
veterán
-
Wyll
őstag
Sziasztok!
Az EA DOGM162-A típusú 2x16 karakteres kijelzőt akarjuk használni egy projekthez.
ST7036-os lcd kontroller van benne, és I2C-s vezérlésre gondoltunk. (De nem lehetetlen a 4bites üzemmód sem.)Neadj'isten nincs valakinek st7036-os kontrollerhez drivere/library-je?
-
#22145024
törölt tag
Általánosságban marha drága és alig van választék (elektronikai alkatrészek). Viszont vannak olyanok, amiket csak ők tartanak és nem is drágább, mintha egy külföldi webshopből szereznéd be.
atess:
csak érdeklődésképp: ezt a végfok-IC-t alapvetően a beép. védelem miatt használod a diszkrét elemek helyett? -
rii
nagyúr
meg szabad kérdeznem, hogy a Conrad-ról mi a (z őszinte) véleményetek?
lehet -mivel az van közel és szombaton is nyitva- így ott vennék meg pár apróságot
nem drága a többihez képest? -
Lompos48
nagyúr
válasz
atesss #38757 üzenetére
A végfokban milyen szintű rövid-zár védelem lehet ?
Nincs csak termikus! Az adatlapba írja, figyelembe kell venni a maximális megengedett áramot.
12,5W-ot elpazarolni csak ezen ?!
Mérlegelni kell: fogyasztás vs. védelem. Ugyanakkor említettem a kitöltési tényezőt. Ez a 12.5W csak vezetéskor igaz. Ha 4 tekercsed van, akkor osztódik 4-gyel, de az ellenállás képes kell legyen annak az áramnak az átvitelére.
Mi lenne ha 0,5Ohm-nál kisebbet raknék be ?
Persze, lehet, nyitott kérdés: mit csinálsz az ellenálláson leolvasott feszültséggel. Lehet tekercselni is ellenálláshuzalból, bifilárisan, hogy ne legyen induktív, keresztmetszetet áram függvényében megválasztani.
Egy toroidot túlterhelésnél a melegedés teheti tönkre ? Mert akkor akár 1-2 percre is jócskán a 4A fölé lehetne menni.
A melegedés bármilyen trafót tönkre tud tenni. Nagyobb áram a mag telítettségéhez vezet(het), ugyanakkor csökken a kimeneti feszültsége is a tekercs ellenállásán eső feszültség miatt.
-
atesss
addikt
válasz
Lompos48 #38755 üzenetére
Az ötlet nem rossz !
Javasolom a kollégának.Mivel a használatban a fordulatszám és a terhelő nyomaték fix lesz majd, lehet a kolléga csak egyszer be akarja állítani arra (szkóppal figyelve az áramot), és kész.
A végfokban milyen szintű rövid-zár védelem lehet ?
12,5W-ot elpazarolni csak ezen ?!
Mi lenne ha 0,5Ohm-nál kisebbet raknék be ?Nem mellékesen ez a tápegység igényét is növeli !
Amit alapból lehet eléggé ki fogok cenzitni pl. egy 100VA 24V 4A torodiddal (a motor max. árama elvileg 4,3A).
Mondjuk hogy átlagban is a 4A fölé menjek, ahhoz lehet 5A feletti meghajtás kellene ?
Egy toroidot túlterhelésnél a melegedés teheti tönkre ? Mert akkor akár 1-2 percre is jócskán a 4A fölé lehetne menni. -
krisztianAMG
senior tag
Csináltam egy fejes erősítőt, ami alu dobozba került, trafóval együtt. A táp és az audio csatlakozók teljesen el vannak választva a háztól, de a kapcsoló és a potméter tengelye hozzáér. Tudom, hogy le kellett volna földelni, de nem fért el a három polusú csatlakozó és az erősítők nagy része is csak villás csatlakozóval van ellátva. A kérdés, hogy ott hogyan oldjják meg a földelést, mert ha hozzáérek a dobozhoz halk brumm jelenik meg a kimeneten.
Mit kellene ezzel kezdenem?
-
Lompos48
nagyúr
válasz
atesss #38754 üzenetére
Az a másik IC nagyon megtetszett nekem is, de a kolléga azt mondta nem kell, megoldja ő ezt AVR-ből.
Ha van az AVRnek analóg bemenete (meg ADC-je), akkor nem ártana használni. Nem csak az áram monitorizálásában, hanem a végfok védelmében is van/lehet szerepe az Rsense-ek.
A snubber network tagjai milyen terhelhetőségűek legyenek ?
Ellenállásnál nem lényeges, szerintem a félwattor is elég, kondenzátorban pedig nehezen fogy találi 50V alattit.
És az Rsense mekkora teljesítményű ?
Számolható a maximális áramból, 5A-nél (folytonos) 12.5W jön ki. A kitöltési tényezőt figyelembe véve kevesebb is elég lehet..
Az alacsony fesz. kapcsolásnál a zenerhez rakandó kondira még nem írtál.
Szerintem 10uF elég. Nem ártana tantál. A Zener lehet kicsi.
-
atesss
addikt
válasz
Lompos48 #38748 üzenetére
Előtte egy AVR lesz motorvezérlőként. Az ezt készítő kollégának nem igazán okoz gondot egy korrektebb léptetőmotorvezérlő leprogramozása. De ő idő hiányában a teljesítmény résszel nem igazán tud foglalkozni, úgyhogy nekem kell.
Az a másik IC nagyon megtetszett nekem is, de a kolléga azt mondta nem kell, megoldja ő ezt AVR-ből.
A snubber network tagjai milyen terhelhetőségűek legyenek ?
R: mekkora teljesítményű
C: mekkora feszültségű (tápfeszhez képest)És az Rsense mekkora teljesítményű ?
(Bár ugye akkor elvileg ez nem is lesz bekötve, bár ha más nem szkóppal nézzük majd - és akkor nem kell külön egy kis érétékű ellenállás a motortekerccsel sorban.)Az alacsony fesz. kapcsolásnál a zenerhez rakandó kondira még nem írtál.
A zener gondolom nem kell komolyabb teljesítményű legyen (mivel csak a belső ref. feszültséghez kell). -
-
Kernel
nagyúr
Hibás LED produkálhat villogást, vagy inkább vibrálást, de ez a LED-ek felcserélésével is behatárolható. Topikban is volt már ilyen eset, csak nem emlékszem, hogy az milyen gyorsan villogott.
Ha két LED sorosan van kötve, értelemszerűen egyik hibája esetén mindkettő villog.
-
Sziasztok,
Adott egy 10 wattos DRL menetfény, 10db 1W-os PowerLED az alapja, oldalanként öt. Egész jól működött fél évig, de most azt produkálja, hogy az egyik oldalon az ötből három világít, majd a szélső kettő ütemesen villog, fél másodpercenként elalszik, "kigyullad". A másik oldal tökéletes. Készítettem képeket. A LED-et újraforrasztottam, azt hittem egy levált forrasztás a probléma, de nem...A képen látható a meghajtó elektronika, alul van még egy kondenzátor, és egy kondenzátorra hasonlító kétlábú valami, amin van egy kis zsugorcsöves "védelem". A tápellátás stabil, a kötési pontokkal nincs baj. Minden LE teljes fényerővel világít (igencsak erősek), azok is, amik villognak. A két villogó LED egyszerre villog, a második képen láthatóak. A másik három folyamatosan világít.A hűtés jó, alumínium a ház, az összes LED alatt a NYÁKon van egy furat, ami hővezető pasztával érintkezik a házzal, mindegyik furat egy hengeres kitüremkedésbe ül bele.
Mi okozhatja a problémát?
-
Lompos48
nagyúr
válasz
atesss #38729 üzenetére
Nagyon nehéz beleélni magam abba, amit a fejedbe vettél. A meghajtó IC adatlapját nézegetve pl. nem tudom, hogy "előtte" mi van . Mert a 19. ábrában van egy másik ilyen alkalmazásra kihegyezett IC is. Abban valami komparátorok láthatóak, amik egy osztóval képzett referenciához hasonlítják az Rsense által "olvasott" értéket. Ez a kérdés részben nyitott marad. Lehet jó a 0,5 Ohm, de kérdés, hogy az hová lesz kötve.
...a motor winding-el párhuzamosan kötött R-nek és C-nek mi a szerepe, és mekkora kellene nekem ?
A snubber az induktív terhelés(ek) okozta kellemetlen jelenségek/hatások elnyomására kell.
A kék görbe a snubber nélküli, a sárga a snubberes hullámformát mutatja.A számításod rendben van és a kapacitás számítása a C=Ip/(dV/dt) képlet szerint 25nF-ot ad (200V/µs is generally used az adatlap szerint). Az adatlap értékei szerint (10 Ohm, 22nF) valamennyire finomítja a frontokat, védi a végtranzisztorokat anélkül, hogy kitenné azokat a kapcsolás ideje alatti nagyobb disszipációnak.
Nem hiszem, hogy rossz lenne a gondolatmeneted.
A tápra rakandó két kondi mekkora legyen ? Ebből az egyik elkó ? A másik ugyanaz a 0,1uF, mint az előzőnél ?
Igen. Az elkó nagysága attól függ(het) hogy a tápfeszültséged mennyire "sima". A 100nF-os kerámia az IC mellé kell, gerjedések ellen. Az elkót utána is kikísérletezheted, ha egyáltalán kell.
Illetve tápot is kéne csinálnom hozzá.
A két kivezetéses megoldás lehet nekem valamilyen szempontból hátrány ?Nem tudom mit nevezel két kivezetésesnek. Ha jól látom, az alkalmazás egyetlen 5A-t "tudó" tápról működik. Ilyen alapon az egyetlen 5A-es szekunderrel rendelkező trafó lenne ideális. Két szekundert csak akkor lehet párhuzamosan kötni, ha biztosan egyenlő a menetszámuk. Ha ez nem igaz, a feszültségkülönbség a szekunder ohmikus ellenállásán lesz elfűtve. Sorbakötni szekundereket lehet gond nélkül. Ha nem egyformák, akkor is lehet a vékonyabb drótú tekercs áramával számolni.
A toroidra a szokásos graetz híd, pufferkondi (a motor meghajtás frekvenciája miatt gondolom inkább LowESR) párosításon kívül kellene még valami egyéb zavarszűrés is ?
A LowESR nem kötelező. Kérdés mekkora frekvencián hajtod majd meg az ICket. Zavarszűrés pedig a külvilág felé nyer értelmet. Az elektronikát, motort nem hinném, hogy túlságosan zavarni lehetne. A nagyon ortodoxok tesznek a híd diódáira egy-egy kerámiakondenzátort.
Ha valami kimaradt, szóljál!
-
Latency
senior tag
Üdv.
RC szűrőkört használnék egy PWM jel simítására, hogy egy kis egyszerű DAC-ot alakítsak ki. Használhatok itt elektrolit kondit vagy mondjuk kerámia kellene?
Amire én gondoltam:
PWMf = 30 kHz
R = 470 Ohm
C = 10uF -
Kernel
nagyúr
Én meg azt a sok vezetéket kiforrasztottam volna (mint ahogy meg is tettem, más esetben), noha ez célfüggő, hogy mennyi áramot akar kivenni belőle, de akkora vastag vezetékkötegre általában úgysincs szükség.
Panelt is inkább kivettem volna a fúrás idejére, műterhelésnek pedig valamivel nagyobb ellenállás is elegendő.
-
(jan)
őstag
Kötődoboznál jobb műszerdoboz nem is kell, főleg az obo doboz azt késsel is lehet megmunkálni
Jó ez a tápegységes videó meg minden, csak nem értem h már ennyi energiát ráforditott akkor miért nem cserélt elkókat a tápban ? miért nem csinálta meg a -12 voltos ágban a dióda cserét hogy lehessen terhelni stb...
-
14adam
addikt
üdv
Adott egy siemens rs722,ebbe egy stk4131II.
A kérdésem az,hogy mivel ez a túlvilágra jutott és itthon csak stk4141-et találtam azzal helyettesíthetem? -
Gyula84
veterán
hali
miért köt ellenállásokat a tápra?
[link] -
Kernel
nagyúr
válasz
atesss #38734 üzenetére
A klasszikus, elektromechanikus (nem bim-bam) csengőnél működés szempontjából szinte mindegy az AC/DC táp, legfeljebb azt nem tudom, hogy idővel nem mágneseződne-e fel, amitől esetleg betapadhatna.
Ez lényegében annyi, mint amikor bekötök egy relét, aminek a tekercsét a saját bontó érintkezőjével megszakítom, ettől elkezd vadul zakatolni. Nem egy kímélő alkalmazás, mert inkább relégyilkos, de ha valaki zümmer céljára beáldoz egy relét, elmegy éppen.
-
mezis
félisten
válasz
atesss #38734 üzenetére
Én Bim-Bam csengőhöz (régi, elektro mechanikus) csináltam egy tranzisztoros "szaggatót" (sorkapocs + légszerelés). (Kapcsolási rajz egy régi Hobbi Elektronkából.) Ez kb 1 mp-es ütemben szaggat. Bizonyára működik magasabb frekvencián is. Legfeljebb akkor az áramot nem relével kellene kapcsolgatni.
-
atesss
addikt
Üdv !
Egy egyenfeszültségről (mondjuk 12V DC) hajtható csengőre lenne még szükségem.
Nem igazán találok egyelőre olyat, ahol ezt egyértelműen írják.Ha egyáltalán nem találok ilyet, akkor esetleg egy AC-s csengőt nem lehetne átalakítani ?
Vagy miből tudnék DC-s csengőt bontani ? -
rii
nagyúr
Ja meg a LOMEX .-)
-
kjani18
őstag
Nem tud valaki egy TPI C0107B IC-t, vagy mivel lehetne helyettesíteni?
-
rii
nagyúr
nagyon köszönöm a boltokat!
-
atesss
addikt
válasz
Lompos48 #38354 üzenetére
Üdv !
Most állok neki a próbanyákos áramkört megtervezni ehhez az L6203 motorvezérlőhöz.
4db IC megrendelve, elvileg holnap érkezik is (2db kellene ugye egy léptetőmotorhoz, de magamnak is összeraknék majd később egyet/illetve legyen tartalék alapon).
Viszont az adatlapból [link] épp nézem ki a szükséges külső alkatrészeket, és mégsem annyira egyszerű ez.Egy ilyen motort kéne meghajtani vele: [link]
Viszont a 3,1NM nyomaték elvileg közel sem lesz kihasználva (az elvi számítás alapján max. 0,7Nm kell), és kb. 100rpm-en lesz használva (a bolt szerint a max. nyomatékot kb. 600-800rpm-ig tudná tartani).Első körben ha a normál tápfeszre való, léptetőmotorhoz ajánlott kapcsolást rakom össze:
13. oldal Figure 19
A sense resistor értéke mekkora legyen ?
Az előző oldalon a "Bidirectional DC Motor Controll"-nál (Figure 17) 0,5Ohm-ot írnak. Ez jó lesz ide is vajon ?
Illetve a motor winding-el párhuzamosan kötött R-nek és C-nek mi a szerepe, és mekkora kellene nekem ?
Ezt írják róluk:
A snubber network made by the series of R and C
must be foreseen very near to the output pins of
the I.C.; one diode (BYW98) is connected between each power output pin and ground as well.
The following formulas can be used to calculate
the snubber values:
R≅VS/lp
C=lp/(dV/dt) where:
VSis the maximum Supply Voltage foreseen on
the application;
Ipis the peak of the load current;
dv/dt is the limited rise time of the output voltage
(200V/µs is generally used).
Nálam:
R=24V/5A=4,8Ohm
C=5A/(?) - fogalmam sincs mekkora változás fog kelleni.
Amit ki tudtam számolni: 100rpm=100x200 lépés/perc=333 lépés/sec; 1 lépés=3x10^3sec=3msec.
Vagy nem baj ha itt a majd valójában használtnál jóval nagyobb feszültség-változási sebességgel számolok (és így ha jól gondolom egy jóval kisebb kapacitásérték jön ki) ?
A Fig.17-ben 10Ohm-ot és 22nF-ot írnak.Ha az alacsony tápfesz táplálásos kapcsolást rakom össze:
14.oldal, Fig. 20.
A tápra rakandó két kondi mekkora legyen ? Ebből az egyik elkó ? A másik ugyanaz a 0,1uF, mint az előzőnél ?
A sense resistor gondolom ugyanaz lehet.
A motorhoz kötendő R és C is gondolom.
Még a zenerrel párhuzamosan kötendő kondi értékét (és típusát) lenne jó tudni.Illetve tápot is kéne csinálnom hozzá.
Sajnos a 100VA-es toroidoknak van már ára...
Pl. Lomex:
100VA 2x17V TST 100/008 (IND) 230V/2x17Vx2.94A 92x40mm TOROID HUZALKIVEZETÉS [49-04-48] - Bruttó ár / db: 5344.78 Ft
100VA 2x24V TST 100/014 (IND) 230V/2x24Vx2.08A 94x40mm TOROID HUZALKIVEZETÉS [49-04-53] - Bruttó ár / db: 5803.77 Ft.
Vateráról sem sokkal olcsóbb (amit eddig találtam): [link]
100VA - 2x27V
De bízok benne, hogy 3000 körül kifogok valami hasonlót.
A két kivezetéses megoldás lehet nekem valamilyen szempontból hátrány ?
Ilyen felhasználásnál minden probléma nélkül össze tudom párhuzamosan kötni a két kivezetést, ugye ?
És sorba ? (Pl. ha a 17V AC --> kb. 23V DC kevés lenne a motornak, és kellene a kétszerese).A toroidra a szokásos graetz híd, pufferkondi (a motor meghajtás frekvenciája miatt gondolom inkább LowESR) párosításon kívül kellene még valami egyéb zavarszűrés is ?
Esetleg egy 100nF kondi még.
És azon kívül ? -
rii
nagyúr
BP-en, inkább a közepe felé, nem BP szélén tudnátok mondani elektronikai boltokat?
III-XIII, V VI VII VIII IX X II I
ahol lehet nézni LED-eket, kapcsolókat, csatlakozókat?
-
#22145024
törölt tag
kiegészítve, amit (jan) javasolt:
Ha nagyobb a bordád, mint amit a 8cm-es (vagy akármennyi) ventid lefed, akkor érdemes a szabad részt mondjuk tape-pel leragasztani, mert egyrészt nem lesz "áramlástechnikai rövidzár" a ventinél, másrészt sokkal hatékonyabban fog működni a hűtésed a megnövelt "valós csatornafelület" miatt. Persze e nélkül is le fogja hűteni a low-end VGA-dat szinte bármilyen venti, csak nem mindegy, hogy mekkora fordulatszámon teszi majd. Fordulatszámot meg tudsz csökkenteni soros ellenállással; vagy ha nem a vid.karira kötöd a ventit, hanem mondjuk a molex tápcsatlakozó +5 és +12V-os ága közé. A legtöbb 12V-os PC venti simán indul 7V-onEsetleg lehet túrni az aprón egy passzív bordát a kártyádra, de nem tudom, hogy a VGA-n lévő VRM áramkör mennyire fogja szeretni hosszabb távon a hűtetlenséget venti híján
-
tornas
őstag
válasz
Kernel #38430 üzenetére
Trimmerkondi nem volt abban a TV-ben (lehet, vak voltam...
), de az egyik potmétert tekergettem egy kicsit, majd visszatekertem az eredeti helyére. És lám, azóta rendben van a színe...
Az a potméter az egyik 3 erű csatlakozó mellett volt, ami a képcsőtrafó mellől jött ki (két másik vezetékkel együtt), és ment az elektronágyúnál lévő kis panelra.
-
Ribi
nagyúr
válasz
#68216320 #38716 üzenetére
Nem tudom milyen eszközről van szó, de gondolom a stab IC bírja, max valamivel jobban melegszik.
Ha szét lehet szedni akkor meg kell nézni típust és kinézni mit bír. De ekkora difit el kell(ene) viselnie.ui: Ha jól sejtem a másik topikból teszteled épp
Tapizd meg esetleg a stabot, hogy mennyire meleg. -
#68216320
törölt tag
Az normális dolog, hogy egy 9V-10VA trafón 11V-ot mérek a szekunderen terhelés nélkül?
-
darvinya
titán
válasz
Kernel #38711 üzenetére
Ez mind és szép, de anno 1km-en belül volt MÉH ahol fizettek is érte, most meg a legközelebbi is min. 10km-en belül van.
Ami valljuk be kocsi nélkül igen elrettentő, és inkább a kukába/lomtalanításkor dobják ilyenkor.
Vidékről meg ne is essen szó, mert csak megye központokba lehet ilyen gyűjtőkkel találkozni.
-
Kernel
nagyúr
válasz
darvinya #38708 üzenetére
Pedig tudomásom szerint törvény kötelezi a közszolgáltatót hulladékudvarok üzemeltetésére, ahol a háztartási veszélyes hulladék is leadható, legfeljebb ennek bizonyos mennyiségi határt is szabhatnak, önkormányzati rendelet függvényében.
De én itt nem látok mennyiségi határt sem: [link]
-
mezis
félisten
válasz
Unteroff #38709 üzenetére
"Nem tudom jó helyen írok-e..."
Talán a GPS koordinátákat ha közölnéd.A ventilátornál az egyik oldalon a címke alatt még lehet egy műanyag fedlap. Azt kellene tűvel, órás csavarhúzóval lefeszegetni. Az is igaz, hogy a pótlólagos olajozás nem szokott hosszú időre javítani a zörgésen. Van amikor marad ugyanolyan zajos. Ha már egyszer kikopott a csapágy és a lapát nincs kiegyensúlyozva, csak egy új ventilátor lehet a megoldás.
-
Unteroff
aktív tag
Szevasztok, Üdv!
Nem tudom jó helyen írok-e, de azért megkérdem.
Van egy régi Zotac 9500 GT videokari, nem rég váltottam le, és ideiglenesen hozzáraktam egy "szemétből" összerakott netezős géphez (eddig egy régi P4-es volt a család számára, de el kezdett haldoklani), 1 éven belül talán lesz majd pénz egy rendes netezős, videonézős szgéphez. Eddig az idegeimre ment, kicsit hangos volt a ventilátora, nem tudtam állítani a sebességén, állandóan "végsebességben" ment. Hiába szereltem szét, hogy majd megolajozom, nem találtam meg a perselyt, az össze matricát levettem, hát ha alatta lapul a csúszó csapágy. Így inkább kihúztam a venti kábelét, de rajta hagytam, így most passzív hűtős lett. Zajt már nem produkál, viszont hőt annál inkább. Eddig 30°C-től legfeljebb 50-ig ment fel, megnéztem Aida64-el, 77-en van, kicsit soknak tartom.
Az lenne a kérdésem, milyen házi barkáccsal tudnám kiküszöbölni a nagy hőt, vagy miféle ventit esetleg hűtőbordát kellene rávenni. Nem akarok sokat szánni rá, csak max 1 évig lenne szolgálatban, de addig ne kelljen már másik karit venni, mikor egy integrált videokaris gépet akarok szeretnék majd. Keret az ingyentől legfeljebb pár ezer forint, bár minél olcsóbb legyen.
Előre is köszi a válaszokat, megoldásokat!
-
Kernel
nagyúr
válasz
tornas #38705 üzenetére
Ha folyamatosan ég (pontosabban az izzólámpa csak izzik, a gázégő ég), az már eleve nem mellékes körülmény, mivel főleg a hidegen történő bekapcsolás, az ezzel járó áramlökés szokta kinyírni ezeket (is). Vagy régen az elektroncsöveket is stb. Minél gyakoribb a kapcsolgatás, annál hamarabb vége. Régen láttam a videót, most nem néztem.
(#38706) darvinya
Arról nem is beszélve, hogy hol találsz listát/linket ilyen típusú hulladékgyűjtőről?
A nagy listázóban / linkelőben hulladékudvar vagy hulladékgyűjtő udvar néven rákeresel.
(Témához kapcsolódik lényegében, ezért nem raktam offba.)
-
tornas
őstag
Láttam ezt a filmet!
Érdekes volt...
Egyet idéznék belőle (nem szó szerint, de a lényeg benne van):
"Adszurd dolog a folyamatos növekedés folyamatos fenntartása egy véges méretű bolygón."
De azzal a több évtizede folyamatosan égő izzóról van egy tippem, hogy miért is bírja ilyen sokáig. Pl. azért nem a névlegesnél jóval kisebb feszről üzemelhet. Szerintem...
-
(jan)
őstag
válasz
sörösló #38699 üzenetére
A villanykörte összeesküvés - A tervezett elavulás története
Érdekes kis videó, a témával kapcsolatban.
-
rii
nagyúr
áhhh bocsesz ... félrement
Új hozzászólás Aktív témák
- ThinkPad T14 Gen4 14" FHD+ IPS érintő Ryzen 5 PRO 7540U 16GB 256GB NVMe ujjlolv IR kam gar
- 16GB-os SODIMM (notebook) DDR4 RAM bazár - nézz be, lesz, ami kell neked!
- HP 15-af105nh laptop (15,6FHD/AmdQuad/4GB/128SSD/Magyar) - Akku X
- JOYOR S5 Pro 10" Elektromos Roller 26Ah Akkumulátorral Moddolt!
- XPS 13 9310 13.4" FHD+ IPS i7-1185G7 16GB 512GB NVMe ujjlolv IR kam gar
- MacBook Air 15 M3 8 / 256GB dobozos 12 hónap garancia
- Samsung Galaxy A12 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Dell D6000 univerzális dokkoló USB-C/ USB-A, DisplayLink & Dell WD15 (K17A) USB-C + 130-180W töltő
- Törött, Hibás iPhone felvásárlás!!
- ÚJ Apple Macbook Air 15,3 M4 10C CPU/10C GPU/16GB/256GB - Ezüst -(2025) - 3 év gari - MAGYAR
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest